Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Just now, Angelia said:

Pa nece biti - licna iskustva uopste nisu validna za procenu kvalietat zivota u SFRJ, jer su samo to, licno iskustvo. Izjava "bio je lep zivot u SFRJ" je kvalitativna ocena realnog stanja, a ne licnog iskustva.

U tome sva nasa iskustva ne daju realnu sliku. To daju samo objektivna merila "lepog zivota".

Svako ima pravo da kaze da mu je bilo lepo ili nije, ali je besmisleno da to predpostavlja za svih 20+ miliona stanovnika. 

Na osnovu cega predpostavljas da je  tvoj pogled na to vreme nesto sto podrzava preko 50% stanovnistva ex-Yu?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kronostime said:

Na osnovu cega predpostavljas da je  tvoj pogled na to vreme nesto sto podrzava preko 50% stanovnistva ex-Yu?

Nemam pojma da li to podrzava preko 50% stanovnistva, nisam sigurna ni da li postoji takvo istrazivanje. Znam samo da se SFRJ raspala jer ocigledno vecina nije htela da ostane u istoj. A takodje znam da postoje realna merila zivotnog standarda - u cemu je nebitno da li to podrzava preko 50% stanovnista, standard je standard.

Ne predpostavljam ni da preko 50% Rumuna misli da je zivot u Chauseskovoj Rumuniji bio los, sigurno da ces naci ljude kojima je bas bilo lepo. Sto nista ne govori o realnom stanju.

 

A standard of living is the level of wealth, comfort, material goods, and necessities available to a certain socioeconomic class or a certain geographic area. The standard of living includes basic material factors such as income, gross domestic product (GDP), life expectancy, and economic opportunity. The standard of living is closely related to quality of life, which can also include factors such as economic and political stability, political and religious freedom, environmental quality, climate, and safety.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Nemam pojma da li to podrzava preko 50% stanovnistva, nisam sigurna ni da li postoji takvo istrazivanje. Znam samo da se SFRJ raspala jer ocigledno vecina nije htela da ostane u istoj. A takodje znam da postoje realna merila zivotnog standarda - u cemu je nebitno da li to podrzava preko 50% stanovnista, standard je standard.

Ne predpostavljam ni da preko 50% Rumuna misli da je zivot u Chauseskovoj Rumuniji bio los, sigurno da ces naci ljude kojima je bas bilo lepo. Sto nista ne govori o realnom stanju.

 

A standard of living is the level of wealth, comfort, material goods, and necessities available to a certain socioeconomic class or a certain geographic area. The standard of living includes basic material factors such as income, gross domestic product (GDP), life expectancy, and economic opportunity. The standard of living is closely related to quality of life, which can also include factors such as economic and political stability, political and religious freedom, environmental quality, climate, and safety.

Ono sto su tvoji standardi ne znaci da i ostali moraju da ih se slepo pridrzavaju.

:default_coffee:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kronostime said:

Ono sto su tvoji standardi ne znaci da i ostali moraju da ih se slepo pridrzavaju.

:default_coffee:

:lol_2: ovo isto kao da si mi rekao da ono sto je za mene politicki sistem ne znaci da i drugi treba da smatraju za politicki sistem. 

Predlazem rad na doktoratu "Subjektivno merilo zivotnog standarda" pa lepo za Nobela.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ObiW said:

 

 

 

Vlajsa (tako smo ga zvali u ono vreme) je izneo najprecizniji opis tog vremena, Jugoslavije polovinom osamdesetih:  kokoška kojoj  su otkinuli glavu a koja i dalje trči po dvorištu. Ti se ljutiš i kažeš da Vlajsa ne govori o bezglavoj kokoši u ime tvoje generacije, Darth Bane se čudi što je bezglavi trup pao na zemlju, a neko treći žali što nije veterinar probao da vrati glavu na bezglavi trup pa da kokoš opet veselo kljuca po dvorištu ko nekad. Politički idioti, lepo Vlajsa kaže.

Cek, otkud tebi ideja da se ja cudim sto je bezglavoj kvocki trup pao na zemlju?! Pa me jos onako djuture strpas u kategoriju politickih idiota?

Ja sam jedan od onih koji dokazuju da od samog rodjenja ta kvocka  nije bila zdrava kvocka vec jedan zarazeni mutant - koji je snosio pokvarena jaja! A od bolesne kvocke su se izlegli i bolesni pilici ( zemlje nastale raspadom SFRJ). 

A i ono vezano za kriterijume srednje klasa - odlazak u bioskop? Pa ko jos danas ide u bioskop? 

Mi smo probali sa objektivnim pokazateljima - izmedju ostalog neko je nakacio i tabelu sa realnim zaradama tokom 70- ih i prve polovine 80- ih gde se pokazuje da je najvisa realna zarada bila negde 1979 god i iznosila oko 600 nemackih maraka! I opet ne vredi - i dalje se prica o nekih 1000+ maraka!??!?!! I onda opet ti isti optuzuju nas da forsiramo samo nase subjektivno iskustvo - pa koji je to spin? 

Kao i ova .... Konstantin: na politickim temama na froncle se cepa od ridanja zbog diktature Vucica , a sa druge strane kako se lepo tada zivelo! Kao da bi kod Tita protestanti smeli da setaju ulicom i blokiraju iste? Pa policija bi ih zgazila u Titovom rezimu! A sta je bilo 1981 na Kosovu? Ljubicic je slao tenkove koji su gazili Albance koji su se tada nesto bunili! Jeli i njima bilo lepo tada u bivsoj "Jugi"??? A i oni su bili gradjani iste! 

Zato i sada kada se bune na sadasnji rezim, a puna usta fer izbora i slobode medija itd ... neka budu iskreni i kazu da zele povratak socijalizma !!!

Link to comment
Share on other sites

Ono sto su tvoji standardi ne znaci da i ostali moraju da ih se slepo pridrzavaju.

default_coffee.gif

I obrnuto. Tema je ampljivo postavljena s'pokušajima hvalospeva nečega što baš ne treba slaviti. Da ljudi su dobili stanove tako što je neko oduzo iste, od nekoga ko je sagradio iste. Jedna soba 2 osobe filozofija. Radne akcije kako bi se obrazovali mladi ljudi da treba uzeti onome ko u svojoj zgradi ima par stanova i nešto lokala. Naravno da je život za nekoga bio med i mleko, ništa ne radiš samo paziš šta pričaš.

Ovo je priča o BG od 45-te do kraja sedamdesetih. Sad, neko to nije ni osetio, pošto eto nisu imali šta da mu zakače kučke komunističke, a neko je morao da ćuti.

Bilo kako bilo, živi smo i ovi iz haustora i ovi koji tamo nisu zalazili.

[emoji14]

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Darth Bane said:

Cek, otkud tebi ideja da se ja cudim sto je bezglavoj kvocki trup pao na zemlju?! Pa me jos onako djuture strpas u kategoriju politickih idiota?

Ja sam jedan od onih koji dokazuju da od samog rodjenja ta kvocka  nije bila zdrava kvocka vec jedan zarazeni mutant - koji je snosio pokvarena jaja! A od bolesne kvocke su se izlegli i bolesni pilici ( zemlje nastale raspadom SFRJ). 

 

U pravu si, zamenio sam te sa nekim drugim. Izvini.

 

6 hours ago, Constantin said:

Idioti su čerupali, tu isu, kokošku još dok je bila pile....možda nisu ni trebali da je puste da odraste. No dok je nosila jaja, bila je dobra, ali eto neko se uželeo juhice, ne ?

 

Tebi je SFRJ kao serija "Grlom u jagode". Meni je kao film "Jagode u grlu".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

večeras je u crvenoj liniji na N1 tema "Ex YU". 

 

22 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Krediti za SFRJ su, to zna svako dete, bili politicki, a ne ekonomski.

 

Nije uopste bitno, mada mislim da taj kredit od milijarde nije bio nista posebno na drzavu od 22 miliona, ali i da jeste, postojao je neki interes za to podrucje, kao sto postoji i dan danas. Ogromne pare su potrosene poslije od strane istog Zapada, vjerovatno cak i vece, koje nece nikada direktno vratiti.

Pa cak i ovaj gore pomenuti N1 tj CNN koji je iza toga, toliko mnogo kosta, potpuno se besplatno gleda sa cak tri TV stanice, posebno za Srbiju, posebno za Hrvatsku i posebno za Bosnu. To je samo jedan primjer.

Nisam cuo da tako nesto postoji bilo gdje drugo, mozda RT na engleskom jeziku.

Kakav je tu ekonomska racunica za CNN, nikakva, ali ocigledno je da je to podrucje strateski bitno, medjutim jugosloveni svi skupa nisu znali da to iskoriste, jedino je Shaban to znao, cak i kada je osnovao Nesvrstane i pomalo gurnuo prst u oko i istoku i zapadu, opet su mu davali.

Neko ce reci pa mi smo samo prosili, ipak treba malo vidjeti da te pare koje smo dobili su manje od onoga sto je unisteno tokom dvadesetog vijeka od tog istog Zapada, ali da ne idemo sad u te detalje, ne vjerujem da bi mogli da se slozimo, pa da se zadrzimo cisto na zivotu u toj drzavi.

 

@mrdti si imao mnogo bogatije roditelje i mogli ste da priustite mnogo vise, cak ne vjerujem ni da tvoja djeca zive nesto bolje. Zanemari napredak tehnologije, ali 30 dana skijanja, 20 dana na hrvatskom moru, pa onda Grcka, Zlatibor, you name it :smiley5: ali eto i ako si materijalno zivio mnogo bolje od mene ipak ti nije bilo to dovoljno, sto je potpuno legitimno, ali je meni bilo ipak dobro, bio sam zadovoljan svojim zivotom. To je individualno.

 

@vilhelmina da ne citiram sad, odlican post, upravo kako sam i zamislio ovu temu da izgleda.

 

Generalno ubjedjivanje da je sistem bio los i da nije trebao da se mijenja je besmislen, jer to niko ni ne tvrdi. Ja nisam nikada bio clan partije, niti me je to uopste interesovalo, ko je bio, takodje ne zamjeram.

 

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Polako jarane, polako... to što su nečiji roditelji možda imali vikendicu na Jahorini ili Kopaoniku pa je bilo skijanja, ili što su imali stan u Makarskoj ili na CG primorju pa je bio letnji raspust na moru ne znači da sistem već polovinom osamdesetih nije propao pa već tada nije bilo šanse za sledeću generaciju koja se zapošljavala da stekne društvene stanove preko preduzeća kao prethodna. To se lepo videlo ko je hteo da vidi, a vrhunac je bio Ante Marković koji je 1990 odvrnuo slavinu iz budzeta i davao zaposlenima u državnoj službi pa je vozač tramvaja imao hiljadu maraka platu, kao i medicinska sestra u Kliničkom centru, a ja sa fakultetom u velikoj uspešnoj društvenoj firmi malo manje od pet stotina. Kako da na tako nešto ne kažeš “ma zajebi ovo” i ne spakuješ kofere?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma već u vreme Ante Markovića je svako vukao pare na svoju stranu. Tada je već Srbija upala u platni sistem zemlje, a onda i u savezni SUP.
A onda su krenuli sa “zajmom za preporod Srbije” i sl. pljačkaškim akcijama.
To je kao kada bi rekao da je Đinđić uspostavio demokratiju u Srbiji za 2 godine što je bio na vlasti. Jeste, kako nije, pored Legije, Koštunice i Velja Ilić ekipe.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ObiW said:

 

Ajde da malo dodam na ovo tvoje misljenje za one koji se cude kako sam ja iz sela - izasla. Kad pricam o zivotu tamo zvuci ogorceno, ali ja totalno nisam ogorcena, jednostavno to je bila realnost, i dala mi je uvid u vise slojeva drustva.

 

Nisam smatrala da ima nesto smisla objasnjavati, moj otac je pre mog rodjenja bio gastarbajter, kako je zavrsio u SFRJ, je bio pa, sticaj okolnosti i generalno mozete to da pripisete mojoj majci, sto je mi zezamo evo decenijama.

 

Zbog nekih privatnih razloga, on se nadje u tom u selu, upozna moju majku, zaljubi se ono komplet, i pod njenim pritiskom koja nije imala pojma sta znaci zivot van SFRJ, ostane. Tako da sam ja hibrid, izmedju ruralne SFRJ i gradjanske. Moji rodjaci su se uglavnom zezali da moj otac nije znao sta je zemlja osim u saksiji pre nego je upoznao moju majku.

 

Naravno on je u SFRJ poceo od pocetka, od nule. Zato u principu necete naci forumase na ovom forumu koji imaju isti background kao ja. I ja to savrseno razumem.

 

Vecina ljudi na ovom forumu je bila srednji stalez, zato i nisam sebe klasifikovala kao prosek

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Angelia said:

Vecina ljudi na ovom forumu je bila srednji stalez, zato i nisam sebe klasifikovala kao prosek

Srednji stalez, u socijalizmu nije bilo staleza. U feudalizmu, da. No dobro zna se na sta se misli...

(ali odakle uopste mozes da cenis ko je na kom statusu u drustvu, po pisanju na forumu? ili po intuitivnoj proceni?)

 

Srednja klasa da....nije cak stvar ni ideologije.

 

Naravno da je tema takva da postoje stavovi za i protiv.

 

Ja nisam da se revidira prica i svede na to da su jedni ziveli ocajno a drugi slave taj ocaj u romantizmu neuspeha danasnjice.

 

Meni je selo bilo mnogo znacajnije, moji roditelji su dosli sa sela i otac je proveo citav zivot u socijalizmu, na selu se radilo, za razliku od danasnje omladine (mislim na alfa generacije) mi smo itekako upoznali selo i sve sto se radilo na selu i plascenje sena i okopavanje kuruza (kako se u Bosni govorilo) i mnogo toga sto danas nekom predstavlja tezak rad.  Sa 12 godina sam radio sve to, bio na traktoru, gumenjaku, zamenjivao remen na aranu (deda je imao pilanu), nosio mistriju kad je deda odlazio da nesto radi od zanata po selu.  Moja deca su takodje upoznala selo ne tako intenzivno i ne toliko dugo kao ja ali dovoljno da mogu da znaju sta je selo.

 

 

OVde se stalno nesto tumba naopako. Raspala se SFRJ jer nije valjala to je tacno (ranije smo diskutovali i o tome i granicama sistema, neko teoriju razume neko ne razume, neko uzima de fakto stanje) ali zivot u njoj svako je proziveo kolko je proziveo, ne svodi se to na pitanje trajanja tog sistema nego na vrednosti koje je covek preuzeo u nekom vremenu i s kojima pokusava da zivi i danas, a taj zivot i standard jesu vrednosni sistem-zivot kao nemeriv, standard kao ekonomski meriv i uporediv ali nedovoljan da kompletira osecaj vrednosti zivota.

 

Standard je pola zivota, zivot je vise od tog standarda.

 

...a zivot je Vise od igre. 😉

Vreme ocaja, vreme nade, jedni ruse drugi grade, prolaze ratovi, padaju vlade...Pitove ruke vise nisu mlade, 60godina za dolar rade, a negde daleko u Ilinoji nadgrobna ploca stoji i prazan kovceg ceka da Pit stigne iz daleka.

 

Pit i to je Amerika, ....srecan je onaj koji se jedan dan kasnije probudi.

 

Edited by Janne240
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Darth Bane said:

 

Kao i ova .... Konstantin: na politickim temama na froncle se cepa od ridanja zbog diktature Vucica , a sa druge strane kako se lepo tada zivelo! Kao da bi kod Tita protestanti smeli da setaju ulicom i blokiraju iste? Pa policija bi ih zgazila u Titovom rezimu! A sta je bilo 1981 na Kosovu? Ljubicic je slao tenkove koji su gazili Albance koji su se tada nesto bunili! Jeli i njima bilo lepo tada u bivsoj "Jugi"??? A i oni su bili gradjani iste! 

Zato i sada kada se bune na sadasnji rezim, a puna usta fer izbora i slobode medija itd ... neka budu iskreni i kazu da zele povratak socijalizma !!!

Šta je ovde nelogično, pa čak i da nisam u pravu. Jel ti to imaš problem s logikom ? 

3 hours ago, melankolic said:

Ma već u vreme Ante Markovića je svako vukao pare na svoju stranu. Tada je već Srbija upala u platni sistem zemlje, a onda i u savezni SUP.
A onda su krenuli sa “zajmom za preporod Srbije” i sl. pljačkaškim akcijama.
To je kao kada bi rekao da je Đinđić uspostavio demokratiju u Srbiji za 2 godine što je bio na vlasti. Jeste, kako nije, pored Legije, Koštunice i Velja Ilić ekipe.

U SSUP se upalo nakon što je Josip Boljkovac maznuo celu analitiku...

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Postavljajuci te slike iz zivota sitomasnih ljudi danas ti si njenu pricu o siromastvu u SFRJ zapravo potvrdio, samo ce za tebe ocigledno zauvek ostati rebus - kako.

 

Decenije posle SFRJ. To su bili dani kada je onaj kriminalac Marko Milićev usmrtio nedužnog dečka na Brankovom mostu. U Mini Morisu, sa dve pušike u kolima, ubio čoveka. Odakle njemu ta kola?

 

To me je toliko potreslo kada sam video vest (istovremeno) o pogibiji tog rudara. Zato sam i čuvao sliku. Ni danas mi nije lakše.

 

Po presudi, ubistvo iz nehata, on bi trebao da izađe iz zatvora, ako već nije, i eto ga, nazad u društvo.

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Yoyogi said:

 

Decenije posle SFRJ.

 

 

Ja sam napisao, znajuci da neces shvatiti, da ce to ostati rebus za tebe ..... vidi samo kako si blizu, a nemas snage za taj poslednji napor, korak ka prosvecenju  :roflmao: ....... napisao si da je rudarska porodica decenijama posle SFRJ .......... JOS UVEK siromasna. 

 

Samo su u SFRJ bili bogati ........ :s_d: ..... Alije Sirotanovici .........

 

Ti si moj idol.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Just now, Denis Jasharevic said:

 

Ja sam napisao, znajuci da neces shvatiti, da ce to ostati rebus za tebe ..... vidi samo kako si blizu, a nemas snage za taj poslednji napor, korak ka prosvecenju  :roflmao: ....... napisao si da je rudarska porodica decenijama posle SFRJ .......... JOS UVEK siromasna. 

 

Samo su u SFRJ bili bogati ........ :s_d: ..... Alije Sirotanovici .........

 

Ti si moj idol.

 

Vidi ti ovaj tvoj post sutra.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ja sam napisao, znajuci da neces shvatiti, da ce to ostati rebus za tebe ..... vidi samo kako si blizu, a nemas snage za taj poslednji napor, korak ka prosvecenju  :roflmao: ....... napisao si da je rudarska porodica decenijama posle SFRJ .......... JOS UVEK siromasna. 

 

Samo su u SFRJ bili bogati ........ :s_d: ..... Alije Sirotanovici .........

 

Ti si moj idol.

Pa u SFRJ to je bila imucna porodica ...

Edited by Darth Bane
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Janne240 said:

Srednji stalez, u socijalizmu nije bilo staleza. U feudalizmu, da. No dobro zna se na sta se misli...

(ali odakle uopste mozes da cenis ko je na kom statusu u drustvu, po pisanju na forumu? ili po intuitivnoj proceni?)

 

 

 

Pa kad se zna sta se misli sta ti treba da pominjes feudalizam? 

A odakle mogu da cenim, vecina koja ovde diskutuje je bila i na B92, godinama, a cenim po profilu standardnog pratioca b92 u odredjeno vreme.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Pa kad se zna sta se misli sta ti treba da pominjes feudalizam? 

A odakle mogu da cenim, vecina koja ovde diskutuje je bila i na B92, godinama, a cenim po profilu standardnog pratioca b92 u odredjeno vreme.

Gresis Andjo! U socijalizmu je postojao samo jedan stalez - radnicka klasa! Nije bilo podele na visi, srednji i nizi stalez.svi smo bili jednaki.svi smo bili isti. Ko jaje jajetu! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Gresis Andjo! U socijalizmu je postojao samo jedan stalez - radnicka klasa! Nije bilo podele na visi, srednji i nizi stalez.svi smo bili jednaki.svi smo bili isti. Ko jaje jajetu! 

:classic_smile: malcice je bilo drugcije u praksi.

Link to comment
Share on other sites

Salu na stranu da se vratimo temi - zivotu u SFRJ. Ja se recimo secam restrikcija struje. Ne secam se tacno kojih dana je to bilo, ali negde u zimskom periodu. Trajale su negde od uvece do pola noci. Secam se da sam tada pisao svoju domacu zadacu uz svecu. Nije bilo centralnog parnog grejanja - pa smo lozili furunu na ugalj- neka Kreka Wedo! Ugalj je dolazio uglavnom iz Banovica - i to je bio solidan ugalj. Ali ponekad su se zajebali te dovozili lignit - iz Kolubare ili Kostolca. To je bila muka ziva. Secam se da su moji roditelji psovali taj ugalj ... 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...