Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Gađanje je bilo u drugom razredu, početkom drugog polugodišta. Mi smo gađali municijom sa redukovanim punjenjem tako da trzaj nije bio nešto posebno.

Btw, muški deo odeljenja je najviše voleo kada nam je (tada mlada) profesorka demonstrirala stavove za gađanje u miniću na strunjači. Ceo muški deo razreda se upisao u streljački klub. Najbolja zabava je bilo rastavljanje M-53 puškomitraljeza. Kome opruga izbaci kundak kada ga odvrne sledovao je kec.

A tu su i one zabavne lekcije tipa "mine iznenađenja" i slično. Svi smo prošli početni kurs za teroriste 😉

Kada sam ja upisao ETF 1990-e, ONO i DSZ je već bio redukovan na jednu godinu. Mislim da je samo 2 generacije kasnije ukinut potpuno. ETF je odlagao sluzenje vojnog roka (za prvih 300 na rang listi)  tako da većina studenata nije bila u vojsci pre toga. Ja sam otišao posle odslušanih magistarskih u godini kada sam napunio 27 i nisam mogao više da odlažem (decembar 1998).

 

Ja sam FON upisao 1988., imali smo dva puta po dva semestra ONO i DSZ I i II. Vojni rok nisam gulio, jedina prednost koju sam u životu dobio od -10 dioptrije.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Jbte pa vi ste se spremali za neki rat jos 1981. Ovo sto vi pricate ja nemam pojma. Ja sam iz Mostara ali ovo ni pod tackom raznom nismo imali. Izleda da smo mi bili u modusu bratstva i jedinstva a vi u modusu rata u SFRJ. Izleda da smo mi u BiH pali na bratstvu i jedinstvu. Jedni bili za  bratstvo i jedinstvo a drugi za "razdvajanje". Leb ti poljubim. Koliko ljudi plati glavom ovu malu zajebanciju (ja to tako zovem).

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Koca Popovic said:

Jbte pa vi ste se spremali za neki rat jos 1981. Ovo sto vi pricate ja nemam pojma. Ja sam iz Mostara ali ovo ni pod tackom raznom nismo imali. Izleda da smo mi bili u modusu bratstva i jedinstva a vi u modusu rata u SFRJ. Izleda da smo mi u BiH pali na bratstvu i jedinstvu. Jedni bili za  bratstvo i jedinstvo a drugi za "razdvajanje". Leb ti poljubim. Koliko ljudi plati glavom ovu malu zajebanciju (ja to tako zovem).

Dok ste vi skakali u Neretvu mi smo se fino spremali za rat😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Selina said:

Dok ste vi skakali u Neretvu mi smo se fino spremali za rat😄

Draga moja  @Selina samo specijalni momci su skakali u Neretvu sa Starog Mosta. Jedan mali podatak, rezervisti iz Uzickog korpusa su presli sa pinzgauerom prekoko Starog Mosta. A poslije su ga domoljubi srusili. A ovi sto su bili okolo to su ti oni sto nisu imali ONO u osnovnoj i srednjoj skoli. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Koca Popovic said:

Draga moja  @Selina samo specijalni momci su skakali u Neretvu sa Starog Mosta. Jedan mali podatak, rezervisti iz Uzickog korpusa su presli sa pinzgauerom prekoko Starog Mosta. A poslije su ga domoljubi srusili. A ovi sto su bili okolo to su ti oni sto nisu imali ONO u osnovnoj i srednjoj skoli. 

Ja sve nesto ne mogu da verujem da nije kod vas bilo te obuke, svi smo imali iste skolske programe.

Link to comment
Share on other sites

Sarajevo:

 

Prva Pomoc i Zastita u 7. i 8. razredu osnovne skole - zavoji, trouglaste marame, udlage, vjestacko disanje, evakuacija ranjenika... I stavljanje i skidanje gas maske...

 

ONO i DSZ u 1. i 2. razredu Usmjerenog - gadjanje koje je ovakvima kao ja koji nisu rodjeni "lovci" i "ratnici" bilo traumaticno... Profesor fizickog brojao pogotke na strelistu na Pasinom brdu pa mi je dodao koji da mi ne kvari prosjek ocjena i da me ne izgubi iz ekipe za gradsko prvenstvo u krosu...

 

ONO i DSZ na 1. godini ETF - bez prakticnog dijela, samo totalna indoktrinacija... Naoruzani narod, svi smo jedna armija, bratstvo i jedinstvo, snop naroda i narodnosti koje niko ne moze slomiti, klasno i patriotski svjesni radnici i seljaci uvije trijfumuju nad profesionalnim vojnicima i slicne nebuloze....Predmet drzao neki pukovnik JNA...

 

 

OTO i RTV  - od 5.-8. razreda osnovne skole - pored testerica, tehnicko crtanje, nacrt, tlocrt i bokocrt i 3d projekcija iz toga, obrada metala, obrada koze (pravljenje futrola za naocare), pravljenje zmajeva, jedrilica, osnove elektricnih instalacija -kako promijeniti osigurace, uticnice, prekidace, prespoijti zice u razvodnoj kutiji, pravljenje osnovnog radio prijemnika sa kristalnom diodom i postavljane antena... Odrzavanje bicikla koje je neko pomenuo smo imali na Saobracajnom vaspitanju u 7. i 8. razredu. 

 

OTP (Osnovi tehnike i proizvodnje) - 1. i 2. razred usmjerenog... Prica o OOUR-ima, SOUR-ima, racunima, distribucija, prodaja i slicno... 

Edited by ters
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ters said:

Sarajevo:

 

Prva Pomoc i Zastita u 7. i 8. razredu osnovne skole - zavoji, trouglaste marame, udlage, vjestacko disanje, evakuacija ranjenika... I stavljanje i skidanje gas maske...

 

ONO i DSZ u 1. i 2. razredu Usmjerenog - gadjanje koje je ovakvima kao ja koji nisu rodjeni "lovci" i "ratnici" bilo traumaticno... Profesor fizickog brojao pogotke na strelistu na Pasinom brdu pa mi je dodao koji da mi ne kvari prosjek ocjena i da me ne izgubi iz ekipe za gradsko prvenstvo u krosu...

 

ONO i DSZ na 1. godini ETF - bez prakticnog dijela, samo totalna indoktrinacija... Naoruzani narod, svi smo jedna armija, bratstvo i jedinstvo, snop naroda i narodnosti koje niko ne moze slomiti, klasno i patriotski svjesni radnici i seljaci uvije trijfumuju nad profesionalnim vojnicima i slicne nebuloze....Predmet drzao neki pukovnik JNA...

 

 

OTO i RTV  - od 5.-8. razreda osnovne skole - pored testerica, tehnicko crtanje, nacrt, tlocrt i bokocrt i 3d projekcija iz toga, obrada metala, obrada koze (pravljenje futrola za naocare), pravljenje zmajeva, jedrilica, osnove elektricnih instalacija -kako promijeniti osigurace, uticnice, prekidace, prespoijti zice u razvodnoj kutiji, pravljenje osnovnog radio prijemnika sa kristalnom diodom i postavljane antena... Odrzavanje bicikla koje je neko pomenuo smo imali na Saobracajnom vaspitanju u 7. i 8. razredu. 

 

OTP (Osnovi tehnike i proizvodnje) - 1. i 2. razred usmjerenog... Prica o OOUR-ima, SOUR-ima, racunima, distribucija, prodaja i slicno... 

Znaci ti si mladji. Ja nisam imao usmjereno. Ja sam bio po starom sistemu. Tako da mi nista od ovoga nije poznato. Ja sam imao odabranu i zastitu u drugom srednje i poslije na fakultetu na prvoj godini. Najsmjesnije je bilo na fakultetu. Ja dosao iz vojske i onda ucim nesto o vojsci.Za @Selina-u mi u BiH smo srecom malo kasnili za Srbijom u obrazovanju .🙂

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Selina said:

I ja sam na faksu ( Filoloski) imala tu obuku, ali nije valjda bre bilo 4 semestra. Koje je to smaranje bilo, a kao sto kazes, moralo

da se polaze.

 

Gačić ili Perić? Moja generacija je imala sreću da može da pobegne od ovog prvog ludaka. Sećam se da su dobili i neku aisistentkinju ruralnog porekla koja se gađala s padeži.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Koca Popovic said:

Znaci ti si mladji. Ja nisam imao usmjereno. Ja sam bio po starom sistemu. Tako da mi nista od ovoga nije poznato. Ja sam imao odabranu i zastitu u drugom srednje i poslije na fakultetu na prvoj godini. Najsmjesnije je bilo na fakultetu. Ja dosao iz vojske i onda ucim nesto o vojsci.Za @Selina-u mi u BiH smo srecom malo kasnili za Srbijom u obrazovanju .🙂

 

Druga generacija usmjerenog... Na nama su vjezbali... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Koca Popovic said:

Sto ce reci malo si iza mene. Procjenjujem  63,64 godiste.🙂. Omatorismo brate.☹️

 

Jos mladji - 66. Ali veoma mator... 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

OTO sam imao od 5. razreda osnovne do kraja gimnazije, menjalo se ti nastavnika -profesora  od bravara ili nekoh kursista koji su posle tri meseca večernje nastave postajali nastavnici do inženjera i profespra fizike koji suistovremeno predavali i OTO. U osnosvnojsam imao i Domaćinstvo, predavala ga ista nastavnica koja je jednu ili dve godine predavala OTO, tako da sam davno zaboravio šiz kog predmeta smo radili pletenje flaše jugovinilom, neko štrikanje koje se svodilo na dva reda, bilo je cilj savladati provlačenje konca , pravljenje petlje, bilo je i dosta neke teorije koja se zaboravljala najkasnije  posle zaključenih ocena na tromesečju. Što se programa tiče ništa od toga nije bilo naodmet znati, problem su bili nestručni nastavnici, nedostatak materijala i alata u radionicama i kabinetima, tako smo i lekciju o spajanju drvenih letvi zakivcima, ekserima učili teorijski, iz knjige jer je nedostajalo i letvi i eksera, čekić je postojaoali jedva da smo mogli da ga uzmemo u ruke, što nam nije ni bilo bitno, seoska deca su dobro umela da korite alatke i bez nastavnika, svaka greška se plaćala razbijenim prstima, posekotinama, ubodima. 

Iz Odbane i zaštite smo imali lekciju Preticanje kod puškomitraljeza koju je profesor, bivši niži oficir, koristio da disciplinuje neposlušne, prozove kekog ko ometa čas, postavi pitanje i zna da to niko ne ume da odgovori tačno, tj da izvede formulu kojom će izračunati koliko treba da se nišani ispred mpokretne mete da ba bi se meta pogodila, malo primenjene fizike i geometriješto je profesor znao napamet ali mu je sama matematika bila strana, teše od puškomitraljeza. Meni je morao tri puta da piše ocenu 5 a prozvao me za kaznu jer sam bio domar sa matematikom i fizikom i kad mu izvedem čitavu formulu u jednom dahu nema kud, nego upiše peticu, bio je pošten. Jedmom sam ga doveo u situaciju da mu se kolege smeju, u formuli sam umesto"/h" napisao "*h-1", on je tvrdio da sam pogrešio, ja i veći deo razreda da nisam, pa je rasprava stigla do zbornice i direktora, tu su ga ubedili da sam matematički ispravnonapisao, nije mu bilo prijatno i nije me nikad više prozivao da odgovaram. I meni je posle bilo žao, jer je bio pošten i dosledan čovek.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Koca Popovic said:

Znaci ti si mladji. Ja nisam imao usmjereno. Ja sam bio po starom sistemu. Tako da mi nista od ovoga nije poznato. Ja sam imao odabranu i zastitu u drugom srednje i poslije na fakultetu na prvoj godini. Najsmjesnije je bilo na fakultetu. Ja dosao iz vojske i onda ucim nesto o vojsci.Za @Selina-u mi u BiH smo srecom malo kasnili za Srbijom u obrazovanju .🙂


Za mene je ovo stvarno sreca, zauvek sam zahvalna Bosni za to malo kasnjenje.

Moja generacija u Hrvatskoj je bila prva sa zajednickim osnovama i kasnije usmerenim. Medjutim, ja sam ucila latinski u osnovnoj pa je bilo logicno da nastavim klasicnu gimnaziju. Za to jedno klasicno odeljenje u Splitu je receno da ce do kraja ostati po starom sistemu, kao i onih nekoliko u Zagrebu, ali se to nije desilo. U Zagrebu su ostali, a nama je pred kraj drugog razreda receno da, ne samo da od treceg nema vise grckog i latinskog, i da moramo da se usmerimo, nego da moramo cak da polazemo diferencijalne ispite jer nismo imali zajednicke osnove, pa smo valjda nesto propustili.

Tu su se nesto roditelji organizovali, pa smo nas tridesetak iz Splita (ne samo klasicni nego i neki ostali) krenuli u gimnaziju u Livnu. Zavrsilo nas je samo nekoliko, Vecina je odustala posle par meseci. Meni su to bile najlepse dve godine u zivotu. Bez roditelja, s cimerkom u malom stancicu bez kupatila, autobus Bosna Livno petkom popodne i ponedeljkom ujutro, dobro drustvo, sloboda… Plus sto se zavrsila vrlo jaka gimnazija, na cemu sam i dan danas zahvalna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Gačić ili Perić? Moja generacija je imala sreću da može da pobegne od ovog prvog ludaka. Sećam se da su dobili i neku aisistentkinju ruralnog porekla koja se gađala s padeži.

Rekla bih po secanju da je bio ovaj Peric. A dal su se gadjali s padezi ne znam, jer njih ziv covek nije ni slusao sta govore.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Selina said:

Rekla bih po secanju da je bio ovaj Peric. A dal su se gadjali s padezi ne znam, jer njih ziv covek nije ni slusao sta govore.

 

Ovaj prvi je bio sed, imao naočari i bio drndoš. Verovatno su mu radili kompleksi što su njegov predmet prezirali i studenti i profesori i što nije sa Batom Životinjom razgonio Nemce na buljuke. Ovaj drugi je bio klasičan ruralni tip, znao je da nas sve zajedno boli uvo za njegov predmet, što je sigurno mislio i sam, pa je na ispitu bilo dovoljno samo da ima dovoljno teksta. Kružila je priča i da je nekom dao visoku ocenu za popunjen ispit u kome je dat pregled nekog perioda u književnosti.

 

Padežima se gađala samo ta asistentkinja. Možda je i održala neko predavanje, ali smo se valjali od smeha na ispitu, gde je glumila policajca, pa je govorila 'Alo, ti tamo, neMOJ da ti dođem i da te u'VAtim kako prepiSUješ' ili 'Vi siLAzite dole ili će vam dođem' i slično. Od stranih lektora sam imao Britanku i Amerikanku koje su govorile srpski bolje od nje. Teška seljančura, koliko se sećam, a za nju su Titovi zastavnici u kasarnama bogu iza tregera bili velika gospoda.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ters said:

 

Druga generacija usmjerenog... Na nama su vjezbali... 

 

9 hours ago, ters said:

 

Jos mladji - 66. Ali veoma mator... 

U Srbiji, druga generacija usmerenog...63. .... padobranska :ss:

Link to comment
Share on other sites

Inače...u srednjoj mi je ONO i DSZ predavao...Dule Puška...:s_w:

 

U četvrtoj sam imao DSZ kao poseban predmet :ajme:

 

Odbrana mi je u trećoj bila "Opšta", a u četvrtoj je bila iz tri dela..Opšti deo, Naoružanje i Topografija...zato, ne kukajte po mnogo :smiley13:

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Constantin said:

 

 

Odbrana mi je u trećoj bila "Opšta", a u četvrtoj je bila iz tri dela..Opšti deo, Naoružanje i Topografija...zato, ne kukajte po mnogo :smiley13:

tI si isho u neku srednju oficirsku?

Link to comment
Share on other sites

Isao na streliste Zdrelo kod Petrovca na Mlavi, tamo su se na casu Odbrane i zastite izvodila vezbovna gadjanja sa bojevom municijom iz M 48, jos Papovke nisu bile u kompletnom naoruzanju pesadije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...