Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

Pa realno i u moje vreme je bilo blam gledati serije nedeljom u 20h na prvom ali s današnje perspektive mogu da kažem da je Bolji Život ok serija (bar sa početka) iako sam ga pljuvao kad je bio aktuelan. Ja sam vrlo malo gledao serije i filmove u mojim 20-im godinama ali to ne znači da su sve sranje koje su išle tada nego sam ja imao druga interesovanja tada i takva je bila "moda" u mom društvu.

Uf, o “Boljem životu” može da se otvori posebna tema i to kako je Pavić doprineo sunovratu serijskog (a po uzoru na njega i filmskog) programa. Patetično, bljutavo ignorantstvo dok u stvarnosti kreće (ili je u svojoj malignoj / metastatskoj) fazi nacionalna histerija.
Za mene je, ako već pričaš o franšizama, kvalitet “Smogovci” i “Pozorište u kući”. Da ne pričam o dečijem programu “Nevenu”, “Na slovo na slovo”, “Kockica”, “U zdravom telu zdrav duh” sa Banetom Bumbarom u glavnoj ulozi i mnogi drugi.
Link to comment
Share on other sites

Slažem se ali to što si nabrojao su serije i emisije. @goldberg je otvorio raspravu u vezi filmova. Kad smo već kod toga da li mi imamo još neku franšizu filmova osim te dve koje ja spomenuh. Nešto mi kroz glavu ide da bi trebalo da bude i neka partizanština ali ne mogu da se setim a ne mogu da guglam trenutno.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Klotzen said:

Pa šta ću kad "Žika" definitivno jeste franšiza. Mrzi me sad da guglam ali tu mora da ima preko 10 filmova. Ne računajući onih zadnjih par ove ostale sa zadovoljstvom pogledam i dan danas kada negde na TV naletim na njih.

 

Taman si me podsetio da sam zaboravio još bolju domaću franšizu :

 

"Tesna Koža" - tek to ne propuštam.

 

Pa jeste, ali kao sto je @melankolic napisao, ima toliko snimljenih fransiza (i The Human Centipede je fransiza), iluzorno je da pokusavamo da pomenemo sve jer necemo uspeti.

 

Od ovih sto si pomenuo, Rocky, Rambo i pirati jesu poznate fransize ciji nastavci su nastali zbog velikog uspeha prvog filma.

Link to comment
Share on other sites

 
Pa jeste, ali kao sto je [mention=60]melankolic[/mention] napisao, ima toliko snimljenih fransiza (i The Human Centipede je fransiza), iluzorno je da pokusavamo da pomenemo sve jer necemo uspeti.
 
Od ovih sto si pomenuo, Rocky, Rambo i pirati jesu poznate fransize ciji nastavci su nastali zbog velikog uspeha prvog filma.

Molim da se napravi razlika između franšize (kao što si rekao, nastali su zbog velikog uspeha prvog filma, u prevodu, gomila $) i “državnih projekata” (u zavisnosti od “političkog momenta”) kao što su “Žikina dinastija”, “Tesna koža” ili “Bolji život” a što uključuje ulaganje države (na državnom medijskom servisu) u Pavićeve (i čije još, nije ni bitno) primitivne bljuvotine i duševnu hranu za najniže socijalne slojeve društva.
Link to comment
Share on other sites

The ballad of Buster Scruggs (2018)

 

Odlično snimljen ali prilično dosadan wild west omnibus braće Coen, koji preseče poneka pucačina tek da malo razmrda učmalost. Neke priče su bolje, neke lošije, ali deluje kao da su braća ovo odradila na autopilotu i da nisu bili naročito inspirisani ni da probaju ovo da slože u neku skladniju celinu. Prosek. 5/10

Link to comment
Share on other sites

Mozda moze i na totalnu preporuku ali verujem da dosta ljudi nece odgovarati pa ga ipak ostavljam ovde.

https://www.imdb.com/title/tt8228288/ - The Platform.

Spanski film koji je naizgled vrlo jednostavan- vertikalan zatvor sa mnogo nivoa gde zatvorenici (dva po nivou) sa prvog nivoa dobijaju punu trpezu hrane. Imaju par minuta da jedu i trpeza odlazi na sledeci nivo.

Film se bavi "Tragedy of the commons", klasnim razlikama, borbom u pojedincu- otvara mnogo tema i tumacenja i dosta je aktuelan sada u vreme Covid-19 i potencijalne nestasice testova, respiratora pa i toalet papira :) 

Linkovi koji odlicno analiziraju film (sadrze spojlere te predlazem citanje nakon gledanja filma):

https://www.theguardian.com/film/2020/apr/16/what-netflixs-the-platform-tells-us-about-humanity-in-the-coronavirus-era#maincontent

 

https://filmschoolrejects.com/the-platform-ending-explained/

 

https://www.latimes.com/entertainment-arts/movies/story/2020-04-15/the-platform-ending-explained-netflix-economists

 

 

edit. sad tek vidim da je vec predlagan pa brisite da se ne dupliraju predlozi.

Edited by Magia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The Straight story(1999)

https://m.imdb.com/title/tt0166896/

 

Ovaj film dosta odudara od klasicnog Lincovog stila. Dosta je jednostavniji, bez misterije i skrivenih motiva, ali to ne znaci da mu manjka kvaliteta. Film je baziran na istinitoj prici Alvina Strejta, vremesnog ratnog veterana, koji krece na put dalek skoro 400km sa kosilicom, u zelji da vidi svog bolesnog brata. Na tom putu Alvin srece raznorazne ljude, sa kojima ostvaruje jedan topao odnos. Upravo je glavni akcenat filma stavljen na te dijaloge koji su odlicno napisani. Kroz te razgovore se bolje upoznajemo sa Alvinovom prosloscu i njegovim osobinama. Angelo Badalamenti je radio muziku, sto je svakako jos jedan plus za ovaj film.

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://www.imdb.com/title/tt8367814/

 

The Gentleman

 

Ovaj film najbolje opisuje engleska kovanica, too hard. Previse se trudi da bude duhovit, previse da ima dobar zaplet, previse iskarikirani likovi... 

najvise je preterao u dijalozima koji su izvestaceni do granica besmisla i stvarno overkill.

Snimio si fenomenalna dva gangsta filma bukvalno na istu foru, treci si provukao, mislim da je cetvrti visak u svakom slucaju. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, dali_man said:

Good Bye Lenin!

Na prvi pogled, funny story o tranziciji istocnih Nemaca sa socijalizma na kapitalizam. Na drugi, bas i nije so funny. I koliko god da su Svabe - Svabe, a mi smo mi, vazda je obicna raja stado ovaca koju je lako obrlatiti. Princip je isti, sve su ostalo nijanse.

 

Odlican film.

 

 

Da otkrijem jednu malu tajnu :-D pre 6-7 godina sam imao ideju da snimim film o coveku koji je zadrti radikal, mrzi 5 oktobar, ide na sve proteste protiv izrucenja nasih ljudi tribunalu u Hagu. 

i u jednom momentu u sukobu sa policijom dobija udarac u glavu koji ga baca u komu na par godina. Covek se budi iz kome i prelistava stampu da vidi sta je propustio i odusevljeno prima cinjenicu da su konacno njegovi na vlasti...  Toma predsednik, Vucoc premijer, Dacic ministar, DS ne postoji, konacno cemo odjebati EU, vracamo se na Kosovo, smrt Americi, zivela Rusija i Vladimir Vladimirovic Putin... kad ono cekaj to jesu ti likovi al to nisu te price... 

 

Odbili su me sa obrazlozenjem da je to ocigledna kopija filma Good bye Lenin :classic_biggrin: necu reci da mi ideja nije pala pose gledanja tog filma ali ne bih bas svoju ideju nazvao cistim plagijatom :-D 

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Tamburinjo said:

 

 

Da otkrijem jednu malu tajnu 😄 pre 6-7 godina sam imao ideju da snimim film o coveku koji je zadrti radikal, mrzi 5 oktobar, ide na sve proteste protiv izrucenja nasih ljudi tribunalu u Hagu. 

i u jednom momentu u sukobu sa policijom dobija udarac u glavu koji ga baca u komu na par godina. Covek se budi iz kome i prelistava stampu da vidi sta je propustio i odusevljeno prima cinjenicu da su konacno njegovi na vlasti...  Toma predsednik, Vucoc premijer, Dacic ministar, DS ne postoji, konacno cemo odjebati EU, vracamo se na Kosovo, smrt Americi, zivela Rusija i Vladimir Vladimirovic Putin... kad ono cekaj to jesu ti likovi al to nisu te price... 

 

Odbili su me sa obrazlozenjem da je to ocigledna kopija filma Good bye Lenin :classic_biggrin: necu reci da mi ideja nije pala pose gledanja tog filma ali ne bih bas svoju ideju nazvao cistim plagijatom 😄

Univerzalna prica. Tako smo se i mi i mi krajem '80 nakon 50 godina, sa Druze Tito mi ti se kunemo, preko noci presaltovali na Tamo daleko (znam da bese neka masovna pomama za neku kasetu sa nacionalistickim pesmama, koji su snimili neki popovi), pobacali u djubre one male statue sa Titovim likom, koje su svaka porodica imala bar po 5 komada u kuci, skidali po skolskim ucionicama Titove slike i kacili slike Svetog Save. Kao da je 50 godina ovde ziveo neki drugi narod.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...