Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

12 minutes ago, DameTime said:

Tih 70-80 IQ jedinica se ne poredi sa 87, nego sa 100 IQ jedinica jer je takva skala sa standardnim odstupanjima. Svakako si aludirao na fiziološki tupe ljude. I svakako si zaključivao o nivou inteligencije nekog na osnovu muzike koju sluša, što je najblaže rečeno ružno. 

 

 

Prosek u Srbiji je 87. Sama si to rekla. Ako ja kazem da su Rastini tekstovi pisani za one od 70-80 IQ, znaci da je za one ispodprosecne u Srbiji. To je ujedno ispodprosecno na svetskom nivou (gde je overall granica 100 jer je IQ zapravo procenat, odnosno kolicnik). 

 

To opet ne znaci da su to osobe sa retardacijom kako ti kazes, jer za blagu retardaciju je granica ispod 70... 

 

 

 

25 minutes ago, Kooineeperk said:
10 hours ago, DameTime said:

Opet, to što su njegovi tekstovi površni i okrenuti materijalnim vrednostima, ne daje nekom pravo da publiku nazove mentalno nepodobnom ili zaostalom.

Bukvalno niko to nije rekao. To ti izmisljas da je neko (ja) rekao. Neverovatna je kolicina tvog izvrtanja tudjih reci. 

Ja stvarno ne mogu da ponavljam iznova i iznova... 

13 minutes ago, DameTime said:

Fascinantna je tvoja sposobnost da napišeš nešto a onda na 10 strana ubeđuješ kako ti to nisi napisao.

 

 

Pokazi mi gde sam ja to rekao da je Rastina publika "mentalno nepodobna ili zaostala" ili "retardirana" pa mozemo dalje da nastavimo diskusiju.

 

Or else, znas sta ti je ciniti. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 Rasta koji pise tekstove za one sa IQ-om od nekih 70-80

 

Ovo si ti napisao, doslovno rečenica iz tvog upisa na nekoj od prethodnih stranica. Dakle označio si Rastine slušaoce kao fiziološki tupe i intelektualno nepodobne osobe. Ili šta drugo ova rečenica treba da znači? 

Dalje, možeš da ponoviš još 50 puta, ali ne postoji ispodprosečno u Srbiji, već samo ispodprosečno (u odnosu na 100 IQ jedinica, što je standard), pa se gledaju nivoi fiziološke tuposti. Od 70 i ispod (uglavnom do 50, zavisi od podela, bilo ih je više u psihologiji tokom poslednjih decenija) ide blaga retardacija. Ovo što ti pišeš, 80 je u odnosu na 87 ispodprosečno u Srbiji, je kao da kažeš 95 kao ispodprosečno u odnosu na 100. A to je pogrešno, jer je 80 mnogo niže od i od 95 i od 100 i već spada u fiziološku tupost tj. granično intelektualno stanje. Da li razumeš razliku? 

 

@Kooineeperk

Iz želje da se omalovaže Rastini tekstovi i predstave "glupim", bacaju se ovakve kvalifikacije na njegovu publiku. Ne znam da li je iko ovde svestan šta sve (ne) mogu osobe sa koeficijentom inteligencije 70 ili 60; ne bave se ni Rastom ni Balaševićem, nego time da ovladaju osnovnim aktivnostima za svakodnevni život i da steknu barem nekakvo obrazovanje.

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Dim DameTimePost, KooineperkPost as string
Dim Like as boolean

KooniperkPost=" Prosek u Srbiji je 87. Sama si to rekla. Ako ja kazem da su Rastini tekstovi pisani za one od 70-80 IQ, znaci da je za one ispodprosecne u Srbiji. To je ujedno ispodprosecno na svetskom nivou (gde je overall granica 100 jer je IQ zapravo procenat, odnosno kolicnik).
To opet ne znaci da su to osobe sa retardacijom kako ti kazes, jer za blagu retardaciju je granica ispod 70...  "

DameTimePost="Tih 70-80 IQ jedinica se ne poredi sa 87, nego sa 100 IQ jedinica jer je takva skala sa standardnim odstupanjima. Svakako si aludirao na fiziološki tupe ljude. I svakako si zaključivao o nivou inteligencije nekog na osnovu muzike koju sluša, što je najblaže rečeno ružno.  "

If DameTimePost>KooneperkPost
    then Like=True
ElseIf
    Like=True
EndIf

 

200w.gif?cid=6c09b952mycmdv3z5vaq0xvk5k1

 

200w.gif?cid=6c09b952g7b2pv0r775bi7va1nz

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, advokat kuče, tečefon said:

Kod IQ 100 je valjda medijana ako se ne varam. Odnosno deli populaciju na dva jednaka dela. Ispravite me ako grešim. 

 

Ujedno je i prosek i medijana, IQ je jedan od primera normalne raspodele u populaciji.

 

spacer.png

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tamburinjo said:

 

O direktan sagovornik koji se ne sluzi sns metodama "e sam vam rek'o i pametnome dosta" ... 

Elem boldovi su kljucni i ono sto mene zanima, postoje nivoi i ko odredjuje i kojim kriterijumima gde su linije koje razdvajaju nivoe?

 

 

p.s. nemoj da mislis da se necu nuzno sloziti sa tobom na kraju samo provociram raspravu. 

 

"Ko odredjuje i kojim kriterijumima" je prilično kompleksno pitanje na koje ne mogu da dam tačan odgovor. Samo vreme menja kriterijume kroz istoriju. Imamo mnogo slikara ili kompozitora koji su hvaljeni u svoje vreme a danas su zaboravljeni, a i onih koji su umrli u bedi a danas se smatraju među najvećima u svojoj branši. Što veća istorijska distanca, to isplivava neki viši nivo kvaliteta po današnjim kriterijumima.

 

E sad, ko određuje "današnje kriterijume"? Obično oni koji su danas "neko i nešto" u svojoj ili srodnoj branši i njihov glas se sluša. Danas jedni, za 50-100 godina neki drugi.

 

Tipičan primer toga, srpska književnica Milica Jakovljević, iliti Mir-Jam. Jedna od prvih žena novinara i feministkinja u Srbiji. Između dva svetska rata pisac popularnih i čitanih ljubavnih romana, "srpska Džejn Ostin", da kažemo književnica "na nivou".

 

A onda, posle Drugog svetskog rata, na sednici Saveza književnika Jugoslavije, "Neki drugovi ne pišu borbeno, onako kako naša stvarnost zahteva. Oni ne pišu komunistički, pišu buržujski sentimentalno i sladunjavo, kao Mir Jam", kritikovao je koleginicu “revolucionarni pesnik“ Oskar Davičo. Odjednom, od autorke “broj 1” Mir Jam je postala najnepoželjnija književnica Jugoslavije. Pričalo se čak i o kažnjavanju tinejdžerki koje bi bile uhvaćene kako čitaju njene romane. Jednim potezom, sa nivoa u blato.

 

Nekih 50 godina kasnije se promeni klima u društvu, Zdravko Šotra snimi par afirmativnih serija po njenim delima i opala, eto nje opet "na nivou", opet se štampaju i čitaju njene knjige.

 

Naravno, što više vremena prođe neki nivo postane etabliran i više se u njega ne sumnja, tako da niko ne ugrožava jednom dostignut visoki nivo Šekspira, Mocarta ili Van Goga (Vinsenta, ne Đuleta).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stiletto said:

 

"Ko odredjuje i kojim kriterijumima" je prilično kompleksno pitanje na koje ne mogu da dam tačan odgovor. Samo vreme menja kriterijume kroz istoriju. Imamo mnogo slikara ili kompozitora koji su hvaljeni u svoje vreme a danas su zaboravljeni, a i onih koji su umrli u bedi a danas se smatraju među najvećima u svojoj branši. Što veća istorijska distanca, to isplivava neki viši nivo kvaliteta po današnjim kriterijumima.

 

E sad, ko određuje "današnje kriterijume"? Obično oni koji su danas "neko i nešto" u svojoj ili srodnoj branši i njihov glas se sluša. Danas jedni, za 50-100 godina neki drugi.

 

Tipičan primer toga, srpska književnica Milica Jakovljević, iliti Mir-Jam. Jedna od prvih žena novinara i feministkinja u Srbiji. Između dva svetska rata pisac popularnih i čitanih ljubavnih romana, "srpska Džejn Ostin", da kažemo književnica "na nivou".

 

A onda, posle Drugog svetskog rata, na sednici Saveza književnika Jugoslavije, "Neki drugovi ne pišu borbeno, onako kako naša stvarnost zahteva. Oni ne pišu komunistički, pišu buržujski sentimentalno i sladunjavo, kao Mir Jam", kritikovao je koleginicu “revolucionarni pesnik“ Oskar Davičo. Odjednom, od autorke “broj 1” Mir Jam je postala najnepoželjnija književnica Jugoslavije. Pričalo se čak i o kažnjavanju tinejdžerki koje bi bile uhvaćene kako čitaju njene romane. Jednim potezom, sa nivoa u blato.

 

Nekih 50 godina kasnije se promeni klima u društvu, Zdravko Šotra snimi par afirmativnih serija po njenim delima i opala, eto nje opet "na nivou", opet se štampaju i čitaju njene knjige.

 

Naravno, što više vremena prođe neki nivo postane etabliran i više se u njega ne sumnja, tako da niko ne ugrožava jednom dostignut visoki nivo Šekspira, Mocarta ili Van Goga (Vinsenta, ne Đuleta).

 

Mocart je umro u siromastvu, Van Gog takodje - danas su svetska bastina.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Da probam da uozbiljim, iz jednog jedinog razloga, a to je da kolege koji ne simpatišu panonske mornare ne bi mislili da želim da im nipodaštavam inteligenciju. Ne radi se ovde o Balaševiću uopšte. On je jedan od umetnika koji ima određeni stil, pre svega on je kantautor. Niti je neki virtuoz na instrumentu mada je umeo da svira gitaru, niti je preterano dobar kompozitor mada je bio jako muzikalan. Njegova snaga i umetnost su njegove rečima. Ali da ne odlutam od onoga što sam hteo.

 

Sva muzika o kojoj diskutujemo je takozvana amaterska, zabavna muzika. U odnosu na klasičnu muziku, amaterska, zabavna, nema određenu definisanu strukturu niti značenje koje ima ova ozbiljna, klasična muzika. Tako da u startu je ta muzika za amatere, kojima pripadam i ja iako slušam i klasiku.

 

Poenta nije u kognitivnoj inteligenciji. Famozna dubina je sastavni deo emotivne inteligencije, sposobnosti slušaoca da raspozna, klasifikuje i razume dublji smisao i famoznu dubinu jedne pesme, pa tako pesma Svirajte mi jesen stiže ne govori o vojniku koji se vraća iz vojske i ide na svadbu, već o tome da su njegova očekivanja i ljubav za koju je mislio da ga čeka, izneverena. Onaj koji ume emotivno da se stavi u takvu situaciju razumeće dublji smisao i emotivnu bol čoveka u takvom momentu. I to je dublje razumevanje stihova. Ono što sam postovao, pesma Jednom su sadili Lipu  takođe ima dublje značenje i opisuje kontinuitet života kroz hlad jednog drveta, i suštinu tog hlada kao metod sećanja na one koji su prolazni, ali njihova baština opstaje.

 

"Ko nije drvo razumeo prvo pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio"

 

Dakle, dublji smisao.

 

U takoznavnim pesmama Raste nema ničeg dubljeg niti bilo čega za razmišljanje. Obične najniže strasti i jednoličnost. Zbog toga to za mene nije umetnost. Dakle ne radi se o kognitivnom nedostatku IQ-a, na racionalnom nivou svako će ovako plitko i mehanički razumeti Balaševića, ali neće umeti da zagrebe u suštinu.

 

Balašević i Vranjkovića ne morate slušati i niko vam neće zameriti, ali porediti tog Rastu sa ovima jednostavno nije ni normalno ni pametno. I nemojte se buniti ako vas neko nazove glupima. Nije vas nazvao kognitivno glupima, već emotivno glupima. S pravom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, DameTime said:
Quote

 Rasta koji pise tekstove za one sa IQ-om od nekih 70-80

 

Ovo si ti napisao, doslovno rečenica iz tvog upisa na nekoj od prethodnih stranica. Dakle označio si Rastine slušaoce kao fiziološki tupe i intelektualno nepodobne osobe. Ili šta drugo ova rečenica treba da znači? 

Pokazi mi gde sam ja rekao da je Rastina publika "mentalno nepodobna ili zaostala" ili "retardirana" pa mozemo dalje da nastavimo diskusiju. Posto je to ono sto mi ucitavas sve vreme. Ja znam sta sam napisao i znam sta to znaci, ali ti mi ucitavas nesto sto nikada nisam rekao... Granica mentalne zaostalosti je 70. 

 

Or else, znas sta ti je ciniti. 

 

 

35 minutes ago, DameTime said:

Dalje, možeš da ponoviš još 50 puta, ali ne postoji ispodprosečno u Srbiji, već samo ispodprosečno (u odnosu na 100 IQ jedinica, što je standard), pa se gledaju nivoi fiziološke tuposti. Od 70 i ispod (uglavnom do 50, zavisi od podela, bilo ih je više u psihologiji tokom poslednjih decenija) ide blaga retardacija. Ovo što ti pišeš, 80 je u odnosu na 87 ispodprosečno u Srbiji, je kao da kažeš 95 kao ispodprosečno u odnosu na 100. A to je pogrešno, jer je 80 mnogo niže od i od 95 i od 100 i već spada u fiziološku tupost tj. granično intelektualno stanje. Da li razumeš razliku? 

Ako je prosek u Srbiji 87 (kao sto si sama rekla) mi smo generalno ispodprosecna drzava/nacija u odnosu na svet. Ako ja kazem da je tekst pisan za nekoga sa IQ 70-80 ja time pominjem podgrupu, koja je ispod proseka te drzave/nacije. 


Stvarno ne znam sta ti tu nije jasno i sto si zapela oko toga. 

 

 

35 minutes ago, DameTime said:

 

@Kooineeperk

Iz želje da se omalovaže Rastini tekstovi i predstave "glupim", bacaju se ovakve kvalifikacije na njegovu publiku. Ne znam da li je iko ovde svestan šta sve (ne) mogu osobe sa koeficijentom inteligencije 70 ili 60; ne bave se ni Rastom ni Balaševićem, nego time da ovladaju osnovnim aktivnostima za svakodnevni život i da steknu barem nekakvo obrazovanje.

 

Ja sam bio precizan, nisam pominjao nikoga ispod 70. Ovde jedina koja prica o onima ispod 70 si ti. 

 

Ako bas hoces, uhvati se za to sto sam rekao 70, a to je granica lake mentalne zaostalosti i bez mentalne zaostalosti.

 

Nisam strucan ali mogu da pronadjem podatak pa da ne moram pausalno verujem nekom ko se predstavlja strucnim - deca sa IQ 50-70 kao sto rekoh su lako mentalno zaostala i cak i kao takvi, neki uspevaju da zavrse redovnu skolu a ne specijalno obrazovanje, i to sigurno oni koji su u gornjem delu tog opsega i kojima se posveti paznja. 

 

Stvarno neverovatno... 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Hajde da ponovim još jednom i da zaključimo ovu priču. Od 71-80 IQ jedinica je nivo niže mentalne zaostalosti, fiziološke tuposti, you name it. Tek od 81-90 je lagano ispodprosečni nivo inteligencije. Od 70 i niže su još ozbiljniji slučajevi. Daklem govoreći da su Rastini tekstovi za osobe inteligencije 70-80 IQ jedinica, ti ih zapravo označavaš kao fiziološki tupe, mada to radiš nehotice. 

 

Neko sa IQ-om od 51-70 nažalost može završiti samo specijalnu školu, i za to je potreban poseban rad sa tim mladim osobama (decom), zahvaljujući čemu i može doći do poboljšanja u starijem dobu.

Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2023 at 12:23 AM, Nicklord said:

Vi ovoliko raspravljate o umetnosti a niko da me podrži i da kaže da je Mortal Kombat sranje bend

 

Evo da se ne osećaš zapostavljeno :64:

 

 

 

Zaboravljamo heroje i junake, pamtimo samo loše likove
Jer nam zemljom upravljaju stranke što štite lopove i nitkove
Naša deca odlaze dok mene brine da li će se vratiti
A ti bleneš u rijaliti

Naši životi su laž, drugi sa njima rukovode
Imamo dugačak staž lišeni slobode
Nebitne stvari drže nas podalje od same suštine i realnosti
One su paravan koji staje iza svake sramne istine i stvarnosti

Mirno spavaj, nacijo
Pod okupacijom

Zaboravljamo heroje i junake, pamtimo samo loše likove
Jer nam zemljom upravljaju stranke što štite lopove i nitkove
Naša deca odlaze dok mene brine da li će se vratiti
A ti bleneš u rijaliti


Bez empatije smo rođeni u sebičnim željama
I kroz život vođeni stranim idejama
Iza malih ekrana živimo tuđe živote volimo idiote
Duševna nam je hrana da gledamo grozote užas i strahote

Uživamo u teroru voditelja
Pratimo noćnu moru iz fotelja

 

Zaboravljamo heroje i junake, pamtimo samo loše likove
Jer nam zemljom upravljaju stranke što štite lopove i nitkove
Naša deca odlaze dok mene brine da li će se vratiti
A ti bleneš u rijaliti

Zaboravljamo heroje i junake, pamtimo samo loše likove
Jer nam zemljom upravljaju stranke što štite lopove i nitkove
Naša deca odlaze dok mene brine da li će se vratiti
A ti bleneš u rijaliti

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, 40Wins said:

 

Kraj marketinga.

 

@uini @DameTime

 

Hahah spomenula sam baš viniju pre neki dan ovaj Patelina uradak, ali me je kvalitetno iskulirao 😄 Inače je ista agencija radila koja je Štarku radila novu kampanju Šta šta Štark sa Olgom Odanović. Vidi šta si nam uradila od Štarka baba, ili kako već ide prepev :lol_2: 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DameTime said:

Hajde da ponovim još jednom i da zaključimo ovu priču. Od 71-80 IQ jedinica je nivo niže mentalne zaostalosti, fiziološke tuposti, you name it. Tek od 81-90 je lagano ispodprosečni nivo inteligencije. Od 70 i niže su još ozbiljniji slučajevi. Daklem govoreći da su Rastini tekstovi za osobe inteligencije 70-80 IQ jedinica, ti ih zapravo označavaš kao fiziološki tupe, mada to radiš nehotice. 

 

Neko sa IQ-om od 51-70 nažalost može završiti samo specijalnu školu, i za to je potreban poseban rad sa tim mladim osobama (decom), zahvaljujući čemu i može doći do poboljšanja u starijem dobu.

 

Izvor? 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, 40Wins said:

 

Kraj marketinga.

 

@uini @DameTime

 

ovo je toliko debilno, da je stvorilo solidan buzz, pa je u tom nekom bazičnom smislu dobro, tj radi pos'o verovatno, na nivou avernesa.

naravno, kod nas je sve jednokratno, pa će tako sutra uraditi nešto potpuno levo stilski&vrednosno. daklem, nema brendova, samo pojednačna umetnička dela.

 

svidža mi se michelob ultra serijal, koji ide tokom nba tekmi, "it's only worth it if you enjoy it"

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Izvor sam video u sinkovim knjigama koji je stariji master kolega psiholog postovane psiholoskinje.

Valja li @DameTime ovaj moj rodno senzibilni  govor?

:smiley33:

Baksuz, bre, ova Carapanka - `oce da bije!

Daj fotku ili nesto, posto po svim kategorizacijama koje ja nalazim u relevantnim izvorima blaga mentalna zaostalost je 50-69 (neko kaze 50-70). 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...