Jump to content

Zablude o zivotu u inostranstvu


vilhelmina

Recommended Posts

Ma ti si ti, znaš šta znaš, ako znaš recept, ispečeš svoj kolač bilo gde da si.

Niko ti ne treba. Možeš, ako si zaintersovan, da usvojiš lokalni foklor ali to od tebe niko ništa ne traži.

 

Dobro, ja sam bio zaintersovan ali ništa da se ja negde uklopim kao kameleon.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Angelia said:

Ja ovo nisam imala pojma, ni da li je moja masina povezana na bojler, vazno je da radi. Pere lepo 

 

Kod mene je to klasican uticaj sredine (moje gospodze) na pojedinca.. nisam se ja nesto posebno tangirao oko temperature vode u ves mashini, ali nakon 10godina preobracen sam.. 

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Squabbit said:

 

Kod mene je to klasican uticaj sredine (moje gospodze) na pojedinca.. nisam se ja nesto posebno tangirao oko ovoga, ali nakon 10godina preobracen sam.. 

Ne ozbiljno, svasta moze da se nauci na forumu :classic_biggrin:

Ja sam jedna od onih pragmaticnih osoba, sko radi - radi.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Maharaja said:

Sve te stvari koje pišeš su mi strane mada mislim da se u suštini slažemo. No valjda, sto ljudi, sto različitih iskustava. Ja ni u jednoj zemlji nisam imao takvo.

 

Čak i to što si navela je meni vrlo osnovno: pa zbog posla odeš, od plate se naravno izdržavaš (od čega drugo), središ se stambeno od iste te plate, jezik govoriš jer na njemu radiš svaki dan (u moj slučaju predajem), itd itd. I to nije ni i od integracije. To je basic i dalje ne znači da zaista živiš u toj zemlji. To je samo kao neki preduslov. Naravno, ako želiš da živiš sa obe noge u toj zemlji/gradu potrebno je da zaista budeš deo tog društva.

 

 

Osim slobodnih ljudi koji ulaze u nove veze, ima i onih koji su u emigraciju krenuli u paru, a i onih koji zele da zive kao single, ne zele da se upustaju u veze ni sa kim, pa ni s lokalcima. Nije valjda da oni ne mogu da budu uklopljeni u sredinu, da ne zive u njoj s obe noge?

A i medju lokalcima ima svakakvog sveta. Mozes biti u vezi s lokalcem koji je npr neki osobenjak, ili na drugi nacin nije i ne zeli da bude deo lokalne sredine. Recimo ne svidja mu se/joj, pa svesno bira partnere/partnerke s kojima ce ziveti na nacin koji potpuno odudara od uobicajenog u toj sredini. Ili iz bilo kog razloga ne zeli da izlazi i druzi se, ne interesuju ga lokalna dogadjanja, kultura, politika, nista od toga. Ili je taj lokalac-lokalka odredjenog profila (starost, struka, socijalni status, interesovanja, sklonosti...), pa s njim/njom upoznas samo jednu stranu zivota u toj sredini, a mislis da si upoznao sve...

Hocu da kazem, mozes biti u vezama s lokalcima, pa opet ne poznavati zivot u toj sredini izvan njihovog uskog kruga. A mozes biti slobodan kao ptica na grani, nikad u bliskim vezama s lokalcima, a ipak deo drustva u punom smislu te reci.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vilhelmina said:

 

Osim slobodnih ljudi koji ulaze u nove veze, ima i onih koji su u emigraciju krenuli u paru, a i onih koji zele da zive kao single, ne zele da se upustaju u veze ni sa kim, pa ni s lokalcima. Nije valjda da oni ne mogu da budu uklopljeni u sredinu, da ne zive u njoj s obe noge?

 

Sta bi uopste bila definicija takvog zivota?

Link to comment
Share on other sites

Mislis sta je zivot s obe noge u jednoj sredini?

Ne znam za maharaju s kojim sam do sada raspravljala ovu temu, mogu samo za sebe. Meni je to ono kad tlo po kojem gazis osecas kao svoje i dobro poznato. Kad mozes da ides zatvorenih ociju, a noge same nadju. Kad imas neke orijentire prema kojima se kreces i na ulici i u drustvu, a da pri tome ne zamaras previse mozak, nego sve ide onako nekako automatski, samo po sebi. Ustvari kad mozes da ukljucis autopilot i mislis na druge stvari, a da si pri tome siguran da se neces izgubiti, zalutati, naci u nebranom grozdju, pogresiti, pa se posle kajati... Dok god ti je jedna noga negde drugde (ili bi bar zelala da bude), do tada je i mozak zbunjen, sve vreme mora da se apdejtuje, gde sam, sta sam, ko sam... Ili mozda najtacnije ovako: to je kad si 100% u sadasnjem trenutku. Kad mozes sasvim realno i opusteno da sagledas i proslost i buducnost, ali da pri tome u njima ne obitavas.

Je l´mnogo filozofije za petak popodne (ili koja je vec faza vikenda kod tebe)?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vilhelmina said:

Mislis sta je zivot s obe noge u jednoj sredini?

Ne znam za maharaju s kojim sam do sada raspravljala ovu temu, mogu samo za sebe. Meni je to ono kad tlo po kojem gazis osecas kao svoje i dobro poznato. Kad mozes da ides zatvorenih ociju, a noge same nadju. Kad imas neke orijentire prema kojima se kreces i na ulici i u drustvu, a da pri tome ne zamaras previse mozak, nego sve ide onako nekako automatski, samo po sebi. Ustvari kad mozes da ukljucis autopilot i mislis na druge stvari, a da si pri tome siguran da se neces izgubiti, zalutati, naci u nebranom grozdju, pogresiti, pa se posle kajati... Dok god ti je jedna noga negde drugde (ili bi bar zelala da bude), do tada je i mozak zbunjen, sve vreme mora da se apdejtuje, gde sam, sta sam, ko sam... Ili mozda najtacnije ovako: to je kad si 100% u sadasnjem trenutku. Kad mozes sasvim realno i opusteno da sagledas i proslost i buducnost, ali da pri tome u njima ne obitavas.

Je l´mnogo filozofije za petak popodne (ili koja je vec faza vikenda kod tebe)?

 

Nije da nije :classic_biggrin: petak popodne vreme da se bezi sa posla :innocent:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:

Mislis sta je zivot s obe noge u jednoj sredini?

Ne znam za maharaju s kojim sam do sada raspravljala ovu temu, mogu samo za sebe. Meni je to ono kad tlo po kojem gazis osecas kao svoje i dobro poznato. Kad mozes da ides zatvorenih ociju, a noge same nadju. Kad imas neke orijentire prema kojima se kreces i na ulici i u drustvu, a da pri tome ne zamaras previse mozak, nego sve ide onako nekako automatski, samo po sebi. Ustvari kad mozes da ukljucis autopilot i mislis na druge stvari, a da si pri tome siguran da se neces izgubiti, zalutati, naci u nebranom grozdju, pogresiti, pa se posle kajati... Dok god ti je jedna noga negde drugde (ili bi bar zelala da bude), do tada je i mozak zbunjen, sve vreme mora da se apdejtuje, gde sam, sta sam, ko sam... Ili mozda najtacnije ovako: to je kad si 100% u sadasnjem trenutku. Kad mozes sasvim realno i opusteno da sagledas i proslost i buducnost, ali da pri tome u njima ne obitavas.

Je l´mnogo filozofije za petak popodne (ili koja je vec faza vikenda kod tebe)?

 

Pre mesec dana isla na Floridu - onaj trenutak kad udahnem vazduh na parkingu u garazi na aerodromu - stigao si kuci!!

 

Danas poslovno isla iz NL u Nemacku, autom - kad sam iz Belgije prelazila u Nemacku i vidim tablu Deutschland, ja sva srecna, eto me kuci, nesto moje, poznato... Vracam se veceras u NL, pri ulasku u Holandiju, isti osecaj - eto me kuci!

U sledecu nedelju idem za Srbiju, i znam da me to isto ceka. Eto, ja se "kuci" osecam u te cetiri drzave - u sve cetiri podjednako!

 

Edit: nisam imala nikakvih zabluda kad sam razmisljala o zivotu u ovim zemljama - prosto, nisam znala sta da ocekujem, nemas ocekivanja - nema razocarenja

Edited by Sunshine State
"Odsecen" deo posta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

U sledecu nedelju idem za Srbiju, i znam da me to isto ceka. Eto, ja se "kuci" osecam u te cetiri drzave - u sve cetiri podjednako!

 

To je lepo. Ja ne mogu cak ni da kazem 1 drzava, vec samo 1 grad Toronto. Nisam bas puno Kanade obisao, ali cim izadjem iz Toronta meni to vise nije kuca, zato valjda i nisam. 

 

Bio sam na Floridi i stekao utisak da bi mi to mogla postati druga kuca, videcemo.

 

Nemacka … sumnjam, mada nemam apsolutno nista protiv. Holandiju bas volim, ali taj jezik …… omfg!

 

U svakom slucaju jednom kada prestanem da radim znam da cu promeniti "kucu". Postaje previse natrpana i skupa za odrzavanje :classic_biggrin:

 

Ako ne nadjem drugu kucu, znaci li to da cu postati beskucnik? :classic_sad:

 

Stari cigan bolno jeca sam, napusten od svih, violina gusi njegov bol, suze tope glas 
Čergeeeeee, pokraj njega idu, prazna dusa tiho jeca, ostala je samo prazna casa

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo ja i nemam kucu. Pre desetak godina mi ponude posao koji zahteva da se puno putije i od tada ja manje vise zivim na grani.😄

Verovatno 10 meseci provedem na putu, a nisam "kapetan ladje". Sto bi za nekoga bio kuluk, za mene je boziji dar. Prosao sam pola sveta i to o trosku firme, a kada uzmem godisnji odmor sedim kuci. Kuca mi je tamo gde imam iznajmljen stan.Dve nedelje ne moram da se brijem, zube perem posle podneva , a iz pidzame retko izadjem. Imao sam strah kada sam prihvatio posao, ali sam shvatio da je kao stvoren za mene. Jednostavno ne drzi me jedno mesto. Ako provedem vise od dve nedelje na istom postaje mi dosadno. 

Link to comment
Share on other sites

 
Osim slobodnih ljudi koji ulaze u nove veze, ima i onih koji su u emigraciju krenuli u paru, a i onih koji zele da zive kao single, ne zele da se upustaju u veze ni sa kim, pa ni s lokalcima. Nije valjda da oni ne mogu da budu uklopljeni u sredinu, da ne zive u njoj s obe noge?
A i medju lokalcima ima svakakvog sveta. Mozes biti u vezi s lokalcem koji je npr neki osobenjak, ili na drugi nacin nije i ne zeli da bude deo lokalne sredine. Recimo ne svidja mu se/joj, pa svesno bira partnere/partnerke s kojima ce ziveti na nacin koji potpuno odudara od uobicajenog u toj sredini. Ili iz bilo kog razloga ne zeli da izlazi i druzi se, ne interesuju ga lokalna dogadjanja, kultura, politika, nista od toga. Ili je taj lokalac-lokalka odredjenog profila (starost, struka, socijalni status, interesovanja, sklonosti...), pa s njim/njom upoznas samo jednu stranu zivota u toj sredini, a mislis da si upoznao sve...
Hocu da kazem, mozes biti u vezama s lokalcima, pa opet ne poznavati zivot u toj sredini izvan njihovog uskog kruga. A mozes biti slobodan kao ptica na grani, nikad u bliskim vezama s lokalcima, a ipak deo drustva u punom smislu te reci.



Dovoljno da došljak živi u nekom selu (od, recimo, 1000 stanovnika) udaljenom od civilizacije (kao što takvih mesta ima puno na severu Evrope) pa da takva bajka o udaji / ženidbi / vezi sa lokalcem padne u vodu.
Mada, kad bolje razmislim, možda bude lakše prihvaćen tu nego u nekoj metropoli.
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, melankolic said:

 

 


Dovoljno da došljak živi u nekom selu (od, recimo, 1000 stanovnika) udaljenom od civilizacije (kao što takvih mesta ima puno na severu Evrope) pa da takva bajka o udaji / ženidbi / vezi sa lokalcem padne u vodu.
Mada, kad bolje razmislim, možda bude lakše prihvaćen tu nego u nekoj metropoli.

 

 

 

Takve sredine su rigidne, ali u njima nema rasizma na nacin kakav se srece u metropolama. U pocetku ce novopridosli imigrant biti lakse prihvacen, ali to ne znaci da ce dobiti onu podrsku i poticaj koji mu trebaju. Na duzi rok je to ipak ogranicavajuci faktor, jer novopridoslom treba izbor (u svemu, da sad ne nabrajam), a male sredine to obicno ne nude. Takvo je bar moje iskustvo, a probala sam obe strane.

Link to comment
Share on other sites

 
Takve sredine su rigidne, ali u njima nema rasizma na nacin kakav se srece u metropolama. U pocetku ce novopridosli imigrant biti lakse prihvacen, ali to ne znaci da ce dobiti onu podrsku i poticaj koji mu trebaju. Na duzi rok je to ipak ogranicavajuci faktor, jer novopridoslom treba izbor (u svemu, da sad ne nabrajam), a male sredine to obicno ne nude. Takvo je bar moje iskustvo, a probala sam obe strane.


Tačno. Ume to da bude vrlo nezgodno da svako zna sve o svakom. Uostalom, tako je to svuda u malim sredinama.
Gledam, neki koji su se tako seljakali iz manje u veću sredinu. U početku izabrali zbog troškova života i bezbednosti da žive u manjem mestu, sve ferceralo od sreće po društvenim mrežama a onda samo jednog dana, op, u glavni grad.
Tako da, sve je to vrlo individualno i svako od nas je došao u novu sredinu sa nekim svojim tovarom na leđima.
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, vilhelmina said:

 

Takve sredine su rigidne, ali u njima nema rasizma na nacin kakav se srece u metropolama. U pocetku ce novopridosli imigrant biti lakse prihvacen, ali to ne znaci da ce dobiti onu podrsku i poticaj koji mu trebaju. Na duzi rok je to ipak ogranicavajuci faktor, jer novopridoslom treba izbor (u svemu, da sad ne nabrajam), a male sredine to obicno ne nude. Takvo je bar moje iskustvo, a probala sam obe strane.

Verovatno se razlikuje od kontinenta ali ja se secam da su mi dame prilazile zbog akcenta koji im je bio simpatican. Verujem da nekome glupo zvuci, ali ja sam se trudio da govorim engleski bez akcenta.😄

U Kanadi nikada se nisam osetio diskriminisanim , a cak ni u Americi. Evo zadnjih godina provodim dosta vremena u Atlanti i nisam osetio nikakvu odbojnost prema mom slovenskom akcentu. 

Sta vise dame sa tradicionalnog juga uvek naglasavaju da im se svidja moj dijalekt. a iskreno i ja padam na njihov, pogotovo gada me oslove sa hun...

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

Verovatno se razlikuje od kontinenta ali ja se secam da su mi dame prilazile zbog akcenta koji im je bio simpatican. Verujem da nekome glupo zvuci, ali ja sam se trudio da govorim engleski bez akcenta.[emoji1]
U Kanadi nikada se nisam osetio diskriminisanim , a cak ni u Americi. Evo zadnjih godina provodi dosta vremena u Atlanti i nisam osetio nikakvu odbojnost prema mom slovenskom akcentu. 
 



Ti kao Rade Šerbedžija - otvorena ti sva vrata s tim slovenskim akcentom. :D
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

To je lepo. Ja ne mogu cak ni da kazem 1 drzava, vec samo 1 grad Toronto. Nisam bas puno Kanade obisao, ali cim izadjem iz Toronta meni to vise nije kuca, zato valjda i nisam. 

 

Bio sam na Floridi i stekao utisak da bi mi to mogla postati druga kuca, videcemo.

 

Nemacka … sumnjam, mada nemam apsolutno nista protiv. Holandiju bas volim, ali taj jezik …… omfg!

 

U svakom slucaju jednom kada prestanem da radim znam da cu promeniti "kucu". Postaje previse natrpana i skupa za odrzavanje :classic_biggrin:

 

Ako ne nadjem drugu kucu, znaci li to da cu postati beskucnik? :classic_sad:

 

Stari cigan bolno jeca sam, napusten od svih, violina gusi njegov bol, suze tope glas 
Čergeeeeee, pokraj njega idu, prazna dusa tiho jeca, ostala je samo prazna casa

 

 Kako rece sttari Motown:

 

"Papa was a rolling stone 
Wherever he laid his hat was his home "

 

Tako nekkako i sa mnom. Moja cetvorogodisnja necaka, rodjena u Kanadi, preseljeni u Nemacku, kad su je pitali gde joj je kuca:"Tamo gde su nam koferi!"

 

Ja svoje penzionerske dane vidim izmendju one 4 drzave uglavnom. Samp da se bude zdravo, pa moze i k'o beskucnik na ulicama Tampe ili plazama St. Pete-a, ako treba

😄

 

Kad smo vec kod beskucnika - bila sam prosli vikend u Torontu - bas ih ima mnogo na ulicama. Odakle ih toliko? Idu li u shelters zimi?! 

 

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

 

Kad smo vec kod beskucnika - bila sam prosli vikend u Torontu - bas ih ima mnogo na ulicama. Odakle ih toliko? Idu li u shelters zimi?! 

 

 

Jao Sunčice, kako si naivna :classic_biggrin:. Pa koga jos interesuju lokalni ljudi sa stvarnim problemima, to je tezak, prljav, skup i neisplativ politicki posao. Nema tu glasova. Ako ti treba malo empatije za politicki portfolio izaberes onda izbeglice.

 

Nova zvezda je zasijala na politickom nebu - globalno zagrevanje! Samo kenjas o tome, svi te vide kao spasioca planete i svih nas, mozes i da povecas takse, lova kaplje, glasovi pršte!

 

A ti niti znas sta bi trebalo da uradis, niti ustvari mozes nesto da uradis, niko to od tebe i ne ocekuje. Cist posao, ekoloska politika. :classic_biggrin:

 

Ovi na fentanylu se ne sklanjaju u shelter, niti osecaju zimu, cesto izgube svest, padnu pa ih pregazi nocu kamion za djubre u rikverc u onim malim, mracnim ulicama. Na drugim drogama se sklanjaju u pretrpane sheltere kad je debeli minus. Tragedija.

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Pa kud ne odu bar u Vankuver, zericu je toplije....

Ne ozbiljno, kakva je situacija u drugim vecim kanadskim gradovima? Ima li ih tamo u tako velikom broju?

 

I inace, pitanje i za ostale, kakva je situacija u njihovim zemljama, kad smo se vec dotakli problema beskucnika. U Tampi ih vidjam mnogo manje nego pre - otkad se centad grada urbanizovao (tj. prestao da bude iskljucivo business centar koji je ziv Mon-Fri 9 - 5) sad ih tamo vise nema. Pre ih je oko zgrade biblioteke bilo po dvadesetak, sad ne vidim nijednog.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je zadnjih par godina postalo neprijatno, ima ih sve vise, valjda ovi sto ih izbacuju iz NYC dodju do nas. I u samom centru smo poceli ponegde da ih preskacemo. Naravno ima shelters ali oni nece u njih. Zato sto u centru mogu da prose na ulici. Naravno Philly centar je turisticki i poslovni centar, i tu sve bruji.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Pa kud ne odu bar u Vankuver, zericu je toplije....

Ne ozbiljno, kakva je situacija u drugim vecim kanadskim gradovima? Ima li ih tamo u tako velikom broju?

 

U Vankuveru je koliko znam jako lose, nekako je Fentanyl tamo prvi stigao iz ilegalnih laboratorija komunisticke partije Kine, neko je ludilo bilo totalno, ne znam kako je sad, valjda stiglo i ovde pa niko ne obraca paznju vise. West Coast je apokalipsa (US & Canada), ne samo da te ljude sto leze na ulicama policija ne sme da skloni, to je njihovo "pravo", nego ne sme gde su liberalne vlasti da ih uhapsi za kradje, defeciranje/uriniranje na ulici ili bilo sta drugo, osim za ubistvo …….. a i to ce uskoro biti dozvoljeno, zbog nesrecnog detinjstva.

 

U prerijskim gradovima nije nista bolje, osim u Alberti, tamo ljudi rade, nemaju vremena da leze po ulicma i da se rokaju. A politicari ne zabranjuju policiji da radi svoj posao.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Naravno ima shelters ali oni nece u njih. Zato sto u centru mogu da prose na ulici.

 

Jesi li sigurna da oni mogu da borave u tim sklonistima preko dana? Pitam zato sto kod mene ne mogu. Sklonista su samo da se prespava, a ujutro napolje. To ako su prava sklonista za beskucnike. I ako su pravi beskucnici, a ne bilo koji socijalni slucajevi. U gradu Stockholmu takvih ljudi  ima oko 2500. To u onom sto je administrativno uze gradsko podrucje, sa oko milion stanovnika. Sire gradsko podrucje ima oko 2,5 miliona, pa je i beskucnika mnogo vise.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, vilhelmina said:

 

Jesi li sigurna da oni mogu da borave u tim sklonistima preko dana? Pitam zato sto kod mene ne mogu. Sklonista su samo da se prespava, a ujutro napolje. To ako su prava sklonista za beskucnike. I ako su pravi beskucnici, a ne bilo koji socijalni slucajevi. U gradu Stockholmu takvih ljudi  ima oko 2500. To u onom sto je administrativno uze gradsko podrucje, sa oko milion stanovnika. Sire gradsko podrucje ima oko 2,5 miliona, pa je i beskucnika mnogo vise.

Pogledala sam, da shelters u Philliju su 24h.

Ali ja sam najvise pominjala one koje preskacem nocu, jer spavaju na ulici. U toku dana sede na trotoarima i prose.

NYC je zabranio prosenje u centru, pa mislim da im se zato povecao broj kod nas.

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2019 at 12:49 AM, DJORDJE said:

Kuca mi je tamo gde imam iznajmljen stan.

 

Moj pristup je totalno drugaciji, ja bih voleo da zavrsim zivot gde sam i poceo,

kako rece pjesnik,

Ja sam Bozjom rukom vodjen

Da (ne) umirem gde sam rodjen.

 

Medjutim kao i kod majstor Laleta, koji nije nikada postao operski pevac, tako je i mene sudbina odnela daleko, daleko.

Sad jesam se smestio lepo itd, ali nije to ono sto sam zeleo, ali ko me pita.

Mislim da ako se neko seli cesto, mozda mu onda nije nigde u stvari dobro, nije nikada zadovoljan.

No offense, samo glasno razmisljam.

Edited by Bilo je to vrijeme ruza
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

.....

Mislim da ako se neko seli cesto, mozda mu onda nije nigde u stvari dobro, nije nikada zadovoljan.

.....

Moze i obrnuto - svuda mu je dobro a radoznao je pa hoce da proba jos...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...