Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

9 hours ago, Honey Badger said:

Sircetna esencija je, ako se ne varam sirce jake kiseline, mozda preko 20%. Normalno sirce sadrzi samo oko 5% sircetne kiseline i to je uglavnom dovoljno da se hrana ukiseli i konzervira.

 

Zasto trosite esenciju i mora li bas? Sta kaze na etiketi, od cega je ta kiselina? Je li od zitarica ili vinska?

 

Mislim da sam vidio da ima kod Turcina u ducanu, bas cu sutra pogledati. Mozda kupim par kila crvenih roga da probam ovaj Pletiljin recept ali bih volio koristiti moje jabukovo sirce umjesto industrijske kiseline.

 

*Pardon, recept Pletiljine svekrve. :classic_smile:

 

 

 

 


Esencija ima 80-90 % kiseline., opasno je raditi s njom, može da izazove trovanje, opekotine.

 

esencija.png

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

glog je sigurno, sad da li crveni ili bijeli, malo mi je tesko raspoznati po listovima. ako plod ima jednu sjemenku, onda je bijeli glog. ako ih ima vise, onda je crveni. isti princip se odnosi i na cvjetove,  sto ces vidjeti na proljece. ako cvijet gloga ima jedan tucak, onda je bijeli glog. ako ima vise tucaka, onda je crveni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

el uzgaja ko od vas raštiku? nije baš poznata u ovim mojim panonskim krajevima.

to je super zdrava biljčica iz porodice kupusnjača, ukusna i na lešo i kao varivo sad kad nastupaju hladniji dani.

 

 

dobra je Neda Ukraden, kaže: slažemo ju kao listove duhana.

kao da svi znaju kako se slažu listovi duhana? 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Vjekoslav said:

el uzgaja ko od vas raštiku? nije baš poznata u ovim mojim panonskim krajevima.

to je super zdrava biljčica iz porodice kupusnjača, ukusna i na lešo i kao varivo sad kad nastupaju hladniji dani.

 

 

dobra je Neda Ukraden, kaže: slažemo ju kao listove duhana.

kao da svi znaju kako se slažu listovi duhana? 

 

Sejao sam pre nekoliko godina ali mi nije uspelo, očekujem da dobijem seme iz Crne gore pa da na proleće zasejem opet. Nisam je nikada jeo ali verujem da je ukusna bijka, kažu da je naročito dobra uz suvu ovčetinu. 

Link to comment
Share on other sites

bude rastike na osjeckim pijacama u listopadu i studenom. u biti, ona bi trebala biti ok na polju do duboko u zimu.

 

11 minutes ago, Div said:

Sejao sam pre nekoliko godina ali mi nije uspelo, očekujem da dobijem seme iz Crne gore pa da na proleće zasejem opet. Nisam je nikada jeo ali verujem da je ukusna bijka, kažu da je naročito dobra uz suvu ovčetinu. 

 

bolje da probas sa sadnicama, tako barem preporucuju agronomi. ne znam za ovcetinu, ona mi je prejaka i okusom i mirisom,  ja sam probao s obicnim susenim mesom, i super je. vidim da neki rade i sarmice s rastikom, to bih mogao probati.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Priprema: Oprati i osušiti paprike, politi ih uljem pa ih ispeći u rerni na 200 stepeni oko 30-40 minuta.

 

Predugo je ovo za paprike, nista od njih ne bi ostalo. Ja bih mogao ono peckanje na platni nekako da improvizujem efekt u rerni ako ih brzinski opalim pod grilom. 

 

2 hours ago, Pletilja said:

Posmatram zensku celjad u okolini, starije i mladje, sve se to dalo u spremanje tursije, zimnice....kupuju se desetine kesica konzervanasa, vinobrana.....u pravu ste, sircetna esemcija je uzasno jaka i ubija sve zivo ali bar nije prasak....nisam sigurna da ce se paprike odrzati u organskom jabukovom sircetu. Paprike jesu hrskave i ukusne ali recept ipak pripada jednoj drugoj tehnoloskoj epohi. 

 

Sircetna esencija je koncentrisana sircetna kiselina koja se mora razblaziti. Znaci, svesti 80-90% na neki podnosljiviji omjer kiseline - vode, sto mu ga onda dodje kao i obicno sirce. Vjerovatno se kupovalo jer je jeftinije kupiti litar esencije i razblaziti sa 10-20L vode, nego kupiti (i tegliti) 10-20L sirceta kada se pravi zimnica. Ne vjerujem da esencija, sama po sebi, daje neki specijalni ukus sto se ne bi moglo dobiti koristeci sirce. Ustvari, bice da najprije da prezervira ukus povrca jer i nema svog ukusa, dok moje jabukovo sircve ce svakako da da jednu jabukovu notu sto moze ali i ne mora biti plus. Vinobran je nesto drugo, to je na bazi sumpora i ubija gljivice i mikroorganizme.

~~~

 

Idem ja sam do pijace, da vidim sta tamo ima, pa cu do Turcina, pa cu nesto vec smisliti sta cu s tim kad se vratim i vidim sta sam donio. Dans kisurina cijeli dan, nije ni zasto drugo nego za zezanje sa zimnicama i slicnim kulinarskim eksperimentisanjima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

el uzgaja ko od vas raštiku?

 

Collard greens, vrlo zahvalna biljka. Od kupusa se razlikuje po tome sto ne formira glavicu, ukus je isti. Tesko je te kupusarke odbraniti od gusjenica, zato ja nisam nikad ni pokusavao. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

bolje da probas sa sadnicama, tako barem preporucuju agronomi. ne znam za ovcetinu, ona mi je prejaka i okusom i mirisom,  ja sam probao s obicnim susenim mesom, i super je. vidim da neki rade i sarmice s rastikom, to bih mogao probati.

 

 

Nisam nigde video sadnice, rasad, u prodaji, nisam pratio po oglasima, na pijacama koje posećujem nisam video raštan ni u ko obliku, seme, rasad, gotov proizvod.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Nisam nigde video sadnice, rasad, u prodaji, nisam pratio po oglasima, na pijacama koje posećujem nisam video raštan ni u ko obliku, seme, rasad, gotov proizvod.

 

 

Moze se to sve pokrenuti iz sjemena, treba samo procitati kada se sije i kako. Imam ja prirucnik, pogledacu malo kasnije sta kaze za te kupusarke. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

 

Collard greens, vrlo zahvalna biljka. Od kupusa se razlikuje po tome sto ne formira glavicu, ukus je isti. Tesko je te kupusarke odbraniti od gusjenica, zato ja nisam nikad ni pokusavao. 

 

drukciji je okus, gorkastiji, a i rastika je bogatija vitaminima i mineralima. ovo za gusjenice si dobro primjetio, pa se pitam da li to znaci da cu na pijaci tesko pronaci rastiku koja nije prskana?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Nisam nigde video sadnice, rasad, u prodaji, nisam pratio po oglasima, na pijacama koje posećujem nisam video raštan ni u ko obliku, seme, rasad, gotov proizvod.

 

mozda se brzo proda, obzirom da nije klasicna povrtna namirnica? za rasad cu se raspitati.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

 

drukciji je okus, gorkastiji, a i rastika je bogatija vitaminima i mineralima. ovo za gusjenice si dobro primjetio, pa se pitam da li to znaci da cu na pijaci tesko pronaci rastiku koja nije prskana?

 

 

Ne znam, ja rijetko kupujem ali ima u vecim supermarketima i vjerovatno je prskana. Za manje parcele pod kupusarkama se preporucuje prekrivati finim mrezicama da leptiri ne mogu snijeti jaja na listove. Imam te mrezice ali nisam ih koristio jer ruzno izgledaju.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Vjekoslav said:

sredstvo na bazi neema.

 

Time sam prskao papricice prosle godine, prije nego su imale plodove. Plodove ne prskam nikada i nicim. Treba biti oprezan sa tim 'organic' sredstvima, cesto znaju biti stetniji od hemikalija. U biti, sve su to hemikalije, bilo da su sinteticke ili prirodne.

 

Najbolje je svaki dan ili svaki drugi pregledati ispod listova i rukama ili cetkicom skidati jajasca ali ko ce se time baviti kada imaju mrezice ili prskanje. 

 

~~~

 

Meni je danas malo naopako krenulo, poceo sam da pecem hljeb i stavio sam jednu metalnu posudicu u rernu da se ugrije, da u njoj stavim par kocki leda, da napari rernu za bagete ali mi se ta posuda istopila. Neka legura olova i aluminija, ko ce ga znati, totalno neocekivano. Morao sam sve da obustavim da ocistim rernu i sad sam nastavio ali lose mi je prolazno, ne znam hocu li stici odraditi teglu tursije.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vjekoslav said:

glog je sigurno, sad da li crveni ili bijeli, malo mi je tesko raspoznati po olistovima. ako plod ima jednu sjemenku, onda je bijeli glog. ako ih ima vise, onda je crveni. isti princip se odnosi i na cvjetove,  sto ces vidjeti na proljece. ako cvijet gloga ima jedan tucak, onda je bijeli glog. ako ima vise tucaka, onda je crveni.

 

 

Htedoh da izbrojim semenke, kad, nema nijednog ploda na drvetu, opali ili su ih ptice pokljucale.

Brojaću tučkove na proleće. :classic_biggrin:

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

 

Htedoh da izbrojim semenke, kad, nema nijednog ploda na drvetu, opali ili su ih ptice pokljucale.

Brojaću tučkove na proleće. :classic_biggrin:

 

1 hour ago, Vjekoslav said:

pa kad prije? mislim, proslo je svega 7 sati od tvoje fotke.

da nije sused?

 

1 hour ago, Div said:

Ne, fotka je od 15. 9. Svejedno, nisam dosad primetio kad nestaše plodovi, ni kad ni kud.

 

 

 

Bruka, pogrešno drvo sam gledao. Jesu slične visine i oblika, ali su na par metara jedno od drugog, vidim nema bobica, ne padne mi na pamet da gledam pogrešno drvo. :ajme:

Tu su bobice, imaju jednu semenku, dakle beli glog.

Drugo drvo je klen, rekao bih po izgledu kore, reljefna, uzdužno ima kao neke izrasline, zadebljanja na, inače, glatkoh kori. 

 

klen.jpg

Edited by Div
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...