Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Ovo me je podsetilo na neku vrstu „pobožnosti” sa kojom su se pratile razne emisije, filmovi, serije, utakmice i razni drugi događaji. Ulice su bile praznije, a praktično svi su ih prepričavali sledećeg dana.

 

A mene ovo sad´ podsetilo na jedan meč koji je igrao Mate Parlov. Mala sam bila, znaci mora da je bilo nekih 70-ih, ne znam tačno koji je meč bio, ali mislim da je bio vrlo važan jer su beogradske ulice bile puste. Pa kad su se i kod moje bakice skupile njene ispisnice i navijale iz sve snage! Ja se baš našla u tom društvu. Ako se ne varam, pobedio je Mate. Sećam i toga da su takvi uspesi uvek bili jedna zajednička tema. To je bila neka benigna, kohezivna radost i mladih i starih, bez atavistiičkih predznaka koji u danasnje doba prate navijanje.

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Koliko treba da bude neko mlad da ne zna sta su otvaraci za konzerve? Jel sad ima tamo drugih vrsta kao i ovde?

 

U prodaji su uglavnom otvarači koji su lakši za rukovanje, imaju ručke kao makaze i jednostavniji su za upotrebu: https://www.emmezeta.rs/otvarac-za-konzerve-alpina-640022.html

 

Kako reče Uroš, konzerve se danas uglavnom prodaju sa alkom koju je dovoljno povući da bi se otvorila konzerva, tako da za njima i nema mnogo potrebe. Otvarači kao onaj što je postavio Div su nekada išli uz konzerve, ali se ne sećam kad sam ih poslednji put video.

Link to comment
Share on other sites

Nedelja 8 sati navece, prazne su ulice, pocinju Otpisani, kultna serija tog vremena. Na lokalnim turnirima malog fudbala pjavljuju se ekipe Otpisani.

Iznenada se cuje jaka buka, izlazimo na balkon i vidimo da je auto sletjelo u Miljacku i stoji na sva cetiri tocka u sred rijeke. Nikada mi nije bilo jasno kako su to uspjeli, tu je ulica potpuno prava. Njih nekoliko koji su bili u automobilu su se nekako popeli na krov i tu cuce i cekaju vatrogasce da ih izvuku. Sta sada gledati akciju spasavanja ili Prleta mislim da nema dileme, vracaj se pred tv da se nesto ne propusti :classic_biggrin:

Dogadjaj se desio nekih 50-tak metara prije ovog posta, to bi na ovoj fotografiji bilo skroz lijevo, van kadra. Ona mala zgradica lijevo, Kino Kumrovec, ne postoji vise, tu je sada neka poslovna zgrada, ljudima je zaklonila vidik i sunce i kazu da je poluprazna.

 

12771985_771334769664278_358885030372073

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJ_Vasa said:

 

U prodaji su uglavnom otvarači koji su lakši za rukovanje, imaju ručke kao makaze i jednostavniji su za upotrebu: https://www.emmezeta.rs/otvarac-za-konzerve-alpina-640022.html

 

Kako reče Uroš, konzerve se danas uglavnom prodaju sa alkom koju je dovoljno povući da bi se otvorila konzerva, tako da za njima i nema mnogo potrebe. Otvarači kao onaj što je postavio Div su nekada išli uz konzerve, ali se ne sećam kad sam ih poslednji put video.

Takvi su I ovde, ima dosta konzervi na kojima moras da ih upotrebljavas.

Inace te koje je Div postavio ja nikad nisam naucila da koristim 😊uvek je bio neko ko je to uradio za mene. Uzasno me nerviralo

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Constantin said:

Ja sam imao baš malo singlica, uglavnom su to bile LP...samo jednom puštene, da bi se snimile na cass - deck.....

 

Sećam se da su moji imali ovakav gramofon kad sam bio mali:

 

Ako se dobro sećam, to je neki čehoslovački proizvođač. Ploče su bile na 33 i 45 obrtaja, a nikad nisam video one od 16 i 78. Ne znam ni zbog čega je ovaj gramofon imao dve igle, tj. da li je izbor igle zavisio od broja obrtaja ili je ova druga bila samo rezerva.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Sećam se da su moji imali ovakav gramofon kad sam bio mali:

 

Ako se dobro sećam, to je neki čehoslovački proizvođač. Ploče su bile na 33 i 45 obrtaja, a nikad nisam video one od 16 i 78. Ne znam ni zbog čega je ovaj gramofon imao dve igle, tj. da li je izbor igle zavisio od broja obrtaja ili je ova druga bila samo rezerva.

Malo je bilo tih ploča na 78 obrtaja. One su bile poprilično tanje od ovih na 33 LP i 45 SP...mahom su se delile uz neke časopise. Za njih nije zrebao adapter, kao gore na slici, jer su imale malu rupicu na sredini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Malo je bilo tih ploča na 78 obrtaja. One su bile poprilično tanje od ovih na 33 LP i 45 SP...mahom su se delile uz neke časopise. Za njih nije zrebao adapter, kao gore na slici, jer su imale malu rupicu na sredini.

 

Jedine tanke ploče kojih se sećam su bile kao ove što je Amigo postavio, a i dan-danas pamtim dve takve - na jednoj je neki pesmuljak-reklama za užičku „Raketu”, a na drugoj Čkalja nešto peva o osmom martu. Obe su bile na 33 obrtaja. Ove druge nikada nisam video uživo, već samo na internetu. Ti se bar toga sećaš, ja ih nisam video uživo.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Evo ih te na 33, Čkalja, i jedna iz Džuboksa:

 

spacer.png

 

dobro si - imao sam jednu ovakvu bankarsku - ne znam ko je pjevao:

 

gde li su vam deco ona dva dinara 

sto vam ih je juce dala baka stara

dao bih vam i ja po dva dinara svima

kada bih samo znao kuda cete s njima....

u kasicu, u kasicu, ili na knjizicu

 

a I onu himnu lista Zdravo 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Svaka čast, a ja bih dodao još dva brenda iz tih vremena:

17234944262_ba84123bca_b.jpg

 

 

Prva je iz DDR-a, a druga ljubljanska prazna kaseta (RTV Ljubljana).

 

Ko nije čuo za ORWO taj nije fotkao nikad na vrhunski način. Poznatiji su bili po filmovima za aparate...a čini mi se i za magnetofonske trake....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

TDK - Tita mi Dobra Kaseta :lol_2:

 

81Mf7+JmNhL._AC_SX425_.jpg

Just now, Constantin said:

 

Ko nije čuo za ORWO taj nije fotkao nikad na vrhunski način. Poznatiji su bili po filmovima za aparate...a čini mi se i za magnetofonske trake....

 

ORWO filmovi u boji su bili uzasni, boje nikakve, jedan ORWO film sa ispucao sa vrhunskim Canon aparatom i nije nista pomogao.

Prije rat, a i poslije, sve do ove digitalizacije sam najvise volio Konika filmove.

 

s-l300.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2022 at 5:24 PM, Cyber said:

 

A mene ovo sad´ podsetilo na jedan meč koji je igrao Mate Parlov. Mala sam bila, znaci mora da je bilo nekih 70-ih, ne znam tačno koji je meč bio, ali mislim da je bio vrlo važan jer su beogradske ulice bile puste. Pa kad su se i kod moje bakice skupile njene ispisnice i navijale iz sve snage! Ja se baš našla u tom društvu. Ako se ne varam, pobedio je Mate. Sećam i toga da su takvi uspesi uvek bili jedna zajednička tema. To je bila neka benigna, kohezivna radost i mladih i starih, bez atavistiičkih predznaka koji u danasnje doba prate navijanje.

 

Decembar 1979. ako se ja secam!

Bili na Letenci, skola u prirodi, moj razred i dve uciteljice, nekih desetak dana. Mec pocinjao dosta kasno, ali nam dozvolile da budemo budni - nas tridesetak desetogodisnjaka se skupilo u jedinoj sobi s televizorom da gleda taj mec!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...