Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

36 minutes ago, DameTime said:

 

Aj šibni ako imaš to. Davno sam čitala isto vezano za klasičnu i džez. Samo bih izbegla izraz najgluplji.:)

 

E ma nije to samo jedan tekst, guglaj korelaciju izmedju muzike i inteligencije. Evo jednog zanimljivog grafika.

 

main-qimg-e03198a207a7f7fbc86154f323df53

 

Ovo je poredjenje emotivnih karakteristika i sta ljudi slusaju. Dakle, sta slusaju ljudi koji su ekstroverti a sta oni koji su introverti, sanjari...tako da kazem.

 

To su sve dosta neubedljivi zakljucci ako mene pitas. Pot pametan i glup, ponovicu ponovo, misli se na emotivnu inteligenciju, na sposobnost shvatanja emocija koje su dublje prirode, na empatiju. Ne mislis se na KOGNITIVNO pametne i glupe ljude.

 

Ali opet nije ubedljivo, pogledaj ovaj grafik ispod. Po ovome, bukvalno nema uticaja na muzicki ukus stepen emotivne inteligencije.

 

main-qimg-ab1128daff2e5fe5c1d1e6ff1ca11c

Edited by John Terry
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Clash said:

Dok Rasta brat samo recituje o dredovim, Najkama i hedovima ovde ima detaljne analize i dijagrame.

Šta je sledeće Powerpoint prezentacija o relaciji Q7 i AMG u Rastinom opusu?

Ostavimo to nekom Rastinom fanu, ima medju njima sposobnih za izvodjenje kompleksnih relazija, a uz to znaju diskografiju. 

 

Ja sam diskvalifikovan zbog nedovoljnog poznavanja diskografije... 😄  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, John Terry said:

 

E ma nije to samo jedan tekst, guglaj korelaciju izmedju muzike i inteligencije. Evo jednog zanimljivog grafika.

 

main-qimg-e03198a207a7f7fbc86154f323df53

 

Ovo je poredjenje emotivnih karakteristika i sta ljudi slusaju. Dakle, sta slusaju ljudi koji su ekstroverti a sta oni koji su introverti, sanjari...tako da kazem.

 

To su sve dosta neubedljivi zakljucci ako mene pitas. Pot pametan i glup, ponovicu ponovo, misli se na emotivnu inteligenciju, na sposobnost shvatanja emocija koje su dublje prirode, na empatiju. Ne mislis se na KOGNITIVNO pametne i glupe ljude.

 

Ali opet nije ubedljivo, pogledaj ovaj grafik ispod. Po ovome, bukvalno nema uticaja na muzicki ukus stepen emotivne inteligencije.

 

main-qimg-ab1128daff2e5fe5c1d1e6ff1ca11c

Vidi sad ovome grafikona!!!

Šta napraviste od kafane, bože sačuvaj.

Link to comment
Share on other sites

Jos jedan od bitnih razloga zasto postoji IQ disbalans u vise zanrova muzike je postojanje jezicke barijere. To ne mozete verovatno toliko da vidite u vasim krugovima, ali mozete uociti da slucajni prolaznici imaju stav ''daj nesto domace i da je pitko, mrzi me da slusam strano''. Ljudi sa nizim IQom nisu u mogucnosti zbog jezicke i mentalne barijere, kao i zbog svojih predrasuda da ''spuste'' prosek stranoj muzici. Ta razlika bi trebala da bude dosta manja i da se manje istice. Kada bi se strana muzika bolje prosirila od Subotice do Vranja, IQ u drugim zanrovima bi pao i imali bi vise muzickih dogadjaja. Ne smatram da smo veci idioti od drugih niti da smo gluplji narod u odnosu na susede, ali zbog raznih ''teskoba'' nismo ni blizu svog potencijala, pa tako ni muziku nismo u stanju da upijemo kako valja. Potroseni smo i da bi se preko nekih barijera preslo, potrebna je volja. Neke drustvene promene na makronivou necemo videti, mi smo jedno veoma zasticeno trziste iz kog se izvlaci puno para i ogromnoj vecini odgovara trenutna situacija i odnos snaga na terenu. Nece ni to da traje doveka sem ako ne postanemo veciti kandidat za EU poput Turske. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ta'veren said:

Ljudi sa nizim IQom nisu u mogucnosti zbog jezicke i mentalne barijere, kao i zbog svojih predrasuda da ''spuste'' prosek stranoj muzici.

 

Bicu dosadan, pa cu po treci put da napisem. Radis e o emotivnoj a ne kognitivnoj inteligenciji, koju povezuju sa raznim zanrovima muzike. Postoje kognitivna, emotivna i socijalna inteligencija.

 

Inace, cilj takvih tekstova nije bio da nekog proglasi za glupog, mada vidim da je takav efekat izazvao 😄 vec da proba da utvrdi da li emotivno inteligentnije osobe imaju afiniteta prema odredjenoj muzici. Mislim da je to kljucni razlog sto su reperi, a posebno gangsta reperi, obelezeni kao najmanje inteligentni, jer u tim tekstovima retko ima neke duplje emocije od pussy, guns and ass.

1 minute ago, Smrtokapa said:

Ne sad, ovo je najbolji deo, kad se u svađi maše nekim papirima!

 

Oces excel tabelu?

Link to comment
Share on other sites

Nećemo da mašemo ni sa čim, samo da svi prisutni skapiramo da to što neko sluša Rastu, Pink Floyd, jazz, Žareta i Gocija ili one tehno stvari ne mora ništa da govori o opštoj inteligenciji te osobe. 
Da ubacimo još jednu nepoznatu u ikvejžn.
Ako već inteligencija nije presudna, da li nam onda obrazovanje može biti prepreka za Žaru&Gocija?
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, DameTime said:

Nećemo da mašemo ni sa čim, samo da svi prisutni skapiramo da to što neko sluša Rastu, Pink Floyd, jazz, Žareta i Gocija ili one tehno stvari ne mora ništa da govori o opštoj inteligenciji te osobe. 

 

ne mora da govori o inteligenciji. može da govori o nekim kulturološkim aspektima koji su za pojedinca i društvo važniji od inteligencije koja nije ekstremna (a i onda)

 

npr, da li je svejedno ako jedna osoba gleda reality show farmu ili emisiju o odgajanju povrća na farmi? koncert talking heads ili koncert baje malog knindže??

naravno da nije ni isto, niti svejedno. puno toga se može zaključiti o xy osobi, samo prema njenim navikama i preferencijama.

 

dalje od toga i istraživanje može da se izvede da bi se videlo koliko su jedni retrogradni, neobrazovani, možda i bahai i umišljenji u svom neznanju u odnosu na one druge, kada se porede sa relevantnom bazom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, John Terry said:

 

Bicu dosadan, pa cu po treci put da napisem. Radis e o emotivnoj a ne kognitivnoj inteligenciji, koju povezuju sa raznim zanrovima muzike. Postoje kognitivna, emotivna i socijalna inteligencija.

 

Inace, cilj takvih tekstova nije bio da nekog proglasi za glupog, mada vidim da je takav efekat izazvao 😄 vec da proba da utvrdi da li emotivno inteligentnije osobe imaju afiniteta prema odredjenoj muzici. Mislim da je to kljucni razlog sto su reperi, a posebno gangsta reperi, obelezeni kao najmanje inteligentni, jer u tim tekstovima retko ima neke duplje emocije od pussy, guns and ass.

 

 

Nisam video grafik koji si okacio, pa mi je taj deo promakao.

 

Mozda sam omasio sta drugi podrazumevaju pod IQ, ali da se izmedju redova u mom drugom delu posta moze protumaciti da trosimo emocije na gluposti, pa samim tim nemamo energiju za nesto drugo. To i jeste stvar emotivne inteligencije. Pored svakodnevnog haosa u kom zivimo, trazi se nesto konstruktivno i sto nas smiruje kao individui. Jasno mi je zasto se jazz kotira na sam vrh. IQ koji se naglasava ne znam ni zasto bi se uzimao kao ozbiljna referentna vrednost (jer zbog limitiranog stranog uticaja, taj odnos je previse nerealan), ali sam siguran da bi pod malo drugacijim okolnostima, deo publike koji uglavnom slusa domacu muziku bi dao sansu i stranoj muzici. Nije da su to limiti za deo te publike da ne mogu da dobace dalje od domace produkcije i da budu u toku sa zvukom i da prate svoje bendove. Slusaju sta im se servira, nisu mentalno jaci za nesto vise.

Edited by Ta'veren
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, uini said:

 

ne mora da govori o inteligenciji. može da govori o nekim kulturološkim aspektima koji su za pojedinca i društvo važniji od inteligencije koja nije ekstremna (a i onda)

 

npr, da li je svejedno ako jedna osoba gleda reality show farmu ili emisiju o odgajanju povrća na farmi? koncert talking heads ili koncert baje malog knindže??

naravno da nije ni isto, niti svejedno. puno toga se može zaključiti o xy osobi, samo prema njenim navikama i preferencijama.

 

dalje od toga i istraživanje može da se izvede da bi se videlo koliko su jedni retrogradni, neobrazovani, možda i bahai i umišljenji u svom neznanju u odnosu na one druge, kada se porede sa relevantnom bazom.

 

Slažem se, naravno da naši izbori o tome šta i koliko konzumiramo od sadržaja nešto govore o nama. O kulturološkim uticajima, društvenim, neretko čak i o socioekonomskom statusu porodice iz koje potičemo, obrazovanju itd. 

 

14 minutes ago, Luchifer89 said:

Da ubacimo još jednu nepoznatu u ikvejžn.
Ako već inteligencija nije presudna, da li nam onda obrazovanje može biti prepreka za Žaru&Gocija?

 

Eh, just to get our facts straight. Ono što ja kažem je da se na osnovu toga što neko sluša Žareta i Gocija ne može pretpostavljati IQ te osobe. Zato što može da se desi da neko sluša njih a bude niskointeligentan, prosečno inteligentan ili pak natprosečno.

 

Što se tiče obrazovanja, misliš na to da obrazovaniji ljudi manje slušaju to? Rekla bih da da, ali posredno, opet kroz krugove koje se kreću, neka druga njihova uverenja i sl. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

timo, brate, preuzmi kafanu. :classic_biggrin:

 

kapiram po upisu da ti smeta kada tima preuzme kafanu.

a opet, smeta ti kada prilično kulturno & razložno diskutujemo ( :

 

valjda je ovo suština foruma, usput i na prikladnoj temi?

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...