Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

32 minutes ago, Sunshine State said:

A ja sledece godine 35 god mature!!!

 

Dogovara se društvo iz škole oko proslave godišnjice meture i zaključe:

 

Za 10 godina mature, idemo u Tri lipe, ima zgodnih kelnerica.
Za 20 godina, idemo u Tri lipe, imaju jeftino piće;

Za 30 godina, idemo u Tri lipe, dobra je hrana;

Za 40 godina, idemo u Tri lipe, imaju lepu baštu, čist vazduh;

Za 50 godina, idemo u Tri lipe, to nam je najbliže;

Spoiler

Za 60 godina, idemo u Tri lipe, tamo nikad nismo bili.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Darth Bane said:

Ma zivelo se tesko. 

Moji roditelji oboje sa srednjim skolama, oboje radili puno radno vreme, plus baba imala penziju, ja bio jedinac - pa se ipak jedva sastavljao kraj s krajem .

Ovi sto danas " motaju kablove" zive bolje nego tada prosecna porodica. 

Nego ljudi zaboravljaju. Ili mozda na forumu ima mnogo privilegovanih: potomci generala I komunistickih funkcionera- foteljasa?! 

To je onda "drugi padez". 

E brate ne mogu da predjem preko ovoga. Kod mene je samo otac radio, i to u najlosijoj industriji u SFRJ , pa smo ipak placali rezijske troskove, hranili se i skolovali. Bilo nas cetvoro. Ti sve ovo sto tvrdis si citao negdje a Angelija pretereno s..e. Znam tacno sta pricam. Ovo sto ona prica nije postojalo. 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ters said:

 

Bosna je bila zvanicno nerazvijena Republika, i u njoj su definitivno postojale ogromne razlike u uslovima zivota izmedju razlicitih dijelova - ali u prosjek ulazi i zemljani pod u kuci i zemljani teniski teren iza kuce... O vecim gradovima se vodilo racuna kao i u drugim dijelovima zemlje, a pasivni krajevi su manje vise svi (sa izuzetkom Zapadne Hercegovine) ili imali svog lokalnog prvoborca koji im je dovlacio struju, asfalt i vodu, ili su bili "mjesto od znacaja za revoluciju" pa su dobijali infrastrukturu pred dolazak drzavnog vrha za jubileje NOB.  (I da dodam - finansirano uglavnom iz sredstava koja su izdvajana sredstva za razvoj na federalnom nivou)

 

Sa druge strane naseljenost u BiH je bila takva je vecina stanovnistva skoncentrisana u 4-5 relativno malih regija (Sarajevo-Zenica, Banjaluka, Tuzla-Doboj, Mostar- Capljina, Bihac, Semberija), dok je kamenjar veoma rijetko naseljen - i sve to utice na prosjeke... Jednostavno dalje od glavnih pravaca, je ides ides pa selo....I tim selima nije bilo jednostavno, ali to je opet sve u svemu relativno mali broj u odnosu na  ukupnu populaciju. 

 

Sta bolan pricas? Zapadna Hercegovina je bila veoma,veoma zaostala. Slucajno ili ne sve Hrvati.Ljudi su masovno odlazili u inostranstvo. Poslije nekog vremena su poceli slati pomoc svojoj rodbini. E pa to ih je odrzalo. Licno sam imao priliku da vidim ruke momka od 23 godine 1983 . Sta mislis od cega dlanovi izgledaju kao pete na tvojim nogama.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, koca popovic said:

Sta bolan pricas? Zapadna Hercegovina je bila veoma,veoma zaostala. Slucajno ili ne sve Hrvati.Ljudi su masovno odlazili u inostranstvo. Poslije nekog vremena su poceli slati pomoc svojoj rodbini. E pa to ih je odrzalo. Licno sam imao priliku da vidim ruke momka od 23 godine 1983 . Sta mislis od cega dlanovi izgledaju kao pete na tvojim nogama.

Legenda kaze da je to bio revolucionaran kraj, odan Titu i partiji ,  samim tim nisu imali potrebe da ih podmicuju raznim razvojnim projektima.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJORDJE said:

Legenda kaze da je to bio revolucionaran kraj, odan Titu i partiji ,  samim tim nisu imali potrebe da ih podmicuju raznim razvojnim projektima.

Nije legenda već grafit iz Zagreba neka 1995. ili 1996.
"Vratite nam Srbe - evo vam Hercegovci"

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, koca popovic said:

Sta bolan pricas? Zapadna Hercegovina je bila veoma,veoma zaostala. Slucajno ili ne sve Hrvati.Ljudi su masovno odlazili u inostranstvo. Poslije nekog vremena su poceli slati pomoc svojoj rodbini. E pa to ih je odrzalo. Licno sam imao priliku da vidim ruke momka od 23 godine 1983 . Sta mislis od cega dlanovi izgledaju kao pete na tvojim nogama.

 

 

Pa to i kazem - bila je uzasno zaostala, kao i neki drugi dijelovi, a nisu imali lokalnog prvoborca da im dovuce vodu... Niti su im dodjeljivana sredstva za razvoj...

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, DJORDJE said:

Legenda kaze da je to bio revolucionaran kraj, odan Titu i partiji ,  samim tim nisu imali potrebe da ih podmicuju raznim razvojnim projektima.

Ovdje si bio ironican.

27 minutes ago, urosg3 said:

Nije legenda već grafit iz Zagreba neka 1995. ili 1996.
"Vratite nam Srbe - evo vam Hercegovci"

Je li ti to nesto imas protiv Hercegovaca?

Link to comment
Share on other sites

Just now, koca popovic said:

Au brate, to su srecni ljudi bili. Zaljubili se veoma mladi. Trebalo bi da znas da je danas to rijetkost. Da pogadjam, bili su oko18-19 . Ih kad se sjetim mojih 18-19 ......

pa ne baš, ćale je već tada bio nastavnik u pilotskoj školi, vodio je klasu, danas zvuči nemoguće ali takva su bila vremena, oni su se uzeli `55. godine. Inače matori je prvi borbeni let imao 1944. sa jedva prebačenih 18 godina.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, urosg3 said:

pa ne baš, ćale je već tada bio nastavnik u pilotskoj školi, vodio je klasu, danas zvuči nemoguće ali takva su bila vremena, oni su se uzeli `55. godine. Inače matori je prvi borbeni let imao 1944. sa jedva prebačenih 18 godina.

Bez obzira na sve, bio je faca u to vrijeme. Pazi 29 godina pa jos pilot, eh brate. Jos kao nastavnik bio je samo takva faca u Mostaru. Jos jedno pitanje ,trebalo bi da znas. Bila je neka legenda da je neki pilot za svoju dragu proletio ispod Starog mosta. Ne znam da li je tacno. To bi ti trebalo da znas posto ti je otac bio pilot u to vrijeme u Mostaru. Mozda je previse licno(mozda je u pitanju tvoj otac?)?

Link to comment
Share on other sites

Cijela Hercegovina, osim Mostara i donekle Capljine je bila u poredjenju sa drugim krajevima pasivan kraj, i istocna i zapadna. Npr Bileca, cijeli grad je zavisio od cuvene kasarne gdje su se skolovali rezervni oficiri pjesadije. Tu su jos Nevesinje, Stolac, Gacko i Trebinje. Trebinje nije lose, pa cak i sada je atraktivno, najvise zbog klime i blizine mora. Tu je bila cuvena fabrika alata, koja je normalno poslije propala.

Stolac sam pominjao prije, to je moju neku ruku zavicaj broj 2, tu sam provodio svako ljeto po mjesec dana. Jako lijep gradic, obozavao sam da provodim ljeta tamo, islo se na Bregavu na kupanje, navece je bio korzo, prepun omladine koja se dolazila kao ja, jer su im roditelji iz tog kraja ili studenata koji su ljeto provodili kod kuce.

Negdje tamo sredinom sedamdesetih je izgradjen novi hotel na Bregavi u stilu hotela Ruza u Mostaru. Predivna terasa, navece neka muzika je tu svirala, mediteranski smek.

 

Sjecam se jednom ulazim u Stolac i vidim neku zgradu koja tu prije nije bila, nemam pojma da je to u stvari samo kulisa, a ono se snimala neka serija, Porobdzije ili Koze, tako nekako. Glumila je Vera Cukic, koja je tada bila top riba, a njen muz Gordan Mihic je bio bas iz tog kraja, ali su otisli valjda poslije onog rata u Vojvodinu, tako da on nije tu dolazio.

Sta ja znam, ljudi su djelovali nekako zadovoljni, svi su bili zaposleni, a dosta ih je radilo pomalo i na zemlji, onako dodatno, imati vinograd nije bilo nista cudno.

Ljudi su radili u vinariji Samotok, zatim Inkos, muske kosulje, a radili su iza vojsku, bila je jedna mala fabrika metalne industrije, koja se i zvala Metal, kao i maloljetnicki zatvor, tj Vaspitno-popravni dom, koji takodje dosta zaposljavao ljudi, od kuvarica, pa do vaspitaca. Jedan od razloga zasto su svi bili zaposleni je da je dosta ljudi odlazilo u vece centre, prvo naravno Mostar, pa onda Sarajevo.

Sada u Stocu, nista od ovog nabrojanog ne postoji. Srbi su uglavnom otisli, Hrvati i Bosnjaci ne zive u harmoniji, veliki vinograd u Vidovom polju je unisten, nasa porodicna kuca je spaljena, i ako niko tu nije vise ni zivio itd.

Porez na zemlju koje ima dosta ne placamo, jer prvo da nam oprave kuce, pa onda moze da se prica o placanju poreza, ma jedno tesko sranje.

Mozda bude nesto bolje sada kada se zavrsi put za Neum, tako da se vise nece morati ici preko Hrvatske do Neuma. Tu je i Hutova blato, na pola sata, na tom putu, ima dosta potencijala, ali sa ovakvom drzavom, ne moze se nista ocekivati pozitivno.

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, koca popovic said:

Bez obzira na sve, bio je faca u to vrijeme. Pazi 29 godina pa jos pilot, eh brate. Jos kao nastavnik bio je samo takva faca u Mostaru. Jos jedno pitanje ,trebalo bi da znas. Bila je neka legenda da je neki pilot za svoju dragu proletio ispod Starog mosta. Ne znam da li je tacno. To bi ti trebalo da znas posto ti je otac bio pilot u to vrijeme u Mostaru. Mozda je previse licno(mozda je u pitanju tvoj otac?)?

Ne nije on 🙂
Uvek se smejao na to pitanje, ko je, ono što znam je da je avion bio češki Mraz K-65 (kopija Rode) i da je moguće, jer je raspon Starog mosta 29 metara a Mraz ima krila od 14. Intenzivno se letelo i na Mrazevima i na zapljenim Rodama tada.
A tajnu ko je od njih to i uradio - odneli su u grob. 
Takođe je jedna Gazela, helikopter proleteo ispod mosta, i to je dokumentovano.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Ne nije on 🙂
Uvek se smejao na to pitanje, ko je, ono što znam je da je avion bio češki Mraz K-65 (kopija Rode) i da je moguće, jer je raspon Starog mosta 29 metara a Mraz ima krila od 14. Intenzivno se letelo i na Mrazevima i na zapljenim Rodama tada.
A tajnu ko je od njih to i uradio - odneli su u grob. 
Takođe je jedna Gazela, helikopter proleteo ispod mosta, i to je dokumentovano.

Da ne kazem po mostarski za tvog oca (nista lose, tako se kaze u Mostaru) da je precutao o tome toliko godina poslije....... Sad pocinjem da sumnjam da je to on bio. Po predanju to je izveo neki pilot za svoju dragu. Sad sam toliko zaintrigiran da cu se raspitati o tome. Samo da znas ako dobijes pitanje od mene o tvom prezimenu  onda znaj o cemu se radi....................Brate sve se slaze.

Da dodam jos. Kako je imao muda da to uradi u onoj "naopakoj"zemlji (kako neki kazu) isto je bio dosljedan da cuti o tome. Vjerovatno je zato i govorio da ne zna (sa smjeskom) ko je to uradio.Razmisli malo.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, koca popovic said:

Da ne kazem po mostarski za tvog oca (nista lose, tako se kaze u Mostaru) da je precutao o tome toliko godina poslije....... Sad pocinjem da sumnjam da je to on bio. Po predanju to je izveo neki pilot za svoju dragu. Sad sam toliko zaintrigiran da cu se raspitati o tome. Samo da znas ako dobijes pitanje od mene o tvom prezimenu  onda znaj o cemu se radi....................Brate sve se slaze.

Da dodam jos. Kako je imao muda da to uradi u onoj "naopakoj"zemlji (kako neki kazu) isto je bio dosljedan da cuti o tome. Vjerovatno je zato i govorio da ne zna (sa smjeskom) ko je to uradio.Razmisli malo.

Ne jednom mi je palo na pamet ali nemam dokaza. Gotovo ništa od njegovih papira nisam digitalizovao te danas ću sutra ću, a on je imao sjajan rukopis lako čitljiv. Ali nameravan da uradim to on je dosta pisao.
A red bi bio da odvojim jedan godišnji da sredim sve. Ima i fotografija dosta većinom crno bele, ima slika sa Ivanom Gošnjakom, iz Wright-Patterson Air Force Base kada su išli na obuke za Sabre F-86d. A to je ona baza u Dejtonu 🙂
Eto recimo ta slika nije objavljena još na internetu, iz epizode nabavka Sejbrova za JRV nema ni jedna slika na internetu.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, urosg3 said:

Takođe je jedna Gazela, helikopter proleteo ispod mosta, i to je dokumentovano.

 

Helikopter je proletio ispod mosta vozeci ekipu francuskog kviza "Lov na Zakopano Blago" - u toj epizodi su trazili sestar mimara Hajrudina... Bila je kasinje i epizoda u kojoj su trazili Titovu mustiklu u pecini u Drvaru.

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ters said:

 

Helikopter je proletio ispod mosta vozeci ekipu francuskog kviza "Lov na Zakopano Blago" - u toj epizodi su trazili sestar mimara Hajrudina... Bila je kasinje i epizoda u kojoj su trazili Titovu mustiklu u pecini u Drvaru.

Eto sad znam i zašto, Pretpostavljam da je civilna Gazela nije GAMA?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ters said:

Nemam pojma koji je helikopter bio, ali je pilot bio vojni... Nasao sam video na youtube: 

 

Da, ne vidi se dobro ali nije GAMA verovatno. Uglavnom olakšana Gama, bez nepotrebnih sistema. Kažu piloti helikoptera da je jako zabavna za letenje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Cijela Hercegovina, osim Mostara i donekle Capljine je bila u poredjenju sa drugim krajevima pasivan kraj, i istocna i zapadna. Npr Bileca, cijeli grad je zavisio od cuvene kasarne gdje su se skolovali rezervni oficiri pjesadije. Tu su jos Nevesinje, Stolac, Gacko i Trebinje. Trebinje nije lose, pa cak i sada je atraktivno, najvise zbog klime i blizine mora. Tu je bila cuvena fabrika alata, koja je normalno poslije propala.

Stolac sam pominjao prije, to je moju neku ruku zavicaj broj 2, tu sam provodio svako ljeto po mjesec dana. Jako lijep gradic, obozavao sam da provodim ljeta tamo, islo se na Bregavu na kupanje, navece je bio korzo, prepun omladine koja se dolazila kao ja, jer su im roditelji iz tog kraja ili studenata koji su ljeto provodili kod kuce.

Negdje tamo sredinom sedamdesetih je izgradjen novi hotel na Bregavi u stilu hotela Ruza u Mostaru. Predivna terasa, navece neka muzika je tu svirala, mediteranski smek.

 

Sjecam se jednom ulazim u Stolac i vidim neku zgradu koja tu prije nije bila, nemam pojma da je to u stvari samo kulisa, a ono se snimala neka serija, Porobdzije ili Koze, tako nekako. Glumila je Vera Cukic, koja je tada bila top riba, a njen muz Gordan Mihic je bio bas iz tog kraja, ali su otisli valjda poslije onog rata u Vojvodinu, tako da on nije tu dolazio.

Sta ja znam, ljudi su djelovali nekako zadovoljni, svi su bili zaposleni, a dosta ih je radilo pomalo i na zemlji, onako dodatno, imati vinograd nije bilo nista cudno.

Ljudi su radili u vinariji Samotok, zatim Inkos, muske kosulje, a radili su iza vojsku, bila je jedna mala fabrika metalne industrije, koja se i zvala Metal, kao i maloljetnicki zatvor, tj Vaspitno-popravni dom, koji takodje dosta zaposljavao ljudi, od kuvarica, pa do vaspitaca. Jedan od razloga zasto su svi bili zaposleni je da je dosta ljudi odlazilo u vece centre, prvo naravno Mostar, pa onda Sarajevo.

Sada u Stocu, nista od ovog nabrojanog ne postoji. Srbi su uglavnom otisli, Hrvati i Bosnjaci ne zive u harmoniji, veliki vinograd u Vidovom polju je unisten, nasa porodicna kuca je spaljena, i ako niko tu nije vise ni zivio itd.

Porez na zemlju koje ima dosta ne placamo, jer prvo da nam oprave kuce, pa onda moze da se prica o placanju poreza, ma jedno tesko sranje.

Mozda bude nesto bolje sada kada se zavrsi put za Neum, tako da se vise nece morati ici preko Hrvatske do Neuma. Tu je i Hutova blato, na pola sata, na tom putu, ima dosta potencijala, ali sa ovakvom drzavom, ne moze se nista ocekivati pozitivno.

 

 

 

Istocna Hercegovina je citava brojala 90,000  stanovnika prije rata - manje nego Mostar, Prijedor, Doboj, Bijeljina, ili tek nesto vise nego Zvornik ili Brcko... A od tih 90,000 bar pola zivjelo u urbanim jezgrima sa pristupacnom infrastrukturom...

 

Ljubinje (citava opstina) - 4,200

Bileca (citava opstina) - 13,200

Nevesinje (citava opstina) - 14,500

Gacko(citava opstina) - 10,500

Stolac (citava opstina) - 18,500

Trebinje (citava opstina) - 31,000

 

A istocna Hercegovina je imala i Cedu Kapora, Vladu Segrta i jos par drugih da poguraju stvari... 

 

 

 

 

4 minutes ago, koca popovic said:

Za helikopter nisam znao. Mislio sam da je bilo strogo zabranjeno da se rade takve stvari zbog moguce kolizije sa mostom kao neprocjenjivom istorijskom vrijednosti.

Ovo je bilo organizovano da se Francuzima pokaze sto vise kao promocija zemlje - skokovi sa mosta, modna revija Zlatke Vukovic kod mosta na Radobolji i slicno... Ne mislim da je pilot to radio na svoju ruku.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...