Jump to content

Vesti


Borko

Recommended Posts

5 hours ago, Dzoni_m said:

Ne znam Portugalski, ali ono sto ja vidim i sto mi je kolega koji je Brazilac rekao i vidim sta pisu drugi po F1 grupama koji dobro govore taj jezik, to bas nije tako kako su mediji preneli, odnosno izvadili iz bunara.  Naravno da je jezik “ziva stvar” da se izrazi menjaju, ali ono sto sam ja od svega toga razumeo, covek je upotrebio izraz koji ne znaci “Crnja”. 

Na sprskom najpribliznija stvar bi bila izraz koji koirste u okolini Novog Sada: Gari ili Garisa. Ne znaci crnac, kao sto zamo, ali ako bas gledas samu rec, mogao bi da zakljucis pogresno. Kao Negro Bombone. Najpribliznija rec na engleskom “dude”. S obizrom da je to sada neko iskopao posle godinu dana od izjave i napravivsi hajku………sklon sam da poverujem da stvar nije bas tako cista. A vec vidim da je NJKV poveo da se zalaze da se “starima ukinu glasovi na platformi” sta god to znacilo.

 

 

Evo sta je na Autosportovom forumu o ovome napisao jedan drugi Brazilac:

 

https://forums.autosport.com/topic/221585-nelson-piquet-used-a-brazilian-n-word-to-refer-to-lewis-hamilton/?p=9947953

 

Quote

I´m Brazilian and I´m black.
 
NEGUINHO is the diminutive of NEGO or NEGRO (formal translation of black). The word NEGO (without the 'R') were used to refer to black people in a derogatory way by the slave hunters or by the slave owners, mainly when the slave were punished or hunted.
 
NEGUINHO is diminutive, and it means little black, or it is used to refer to a young black man. In the past, the word were used to refer to the to ordinary people along the decades after slavery.
 
In the XX century, the word changed its meaning to illustrate ordinary people in general, but its meaning came from the way the racist white people used to see young black men, as someone without individual identity, someone in the middle of an undistinguished crowd of black people.
 
Nowadays none uses this word to refer to black people because it is clearly derogatory and offensive. Some black artists adopted the nickname Neguinho (like Neguinho da Beija Flor, a great samba singer!) just to defying the depreciatory nature of its original historical meaning, exactly in the sense that black people uses the 'N' word between themselves.
 
In this case, Piquet used the word TWICE. He clearly wants to be clear to his interlocutor and to aggrieve certain audience.
 
It was painfully racist for me. I grew up seeing my father, a black man, watching and rooting for Piquet on some Sunday mornings.
 
I'm still in disbelief.


Sad strucnjak za portugalski definitivno nisam ali iz ovoga mi se cini da je stvar u kontekstu - rec moze biti uvredljiva ili ne zavisno kako se upotrebljava. 

A Pike je od ranije poznat kao neko sklon kontroverznim izjavama bez ikakve mere i obzira, da mu je prvi put pa da se kaze omaklo se ali on ceo zivot udara ispod pojasa ne birajuci mete...

 

5 hours ago, Miki28 said:

Ajde sto napravise hajku od toga nego se javlja Hamiltona sa debilnim izjavama. On ce da odredjuje kome ce da se da sloboda govora i platforma za govoriti. Kompleksas mali.

 

2 hours ago, Edward Louis Severson III said:

To i ja tvrdim. Samo se ide u ekstreme. Imas svakodnevno pogrdne izraze ka belcima, to niko ne tretira. Svet koji je tolerantan ne sme da se ponasa ekstremisticki, vec uvek da trazi balans. Oni ako misle da ce resiti problem tako sto kazu "evo, izbacili smo matorog iz padoka", grdno su se zajebali.


Sto se tice javljanja u ovakvim situacijama, ko drugi danas na gridu je kvalifikovaniji da prica o ovome od Hamiltona? Ko se jos pored njega nasao na meti ovakvih izjava (pa i gestova - kad su ga onomad u Spaniji gadjali bananama) pa da moze iz iste perspektive da komentarise? Koliko sam procitao Hamiltonovu izjavu, rekao je da "starinskom govoru" - onima koji ne zele da u F1 vide ljude koji izgledaju poput Hamiltona, ili zene-vozace - treba oduzeti platformu ako F1 zeli da napreduje u danasnje vreme. A nije da takvih glasova nema, evo ovih dana je i pokojni Berni opet nesto srao po medijima.

Sloboda govora znaci sloboda da se kritikuje vlast bez straha da ce se zbog toga zavrsiti u zatvoru ili jos gore. Ne znaci apsolutnu slobodu da se u svakoj prilici kaze bilo sta i ne znaci da za izreceno nece nikad biti nikakvih posledica. Ako dodjes na posao, ispsujes pred svima gazdu / direktora / sefa u lice i zbog toga popusis otkaz ne mozes da se zalis na manjak slobode govora. Ako nekog javno optuzis za nesto pa te ovaj tuzi za klevetu, na tebi je da tvoju tvrdnju dokazes ili da platis odstetu za povredu ugleda, ne mozes da se vadis na slobodu govora. Ako nekog zoves telefonom i pretis da ces da ga (u)bijes ili da ces da mu povredis porodicu pa budes uhapsen zbog ozbiljne pretnje ne mozes da se vadis na slobodu govora. Ako na sudu pod zakletvom slazes pa te uhvate u lazi i osude zbog krivokletstva ne mozes da se vadis na pravo na slobodu govora.  Ako siris govor mrznje, govoris kako ovu ili onu grupu ljudi treba istrebiti pa najebes zbog toga ne mozes da se vadis na slobodu govora.

Mali milion primera postoji koji jasno ogranicavaju sta je u civilizovanom drustvu dozvoljeno a sta nije. Oni koji nisu u stanju da prepoznaju te granice nego se svako malo iznova o njih saplicu sami su krivi za sve posledice koje proisteknu iz toga.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bukvalno ništa što je Hamilton izjavio u vezi ovoga nije debilno. Jedino što je debilno je Pike, ali to znamo jedno 40 godina.

 

Edit: odnosi se na prethodne strane. Forum nešto baguje uopšte nisam video ove zadnje postove.

 

 

Edited by Maharaja
Link to comment
Share on other sites

Quote

...the big rumour of the Silverstone weekend which is that Audi AG has reached an agreement to acquire the Sauber team.

The whisper is that the deal is worth around $450 million and will see Audi acquiring 75 percent of the shares in the team, valuing it at $600 million. The sale is conditional on the technical rules of F1 for 2026 being confirmed by the FIA but will be a phased deal over three years with Audi taking control of a first 25 percent of the shares in 2023, another 25 percent in 2024 and a third 25 percent in 2025. The remaining 25 percent will be retained by Finn Rausing – who is one of the owners of Tetra Pak Laval, a firm which has annual revenues of $16.3 billion. The team will go on using Ferrari engines and being called Alfa Romeo until the end of the current formula at the end of 2025. After that it will transform into an Audi operation, with engines being built by Audi Sport GmbH in Germany.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Porsche izlazi na berzu. IPO je planiran krajem godine. Nazalost. Tako da bih ja i dalje stavio njihovo puno ucesce pod znakom pitanja. Kazem nazalost, zato sto cim firma izadje na IPO, postaje odgovornost iporuciti profit i naravno podlozni ste ucenama raznoraznih organizacija, od rodne “ravnopravnosti” do “zelene” energije, do 1000 drugih gluposti. Tu od inzenjeringa nema nista. Jebiga. Po tome je Porsche no1.  Zato ako zeleni nastave da nas jasu, Porsche nece moci da igra na kratu e-goriva (sintetickih) vec ce morati kompetno biti EV,  a onda od posla sa F1 nema nista. 3 godine je mnogo. Sta se samo izdesavalo u zadnje 3. Ko bi rekao 2019-te da cemo biti ovde gde smo sada……

Link to comment
Share on other sites

Ne brini za zelene pošto je trend u autoindustriji proizvodnja SUV od 2.5 tone koji neće videti offroad jer ne silaze sa gradskog asvalta, prevoze max 2 lica i troše 10+ litara benzina/dizela na 100 km. SUV modeli svih bitnih proizvođača su postali flagship i od njih se pravi prodaja odnosno profit koji ulagači očekuju. Povećanje njihove produkcije nažalost ide na uštrb automobila koji su zaista racionalniji i ekološkiji.

 

Zato mi nije jasno insistiranje na tome da se tehnologija F1 implementira u autoindustriji kada je SUV sve suprotno od F1 filozofije, teški kao tenk i aerodrinamični kao cigla. Ni Mercedes koji je proizveo hibridni pogon za F1 sa najvećom iskorišćenošću fosilnog goriva nije imun na SUV.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dzoni_m said:

Porsche izlazi na berzu. IPO je planiran krajem godine. Nazalost. Tako da bih ja i dalje stavio njihovo puno ucesce pod znakom pitanja. Kazem nazalost, zato sto cim firma izadje na IPO, postaje odgovornost iporuciti profit i naravno podlozni ste ucenama raznoraznih organizacija, od rodne “ravnopravnosti” do “zelene” energije, do 1000 drugih gluposti. Tu od inzenjeringa nema nista. Jebiga. Po tome je Porsche no1.  Zato ako zeleni nastave da nas jasu, Porsche nece moci da igra na kratu e-goriva (sintetickih) vec ce morati kompetno biti EV,  a onda od posla sa F1 nema nista. 3 godine je mnogo. Sta se samo izdesavalo u zadnje 3. Ko bi rekao 2019-te da cemo biti ovde gde smo sada……

 

Ferari je vec par godina na berzi, po toj logici trebali su se odavno povuci iz svih takmicenja...

Link to comment
Share on other sites

Pa nije isto. Ferrari = F1 = Ferrari. Mozemo mi da pricamo da nije ali jeste. Porsche je nesto skroz drugo. Nikada nisu bili toliko u F1 (pogotovu ne kao cela ekipa, da kao dobavljac i to je…..). Drugo, Porsche pravi SUV, putnicke automobile, karavane…..sto znaci profit na prvom mestu. 

Link to comment
Share on other sites

Fetel se povlaci na kraju godine.

 

https://www.motorsport.com/f1/news/vettel-announces-retirement-from-f1-after-2022-season/10344454/

 

Quote

I hereby announce my retirement from F1 by the end of the 2022 season. Probably I should start with a long list of people to thank now, but I feel it is more important to explain the reasons behind my decision.

I love this sport. It has been central to my life since I can remember, but as much as there is life on track, there is my life off track too. Being a racing driver has never been my sole identity. I very much believe in identity: by who we are and how we treat others, rather than what we do.

Who am I? I am Sebastian. Father of three children and husband to a wonderful woman. I am curious and easily fascinated by passionate or skilled people. I am obsessed with perfection, I am tolerant and feel we all have the same rights to live, no matter what we look like, where we come from and who we love.

I love being outside. I love nature and its wonders, I am stubborn and impatient. I can be really annoying. I like to make people laugh, I like chocolate and the smell of fresh bread. My favourite colour is blue. I believe in change, and progress and that every little bit makes a difference. I am an optimist and I believe people are good.

Next to racing I have grown a family and I love being around them. I have grown other interests outside of F1. My passion for racing and F1 comes with lots of time spent away from them, and takes a lot of energy.

Committing to my passion the way I did and the way I thought was right, does no longer go side by side with my wish to be a great father and husband. The energy it takes to become one with the car and the team to chase perfection, takes focus and commitment.

My goals have shifted from winning races and fighting for championships to seeing my children grow, passing on my values, helping them up when they fall, listening to them when they need me, not having to say goodbye and most importantly being able to learn from them and let them inspire me.

Children are our future. Further I feel there is so much to explore and learn about life, and about myself. Speaking of the future, I feel we live in very decisive times and how we all shape these next years will determines our lives.

My passion comes with certain aspects that I've learned to dislike, they might be solved in the future but the will to apply that change has to grow much, much stronger, and has to be leading into action today. Talk is not enough and we cannot afford to wait. There is no alternative. The race is under way.

My best race? Still to come. I believe in moving forwards and moving on. Time is a one way street, and I want to go with the times. Looking back is only going to slow you down.

I look forward to race down unknown tracks and I will be finding new challenges. The marks I left on track will stay until time and rain will wash them away. New ones will be put down. Tomorrow belongs to those shaping today. The next corner is in good hands as the new generation has already turned in.

I believe there is still a race to win. Farewell, and thanks for letting me share the track with you. I loved every bit of it.

 

Edited by badenac
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Nikad ga nisam voleo, iako mi je na pocetku karijere doneo lepe pare sa onom pol pozicijom u Monci. Bio mi je previse mekan, stalno kukao i trazio kazne za druge, prvu titulu uzeo zahvaljujuci totalnom odsustvu zdrave pameti stratega Renoa, a da nije bilo nje, pitanje je da li bi bilo i ostalih. Poslednjih godina je toliko potonuo da mi je cak postao i simpatican, ali definitvno sampion koga sam najmanje postovao za ovih 30+ godina koliko pratim sport.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Steta za Seba, vozacinu, sampiona, jednog od najboljih vozaca u istoriji, odlicnog F1 istoricara i odlicnog lika do 2020 i pandemije. Posle toga svaka cast za voznje i u Astonu. Van staze me je debelo razocarao. 

 

Nadam se samo da ce se povuci svom porodicnom zivotu i da nece imati previse medijskog prostora pomovisuci svoj zeleni stav. Koji mi ide na zivce (green is a new red) a od strane bilo kog profesionalog trkaca je cinicno. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...