Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Što se tiče pravdanja prevoza, vrši se pritisak i na privatne firme. Nama su u firmi dali formular da se izjasnimo da li želimo da nam firma kupuje markicu ili da nam obezbedi kartice neke benzinske pumpe na koju će mesečno prebacivati novac tako da mi sami ne moramo da pravdamo. Svi smo listom izabrali drugu opciju i to je trebalo da zaživi od prošlog meseca ali još uvek nije. Uplatili su nam pare na račun kao i do sada. Videću šta će se desiti sa sledećom platom. Bila je priča da će biti NiS kartice jer njihovih pumpi ima najviše. Meni je i to retardirano jer je to samo "Preporuka" a ne izvršno slovo zakona, odnosno uredba.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Knipex said:

Što se tiče pravdanja prevoza, vrši se pritisak i na privatne firme. Nama su u firmi dali formular da se izjasnimo da li želimo da nam firma kupuje markicu ili da nam obezbedi kartice neke benzinske pumpe na koju će mesečno prebacivati novac tako da mi sami ne moramo da pravdamo. Svi smo listom izabrali drugu opciju i to je trebalo da zaživi od prošlog meseca ali još uvek nije. Uplatili su nam pare na račun kao i do sada. Videću šta će se desiti sa sledećom platom. Bila je priča da će biti NiS kartice jer njihovih pumpi ima najviše. Meni je i to retardirano jer je to samo "Preporuka" a ne izvršno slovo zakona, odnosno uredba.


gore sam objasnio šta je cilj ove cele frke, a sad da objasnim sredstvo:

 

Quote

Neke od delova Mišljenja Ministarstva finansija koja su bitna za razumevanje novonastale situacije prenosimo i citiramo u nastavku teksta u celosti.


’’Imajući u vidu navedeno, ukazujemo da je u skladu sa napred navedenim odredbama zakona pravno lice (poslodavac) u obavezi da uredi organizaciju računovodstva na način koji omogućava sveobuhvatno evidentiranje, kao i sprečavanje i otkrivanje pogrešno evidentiranih poslovnih promena, uredi interne računovodstvene kontrolne postupke, utvrdi računovodstvene politike, odredi lica koja su odgovorna za zakonitost i ispravnost nastanka poslovne promene i sastavljanje i kontrolu računovodstvenih isprava o poslovnoj promeni, uredi kretanja računovodstvenih isprava i utvrdi rokove za njihovo dostavljanje na dalju obradu i knjiženje u poslovnim knjigama, jer ukoliko poslodavac nema verodostojne isprave na osnovu kojih dokazuje da je na adekvatan način nadoknadio trošak zaposlenog za odlazak i dolazak sa rada (npr. račun za kupovinu mesečne pretplatne karte, dnevne karte ili karte za jednu vožnju u javnom prevozu, račun za gorivo u slučaju korišćenja sopstvenog vozila i sl.), ti troškovi mu se ne mogu priznati kao rashod.’’


Tumačenje ovog paragrafa bi glasilo ovako; svako privredno društvo i preduzetnik (bez tzv. paušalaca) ima obavezu da na pravi način dokumentuju troškove. Drugim rečima, računovodstveni sektor kompanije ili eksterna agencija za računovodstvene usluge bi svakog meseca trebala da vodi evidenciju da su pokriveni putni troškovi za zaposlene i da postoje dokumentovani troškovi koji pravdaju troškove prevoza.


Račun je dokument koji svedoći o nastalom trošku i uz pomoć koga možemo dokazati rashod.


 

’’U slučaju da se naknada za dolazak i odlazak sa rada ne dokumentuje verodostojnom računovodstvenom ispravom, isplate zaposlenima na ime naknade troškova za dolazak i odlazak sa rada smatraju se nedokumentovanim troškovima u smislu člana 7a tačka 1) Zakona o porezu na dobit pravnih lica. Takođe, na isplate zaposlenima se može primeniti član 18. stav 1. tačka 1) Zakona o porezu na dohodak građana samo u slučaju kada se takve isplate mogu dokumentovati odgovarajućom verodostojnom računovodstvenom ispravom.’’


izvor



samo da napomenem, mišljenja Ministarstva finansija (kao ovo o prevpzu) su obavezujuća za inspektora terenske kontrole poreske uprave.

ako treba dodatnih pojašnjenja tu sam.

Link to comment
Share on other sites

@Stondisha

Jel ovo važi samo za grad Beograd? Kako, na primer, gledaju na to što firma meni daje pare za prevoz u iznosu: Iznos novca za lokalnu markicu + Iznos novca za markicu zone 1 GSP-a pošto nisam iz Beograda. Jel firma treba da pravda ceo iznos ili samo iznos za markicu GSP-a?

Link to comment
Share on other sites

Ne brax, ovi su toliko nepismeni, da su rešavali problem GSP-a, a uvalili ostatak privrede u govna... zakon (nisam pravnik) svaki se primenjuje na CELOJ teritoriji "Republike" Srbije. Ne znam da li je moguće i pod kojim uslovima ograničiti primenu zakona na samo određenu teritoriju.

 

Posle ovih ko dođe na vlast, a da su mu namere časne, nek mu je Bob u pomoći, ovo je toliko sjebano sistemski da je ovde jedina pomoć: format C:\ ali bukvalno reboot sistema od nule, pa da se nečemu nadamo.

Edited by Stondisha
Link to comment
Share on other sites

Just now, Knipex said:

Pa dobro, ako ovim našima prođe ovo što su naumili, sa karticama za gorivo, meni neće biti neki veći problem. Jedino što ću morati da sipam uvek na NiS pumpama, ili sa kim već potpišu ugovor.


NIS je saradnik, pa neće da izdaje račune na fizička lica tipa Knipex jmbg 0905945525134 nego samo na preduzeća, pa onda imaš problem kako preduzeće da pravda da si baš ti natočio to gorivo u tvoj automobil jer je poreska uprava izašla sa tumačenjem neke sulude formule da preračun potrošnje goriva po zaposlenom... da tebi pored dva administrativca treba jedan matematičar i jedan saobraćajni inženjer... i to po preduzeću/agenciji za vodjenje knjiga....  suludo totalno, zato tebi preduzeće nije isplatilo troškove prevoza za koji već mesec, a onda će da dodje inspekcija rada i da ga ošašavi zašto nije isplatilo... pa sad ako ti isplati tri meseca u nazad kako se pravda... opšti haos u kome ispaštaju pošteni ljudi, kao ti tvoji na primer, koji samo žele/moraju da ispune zakonsku obavezu i ništa više.  

I onda izadju Brnaba i Zokača da mi pričaju o doing business listi....  doingujete biznis vi i vama bliski ljudi....

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Knipex said:

Videću kako stoje stvari za 6 dana kada mi legne plata. Do sada su nam normalno isplaćivali na račun a još uvek nisu ništa zvanično objavili u firmi.

svesno biraju poreski prekršaj, nego li da se kače sa inspekcijom  rada...  ne loše  rešenje za kraći vremenski period.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...