Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

4 minutes ago, Kooineeperk said:

@DameTime 

Kao sto sam ocekivao, nemas nista od nekog dokaza svoje tvrdnje...  

 

 

Nabacila si ovde neka dva linka i interpretirala ih onako kako ti hoces iako u jednom cak i jasno citiras:

 

"Borderline intellectual functioning"... kako god da prevedes ili sta stavis umesto reci "functioning", ostaje rec borderline koja znaci da je to granicno, a jasno je sa koje strane granice se smatra da je to. 

 

IQ 70-80, iako je ispodprosecan u svakom smislu, ne predstavlja nikakvu retardaciju kao sto ste mi imputirali. Za IQ 70-80 ne dobijas nikakvu F dijagnozu iz spektra mentalne/intelektualne zaostalosti. Da li su ranjiva grupa ili ne, je totalno nebitno za ovo sto ste meni ucitavali. I oni sa iznadprosecnim IQ-om mogu biti ranjivi u smislu da im je IQ visok ali socijalni kolicnik (socijalna inteligencija) i/ili emocionalna kolicnik (neko naziva to i emocionalna inteligencija) nizak a sto nije ni malo redak slucaj - nesto dobijes, nesto izgubis - tesko im je uklapanje u drustvo, teski su im odnosi sa ljudima, pucaju i pored visokog IQ-a. Kao i obrnuto. Ali to je sve nebitno za ovo ucitavanje koje si izvela... ne samo ti, ali ovaj drugi cuti, jer valjda kapira da je lupio glupost, kaznjivu po pravilima foruma.   

 

Dakle, F70 je prva dijagnoza koja se dobija za IQ 50-69, kategorise se kao "laka mentalna/dusevna zaostalost/ometenost". I to je prvi stepen retardacije. I to su osobe koje u nekim slucajevima cak i mogu samostalno da funkcionisu u drustvu. Imaju poteskoca u skolovanju (zavisno u kom delu opsega su, sirok je) a neki mogu cak i da zavrse redovno osnovno obrazovanje. 

 

Izvor ne moze biti merodavniji za nas nego sto je RFZO, sistem po kome funcionise medicina kod nas:  

https://www.rfzo.rs/download/dsg/MKB102010Knjiga1(1).pdf

Strane 343 i 344

Sto je zapravo prepisano od WHO, Svetske Zdravstvene Organizacije:

https://icd.who.int/browse10/2019/en#/F70-F79

 

Evo jos respektabilnih domacih izvora:

https://www.stetoskop.info/psihologija-danas/znaci-smetnji-u-intelektualnom-razvoju-kod-dece

https://www.psihocentrala.com/f70-f79-dusevna-zaostalost/ 

 

Nije potrebno znati materiju da nadjes relevantne podatke iz respektabilnih izvora.

 

Jos jednom: osobe sa IQ 70-80 se ne smatraju retardiranim, mentalno zaostalim.

 

 

 

Druže, ti si pisao kako je IQ 70-80 samo eto ispodprosečno u odnosu na Srbiju gde je prosečni IQ 87. Niti se to tako tumači niti je to što si ti napisao istina. Svaki zaseban IQ se gleda u odnosu na opšti prosek 100. 

Ne moraš da napišeš da je neko retardiran ili mentalno zaostao tim rečima, kako bi bilo jasno da ti je cilj da predstaviš Rastinu publiku kao neke glupe ljude. Sumnjam da si ti znao šta pišeš u trenutku kad si pisao, nego si lupio pa onda daj sad izvlači se, nisam ih nazvao retardima, nisam tu reč napisao. 

Kao što sam već podvukla tri puta, IQ 70-80 se naziva i graničnim slučajem, a klasifikuje se i kao borderline mental disability. To je dosta otvorena tema i dalje u struci jer se i gleda da se izbegavaju takvi termini.

Daklem ljudi sa IQ-om 70-80 jesu ljudi sa intelektualnim poteškoćama jer imaju low IQ. E sad umesto što me drndaš ovde dva dana da ti objasnim neke stvari, objasni ti zašto na Rastinu publiku referiraš kao na osobe sa intelektualnim poteškoćama i pokaži mi tu grupu koja sluša Rastu koja ima IQ 70-80. I koliki je IQ vama koji slušate panonskog mornara?

 

@Tamburinjo Može pauza 9 dana kao u plej ofu ABA? 😄 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DameTime said:

 

Znam da ste nestrpljivi, ali što je duže odlaganje biće jača reakcija. 

 

  Reveal hidden contents

Već neko vreme se pitam ko si ti? Skontala sam da si menjao nick, beše Ding Hao bilo pre? 😄 

 

 

Kad ne znaš ko je ko nakon menjanja nicka, uđeš na profil, pored tekkućeg nicka ima ona strelica u polukrugu u smeru suprotnom od kazaljke na satu. Tu klikneš i imaš istoriju svih promena.  

2 minutes ago, Smrtokapa said:

@advokat kuče, tečefon Videh pitanje iz Dametiminog spojlera, pa kad već dođosmo do šahovskih tema, imam i ja jedno:

 

Da li je Ding Hao kineski eksperiment nastao spajanjem Ding Lirena i Wang Haa (za potrebe olimpijade ili šta već)?

 

Ding Hao je naziv aviona P51 B kojeg je vozio tada major James Howell Howard 11. januara 1944 kada se borio sam protiv nekih 40-50 aviona luftvafea. 

  • Thanks 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

I jedno nagradno pitanje za sve, pa i za Kojneperka. Na nekoj od prethodnih strana stoji raspodela inteligencije u populaciji, gde je tačno 50% iznad i ispod proseka od 100 IQ jedinica.

 

Da sad uzmem i sakupim reprezentativan uzorak slušalaca svih ikada žanrova muzike, šta mislite da li bi između tih grupa (šta ko sluša) bilo razlike u nivou inteligencije (u smislu da se neki grupišu oko nižih nivoa inteligencije, neki viših itd)? 

Edited by DameTime
dopuna
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Tamburinjo said:

 

Prva recenica netacna. Ako zanemarimo ocigledno poentiranje sa sanjanjem, da bas tako ponekada poznati i priznati umetnici ustanu ujutru i kazu sebi svakoga dana u svakom pogledu ja sve vise napredujem i odu da rade u atelje/studio gde god. Mislim lepe su te (cesto preterane) price kako je nesto nastalo iz trenutka i vica ali to je jako mali procenat, uglavnom je to tezak rad i naprezanje.

 

 

opet simplifikuješ stvari. naravno da umetnost, kao i sve u životu što treba da ispadne dobro ili solidno, podrazumeva težak, predan i kontinuiran rad.

ja sam sa onom rečenicom referisao na to da ne ustaju ljudi sa mišlju kako idu da naprave nešto kapitalno. već rade na tome pa to dođe kroz proces.

 

mislim, napisao bih još 15ak stavki samo iz tvoja aktuelna dva posta ali mislim da nema potrebe, svako je rekao šta je imao.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DameTime said:

I jedno nagradno pitanje za sve, pa i za Kojneperka. Na nekoj od prethodnih strana stoji raspodela inteligencije u populaciji, gde je tačno 50% iznad i ispod proseka od 100 IQ jedinica.

 

Da sad uzmem i sakupim reprezentativan uzorak slušalaca svih ikada žanrova muzike, šta mislite da li bi između tih grupa (šta ko sluša) bilo razlike u nivou inteligencije?

Evo slušaoci Stravinskog (znam da Stravinski nije žanr nego sam ga uzeo kao predstavnika) bi imali IQ malo iznad proseka.

Ne zbog same muzike Stravinskog, već zbo toga što je veća verovatnoća da osobe sa malo većom inteligencijom imaju dovoljno intelektualne radoznalosti da im uopšte padne na pamet da probaju da slušaju jedan, u ovo vreme, relativno opskurni stil muzike.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Smrtokapa said:

Evo slušaoci Stravinskog (znam da Stravinski nije žanr nego sam ga uzeo kao predstavnika) bi imali IQ malo iznad proseka.

Ne zbog same muzike Stravinskog, već zbo toga što je veća verovatnoća da osobe sa malo većom inteligencijom imaju dovoljno intelektualne radoznalosti da im uopšte padne na pamet da probaju da slušaju jedan, u ovo vreme, relativno opskurni stil muzike.

 

Kad bismo pravili takvo istraživanje, prvo bismo morali da se osiguramo da iskontrolišemo sve varijable koje bi mogle da utiču na IQ a nemaju veze s muzikom - socioekonomski status, obrazovanje itd. Znači da imamo podjednake grupe koje su ujednačene po tim ključnim stavkama koje mogu da pokažu povezanost sa IQ-om. S obzirom da je inteligencija jedna od pojava sa normalnom raspodelom u populaciji, na reprezentativnom uzorku bi se svakako većina ljudi opet grupisala oko proseka, bez obzira na muziku koju slušaju. Jednostavno, statistički gledano, najveći broj ljudi je prosečne inteligencije; pa tako i među Rastinim fanovima ima najviše prosečno inteligentnih, kao i među Balaševićevim, kao i među fanovima Stravinskog, Toola, Pink Floyda, ovih izvođača koje slušaju gggg i Frensis itd. 😄 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DameTime said:

 

Kad bismo pravili takvo istraživanje, prvo bismo morali da se osiguramo da iskontrolišemo sve varijable koje bi mogle da utiču na IQ a nemaju veze s muzikom - socioekonomski status, obrazovanje itd. Znači da imamo podjednake grupe koje su ujednačene po tim ključnim stavkama koje mogu da pokažu povezanost sa IQ-om. S obzirom da je inteligencija jedna od pojava sa normalnom raspodelom u populaciji, na reprezentativnom uzorku bi se svakako većina ljudi opet grupisala oko proseka, bez obzira na muziku koju slušaju. Jednostavno, statistički gledano, najveći broj ljudi je prosečne inteligencije; pa tako i među Rastinim fanovima ima najviše prosečno inteligentnih, kao i među Balaševićevim, kao i među fanovima Stravinskog, Toola, Pink Floyda, ovih izvođača koje slušaju gggg i Frensis itd. 😄 

Nisam siguran da sam te ovde ispratio. S obzirom da nisam stručnjak za sociološka istraživanja molim za razjašnjenje.

Ako praviš reprezentativni uzorak opšte populacije, on će se grupisati oko prosečne vrednosti IQ za tu populaciju (100, sa Gausovom raspodelom oko nje).

Ali to ne znači da će se i svaki podskup grupisati oko iste vrednosti. Ako praviš reprezentativni uzorak članova menZe, on će se grupisati oko neke vrednosti IQ veće od 100, a prosečne za taj podskup.

Znači ako praviš reprezentativni uzorak slušalaca Pink Flojda i reprezentativni uzorak slušalaca Dragana Pantića Smederevca, ne možeš apriori tvrditi da će se njihov IQ grupisati oko iste vrednosti. Grupisaće se oko vrednosti prosečne za tu grupu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Smrtokapa said:

Nisam siguran da sam te ovde ispratio. S obzirom da nisam stručnjak za sociološka istraživanja molim za razjašnjenje.

Ako praviš reprezentativni uzorak opšte populacije, on će se grupisati oko prosečne vrednosti IQ za tu populaciju (100, sa Gausovom raspodelom oko nje).

Ali to ne znači da će se i svaki podskup grupisati oko iste vrednosti. Ako praviš reprezentativni uzorak članova menZe, on će se grupisati oko neke vrednosti IQ veće od 100, a prosečne za taj podskup.

Znači ako praviš reprezentativni uzorak slušalaca Pink Flojda i reprezentativni uzorak slušalaca Dragana Pantića Smederevca, ne možeš apriori tvrditi da će se njihov IQ grupisati oko iste vrednosti. Grupisaće se oko vrednosti prosečne za tu grupu.

 

Zato neću da računam prosek, sigurno ne bismo dobili identične vrednosti. Dakle ne bih da skupimo slušaoce različitih žanrova, pa da sračunamo prosek za svaku od njih i onda vidimo ko je gde. Nego želim na nivou pojedinaca da vidim koliko ima iz svakog žanra onih koji su prosečno inteligentni, iznadprosečno, ispodprosečno itd. 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DameTime said:

 Jednostavno, statistički gledano, najveći broj ljudi je prosečne inteligencije; pa tako i među Rastinim fanovima ima najviše prosečno inteligentnih, kao i među Balaševićevim, kao i među fanovima Stravinskog, Toola, Pink Floyda, ovih izvođača koje slušaju gggg i Frensis itd. 😄 

 

uvek će biti najveći broj onih koji odgovaraju nekom proseku. međutim, ukoliko ti je referenca npr total populacija srbije ili svi ljubitelji muzike u srbiji, možeš dobiti i rezultat u kojem fanovi npr talking heads statistički značajno po koeficijentu inteligencije odstupaju od total populacije. ili po tome što nose ljubičaste gaće ili po tome što preziru hevi metal u većem procentu od onog koji je zabeležen na nivou total populacije, fanova muzike ili šta ti je već baza.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

 

uvek će biti najveći broj onih koji odgovaraju nekom proseku. međutim, ukoliko ti je referenca npr total populacija srbije ili svi ljubitelji muzike u srbiji, možeš dobiti i rezultat u kojem fanovi npr talking heads statistički značajno po koeficijentu inteligencije odstupaju od total populacije. ili po tome što nose ljubičaste gaće ili po tome što preziru hevi metal u većem procentu od onog koji je zabeležen na nivou total populacije, fanova muzike ili šta ti je već baza.

 

Držala bih se reference da je prosečni IQ 100 jedinica, a standardno odstupanje 15. Slažem se da se može dobiti da neka grupa statistički značajno odskače, za to je dovoljno da imamo npr. dva autlajera koji su natprosečno inteligentni pa da podignu prosek jer je on osetljiv na ekstreme (ili više od dva, zavisi koliko je ispitanika u grupi, ali kapiraš me). Zbog toga bih i da iskuliram taj prosek po grupama jer me to ne zanima, zanima me upravo da se kad je IQ u pitanju većina ljudi grupiše oko proseka. Jer čak i da dobijemo rezultat da slušatelji Talking heads imaju viši IQ, kako to objasniti, imaju li viši IQ baš zato što slušaju to? 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DameTime said:

 

Zato neću da računam prosek, sigurno ne bismo dobili identične vrednosti. Dakle ne bih da skupimo slušaoce različitih žanrova, pa da sračunamo prosek za svaku od njih i onda vidimo ko je gde. Nego želim na nivou pojedinaca da vidim koliko ima iz svakog žanra onih koji su prosečno inteligentni, iznadprosečno, ispodprosečno itd. 

Znači tvoj metod je:

 

Napravimo reprezentativni uzorak opšte populacije

Iz uzorka posmatramo one jedinke koje su se izjasnile da su slušaoci npr. Talking Heads-a

Gledamo koji je procenat tih jedinki koji su u proseku (između dve vrednosti određene na osnovu statistike celog uzorka), koji su ispod, koji iznad.

 

Ili grešim?

Link to comment
Share on other sites

skoro sigurno nemaju višu IQ zato što slušaju talking heads, već se može zaključiti da ta grupa privlači veći procenat nadprosečno inteligentnih ljudi, u poređenju sa referentnom bazom. naravno, uzorak talking heads fanova koji se ispituje bi morao biti statistički relevantan u odnosu na bazu. to je cela mudrost.

@DameTime

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, DameTime said:

Druže,

 Nismo mi drugovi, drugarice... 😄 

 

41 minutes ago, DameTime said:

ti si pisao kako je IQ 70-80 samo eto ispodprosečno u odnosu na Srbiju gde je prosečni IQ 87. Niti se to tako tumači niti je to što si ti napisao istina. Svaki zaseban IQ se gleda u odnosu na opšti prosek 100. 

Ako je prosek u Srbiji 87 a u svetu 100, sve ispod te vrednosti je ispodprosecno (ma koju vrednost da gledas), pa i 23, 56, 78. Prosta matematicka logika. Da, slazem se da imaju i 23 i 56 i 78 svoje dodatne kategorizacije ali to ne menja cinjenicu da su to vrednosti ispod proseka.

 

41 minutes ago, DameTime said:

Ne moraš da napišeš da je neko retardiran ili mentalno zaostao tim rečima, kako bi bilo jasno da ti je cilj da predstaviš Rastinu publiku kao neke glupe ljude. Sumnjam da si ti znao šta pišeš u trenutku kad si pisao, nego si lupio pa onda daj sad izvlači se, nisam ih nazvao retardima, nisam tu reč napisao. 

 

Uz to 70-80 nije retardacija. A napali ste me kao da sam to rekao. I ja sam se usprotivio tome jer je ruzno takvo ucitavanje. 

 

Jos jednom - ja sam pisao da Rasta pise tekstove za one od 70-80 IQ ne nazivajuci ih retardiranima sto mi se ovde ucitava. 

 

Takodje nisam rekao da je Rastina publika glupa, to je generalizacija, losa. Verujem da on ima i publiku sa daleko visim IQ-om. Ali on njih ne targetira. U pogresnom smeru sve vreme gledas, ti sve vreme ides od toga da sam ja okarakterisao svu njegovu publiku na jedan nacin pa od toga ides ka Rasti. Ja sam okarakterisao Rastu i idem ka publici. Tako da nije istina da mi je cilj da predstavim Rastinu publiku kao neke glupe ljude. To je izrazito glup zakljucak nakon sve ove diskusije. 

 

Evo da ti nacrtam 😄 

 

Moja tacka gledista i izjave su crvena boja, polazim od Raste. 

A ti to tumacis ovako ljubicasto. Izjednacis moju crvenu oblast sa tvojom ljubicastom.

Netacno, bezobrazno, glupo, you name it... 

 

image.thumb.png.b66bfde8a09fc9c8214a6f37a47645ad.png

 

41 minutes ago, DameTime said:

Kao što sam već podvukla tri puta, IQ 70-80 se naziva i graničnim slučajem, a klasifikuje se i kao borderline mental disability. To je dosta otvorena tema i dalje u struci jer se i gleda da se izbegavaju takvi termini.

Daklem ljudi sa IQ-om 70-80 jesu ljudi sa intelektualnim poteškoćama jer imaju low IQ. E sad umesto što me drndaš ovde dva dana da ti objasnim neke stvari, objasni ti zašto na Rastinu publiku referiraš kao na osobe sa intelektualnim poteškoćama i pokaži mi tu grupu koja sluša Rastu koja ima IQ 70-80. I koliki je IQ vama koji slušate panonskog mornara?

 

Evo opet generalizacija 😄 neverovatna si, stvarno. 

 

Mozes da se upinjes koliko hoces da dokazes nesto sto nije istina, sa svim ucitavanjima, baratanjem izvrnuto protumacenim cinjenicama, dodavanjem tamo i ovamo, to opet nece biti istina. 

 

 

p.s. znao sam koja je granica retardiranosti za F70 dijagnozu u trenutku kad sam "lupio" jer imam jako dobrog drugara iz detinjstva kojem su nazalost dodelili F70 i obelezili ga za ceo zivot, iako ja smatram da bi on uspesno zavrsio osnovnu skolu. Decko funkcionise sasvim normalno i dan danas. Radi vise poslova. Druzi se, ne znam da li je zasnovao svoju porodicu (nisam vise u tom gradu, izgubili smo kontakt kad sam se preselio). OK, mozda je to moralo tako, by the book, ali mislim da u njegovom slucaju nije bilo neophodno. Da nije bio iz disfunkcionalne porodice, samohrana majka, prica se da je bila i lakog morala, morali su nesto sa njim da urade a da nije tako niko ga ne bi ni testirao i ne bi mu ni dali F70.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Smrtokapa said:

Znači tvoj metod je:

 

Napravimo reprezentativni uzorak opšte populacije

Iz uzorka posmatramo one jedinke koje su se izjasnile da su slušaoci npr. Talking Heads-a

Gledamo koji je procenat tih jedinki koji su u proseku (između dve vrednosti određene na osnovu statistike celog uzorka), koji su ispod, koji iznad.

 

Ili grešim?

 

U suštini, da. Znači napravimo reprezentativan uzorak, pitamo ih da se izjasne o muzici koju slušaju i onda rade test inteligencije. E sad, metodološki problem - niko ne sluša samo jedan žanr muzike, samo jednog izvođača i sl. To bi moralo biti pažljivo formulisano, tipa, koji žanr je najviše zastupljen na vašoj plejlisti, koji žanr najbolje opisuje vaš muzički ukus... Pa da im se ponude odgovori. Morala bih da porazmislim kako bi se to metodološki izvelo ali to je suština.

 

4 minutes ago, uini said:

skoro sigurno nemaju višu IQ zato što slušaju talking heads, već se može zaključiti da ta grupa privlači veći procenat nadprosečno inteligentnih ljudi, u poređenju sa referentnom bazom. naravno, uzorak talking heads fanova koji se ispituje bi morao biti statistički relevantan u odnosu na bazu. to je cela mudrost.

@DameTime

 

Tako je, to je maksimalan zaključak koji bi mogao da se izvede.

 

@Kooineeperk Ja sam tebe napala ne jer si napisao da su retardi, nego što si uopšte učitavao nečiji IQ na osnovu toga da li sluša Rastu. I to si se uhvatio raspona 70-80, nije slučaj blage retardacije ali je opet low IQ. I sad od drveta ne vidiš šumu, braniš se od naziva retardi, umesto da skapiraš da je ružno obeležavati kao low IQ makar deo publike bilo kog izvođača. Jeste, Rasta se probudi i kaže ajde sad da targetiram low IQ ljude, pa otvori DSM-V, pa kaže pu, danas bih mogao da pišem pesmu za ove što imaju IQ 75... 

Vrati se još jednom na raspodelu IQ-a u populaciji i vidi koliko ljudi se grupiše oko raspona vrednosti 70-80 IQ jedinica. I na osnovu toga probaj da zamisliš koliko bi (malo) ljudi sa tim IQ-om bilo među Rastinim fanovima. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam neko vreme citao neka istrazivanja o ukusima za muziku visokointeligentnih ljudi.

 

Ono sto se secam, a ima toga po internetu, je da je na najinteligentnijem delu spektra Jazz i Classical muzika, da je metal i rok dobro kotiran, a da su najgluplji oni koji susaju rap i hip hop. 

 

Ali zakljucci mi nisu bili najubedljiviji. Cak ima i istrazivanja koja zakljucuju da inteligentniji ljudi preferiraju razlicite stilove. Ono oko cega se naucnici slazu je da je to uglavnom instrumental muzika. Dakle, bez vokala.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, John Terry said:

Ja sam neko vreme citao neka istrazivanja o ukusima za muziku visokointeligentnih ljudi.

 

Ono sto se secam, a ima toga po internetu, je da je na najinteligentnijem delu spektra Jazz i Classical muzika, da je metal i rok dobro kotiran, a da su najgluplji oni koji susaju rap i hip hop. 

 

Ali zakljucci mi nisu bili najubedljiviji. Cak ima i istrazivanja koja zakljucuju da inteligentniji ljudi preferiraju razlicite stilove. Ono oko cega se naucnici slazu je da je to uglavnom instrumental muzika. Dakle, bez vokala.

 

Aj šibni ako imaš to. Davno sam čitala isto vezano za klasičnu i džez. Samo bih izbegla izraz najgluplji.:)

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Kooineeperk said:

 

 

image.thumb.png.b66bfde8a09fc9c8214a6f37a47645ad.png

 

 

 

Dok Rasta brat samo recituje o dredovim, Najkama i hedovima ovde ima detaljne analize i dijagrame.

Šta je sledeće Powerpoint prezentacija o relaciji Q7 i AMG u Rastinom opusu?

  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

@Kooineeperk Ja sam tebe napala ne jer si napisao da su retardi, nego što si uopšte učitavao nečiji IQ na osnovu toga da li sluša Rastu.

A zapravo nisam ucitavao IQ na osnovu toga da li neko slusa Rastu. I uporno to pokusavas da dokazes. Vec obrnuto, jos sam ti i nacrtao... 

 

A jesi se i ti i ovaj "iz mog crveno-belog" tabora sto cuti a namerno necu da ga mention-ujem, uhvatili te reci, kategorizacije, a istina je da je on prvi pomenuo a ne ti.  

 

 

2 minutes ago, DameTime said:

I to si se uhvatio raspona 70-80, nije slučaj blage retardacije ali je opet low IQ. I sad od drveta ne vidiš šumu, braniš se od naziva retardi, umesto da skapiraš da je ružno obeležavati kao low IQ makar deo publike bilo kog izvođača.

OK, sad smo dosli od "sve publike" do "makar deo publike", i to je napredak. 

 

Low IQ ljudi (bez dijagnostifikovane retardacije) postoje, jbg, nismo svi isti. Ima takvih ljudi koji slusaju i Rastu i Balasevica i mnoge druge autore/izvodjace. 

 

 

2 minutes ago, DameTime said:

Jeste, Rasta se probudi i kaže ajde sad da targetiram low IQ ljude, pa otvori DSM-V, pa kaže pu, danas bih mogao da pišem pesmu za ove što imaju IQ 75... 

Kakvo banalizovanje. 

Razlozi zasto ja mislim da on pise za taj segment drustva su pre svega jer je i ne moze bolje, ne zna ni da peva a ni da repuje bez autotjuna... o pisanju tekstova da i ne govorimo. I jos jedan veoma bitan razlog je sto je to komercijalno. Dosta para za malo truda. 

 

 

2 minutes ago, DameTime said:

Vrati se još jednom na raspodelu IQ-a u populaciji i vidi koliko ljudi se grupiše oko raspona vrednosti 70-80 IQ jedinica. I na osnovu toga probaj da zamisliš koliko bi (malo) ljudi sa tim IQ-om bilo među Rastinim fanovima. 

 

Ovde pravis jos jednu veliku i kljucnu gresku. 

 

Rasta stvara na srpskom. Ne mozes uzeti raspodelu IQ koja vazi za citav svet (sa medijanom na 100). Raspodela za Srbiju, ili da kazemo Balkan, ono govorno podrucje koje ga razume o tome sto peva/repuje nije sa medijanom 100, vec sa nizom medijanom (87?) a mozda i manjom ne znam kolike su vrednosti u okolnim zemljama gde bi slusali i razumeli Rastu. U tako pomerenoj normalnoj raspodeli, u rasponu od IQ 70-80 dakle, spada dosta veci procenat ljudi, nego kad gledas raspodelu sa medijanom 100. Koliko je to tacno targetirani auditorijum Raste, bem li ga... Nemoj da i ovo mora da se crta. 😄 

Link to comment
Share on other sites

Pa to što Rasta ne ume bolje da se izrazi i više lirski ne znači da je ni deo njegove publike low IQ. To je isključivo njegova stvar. 

 

5 minutes ago, Kooineeperk said:

Ovde pravis jos jednu veliku i kljucnu gresku. 

 

Rasta stvara na srpskom. Ne mozes uzeti raspodelu IQ koja vazi za citav svet (sa medijanom na 100). Raspodela za Srbiju, ili da kazemo Balkan, ono govorno podrucje koje ga razume o tome sto peva/repuje nije sa medijanom 100, vec sa nizom medijanom (87?) a mozda i manjom ne znam kolike su vrednosti u okolnim zemljama gde bi slusali i razumeli Rastu. U tako pomerenoj normalnoj raspodeli, u rasponu od IQ 70-80 dakle, spada dosta veci procenat ljudi, nego kad gledas raspodelu sa medijanom 100. Koliko je to tacno targetirani auditorijum Raste, bem li ga... Nemoj da i ovo mora da se crta. 😄 

 

Auh. Ajmo polako. Ti uradiš test inteligencije i, pazi sad, ovo je ključni deo, postoje standardizovane norme prema polu, uzrastu, obrazovanju i geografskom regionu. Ako si ti muškarac, imaš 40 godina (lupila sam), imaš završene osnovne studije i živiš u velikom gradu - tačno ima vrednost proseka u odnosu na koju se ti porediš. Daklem, ne porediš se sa prosečnim IQ-om Srbije. I te norme su obično malo pomerene u odnosu na tih čuvenih 100. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Znači tvoj metod je:
 
Napravimo reprezentativni uzorak opšte populacije
Iz uzorka posmatramo one jedinke koje su se izjasnile da su slušaoci npr. Talking Heads-a
Gledamo koji je procenat tih jedinki koji su u proseku (između dve vrednosti određene na osnovu statistike celog uzorka), koji su ispod, koji iznad.
 
Ili grešim?
Iz te jedinke onda izdvojimo koji broj je prikriveni psihotični ubica...keskese
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...