Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

I ja mislim da je greška što je polu dokumentarac. Dokumentaraca o Jasenovcu ima milion a filmova ja mislim da ni nema. Propustila je priliku da ga uradi tako da ostane zapamćen. Vidi se da je i budžet bio mršav no ja ipak dajem malo jaču ocenu 7 od 10 čisto zbog "deficita" na tom polju.

Link to comment
Share on other sites

Odgledah The Legacy of the Bones Aka Legado ne los huesos (2019), drugi deo Bastanske trilogije (prema romanima Dolores Redondo). Mračna atmosfera, prisutna u prethodnom delu The Invisible Guardian (2017), prisutna je i ovde, možda je čak i intenzivnija. I dalje je tu veo misterije koji se provlači kroz priču, novi slučaj bizarnih ubistava koji mora da se reši ali mislim da je ovaj deo iskorišćen kao jedna vrsta pripreme za konačni rasplet ove mračne misterije koji će uslediti u trećem delu Offering to the Storm (2020) koji se očekuje u drugoj polovini ove godine. Poslastica za ljubitelje španskih misteri-trilera. 👍

 

https://www.imdb.com/title/tt7304802/?ref_=tt_sims_tt

 

 

Edited by drgnk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

spacer.png

 

Les Miserables

 

Prikaz pariškog predgradja Montfermeil sasvim suprotnog od onoga na šta nas Pariz prvo asocira. I to stvarno uvjerviljiv prikaz.

Sniman na autentičnim lokacijama sa mixom 'pravih' glumaca i naturiščika (za koje nemam zamjerke) ima trenutaka kad pomisliš da gledaš dokumentarac.

 

Da spomenem i da je režiser (Ladj Ly) odrastao u Montfermeilu. 

 

edit: ne smijem klince zaboraviti, ipak je sve ovo ispričano/snimljeno zbog njih

spacer.png

 

Edited by Ne sam Safete
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

While at War (2019)

Mientras dure la guerra (original title)

 

Španski film o početku građanskog rata 1936. godine. Film se fokusira na sudbinama Franka i legendarnog pisca Unamuno-a. Prati Frankov uspon u okviru hunte i Unamunov "pad" sa druge strane. Dakle ja bih to svrstao u "političku" dramu (meni su ga prodali kao ratni film) koja na izvrstan način objašnjava šta se događalo u društvu za vreme građanskog rata. Preporuka za ljubitelje istorije i Unamuno-a a mogao bi se svideti i ljubiteljima drame. Ovim ostalima mislim da bi bio prespor.

 

8/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Klotzen said:

While at War (2019)

Mientras dure la guerra (original title)

 

Španski film o početku građanskog rata 1936. godine. Film se fokusira na sudbinama Franka i legendarnog pisca Unamuno-a. Prati Frankov uspon u okviru hunte i Unamunov "pad" sa druge strane. Dakle ja bih to svrstao u "političku" dramu (meni su ga prodali kao ratni film) koja na izvrstan način objašnjava šta se događalo u društvu za vreme građanskog rata. Preporuka za ljubitelje istorije i Unamuno-a a mogao bi se svideti i ljubiteljima drame. Ovim ostalima mislim da bi bio prespor.

 

8/10

 

Da si pratio topik totalna preporuka znao bi da nije ratni film. 😛 

 

U svakom slucaju film je sjajan. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Mile1 said:

spacer.png

https://www.imdb.com/title/tt0277027/

I Am Sam(2001)

sramota za mene sto ranije nisam cuo za ovaj film

ovo moze slobodno i u preporuke

Son Pen smajlikojiseklanja


:Hail:

 

Evo ja cu umesto tebe za Pena. Zasluzio je. Gledala sam ga otprilike kad se pojavio kod nas. 

 

Meni je ovaj promakao. Odlican Bred Pit, a i generalno dobar kasting. Po istinitoj prici je napravljen.

 

Moneyball (2011)

https://m.imdb.com/title/tt1210166/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/24/2020 at 10:22 AM, drgnk said:

Odgledah The Legacy of the Bones Aka Legado ne los huesos (2019), drugi deo Bastanske trilogije (prema romanima Dolores Redondo). Mračna atmosfera, prisutna u prethodnom delu The Invisible Guardian (2017), prisutna je i ovde, možda je čak i intenzivnija. I dalje je tu veo misterije koji se provlači kroz priču, novi slučaj bizarnih ubistava koji mora da se reši ali mislim da je ovaj deo iskorišćen kao jedna vrsta pripreme za konačni rasplet ove mračne misterije koji će uslediti u trećem delu Offering to the Storm (2020) koji se očekuje u drugoj polovini ove godine. Poslastica za ljubitelje španskih misteri-trilera. 👍

 

https://www.imdb.com/title/tt7304802/?ref_=tt_sims_tt

 

 

 

Sjajan film. Po meni za totalnu preporuku. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Možda ne bi bilo loše postaviti sva tri dela ove trilogije u totalnu preporuku (nakon što izađe i treći deo ove priče) sa preporukom da se isti izbindžuju. Ovo iz prostog razloga što je ova priča satkana iz sitnih detalja koji se izgube iz vida kada se pomenuti filmovi gledaju u većim vremenskim razmacima.

Link to comment
Share on other sites

Šta razlikuje velike filmove od prosečnih odnosno ispod prosečnih? Hičkokova teorija- to je neka moja interpretacija- je da svaki film da bi bio dobar mora da ima dobar uvod u radnju (to je on tako malo ćaskao sa Trifoom o filmovima).

E pa kada se vidi kakav je uvod u “The Legacy of the Bones” (iz neba pa u rebra odmah od prve scene), sa trudnicom koja trči po sudnici kao Florens Grifit- Džojner i odmah joj se na rukama nalaze lateks- rukavice (za koje ne znamo odakle su dospele) kojima vadi ceduljicu iz džepa ubijenog čoveka, gledaocu odmah postane jasno da je gubljenje vreme nastavljati gledanje ovog filma.

Prosto, toliko sitnih tehničkih grešaka, loše glume i rediteljskog neumeća u tako kratkom vremenskom periodu daju mi za pravo da kažem da je ovo još jedno u nizu loših filmskih Netflixovih ostvarenja.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, melankolic said:

Šta razlikuje velike filmove od prosečnih odnosno ispod prosečnih? Hičkokova teorija- to je neka moja interpretacija- je da svaki film da bi bio dobar mora da ima dobar uvod u radnju (to je on tako malo ćaskao sa Trifoom o filmovima).

E pa kada se vidi kakav je uvod u “The Legacy of the Bones” (iz neba pa u rebra odmah od prve scene), sa trudnicom koja trči po sudnici kao Florens Grifit- Džojner i odmah joj se na rukama nalaze lateks- rukavice (za koje ne znamo odakle su dospele) kojima vadi ceduljicu iz džepa ubijenog čoveka, gledaocu odmah postane jasno da je gubljenje vreme nastavljati gledanje ovog filma.

Prosto, toliko sitnih tehničkih grešaka, loše glume i rediteljskog neumeća u tako kratkom vremenskom periodu daju mi za pravo da kažem da je ovo još jedno u nizu loših filmskih Netflixovih ostvarenja.

 

Krajnje trivijalna i površna analiza. Detalji su zapravo jako dobro složeni kada se obrati pažnja i na sitne detalje iz prvog dela trilogije. Odlično ostvarenje ako se sagleda celina priče a Netflix ne mora večito da bude žrtveni jarac i kriterijum (ne)kvaliteta.

Edited by drgnk
Link to comment
Share on other sites

 

Krajnje trivijalna i površna analiza. Detalji su zapravo jako dobro složeni kada se obrati pažnja i na sitne detalje iz prvog dela trilogije. Odlično ostvarenje ako se sagleda celina priče a Netflix ne mora večito da bude žrtveni jarac i kriterijum (ne)kvaliteta.

Kada kao ja odgledaš 400-500 filmova (različitog godišta) godišnje kod tebe će sigurno vremenom da se formira stav da ne vredi gledati duže od 10 minuta đubre koje počinje porađanjem, otimanjem novorođenčeta i pojavom nekih lovaca na veštice da bi se nastavio sa Florens Grifit Džojner trudnicom koja je šef mafije. Pri tome, ja sam jako skeptičan prema modernoj španskoj produkciji (posebno za Netflix koji gaji ovakve paranormalno- religijske- krimi priče) koja obiluje glumatanjem i nekakvom akcijom gde joj mesto nije.

Odgledaj neka Criterion Collection izdanja, imaš japansku i argentinsku kinematografiju, prouči malo neke kritike iz Guardiana, Roger Eberta, anime na Netflixu... zašto si izabrao baš ovo potcenjivanje inteligencije, estetike i filmskog iskustva gledaoca?

Naravno da imaš prava da tvrdiš da je ovo genijalno ali probaj malo da pogledaš nešto što je negde tu blizu tog žanra a što ima neku vrednost.

Link to comment
Share on other sites

The Revenant (2015)

 

Ovaj film zaslužuje sve pohvale za tehnički i "zanatski" deo priče - sjajan ambijent, odlično je snimljen - kadriranje, fotografija, kostimi, efekti, muzika, sve je na vrhunskom nivou, odlična gluma uglavnom... Međutim, scenario je gotovo na nivou Stiven Sigal filmova, veoma nemaštovito, dosadno i jednom rečju - bazično, pa maltene i banalno. Dakle, supstrat je jako tanak i to čak ni tehnička superiornost ne može previše da popravi. Overall 6/10.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nebraska(2013)

https://m.imdb.com/title/tt1821549/

 

Ja sam veliki postovalac ovakvih filmova, uzivao sam u svakoj minuti ovog filma. Dijalozi izmedju likova su dosta bizarni, ali nevjerovatno duhoviti i donekle realni, nema puno patetike. Dopada mi se crno-bijela tehnika, ide dobro uz ovaj film. Nekima ce mozda smetati radnja filma, koja jeste dosta spora i predvidljiva, ali meni to nije smetalo.

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ove nedelje sam malo gledao ruske filmove :

 

The Conquest of Siberia (2019)

Tobol (original title)

 

Apsolutni treš. Scenario nije loš, na kraju krajeva rađen je po istoimenom romanu koji je dosta hvaljen ali je gluma katastrofalna. Teatralna gluma kao da je pozorišna predstava a ne film. Od glumaca jedino je onaj Nazarov odradio posao kako treba ostalo sve dno dna. Radnja prati sukob Rusije i Mongolije u doba Petra Velikog izazvan od strane lokalnih moćnika. U principu avanturističko-ratni film. Nisam siguran da je istorijski korektan iako u njemu ima istorijskih ličnosti. Ne preporučujem nikome.

 

3/10

 

Sobibor (2018)

 

Film o dešavanjima o ovom logoru tokom poslednjih dana pred oslobođenje. Veoma brutalan, skromnija verzija Šindlerove liste. Gluma je ok, likovi interesantni, radnja istorijska. Ko voli istoriju treba da ogleda ostale mislim da će samo smoriti.

 

6/10

 

T-34 (2018)

 

Ovo je ruska verzija "Fury"- ja. Gluma nije loša ali je scenario plitak do zla boga. Nema veze sa istorijom. Same borbe su odlično odrađene, kompjuterska grafika je prilično dobro dočarala tenkovske borbe. Scenario umesto da se ugledao na Fury u globalu nažalost se ugledao samo na kraj tog filma koji je i najgori deo "Fury"-ja. Preporuka samo ljubiteljima akcije.

 

5/10

 

U globalu svi ruski filmovi imaju jednu katastrofalnu odliku. A to je da umesto subtitle za strane jezike imaju jednog naratora koji kao neka mašina čita prevod šta oni pričaju. Idiotizam par ekselans. Ja sam nemački sistem uvek pljuvao ali oni bar angažuju par glumaca pa se simulira kao da različiti ljudi pričaju i pride pokušavaju i emocije da odglume ali sterilnost ovog sistema je neprevaziđena. A najgore od svega ovoga je što su to Ruski filmovi u kojima se strani jezici koriste čisto zbog atmosfere i onda je ubiju sa naratorom. Nadam se da postoje i verzije bez njega jer ovo je .....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

 

Sobibor (2018)

 

Film o dešavanjima o ovom logoru tokom poslednjih dana pred oslobođenje. Veoma brutalan, skromnija verzija Šindlerove liste. Gluma je ok, likovi interesantni, radnja istorijska. Ko voli istoriju treba da ogleda ostale mislim da će samo smoriti.

 

6/10

 

 

Nisam gledao film, ni ne nameravam. 🙂 Ipak, na osnovu mog znanja o desavanjima u Sobiboru, pretpostavljam da se u filmu radi o pobuni logorasa, mozda i najuspesnijoj pobuni logorasa u celom drugom svetskom ratu. Tako da mi paralela sa Sindlerovom listom ne stoji, ipak je ovo nesto drugo. Bolja paralela bi bila sa filmovima Son of Saul ili Thr Grey Zone.

 

O tom dogadjaju vec je snimljen jedan film davne 1987 pod imenom Bekstvo iz Sobibora po knjizi Ricarda Raskea. Film je britanski, a radjen je u koprodukciji sa Avala filmom, mislim cak da je i sniman u Jugoslaviji (ali za ovo nisam bas siguran).

 

Glavni lik u britanskom filmu je Leon Feldhendler, a u ruskom to mora biti Sasha Pecarski. U stvarnosti njihova uloga u pobuni je podjednaka. Sudbine oba ova velika coveka su tragicne, iako su oboje uspeli da prezive pobunu i pobegnu iz logora (veoma mali broj logorasa koji su pobegli iz logora je uspeo da prezivi rat, svega pedesetak). Feldhendler je bio poljski Jevrejin i posle rata je nastavio da zivi u Lublunu, gradu koji je postao centar sovjetske okupacione uprave. Ubijen je u jednom do danas nerazjasnjenom dogadjaju u aprilu 1945 (pre kapitulacije Nemacke i zvanickog kraja rata). Sasha Pecarski je bio ukrajinski Jevrejin i oficir Crvene Armije pre zarobljavanja, ziveo je u Rusiji u Rostovu na Donu. Nakon rata od 1948 godine je proganjan, hapsen i zlostavljan od strane sovjetskih vlasti pod optuzbom da je prozapadno orjentisan. Zabranjen mu je izlazak iz zemlje i preseljenje u Izrael. Zabranjeno mu je cak i da svedoci u postupcima protiv ratnih zlocinaca koji su se vodili u inostranstvu, jedino mu je dozvoljeno da daje izjave istraziteljima od kuce u prisustvu pripadnika KGBa. Dobio je otkaz i zabranjeno mu je da se zaposli, te je ostavljen bez prihoda za zivot, ta zabrana je ukinuta tek posle Staljinove smrti. Sve do njegove smrti bio je pod nadzorom i kontrolom, a umro je 1990 godine. Nakon smrti posthumno je obasut raznim medaljama i odlikovanjima.

 

Nevezano za film. Za Sobibor je vezivan i Dzon Demjanjuk, Ukrajinac koji je nakon rata emigrirao u USA. Optuzivan je vise puta da je bio cuvar u raznim koncentracionim logorima, dve najozbiljnije optuzbe se vezuju za Ausvic i Sobibor. Zbog tih optuzbi je i izgubio americko drzavljanstvo i bio izrucivan Izraelu i Nemackoj. O njemu se pouzdano zna da mu je pravo ime Ivan Demjanjuk i da je kao vojnik Crvene Armije zarobljen i deportovan u koncentracioni logor. Sta se dalje desavalo ostaje nejasno. Izrael ga je optuzio da je on cuveni strazar iz Ausvica koji je zbog svoje surovosti prozvan Ivan Grozni. USA ga je izrucila i on je osudjen na smrt.  Medjutim nekoliko godina kasnije on je oslobodjen, Vrhovni sud je preinacio presudu. Ostalo je nejasno sta se tu sve na kraju izdesavalo, ali izgleda da je pouzdano utvrdjeno da to nije bio on. Svo vreme on je isticao da je nevin i da se radi o zameni identiteta. Za ucestvovanje u mucenju logorasa u Sobiboru su navodno postojali cvrsti dokazi, medjutim Izrael je odbio da ga tereti za te zlocine. Vise godina kasnije za te zlocine je optuzen od strane Nemacke. Osudjen je na kaznu od pet godina, na koju se on zalio. Medjutim, umro je pre donosenja drugostepene presude u starackom domu u Nemackoj. Do kraja zivota je tvrdio da je nevin, da je zrtva i da je on sam bio logoras do pred kraj rata kada se pridruzio Ruskoj Oslobodilackoj Armiji. 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije, Sobibor je pre svega o brutalnostima Nemaca. Dakle tu se prikazuju sve vrste mučenja i ubijanja kao i psihološka iživljavanja nad logorašima. Bekstvo i cela ta operacija je tek nekih pola sata od 2,5 sata koliko film traje. Mislim da je režiser prosto hteo pozitivan kraj kao kontru svemu što je ubacio u film a u film je ubacio sve što se tokom rata desilo a ne u tih zadnjih par dana. Jer u filmu ima ogroman broj dešavanja koji nema šanse da se desio u svega 10-tak dana koliko film opisuje. Zato sam ga opisao kao light verziju Šindlera jer sama radnja nije povezana nekom jakom pričom.

Link to comment
Share on other sites

The Collini Case

 

Mlad advokat, kao svoj prvi slucaj dobija da, po sluzbenoj duznosti, brani ubicu direktora MMF-a. Malo neprijatan slucaj jer  je doticni direktor, za njega bio licno Bogotac, al sta ces...takav je posao. Ionako je slucaj cist ko suza, dokazi na stetu okrivljenog pljuste na sve strane, okrivljeni ne yebe da saradjuje mnogo sa odbranom, ugovorena sudska nagodba, aber avaj...

 

Moze i na totalnu preporuku.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...