Jump to content

Kafana u padoku


Hertzog

Recommended Posts

Pa da, zato sto su F1 vikendi postali prilicno siromasni trkackom ponudom / sve manje pratecih serija, pa je tesko pravdati cene ulaznica i onda im je ponudjeno "vise" F1. Sa druge strane organizatori kukaju kako im od tri dana vikenda publika dodje samo u nedelju, pola toga u subotu a da petak zvrci prazan pa su smislili da se nesto bitno desava sva tri dana. A inace je jos za Bernija islo da ce da vrate nekadasnje trke van sampionata, doduse ljudi su se nadali da ce to biti u formi off-vikenda kad se ne vozi sampionat i na stazama gde F1 jos nije bila a dobili smo ovaj sprint format koji nije bas sasvim van sampionata. A istini za volju dobili smo i staze na kojima se do sada nije vozila F1 poput Saudi, Katara, Majamija, Vegasa...

Link to comment
Share on other sites

Trubim o ovome stalno:

 

IndyCar vikend u Torontu:

 

- USF2000 (4. rang Indikar lestvice)

- US Pro 2000 (3. rang Indikar lestvice)

- Radical Cup ("pocetnicki" sampionat sportskih prototipova, severnoamericka serija)

- SCCC (kanadski nacionalni turing i GT sampionat)

- NASCAR Pinty's (kanadski NASCAR sampionat)

- IndyCar

6 serija, ukupno 12 trka tokom vikenda.
Upad - najjeftinije ulaznice (stajanje, samo nedelja) $60 kanadskih ($45 US)
gold tribina za kompletan vikend + paddock pass = $225 CAD ($170 US)


F1 vikend u Las Vegasu:

 

- F1 (bez pratecih serija)

Samo jedna trka

Upad - najjeftinije ulaznice (stajanje, bez pogleda na stazu, samo dzinovski ekran, nedelja) = $440 US.

 

Mislim, jebiga.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Downforce said:

440 US za overhajpovane hibridne kosilice za travu.

 

Pa nije cak ni za to, jer ti ne kupuje pristup samoj trci nego negde u generalnoj blizini staze odakle se ona ni ne vidi gde ce sirotinju da smeste u zajednicki tor da gledaju trku preko dzinovskog TV. Tek je to vrhunski bizar i lom mozga!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Radoye said:

Trubim o ovome stalno:

 

IndyCar vikend u Torontu:

 

- USF2000 (4. rang Indikar lestvice)

- US Pro 2000 (3. rang Indikar lestvice)

- Radical Cup ("pocetnicki" sampionat sportskih prototipova, severnoamericka serija)

- SCCC (kanadski nacionalni turing i GT sampionat)

- NASCAR Pinty's (kanadski NASCAR sampionat)

- IndyCar

6 serija, ukupno 12 trka tokom vikenda.
Upad - najjeftinije ulaznice (stajanje, samo nedelja) $60 kanadskih ($45 US)
gold tribina za kompletan vikend + paddock pass = $225 CAD ($170 US)


F1 vikend u Las Vegasu:

 

- F1 (bez pratecih serija)

Samo jedna trka

Upad - najjeftinije ulaznice (stajanje, bez pogleda na stazu, samo dzinovski ekran, nedelja) = $440 US.

 

Mislim, jebiga.

 

Sve je to lepo Radoje, ali budimo iskreni, osim Indy 500 trke, IndyCar ne moze da se poredi sa F1. Slicno kao da poredis cene ulaznica za SP u fudbalu sa utakmicom francuskog prvenstva. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Jurgen said:

 

Sve je to lepo Radoje, ali budimo iskreni, osim Indy 500 trke, IndyCar ne moze da se poredi sa F1. Slicno kao da poredis cene ulaznica za SP u fudbalu sa utakmicom francuskog prvenstva. 

 

Zavisi sta poredis. Ako poredis uzbudljivost trke, konkurenciju, neizvesnost, IndyCar je dve klase ispred Formule 1. Meni se nikad ne desi da usred trke Indy serije odem nesto da zavrsim po kuci. Kad gledam F1 to se dosta cesto desava.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Jurgen said:

 

Sve je to lepo Radoje, ali budimo iskreni, osim Indy 500 trke, IndyCar ne moze da se poredi sa F1. Slicno kao da poredis cene ulaznica za SP u fudbalu sa utakmicom francuskog prvenstva. 

 

I treba F1 vikend da bude skuplji, ali do ne tako davno ponude vikenda su bile manje-vise slicne, gomila serija se slepala uz to, tri dana popunjena akcijom na stazi. Uzeo sam Las Vegas kao ekstremni primer ali danas uz F1 najcesce eventualno mozes jos da dobijes F2 i Porse GT kup. Mrsavo.

Sa druge strane, nivo pristupa koji fanovima pruzaju druge serije je naprosto nezamisliv u F1 gde se Pantelija onomad pobrinuo da padok zatvori za sve koji nemaju privatni avion i jahtu. Muvas se kroz garaze, pricas sa vozacima i osobljem timova a ne kosta te bubreg i levo plucno krilo... A ovo sto rade u Vegasu je totalni bezobrazluk gde ni stazu ne vidis uzivo, pa koji moj onda bilo ko i ide na trku i kupuje ulaznicu kad isto to moze da vidi kod kuce za cenu kablovske pretplate? Ili jos bolje da se skupi s drustvom pa ode u neku kafanu i gledaju tamo.

Jednostavno ne isplati se.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, John Terry said:

 

Zavisi sta poredis. Ako poredis uzbudljivost trke, konkurenciju, neizvesnost, IndyCar je dve klase ispred Formule 1. Meni se nikad ne desi da usred trke Indy serije odem nesto da zavrsim po kuci. Kad gledam F1 to se dosta cesto desava.

 

Zato i kazem da je poredjenje kao SP i franucsko prvenstvo. Mozes da dobijes i bolju utakmicu, bolje navijace, bolju atmosferu, mozda cak i bolje igrace na terenu. Ali SP je SP. Isti status ima i F1 u automotosportu. 

 

6 hours ago, Radoye said:

 

I treba F1 vikend da bude skuplji, ali do ne tako davno ponude vikenda su bile manje-vise slicne, gomila serija se slepala uz to, tri dana popunjena akcijom na stazi. Uzeo sam Las Vegas kao ekstremni primer ali danas uz F1 najcesce eventualno mozes jos da dobijes F2 i Porse GT kup. Mrsavo.

Sa druge strane, nivo pristupa koji fanovima pruzaju druge serije je naprosto nezamisliv u F1 gde se Pantelija onomad pobrinuo da padok zatvori za sve koji nemaju privatni avion i jahtu. Muvas se kroz garaze, pricas sa vozacima i osobljem timova a ne kosta te bubreg i levo plucno krilo... A ovo sto rade u Vegasu je totalni bezobrazluk gde ni stazu ne vidis uzivo, pa koji moj onda bilo ko i ide na trku i kupuje ulaznicu kad isto to moze da vidi kod kuce za cenu kablovske pretplate? Ili jos bolje da se skupi s drustvom pa ode u neku kafanu i gledaju tamo.

Jednostavno ne isplati se.

 

90% fanova ne zanimaju druge serije, pogotovo ljude koji dolaze samo na trku u nedelju. Ovaj pristup je vec druga stvar, ali to je nesto sto je sveprisutno u vecini elitnih sportova, pa na sta bi liclio da random fanovi ulaze u svlacionicu manchester Sitija dok se spremaju za finale Lige Sampiona? 

 

Naravno da se F1 ili gledanje bilo kog sporta ne isplati, to je prosto entertainment i svako sam odredjuje sta mu je ok za njegov budzet. Ako u USA ima xyz broj ljudi koji su spremni da daju svoj novac za takvu vrstu dozivljaja, ko smo mi da sudimo F1 sto zeli da maksimizira svoj profit?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali F1 je uvek bila elita, i pre 40-50-60 godina kad su bili otvoreni za fanove kao sto su ostale velike serije jos uvek, to nema veze sa elitnim statusom.

Sto se tice cene koju je neko spreman da plati - fair point, ali upravo o tome pricam da se po mom misljenju F1 ne isplati. OK, ima bolje organizovanih i bogatijih vikenda (npr. Austrija gde se kolega @alberto.ascari lepo provodi) a ima i ovih gde te sisaju k'o ovcu a ni ne vidis stazu. Uglavnom, meni licno znaci puno kada imam slobodu da se muvam oko staze, da mogu da pridjem blizu, da mogu da zavirim "iza zavese" i porazgovaram sa akterima... Dobijes priliku da vidis ljudsko bice koje postoji skriveno iza kacige i steknes neki sasvim drugi utisak o svima njima. Mozda sam to samo ja, cudak mimo sveta, ali meni su takve stvari bitne, ja sam od onih dosadnjakovica sto i nakon koncerata sacekuju muzicare pa ih smaraju, jbg takav sam 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Radoye said:

Ali F1 je uvek bila elita, i pre 40-50-60 godina kad su bili otvoreni za fanove kao sto su ostale velike serije jos uvek, to nema veze sa elitnim statusom.

Sto se tice cene koju je neko spreman da plati - fair point, ali upravo o tome pricam da se po mom misljenju F1 ne isplati. OK, ima bolje organizovanih i bogatijih vikenda (npr. Austrija gde se kolega @alberto.ascari lepo provodi) a ima i ovih gde te sisaju k'o ovcu a ni ne vidis stazu. Uglavnom, meni licno znaci puno kada imam slobodu da se muvam oko staze, da mogu da pridjem blizu, da mogu da zavirim "iza zavese" i porazgovaram sa akterima... Dobijes priliku da vidis ljudsko bice koje postoji skriveno iza kacige i steknes neki sasvim drugi utisak o svima njima. Mozda sam to samo ja, cudak mimo sveta, ali meni su takve stvari bitne, ja sam od onih dosadnjakovica sto i nakon koncerata sacekuju muzicare pa ih smaraju, jbg takav sam 🙂

 

Svet od pre 40, 50, 60 godina, pogotovo sport nemaju bas puno dodirnih tacaka. Razumem te sta hoces da kazes, i donekle se i slazem sa tobom, jeste lepo upoznati se i pricati sa nekim sportistom/umetnikom, ali razumem i njih kojima je to posao i ne zele da imaju smetnje tokom obavljanja istog. Zamisli da neki Zika ide okolo i slika delove RB-a po garazi, gleda im u kompjutere po padoku. Mnogo je F1 na visem nivou od toga. 

Link to comment
Share on other sites

Vidi, profesionalni sport bez publike ne postoji. Mi ih placamo - bilo direktno preko ulaznica, bilo preko TV pretplate, bilo putem konzumacija sponzorskih produkata cije reklame nose i koji se reklamiraju tokom prenosa - bez publike nema ni sponzora. Sve to u krajnjoj instanci dolazi od nas. I kada vec zdusno odradjuju marketinske / sponzorske obaveze iako ih ne vole jer su deo posla kojim se bave, i interakcija sa publikom koja sve to zapravo finansira je jednako deo posla kojim se bave a ne smetnja tokom obavljanja istog (tj. barem bi tako trebalo da bude). Taj random Zika sa fotoaparatom sve to finansira! Bez nas njih nema, umesto F1 vozili bi jebeni Uber ili autobus gradskog saobracajnog da isfinansiraju sebi vikendom amatersko trkanje na lokalnoj stazi.

I sad je na svakom da sam odluci koliki znacaj pridaje ovoj interakciji profi sport <-> publika; kako sa strane organizatora / vlasnika sportskih takmicenja, tako i svih pojedinacno gledalaca. Neki su voljni da vise ispostuju gledaoca, neki nisu. Neki gledaoci su voljni da prihvate minimum, neki (kao ja) nisu i ocekuju vise za svoj novac. Ja cu otici da trosim novac tamo gde misim da treba i da mi se isplati, necu tamo gde mi se cini da sam u toj transakciji ja jebena stranka i da nisam ispostovan. I to je OK. Razliciti ljudi, razliciti kriterijumi.

Ali je cinjenica da bi F1 mogla samo da dobije na popularnosti kad bi se ugledala na druge serije i postala otvorenija / pristupacnija za fanove. Gledam ovde kod mene, rade mehanicari na bolidima, muvaju se ljudi okolo, ide cale sa klincima ono 5-6-7 godina i mehanicar ih zovne unutra i ubaci klince u kokpit bolida na sveopste odusevljenje. Ti klinci su time kupljeni za ceo zivot! Jer oni matorci sa roleksima koji su jedino bili Berniju zanimljivi ce pre-kasnije da pomru - jos niko nije zajebao kosu smrti - a proci ce i trenutna Netflix pomama, i sta onda? Odakle ce se regrutovati sledeca generacija fanova koja sve to treba da placa u sledecih 20-30-40 godina?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://racer.com/2023/07/10/pitt-reveals-more-details-about-hamilton-suported-f1-movie/

 

Quote

Brad Pitt admits he is “a little giddy” to be able to drive a replica Formula 1 car during grand prix weekends as he gives away more about the plot of the film currently in production.

 

A fictional team, called APXGP, was present at Silverstone during the British Grand Prix weekend with a full garage set-up, paddock presence and two specially-designed cars running on track. Pitt was driving for some scenes and says the access and opportunities given to the Apple Studios production is making for exciting filming.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...