Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

15 hours ago, nunilo said:

 

Uvek postoje kriterijumi, broj prodatih nosaca zvuka, posecenost nastupa, popularnost u nekim vremenskim periodima ...

 

Slobodno mogu da kazem da jesu najveci rok bend svidjalo se to nekom ili ne.

Nemam nikakvog favorita pa mi bas sve jedno, niti sam njih slusao niti druge bendove odavde.

ja bih ipak voleo da čujem neke argumente u prilog takvoj tvrdnji.

Na strani Čorbe su verovatno dugotrajnost,kontinuitet i diskografija..tiraži verovatno. Iako treba ponoviti da nakon 1991.nisu snimili ništa vredno pažnje pa je karijera duža od 40.godina prilično kompromitovana time. Popularnost je takođe adut na njihovoj strani,posebno u par perioda o čemu je Stileto pisao.

Sa druge strane: mogu iz glave da nabrojim bar 5,6 albuma drugih jugoslovenskih bendova iz Srbije koji su bolji od bilo kojeg albuma RČ. Onda,koliko je RČ kao bend bila inovatorska,koje trendove u muzici ili produkciji je postavila? Koliko je bila uticajna,koliko je uticala na druge bendove,na njihov zvuk,stvaralaštvo itd? Pre nego me Meklaud poklopi: jasno je da je gro jugoslovenskih bendova tog doba kopiralo ili inspiraciju crpelo od napolju uz dosta retke originalne ideje i uradke,ali ipak neki su unutar naših granica bili uticajniji od drugih.

Hoću da kažem da neki pokazatelji govore u prilog Riblje čorbe,a neki možda ne.

 

Link to comment
Share on other sites

Neko stariji ili bolji poznavalac yu roka će verovatno poklopiti ovaj post, ali po mom mišljenju na Čorbinu stranu ide to što su prvi ili možda među prvima imali pesme koje iskaču van uobičajenih šablona. Tu su buntovništvo (R'n'r za kućni savet), društvene provokacije (pominjanje socijalnog slučaja, zatim Na zapadu ništa novo, Pogledaj dom...), zbog kojih su raspravljali branioci socijalističkog morala, zatim ono što sam već pomenuo - uvođenje crnotalasnog momenta u yu rok kroz pesme o životu i pojavama sa margine (eto i uticaja, npr. na pesme Pušenja - Fikreta, Djevojčice kojima miriše koža...), pa onda jasno i direktno su pomenuli ono u čemu su se mnogi nalazili, npr. kako se osećaju oni koji odlaze u vojsku, tj. šta se krije iza onog "da im vojnički dani brzo prođu". Ljubavne pesme im izlaze izvan romantike i to je novitet. Možda je razlog njihove popularnosti i to što su se mnogi prepoznali u pesmama, kao da govore baš o "njihovom slučaju". Ko se bar jednom nije prepoznao u Kada padne noć ili Napolju, Neću da ispadnem životinja i slično?

 

Ostavština Čorbe je i jedan od najpopularnijih pop bendova - Bajaga, a i Čutura je potekao od njih. Možda je najveće nasleđe to što su postali osnov za r'n'r za sve klince iz radničke klase (kao što piše u onom članku sa index.hr) iz svih gradova, predgrađa i varošica, koji nisu imali dodir sa svetskim trendovima ili ih nisu privlačili neki malčice ušminkaniji ili nerazumljiviji bendovi. Neki su se na tome zaustavili i nisu dalje istraživali ali gde bi bili bez tog benda?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Barkley#34 said:

Bajaga,..


da mu oduzmes Instruktore, ostalo bi mu sta? Recitacije. Batili ti te price, na momenat. Jos uvek imas dovoljno vremena da kresnes opasnu makinu, usput svratis po koje 'ladno, pa da ti i ja jurimo strim na monitoru od 19 inca. :s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 


"Dakle, odmah da se razumemo, nase milijarde videti necete, ali kako mi mozemo da pomognemo vasoj zajednici? Aha: Pera, Zika i Mika = Moze nova liga svake godine - moze. Mogu nove tribine - moze. Mogu, crvene majice i beli sorcevi - moze. Mogu i zene da igraju? - MOZE!!!"
 


PS. :classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Necu o imenima proizvodjaca, jer ce vam i bez toga sve biti jasno. Navikao sam, tokom leta, da se rashladim paprikom u pavlaci. Danas nisu imali moju omiljenu vrstu, vec su mi ponudili drugu, sto stoji dole u cosku gde su im jaja. Cim je iz coska, kod jaja - ne uzimaj to... Eto ti ga moj alter egoista: Ma uzmi, to ide super uz pivo. Sunce ti, khm, odmah sam se otreznio. Pa, ja to ne bih posluzio ni kao otrov ovima sto su me met'uli na IL! :s_d:

PS. Ijuj, ovo i posle pola sata gori. :ajme:

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, BethH969 said:

Kako se stavlja da se vidi video? 😀

 

Samo paste-uješ link s YT u poruku i kraj priče.

 

Eo ovako:

 

 

Dobra je Beth  :Hail:

Edited by fancy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...