Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

Btw, border collie se zove Quinn, a retriever Molly, verovatno nisu pure breed, pošto su obe iz sheltera... kad sam već kod pasa i baštovanstva, ova crna iz nekog razloga voli da jede šargarepu... bukvalno iskopa šargarepu iz zemlje i pojede je celu...ova ograda iza je napravljena zbog njih jer su obožavali da budu u bašti i prave sranja...a ako nekome treba ideja kako da jeftino ograde baštu eto im primera...stare palete i stare daske ili grede kao stubovi, predje se sadolinom, a posle može na to da se kači cveće ili neke solarne lampe

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Borg 9 strain:

 

p1tRkPN.jpg

 

Prvi put vidim da calyx promijeni boju. Inace, Borg 9 je strain koji je po SHU tu negdje sa Carolina Reaper, Hurtberry, Bhutlah, Doughlah, Naga, Brain-strain i slicni hibridi koji idu preko 2,200.000SHU. Kad se to uporedi sa recimo Scotch Bonnet ili habanero papricicom koje su ljute kao zmija sa svojih 200-300.000SHU, 2 miliona skovila razgradjuje tkivo. Ja ovo ne jedem, pokusao sam nekoliko puta i ne ide. Bolovi ne zavrsavaju u ustima, nego razvali i stomak, kao da przi kroz crijeva, a tek na izlazu da ne spominjem. Zabavno je gledati druge kako probaju prvi put, a i biljka je jako prijatna za gledati pa cu i dalje vjerovatno imati po jednu ili dvije super - hot.

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Lemondrops (limoncello, aji limon, etc), pominjao sam ih ranije i kacio slike, aroma i ukus limuna, prijatno i prilicno ljuta ali ne previse:

 

1ig61CV.jpg

 

Paper lantern, vrsta habanero papricice, par papricica pri dnu stabla kao da je pocelo mijenjati boju ali vecinom su jos zelene mada ne daleko od zrijenja. Nisam ranije probao ove, popularne su kod drugih entuzijasta kao ukusne i rodne. Na ovom drvcetu ih ima barem 100 komada:

 

56SDxXi.jpg

 

Borg 9, ocekujem solidan prinos:

 

i2LgXPq.jpg

 

Serrano, meni najdraze od svih papricica. Nekako su najnormalnije od svih. Prijatne su i ovako zelene, mogu i svjeze da se jedu:

 

iibsiAO.jpg

 

Big Black Mama, pocele su da zriju, vidi se jedna dole desno koja je promijenila boju. Cokoladno-braon boje, ludacki ljute, meni neupotrebljive pa ce skupa sa Borg 9 i drugih nekoliko vrsta super-ljutih ici ovim kolegama koji to podnose:

 

dpZBafH.jpg

 

Kraljevski pedige, Hot Cheyenne:

 

UmHod9W.jpg

 

Piquinho Rojo, nisam se nadao da ce prezivjeti ali izgleda da ce biti nesto od njih. Ove su navodno jako ukusne papricice, nisam do sad probao. Izgledaju jako interesantno, kao neke spicaste tresnjice:

 

EePgqVB.jpg

 

Bhut Jolokia. Ni njih nikad nisam probao, vjerovatno i necu. Ljute su previse ali su lijepe, a kazu i da su jako ukusne:

 

o9FXObe.jpg

 

 

Imam jos Orange Jalapeno, Dorset Naga, Piri Piri (Tabasco?), nekoliko vrsta Rocoto i vjerovatno jos par kojih ne mogu da se sjetim. 

 

Iduce godine moram smisliti nesto drugo, koliko god da je interesantno uzgajati papricice, ne znam vise sta cu s njima. Sve sto jedem je makar malo ljuto, vise ne znam ni kakvog ukusa je hrana bez ljutine. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Forum kao da je zamro, nigdje zive duse...:classic_huh:

 

Ja sam danas odradio zadnje sisanje trave ove godine i malo raskrcio sikaru koja se pocela stvarati oko desne ograde i nisam zavrsio, a ka'cu, ne znam. 

 

Morao sam usput ubrati 3 rocoto paprike da ne pukne grana:

 

3hbEfSJ.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

viber-image-2019-08-09-13-07-33

Oprostite zbog velicine slike i sto je stavljam na bastovanstvo, vezbam jos uvek sa postavljanjem fotografija. A stalo mi je da se zna za ovo drvo na II spratu nekadasnje pivare....posmatram ga vec nekoliko godina i jos uvek nemam objasnjenje kako raste na tom mestu, na toj visini.....koliko znam, objekat je zatvoren pre vise od 10 godina, kako se ovo drvo hrani, odakle mu dolazi voda.....volela bih da mu bude bolje ali ne znam kako da mu se pomogne jer ovo prosto nije prirodno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jel to neka breza, topola? Čini mi se da ima belu koru. 

Nađu biljke neka čudna mesta, u nekom udubljenju u zidu ili podu ima malo zemlje, nanala voda od kiše i snega, pala semenka, pustila žile, žile dalje traže šupljine, kasnije mogu i da razmiču cigle u zidu, stare, napuštene građevine najefikasnije rasruraju biljke.

Ja takvu biljku ne bih premeštao, osim ako ugrožava bezbednost ljudi, nije bez razloga baš tu nikla. Ustvari, ja najradije nikada ne bih premeštao ni posekao ni jednu biljku.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Pletilja said:

 

Oprostite zbog velicine slike i sto je stavljam na bastovanstvo, vezbam jos uvek sa postavljanjem fotografija. A stalo mi je da se zna za ovo drvo na II spratu nekadasnje pivare....posmatram ga vec nekoliko godina i jos uvek nemam objasnjenje kako raste na tom mestu, na toj visini.....koliko znam, objekat je zatvoren pre vise od 10 godina, kako se ovo drvo hrani, odakle mu dolazi voda.....volela bih da mu bude bolje ali ne znam kako da mu se pomogne jer ovo prosto nije prirodno. 

 

Ima jedno drvce, vrsta cetinara, koje raste iz krova crkvice na otoku Bracu, kada se ide ka Vidovoj gori. Imam negdje sliku, pokusacu je naci... Ima i jedno drvce nedaleko od mene, koje raste iz zida treceg sprata zgrade na glavnoj ulici, NW London, uslikacu kasnije ako ne zaboravim. Ima toga svuda i nista prirodnije od toga nema. Postoje i neki simulatori koji pokazuju kako ce priroda za relativno kratko vrijeme pokriti i povratiti sve sto je covjek uzeo kad nas jednom ne bude, a kako smo krenuli, izgleda da ni taj dan nije tako daleko. Zivot za sebe nadje nacina, potrebno je da se zadovolji minimum uslova, ne optimum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Jel to neka breza, topola? Čini mi se da ima belu koru. 

Nađu biljke neka čudna mesta, u nekom udubljenju u zidu ili podu ima malo zemlje, nanala voda od kiše i snega, pala semenka, pustila žile, žile dalje traže šupljine, kasnije mogu i da razmiču cigle u zidu, stare, napuštene građevine najefikasnije rasruraju biljke.

Ja takvu biljku ne bih premeštao, osim ako ugrožava bezbednost ljudi, nije bez razloga baš tu nikla. Ustvari, ja najradije nikada ne bih premeštao ni posekao ni jednu biljku.

 

Breza.....mislim da ne ugrozava nikog, to je austrougarska gradnja, solidna za sad.....necu je "spasavati" od nje same.....neka zivi po svome....

Link to comment
Share on other sites

Evo, jedan jasen raste na gomili cigle, ove godine je iznikao.

Malo ću da demantujem sebe, ipak ću ga premestiti, ne može tu da o(p)stane, jasen raste visoko, ako ostane tu ugrožavao bi i sebe i druge, pokušaću da mu nađem pododnije mesto.

 

[/url]


[/url]

 

 

jasen1.md.jpg[/url]  jasen2.md.jpg[/url]

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5T22McB.jpg

 

Moj je kriv k'o... Proverbijalna forumska Marica bi se bolje razumjela. :lol_2:

 

Ovo su vjeverice posijale, nisam ja ali eto, kad vec redamo za kraj sezone. Imam ja jos par kila papricica da oberem, nije kod mene jos gotovo.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da, to je čičoka.

U početku, kad smo dobili prve sadnica, smo mislili da je to cveće, tek posle par godina sam video na nekom sajtu da je to kultura koja se gaji za ishranu, kako ljudi tako i stoke. Uglavnom je kotistimo svežu, kao salatu ili barenu pa pasiranu.

Biće krtola i za nove recepte, nadam se.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

Uglavnom je kotistimo svežu, kao salatu ili barenu pa pasiranu.

 

Nisam znao da moze svjeza da se jede. Meni se cinilo da je kao krompir, da mora biti termicki obradjena prije konzumacije. Kakvog je ukusa?

 

Ne trosim cesto ali jesam isprobao ovaj Ramzijev recept kada sam eksperimentisao sa pravljenjem svjeze paste i koliko je sos jednostavan, toliko je i dobar. Ja sam pravio neke raviole sa gljivama, nisam od patke, kao sto on radi. Bas cu ih potraziti, mislim da ima kod turcina ali cu pogledati iduci vikend na pijaci, od farmera. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

Svežu čičoku narendam, dodam malo soli i limuna, ne mogu opisati kakav je ukus, ali mi prija.

Isto spremam i paškanat i celer, rotkva je već klasika.

 

 

Moracu probati sirovu cicoku sa limunom, pa sta bude. Cudi me da mi nije palo na pamet ni da liznem, jer imam taj obicaj, da probam povrce i sirovo...

 

Sta je paskanat? Da nije pasternak (engl - parsnip) mozda?

 

Onda celer je upitan takodje. Ovde imaju dvije vrste; celery i celeriac. Vjerovatno je ista familija ili mozda i ista biljka. Celeriac je korijen koji je odlican kada se skuha ili spremi na bilo koji drugi nacin, kao i krompir ali za razliku od krompira, moze da se jede sirov i odlicna je salata od rendanog celeriaca (celeriac remoulade) sa senfom (wholegrain + dijon), majonezom i eventualno nesto jogurta umjesto majoneze. Kap-dvije limunovog soka ili sirceta da malo presjece i bob te veselio.

 

Sad krece sezona korijenja, zavrsili smo tikvice, paradajz i patlidzane. Winter is coming. :classic_sad:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Umjesto lista celera vec godinama trosim selen, koji mi je jos bolji. Selen ima dosta jaci ukus od celera, ne treba vise od par listica da znas da si stavio, a ukus mu je slican kao i celeru. Meni djeluje kao nesto izmedju celera i persuna, perfektno. Kvaka sa selenom je sto se preko zime povuce i onovo nikne tek na proljece, pa cu od iduceg mjeseca morati preci na celer.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...