Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Quote

1932: Polish Cipher Bureau Success!

Sunday, December 1, 2019
1932: Polish Cipher Bureau Success!

1 December 1932: Polish Cipher Bureau first solved ENIGMA message. (Read an article in our Cryptologic Bytes Archives about Poland's Overlooked Enigma Codebreakers.")

Polish mathematicians from the University of Poznan (pictured above, from left): Marian Rejewski, Jerzy Rozycki, and Henryk Zygalski broke the Enigma code, the most important encryption machine used by Nazi Germany. The success of the Polish cryptologists from the Cryptology Bureau enabled the British to read encrypted German correspondences during World War II, contributing to the wartime success of the allies.

In 1928, when the German military began using the cipher machine, Enigma, the Polish Cipher Bureau began its efforts to break it. They hired the three mathematicians in 1932 to do just that! The team worked for months to determine the wiring of the rotors. Using a mathematical equation and key lists acquired from a German traitor, they determined the three rotors' internal wiring. They discovered three ways of deciphering Enigma readings. The Polish team then exploited some of the Germans' standardized methods and successfully read many of the encrypted messages. They read the first one on December 1, 1932. They were in business...at least for a time...Seven years later, just before war broke out, the Poles handed over their knowledge of the Enigma codes, as well as Polish-built replicas of the machines, to British and French Intelligence officers near Warsaw.

The government official said that in recognition of the trio's efforts, the upper house of Poland's parliament has passed a resolution in their honor to 'restore justice'. The resolution reads: 'In both popular literature and official information, the public was told that the breaking of the Enigma codes was due to the work of the British Intelligence services to the complete omission of the work of Polish scientists.'

 

Link to comment
Share on other sites

douglas_bader_350.jpg

 

Quote

Group Captain Sir Douglas Robert Steuart Bader, CBE, DSO & Bar, DFC & Bar, DL, FRAeS (/ˈbɑːdər/; 21 February 1910 – 5 September 1982) was a Royal Air Force flying ace during the Second World War. He was credited with 22 aerial victories, four shared victories, six probables, one shared probable and 11 enemy aircraft damaged.

 

DmXSyodXsAUOLjt.jpg

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Referent said:

Da li neko koristi blablacar? Da li neko u vašoj okolini koristi tu aplikaciju? 

Nešto sam pričao sa kolegama, dobar deo njih ne zna ništa o tome, a ja koristim već par godina. Mislim da generalno malo ljudi zna za njih/ili ne koristi, a vidim da su baš jaki u svetu.

 

Koristim ja.

Oko 40 puta sam vozio i još toliko puta su me vozili. 

Vozio sam uglavnom BG-NS, a išao sam do Beča iz NS i u Nemačkoj sam koristio. 

Relacija BG-NS je baš popularna, takođe i za ZG, Beč. Ostale slabije, što kažeš ni ne znaju ljudi. 

Ja za sad baš sve pozitivna iskustva imam, svakakve ljude sam upoznao i priče čuo, a nekad smo i prećutali ceo put. 

Ali sam od drugih čuo i loša iskustva, tipa da su ih izbacivali iz kola zbog komentara o Vučiću, da su neki vozili prebrzo, pa ih 2 puta zaustavljala policija, neki su vozili pijane i drogirane. 

 

 

19 hours ago, Referent said:

 

 

Edited by uvrnuto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, uvrnuto said:

 

Koristim ja.

Oko 40 puta sam vozio i još toliko puta su me vozili. 

Vozio sam uglavnom BG-NS, a išao sam do Beča iz NS i u Nemačkoj sam koristio. 

Relacija BG-NS je baš popularna, takođe i za ZG, Beč. Ostale slabije, što kažeš ni ne znaju ljudi. 

Ja za sad baš sve pozitivna iskustva imam, svakakve ljude sam upoznao i priče čuo, a nekad smo i prećutali ceo put. 

Ali sam od drugih čuo i loša iskustva, tipa da su ih izbacivali iz kola zbog komentara o Vučiću, da su neki vozili prebrzo, pa ih 2 puta zaustavljala policija, neki su vozili pijane i drogirane. 

Kakve sve frikove sam stopirao, više je za lustraciju nego za kafanu 😁

Ja dugo koristim, ne i često, pošto uglavnom imam ekipu sa kojom putujem.

Ali mi neverovatno da malo ljudi u mom okruženju zna ili koristi blabla. Ušteda vremena, novca, dobiješ komfor, ne znam šta sve ne.

49 minutes ago, uvrnuto said:

 

Koristim ja.

Oko 40 puta sam vozio i još toliko puta su me vozili. 

Vozio sam uglavnom BG-NS, a išao sam do Beča iz NS i u Nemačkoj sam koristio. 

Relacija BG-NS je baš popularna, takođe i za ZG, Beč. Ostale slabije, što kažeš ni ne znaju ljudi. 

Ja za sad baš sve pozitivna iskustva imam, svakakve ljude sam upoznao i priče čuo, a nekad smo i prećutali ceo put. 

Ali sam od drugih čuo i loša iskustva, tipa da su ih izbacivali iz kola zbog komentara o Vučiću, da su neki vozili prebrzo, pa ih 2 puta zaustavljala policija, neki su vozili pijane i drogirane. 

Kakve sve frikove sam stopirao, više je za lustraciju nego za kafanu 😁

Ja dugo koristim, ne i često, pošto uglavnom imam ekipu sa kojom putujem.

Ali mi neverovatno da malo ljudi u mom okruženju zna ili koristi blabla. Ušteda vremena, novca, dobiješ komfor, ne znam šta sve ne.

Link to comment
Share on other sites

Marta Zlakowska, Poljska

Spot sniman na ulicama Lodza.

 

Pročitah u komentarima da je pjesmu napisala Trikijeva kćerka koja se nedavno ubila (nisam imao pojma) i da je obećao da će je objaviti.

 

 

 

 

Edited by Ne sam Safete
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gggggggg said:

 

odlican. 

 

neki zemunski klan na odmoru vajb tokom celog videa.

 

 

gde li samo lik nalazi ove snimke. 

 

Od pocetka razmisljam kakav je ovo lik sto snima ovako kriperski, kad ono negde na 3.10 se pojavljuje zenska ruka kekeke. Momci su orginoo dizelasi, nema staTM

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...