Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

8 minutes ago, Klotzen said:

Orao jeste bio realan, samo što se on u medijima predstavlja kao super moderan avion a u stvari se radi o avionu drugog reda. Neću ići mnogo u tehnikalije ali radi se o avionu sa jednim motorom dakle on ne može biti top proizvod jer su tada uveliko najbolji avioni imali dva motora. Plan je bio da zameni MiG-21 avione što znači da bi bio lošiji od MiG-29 koga smo tada imali a i on je već početkom 90-ih polako zastarevao.

 

Problem je naravno bio raspad zemlje i prevelika zavisnost od uvezenih delova. Sa toliko uvoznih delova pitanje je koliko bi i koštao a nisam našao ni koji radar bi imao. Dakle to bi moglo da se izvozi kao trenažni avion za razvijene zemlje ili eventualno sirotinji kao avion za obezbeđenje neba. Samo pitanje je koliko smo mi mogli da budemo ozbiljan snadbevač drugih zemalja ako je većina delova aviona iz uvoza. Tu bi verovatno bilo jako komplikovano da se takav avion izvozi.

Orao je imao dva motora...radili smo ga s Rumunima, posebno se pokazao dobro u ratu na Kosovu, međutim ne zbog svojih karakteristika osim što je mogao sa raznih livada da poleti. već pre svega zbog nemogućnosti ometanja NATO_a snaga....jer su Orlovi koristili neki zastareli radarski sistem...

 

Ovaj NA supersonični avion je bio u planu, ali dalje od nacrta se nije otišlo, što zbog para (bakrot SFRJ) što zbog raspada SFRJ...itd...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Irak manje više

 

s Irakom je razvijen raketni sustav M-87 Orkan.

 

https://vojnopolitickaosmatracnica.wordpress.com/2017/11/06/svlr-m-87-orkan-najperspektivnije-naoruzanje-jna-koje-nikada-nije-zazivelo/

 

Vlade Iraka i Jugoslavije, su se dogovorili da se u prvoj seriji razvije samo raketa sa kasetnim bojevim glavama – sa bombicama kumulativno-parčadnog dejstva kalibra 40 mm, pojedinačne mase 245 grama sa po 288 “bombica” u jednoj (kaseti) bojevoj glavi koja po otvaranju iznad cilja pokriva površinu od skoro 2 hektara. Svaka od tih bombica imala je 1.000 kuglica, čiji je radijus ubojnog dejstva bio 10 metara.

 

https://narod.hr/hrvatska/foto-video-raketiranje-zagreba-1995-znate-li-da-neeksplodirani-zvoncic-do-2013-krovu-djecje-bolnice-klaicevoj

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Constantin said:

Zamalo....

 

EKSKLUZIVNO: SFRJ nije mogla da napravi Novi Avion

 

Činjenica je da se na tom projektu nakon konceptualne faze dalje nije stiglo. Sve u svemu bila je to lepa zamisao ali nerealna iz više aspekata, od finansiranja do tehnološkog nivoa pa do samog aplikativnog znanja za projektovanje, izradu, testiranje, opremanje i uvođenje u upotrebu tako složenog sredstva.

 

SFRJ i mi bi stigli na taj nivo razvoja, u to sam ubeđen, da je nastaviljeno sa konstantnim usavršavanjem selekcijom pravih kadrova i usredsredjenim radom jos dvadesetak godina.

 

Ali mi smo izabrali lakši put, put laganja samih sebe i svi prećutno verovali u taj put.

Tvrdnje da možemo i da smo sposobni za nastavak NA projekta bile bi produžetak tog laganja i zamlaćivanja!

 

https://sr.wikipedia.org/wiki/Нови_авион

 

U SFRJ su postojala 4 vazduhoplovna zavoda, Moma Stanojlovic Beograd, Soko Mostar, Orao Sarajevo i Zmaj Zagreb. Ja sam radio jedno vrijeme u VZ Orao. Tu se radilo sve u vezi motora. Fabrika je bila vrhunski opremljena, sa vrhunskim strucnjacima, u planu je bilo osvajanje remonta motora za Mig 29, pricamo o necemu sto je bilo prije 30 godina, da ne bude komentara MIg 29 je zastario, ali najvaznije od svega da je vec postojala uhodana saradnja i sa zapadom, kao sto je engleski Rolls Roys, francuska Snecma, americki GE itd.

Postojale se u ponude da mi budemo neki most izmedju Zapada i Rusije u ovom segmentu industrije. 

U tu fabriku, koja je bila izuzetno profitabilna, je trebalo da se ulozi preko 20 miliona dolara u daljni razvoj, vec je bila napravljena vrhunska laboratorija za razna ispitivanja vodjenje doktoroma nauka.

Zaposleni su bili naravno svih nacionalnosti, sa prosjecnim platama u to vrijeme oko 1500 maraka. Svi izvozni poslovi su se vodili preko slovenackog Smelta, tako da su i oni omastili brkove.

Medjutim to je sve propalo, jer vecina nije vise htjela da zivi zajedno, vecina se odlucila za nacionalne drzavice po svaku cijenu, vecina raje koje znam da je tu radila je otisla vani, nekolicina je sada u Bijeljini gdje fabrika izmjestena, nisam u nekom kontaktu tako da ne znam vise sta se desava.

Jedno vrijeme je postojao Orao u Sarajevu od bivsih zaposlenih, koja je ugasena vrlo brzo, zgrada i prozivodne hale su vjerovatno utopljene u nekoj bizMis shemi, a mozda i radi nesto, nemam nikakve informacije.

Iskustvo u toj fabrici mi je pomoglo da dobijem prvi posao u Kanadi, upravo u avionskoj industriji, fabrici koja pravi male skolske avione, dvosjede.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Medjutim to je sve propalo, jer vecina nije vise htjela da zivi zajedno, vecina se odlucila za nacionalne drzavice po svaku cijenu

 

ubacis ovako nesto, i onda trazis od drugih da ne reagiraju. i to stalno radis. propalo je zbog jugoslavenskog socijalizma, a ne zbog bijega od katastrofalnih posljedica takvog socijalizma. jugoslavenska kriza pocinje kao ekonomska, a ne kao etnicka, to se konstantno na ovakvim threadovima ignorira. u Vukovaru je prije izbijanja oruzanih sukoba u strajku i protestima za neisplacene place bilo nekoliko desetaka tisuca radnika Borova. i nije uopce tocno da vecina nije htjela da zivi zajedno. imas o tome kod prof. Dejana Jovica, na proljece 1990. godine radili su (na njegovom fakultetu) istrazivanje javnog mnijenja u Hrvatskoj i ogromna vecina je bila za ostanak u Jugoslaviji. to da su gradjani socijalisticke republike Hrvatske imali u svojim vizijama samostalnu drzavu naknadna je pamet koja se danas prosipa u politickoj areni, zato sto stvarna faktografija nije dovoljno epska.

 

uostalom, imas o tom "fenomenu" skucenih vizija i kod Krleze, nije to od jucer! "Do srbijanskog ustanka dolazi poslije osamdesetogodišnje austrijske okupacije, kada se raji objasnilo da se može živjeti i bez Turaka."
 

Spoiler

 

"Procjena vlastitih vrijednosti u prostoru i u vremenu treba da postane glavnim motivom enciklopedijskih razmatranja. Paralela između "Laže i paralaže" 1834. i "Revizora" 1836. Njegoševa koncepcija pjesnički odražava u "Gorskom vijencu" čisto sedamnaesto stoljeće; da su te pjesničke parole mogle da se jave snagom žive pjesničke riječi, dokazom je onog fatalnog zakašnjenja u prostoru i u vremenu, koje je do 1941-45. osnovnim motivom naše historije. Ti relikti iz sedamnaestog stoljeća, te sopravvivenze simbolički govore o stanju fakata kod nas: "luna i krst" negiraju se do 1912, a i Mažuranićeva je "Smrt Smail-age" protuturska filipika. Hajdučka beletristika hrvatsko-srpska prošlog stoljeća, poezija od Đure do Vojislava, dramatika: Stanoje Glavaš, Segedinac, Hajduk Stanko itd., do Zajčeva Šubića Zrinskog ili Kukuljevića, do Ive Andrića: turski motivi traju od Fortisa i Lovrićeva plaidoyera o hajduku Sočivici do danas. Od Jana Panonija do Marulića, od Nikole Zrinskog Čakovečkog do Luke Imbrišimovića ili Luke Botića. Paralela sa stanjem Slavonije pod fra Lukom Imbrišimovićem ili Srbije od 1712-1780. Hrvatska 33.000 dimova, Dalmacija 40.000 stanovnika, Čarnojevićeva seoba 30.000 duša. Do srbijanskog ustanka dolazi poslije osamdesetogodišnje austrijske okupacije, kada se raji objasnilo da se može živjeti i bez Turaka. Kako se fascinantan krug turske magije još uvijek nije ugasio u našim svijestima, više od svega govori Njegoš, čije parole još danas ubiru pljesak sa otvorene scene, kao da se u "Gorskom vijencu" govori o neposredno živim političkim problemima, a ne o jednom historijskom motivu na prijelazu iz 17. u 18. stoljece. Kako mi (još uvijek) živimo u magli halucinantnih (upravo) preživjelosti, može nam kao klasičan primjer poslužiti masovni patos, kojim su južnoslovjenske narodne mase doživjele godinu 1912. Odsjaj požara kumanovske bitke prelio se preko čitave naše zemlje od Koruške i Ljubljane do Dubrovnika i od Varaždina i Sv. Andrije Budimskog do solunskih, splitskih i istarskih zidina. Naši ljudi su Balkanski rat godine 1912. osjetili kao plamen historijske buktinje, koja je svojom grimiznom posmrtnom počašću obasjala bezbrojne grobove mrtvih pokoljenja. Može se historijski objektivno ustvrditi da se u milijunima južnoslovjenskih svijesti osjetilo u jednom svečanom trenutku kako se survala ogromna mračna hridina i kako je potrpala tragično jedno poglavlje šeststogodišnjeg stradanja i bijede. To moralnopolitičko jedinstvo južnoslovjenskog medija zapalilo se u obliku naivne omladinske inspiracije, koja je zanijela sve naše kulturne centre od Ljubljane do Zadra i od Zagreba do Sarajeva i Osijeka do romantičnog zanosa kao da smo na pragu trijumfalnih pobjeda oko oslobođenja i ujedinjenja čitavog slavenskog Balkana. Nije se, međutim, ni osušila kumanovska krv, kada je već osam mjeseci kasnije bitka na Bregalnici raznijela kao karteča sve ilirske iluzije o kojima su čitava južnoslovjenska pokoljenja bila uvjerena da predstavljaju elemente našeg narodnog opstanka. U dimu i u požaru bregalničke bitke (jula 1913) mi smo naučili da je cinički makijavelizam malih balkanskih dinastija stvarnost, a partitura Lisinskoga, ilirske fantazmagorije, đakovačka idila ili nostalgija za Prizrenom - da su pusta retorika.

[...]

Imena: Joakima Vujića (oca srpskog pozorišta), Jovana Sterije Popovića, Sime Milutinovića Sarajlije, Matije Bana, Jovana Subotića, Đure Jakšića, Laze Kostića, Lisinskog, Demetra, Kukuljevića, Freudenreicha, Vukotinovića, Bogovića, Šenoe, pak sve do Ive Vojnovića, Stjepana pl. Miletića, Matavulja, Sremca i Nušića, taj u jednu riječ: ilirskoslavjanoserbski rodoljubivi Pantheon devetnaestog stoljeća, ostao je do danas hermetički nejasnim romantičnim misterijem, a istodobno to je još uvijek idejno shematski model, po kome se formira nacionalna romantična svijest naše suvremene inteligencije. Više od Bukovčeve Zavjese ili od bilo koje sheme Laze Kostića, Đure Jakšića-Molera, ili od kompozicija Paje Jovanovića, Uroša Predića ili Celestina Medovića ili Kikereca ili Otona Ivekovića, naš prosječni (malograđanski) inteligenat nema u glavi, kada razmišlja o svojoj nacionalnoj svijesti. Ne znači da je takav inteligenat prevladao ovu lažno komponiranu historiju u obliku genre-kompozicija, u onome slučaju, ako nema u glavi niti Paje Jovanovića, Uroša Predića ili Vlaha Bukovca. Ova praznina nije nikakvim dokazom da takav nosilac tzv. nacionalnokulturne svijesti raspolaže uopće nekim pogledima na tu problematiku. Evokacija Alekse Šantića: Krunisanje kralja Petra I Karađorđevića godine 1903. kao primjer lažnog pathosa, koji je u omladinskim glavama oko balkanskih ratova 1912. poprimio oblik višeg fanatičnog vjerovanja. Ovo omladinsko nacionalističko "vjeruju", odnjegovano Papinijem, Ardengom Sofficijem, Mazzinijem ili Marinettijem može se svrstati u prve simptome predfašističkog buđenja. Ovaj omladinski mentalitet južnoslovjenske predratne omladine podudara se sa programom predratnih poljskih nacionalista socijalističkih, koji su se kao poljski narodnooslobodilački pokret pojavili kao preteče fašizma u legijama Pilsudskoga već godine 1914-1915. Nacionalno-socijalistički pokret austrijskih Ukrajinaca i litvinskih omladinskih grupacija podudara se sa talijansko iredentističkim parolama, poetski izraženima u D'Annunzijevoj megalomaniji. Pokret crnih i smeđih košulja u Italiji i u Münchenu, i pokret probuđenih Madžara javljaju se kao parafraze ovih strujanja sa petnaestogodišnjim zakašnjenjem, da bi kao intelektualno politička kontaminacija djelovali na ponovno osvježenje ovih fašističkih strujanja kod nas: Orjuna, Mlada Jugoslavija, Hanao, Srnao. D'Annunzio i Anti-d'Annunzio, "spremte se spremte četnici", itd., to su bile parole jugoslavenstvujušće Omladine, koja se povampirila u vidovdanskoj etici i u misterijima dinarske rase do karikature rojalističkog cinizma koji je u oblasti kulturnostvaralačkoj ostao jalov do dana svoje propasti." (Miroslav Krleža, 27. januara 1952. u Zagrebu)

 

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

na stranu sad sto meni nikada nije bilo jasno kad neko iz Srbije kaze "imao sam Jadransko more, danas ga nemam". kako si ga imao? ja recimo nikad nisam Jadran smatrao svojim vlastitim dvoristem, ma koliko puta bio na ljetovanju, i ma koliko tamo uzivao, ronio, plovio, itd. uostalom, i u mornarici sam bio, u Puli i Splitu, pa opet nisam drzao Jadransko more svojim vlasnistvom. hajde da sam zivio dole, pa nesto privredjivao / oplemenjivao taj prostor, ali ovako kao turist, uvijek sam se osjecao kao gost, a ne kao domacin. bez obzira sto sam, za razliku od gradjana Srbije, zivio u republici Hrvatskoj.

 

jednom sam roneci na apneju izvukao ribe iz jedne vrske za koju sam mislio da je napustena, i cim sam dosao na obalu "s vlastitim ulovom", odmah mi je stavljeno do znanja ko je tu gost, a ko domacin. lijepo sam se ispricao, dao ribe uzrujanom lokalcu, i vratio vrsku tocno tamo gdje je bila.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Vjekoslav said:

ubacis ovako nesto, i onda trazis od drugih da ne reagiraju. i to stalno radis. propalo je zbog jugoslavenskog socijalizma, a ne zbog bijega od katastrofalnih posljedica takvog socijalizma. jugoslavenska kriza pocinje kao ekonomska, a ne kao etnicka, ...

 

Jednostavno se ne bih slozio, a ne bih ni ulazio u rasprave o tome, jer to ne vodi nicemu, niti moze tu ko koga da ubijedi u suprotno.

 

Umjesto ovakvih rasprava bolje bi bilo da napises neke crtice iz svog zivota u bivsoj nam zajednickoj drzavi, o tvome gradu, sta se desavalo dobro i lose itd, pa neka onda citalac sam zakljuci sta god hoce.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Sećam se. 1989. i velikih demnsotracija u Prištini....reče Stane Dolanc da su se to pobunuli studenti zbog nekog lošeg pasulja...

Da, i niko nije bio povređen u demonstracijama. Tada je nastao izraz: Ajde, ne dolancaj.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Da, i niko nije bio povređen u demonstracijama. Tada je nastao izraz: Ajde, ne dolancaj.

 

U to vreme svaki prdez (vojna menza, studentski doma, kongresna sala) bio je signal za klasnu suberzivnu antirevolucionarnu pobunu.

 

1 hour ago, Vjekoslav said:

na stranu sad sto meni nikada nije bilo jasno kad neko iz Srbije kaze "imao sam Jadransko more, danas ga nemam". kako si ga imao? ja recimo nikad nisam Jadran smatrao svojim vlastitim dvoristem, ma koliko puta bio na ljetovanju, i ma koliko tamo uzivao, ronio, plovio, itd. uostalom, i u mornarici sam bio, u Puli i Splitu, pa opet nisam drzao Jadransko more svojim vlasnistvom. hajde da sam zivio dole, pa nesto privredjivao / oplemenjivao taj prostor, ali ovako kao turist, uvijek sam se osjecao kao gost, a ne kao domacin. bez obzira sto sam, za razliku od gradjana Srbije, zivio u republici Hrvatskoj.

 

jednom sam roneci na apneju izvukao ribe iz jedne vrske za koju sam mislio da je napustena, i cim sam dosao na obalu "s vlastitim ulovom", odmah mi je stavljeno do znanja ko je tu gost, a ko domacin. lijepo sam se ispricao, dao ribe uzrujanom lokalcu, i vratio vrsku tocno tamo gdje je bila.

 

Nikad tako ne bih ni pomislio, ali nisam se ni osecao gostom na Jadranu na Bracu u Sutivanu kad sam dolazio na to more, bilo nekako kao neki drugi grad gde su dolazili mnogi moji drugari i zaljubljivali se u mnoge devojke neznanog zavicaja. Zvonko Lepetic i Boris Dvornik bili nekako prisni ljudi i bilo im se lako obratiti za autogram.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Zaposleni su bili naravno svih nacionalnosti, sa prosjecnim platama u to vrijeme oko 1500 maraka. Svi izvozni poslovi su se vodili preko slovenackog Smelta, tako da su i oni omastili brkove. Medjutim to je sve propalo, jer vecina nije vise htjela da zivi zajedno, vecina se odlucila za nacionalne drzavice po svaku cijenu

 

1 hour ago, Amigo said:

Jednostavno se ne bih slozio, a ne bih ni ulazio u rasprave o tome, jer to ne vodi nicemu, niti moze tu ko koga da ubijedi u suprotno. 

 

vidiš, da smo na ozbiljnom diskusionom forumu, ovo što ti radiš nazvalo bi se trolovanje. zaključiš svoje polemičko izlaganje neargumentiranim tvrdnjama, i onda ne želiš o tome diskutirati. čak štoviše, kažeš da to ne vodi ničemu. na manje ozbiljnim forumima, tipa prigradskih dvorišta u kojima ispod oraha ćaskaju susjedi promatrajući malenog Ivicu koji sjedi na noši, to se zove "oće kakit neće kakit".

 

vazduhoplovni zavodi JNA koje tako nekritički (i posve slijepo) hvališ navodeći plaće od 1500 maraka, proizveli su:

  •  u paketu sa ostalim socijalističkim zavodima i neprofitabilnim socijalističkim gigantima jugoslavensku ekonomsku krizu
  •  u paketu sa ostalim JNA zavodima smrtonosna oružja korištena za ubijanje vlastitih građana, i to zbog očuvanja privilegija koje su ranije uživali. i ekonomskih i socijalnih privilegija.

od svih silnih neprijatelja kojima smo bili okruženi (link), nitko nije napao SFRJ. kako to? uplašili se naših "vazduhoplovnih zavoda"? meni se umnjak upalio od promatranja pučine u pulskom akvatoriju na hebenoj buri, međutim, zli Talijani se nisu pojavili. che cazzo! ali sam ja završio u bolnici. kakva je to zemlja okružena BRIGAMA, a ne susjedima? vazduhoplovna?

 

 

1 hour ago, Amigo said:

Umjesto ovakvih rasprava bolje bi bilo da napises neke crtice iz svog zivota u bivsoj nam zajednickoj drzavi, o tvome gradu, sta se desavalo dobro i lose itd, pa neka onda citalac sam zakljuci sta god hoce.

 

pa da ponovimo. ti si taj koji pokreće ovakve raspre, ne ja. crtice iz života o kojima se NE ŽELI raspravljati mogu biti i apolitične, mogu također biti lišene polemičkih tonova, ali i takve da ne optužuju drugoga za neko zlo. međutim tada treba uključiti mozak prilikom sastavljanja crtica iz vlastitih života. treba, u biti, razmisliti kakva će biti reakcija onih koji čitaju tvoje crtice. tebe to međutim uopće ne tangira, ti ćeš i dalje trubiti o našoj bajnoj Jugoslaviji optužujući sve žive (i nežive) za njenu propast, samo ne one koji su do te propasti actually i doveli.

 

...

 

39 minutes ago, Janne240 said:

Nikad tako ne bih ni pomislio, ali nisam se ni osecao gostom na Jadranu na Bracu u Sutivanu kad sam dolazio na to more, bilo nekako kao neki drugi grad gde su dolazili mnogi moji drugari i zaljubljivali se u mnoge devojke neznanog zavicaja. Zvonko Lepetic i Boris Dvornik bili nekako prisni ljudi i bilo im se lako obratiti za autogram.

 

ja sam s roditeljima svako ljeto išao u drugo jadransko mjesto, a tako radim i otkad imam svoju obitelj, zašto bi se ograničavali na jednu poziciju kad ih ima toliko predivnih. sindikalnih odmarališta više nema, međutim i dalje se mladi zaljubljuju na moru, i dalje se može ići na to isto more i iz Ljubljane, i iz Beograda, i iz Osijeka, i iz Niša. doduše, trenutno ne, obzirom na pandemiju. eno ti primjer moje sestrične, Zagrepčanka si našla dečka iz Beograda na moru, vjenčali se, i danas žive u Nizozemskoj. to se nije dogodilo u SFRJ, već u RH. Boris Dvornik je bio veliki glumac, i istinska jugoslavenska zvijezda, međutim i Tuđmanov dupeuvlakač / HDZ-ov magarac. u biti, Boris Dvornik je bio lokalni primitivac, kao i njegov veliki partizanski drugar Bata Živojinović. klinci danas dobiju autogram od puno većih, dakle stvarno svjetskih zvijezda, s dva klika na Twitteru. 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vjekoslav said:

na stranu sad sto meni nikada nije bilo jasno kad neko iz Srbije kaze "imao sam Jadransko more, danas ga nemam". kako si ga imao


Previse bukvalno shvatas izreceno. Naravno da ne misli da ga je posedovao, nego nije morao da se smara sa birokratijom da otputuje na odmor. Bilo u jednoj zemlji to je sve, ni manje, ni vise.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

birokracijom?


OK Srbija ima beli Sengen. Sutra mogu da odluce da ga nema i eto ti viza.  
 

Placa se valjda putno osiguranje (ko je svestan) kao za bilo koje inostranstvo, ne znam da li ima onih bilateralnih sporazuma kad se neko razboli ili povredi na odmoru (Srbija i CG valjda imaju). Ne znam kako je za auta i slicno. Nosi se pasos. Prosto inostranstvo je. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Plavi Golub said:

OK Srbija ima beli Sengen

 

Hrvatska nije u Shengenu, ali ce uskoro uci. barem tako govore. EU komisija je prosle godine dala zeleno svjetlo sto se tice tehnickih uvjeta, ostalo je na politici, odnosno Vijecu Evropske unije, gdje odluka mora biti jednoglasna. medjutim nista se nece promjeniti za turiste iz Srbije kad Hrvatska udje u Schengen, i dalje ce moci bez vize na Jadran, kao sto danas mogu bez viza u Madjarsku i Sloveniju (koje su clanice Schengena). Slovenci idu u Dalmaciju s licnom kartom, kao i ja. u Jugoslaviji također nisi smio putovati bez licne karte.

 

45 minutes ago, Plavi Golub said:

kad se neko razboli ili povredi na odmoru

 

zdravstvena osiguranja su i u SFRJ bila republicka i pokrajinska.

 

30 minutes ago, Plavi Golub said:

Prosto inostranstvo je. 

 

pa i meni je inostranstvo otici u Sombor, ili Novi Sad, ili Beograd, pa niti kukam, niti smatram tu "silnu birokratsku proceduru" smornom. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Vjekoslav said:

zdravstvena osiguranja su i u SFRJ bila republicka i pokrajinska.


Hoces da kazes da je bilo isto kao sto je danas? Ne bih bas rekla. ZO su bila na republickom nivou, ali su imali ustanovljeni metod prebijanja troskova. To se pojedinca nije ticalo.
 

Svi u EU-EOS imaju onu plavkasto sivu karticu koja kaze koliko ti je pokriveno u ne daj boze slucaju u tim zemljama. Meni za boravak u Hrvatskoj treba manje koraka, nego mojoj sestri. Sto je OK, Hrvatska je sada u EU, Srbija nije. A covek kad mora, radi ono sto mora, smorno ili ne.
 

47 minutes ago, Vjekoslav said:

pa i meni je inostranstvo otici u Sombor, ili Novi Sad, ili Beograd, pa niti kukam, niti smatram tu "silnu birokratsku proceduru" smornom. 


Pa drugacije je nego pre. Mojoj sestri treba vise birokratije, nego meni za te prakticne stvari u Hrvatskoj.
 

No, nevazno. Svodi se na recenicu da ljudi u Srbiji svojataju nesto tudje. Ne rade to.


Mnogo nas je htelo da se i mi odvojimo jos ‘90’, zvanicno nas nikad niko nije pitao Srbe iz Srbije, sta vise vrlo su se trudili da nas nista ne pitaju. Ne rade to ni danas.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

 

vidiš, da smo na ozbiljnom diskusionom forumu, ovo što ti radiš nazvalo bi se trolovanje. 

 

 

 

Vidiš, a ja mislim da ti uporno troluješ. Da je diskusija o onome što ti pokušavaš da nametneš, bila bi na politici, a ovde se priča, bar pokušava o nečem drugom. Niko te ne tera da pišeš afirmativno o životu u SFRJ, ako nisi imao pozitivna iskustva ili su ona loša prekrila neka dobra, možeš i to, ali ko sam ja da ti sugerišem.

Ovo nije ozbiljan diskusioni forum ? Ne znam šta bih ti rekao...ako ti ne prestaneš da namećeš svođenja računa, ja neću da učestvujem u tome. Bar toliko mogu da doprinesem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vjekoslav said:

vazduhoplovni zavodi JNA koje tako nekritički (i posve slijepo) hvališ navodeći plaće od 1500 maraka, proizveli su:

  •  u paketu sa ostalim socijalističkim zavodima i neprofitabilnim socijalističkim gigantima jugoslavensku ekonomsku krizu
  •  u paketu sa ostalim JNA zavodima smrtonosna oružja korištena za ubijanje vlastitih građana, i to zbog očuvanja privilegija koje su ranije uživali. i ekonomskih i socijalnih privilegija.

 

Vjekoslave, reci cu ti zasto mi ne mozemo da diskutujemo na ovu temu.

Prvo, ti nekako ne zelis da prihvatis da neko drugi ima svoje misljenje ili neka svoja vlastita iskustva kojima apriori ne vjerujes.

Drugo, odmah generalizujes, pa na moje pisanje o jednom vojno tehnickom zavodu u kome sam radio, pa znam kako je bilo, dok ti o tome ne znas nista, sto je i normalno, prosto sve zamotas zajedno sa svim ostalim vojno-tehnickim zavodima, koje ja nisam ni spominjao, niti znam sta su i kako su radili, dodas socijalizam i neprofitabilnost odoka i zavrsis pricu.

Kako onda ozbiljno raspravljati, nikako.

Generalno kroz tvoje postove se provlaci neka prica da je JNA dizajnirana da bi se ubijali vlastiti gradjani, sto se ja ne mogu sloziti nikako, i sto je jos gore, to je izgleda jedino i sto te interesuje na ovom topiku.

O tvom zivotu u SFRJ, ja ne znam apsolutno nista, kako se zivjelo u Osijeku, gdje su ljudi radili, skolovali se, kako je zivjela omladina, i ti si nekada bio mlad valjda.

Ja sam samo jednom prosao kroz Osijek, vidio sam jedan lijep grad i iznenadio se kada sam vidio tramvaj, ali ne znam nista o njemu i bilo bi interesantno procitati nesto o tom gradu, kako je bilo sedamdesetih i osamdesetih.

 

Quote

od svih silnih neprijatelja kojima smo bili okruženi (link), nitko nije napao SFRJ. kako to? uplašili se naših "vazduhoplovnih zavoda"? meni se umnjak upalio od promatranja pučine u pulskom akvatoriju na hebenoj buri, međutim, zli Talijani se nisu pojavili. che cazzo! ali sam ja završio u bolnici. kakva je to zemlja okružena BRIGAMA, a ne susjedima? vazduhoplovna?

 

Sve zemlje u svijetu imaju vojsku, sa najmodernijim avionima, ili sa krntijama, ne bitno, tako da je o tome besmisleno raspravljati, ali nemam nista protiv ako mislis da SFRJ nije trebala da ima avijaciju ili vojsku uopste.

 

Quote

pa da ponovimo. ti si taj koji pokreće ovakve raspre, ne ja. crtice iz života o kojima se NE ŽELI raspravljati mogu biti i apolitične, mogu također biti lišene polemičkih tonova, ali i takve da ne optužuju drugoga za neko zlo. međutim tada treba uključiti mozak prilikom sastavljanja crtica iz vlastitih života. treba, u biti, razmisliti kakva će biti reakcija onih koji čitaju tvoje crtice. tebe to međutim uopće ne tangira, ti ćeš i dalje trubiti o našoj bajnoj Jugoslaviji optužujući sve žive (i nežive) za njenu propast, samo ne one koji su do te propasti actually i doveli.

 

Ne mogu ja da pisem onako kako bi ti zelio. Sorry. Ja bih vjerovao u tezu da su ekonomski problemi doveli do raspada, da se pojavila neka politicka snaga ili partija, sa nazivom npr LKG, LIberalno Kapitalisticko Gospodarstvo ili neka republikanska multinacionalna partija i da su je gradjani izglasali na izborima, medjutim pojavio se HDZ vodjen bivsim komunistickim generalom, te nesretni SDS, koji su pomeli sve na izborima, prelili se u BiH, gdje je osnovana i SDA, koja nema nacionalni predznak u svom imenu samo zato sto su pozurili, a jos uvijek je vazio neki zakon o zabrani nacionalnih partija, tako da su i te partije pomele sve na izborima. 

Nikakvih ekonomskim programa tu nije bilo, niti je ko pominjao ekonomiju, osim nekih praznih obecanja da cemo biti kao Svajcarska.

Da se razumijemo, to je sasvim legitimno da su ljudi zeljeli da glasaju za te partije, ali samo ne mogu da se slozim da je raspad nastao zbog strajka u Vuteksu.

 

Ja te ponovo iskreno pozivam da pises nesto o Osijeku sedamdesetih i osamdesetih, ostavimo price o raspadu, tu se vise ne moze nista uciniti.

 

 

Edited by Amigo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...