Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

Moraću još jednom da ga pogledam,ali mi nije najjasniji hajp oko filma Barbie. Ok,nije klasična limunada..ima tu svojevrsne kritike modernog društva poput ejdžizma, rodno (ne)ravnopravnih odnosa, konzumerizma itd,ali mi hajp nije jasan..kažem - moraće ovo da ide na još jedno gledanje makar..

Napoleon - mnogo obećavao,malo šta isporučio. Prilično razočarenje.

Rebel Moon: Part One - A Child of Fire. Veliko razočarenje. Sem vizuelnih elemenata,dobro odrađenog world building-a i donekle glume Sofie Boutelle ništa nije vredno pomena. Zack Snyder je izjavio da će uskoro izaći i director's cut filma,ali ovo što sam pogledao je jako loše.

Link to comment
Share on other sites

Neka alergija me zakucala za kuću poslednjih 5,6 dana pa sam počeo malo više da gledam filmove i serije. Kad sam video da su ga dodali na HBO,odlučih da ga pogledam ponovo (posle dugo vremena) čisto da vidim kako se drži..i mogu reći da se drži jako dobro

Kad jaganjci utihnu (The Silence of the Lambs) krimi,triler 1991.
Klasik žanra,pa možda i rodonačelnik. Film koji je direktno inspirisao Finčerov "Sedam". Film koji je proslavio Entoni Hopkinsa i stavio ga na A listu glumaca. I on i Džodi Foster su zasluženo dobili Oskare za svoje uloge.
Lik kanibala Hanibala Lektora je uvek u bar top 5 filmskih negativaca. Briljantna uloga sa tek nekih 20-ak efektivnih minuta u filmu. Ali i fantastično uvođenje Lektora u film pre nego što ga uopšte i ugledamo - već imamo strah i nelagodu od njega. Prva scena u kojoj nepomično stoji u ćeliji sa psihotičnim osmehom je pun pogodak. U njemu ima neke harizmatičnosti..tolike da sam bez treptanja pratio realizaciju plana njegovog bekstva..ma..čak i navijao da sredi onu dvojicu pandura koja su ga čuvala..možda i u meni čuči neki frik?

Ipak,glavni lik je definitivno FBI kadetkinja,agentica Klaris Sterling. Na prvi pogled krhka,sa pomalo uplašenim očima,ali jaka..jer takva mora biti da bi opstala u muškom svetu. Zanimljivo je kako je kroz ceo film okružena ili moćnijim muškaracima ili mnoštvom muškaraca..koji je nekad gledaju sažaljivo (aaa..vidi je,kako se trudi da postane FBI agentica) ili kao seksualni objekat (kada grupa kadeta trčeći prolazi pored nje)..to da je ona u centru pažnje vidimo i po zanimljivoj tehnici snimanja i kadriranja. Mnogi likovi nas gledaju direktno u oči,tj.gledaju Klaris..tako film posmatramo direktno iz njene perspektive..dok sama Džodi uvek gleda malkice iznad kamere tj.njenog objektiva. Za mene je lij specijalne agentice Dejne Skali iz Dosije-X nekako nastavak agentice Sterling.

Odlična i rola Teda Levina kao Bafalo Bila. Ništa on po svireposti i izopačenosti ne zaostaje za dr Lektorom.

Poseban šmek filmu daje odnos između Klaris i Hanibala..njihova igra pitanjima u kojoj dr Lektor izvlači iz nje traume njenog detinjstva. Takođe,scena u kojoj očekujemo da FBI upadom u kuću uhvati masovnog ubicu,da bismo zapravo shvatili da Klaris ostaje sama sa Bilom,je izvedena sjajno. Momentalno nas obuzima osećaj nelagode,neizvesnosti i straha.

Za kraj: briljantno pogođen naslov filma..ok,po istoimenom romanu,ali svejedno..jer kod nekih filmova odmah i na prvu znamo da je naziv logičan,ali ovde on dobija puni smisao sa razvojem radnje..

Za mene ovo je neka 8.5-9.0 / 10 ocena.

 

Edited by Drug Crni
slovo
  • Like 11
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Scrapper-544294958-large.thumb.jpg.751b139641b35cbba31481962867a1bc.jpg

 

Lep film. Umeju Britanci da naprave ovakve filmove o detetu i samo jednom od roditelja. Podsetio me je malo na proslogodišnji Aftersun koi mi je dar film i koji je doduše prilično bolji film, pa mi je možda i to podiglo sveukupni utisak. Sve u svemu nije epohalan film, ali ne vidim ni kako nekome može da bude loš. Kao i u, već pomenutom, Aftersunu opet je uloga ćerke najbolja u filmu i ovaj put je to iznela simpatična Lola Campbell.

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2024 at 5:01 PM, El Duderino said:

Scrapper-544294958-large.thumb.jpg.751b139641b35cbba31481962867a1bc.jpg

 

Lep film. Umeju Britanci da naprave ovakve filmove o detetu i samo jednom od roditelja. Podsetio me je malo na proslogodišnji Aftersun koi mi je dar film i koji je doduše prilično bolji film, pa mi je možda i to podiglo sveukupni utisak. Sve u svemu nije epohalan film, ali ne vidim ni kako nekome može da bude loš. Kao i u, već pomenutom, Aftersunu opet je uloga ćerke najbolja u filmu i ovaj put je to iznela simpatična Lola Campbell.

 

Heh, dođoh da pomenem Leto kad sam naučila da letim, a po cover-u bih rekao da su "tu negde". 😄

 

Devojčica ide na smaračko more na Hvar sa babom kod rođaka koje nisu videli dugo, a sa nekima nisu bili uopšte u kontaktu. Zbog rata, naravno.

 

Priča o ratu se minimalno provlači. Fokus je na deci i standardnoj priči kako su neiskavrena i kako drugačije gledaju na svet od odraslih. 

 

Naravno, na kraju se ispostavilo da baš i nije bilo smaračko more. Naprotiv.

 

Meni je film bio simpatičan jer imamo bratovu devojčicu koja je istih godina kao Sofija iz filma, a naravno tu je i baba, odnosno moja mama, kojoj ova svakodnevno pravi dar-mar. Pa sam malo gledao i kroz prizmu odnosa njih dve. 

Odmah sam kevi poslao poruku da pogleda, ali me je preduhitrila, pošto je već gledala u bioskopu. Sa unukom, jelte. 😄

 

Tako da je film super da se pogleda i sa klincima.

 

Verovatno mi je legao i zbog mesta radnje - Hvar, pošto obožavam hrvatsko primorje. A vala mi i dosta više ove zime.

 

S obzirom da sam pre toga gledao seriju Deca zla, mogao bih pohvaliti i glumu, pošto je gluma u seriji kao da sam ja uzeo da čitam scenario...

 

Film je bio na HRT-u 2. januara oko 20č. Kasnije sam video da će se reprizirati, a čuo sam da je išla i na RTS-u. Pa može da se uhvati i na tv-u.

Edited by uvrnuto
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I od mene pohvale za "Leto kad sam naucila da letim", mislim da sam to vec i pominjao na ovom forumu, letos ili prosle zime, kad je vec bio na RTS-u, definitivno za preporuku, a pogotovo za pogledati sa decom.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, uvrnuto said:

 

Heh, dođoh da pomenem Leto kad sam naučila da letim, a po cover-u bih rekao da su "tu negde". 😄

 

Devojčica ide na smaračko more na Hvar sa babom kod rođaka koje nisu videli dugo, a sa nekima nisu bili uopšte u kontaktu. Zbog rata, naravno.

 

Priča o ratu se minimalno provlači. Fokus je na deci i standardnoj priči kako su neiskavrena i kako drugačije gledaju na svet od odraslih. 

 

Naravno, na kraju se ispostavilo da baš i nije bilo smaračko more. Naprotiv.

 

Meni je film bio simpatičan jer imamo bratovu devojčicu koja je istih godina kao Sofija iz filma, a naravno tu je i baba, odnosno moja mama, kojoj ova svakodnevno pravi dar-mar. Pa sam malo gledao i kroz prizmu odnosa njih dve. 

Odmah sam kevi poslao poruku da pogleda, ali me je preduhitrila, pošto je već gledala u bioskopu. Sa unukom, jelte. 😄

 

Tako da je film super da se pogleda i sa klincima.

 

Verovatno mi je legao i zbog mesta radnje - Hvar, pošto obožavam hrvatsko primorje. A vala mi i dosta više ove zime.

 

S obzirom da sam pre toga gledao seriju Deca zla, mogao bih pohvaliti i glumu, pošto je gluma u seriji kao da sam ja uzeo da čitam scenario...

 

Film je bio na HRT-u 2. januara oko 20č. Kasnije sam video da će se reprizirati, a čuo sam da je išla i na RTS-u. Pa može da se uhvati i na tv-u.

 Tu su negde jer oba imaju devojčicu za glavnu ulogu i imaju bave se svetom iz ugla deteta, ali je za mene Leto i bolji i draži film 🙂

Link to comment
Share on other sites

Odgledah Society of the Snow  po istinitom dogadjaju, kada je 1972 godine urugvajski avion (let 571) pao u snezne Andres planine u Argentini. Od 40 putnika i 5 osoblja 16 njih prezivelo je 72 dana u olupinama aviona okruzeni samo snegom i kamenjem. 

Film je klasifikovan kao aventura, drama, istorijski film, ja bih dodala horor, posebno za one koji se boje letenja.

 

9/10

Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2023 at 3:39 PM, Drug Crni said:

Neka alergija me zakucala za kuću poslednjih 5,6 dana pa sam počeo malo više da gledam filmove i serije. Kad sam video da su ga dodali na HBO,odlučih da ga pogledam ponovo (posle dugo vremena) čisto da vidim kako se drži..i mogu reći da se drži jako dobro

Kad jaganjci utihnu (The Silence of the Lambs) krimi,triler 1991.
Klasik žanra,pa možda i rodonačelnik. Film koji je direktno inspirisao Finčerov "Sedam". Film koji je proslavio Entoni Hopkinsa i stavio ga na A listu glumaca. I on i Džodi Foster su zasluženo dobili Oskare za svoje uloge.
Lik kanibala Hanibala Lektora je uvek u bar top 5 filmskih negativaca. Briljantna uloga sa tek nekih 20-ak efektivnih minuta u filmu. Ali i fantastično uvođenje Lektora u film pre nego što ga uopšte i ugledamo - već imamo strah i nelagodu od njega. Prva scena u kojoj nepomično stoji u ćeliji sa psihotičnim osmehom je pun pogodak. U njemu ima neke harizmatičnosti..tolike da sam bez treptanja pratio realizaciju plana njegovog bekstva..ma..čak i navijao da sredi onu dvojicu pandura koja su ga čuvala..možda i u meni čuči neki frik?

Ipak,glavni lik je definitivno FBI kadetkinja,agentica Klaris Sterling. Na prvi pogled krhka,sa pomalo uplašenim očima,ali jaka..jer takva mora biti da bi opstala u muškom svetu. Zanimljivo je kako je kroz ceo film okružena ili moćnijim muškaracima ili mnoštvom muškaraca..koji je nekad gledaju sažaljivo (aaa..vidi je,kako se trudi da postane FBI agentica) ili kao seksualni objekat (kada grupa kadeta trčeći prolazi pored nje)..to da je ona u centru pažnje vidimo i po zanimljivoj tehnici snimanja i kadriranja. Mnogi likovi nas gledaju direktno u oči,tj.gledaju Klaris..tako film posmatramo direktno iz njene perspektive..dok sama Džodi uvek gleda malkice iznad kamere tj.njenog objektiva. Za mene je lij specijalne agentice Dejne Skali iz Dosije-X nekako nastavak agentice Sterling.

Odlična i rola Teda Levina kao Bafalo Bila. Ništa on po svireposti i izopačenosti ne zaostaje za dr Lektorom.

Poseban šmek filmu daje odnos između Klaris i Hanibala..njihova igra pitanjima u kojoj dr Lektor izvlači iz nje traume njenog detinjstva. Takođe,scena u kojoj očekujemo da FBI upadom u kuću uhvati masovnog ubicu,da bismo zapravo shvatili da Klaris ostaje sama sa Bilom,je izvedena sjajno. Momentalno nas obuzima osećaj nelagode,neizvesnosti i straha.

Za kraj: briljantno pogođen naslov filma..ok,po istoimenom romanu,ali svejedno..jer kod nekih filmova odmah i na prvu znamo da je naziv logičan,ali ovde on dobija puni smisao sa razvojem radnje..

Za mene ovo je neka 8.5-9.0 / 10 ocena.

 

Entoni Hopkins nije se proslavio samo tom ulogom u filmu Hanibal, mnogo pre toga imao je zapazenih uloga a jedno od remek dela filmske umetnosti Covek slon, Dejvida Linca, pored Dzona Harta u naslovnoj ulozi, obelezava upravo uloga doktora koji se bavi Dzonom Merikom. Nesto zatim film Pobuna na brodu Baunti i sjajna melodrama Hauardsov kraj sa Emom Tompson, stavili su u fokus sjajnog britanskog glumca Entonija Hopkinsa.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, freethrow said:

Bounty definitivno.

Apsolutno.  Dramska tezina i ozbiljnost glume daleko su od hajpovanog Hanibala, koji jeste karakteroloski tezak i morbidan ali i Ralf Fajns je imao svoju epizodu. Uloga doktora mu je za Oskara, ne znam da li je bio predlozen po toj ulozi ali definitivno je trebalo.

Juce gledao, Autostoperski vodic kroz Galaksiju. Sem Rokvel, Dzon Malkovic i dr.  

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Gde je ljubav za Čuvare formule? Nakon letošnjeg trejlera jedva sam čekao da gledam, međutim nikako da stignem i uklopim sve do juče.

 

Inače sam baš slabo ispratio Bjelu i domaće serije i filmove poslednjih 10ak godina, planiram da nadoknadim koliko je moguće tokom zime. 

 

U spojleru ide jako spojlovanje, a ohrabrio bih svakoga ko je u prilici da odgleda film u obližnjem bioskopu. 9/10

 

Spoiler

Malo sam istražio sinoć u pokušaju da saznam koliko je priča izmenjena u odnosu na originalna dešavanja, međutim uzevši u obzir kada se nesreća dogodila, odnosno pod kojim okolnostima i ko je sve bio zainteresovan za slične projekte, nisam uspeo mnogo stvari da iskopam sem nekih izjava preživelih 30ak godinina kasnije. 

 

Film je uspeo u dve misije: ispričao je jednu neverovatnu priču o kojoj se malo ili nimalo zna, ali i uspeo da stvori emotivnu povezanost sa učesnicima. Mislim da je pola sale šmrćkalo u nekoliko Životinih scena. To je zasluga najpre kvalitetne režije ali i momka koji glumi Životu.

 

Glavni Francuz odličan, sporedni Francuzi odlični, jedine *zamerke* imam na preglumljavanje, odnosno prekost glavne komunjare u Vinči, mada kapiram da je film pravljen za wordwide publiku pa praštam.

 

Jako mi se dopala scenografija, pogotovo u Vinči, ali i kada se pojavljuje Miki Manojlović, odnosno kada profesor odlazi kod Bjele tj. Leke Rankovića gde se vidi prava imućna yugo priča.

 

Pohvalio bih što se film uopšte ne oseća kao rip-off ili da je inspirisan serijom Černobil, iako je tematika dosta slična. Moralo je imati neke podudarenosti, ali ostalo je originalno.

 

Sam kraj filma nekako nije ispratio klimaks neposredno pre kraja, iako je taj neki feelgood/feelsad momenat preovladavao. Nisam nešto oduševljen odjavnim rečima i spaljivanjem sveske, možda je to moglo malo Nolanovski da se nabruši, ali ajde.

 

Sve u svemu, fantastično bioskopsko iskustvo, apsolutna preporuka. Voleo bih da u budućunosti gledamo slična ostvarenja i o nekim drugim misterioznim/velikim događajima bivše Jugoslavije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pierre van hooijdonk said:

Gde je ljubav za Čuvare formule? Nakon letošnjeg trejlera jedva sam čekao da gledam, međutim nikako da stignem i uklopim sve do juče.

 

Inače sam baš slabo ispratio Bjelu i domaće serije i filmove poslednjih 10ak godina, planiram da nadoknadim koliko je moguće tokom zime. 

 

U spojleru ide jako spojlovanje, a ohrabrio bih svakoga ko je u prilici da odgleda film u obližnjem bioskopu. 9/10

 

Odličan film,gledao sam ga još u novembru.

Bjela na visini zadatka,jedan od retkih filmskih radnika koji napravi kvalitet.

Usko se drži stvarnih,biografskih priča i zna napisane dogadjaje da prenese na ekran.

Takodje,moja preporuka.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Napoleon je baš čudan film. Kao da su se spojili Atenboro i Monti Pajtoni i odlučili da naprave film o Napoleonu. Ne mogu da kažem da je loš, mada verovatno jeste. Žozefina je dobra, DIlan Dog je baš ostario, a Finiks je apatičan, compoface celih 2 i po sata. Imam utisak da je RIdli Skot došao u onu fazu, ipak čovek ima skoro 90 godina, u kojoj ga dosta boli penis za 99% stvari i pravi film(ove) za sebe, nešto što je definitivno zaslužio. Ne znam, ne verujem starim ljudima, ali kapiram da je on zadovoljan.

 

Slična stvar sa Asteroid City: valjda jedini režiser koji se može prepoznati samo po bojama svakog kadra u svakom filmu i koji sve češće snima ono što hoće kako bi ugodio sosptvenoj estetici, not giving a fuck, što je svakako za pohvalu. Ovde je dovedeno do aspurda, pa su boje zasićenije nego ikada, ali uvek iste, priča je neki meta-scenario koji podseća na miks Living in oblivion i Barton Finka, sa primesama skupio sam allstar ekipu ortaka koji se prave da me gotive i razumeju a neki me zaista gotive i snimamo neko pozorište koje će se na kraju razrešiti. Meni prijatan film za gledanje, ali kao što pametno rekoše na Rottenu: ko voli WA ovo će mu biti dobar film, ko ne zna za WA verovatno neće poželeti da istražuje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U poslednje vreme, ima tome i godina dana, digla sam ruke od filmova i serija, sve mi je bljutavo, povrsno, blentavo. Deca su me naterala da pogledam 2 filma, oba ce, po njihovim recima, biti nominovana za Oskara: Openhajmer i Hendovers.

Hendovers, prica stara data na nov nacin, jeste drama ali je tezina fino rasporedjena u pricama glavnih likova, glumacka ostvarenja bersprekorna. Spomenula sam cerki da bih glumici u sporednoj ulozi, Da Vine Joy Randolf dala Oskara za epizodu da bi mi cerka dan dva kasnije javila da je g djica dobila Zlatn Globusa za to ostvarenje. Pol Giamati, izvrstan takodje, pravo osvezenje nakon poplave filmske konfekcije koja nam se nudi. Film ima pravu atmosferu, oseca se cvrsta ruka rezije bez koje je ova tema (Drustvo mrtvih pesnika) mogla da sklizne u nista. Ovako, imamo jedan zanatski besprekorno uradjen film bez vidljivih pretenzija da vam se uvuce pod kozu ali se to dogodi lako, nenametljivo i zauvek. 

Openhajmer, ne znam sta je pisac hteo da kaze. Letos sam pogledala istoimeni dokumetarac, znaci, imala sam dobro predznanje o temi. To mi nije mnogo pomoglo da ispratim lako prve 2/3 filma. Film nema teziste, otvara previse tema a ni jednu ne zatvara osim u poslednjem kadru kada postavlja pitanje na koje ja treba da dam odgovor. Kog vraga sam gledala pricu 3 h ako mi ne ponudi resenje sa kojim mogu da se slozim ili ne? Da ne spominjem kadriranje, smenjuju se krupni planovi sa sirokim ali bez poente, nisam razumela smenjivanje crnoibelih kadrova sa onim u boji, sta ce ona golisava scena u delu filma kada se Openhajmer nalazi pred komitetom za naucnu izuzetnost? Kao, nakon 2 sata nismo razumeli da su ga rascerecile tajne sluzbe pa sad da nam to stave pod nos? Kojesta.

Ne svidja mi se film jer je propustio sansu da bude jasan, snazan apel covecanstvu protiv zloupotrebe nauke zarad politike, cudovisne okrutnosti modernog oruzja, prava na slobodno misljenje onih koji su tu da misle i smisle kako dalje. 

Dokumetarac je bolji. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dosta sam filmova pogledao u proteklo vreme..evo kratkih osvrta na nekoliko onih koje sam gledao prvi put,a zanimljivo da su svi već nabili dosta godina..

BlacKkKlansman (Crni klanovac) 2018 krimi/komedija
Po istinitoj priči. Dvojica policajaca pokušavaju da se infiltriraju u lokalni ogranak KKK u Koloradu. Detektiv Ron Stalvort (Džon Dejvid Vašington) mora da se izbori protiv klanovaca,ali i stereotipa i otpora u samoj policiji te da pridobije srce jedne Afro-amerikanke koja podržava "Crne pantere"..u tome mu najviše pomaže kolega detektiv jevrejskog porekla,Filip Zimerman (Adam Drajver). Možda je moj utisak pogrešan,ali sam uvek nalazio neke sličnosti u filmovima Spajka LIja i Kventina Tarantina,pa tako i ovde.. Sasvim zadovoljavajuće ostvarenje velikog navijača Njujork Niksa..

In Bruges (U Brižu) 2008 krimi,drama
Tokom godina sam dobijao silne preporuke za film i čitao dosta hvalospeva o njemu i mogu vam reći da nisu bili preterani. Baš prijatno iznenađenje od filma,iako nisam neki fan Kolina Farela. Prilično jednostavna priča,ali odlično realizovana i režirana. Odličan scenario,jako dobri dijalozi..uloge isto na visokom nivou..po meni jako dobro prikazan ambijent Briža i iskorišten na način da sam grad maltene postaje jedna od uloga u filmu..Nepretenciozan,ali ozbiljan krimi film kojem veliku čar daju maltene apsurdne situacije u koje likovi upadaju,što ostvarenju skoro pa daje i neke elemente komedije.

Fargo 1996,krimi,triler
Da. Tek sad je došao na red kod mene. I tu leži jedan mali problem jer sam u međuvremenu pogledao prvu sezonu istoimene serije koja je bila fenomenalna. Iskreno,po meni,čak i bolja od filma iako nije fer da se porede..Naravno,serija nije kopija filma i razlikuje se podosta,pa sam dobio prostora da uživam u filmu. Ovde apsurdne životne situacije, okolnosti i odluke nisu samo neki dekor,već odlučujuće i tragično utiču na živote likova u filmu..Fargo je,naravno,takođe sniman po istinitoj priči.. Ono gde je film zasigurno iznad serije jeste izvanredna rola Frensis Mekdormand.

Black Hawk Down (Pad crnog jastreba) 2001 akcioni
Nisam ga prvi put pogledao,ali tehnički jesam - do sada sam ga uvek gledao parcijalno,na preskoke..uhvatio bih ga na pola itd. E,sad sam seo i pogledao ga kako trebuje: u komadu. Mogu reći da je to jedanizvanredan komad. Ne ulazim u tačnost istorijskih činjenica,jesu li verodostojno prenete i prikazane..ali sam film je bomba. Kada jednom krene akcija ne prestaje..a ona je superiorna. I ne znam zašto se stalno čuje kako je "Gladijator" poslednji odličan film Ridlija Skota,kad je de fakto to ovaj (izašao godinu dana kasnije). Zapravo,kada bacim pogled na spisak filmova izašlih u prvoj deceniji 21.veka, Pad crnog jastreba je u samom vrhu akcionih ostvarenja,ako ne sedi i na samom njihovom pijedestalu. Uz Tarantinove Kill Billove najbolji akcioni film dekade.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Drug Crni said:

Dosta sam filmova pogledao u proteklo vreme..evo kratkih osvrta na nekoliko onih koje sam gledao prvi put,a zanimljivo da su svi već nabili dosta godina..

BlacKkKlansman (Crni klanovac) 2018 krimi/komedija
Po istinitoj priči. Dvojica policajaca pokušavaju da se infiltriraju u lokalni ogranak KKK u Koloradu. Detektiv Ron Stalvort (Džon Dejvid Vašington) mora da se izbori protiv klanovaca,ali i stereotipa i otpora u samoj policiji te da pridobije srce jedne Afro-amerikanke koja podržava "Crne pantere"..u tome mu najviše pomaže kolega detektiv jevrejskog porekla,Filip Zimerman (Adam Drajver). Možda je moj utisak pogrešan,ali sam uvek nalazio neke sličnosti u filmovima Spajka LIja i Kventina Tarantina,pa tako i ovde.. Sasvim zadovoljavajuće ostvarenje velikog navijača Njujork Niksa..

In Bruges (U Brižu) 2008 krimi,drama
Tokom godina sam dobijao silne preporuke za film i čitao dosta hvalospeva o njemu i mogu vam reći da nisu bili preterani. Baš prijatno iznenađenje od filma,iako nisam neki fan Kolina Farela. Prilično jednostavna priča,ali odlično realizovana i režirana. Odličan scenario,jako dobri dijalozi..uloge isto na visokom nivou..po meni jako dobro prikazan ambijent Briža i iskorišten na način da sam grad maltene postaje jedna od uloga u filmu..Nepretenciozan,ali ozbiljan krimi film kojem veliku čar daju maltene apsurdne situacije u koje likovi upadaju,što ostvarenju skoro pa daje i neke elemente komedije.

Fargo 1996,krimi,triler
Da. Tek sad je došao na red kod mene. I tu leži jedan mali problem jer sam u međuvremenu pogledao prvu sezonu istoimene serije koja je bila fenomenalna. Iskreno,po meni,čak i bolja od filma iako nije fer da se porede..Naravno,serija nije kopija filma i razlikuje se podosta,pa sam dobio prostora da uživam u filmu. Ovde apsurdne životne situacije, okolnosti i odluke nisu samo neki dekor,već odlučujuće i tragično utiču na živote likova u filmu..Fargo je,naravno,takođe sniman po istinitoj priči.. Ono gde je film zasigurno iznad serije jeste izvanredna rola Frensis Mekdormand.

Black Hawk Down (Pad crnog jastreba) 2001 akcioni
Nisam ga prvi put pogledao,ali tehnički jesam - do sada sam ga uvek gledao parcijalno,na preskoke..uhvatio bih ga na pola itd. E,sad sam seo i pogledao ga kako trebuje: u komadu. Mogu reći da je to jedanizvanredan komad. Ne ulazim u tačnost istorijskih činjenica,jesu li verodostojno prenete i prikazane..ali sam film je bomba. Kada jednom krene akcija ne prestaje..a ona je superiorna. I ne znam zašto se stalno čuje kako je "Gladijator" poslednji odličan film Ridlija Skota,kad je de fakto to ovaj (izašao godinu dana kasnije). Zapravo,kada bacim pogled na spisak filmova izašlih u prvoj deceniji 21.veka, Pad crnog jastreba je u samom vrhu akcionih ostvarenja,ako ne sedi i na samom njihovom pijedestalu. Uz Tarantinove Kill Billove najbolji akcioni film dekade.

Znaci i ti si se upecao na to. Nije rec ni o kakvim istinitim dogadjajima, jednostavno fora producenta.

 

I ja sam film gledao nakon serije, i blago receno nisam bio ocaran filmom.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da piše u triviji na imdb-u da su producenti naknadno priznali da je to bio marketinški trik. Iskreno rečeno ja se i ne sećam da li je na početku filma pisalo da je istinita priča, znam da mi dok sam ga gledala nije uopšte padalo na pamet da o tome razmišljam, a ni kasnije. Sasvim mi je OK sam za sebe i kao fikcija. Glumcima kapa do poda, nema se šta reći.

S druge strane serija mi se ne gleda uopšte, dovoljno mi je i sam film bio depresivan i sasvim mi je dosta na tu temu. 

 

On topic, pogledah neki dan Istvudovu Mulu, prijatno sam iznenađena, uopšte nije ono što sam očekivala. Ima propusta i nedoslednosti, ali ima i dušu, što mi je mnogo važnije za opšti utisak.

 

Quote

Baš prijatno iznenađenje od filma,iako nisam neki fan Kolina Farela.

Ja ne mogu očima da ga vidim, ovo je verovatno jedini film u kome mogu da ga tolerišem :classic_biggrin:

Edited by alcesta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prva sezona Farga je meni remek delo. Ni smarac Martin Friman nije uspeo da je upropasti jer je Bili Bob Torton odigrao svoju ulogu vanserijski. Druga sezona je solidna, a treca mi je isto dobra i rangirao bih je izmedju ove dve. Tu je pokidao David Thewlis ulogom negativca, a i Goran Bogdan je takodje glumio jednog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...