Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

Nisam na ovom linku skužio kako je urađena drenaža, osim ako je gospodična nešto objasnila na švedskom što nije prikazano.

 

Zapravo je samo obložila sanduk folijom koja sprječava oticanje vode što u prevodu znači trulež korijena za mnoge biljke.

 

@Referent 

Ti bi to kupio gotovo ili radio sam?

 

Mora li biti dekorativno ili samo praktično?

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Bushman said:

Nisam na ovom linku skužio kako je urađena drenaža, osim ako je gospodična nešto objasnila na švedskom što nije prikazano.

 

Zapravo je samo obložila sanduk folijom koja sprječava oticanje vode što u prevodu znači trulež korijena za mnoge biljke.

 

@Referent 

Ti bi to kupio gotovo ili radio sam?

 

Mora li biti dekorativno ili samo praktično?

 

Samo praktika, ništa estetika. 

Kako ja to vidim, može se staviti deo šljunka, pa to da bude propusni deo, ali samo ne znam čemu onda daske dole.

Moja neka ideja je sledeća: napraviti okvir od dasaka, a dno da bude od žice. Ojačati sa poprečnim letvicama. Preko žice posuti recimo 5 cm šljunka i 20 cm zemlje.

Ne znam da li tu težinu može da izdrži ta žica sa letvicama. Dimenzije sanduka bi bile 1*4-5m. Još razmišljam kako stubove da napravim. 

Edited by Referent
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Referent said:

Samo praktika, ništa estetika. 

Kako ja to vidim, može se staviti deo šljunka, pa to da bude propusni deo, ali samo ne znam čemu onda daske dole.

Moja neka ideja je sledeća: napraviti okvir od dasaka, a dno da bude od žice. Ojačati sa poprečnim letvicama. Preko žice posuti recimo 5 cm šljunka i 20 cm zemlje.

Ne znam da li tu težinu može da izdrži ta žica sa letvicama. Dimenzije sanduka bi bile 1*4-5m. Još razmišljam kako stubove da napravim. 

Daske dolje se stavljaju za mobilne sanduke, za taj tvoj 1x5 nisu potrebne.

 

Za drenažu ti je najbolje prvo staviti sloj kamenja veličine šake, zatim sloj šljunka minimalne granulacije 16mm i na kraju zemlju.

 

Što se tiče konstrukcije, u četiri kuta staviš gredice, može 5x8 ili šire, u koje šarafaš daske, vijcima od bar 4 cm.

Preporučljivo je sanduk tih dimenzija podijeliti na 3 dijela, zbog stabilnosti. 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Referent said:

Samo praktika, ništa estetika. 

................

 

Imas jos jednu varijantu, nesto sto je radio moj nekadasnji komsija (preselio sam, inace bi bilo fotki).

 

On je negde, valjda sa nekog otpada ili sta vec, nabavljao odbacene/istrosene gume velikog precnika - od kamiona ili straznjh tockova traktora. "Strateski" bi ih rasporedio iza kuce, bez ikakvog dna, i nasuo zemlju skoro do ivice, pa sadio svasta.  Dobro mu je uspevalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima! Evo i nekih biljčica iz moje bašte. Svakog dana kad krenem da zalivam, naidjem na poneku koju su premorile (umorile) visoke temperature, ali kaktusi vladaju.

 

y8sFBHz.jpg

 

h0IUm2Y.jpg

 

rllJRGp.jpg

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Dasylirion_wheeleri   ova pustinjska kašika je prvi put izrasla iz centra pre par nedelja. Pošto radim od kuće i prozor gleda u tom pravcu, potpuno sam bila iznenadjena brzinom rasta. Ponadala sam se da je od onih koje cvetaju, ali ovo je otprilike kako će ostati. Svejedno, uživam u prizoru.

 

Da me ne bi Honey izgrdio što kačim kaktuse, evo dole i nešto za vas. Da ste mi bliže, dostavila bih svima, pogotovo ovih malih meksičkih limeta. Previše ih je, a nešto nisam inspirisana da nadjem neki dobar recept. Bar ne danas na 43 stepeni.  

huRTw3c.jpg

 

FpgVddN.jpg

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, zoran59 said:

Welcome back, CF! Long time, no see...

Kako je kod vas u toplijim krajevima?

Trenutno ne osecam neku razliku od uobicajenog leta i pandemicnog. 😁 Svejedno bih bila u zatvorenoj prostoriji. Vecernje plivanje daje malo zadovoljstva obzirom na visoku temperaturu vode, otprilike kao kupanje u caju...nego, tek pre mesec dana sam shvatila da nema vise starog foruma, pa rekoh, da li, da li, da ponovo krenem...videcemo koliko se vremena ima biti aktivan ili zainteresovan. U svakom slucaju, svima dobro zelim. Najveci razlog ponovnom citanju je virus i briga za familiju tamo. Ipak sam dosta toga procitala sto mi daje bolju sliku. Pozdrav.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ControlFreak said:

Trenutno ne osecam neku razliku od uobicajenog leta i pandemicnog. 😁 Svejedno bih bila u zatvorenoj prostoriji. Vecernje plivanje daje malo zadovoljstva obzirom na visoku temperaturu vode, otprilike kao kupanje u caju...nego, tek pre mesec dana sam shvatila da nema vise starog foruma, pa rekoh, da li, da li, da ponovo krenem...videcemo koliko se vremena ima biti aktivan ili zainteresovan. U svakom slucaju, svima dobro zelim. Najveci razlog ponovnom citanju je virus i briga za familiju tamo. Ipak sam dosta toga procitala sto mi daje bolju sliku. Pozdrav.

Pisi sto vise - makar ovde!. :thumbsup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jedno pitanje, paradajz ove godine solidno rodio, ali ovde zbog kraćeg leta teško sazreva, tako da imamo puno onog zelenog, e sad, kontam da se paradajz otkine i ostavi da stoji dok ne krene da rumeni...imamo već nekoliko tura neke stoje već 10-ak dana, ali on i dalje zelen...jer ima neka fora kako da pocrveni osim što mora da stoji na sunčevoj svetlosti ili će morati onako zelen u zimnicu?

spacer.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Kolbas said:

.....

...imamo već nekoliko tura neke stoje već 10-ak dana, ali on i dalje zelen...jer ima neka fora kako da pocrveni osim što mora da stoji na sunčevoj svetlosti ili će morati onako zelen u zimnicu?

.....

 

 Imas ovde savet:

How To Ripen Green Tomatoes Indoors

link za clanak: https://www.farmersalmanac.com/ripen-green-tomatoes-home-28846

 

Inace, moja baka je volela da ima citavu sumu paradajza. Dozorevali su na stabljici, ali bi mnogi otpali zeleni. E, te je kiselila, sa nekim dodacima. Odlicna stvar!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
6 minutes ago, mrd said:

Gde ces da ih stavis? :lol_2:

Ususkacu ih u pac, a posto je hladnjikavo - ima sanse da u crevu provedu par dana na dimu.:classic_biggrin:

Jbg, ne propusta se prilika - nisam ja kalifornijska jezerska glista, vec Srbendus Domesticus - je` sve sto moze da se odimi! :s_d:

Stono rece Vladika Njegos:

Ne prelaz` mi preko noza, Mrde

no se lijepo preko noza vrati

:default_coffee:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Ususkacu ih u pac, a posto je hladnjikavo - ima sanse da u crevu provedu par dana na dimu.:classic_biggrin:

Jbg, ne propusta se prilika - nisam ja kalifornijska jezerska glista, vec Srbendus Domesticus - je` sve sto moze da se odimi! :s_d:

Stono rece Vladika Njegos:

Ne prelaz` mi preko noza, Mrde

no se lijepo preko noza vrati

:default_coffee:

Ma ja sam mislio da ces ih na ulazak u dvoriste, da se vidi da nema sale. 🙂

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

Ma ja sam mislio da ces ih na ulazak u dvoriste, da se vidi da nema sale. 🙂

Na uiaz u dvoriste idu lavovi ili orlovi, u dvoristu su obavezno patuljci, a sokak do dvorista se obavezno glavi nekim mercedesom - dokle da te ucim gastarbajterskim valja se? :s_d:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je to opcija u tvom slučaju, ali mi smo onomad imali kerove koji su ih uredno tamanili, uz put su održavali i populaciju hrčkova i pacova pod kontrolom...
Ja ne koristim nista. Na taj nacin one prozracuju zemljiste u basti. Pored toga ta humka zemlje je najbolja za sadnju biljaka.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedno vreme sam sa današnjom suprugom živeo u kući njenog ujaka, a tu je bio poveći voćnjak i bašča pa sam tu i zatekao jednu jazavičarku i pulina, koje smo "usvojili", a oni su već znali kako da regulišu stvar jer su krtice i hrčkovi oštečivali koren mladih voćki i biljki..a pokušavam da se setim šta je baka stavljala u te rupe jer je i ona imala problem sa njima, ali ne mogu da se setim... pošto sam odrastao u paprikarskom kraju, sećam se da su svi paprikari bili u konstantnom ratu sa njima jer su krtice znale da naprave baš dosta štete... čak ni ne znam koliko je to mit, a koliko realna šteta, ali tako je to bilo "kad sam bio mladjan lovac ja"

Edited by Kolbas
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kolbas said:

Jedno vreme sam sa današnjom suprugom živeo u kući njenog ujaka, a tu je bio poveći voćnjak i bašča pa sam tu i zatekao jednu jazavičarku i pulina, koje smo "usvojili", a oni su već znali kako da regulišu stvar jer su krtice i hrčkovi oštečivali koren mladih voćki i bilki..a pokušavam da se setim šta je baka stavljala u te rupe jer je i ona imala problem sa njima, ali ne mogu da se setim... pošto sam odrastao u paprikarskom kraju, sećam se da su svi paprikari bili u konstantnom ratu sa njima jer su krtice znale da naprave baš dosta štete... čak ni ne znam koliko je to mit, a koliko realna šteta, ali tako je to bilo "kad sam bio mladjan lovac ja"

Cini mi se da su stavljali krpe umocene u petrolej. Nisam 100% siguran.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...