Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

 

7 hours ago, Sunshine State said:

Vjeko, sta bi od onih biljaka sto ti je HB slao? Izraste li ista?

 

nahranio pola gladne Slavonije, ne znam vise ni nabrojati koliko je toga bilo. fotkao sam, ima na onom starom forumu.

tikvica i bundeva bit ce i ove godine. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vjekoslav said:

ovo je loza iz naseg dvorista, tek nekoliko godina stara, nikada spricana. grozdje se bas (barem dosad) i nije pokazalo kao nesto ekstra (led, ptice, susa), medjutim listovi su stvarno lijepog okusa,  taman za japrag. tanki, a cvrsti, ne kidaju se. prosle godine smo ih u nekoliko navrata tokom sezone probali, od lipnja do rujna,  ispostavilo se da sto su stariji, to su oporijeg okusa. ovo su proljetni, taman lijepo zazelinili, i najfiniji. jucer odrezao 16 velikih, nisam htio previse, da ne zeznem lozu. kupovati ne zelim, jednostavno ne vjerujem da to sto prodaju nije nikada spricano. probat cemo ovih dana i sa (mladim) listovima kelja, i to bi trebalo biti fino. 

 

a gibanica sa korama od integralnog brasna je, hmmm, kako to uopce nazvati, pa recimo cejenski hipsteraj.

okusom identicna kao i obicna, ali se, eto, "osjecas dijetalno". :ajme:

 

 

...japraK...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas se pita sa sirom (sirnica) pravila u zamotuljcima u krug oko cijele tepsije ili cesce, u male, individualne zamotuljke, tzv'zvrkove'. Jako rijetko su se kupovale jufke i tada je to bila 'polagana' pita. Nekoliko puta sam imao priliku jesti polaganu sirnicu ali to nije gibanica/guzvara i dok nisam dosao u London, nikad nisam ni probao (pravu) gibanicu. Najbolju gibanicu je pravila pok. teta Ljuba koja me i naucila kako se pravi i nekada sam pravio dosta cesto i relativno uspjesno, mada neuporedivo slabije od teta Ljubine. Recept je za 1/2kg suhih kora, 12 jaja, litar punomasnog mlijeka, 1/2kg feta (ili slicnog) sira, dosta istopljenog putera, nekoliko punih kasika masnog kajmaka ili jogurta i nesto soli. Sve se dobro umuti pa se onda kore jufke, jedna po jedna umacu u smjesu, da se dobro natope mlijekom, sirom i puterom i tako mokre i izguzvane i redaju u tepsiju. Tepsija je prethodno namascena topljenim puterom i oblozena sa nekoliko kora. Treba takodje voditi racuna pa ostaviti par kora za pokriti i tako slozena guzvara se pece neki 30-40 minuta na 180°C. Ako su jaja svjeza, pita se napuse, udvostruci se u visinu i izgleda oho-ho fenomenalno. Gibanica teta Ljube ostane tako visoka i kad se ohladi. Ne izgubi apsolutno nista, mozda cak i dobije neku novu dimenziju ukusa i jednako je dobra i topla i hladna. Njena gibanica mi je uvijek bila benchmark koji sam pokusavao dostici ali iako dobijem odlican rezultat, jos nisam uspio dostici taj nivo.

 

Gibanica nije vise moj tip, previse masna i puna holesterola, dosta sam izbacio te stvari, mada cu morati opet nekad, neminovno je.

 

Danas cu spremiti grah u koji cu umjesto rebara i koljenice staviti patlidzan i nesto spinata i jos nekog povrca. I umijesio sam tijesto za focaccia hljeb sa ruzmarinom, maslinama i malo krupne soli po povrsini. Kontam, nije ni to lose.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Honey Badger said:

Kod nas se pita sa sirom (sirnica) pravila u zamotuljcima u krug oko cijele tepsije ili cesce, u male, individualne zamotuljke, tzv'zvrkove'. Jako rijetko su se kupovale jufke i tada je to bila 'polagana' pita. Nekoliko puta sam imao priliku jesti polaganu sirnicu ali to nije gibanica/guzvara i dok nisam dosao u London, nikad nisam ni probao (pravu) gibanicu. Najbolju gibanicu je pravila pok. teta Ljuba koja me i naucila kako se pravi i nekada sam pravio dosta cesto i relativno uspjesno, mada neuporedivo slabije od teta Ljubine. Recept je za 1/2kg suhih kora, 12 jaja, litar punomasnog mlijeka, 1/2kg feta (ili slicnog) sira, dosta istopljenog putera, nekoliko punih kasika masnog kajmaka ili jogurta i nesto soli. Sve se dobro umuti pa se onda kore jufke, jedna po jedna umacu u smjesu, da se dobro natope mlijekom, sirom i puterom i tako mokre i izguzvane i redaju u tepsiju. Tepsija je prethodno namascena topljenim puterom i oblozena sa nekoliko kora. Treba takodje voditi racuna pa ostaviti par kora za pokriti i tako slozena guzvara se pece neki 30-40 minuta na 180°C. Ako su jaja svjeza, pita se napuse, udvostruci se u visinu i izgleda oho-ho fenomenalno. Gibanica teta Ljube ostane tako visoka i kad se ohladi. Ne izgubi apsolutno nista, mozda cak i dobije neku novu dimenziju ukusa i jednako je dobra i topla i hladna. Njena gibanica mi je uvijek bila benchmark koji sam pokusavao dostici ali iako dobijem odlican rezultat, jos nisam uspio dostici taj nivo.

 

Gibanica nije vise moj tip, previse masna i puna holesterola, dosta sam izbacio te stvari, mada cu morati opet nekad, neminovno je.

 

Danas cu spremiti grah u koji cu umjesto rebara i koljenice staviti patlidzan i nesto spinata i jos nekog povrca. I umijesio sam tijesto za focaccia hljeb sa ruzmarinom, maslinama i malo krupne soli po povrsini. Kontam, nije ni to lose.

spacer.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Kronostime...jedna od manje poznatih pod-vrsta bureka je uckur pita...uckur je za one koji to neznaju, ona kanafa sto je drzala gace da ne spadnu dok nije izmisljena lastika...slicno uckuru ova pita je tanka (ama ne bas ko’ pravi uckur), tanja od standardnog bureka a bitnija razlika je potpuno odsustvo crnog  luka, blagi dodatak bjelog luka, jako puno bibera i najvaznije – umjesto standarne hrskavosti standardnog bureka, uckur pita je “prezentirana” u mehkoj, blago vlaznoj jufki...to se postizalo time sto se je pita netom po izlasku u “javnost” (iznosenjem na pult) blago poskropila (ne pretjerano...)  vodom i potom pokrila krpom..da “odstoji”...uckur pita se je pravila u velikim (1m x1m), niskim limenim tepsijama i to ne u zvrkovima (to je obicaj samo kod standardnih bureka) nego se je polagala u velike tepsije red-po-red dok se tepsija ne ispuni skroz...peci u kojima su se pristavljale ovako velike tepsije ja nikad nisam vidio, pa i ne mogu nista o njima pisati...jedino sto je sigurno, sigurno je da su te peci bile adekvatne...zbog nesto veceg prisustva bibera uz uckur pitu se je obavezno serviralo i domace kiselo mljeko da jezik ne zabridi previse...a i to domace kiselo mjeko se je pravilo u burekdjinici  od neobranog mljeka pa je kora na mljeku znala biti i prst debela...uz mljeko je isla i kasika jer se to gusto  mljeko nije moglo piti, moralo se je “jesti”...ovakvog kiselog mljeka ima jos samo na kupresu a tamo se posluzuje uz puru (...sta reci, i mrtva bi usta jela tu puru, pravo je dobra), navodno ovakvog kiselog mljeka ima jos i na vlasicu, al’ to nisam provjeravo’... burekdjinca, jedna prcvara zapravo, jedina u seheru takva je bila na glasu pa se je znao vakat kad se iznose tepsije i onda bi se stvorio red...ljudi strpljivo cekali na svoju dozu - frtalj il’ po’ kile u papir za ponijet...kisela mljeka su valjda konzumirali tamo gdje su zivili/radili jer se mljeko iz burekdjinice nije moglo spakovat u papir...ta burekdjinca je bila malehna ali je za poguzije slicne meni bio namjenjen omanji (do 4 konzumenta maksimalno) duguljasti  sto sa klupom...i posto sam bio vidjenija musterija, gazda je cim bi me vidio na vratima naredjivao: ...”mala, dedera za jarana kilu friskog (to je onaj uckur ispod pulta, sto se hladi) i dva mljeka za sto”...jebiga, sta cu kad su mi oci vazda gladne bile...to psihicko stanje je u bosni poznatije kao sentenca “zinula guzica”...nazalost to mi je ostalo i do dan-danas pa me je lakse preskocit neg’ obic...helem, ova prica je samo pola cjelog opisa...ostatak, zapravo mnogo vazniji dio pocinje kad se poslije ove epske halisane dodje kuci, legne na kauc i udari se jedna solidna dremka od jedno sat-dva...tom prilikom se ovaj pojedeni kvalitet razmili po stomaku i onda nastane jedna takva nirvana de je to prosto neopisivo...zbog toga tu nirvanu necu ni opisivati jer je neopisiva kao sto sam vec rekao...mogu samo reci da je onaj levat dalaj lama i njegova nirvana obicna nula za moju halisanu & nirvana...doduse u bosni se dremka & nirvana praktikuje poslije svake dobre halisane al’ eto ja bih izdvojio ovu uckur halisanu & nirvana kao nesto posebno...

...da ovo sve napisem me je zaprevo inspirisao onaj Kronosov .GIF pa sam otisao na google map da vidim jel’ sta ostalo od te moje burekdjinice u seheru...ma nista, sve poravnali, samo neke nove zgrade, bogzna cemu sluze...pa se onda sjetim da na gif-u ima i adresa one burekdjinice u srbiji i odem tamo, reko samo da malo pogledam...kad imam sta vidit: ama ISTA burekdjinica ko ova moja!!...isti stakleni izlog, ista mala vrata a i vidi se da je burekdjinica (doduse stoji tabla pise na njoj “Pite” al’ to je svakako sve isto) malehna ko i ova “moja”...pozada je vjerovatno radionica...odmah se vidi pravi hram...helem sve jednako ohrndana prcvara ko’ i ova “moja” prcvara, al’ ja dobro znam da se iza tih ohrndanih fasada cesto kriju nevjerovatno dobre halisane...u neko doba skontam da sam poceo mljackati i da mi je posla voda na usata...well, ne znam bil’ se smijo il’ bi plako...prodje zivot a toliko ljepih stvari mimo nas...

...svako dobro...             

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/26/2019 at 1:47 AM, bljax said:

@Kronostime...jedna od manje poznatih pod-vrsta bureka je uckur pita...uckur je za one koji to neznaju, ona kanafa sto je drzala gace da ne spadnu dok nije izmisljena lastika...slicno uckuru ova pita je tanka (ama ne bas ko’ pravi uckur), tanja od standardnog bureka a bitnija razlika je potpuno odsustvo crnog  luka, blagi dodatak bjelog luka, jako puno bibera i najvaznije – umjesto standarne hrskavosti standardnog bureka, uckur pita je “prezentirana” u mehkoj, blago vlaznoj jufki...to se postizalo time sto se je pita netom po izlasku u “javnost” (iznosenjem na pult) blago poskropila (ne pretjerano...)  vodom i potom pokrila krpom..da “odstoji”...uckur pita se je pravila u velikim (1m x1m), niskim limenim tepsijama i to ne u zvrkovima (to je obicaj samo kod standardnih bureka) nego se je polagala u velike tepsije red-po-red dok se tepsija ne ispuni skroz...peci u kojima su se pristavljale ovako velike tepsije ja nikad nisam vidio, pa i ne mogu nista o njima pisati...jedino sto je sigurno, sigurno je da su te peci bile adekvatne...zbog nesto veceg prisustva bibera uz uckur pitu se je obavezno serviralo i domace kiselo mljeko da jezik ne zabridi previse...a i to domace kiselo mjeko se je pravilo u burekdjinici  od neobranog mljeka pa je kora na mljeku znala biti i prst debela...uz mljeko je isla i kasika jer se to gusto  mljeko nije moglo piti, moralo se je “jesti”...ovakvog kiselog mljeka ima jos samo na kupresu a tamo se posluzuje uz puru (...sta reci, i mrtva bi usta jela tu puru, pravo je dobra), navodno ovakvog kiselog mljeka ima jos i na vlasicu, al’ to nisam provjeravo’... burekdjinca, jedna prcvara zapravo, jedina u seheru takva je bila na glasu pa se je znao vakat kad se iznose tepsije i onda bi se stvorio red...ljudi strpljivo cekali na svoju dozu - frtalj il’ po’ kile u papir za ponijet...kisela mljeka su valjda konzumirali tamo gdje su zivili/radili jer se mljeko iz burekdjinice nije moglo spakovat u papir...ta burekdjinca je bila malehna ali je za poguzije slicne meni bio namjenjen omanji (do 4 konzumenta maksimalno) duguljasti  sto sa klupom...i posto sam bio vidjenija musterija, gazda je cim bi me vidio na vratima naredjivao: ...”mala, dedera za jarana kilu friskog (to je onaj uckur ispod pulta, sto se hladi) i dva mljeka za sto”...jebiga, sta cu kad su mi oci vazda gladne bile...to psihicko stanje je u bosni poznatije kao sentenca “zinula guzica”...nazalost to mi je ostalo i do dan-danas pa me je lakse preskocit neg’ obic...helem, ova prica je samo pola cjelog opisa...ostatak, zapravo mnogo vazniji dio pocinje kad se poslije ove epske halisane dodje kuci, legne na kauc i udari se jedna solidna dremka od jedno sat-dva...tom prilikom se ovaj pojedeni kvalitet razmili po stomaku i onda nastane jedna takva nirvana de je to prosto neopisivo...zbog toga tu nirvanu necu ni opisivati jer je neopisiva kao sto sam vec rekao...mogu samo reci da je onaj levat dalaj lama i njegova nirvana obicna nula za moju halisanu & nirvana...doduse u bosni se dremka & nirvana praktikuje poslije svake dobre halisane al’ eto ja bih izdvojio ovu uckur halisanu & nirvana kao nesto posebno...

...da ovo sve napisem me je zaprevo inspirisao onaj Kronosov .GIF pa sam otisao na google map da vidim jel’ sta ostalo od te moje burekdjinice u seheru...ma nista, sve poravnali, samo neke nove zgrade, bogzna cemu sluze...pa se onda sjetim da na gif-u ima i adresa one burekdjinice u srbiji i odem tamo, reko samo da malo pogledam...kad imam sta vidit: ama ISTA burekdjinica ko ova moja!!...isti stakleni izlog, ista mala vrata a i vidi se da je burekdjinica (doduse stoji tabla pise na njoj “Pite” al’ to je svakako sve isto) malehna ko i ova “moja”...pozada je vjerovatno radionica...odmah se vidi pravi hram...helem sve jednako ohrndana prcvara ko’ i ova “moja” prcvara, al’ ja dobro znam da se iza tih ohrndanih fasada cesto kriju nevjerovatno dobre halisane...u neko doba skontam da sam poceo mljackati i da mi je posla voda na usata...well, ne znam bil’ se smijo il’ bi plako...prodje zivot a toliko ljepih stvari mimo nas...

...svako dobro...             

Ovaj post bi bez problema mogao da ide na topic proza:lala2:...ono kad se saživiš sa tekstom i u svojoj mašti si i ti tamo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@zoran59 & @Div & @Kolbas & @Kronostime 

...hvala ljepo, nisam mislio da ce se ovo nekome svidjeti...ja uvjek pisem ovako, za svoju dusu i za sebe samog najcesce...uzgred, za sebe mislim da sam nikakvo piskaralo...zapravo mene relaksira zajebancija kroz pisanje pa to nemogu (i necu) da promjenim...najcesce se smijem sam sebi...kad se rodis ubosni u krv ti udje zajebancija i to se nikad nemoze vise izbaciti...vala neznam sto bi se to i izbacivalo? ...zajebancija naravno ukljucuje i “proste”, hocu reci one koloritne prosto-prosirene rjeci...one su standardni dio bosanskog vokabulara pa se nadam da ce mi moderatori halalit ovu vrstu ekspresivnosti...

...svako dobro svima...   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2019 at 5:08 AM, Honey Badger said:

Nije uopste jak. Probaj. 

 

Meni je ovaj pesto vr', nema dalje. Nikad vise pine nuts/pinjoli.

 

Napravio sam pesto po tvom receptu. Tajna je bila u orasima, to nisam znao, dodao sam i 30g pinjola. Pre dodavanja u blender, orahe i pinjole sam "tostovao" u tiganju bez ulja.

 

Fantastičan ukus. Istina, samo sa ovu večeru i sutra meni za ručak.

 

Opšta stvar za pastu, bilo koju, u vodu u kojoj će se kuvati testo, dodati 50ccl ulja. Kada voda provri, dodati 2 supene kašike soli. Tek onda pastu.

 

Pre ceđenja paste, tu vodu sačuvati u 2-3 papirne čaše. Onda je dodati pre ubacivanja testa da se voda izgubi (a testo se u međuvremenu nje napije). Tako budu kremaste kao u restoranu, to mi je jedan chef rekao.

 

Hvala za recept, ko kaže da se od Foruma ne može najesti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup:

 

Recept je inspirisao Vjekoslav, njemu hvala. Moracu i ja opet napraviti, samo ovoga puta nema sremusa, divljeg bijelog luka pa cu nadomjestiti obicnim cesnjakom, a zelenis bosiljkom i rukolom. Orasi ostaju jer mi se cini da je ukus bolji, a najmanje duplo su jeftiniji. 

 

21 minutes ago, srbija do tokija said:

orahe i pinjole sam "tostovao" u tiganju bez ulja.

 

Originalni pesto ne trazi tostiranje pinjola, da bi se zadrzala kremasta tekstura, pa probaj iduci puta bez, cisto eksperimenta radi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Krmenadle sa Paradajz-Breskva Salatom

 

Interesantan ukus.

4-krmenadle

1/4 case Dijon Senfa, kaze sa semenom, ali sam ja koristio cist.

2 supene kasike meda;

1/4 case vinskog sirca i 2 supene za salatu

8 supenih maslinovog ulja odvojeno 4 i 4

2 krupna paradajza iseci na kriske

3 breskve

kaze 1/4 case, ali po ukusu(iseckati ga) i ostaviti par listova za aranziranje

soli po ukusu

i mleveni biber

- Ugrejati rernu na 190C. 

- naslagati krmenadle u sud. U maloj ciniji promesat senf, sirce iz case, med i 4 kasike maslinovog ulja. Kad se dobro umuti preliti krmenadle i ostaviti da se kisnu duze od 10min. Ja sam 2 put cekao 1 sat.

- Sipati paradajz i breskve (2 put sam koristio bele breskve) i bosiljak. U odvojenoj ciniji umesati 4 kasike maslinovog ulja i sirce. Preliti salatu i protresti da se sve lepo pomesa. Dodati soli i bibera po ukusu.

- Sad ispeci krmenadle na grill tiganju, onaj s'rebrima da meso dobije pruge. Kaze peci 3 minuta obe strane, ali i to po ukusu, ne zaboravite da sve to posle ide u rernu da sae ukisne. Meso treba da bude socno posle rerne.

- Krmenadle staviti u rernu i peci dok meso ne dodje do 60-65C. Onda je gotovo. Izvaditi iz rerne i ostaviti 5minuta da se slegne i ohladi.

- Servirati meso sa bosiljkom u listu.

Meni je mnogo ukusno. 

square-1439478126-weeknight-dinner-pork-

Edited by mrd
dodao sliku s'neta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Vjekoslav said:

kad smo već kod kokošinjaca i štala... negdje prije supruga pravila neki "ultrabrzi mladi sir" od kravljeg mlijeka, pa uzela ona kupovna mlijeka. istina ekstramasna, međutim pasterizirana. i kažem joj ja neće ti to uspjeti, bolje traži od svoje frendice iz Tenje (selo pokraj Osijeka) da ti dofura pravog, tek pomuženog mlijeka. to je btw. ista ona frendica kod koje je završilo raznorazno sjeme koje mi je Badger poslao, a ja nisam znao šta da radim s tim (pa je onda ona nahranila pola Slavonije, uključujući i nas). uglavnom, pita ona nju za kravlje mlijeko, a ova kaže da u cijeloj Tenji nema niti jedne jedine krave. dakle nula krava u ogromnoj (veliko selo) Tenji. nota bene, Tenja svoje ime vuče iz mađarskog jezika, a na mađarskom tenja znači baš -> krava! e svašta. uglavnom, uspjela je ona (supruga) napraviti taj mladi sir i sa kupovnim mlijekom.

 

13 hours ago, mrd said:

Ovo si me setio. Ja sam hteo kajmak da pravim, uzmem punomasno mleko, obarim a na vrh mleka se pojavi samo mast. Zp
Kasnije uzmem i pročitam kakoto prave punomasno? Da bi postigli notiranu masnoću, oni lepopomešaju mleko i dodaju mast. Tako je svo mleko isto. Nikad nrsam uspeo. Čim mleko možeš da ostaviš napolje ceo dan i da mu ništa ne bude, nema tu bakterija ni vrenja.
:)

 

to je pokusavao i moj stari bas ove zime pa mu isto nije uspjelo. 

 

...

 

evo recepta, tj. procedure za "mladi sir" koji je supruga radila. dosad triput, i svaki put uspjesno. blagog je okusa, sasvim ok.

 

panir.jpg

Kako napraviti panir

Sastojci:

•    2 l domaćeg punomasnog mlijeka
•    1-2 limuna (ili limete)
•    pamučno platno ili gaza
•    velika zdjela ili lonac

Priprema:

Najbolje bi bilo da mlijeko nabavite od domaćih eko farmera koji svoje krave drže cijeli dan na ispaši.
Mlijeko treba biti punomasno kako biste dobili veću količinu sira.
U zdjeli zagrijte 3 do 4 žlice vode kako biste spriječili da mlijeko zagori. Ako imate zdjelu s dvostrukim dnom to neće biti potrebno.
Zatim ulijte dvije litre mlijeka u zdjelu i pojačajte vatru.
Čim mlijeko provrije, maknite zdjelu sa štednjaka.
Mlijeku dodajte sok od limuna i lagano pomiješajte drvenom kuhačom, tek toliko da se limunov sok izmiješa s mlijekom. Sok od limuna će zgrušati mlijeko i odvojiti bjelančevine od sirutke.
Pustite da zgrušano mlijeko odstoji pola minute pa ga ponovno stavite na vatru do vrenja.
Ugasite vatru i ostavite zgrušano mlijeko kako bi se komadići sira potpuno odvojili od tekućine.
Nemojte miješati tekućinu da se zgrušani komadići sira ne bi previše usitnili.
Nakon što se sir potpuno odvojio od sirutke, uzmite drugu zdjelu, na nju stavite cjediljku, a preko nje pamučno platno ili gazu.
Procijedite sir kroz pamučno platno ili gazu tako da sirutku izlijete u drugu zdjelu. Sirutku nemojte bacati jer je iznimno ljekovita!
Sirutka je vrlo hranjiva i lako probavljiva te je odlična za oporavak oslabljenog organizma nakon bolesti ili zbog stresa.
Jača imunitet, snaži tijelo, regulira funkciju mokraćnog sustava te pomaže u održavanju zdrave probave.
Sirutku možete piti kao osvježavajuće piće ili upotrijebiti u juhama, povrću, pri kuhanju leće, kod izrade kolača, dizanog tijesta itd.
Kada ste odvojili panir od sirutke, zavežite ga u gazu ili pamučnu krpu, temeljito istisnite ostatke sirutke te ga oblikujte u kuglu.
Pustite da se malo ohladi.
Već za 15 minuta sir možete narezati na kockice i takvog konzumirati ili upotrebiti kao dodatak vašem omiljenom jelu.
Ako želite da vaš panir bude čvršće strukture, stavite ga omotanog u pamučnu krpu (ili gazu) na tanjur i na njega stavite neki teži predmet.
Tako će se sir do kraja procijediti i postati čvršći odnosno kompaktniji.
Držite ga u hladnjaku i potrošite u sljedeća tri dana.
Okus panira je blago sladak i neutralan. Po želji možete dodati sol dok pripremate svoj sir.
Naravno, možete u njega dodati i začine po vlastitom ukusu - orašaste plodove, svježe začinsko bilje itd.
Uz malo kreativnosti i mašte, stvorit ćete svoj jedinstveni domaći sir.

 

...

 

panir2.jpg

 

Ovako se pak (s poklopcem) čuva u frižideru. Prokuhati i posoliti vodu, zatim ohladiti, i onda zaliti sir, da ga prekrije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

to je pokusavao i moj stari bas ove zime pa mu isto nije uspjelo. 

 

Tamo na starom forumu ima dio o mlijeku na topiku o pravljenju sira, cuvene Jake & Elwood, the Blues Brothers. Sjecam se da sam imao izbor kupiti bocicu Calcium Chloride da ga ojacam ili da nadjem nepasterizovano mlijeko. Kupio sam bocicu CaCl2 i jos je imam u frizideru, kao i rennet. 

 

U zamrzivacu su mi i dalje mesophilic bakterije i penicillium roqueforti od prosli puta i cinimise imam sve sve osim mlijeka i mozda par gaza za cijedjenje i ja sam in business. 

 

Valjda necu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Vjekoslav said:

nemoj! 

ode mast (maraton) u propast! 

 

Ma jok, ne bi ni bio spreman do poslije maratona. Bilo je to proces od nekoliko mjeseci ako se dobro sjecam. Svaki dan neko prevrtanje, mazanje gewurtzaminerom ili u sauvignon blanc i ostale perverzije.

 

13 minutes ago, Vjekoslav said:

posalji bakterije u koverti, ja cu proslijediti starom. :classic_biggrin:

 

Nisu bakterije vakumirane, pocrkale bi u koverti. Anisu ni za te mlade sireve. Potrebni su i termometar, duboki lonac, dugacki noz, prese kao i poseban frizider koji ide do 15C da glumi ulogu pecine i jos sto i jedan vrag. Jake i Elwood su me kostali oko £300, a dobio sam oko 1kg sira. 

 

Medjutim, sad da opet napravim, kostalo bi me samo mlijeko i par gaza, sto bi bilo negdje oko £10 ali nemam vremena. Ili imam? Ma nemam.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

...htio sam ranije da napisem par rjeci o YAPRAK SARMI al’ me secnu onaj vjekoslav...ja’ sto je covjek nervozan...mora da ih tamo u tom K.u.K. drndaju neprestano pa im je nervoza presla u naviku...reko da malo ohanem pa kad se situacija smiri da i ja kazem koju o ovoj dobroj halisani...uostalom ko’ da je uopce vazno jel’ yaprak il’ yaprag...bitno je da je halisana udure...reko’ je to jos maocetung...il’ morebit onaj sto je nesto prico o misevima & mackama...

...u bosnu je yaprak dosao sa turcima jer je to njihova rjec...zapravo loza je oduvjek bila tu al’ sa turcima je dosla rjec pa otad ostade yaprak...japrak sarma koja se pravi ubosni nije ni nalik na onu sto se pravi u K.u.K. ...moju hanumu bi slog strefio kad bi joj yaprak sarma ispala nako’ zarozana ko ona na vjekoslavovoj slici...yaprak sarma nemore biti dulja od 5-6 cm a debela more bit ko’ moj palac maksimalno...a moja hanuma kad to smota to je definitivno smotano! ...mores rezat po sirini, mores i po duzini vala al’ tu se nista ne razmotava...ona japanska susi kerifeka sto se mota u alge tanke ko flis-papir je obicna prdimahovina kako to smota moja hanuma...uostalom i mene je smotala prije 35 godina pa evo nemogu da se razmotam ni dan danas...pa jos na onoj vjekoslavovoj slici i nakav crveni saft...boze sacuvaj ko’ da je paradajz corba...a opet sjetim se da u toj K.u.K. jako vole fis-paprikas pa reko da nije to?...al’ opet dje ce biti fis-paprikas, pa ko bi to sastavio sa yaprag sarmom...helem nejse da neduljim, sastav yaprak sarme je riza & meso (u bosanskoj varijanti mesa je mnogo manje nego sto to stavljaju tamo u K.u.K.)...i bude jos nekakva biljka, nemogu da se sad sjetim kako se zove znam samo da se stavlja i u tursiju (kisele paprike naprimjer) i da ima nake iglicaste jal’ cvjetove jal’ listove, nisam bas najsigurniji...i nema tu nikakvog safta, saft se sam napravi kad se vruca yaprak sarma pospe mileramom...i doda se jos malo limuna...nebih dalje, evo poceo sam se oblizivat...evo vam slika pa gledajte...

 Yaprak Sarma

 fUZxU46.jpg  

 

...al’ ima jedna podvrsta yaprak sarme koja se zove Yalandji (lazna, prazna) sarma...joj kako ja volim tu sarmu...a to je sarma bez mesa...zato se i zove lazna...yalandji sarma nije halisana to je zapravo meze...jebiga meni svejedno kad je vec tolko volim...Yalandji sarma se pravi jos tanja & manja od Yaprak sarme...more bit maksimalno ko zenski kaziprst...i naravno mora bit smotana kako treba, nikako zarozana...usto se ne safti nikakvim saftom, samo se polije maslinovim uljem i doda se malo, malcice limuna...evo slike pa gledajte...

Yalandjı Sarma

wsGqLd0.jpg

 ...prosle godine najave sa nama prijatelji iz drugog grada, ko’ malo bi dosli da nas “obidju”...al’ iste poguzije ko ja i umenemi hanuma...zaboravio sam rec, nije samo mene lakse preskocit neg’ obic...nije ni mojoj hanumi mahane – arsin duga, dva siroka...pa smo nas dvoje ko’ 4M (...ima ovdje na forumu i starijih pa nek’ vama mladjariji oni objasnjavaju ko su 4M...ja nema zivaca)...i tu ti umenemi hanuma napravi raznih jemeka a ko’ “biber pop pilavu” i YALANDJI sarma...pristavi je na jedan omanji oval i tutne u frizider da se hladi...i ode ona da se malo dotjera za goste a ostadoh ja sam sa friziderom...pa reko dok nije tu da provjerim jel’ sve napravljeno kako treba da se ne sramotimo bezveze...uzmem jednu s vrha...doooobra pravo, smotala hanuma bez greske...al’ opet reko mozda samo ta valja pa da ja to malo bolje pritvrdim uzmem jednu sa dna...dobra bogami i ova...i tako...haj-haj, pa haj-haj, pa haj-haj, pa haj-haj...i tamam sam kreno’ da polizem i oval, kad evo ti hanume...o, nalet te nebilo!!! Jesil’ to opet pozdero sve!!!...sta cu sad gostima iznjet?!...haj’ reko ne drami, sta ima veze, to su nasa raja...ko’ da je neka frka, evo narucicemo pizze...niko jos iz ove kuce nije otiso’ gladan...ah, sto mogu bosanske hanume rondat pa to je neopisivo...zato to i necu opisivat, vi samo zamislite...mislim mogu rondat al’ sto mogu kuhat, vala bi i mrtva usta jela...pa se to nekao na kraju onda i sve “iznivelira”...kad se ubosni rodi zensko, cim je tutnu u pelene, stanu ih matere ucit: kako se razvlaci jufka za burek, kako se napravi cimbur s troje jaja, kako se pravi topa, kako se pravi polagana zeljanica, kako se pravi bamja, kako se pravi pacA, kako se pravi pacE ( ja nevolim ono od nogu, ja volim samo od glava)...i sve tako slicno...zavrsni ispit je kad odrastu a tema je bosanski lonac al’ to cu nekom drugom prilikom malo bolje objasnit...i nisu rondadjije samo hanume...rondaju i punice i svekrve a vala rondaju i matere...sjecam se jednom tamam sam doso’ s one epske uckur halisane i pristavio prvi krug dremke, kad eto ti matere: ah, djete drago jesil’ to opet iso’ jest pite kod onih ugursuza?...pa znasli ti bolan nebio kakva oni sve govna stavljaju u te pite?...joj reko mati draga popuscaj, vidis da sam skoro zakovrno’...ja stvarno neznam kakva to sve govna oni stavljaju u tu uckur pitu al’ ti mogu potvrdit da su ta govna odlicna!...prva klasa!...

...kako bilo, bosanke sve kuhaju “iz glave” nista knjiga jal’ teka recepata...da je ima ja bih to davno mazno od hanume da bar sta prepisem ovdje na ovaj forum pa da se i ja malo pravim vazan ko ona dvojica honey badger & vjekoslav...al’ nemore mi bit, ja samo znam avangardno pojest...a ona dvojica mahera ce vas ostale i dalje snabdjevat receptima...

...evo za kraj da pristavim i jednu staru bosansku bratstvo-jedinstvenu a prehrambenu dilemu:

 https://www.youtube.com/watch?v=gH_1GR3G_tE

...svako dobro svima...       

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎5‎/‎28‎/‎2019 at 11:38 AM, bljax said:

 

...hvala ljepo, nisam mislio da ce se ovo nekome svidjeti...ja uvjek pisem ovako, za svoju dusu i za sebe samog najcesce...

...

...svako dobro svima...   

 

Nekako me ovaj stil vraca u proslost, na jedan drugi davni forum, 

gde je jedan prominentni poster pisao ovako kao nas drugar Bljax….

+

ali nesto totalno drugacije...

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

Nekako me ovaj stil vraca u proslost, na jedan drugi davni forum, 

gde je jedan prominentni poster pisao ovako kao nas drugar Bljax….

+

ali nesto totalno drugacije...

I men` lici pomalo na Nizozemca.

Dino, ako si ti - potvrdi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...