Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Crvena je konj. 
Kad se pojavila vredela e mnogo, na slici vidim da je iz 1986 a hiljadarka som, ako dobro vidim iz 1981, za pedeset takvih sam 1980 kupio novog fiću.
 
Ja se sećam da je 84 moj jugo45 bio 4000 dem, ali mi se cini da je u dinarima već bio nekoliko miliona.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Beograd, kada je bila dovoljna za jedan dan zivota...
Kad je to bilo, posle 97?

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

Ja se sećam da je 84 moj jugo45 bio 4000 dem, ali mi se cini da je u dinarima već bio nekoliko miliona.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Kad je to bilo, posle 97?

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

Hm, negde oko 1986 - 1987 kada se pojavila i novčanica od 20000 din. Ne mogu tačno da se setim. Bila je priča...vidi sta se moglo ranije kupiti za te pare (sve sto je na slici), a onda bi se novčanica presavila da se vidi samo dlan ruke koja drži grozd...pa se vidi šta se sada može dobiti...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mrd said:

Ja se sećam da je 84 moj jugo45 bio 4000 dem, ali mi se cini da je u dinarima već bio nekoliko miliona.

 

Da, ali se tada još uvek govorilo u starim dinarima, onim do 1965. Moj fića je koštao 50.500 novih dinara ili 5.050.000 starih. Marka je bila oko 15 dinara ili 1500 starih, ili oko 3000 Dem.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Da, ali se tada još uvek govorilo u starim dinarima, onim do 1965. Moj fića je koštao 50.500 novih dinara ili 5.050.000 starih. Marka je bila oko 15 dinara ili 1500 starih, ili oko 3000 Dem.

 

Apartman u Grčku je uvek koštao oko 200 DEM....u zavisnosti koji si red kuća od mora-plaže...:classic_biggrin:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hm, negde oko 1986 - 1987 kada se pojavila i novčanica od 20000 din. Ne mogu tačno da se setim. Bila je priča...vidi sta se moglo ranije kupiti za te pare (sve sto je na slici), a onda bi se novčanica presavila da se vidi samo dlan ruke koja drži grozd...pa se vidi šta se sada može dobiti...
Toga se baš ne sećam, a do 90 sam živeo po kafićima. Sećam se da smo već te 83-84 sve već ealunali u DEM.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

 
Da, ali se tada još uvek govorilo u starim dinarima, onim do 1965. Moj fića je koštao 50.500 novih dinara ili 5.050.000 starih. Marka je bila oko 15 dinara ili 1500 starih, ili oko 3000 Dem.
 
Da u pravu si.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sećam se, bilo je to vreme "Uvoda u inflaciju" kad odeš nešto da pazariš, pa počnu da ti cifraju hiljade, milione dinara, najčešće se dijalog nastavljao "Ama brate kaži koliko je to u naše pare"....i lik ti kaže 50 maraka.....posle je sve išlo svojim tokom.

Link to comment
Share on other sites

Sećam se, bilo je to vreme "Uvoda u inflaciju" kad odeš nešto da pazariš, pa počnu da ti cifraju hiljade, milione dinara, najčešće se dijalog nastavljao "Ama brate kaži koliko je to u naše pare"....i lik ti kaže 50 maraka.....posle je sve išlo svojim tokom.
Nisam znao koliko su leviske u dinarima, bile 105DEM i to je. :) :)

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Constantin said:

Sećam se, bilo je to vreme "Uvoda u inflaciju" kad odeš nešto da pazariš, pa počnu da ti cifraju hiljade, milione dinara, najčešće se dijalog nastavljao "Ama brate kaži koliko je to u naše pare"....i lik ti kaže 50 maraka.....posle je sve išlo svojim tokom.

 

Devedesetih sam govorio da se naša novčana jedinica zove Milijarda. Sve smo izražavali u milijardama. (ako hoćemo da znamo stvarnu vrednost, onda u DEM)

Link to comment
Share on other sites



Ja se sećam da je 84 moj jugo45 bio 4000 dem, ali mi se cini da je u dinarima već bio nekoliko miliona.


Starih miliona odnosno nekoliko desetina hiljada novih dinara. Ovaj crveni konj od 100 dinara (novih) je "vredeo" 10.000 starih. Za juga ti je trebalo nekoliko cigli odnosno nekoliko sveznjeva od po 100 konja.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo je kako se ti nazivi, taj zargon, kako se to usece u glavu kad si mlad - pa ostane dozivotno.

 

Zivim u USA vec preko 40 godina. Nagovarao zenu da se ne buni kad sam kupovao polovni motocikl, pa rekao - ma ne sekiraj se, to je samo par somova (u dolarima).

A onda, ona je htela novu kucu. I ja rekao - ni u ludilu,to je skoro pola cigle!

:classic_biggrin:

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ovih 5 dinara se sjecam kao kroz maglu, dok 20 dinara, tje dvije hiljade, dva soma, dvije milje, pamtim po tome sto sam sa tom novcanicom kao srednjoskolac, mogao da izadjem, platim koje pice, kupim cigare.

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

  2 hours ago, Amigo said:

Mislim da su komunisti uradili nesto mnogo gore nego sto su ekonomski zaostajali, a to je njihovo rjesenje nacionalnog pitanja.

U SFRJ su to uradili po uzoru na Sovjetski savez, gdje se sve radilo na potenciranju razlika medju narodima, tako da su se bukvalno sve postkomunisticke visenacionalne drzave raspale, a posebno kod nas na jedan katastrofalan nacin, zbog koga se i dan danas vuku ti problemi i ko zna kada cemo se kao narodi izvuci iz tog zacaranog kruga netrpeljivosti.

Jugoslovenstvo je pored toga sto se dosta ljudi tako izjasnjavalo, bilo suptilno zatirano. Ova sva prica samo o jeziku je apsurdna da postoje cetiri naziva jednog te istog jezika, iji korijeni su u odsustvu volje da se umjesto srpskohravtskog taj jezik nazove nekim neutralnim imenom, najprostije jugoslovenski, po uzoru na druge jezike, njemacki, engleski, francuski, spanski, protugalski.

Da je ta drzava bila malo drugacije ustrojena i demokratizovana ne bi bilo ni rata, a onda bi to bila sasvim druga prica.

 

 

Quote

@ters
ovo je mit sa druge strane- Jugoslovenatvo nije zatirano, kao ni ostale nacije. Znam jer sam bio nacionalni Jugosloven svojim opredjeljenjem i svojim izborom, kao uostalom i gotovo svaki 6 stanovnik moje opstine. I vjerovatno bih idanas  bio Jugosloven da armija pod tim imenom nije zarolala tenkove po Sloveniji- tek od tada pocinje zatiranje  Jugoslovenstva… 

 

No offense, ali si dao odlican primjer.

Ja sam se isto izjasnjavao kao Jugosloven, a nekada i kao Srbin, u principu mi to nije nista posebno znacilo, mozda je to i bila Srboslavija, sto je opet neko drugo pitanje, ali za neku karijeru, makar u BiH, nije bilo dobro biti Jugosloven, zbog kljuca. Sjecam se da kada je moj otac aplicirao za mjesto direktora, morao je da promijeni Jugosloven u Srbin, inace ga ne bi drugovi izabrali.

Neutemeljenost te nacije se ogleda bas u tome sto si ti pomenuo, a to je da to nije bilo dovoljno razvijeno, cim si se odrekao Jugoslovenstva. Odreci se nacije zbog bilo cega bih svrstao u neku vrstu ekstremnog poteza, sto u slucaju odricanja od Jugoslovenstva nije slucaj, jednostavno to nije uspjelo, niti se htjelo da uspije.

Ja se licno smatram Jugoslovenom i sada, kao nekom kulturnom i regionalnom odrednicom, ali ne i vise nacionalnom.

Cak su se i mediji odrekli tog naziva i bivsa SFRJ se svugdje naziva Regionom.

Meni je jako zao te drzave, jer mislim da cak ni Slovenci nisu profitirali raspadom, a ostali su cisti gubitnici.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Amigo said:

 

 

No offense, ali si dao odlican primjer.

Ja sam se isto izjasnjavao kao Jugosloven, a nekada i kao Srbin, u principu mi to nije nista posebno znacilo, mozda je to i bila Srboslavija, sto je opet neko drugo pitanje, ali za neku karijeru, makar u BiH, nije bilo dobro biti Jugosloven, zbog kljuca. Sjecam se da kada je moj otac aplicirao za mjesto direktora, morao je da promijeni Jugosloven u Srbin, inace ga ne bi drugovi izabrali.

Neutemeljenost te nacije se ogleda bas u tome sto si ti pomenuo, a to je da to nije bilo dovoljno razvijeno, cim si se odrekao Jugoslovenstva. Odreci se nacije zbog bilo cega bih svrstao u neku vrstu ekstremnog poteza, sto u slucaju odricanja od Jugoslovenstva nije slucaj, jednostavno to nije uspjelo, niti se htjelo da uspije.

Ja se licno smatram Jugoslovenom i sada, kao nekom kulturnom i regionalnom odrednicom, ali ne i vise nacionalnom.

Cak su se i mediji odrekli tog naziva i bivsa SFRJ se svugdje naziva Regionom.

Meni je jako zao te drzave, jer mislim da cak ni Slovenci nisu profitirali raspadom, a ostali su cisti gubitnici.

 

Na isti nacin sam se odrekao i Srpstva i Bosnjastva - sto ne znaci da nisu dovoljno razvijeni, nego jednostavno da JA kao pojedinac odbijam da nosim istu odrednicu kao Karadzic ili Izetbegovic i oni koji su ih slijedili. Bio sam Jugoslaven, ali sam mogao biti Srbin ako je Srbin Bogdan Bogdanovic, Koca Popovic, Ivan Djuric, ili Bosnjak, ako je Bosnjak Dzemal Bijedic ili Dzemil Sarac ...  Nazalost neko drugi je odredio sta znaci biti Srbin, Bosnjak, Hrvat, Jugosloven... 

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ters said:

Na isti nacin sam se odrekao i Srpstva i Bosnjastva - sto ne znaci da nisu dovoljno razvijeni, nego jednostavno da JA kao pojedinac odbijam da nosim istu odrednicu kao Karadzic ili Izetbegovic i oni koji su ih slijedili. Bio sam Jugoslaven, ali sam mogao biti Srbin ako je Srbin Bogdan Bogdanovic, Koca Popovic, Ivan Djuric, ili Bosnjak, ako je Bosnjak Dzemal Bijedic ili Dzemil Sarac ...  Nazalost neko drugi je odredio sta znaci biti Srbin, Bosnjak, Hrvat, Jugosloven... 

Pa dobro nisi loše prošao, mi Jugosloveni ne pitamo mnogo primamo te u društvo 🙂

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ters said:

Na isti nacin sam se odrekao i Srpstva i Bosnjastva - sto ne znaci da nisu dovoljno razvijeni, nego jednostavno da JA kao pojedinac odbijam da nosim istu odrednicu kao Karadzic ili Izetbegovic i oni koji su ih slijedili. Bio sam Jugoslaven, ali sam mogao biti Srbin ako je Srbin Bogdan Bogdanovic, Koca Popovic, Ivan Djuric, ili Bosnjak, ako je Bosnjak Dzemal Bijedic ili Dzemil Sarac ...  Nazalost neko drugi je odredio sta znaci biti Srbin, Bosnjak, Hrvat, Jugosloven... 

A što ne Dragan Džajić, Piksi Stojković...Safet Sušić, Meša Baždarević ?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Constantin said:

A što ne Dragan Džajić, Piksi Stojković...Safet Sušić, Meša Baždarević ?

 

Ne cijenim nesto previse fudbal, ali hajde da kazem da do sada nisam imao problema ni sa ljudima kao Piksi (time will tell - nadam se da me nece razocarati), Pape - OK... Mesa samo kada ne pljuje ljude. Sa Dzajicem koji daruje Kapetana Dragana, ili Kicanovicem kao Milosevicevim potrckom - imam problem, i odbijam biti isto sto i oni, kao uostalom i sa Slavnicem koji je postao klovn za zabavljanje publike. Meni je vazno da me onaj koji se predstavlja kao ja ne bruka, ili da barem to ne radi namjerno...

 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ters said:

 

Ne cijenim nesto previse fudbal, ali hajde da kazem da do sada nisam imao problema ni sa ljudima kao Piksi (time will tell - nadam se da me nece razocarati), Pape i Mesa - OK... Sa Dzajicem koji daruje Kapetana Dragana, ili Kicanovicem kao Milosevicevim potrckom - imam problem, i odbijam biti isto sto i oni, kao uostalom i sa Slavnicem koji je postao klovn za zabavljanje publike. Meni je vazno da me onaj koji se predstavlja kao ja ne bruka, ili da barem to ne radi namjerno...

 

 

Ih sad....ja takve stvari ne znam, nije to iz mog okruženje niti sfere inetesovanja, a veruj mi bila je namera. Primetio sam kod ljudi, iz mešovitih sredina, da ih svaka sitnica pecka i o svemu vode računa. Eto, kad neko kaže Kićanović, meni je prva asocijacija "odbojka" sa Mokom Slavnićem, a vidim neki moji prijatelji, ALbanci s Kosova, ne vole Galiju jer pevaju "Pravoslavlje dolazi sa Juga" ...Kerber zbog pesme "Seobe".....jbm li ga...mi smo svašta čuli o Dinu Merlinu, Terezi Kesoviji, Oliveru Dragojeviću, da ne nabrajam dalje, da su tokom rata nas nagrdili, pa smo posle rata napunili hale kada su gostovali....ne znam, možda bi i ja vodio toliko računa da su neki sa Bubnja i Vinika godinu mlatili po Nišu, kao što ne podnosim NATO...oni su me "osvojili" za manje od tri meseca.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Ih sad....ja takve stvari ne znam, nije to iz mog okruženje niti sfere inetesovanja, a veruj mi bila je namera. Primetio sam kod ljudi, iz mešovitih sredina, da ih svaka sitnica pecka i o svemu vode računa. Eto, kad neko kaže Kićanović, meni je prva asocijacija "odbojka" sa Mokom Slavnićem, a vidim neki moji prijatelji, ALbanci s Kosova, ne vole Galiju jer pevaju "Pravoslavlje dolazi sa Juga" ...Kerber zbog pesme "Seobe".....jbm li ga...mi smo svašta čuli o Dinu Merlinu, Terezi Kesoviji, Oliveru Dragojeviću, da ne nabrajam dalje, da su tokom rata nas nagrdili, pa smo posle rata napunili hale kada su gostovali....ne znam, možda bi i ja vodio toliko računa da su neki sa Bubnja i Vinika godinu mlatili po Nišu, kao što ne podnosim NATO...oni su me "osvojili" za manje od tri meseca.....

..a i u Hrvatskoj slusaju cecu..ima nas raznih..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Constantin said:

Ih sad....ja takve stvari ne znam, nije to iz mog okruženje niti sfere inetesovanja, a veruj mi bila je namera. Primetio sam kod ljudi, iz mešovitih sredina, da ih svaka sitnica pecka i o svemu vode računa. Eto, kad neko kaže Kićanović, meni je prva asocijacija "odbojka" sa Mokom Slavnićem, a vidim neki moji prijatelji, ALbanci s Kosova, ne vole Galiju jer pevaju "Pravoslavlje dolazi sa Juga" ...Kerber zbog pesme "Seobe".....jbm li ga...mi smo svašta čuli o Dinu Merlinu, Terezi Kesoviji, Oliveru Dragojeviću, da ne nabrajam dalje, da su tokom rata nas nagrdili, pa smo posle rata napunili hale kada su gostovali....ne znam, možda bi i ja vodio toliko računa da su neki sa Bubnja i Vinika godinu mlatili po Nišu, kao što ne podnosim NATO...oni su me "osvojili" za manje od tri meseca.....

Svi sa bolda spadaju u njanja muziku i otpisani su iz muzičkih razloga. Nemoj neko da mi dira Psihomodo pop, Pankrte, Leb i sol, sve Čavketove bendove 🙂

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...