Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

On 2/25/2024 at 1:40 PM, Romantik said:

Nakon vise pozitivnih preporuka ovde reshih da odgledam Barbi, ali i dalje apsolutno bez ikakvih ocekivanja, i mogu reci da sam prijatno iznenadjen filmom. Idelano bi bilo gledati ga u drustvu kakvih osnovaca jer film zaista pokusava da posalje pozitivne poruke...plus je Margo zaista savrsena  🥰

 

Barbie je jednostavno nedovoljno odlican. Vrlo fino deluje ideja na papiru, medjutim izvedena je nekako na brzinu, pomalo povrsno i banalno, sto je steta jer je potencijal postojao. Za onaj revolt vaskolikog muskog sveta koji se digao na oruzje ne da nema mesta, nego ne znam sta bih napisao. Komicno je koliko je to predimenzionirano, pa se sve svelo na rasprave u tom smeru, premalo se bavilo samim filmom i njegovim pogocima i promasajima. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sisu, najbesmisleniji film ikad snimljen. Jedina dobra stvar je sto ako ga neko ipak odgleda posle toga vratolomije Toma Kruza u Nemogucoj misiji ce delovati kao najrealisticnija drama, a Supermen postaje obicni deckic iz komsiluka. Samo zbog nekih lepih predela i mnogo krvi moze da dobije 2/10, po svemu ostalom kec ko kuca!

Link to comment
Share on other sites

Sunce mamino (2023)

 

Jos jedan od filmova nakon kojih projekciju napustas izgovarajuci 'steta'. Bilo je tu dosta potencijala, film je na momente cak sjajan, ali kao celina nije isporucio. Nekoliko osvezavajucih novina u pristupu dijalogu, fini crnohumorni momenti, dobra gluma gestovima i mimikom koja je podigla film u dobroj meri. Problem je sto nije bilo fokusa, ideja nije konzistentno izvedena i na kraju deluje da ni sam autor nije bio siguran zeli li nam ponuditi jokerovski obrt ili prosto nudi onu loose ends varijantu za refleksiju. Neke sekvence su ipak stravicno nerealne i izromantizirane vrv kao cista utopijska vizija autora - npr. koji to tinejdzer u BG-u 2022. ili 2023. godine lista instagram i u sobi mu vise posteri Dylana i Reservoir Dogs. No dobro.

 

Izdvajaju se naravno snazna naslovna numera Nipplepeoplea i Denis Muric koji je bukvalno 1 legenda, svi njegovi performansi su stravicno upecatljivi. Decko je glumcina.

 

E sad, ako ste mislili da necu prokomentarisati Alisu Radakovic, prevarili ste se. Perfromans je bio vrlo solidan, na momente i odlican (zavrsnu scenu je recimo izula), ali ne mogu da ne pomenem pojavu. Devojka je toliko predivna u ovom filmu da je tesko nakucati nesto posebno smisleno. Hvata pogled momentalno, ona prica kad zelis da bude u svakom prokletom kadru. Damn right gorgeous.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jorgovani (2024)

 

Drug i ja imamo godišnju tradiciju da gledamo Ranjenog orla i naravno komentarišemo scene-by-scene sve sa psihološkog aspekta. Tako da je potpuno logično da smo pohrlili u bioskop kada smo čuli da će Sloboda Mićalović i Ivan Bosiljčić ponovo igrati zajedno. 😄 

 

Film je lud, neobičan i svakako nekarakterističan za ove prostore. Parodija na srpsku kinematografiju u kojoj su potkačili trenutno najzastupljenije žanrove (krimi i "vlaška magija"), same glumce, producente, scenariste i reditelje, pa čak i Slobodu i Ivana:

 

Spoiler

-Pazi da ti ne ispadne to. 

-Možda bi mi ispalo da je ušla Boba Mićalović.

-E sa kim ti mene porediš...

 

Spoiler

-Da li si ti u Ranjenom orlu ikad video ranjenog orla?!

-Pa Ivan Bosiljčić je ranjeni orao.

-Aha, u pravu si... Duboko. 

 

Kičić i Mima Karadžić su fantastični, iako ovaj potonji uglavnom igra sebe, kao i Nebojša Dugalić. Nenad Okanović vaistinu izgleda kao Kvazimodo, grešna sam koliko sam se smejala.

 

Sloboda je preprepredivna žena, za mene definitivno na[a najlepša glumica i odlična je bila ovde. Nisam znala da tako dobro peva. Ivan Bosiljčić korektan, prosto sa Bobom u kadru izgleda kao 10x bolji glumac.

 

8/10

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DameTime said:

Jorgovani (2024)

 

Drug i ja imamo godišnju tradiciju da gledamo Ranjenog orla i naravno komentarišemo scene-by-scene sve sa psihološkog aspekta. Tako da je potpuno logično da smo pohrlili u bioskop kada smo čuli da će Sloboda Mićalović i Ivan Bosiljčić ponovo igrati zajedno. 😄 

 

Film je lud, neobičan i svakako nekarakterističan za ove prostore. Parodija na srpsku kinematografiju u kojoj su potkačili trenutno najzastupljenije žanrove (krimi i "vlaška magija"), same glumce, producente, scenariste i reditelje, pa čak i Slobodu i Ivana:

 

  Reveal hidden contents

-Pazi da ti ne ispadne to. 

-Možda bi mi ispalo da je ušla Boba Mićalović.

-E sa kim ti mene porediš...

 

  Reveal hidden contents

-Da li si ti u Ranjenom orlu ikad video ranjenog orla?!

-Pa Ivan Bosiljčić je ranjeni orao.

-Aha, u pravu si... Duboko. 

 

Kičić i Mima Karadžić su fantastični, iako ovaj potonji uglavnom igra sebe, kao i Nebojša Dugalić. Nenad Okanović vaistinu izgleda kao Kvazimodo, grešna sam koliko sam se smejala.

 

Sloboda je preprepredivna žena, za mene definitivno na[a najlepša glumica i odlična je bila ovde. Nisam znala da tako dobro peva. Ivan Bosiljčić korektan, prosto sa Bobom u kadru izgleda kao 10x bolji glumac.

 

8/10

Svaka tebi čast kad možeš gledati Ivana Bosiljčića u bilo kojoj projekciji.😃 

Jednodimenzionalan glumac od kojeg su na silu pravili srpskog Hugh Granta,gde uvek glumi nekog romantika.

Bilo koji projekat sa njim u glavnoj ulozi po automatizmu ne gledam,jer je tanji čak i od Bikovića po glumi.

 

Sa druge strane za Slobodu se apsolutno se slažem.Prelepa žena.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Polivalentni Stevica said:

Svaka tebi čast kad možeš gledati Ivana Bosiljčića u bilo kojoj projekciji.😃 

Jednodimenzionalan glumac od kojeg su na silu pravili srpskog Hugh Granta,gde uvek glumi nekog romantika.

Bilo koji projekat sa njim u glavnoj ulozi po automatizmu ne gledam,jer je tanji čak i od Bikovića po glumi.

 

Imali su foru i na konto toga, gde njegov lik u ovom filmu izgovara kako neće više da bude dobrica i romantik, već želi uloge da se "isprlja" :lol_2:

 

Slažem se da nije neki glumac, ali Ivan odlično peva i baš je dobar u mjuziklima.

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DameTime said:

 

Imali su foru i na konto toga, gde njegov lik u ovom filmu izgovara kako neće više da bude dobrica i romantik, već želi uloge da se "isprlja" :lol_2:

 

Slažem se da nije neki glumac, ali Ivan odlično peva i baš je dobar u mjuziklima.

Ne verujem da bi mogao on izneti neku ozbiljniju ulogu.😃

Čuo sam da peva,pa nek se drži toga,gluma mu ne ide.😃

 

Link to comment
Share on other sites

Pogledah i ja Napoleona. Ono na šta me film asocira su one čuvene knjige "Ana Karenjina na 20 strana" što su trebale da vam daju dovoljno informacija da ne morate da čitate celu lektiru. Strpaše tridesetak godina njegovog života, gde su se bavili apsolutno svim događajima u manje od 3 sata filma. I naravno da je od toga nastao "Napoleon na dvadeset stranica" koji će zadovoljiti samo one koji prvi put dolaze u dodir sa Napoleonom pa da imaju neku opštu sliku o njemu.

 

Produkcija je vrlo dobra, čak i bitke deluju dosta dobro odrađeno osim što su vrlo kratko predstavljene. Bitka kod Austerlica je možda 5 minuta, a Borodinska Bitka je bukvalno jedan kadar. Bitci kod Vaterloa je jedino data solidna minutaža i mislim da su kod nje sasvim dovoljno događaja dali da se vide najbitniji događaji vezani za nju.

 

Napoleon je prikazan u jednom drugačijem svetlu nego u gomili filmova pre. Mislim da će Francuzi biti prilično nezadovoljni no meni je interesantna bilo, jer to jesu neke od karaktersitika kako ga istoričari opisuju. Ovaj Napoleon mi je nekako realniji nego oni koje smo gledali u starijim filmovima. Posebno mi je upečatljivo da je insistirano da je Napoleon uvek stavljao prste u uši tokom paljbe topova što jeste čudno obzirom da je on u osnovi artiljerijski oficir ali postoje zapisi o tom detalju.

 

NAPO_Feature_FP_00818_2000x826_thumbnail

 

Kao što rekoh preporuka samo onima koji žele neko osnovno znanje o Napoleonu, ostali neće biti zadovoljni sigurno, znam da će ga ljubitelji istorije svakako pogledati ali ne očekujte da ćete dobiti nešto novo.

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mali broj režisera može da upakuje priču u film o istorijskim ličnostima,a da bude vrhunski.

Ridli Skot je u fazi karijere gde nimalo ne detaljiše nego zbrčka materijal u tri sata i okrene se drugom projektu.

Za lik poput Napoleona je potrebna mini serija,gde će cela priča moći da se prenese na ekran.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Polivalentni Stevica said:

Za lik poput Napoleona je potrebna mini serija,gde će cela priča moći da se prenese na ekran.

Kao da te Stiven Spilberg čuo pa već uveliko radi jednu za HBO.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali ima li sta gluplje od biografskih filmova... Ok je izbrati jednu epizodu iz zivota npr neke istorijske licnosti i izgraditi pricu oko nje, sa zivim ljudima, sudbinama, precizno osmisljenom fabulom i u krajnjoj liniji jasnom porukom/idejom koju zelis da plasiras tim kinematografskim delom. Medjutim, ova poplava bezlicnih, glupih, praznih, a istovremeno i radnjom i opsegom za pravu razradu zivota neke licnosti sasvim nedovoljnih i neadekvatnih ostvarenja je prosto neshvatljiva. Uopste samu potrebu da pravis gotovo dokumentarac i da publici prikazes nekakav kvazi-interaktivni cas istorije na zadatu temu nikako ne mogu da procesuiram.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Polivalentni Stevica said:

Mali broj režisera može da upakuje priču u film o istorijskim ličnostima,a da bude vrhunski.

 

Pomenuti Scott je recimo za Gladiatora iskoristio samo taj specifican vremenski okvir i posluzio se nekim stvarnim likovima iz proslosti kao sredstvom da isprica pricu koju je imao. Znaci konkretna istorijska licnost nije sama sebi cilj, alfa i omega, vec je jedan od stubova na koji se film oslanja. Nije to bio film o Komodu niti Marku Aureliju, nismo mi pratili Komodov zivot od rodjenja i igranja u pesku, vec je on bio odmah gurnut u radnju, kao stvaran covek od krvi i mesa i publika se nije osecala kao deo turisticke grupe kojoj kustos drzi predavanje i vodi kroz muzejsku postavku, vec je pratila jednu ljudsku pricu.

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Polivalentni Stevica said:

Mali broj režisera može da upakuje priču u film o istorijskim ličnostima,a da bude vrhunski.

Ridli Skot je u fazi karijere gde nimalo ne detaljiše nego zbrčka materijal u tri sata i okrene se drugom projektu.

Za lik poput Napoleona je potrebna mini serija,gde će cela priča moći da se prenese na ekran.

 

Ima ih više, meni se recimo svidela ova francuska verzija:

 

https://www.imdb.com/title/tt0253839/

 

Postoji verzija i na francuskom i na engleskom, s tim da su u verziji na francuskom engleski glumci nadsinhronizovani, dok su u engleskoj verziji glumci Francuzi govorili engleski. Da, sve je duplo snimano, na jednom pa na drugom jeziku 🙂

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Stiletto said:

 

Ima ih više, meni se recimo svidela ova francuska verzija:

 

https://www.imdb.com/title/tt0253839/

 

Postoji verzija i na francuskom i na engleskom, s tim da su u verziji na francuskom engleski glumci nadsinhronizovani, dok su u engleskoj verziji glumci Francuzi govorili engleski. Da, sve je duplo snimano, na jednom pa na drugom jeziku 🙂

 

 

Francusku verziju sam jako,jako davno gledao,negde 2007/08 kod burazera od tetke.

Potpuno sam zaboravio na nju,hvala na podsećanju.

Moraću pogledati,da obnovnim gradivo.Dobra glumačka ekipa.

Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno je li Ridli Skot ostao bez para pa ne može da uživa u penziji, nego otaljava ovako jedan film za drugim. Mora li to baš? Očigledno se umorio bar kreativno, ako ne fizički.

Link to comment
Share on other sites

Aha.
Pisao sam već o temi. Mini serija je u pitanju. Ridli Skot tj.njegova producentska kuća stoji iza projekta zajedno sa Amazon Prime. Snimanje treba da počne u Pragu u aprilu. Ovom aprilu.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, SteveFrancis#3 said:

 

Pomenuti Scott je recimo za Gladiatora iskoristio samo taj specifican vremenski okvir i posluzio se nekim stvarnim likovima iz proslosti kao sredstvom da isprica pricu koju je imao. Znaci konkretna istorijska licnost nije sama sebi cilj, alfa i omega, vec je jedan od stubova na koji se film oslanja. Nije to bio film o Komodu niti Marku Aureliju, nismo mi pratili Komodov zivot od rodjenja i igranja u pesku, vec je on bio odmah gurnut u radnju, kao stvaran covek od krvi i mesa i publika se nije osecala kao deo turisticke grupe kojoj kustos drzi predavanje i vodi kroz muzejsku postavku, vec je pratila jednu ljudsku pricu.

 

Tačno tako, zato recimo za Untergang svi koji pišu recenziju imaju samo reči pohvale. To je format koji film može odlično da odradi. Odabere se jedan manji period, ovde je reč o par nedelja sa par flešbekova radi konteksta.

 

Problem sa serijama je što obično nemaju budžet da bitke i slične velike kadrove odrade kako valja, no nadam se da je sa kompjuterizacijom i taj problem rešiv.

 

Ridli Skot je najviše pažnje poklonio Waterlou i odnosu Napoleon-Žozefina. Bolje da je napravio dva filma sa ovim temama pa da može da ide u sitna crevca nego što je ovako protraćio temu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Drug Crni said:

Aha.
Pisao sam već o temi. Mini serija je u pitanju. Ridli Skot tj.njegova producentska kuća stoji iza projekta zajedno sa Amazon Prime. Snimanje treba da počne u Pragu u aprilu. Ovom aprilu.

Idem u Prag za praznike, možda naletim na set :classic_biggrin:

Pa dobro je što je mini-serija, više šanse da naprave priču sa glavom i repom umesto da razvlače u nadi da će dobiti 15 sezona. A dobro je i što Ridli ne režira :classic_tongue:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Posted (edited)

The Zone Of Interest (Zona interesa) 2023,istorijska drama

Potpuno netipičan film. Priča o Holokaustu u kojoj nijedna smrt nije vizuelno prikazana. Priča o Aušvicu,ali kamera nas nijednog momenta ne vodi u kompleks logora. Priča o nacistima,ali koji nisu predstavljeni kao monstrumi več kao obični ljudi.

Film prati svakodnevni život Rudolfa Hesa i njegove porodice,koji sasvim normalno provode dane i aktivnosti u svojoj kući tik uz ogradu ozloglašenog koncantracionog logora. Tako vidimo Hesa koji čita uspavanke deci za laku noć, njegovu suprugu koja uredno vodi računa o svom vrtu,decu koja se bezbrižno igraju. Primećuje se,međutim,da je reditelj namerno izbegavao njihove krupne kadrove da se gledalac ne bi vezao za te likove.

Jer,iako prikazani kao mirni ljudi,i iako ne vidimo zločin,oni jesu zlikovci i masovna ubistva se dešavaju. A to nam je predočeno preko fantastičnog dizajna zvuka i sad mi je jasno zašto je Oscar otišao ovom filmu,a ne Oppenheimeru.


Naime,u pozadini neprestano čujemo čitav dijapazon neprijatnih i mučnih zvukova: vike, urlika, pucnjeva..a posebno je turoban zvuk peći i spalionica koje non-stop rade. Ta tutnjava nikada ne prestaje i čini čitavu senzaciju potpuno jezivom. Dizajn zvuka nije međutim nasilan jer nema potrebe da bude. On je prepoznatljiv i definitivan dovoljno da znamo šta se odvija iza visokih zidina opasanih bodljikavom žicom.

U pojedinim kadrovima vidimo beli ili crni dim,te pepeo koji se rasipa po njihovom imanju dok se deca normalno kupaju u bazenu.

Hes nije prikazan kao zver,već kao suprug,otac petoro dece koji radi sve što treba da bi se ostvario interes porodice. Sandra Huller (supruga Hedvig) je ostvarila još jednu impresivnu ulogu nakon one u Anatomiji pada.

Ustvari, kroz tri lika režiser nam pokazuje tri nivoa zla: Rudlolf, Hedvig te njena majka,koja im dolazi u goste i koja podržava naciste,ali koja ipak na licu mesta počne da pokazuje strahote suočavanja sa genocidom,tačnije sa smradom koji dolazi iz dimnjaka.

I sama završnica filma,koja nudi jedan vremenski preskok,kao i film i celini teraju na razmišljanje. Svaka preporuka od mene.

 

Edited by Drug Crni
Dopuna posta
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

I ja ga odgledah. Rekao bih da se odlično nadopunjuje sa Šindlerovom listom, odnosno kako je Hes tamo predstavljen. Ekstremna promena u odnosu na ovo. To donekle objašnjava zločince. Oni toliko oguglaju na zločin koji čine da to doživaljavaju kao neki normalan posao i nemaju nikakve osećaje. Takođe film je malo sporiji, veći deo filma sam imao osećaj da gledam dokumentarac, što mu definitivno i treba obzirom na temu.

 

Potpuno zasluženi oskari.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Darkest Hour (Najmračniji čas) 2017,istorijska drama

Ima već neko vreme da sam ga pogledao,ali nikako da napišem par redaka. Godina je 1940.i tmina,strah i sumnja su se nadvili nad Britanijom i čovečanstvom. Vinston Čerčil treba da odluči da li sa Hitlerom treba da zaključi pakt ili započne rat. I jedno i drugo mogu da označe početak kraja jedne zemlje i nacije.
Izuzetno volim filmove ovakve tematike..istoriju upijam kao najdeblji sunđer. Međutim,sam film je dosta tanan..svidela mi se ta mračna atmosfera,osećaj neke teskobe koji je pretpostavljam tada i vladao Londonom. Čak me ni Gary Oldman (kojeg prilično cenim) nije nešto impresionirao,sem odlične maske,šminke i kostima. Možda i pomalo precenjena gluma kja mu na kraju jeste donela Oscara,ali da li i zasluženo? Možda delom i zato što je Čerčil političko božanstvo u SAD i moguće tamo cenjeniji nego i samoj Engleskoj..

Da,kad pogledate film shvatićete (ako niste iz istorije) zašto soji izreka: Nako je Čembrlen,a neko Čerčil. Od mene neka 7.5/10 ocena

Aquaman And The Lost Kingdom (Akvamen i izgubljeno kraljevstvo) 2023,akcija/avantura/fantazija
Pogledao sam ga jedino jer sam imao viška vremena i jer sam gledao i prvi deo. Bućkuriš motiva iz Ratova zvezda, Čuvara galaksije, Avatara..doslovce jedino što mi se dopalo je jedan deo muzike koji me podsetio na Vangelisovu muziku iz Blade Runnera.
Nema potrebe za ocenom ovde,ali ako insistirate - 5/10 u najboljem slučaju

Shakespeare In Love (Zaljubljeni Šekspir) 1998,romantična drama-komedija
Kao što sam već jednom pisao - postoji priličan broj popularnih i nagrađivanih filmova koje sam zapravo propustio. Ovo je bio jedan od njih.
Priča prati mladog,talentovanog pozorišnog pisca koji upada u kreativnu krizu iz koje izlaz traži u ljubavnoj vezi sa devojkom iz višeg staleža. Njihova ljubavna veza postaće direktna inspiracija za jednu od najpoznatijih pozorišnih predstava.
Idelalan film za gledanje sa partnerkom/om..jaka glumačka postava garantuje finu zabavu. Nije dosadan,ali nije ni limunadica.

Neka 7/10 ocena..koja bi verovatno bila i viša da je na mestu Gwyneth Paltrow neka druga glumica. Ona je nešto ponajgore što se desilo Holivudu - razmaženo, umišljeno i privilegovano biće od najranije mladosti programirano da uspe. Usisivač Sloboda Čačak ima više harizme od nje.

No,eto..pogledah ga konačno..pa ko zna - možda i Engleski pacijent jednom dođe na red?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2024 at 2:41 PM, Drug Crni said:

The Zone Of Interest (Zona interesa) 2023,istorijska drama

Hes nije prikazan kao zver,već kao suprug,otac petoro dece koji radi sve što treba da bi se ostvario interes porodice. Sandra Huller (supruga Hedvig) je ostvarila još jednu impresivnu ulogu nakon one u Anatomiji pada.
 

Kojiko ja znam, film je zasnovan na osnovu intervjua jedne od Heseovih cerki, koja je izjavila da je on bio divan i brizan otac. Ljudska psihologija je mnogo zajebanija stvar nego sto mozemo da pretpostavimo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...