Jump to content

NBA 2019/2020 - North remembers


Squabbit

Titula  

57 members have voted

  1. 1. Titula



Recommended Posts

Just now, extremesportist said:

 

Ako su ti "podloga i temelj" brojevi, onda moraš da uračunaš i eru u kojoj se igralo. Sad se igra mnogo brže, nema tolikog fokusa u odbrani, više se oslanja na šut za tri poena i igrači generalno lakše dolaze i do poena i do asistencija. 

 

To je prisutno i u drugim sportovima, ne samo u košarsci. Na primer, Milan je 94' godine postigao samo 36 golova u ligi i uzeo titulu, danas Atalanta postigne 98 i ne bude ni blizu.

 

A generalno, uzimati samo statiskiku i brojeve kao jedino merilo je pogrešno, bar po mom mišljenju. U tom slučaju bi, recimo, Westbrook bio bar u top 20 igrača ikad (3 triple-double sezone nema niko), a čovek nije ni u top 50...

To ti se samo pricinjava da se lakse dolazi do poena ili asistencija, danas ljudi mnogo bolje sutiraju za 3 poena, jer naravno ima vise igraca danas koji su dostupni za igru, nego pre 40 godina, pa je veca sansa da ce se pojaviti neki igrac koji ima sjajan sut ili sa vrhunskim skorerskim sposobnostima..Kao braca Kari, Tompson, Robinson itd. Opet se pocinje ova tema. Danas odbrana nista nije slabija, nego ranije. Jednostavno je napad evoluirao. Svako poredjenje kosarke i fudbala je besmisleno. Skroz drugaciji sportovi.

 

 

Sto se tice Vestbruka, pa zbog toga i postoje podaci kao sto su efg, Ft, procenti za 3 i na kraju TS. Odmah se dojmi koliko je efikasan igrac u napadu i da ne spada u navedenoj rangiranoj listi.

 

Sto nisi uzeo Hardena za uporedjivanje i ostale bogove napada.

 

Danas ima mnogo vise igraca u kosarci, igraci napreduju, standardi se pomeraju, sanse su vece da ce se pojaviti jos bolji igraci. Pogledajte Luku. Ceo paket, vrhunski plejmeking i skorer...

Isto tako je skroz realno i da se pojavi bolji igrac od Brona i Dzordana.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Drakaris said:

To ti se samo pricinjava da se lakse dolazi do poena ili asistencija, danas

 

nba-pace.png

 

Evo i statistički (da eliminišemo subjektivni osećaj t.j. "pričinjavanje"). Ako tim ima manje poseda po utakmici, logično da će igrač imati manje šansi da dođe do poena i asistencija. Upravo zbog ove razlike u "eri" u kojoj se igra je Wilt imao one ludačke proseke koje verovatno niko nikad neće oboriti...

 

Što se ozbiljnosti odbrane tiče, mislim da je dovoljno pogledati neku vintage utakmicu Bad Boys-a (čiji je koš MJ i pored "Jordan Rules" zatrpavao). 

 

 

37 minutes ago, Drakaris said:

Svako poredjenje kosarke i fudbala je besmisleno. Skroz drugaciji sportovi.

 

Naravno da su različiti, ali u ovom slučaju mislim da je analogija bila na mestu...

 

 

37 minutes ago, Drakaris said:

Sto se tice Vestbruka, pa zbog toga i postoje podaci kao sto su efg, Ft, procenti za 3 i na kraju TS. Odmah se dojmi koliko je efikasan igrac u napadu i da ne spada u navedenoj rangiranoj listi.

 

Postoje napredne statistike naravno, ali evo uzmi PER kao primer (koji važi za najrealniju i daje pogrešan utisak samo za igrače poput Bobana, koji dobijaju minute na kašičicu). Anthony Davis ima treći PER svih vremena. Hoćeš da kažeš da je toliko visoko na listi najboljih ikad? 

 

Ponovo, statistika i brojke ne mogu da budu jedino merilo...

 

 

37 minutes ago, Drakaris said:

Danas ima mnogo vise igraca u kosarci, igraci napreduju, standardi se pomeraju, sanse su vece da ce se pojaviti jos bolji igraci. Pogledajte Luku. Ceo paket, vrhunski plejmeking i skorer...

Isto tako je skroz realno i da se pojavi bolji igrac od Brona i Dzordana.

 

Ovo je već sve tačno, ali nema mnogo veze sa tim da li LeBron može da se svrsta u isti koš sa Džordanom.

 

 

25 minutes ago, Manu said:

Sreca pa danas tekma krece ranije

 

U pravu si 😅 Možemo ovde anallizirati do prekosutra, na kraju će sve sve svesti na neki subjektivni osećaj... tako da, toliko od mene...

Edited by extremesportist
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kosta said:

Nish ne kuzim, hrpa nekih tachkica koje pokazuju da su....Kawhi, Embiid i LaMarcus da real deal?

 

procenti na dnu pokazuju karijerni true shooting (što veći procenat, to bolje. dakle desnije je bolje. dakle, embiid i lamarcus nisu real deal);

plava tačka je TS% tokom ligaškog dela, crvena tokom plejofa. 

 

edit aktuelni plejof i regularna sezona nisu uračunati.

Edited by uini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, extremesportist said:

 

nba-pace.png

 

Evo i statistički (da eliminišemo subjektivni osećaj t.j. "pričinjavanje"). Ako tim ima manje poseda po utakmici, logično da će igrač imati manje šansi da dođe do poena i asistencija. Upravo zbog ove razlike u "eri" u kojoj se igra je Wilt imao one ludačke proseke koje verovatno niko nikad neće oboriti...

Kakve veze imaju posedi jednog tima sa time koliko ce jedan igrac da uzme lopti po utakmici? Dzordan je u sezoni 1986/1987 imao prosek 28 uzetih lopti po utakmici. Do dana danasnjeg ga nijedan igrac nije nadmasio po kolicini uzetih lopti. Harden mu je bio najblizi prosle sezone sa po 24 uzetih suteva. To sto je ranije bilo manje poseda nije ogranicavalo igraca da uzima veci broj suteva i ima veci broj poena. Takodje i slika je stara pet/sest godina, danas je taj broj poseda dosta veci.

 

Opet iskusno izbegavas da pomenes konkurenciju koju je imao Vilt

42 minutes ago, extremesportist said:

Postoje napredne statistike naravno, ali evo uzmi PER kao primer (koji važi za najrealniju i daje pogrešan utisak samo za igrače poput Bobana, koji dobijaju minute na kašičicu). Anthony Davis ima treći PER svih vremena. Hoćeš da kažeš da je toliko visoko na listi najboljih ikad? 

 

Ponovo, statistika i brojke ne mogu da budu jedino merilo...

 Sto se tice ovoga, ne mozes na osnovu jedne kategorije napredne statistike da rangiras igraca na listi. A sto se tice njega kao igraca, ne vidim problema, on je legitiman TOP10 igrac danas. Da Lejkersi imaju malo bolju klupu, oni bi bili prvi favoriti za titulu. Bron i on cine ubedljivo najbolji duo u ligi.

Edited by Drakaris
Link to comment
Share on other sites

Just now, Drakaris said:

Kakve veze imaju posedi jednog tima sa time koliko ce jedan igrac da uzme lopti po utakmici? Dzordan je u sezoni 1986/1987 imao prosek 28 uzetih lopti po utakmici. Do dana danasnjeg ga nijedan igrac nije nadmasio po kolicini uzetih lopti. Harden mu je bio najblizi prosle sezone sa po 24 uzetih suteva. To sto je ranije bilo manje poseda nije ogranicavalo igraca da uzima manji broj suteva i ima veci broj poena. Takodje i slika je stara pet/sest godina, danas je taj broj poseda dosta veci.

 

 

pa kako nema šefe? ovamo se samoproklamuješ kao čovek brojki a osnovnu matematiku zanemaruješ.

 

jordan je outlier, nije primer na osnovu kojeg možeš da izvlačiš ikakve zaključke

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Del Piero said:

Sto se Magica tice, moze se diskutovati da li je finale '84 mrlja ili ne. Cinjenica je da bi Lakersi uzeli titulu da nije imao par pomracenja u zavrsnicama.

Moglo bi se reci da jeste. Mozes zamislit u danasnjoj eri interneta da se to desilo pa to bi brujalo na sva zvona.

 

Za one koji ne znaju, Lejkersi imali loptu na nekih 6-7 sekundi do kraja u game 2, egal rezultat i Magic cuvao vrijeme.

Imao je i promasena 2 bacanja u clutchu, mislim game 4 ako se dobro sjecam.

 

@Drakaris grofe, da ne provjeravam ali nema trika da Kobi nije bio blizu tom broju suteva kad je igrao sa Smush Parkerom i Kwame Brownom. Imao je bar 26 ako ne i 27 suteva prosjecno po mecu

Edited by Miki28
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, uini said:

 

pa kako nema šefe? ovamo se samoproklamuješ kao čovek brojki a osnovnu matematiku zanemaruješ.

 

jordan je outlier, nije primer na osnovu kojeg možeš da izvlačiš ikakve zaključke

A ko ce da bude primer? Evo Dzordan je imao karijerni prosek 23 suta po utakmici. Imao je svu slobodu. Znaci njega nije sprecavalo manji posed timova.

Cak i u sezonama kada je osvajao titulu je imao 23/24...

5 minutes ago, Miki28 said:

 

@Drakaris grofe, da ne provjeravam ali nema trika da Kobi nije bio blizu tom broju suteva kad je igrao sa Smush Parkerom i Kwame Brownom. Imao je bar 26 ako ne i 27 suteva prosjecno po mecu

Evo zaboravio sam i Kobija, sezona 2005/06. 27 suteva po utakmici, njega nista nije sprecavalo sto tim ima manje poseda, nego danas.

Edited by Drakaris
Link to comment
Share on other sites

Jordan je bio klasa iznad LeBrona i to svako ko je gledao i jednog i drugog u real time-u zna. Potpuno razumijem mlađe koji prvog nijesu gledali, a eventualne zaključke donose na osnovu youtube highlights-a. Lebronovo stavljanje u rang ''letećeg'' Michaela je čisti marketing radi uspješnije promocije i prodaje košarke kao proizvoda. Što se tiče argumenta da u današnjoj košarci ima više snage, brzine, atletike teško bih se složio, stvari su u prosjeku tu negdje minimum zadnjih 4-5 decenija. Jer da nije tako,  kako bi bilo moguće da u današnjoj  konkurenciji i masovnosti ne postoje igrači takve brutalne fizike poput Wilta, Shaqa ili Jordana. Eventualna evolucija naših genetskih potencijala je jako spor proces koji tokom trajanja modernog, vrhunskog sporta nema nikakav značaj. Napredak u trenažnom procesu, oporavku, ishrani, hemiji je nešto drugo...

  • Like 5
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Drakaris said:

..

Evo zaboravio sam i Kobija, sezona 2005/06. 27 suteva po utakmici, njega nista nije sprecavalo sto tim ima manje poseda, nego danas.

 

verovatno si zaboravio i alana ajversona. čovek je igrao sam celu karijeru i to po 40 minuta u proseku

zato i kažem da takve outliers u bilo kom smislu nije zgodno uzimati kao primer

 

kao da ti danas harden bude primer po usageu ili curry po preciznosti u šutu ili lebron svih ovih godina po kombinaciji brzine, snage i inteligencije

Link to comment
Share on other sites

@Drakaris. Mislim da ti zanemaruješ konkurenciju i ne samo ti. Mnogi imaju sklonost da potcenjuju igrače iz Džordanove ere zato što su svi odreda priznali MJ-u da je bolji. 

Zaboravlja se kakav je igrač bio Meloun, Stokton , Hakim se ne vrednuje ni približno dovoljno, onda Ajzea, Bird, Medzik...

Niko ne računa Mareja u vrhunskog tenisera, a verovatno je bolji od mnogih koji su na goat listama ispred njega.

 

Što se tiče rasprave Kavaj VS LBJ mislim da u goat takmičenju nije ni za poredjenje. I da KL zbog regularke nije ni u top 20 ikad. Da li je bolji trenutno, možda, da li je PO mašina jeste, ali nije ni u konverzaciji za goat.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Drakaris said:

Ne znam kako ljudi bogu uporedjivati danasnju i kosarku od pre 40-50 godina. Danas kada ima mnogo vise profesionalnih igraca koje je teze pobediti. I da se ta priznanja racunaju isto kao i ova danasnja... To je isto kao kad idem na selo da izdominiram, tamo sam DPOY, a kada dodjem u grad, e tamo je vec prpa, mnogo veca konkurencija.

 

Pogledaj koliko ima danas aktivnih igraca samo u Americi.

 

Otkud znaš kako će da izgleda košarka za 40-50 godina, ovom logikom će neki Drakaris tog vremena moći da diskredituje LeBrona jer će tadašnja košarka po njemu biti brža, jača, bolja od današnje...  Njemu će recimo 2 titule, 2 Finals MVP i 3 regular season MVP nekog tadašnjeg superstara biti značajnije, impresivnije i vrednije od LeBronovih dostignuća, a ti ćeš verovatno biti grumpy old guy koji će ga ubeđivati da taj superstar ne može ni patike da mu čisti. 

 

Svi igrači koji se ovde pominju su All-Time greats, ova rangiranja su uglavnom krajnje subjektivna i iskreno ne vidim ni neku poentu istih... Za mene je recimo primarni cilj bavljenja bilo kojim sportom osvajanje titula, a tu od ovih All-Time great igrača lošije od LeBrona stoje jedino Wilt i Hakeem... Bitna mi je i lojalnost franšizi - tu LeBron pada na testu (a padaju i recimo Kawhi, KD, od starijih Shaq...). Bitna su mi i individualna priznanja -  tu je LeBron sjajan, al' rekao bih da ima i boljih...  Svakako se ne radi o nečemu što je exact science da bi se izletali sa stavovima tipa "ne postoji čovek sem Dzordana koji može u istu rečenicu sa LeBronom".

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Guru said:

 

... Bitna mi je i lojalnost franšizi - tu LeBron pada na testu (a padaju i recimo Kawhi, KD, od starijih Shaq...).

 

tu je ipak bitan faktor kontekst. jeste da su igrači bili lojalni/lojalniji  ali su i metodi oko salary capa bili drastično drugačiji pre '99e

plus je tržište na kojoj je franšiza u kojoj igraš bila daleko veći faktor pre inferneta i ostalo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Guru said:

 

Otkud znaš kako će da izgleda košarka za 40-50 godina, ovom logikom će neki Drakaris tog vremena moći da diskredituje LeBrona jer će tadašnja košarka po njemu biti brža, jača, bolja od današnje...  Njemu će recimo 2 titule, 2 Finals MVP i 3 regular season MVP nekog tadašnjeg superstara biti značajnije, impresivnije i vrednije od LeBronovih dostignuća, a ti ćeš verovatno biti grumpy old guy koji će ga ubeđivati da taj superstar ne može ni patike da mu čisti. 

 

Svi igrači koji se ovde pominju su All-Time greats, ova rangiranja su uglavnom krajnje subjektivna i iskreno ne vidim ni neku poentu istih... Za mene je recimo primarni cilj bavljenja bilo kojim sportom osvajanje titula, a tu od ovih All-Time great igrača lošije od LeBrona stoje jedino Wilt i Hakeem... Bitna mi je i lojalnost franšizi - tu LeBron pada na testu (a padaju i recimo Kawhi, KD, od starijih Shaq...). Bitna su mi i individualna priznanja -  tu je LeBron sjajan, al' rekao bih da ima i boljih...  Svakako se ne radi o nečemu što je exact science da bi se izletali sa stavovima tipa "ne postoji čovek sem Dzordana koji može u istu rečenicu sa LeBronom".

Za 50 godina ce svet imati preko 10 milijardi ljudi, finansijski stabilniji koji ce moci da se okrenu sportu. Znaci mnogo vise ljudi i igraca u opticaju sporta. Znaci i vise sansi da se pojavi neki robot-covek za kosarku.

 

Ako taj igrac bude radio strasne stvari, tipa 50% za tri, DPOY, sto ga ne bih smatrao najboljim?

6 minutes ago, Milos 3.14 said:

@Drakaris. Mislim da ti zanemaruješ konkurenciju i ne samo ti. Mnogi imaju sklonost da potcenjuju igrače iz Džordanove ere zato što su svi odreda priznali MJ-u da je bolji. 

Zaboravlja se kakav je igrač bio Meloun, Stokton , Hakim se ne vrednuje ni približno dovoljno, onda Ajzea, Bird, Medzik...

Niko ne računa Mareja u vrhunskog tenisera, a verovatno je bolji od mnogih koji su na goat listama ispred njega.

 

Što se tiče rasprave Kavaj VS LBJ mislim da u goat takmičenju nije ni za poredjenje. I da KL zbog regularke nije ni u top 20 ikad. Da li je bolji trenutno, možda, da li je PO mašina jeste, ali nije ni u konverzaciji za goat.

 

Pa jel Majkl imao jacu konkurenciju od Karija i Durenta u GS-u?

12 minutes ago, uini said:

 

verovatno si zaboravio i alana ajversona. čovek je igrao sam celu karijeru i to po 40 minuta u proseku

zato i kažem da takve outliers u bilo kom smislu nije zgodno uzimati kao primer

 

kao da ti danas harden bude primer po usageu ili curry po preciznosti u šutu ili lebron svih ovih godina po kombinaciji brzine, snage i inteligencije

Kako je Ajverson outlier, ako ima 6-7 sezona oko 24 suteva?

Link to comment
Share on other sites

  • nlavrnja featured and unfeatured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...