Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Pa i taj period AM pokazalo se da je bio dobar zbog americke pomoci - u ocajnickom pokusaju da sprece raspad i gradjanski rat! A ne zbog superiornosti i efikasnosti jugoslovenske privrede. Ali ni to nije pomoglo!!!

Kako onaj reče lično ne želim bogatstvo, čovek obožava da se pati i sređuje stvari preko reda.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2019 at 10:01 PM, Amigo said:

 

Pazi ne valja ni jedno ni drugo. Svaki dan voziti nekoliko sati do posla je ubitacno i unistava zdravlje, bez obzira na udobnost automobila, Ne vidim tu nikakvu lepotu zivota, biti zaglavljen satima u beskrajnim kolonama automobila.

 

Volio bih da se javi jos neko iz okoline Beograda sa svojim iskustvima, ja sam rekao svoje najiskrenije. Zaista sam bio neki prosjek u poredjenju sa svim ljudima koje sam poznavao i iz Sarajeva, kao i sa ljudima iz drugih gradova i manjih mjesta.

Prelazim 50 km u jednom pravcu dnevno, 100 u oba, busom na posao...lakse nego autom, kroz grad, a obično stignem i brže nego neko iz neke dalje beogradske opštine. Putujem 15 -tak godina a devedesetih sam putovao 80 km u jednom pravcu, vozom.

 

Inače, na zapadu Australiji, Kanadi i Americi te kilometraže su normalna stvar i putuje se autom koliko sam čuo...

 

3 minutes ago, mrd said:

Kako onaj reče lično ne želim bogatetvo, čovek obožava da se pati i sređuje stvari preko reda.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

čuj ne želi bogatstvo, samo je realan, teško da neko obožava patnju, a da živi na kradjama...to je već drugo, takav evolucijski,tehnološki i civilizaciji progres ovde je davno dosegnut.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uvek kažem u inostranstvo je otišo i kurta i murta, i sa dva osnovne i s fakultetom, što ne menja stvari kad je "varljiva sreća" za komadom većim.

Probo i ja, i ništa posebno. Nemačka me ne zanima ni u razglednicama...Skandinavija je već nešto drugo, a Italija nije lepa kao što je nekad bila.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Janne240 said:

Inače, na zapadu Australiji, Kanadi i Americi te kilometraže su normalna stvar i putuje se autom koliko sam čuo...

 

 

Naravno, ali pogledaj recimo puteve u tim zemljama, dostupnost automobila u odnosu na primanja i generalno standard.

Malo je bezveze uporedjivati. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Standard je dostigao neki vrhunac 1990, vec 1991 je poceo lagani pad, upravo sa tim sto kazes, nezdrava atmosfera,

 

Kako ti mlatiš amigo, mogao bi neko pomisliti da smo zaradili i zasluzili "vrhunac standarda".

 

Nije bilo nikakvog "dostizanja vrhunca standarda" nego su drugovi komunisti isli u Washington da prose jer su gaće bile pocepane skroz. Zapretila glad k'o Rusima.

 

Onda su svi obnovili "belu tehniku", televizore i cuvene Gold Star (danas LG) videorekordere i spičkale se te pare za godinu dana.

 

Klempavi se "mudro" dosetio i rekao Srbima da su Ante i Hrvati pokrali sve pare ........ i eto, nema nikakve folozofije, upiskicete se od srece i secanja kako nam je bilo lepo, kako smo bili pametni, vredni i lepi, plus progresivni levicari i nesvrstani .......... kad ono - socijalni slucajevi ........

 

........ evo vidim da New York Times uredno odrzava arhivu, sve lepo pise ........ teska gologuzija, k'o Zimbabve, braca nesvrstana ...... 

 

Prime Minister Ante Markovic of Yugoslavia met with President Bush today, seeking United States assistance in making economic and political changes opposed by hard-liners in the Communist Party.

Mr. Markovic, who visited Mr. Bush at the White House, was pressing for American financial aid and for help in obtaining new loans to ease Yugoslavia's $19 billion foreign debt and help steer the country toward a market economy.

Mr. Bush's spokesman, Marlin Fitzwater, said the President welcomed Mr. Markovic's ''commitment to market-oriented economic reform and to building democratic pluralism.''

 

Quote

spacer.png

 

 

 

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Naravno, ali pogledaj recimo puteve u tim zemljama, dostupnost automobila u odnosu na primanja i generalno standard.

Malo je bezveze uporedjivati. 

 

Putovati na posao 100 km u jednom pravcu po pretrpanim autoputevima je kazna, i ko to prezivi pravi je hadzija. 

To se vidim zeli predstaviti kao neko vozikanje i zajebancija. Da ne spominjem kako je tek zimi i koliko ljudi gubi zivote.

 

bfb047915194d9fa97141a99cc150c0c.jpg

 

images?q=tbn:ANd9GcRs2fbCbl3SNnxSK8PInV_

 

images?q=tbn:ANd9GcRU5IRB77UXFgNoNfR9hgH

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Joj kako ti mlatiš brale, mogao bi neko pomisliti da smo zaradili i zasluzili "vrhunac standarda".

 

Nije bilo nikakvog "dostizanja vrhunca standarda" nego su drugovi komunisti isli u Washington da prose jer su gaće bile pocepane skroz.

 

Sta time sad dokazujes, da je covek trazio kredit, pa sta? Pa ne daje se kredit nekome ko to ne moze da vrati.

SFRJ 18 milijardi kredita 1991, drzave naslednice 100-tinjak milijardi, trenutno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

O yebote, pa koliko puta treba da ponovim.da sam bio apsolvent kad je rat vec poceo. Otisao sam kad sam mogao. Da sam mogao ranije ne bi sigurno proveo skoro cele devedesete u raspaloj Srbiji. Ne znam sta je tu nejasno.

Tesko objasniti, neki bi ovde da smo se u pelenama zaputili preko granice.

 

A sto se tice standarda, i kako su "retki odlazili u inostranstvo":

 

When it comes to the other economic indicators, such as household income, inflation, or unemployment, the situation was not rosy in the last ten years of Tito’s rule either. Despite the pumping of huge amounts of foreign funds into the country, household income declined sharply in the second half of the 1970s. The annual inflation rate was measured by two-digit numbers, and a few years before Tito’s death, it accelerated and reached 40 percent per year. Despite the departure of over 1.1 million (or 20 percent of the workforce) Yugoslavs to temporary work abroad, the unemployment rate climbed from slightly below 7 percent to about 12 percent from 1970 to 1980. Such growth rates of unemployment and economic emigration are characterized as a sign of a deep recession in economic literature. Thus, the Yugoslav economy was in a terrible condition in the late 1970s, but this was masked by the increase in foreign loans of epic proportions, combined with a dramatic increase in economic emigration.

 

Ono da ne bude, samo ja pricam :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

Sta time sad dokazujes, da je covek trazio kredit, pa sta? Pa ne daje se kredit nekome ko to ne moze da vrati.

SFRJ 18 milijardi kredita 1991, drzave naslednice 100-tinjak milijardi, trenutno.

 

Ama covece okani se vise "drzava naslednica". Kako se zove topik? Drzave naslednice SFRJ? 

 

Da je bila normalna drzava majka, bila bi normalna i deca drzave.

 

Nesto ne vidim da se Poljaci, Cesi, Slovaci, Madjari zale i da hoce da se vrate Rusima.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Obrati se ovima sto su otisli pre raspada ex-YU :lol_2:

Sad mi je lakše :thumbup:

2 minutes ago, Darth Bane said:

Ovo je dobar vic! Doobaar! 

Pa da...probaj sad u nekoj banci da uzmeš kredit, a da ti "kreditni biro" nije čist...ne možeš ni 'iljadu evra da uzmeš, a kamo li tolike milijarde :smiley2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...ili su nenormalna deca pomogla "majci"  da  zglajzne...:smiley33:
Šalu na stranu ja sam hteo da pomognem, ali mi se !ije dalo. Hteo sam da budem truli bogataš na zapadu. [emoji14]
Mnogo je lakše kad su i ulaz i izlaz jasni na početku.
Ono kako je bilo kod nas daš marku, a nazad dobiješ...

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pa da...probaj sad u nekoj banci da uzmeš kredit, a da ti "kreditni biro" nije čist...ne možeš ni 'iljadu evra da uzmeš, a kamo li tolike milijarde smiley2.gif

Ti bi 'iljadu maraka?

 

[emoji14] :) [emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Krediti za SFRJ su, to zna svako dete, bili politicki, a ne ekonomski.

 

 

Sve je u SFRJ bilo politika, samo se nekad nije osećalo, aponekad baš jako.

3 minutes ago, mrd said:

Ti bi 'iljadu maraka?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Kome toliko da pišem ? :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...