Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Jesu li se ove papuče pravile samo za vojsku? Moj deda, otac moje majke, je bio ratni vojni invalid i mogao je da dobije neke stvari od vojske za dž. Samo sam kod njega vidio te papuče, ne sjećam se da ih je osamdesetih bilo po prodavnicama. Uzgred, dobijao je i neke cipele koje su valjda nosili oficiri, te su bile dosta teške i tvrde, ali su stvarno bile jako kvalitetne, odlična koža, nisu čule ni snijeg ni so, znam da mu je moj otac donosio francuske i italijanske cipele i da je deda bio u fazonu baš su super... da se nose po kući.

 

Link to comment
Share on other sites

@zoran59

Shvataš da je to pitanje, iako retoričke prirode, ipak nekome upućeno? 
 

Previše se učitava i projektuje ono najgore, a u principu su nijanse u pitanju, odnosno perspektive. 
 

Da li iko normalan može zamisliti SFRJ u EU? Pa ne može. Pokušali braća slovenci da poguraju voz, a ova druga složna baraća balvane i tisućljetne sne. Ta država je morala da se raspadne/dekonstruiše, pa tek onda da se gradi na principima koje ni danas njena društva u suštini ne priznaju. 
 

E sad, valjda ovde na forumu nema te budale koja tapše sa dve ruke na način na koji se raspade (krvavi), pa stoga nema ni potrebe za postavljanjem tog, priznajem stilski efektnog, pitanja.

 

Tako da, opušteno...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Beonegro said:

Ko od Slovenaca? Ja se stvarno ne sjećam da je neko drugi sem Ante Markovića pominjao SFRJ u EU.


...

Evropa zdaj!

Još malo pa će tačno 30 godina od kako su Slovenci u ondašnjoj SFR Jugoslaviji lansirali parolu: Europa zdaj. Ako neko slučajno ne razume slovenački – Evropa sad.

Time su Slovenci, da podsetimo mlađe čitaoce, izrazili jasno opredeljenje za Evropu. Tačnije za ulazak Slovenije, odnosno čitave SFR Jugoslavije u Evropsku ekonomsku zajednicu. Pošto Unija tada još nije postojala.

Zarad mlađih čitalaca, opet, ali bogami i starijima da osvežimo pamćenje, u Jugoslaviji se o tome uveliko raspravljalo, pa su čak vođeni i neki razgovori u tom smislu.

U stvari, na tom pitanju je počeo raspad Jugoslavije. Slovenija nije htela da čeka, a Srbija je sve više gledala put Moskve. Da bi pokazala ko je veći Evropljanin, Srbija je uvela blokadu slovenačke robe. Tvrdilo se da će Slovenija propasti čim više ne bude dobijala naše voće i povrće, i čim ovde ne bude mogla da prodaje svoje džempere i frižidere. Odziv je bio masovan.

Prošle su tri decenije. Slovenija je već više od decenije i po u Evropskoj uniji, a moglo bi se lako desiti da Srbiji bude potrebno još toliko da se nađe u njenom društvu.

Ako ostane ova vlast. A ako ne ostane – onda i duže.

Jer, kako stvari na opozicionoj političkoj sceni stoje, partije koje se izričito i beskompromisno zalažu za Srbiju u Evropi više su nego retke. A ni u opozicionoj tzv. intelektualnoj eliti, nije bolje.

Tek je tu muljačina. Mi smo za evropska pravila, ali kada je reč o Evropi – daleko joj lepa kuća. Mi ćemo sami da gradimo evropejske institucije, ali u Evropu nećemo, jer se ona ionako ruši. Priča se o solidarnosti, ali kad treba pokazati solidarnost sa Evropom, onda se viče – a naša deca, a naše crkve, a naše… Mi smo za Evropu u Srbiji, ali nismo za Srbiju u Evropi. I sve tako.

Ko može da poveruje u te somnambulije?
 

Mijat Lakićević

Peščanik.net, 08.05.2019.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zoran59 said:

 

4 hours ago, zoran59 said:

Zato postavljam pitanje pljuvacima po Yu: zasto i kako je bilo kome kvalitet zivota poboljsan raspadom drzave?

 

 

 

 

Meni jeste. Video sam da ce se raspasti i preduzeo korake da odem pre nego krene klanica. To sam i uradio, i ostvario sam se u profesionalnom i materijalnom smislu daleko više nego da sam ostao. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Gomila zadriglih ruralnih likova koji su krali sve od mesnog nareska do sijalice, za relativno dobre pare i besplatno letovanje u Tucepima. Pa kako ce postojati? To ni Pentagon ne bi izdrzao.

I ovo sada što je ostalo, pola se razbežalo po Nemačkoj i Sloveniji, voze kamione za puno pristojnije plate nego da su i dalje pod uniformom.

Link to comment
Share on other sites

Da je vojni vrh imao muda, onu složnu braću da je pohapsio, uveo vanredno stanje, razoružao TO i ostale padobrance, raspustio SKJ i zemlju predao NATOu i organizovao tranzicioni period pod nadzorom EZ i uveo konfederaciju u EU 1993. 

Al, jbga - nije bilo pametnih, ni hrabrih. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ObiW said:

 

Meni jeste. Video sam da ce se raspasti i preduzeo korake da odem pre nego krene klanica. To sam i uradio, i ostvario sam se u profesionalnom i materijalnom smislu daleko više nego da sam ostao. 

 

Nemam nameru da te tumacim i ispravljam, ali verovatno si preskocio kljucnu rec koju je on upotrebio - sta smo mi dobili raspadom SFRJ.

 

Ti nista nisi dobio raspadom. Ti si dobio odlaskom. Sumnjam da si bio zainteresovan za raspad. Da jesi, onda bi valjda i ostao.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GlennGould said:

Da je vojni vrh imao muda, onu složnu braću da je pohapsio, uveo vanredno stanje, razoružao TO i ostale padobrance, raspustio SKJ i zemlju predao NATOu i organizovao tranzicioni period pod nadzorom EZ i uveo konfederaciju u EU 1993. 

Al, jbga - nije bilo pametnih, ni hrabrih. 

Kako beše...u nekom filmu, neka Amerikanka čini mi se...kaže...(parafraziram)  Kakva jebena država, ne možeš ni atentat na predsednika da izvršiš, ima ih 6...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GlennGould said:

Da je vojni vrh imao muda, onu složnu braću da je pohapsio, uveo vanredno stanje, razoružao TO i ostale padobrance, raspustio SKJ i zemlju predao NATOu i organizovao tranzicioni period pod nadzorom EZ i uveo konfederaciju u EU 1993. 

Al, jbga - nije bilo pametnih, ni hrabrih. 

 

Eh ............ 

 

Ali nikad nije kasno ..... bar sto se Srbije tice :roflmao:........... 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Pa kad se zna sta se misli sta ti treba da pominjes feudalizam? 

A odakle mogu da cenim, vecina koja ovde diskutuje je bila i na B92, godinama, a cenim po profilu standardnog pratioca b92 u odredjeno vreme.

Pa ne treba mi, tom pojmu je tu mesto.  Tebi je ustrebalo...

Standardni pratilac? pa koji je to stalez??? msm stvarno nema veze sa srednjom klasom, aman.

Prosecni slusalac isto nema veze sa klasno-slojnom strukturom ako se prethodno ne uzorkuje iz iste. No sve je to nebitno...

1 hour ago, Constantin said:

Zar uspomenu na JNA....?

daj zelenu torbicu za kupaonu.... 😄

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Nemam nameru da te tumacim i ispravljam, ali verovatno si preskocio kljucnu rec koju je on upotrebio - sta smo mi dobili raspadom SFRJ.

 

Ti nista nisi dobio raspadom. Ti si dobio odlaskom. Sumnjam da si bio zainteresovan za raspad. Da jesi, onda bi valjda i ostao.

 

 

 

 

 

Pusti sad to... vidiš da raja priča o vojničkim papučama, SMB torbicama i priborima za higijenu... i nemaju pojma da su Slovenci hteli u EU jos 1990...

 

Sa kim sam ja na forumu 😱

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...