Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

 Curcuma, kurkuma......i ne koristi se samo kao lek, zacin, vec i za ulepsavanje: 

https://minutzamene.com/kurkuma-za-lice-upotreba/

 

Licno iskustvo:  naravno da sam isprobala blagotvorno dejstvo kurkume na kozu i naravno da sam preterala, mazalice je bilo dosta pa sam se namazala od glave do pete.....lepo sam sve isprala osim boje.....bila sam zuta 3 dana i usput ofarbala i posteljinu i gomilu peskira i jos neke stvarcice kojima sam vadila lice (starobanatski izraz za ciscenje fleka) sledecih pola godine...kurkuma cini kozu fotosenzitivnom i ako se koristi u svrhu ulepsavanja, treba izbegavati direktnu suncevu svetlost neposredno nakon primene.......🙂 

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Vjekoslav said:

pa dobro, sunce mu zarovo,

da li se kaze kurkuma ili kurkurma?

 

 

It's turmeric, really. 

 

Mislim da je kurkurma ali van foruma ne koristim taj izraz. Za mene je turmeric. 

 

Edit: bice ipak da je kurkuma, veli gugl. Curcumin je aktivni sastojak. 

Edited by Honey Badger
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Mislim da je kurkurma ali van foruma ne koristim taj izraz.

Edit: bice ipak da je kurkuma, veli gugl. Curcumin je aktivni sastojak.

 

bila mama Kurkurma, Kurkurma,

bio tata Kurkumin, Kurkumin,

imali su maloga Ju-Ju

 

:classic_biggrin:

 

btw. sta nas briga kako je van foruma, imamo ovdje nas vlastiti jezik i vlastite izraze

 

...

 

i ovdje potop, pada od jucer

 

Screenshot-2019-09-24-10-13-46.png

 

per-jes.jpg

 

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

Kod mog Turcina u komsiluku ima da se kupi svjezi turmeric, jednom sam kupio komadic korijena i nisam ga (is)koristio. Stojao je tako par mjeseci dok se nije skroz osusio pa sam bacio. 

 

Mozda opet probam, mada ne vidim da ce prah uskoro izaci iz mode.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nasao sam neke zgodne studije korisnosti zacina i zacinskog bilja, pa da mi se ne pogubi, a i da podijelim sa ostalima:

 

Kapri (Capers)

Fenugreek

Cimet

Crni biber

Ruzmarin i zalfija

Bijeli luk

Djumbir

KurkUma

Chilli

 

Ovdje ima puno materijala za cackanje pa ako neko medju ovim fajlovima pronadje nesto sto nalazi kao posebno interesantno, neka se ne libi da nam prostre ovdje. 

 

Znam da su neki uspjesno uzgojili djumbir i da je lijepa biljka, a mozda ne bi bilo nemoguce pokusati uzgojiti crni biber? Moglo bi biti zabavno. 

Link to comment
Share on other sites

Do sad sam vjerovao da je ova papricica neka varijanta Tabasko ili Piri Piri i oblikom, velicinom, bojom i svim drugim osobinama ukazuje na to, osim jedne osobine: kompletno odsustvo ljutine. Nista. Nula. Nada. Prijatnog je ukusa ali nije vrijedna da ostavljam sjeme za iducu godinu koje bi moglo da iznenadi ali necu se bakcati. Prosle godine sam imao isti slicaj sa cayene paprikom koja je bila isto ovako bezukusna.

 

lmS9Wub.jpg?1

 

Najveca ironija je da je sjeme ove parike doslo u paketicu na kom je pisalo Carolina Reaper. 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Ispeckaju se, ocede, spakuju u kese od 3L i u zamrzivac.

Pa, kad se uzelis: izvadis, odmrznes, ocistis i dodas ulja, belog luka i sirceta - i eto salate ili priloga uz jelo.

Mozes i da je obaris, pa da je spakujes u te tegle uz dodatak malo celera, slacice i prelijes uljem ili slanim rastvorom.

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

Pa dobro sta radite tim paprikama, moze i uputstvo ili recept da se napise, majka mu stara. :classic_smile:

 

Imam par velikih tegli od po 5L u kojima sam mislio da napravim malo zimnice, dajte nekih ideja.

 

Ja svake godine, kad se bavim paprikom za zimnicu, smišljam recept, zavisi čega trenutno ima u bašti ili na pijaci. Uglavnom, cilj je da napravim ajvar i ljutih paprika sa belim lukom u tegli. 

Turšiju nisam godinama pravio, a te tvoje tegle od pet litara su idealne za turšiju.

Ajvara sam napravio u nekoliko varijanti, ljut, blago ljut, neljut, onda, taj neljut samo od psprike, sa celerom i sa plavim patlidžanom. U svakoj varijanti, bitno je da se paprika ispeče na plotni ili u rerni, oljušti spoljni sloj ljuske, uklone peteljke i semenke, dalje je improvizacija, melje se ili secka, dodaju drugli sastojci, ulje i so i to se krčka na šporetu ili u rerni dok ne izgubi, otprilike, trćinu zapremin, uz povremeno mešanje da ne zagori. Ksd je već gotovo, sklonim sa vatre, dodam naseckanog belog luka, lišća peršuna i celera, kiseline, stavljam esenciju, odokstivnom metodom, kao i sve drugo. Nijednu meru ne znam. Jedino što merim je paprika kad je kupujem i na kraju izbrojim tegle.

Ove zelene, tanke, sam ispekao oljuštio i ređao u tegle sa belim lukom, lišćem celera i peršuna, dodam soli i prelijem uljem do vrha. Očekivao sam da su baš ljute ali nisu, onako, osrednje su.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Div said:

Ove zelene, tanke, sam ispekao oljuštio i ređao u tegle sa belim lukom, lišćem celera i peršuna, dodam soli i prelijem uljem do vrha. Očekivao sam da su baš ljute ali nisu, onako, osrednje su.

 

Ovo mi se svidja. Znaci, pecene paprike, a prezervacija je ulje, nista kiselina?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

 

Ovo mi se svidja. Znaci, pecene paprike, a prezervacija je ulje, nista kiselina?

 

Može i bez kiseline, ako je oceđena tečnost iz paprike i ako se dobro pritisne da izađe vazduh, ulje je sasvim dovoljno.

 

Pisao sam na starom forumu da sam zeeni list peršuna čuvao u tegli, iseckam ga ređam u teglu, dodajem soli i prelivam uljem. Bitno je da ne ostanu mehuri vazduha, imao sam celu zimu zelenog lišća.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Div said:

 

Može i bez kiseline, ako je oceđena tečnost iz paprike i ako se dobro pritisne da izađe vazduh, ulje je sasvim dovoljno.

 

Pisao sam na starom forumu da sam zeeni list peršuna čuvao u tegli, iseckam ga ređam u teglu, dodajem soli i prelivam uljem. Bitno je da ne ostanu mehuri vazduha, imao sam celu zimu zelenog lišća.

 

 

 

Nisam ja protiv kiseline, naprotiv, sigurnije bih se osjecao kada bi znao da je pH 4,5 ili manje. 

 

Najvjerovatnije su napraviti jednu teglu raznog povrca koje cu pustiti da ukisne samo od sebe, fermentacijom. Drugu teglu mozda pokiselim sa sircetom i to ako nadjem male krastavce, bilo bi idealno. Imam jos nekoliko litara mog, domaceg jabukovog sirceta pa da iskoristim.

 

Hajde, ako ti se bude dalo, malo nam pokazi kako to pravis, baci i neku slicicu ovdje:

 

Da imamo i te recepte, a sad je vrijeme za ove stvari svakako. I ja cu, cim se nakanim, mozda jos koliko sutra.

Link to comment
Share on other sites

visIa1O.jpg

 

Ovo su najbolji primjerci od kojih cu izdvojiti sjeme. Ako zamislimo da je tanjir sat, podne pokazuju 3 okrugle narandzaste papricice su rocoto Camargo. 1-3h, 3 zute spicaste su lemondrops, 4h je habanero Paper Lantern, 5h Borg 9 i 6h pokazuje Big Black Mama. Iza BBM je Orange Jalapeno, dvije male sto podsjecaju na tresnjice su Piquinhos i najveca u sredini je Rocoto Rojo. 

 

Trebaju mi gumene rukavice da ih otvorim i povadim sjeme, nema sanse da to radim golim rukama.

 

~~~

 

Neki dan, a i danas sam poceo da primjecujem ove ptice po cesti:

 

RMyRMwJ.jpg

 

Nisam ih nikada ranije vidjao. Nisu narocito strasljivi, moze im se dosta blizu prici. Zna li neko koja je vrsta u pitanju? Bilo ih je 7-8, medju golubovima, grabe se oko mrvica.

 

Edit: Izgleda da je starling (cvorak), 'ebao sam ga. :lol_2:

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izgubila sam svekrvin recept za najbolje ukiseljene  paprike ikad ali ga se secam jer sam ih pravila godinama: 300 gr soli i 1,5 dcl sircetne esencije se mesa dok se so skoro ne istopi. Crvene mesnate paprike roge se dobro operu, izvadi se seme i to do poslednje semencice pa se sloze u veliku posudu vrhom na dole. U svaku papriku se doda po 1 kafena kasicica one mesavine, pokriju se cistim salvetom i ostave preko noci. Sutradan se ocedi sok iz paprika u jednu posudu a paprike se redjaju u ciste tegle ovim redom: paprika ide pljostimice, pospe se sitno seckanim belim lukom i persunovim, celerovim listom i to obilno pa opet paprika. Kada se sloze sve paprike, u teglu se doliva tecnost koju su paprike ispustile i tegla se lepo poveze celofanom namocenim u jaku rakiju ili sirce. Vazno je da se paprike dobro pritisnu da sto manje vazduha bude u tegli. Paprike nekoliko meseci ostaju hrskave i sveze. 

Ne mogu da se setim kada sam ih poslednji put pravila, bilo je davno i to su bile neke drugacije paprike, ove koje danas kupim lice na one od pre ali im ukus i miris nisu ni blizu. ]

Odustala sam od klasicne zimnice nakon nabavke zamrzivaca i kada zimnica vise nije mogla da se odrzi bez konzervansa iz kesice. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sircetna esencija je, ako se ne varam sirce jake kiseline, mozda preko 20%. Normalno sirce sadrzi samo oko 5% sircetne kiseline i to je uglavnom dovoljno da se hrana ukiseli i konzervira.

 

Zasto trosite esenciju i mora li bas? Sta kaze na etiketi, od cega je ta kiselina? Je li od zitarica ili vinska?

 

Mislim da sam vidio da ima kod Turcina u ducanu, bas cu sutra pogledati. Mozda kupim par kila crvenih roga da probam ovaj Pletiljin recept ali bih volio koristiti moje jabukovo sirce umjesto industrijske kiseline.

 

*Pardon, recept Pletiljine svekrve. :classic_smile:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lučene paprike u tegli

Sastojci: 40 paprika, 2 glavica belog luka, ulje, sirće i peršun\celer  po ukusu.

Priprema: Oprati i osušiti paprike, politi ih uljem pa ih ispeći u rerni na 200 stepeni oko 30-40 minuta.

Pečene paprike očistiti od semenki, odbaciti peteljke i ostaviti da se ohlade i ocede.

Nakon toga ređati u sterilisane tegle na sledeći način:

Prvo poređajte red paprika, zatim posolite po ukusu, pa polijte uljem i sirćetom i pospite sitno seckanim lukom i peršunom.

Ponavljajte postupak dok ne potrošite sav materijal.

Ova količina je dovoljna za 5-6 tegli srednje veličine.

 

Edited by Kronostime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Honey Badger said:

Sircetna esencija je, ako se ne varam sirce jake kiseline, mozda preko 20%. Normalno sirce sadrzi samo oko 5% sircetne kiseline i to je uglavnom dovoljno da se hrana ukiseli i konzervira.

 

Zasto trosite esenciju i mora li bas? Sta kaze na etiketi, od cega je ta kiselina? Je li od zitarica ili vinska?

 

Mislim da sam vidio da ima kod Turcina u ducanu, bas cu sutra pogledati. Mozda kupim par kila crvenih roga da probam ovaj Pletiljin recept ali bih volio koristiti moje jabukovo sirce umjesto industrijske kiseline.

 

*Pardon, recept Pletiljine svekrve. :classic_smile:

 

 

 

 

Posmatram zensku celjad u okolini, starije i mladje, sve se to dalo u spremanje tursije, zimnice....kupuju se desetine kesica konzervanasa, vinobrana.....u pravu ste, sircetna esemcija je uzasno jaka i ubija sve zivo ali bar nije prasak....nisam sigurna da ce se paprike odrzati u organskom jabukovom sircetu. Paprike jesu hrskave i ukusne ali recept ipak pripada jednoj drugoj tehnoloskoj epohi. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Paradaiz intenzivno zri, neće stići sve da sazri, tri tegle zelenog sam stavio da se kiseli, videću šta ću još od zelenog da pravim, šteta da propadne.

 

paradaiz-28-9-19.jpg

 

I moj pokušaj hidroponike daje rezultate, skromne, ali nisam se ni potrudio više.


paradaiz-u-vodi-28-9-19.jpg

 

jedna glavica kupusa, još da spremim kacu...

 

kupus-28-9-19.jpg

 

Da li je ovo crveni glog, rasre samoniklo, pokušavam da uporedim sa slikama na google, nisam siguran jeste ili nije?

 

glog.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...