Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

14 minutes ago, deez nuts. said:


Placem vec par dana zbog bogatih, srce mi se cepa iskreno. 

Verujem da te dve suze guse, nego sta ce i kako ce biti kad ti bogati premeste ne samo svoje centrale nego i

proizvodnju na neko za njih prihvatljivije mesto? Ko ce onda davati minimalnu platu od 1600 evra mesecno koju

Levica zahteva? Od kojih i cijih para?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
30 minutes ago, Selina said:

Verujem da te dve suze guse, nego sta ce i kako ce biti kad ti bogati premeste ne samo svoje centrale nego i

proizvodnju na neko za njih prihvatljivije mesto? Ko ce onda davati minimalnu platu od 1600 evra mesecno koju

Levica zahteva? Od kojih i cijih para?

 

Ako imaju bolju opciju sa manjim rizikom i vecim profitom, to ce uraditi u svakom slucaju, bez obzira na to ko ucestvuje u vlasti.

 

Svajcarska i druge razvijene zemlje - sasvim sigurno nece imati veci profit, Kina, Pakistan i slicno - sasvim sigurno nece imati manji rizik ( a imajuci u vidu probleme sa transportom i profit je upitan)...  

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Makron je zbog lošeg rezultata na evropskim izborima izgubio legitimitet i mogao je da bira da li će da ide odma na izbore ili da ih raspisuje krajem godine. U protivnom bi ga i levica i desnica pljuvala da vlada  sa mizernom podrškom u narodu. U demokratskoj zemlji to je penal za opoziciju. Takva vlada bi imala krize kod svakog budućeg većeg zakona. 

 

Procenio je da je bolje za njih (stranke, jer one će postojati i posle Makronovog mandata) da idu sada jer bi rejting centrista nastavio da pada još brže ako bi posle katastrofalnih izbora za EU nastavili da vladaju u istom stilu. Verovatno se dogovrio sa levičarima da mu ne prave probleme u naredne tri godine. Ne treba zaboraviti da će sledeći predsednik vrlo verovatno biti neko iz levice a onda će njemu biti potrebna podrška u parlamentu od strane centrista. Takođe imajte na umu da spoljnu politiku, EU politiku i još par stvari vodi Predsednik a ne Parlament.

 

Nažalost ovo znači da reforme Francuske više neće biti jer sada će se ići u populizam da bi se ograničio dalji rast Le Pen. To naravno ne valja za Francusku na duže staze ali levičari sigurno neće donositi zakone koji idu u prilog industriji a protiv su radnika. No prvo da vidimo ko će napraviti vladu. Te koalicije nisu ugravirane u kamenu, već se špekuliše ali pošto ima mnogo kombinacija da sačekamo deset dana da prođe samit NATO, tada ćemo verovatno već imati prve informacije u medijima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
5 hours ago, Selina said:

Nemacka se zvanicna politika najiskrenije raduje pobedi Levih, cak je kancelar drzao govoranciju u smislu da se nada

da ce Francuzi birati "ispravno", nikako desnu stranu. Ja sam samo stavila izjave francuskih Jevreja, a poslovni ljudi,

da ne kazem bogati, na veliko odlaze u CH, poceli su jos posle EU izbora.

 

Ovaj dio mi je nekako promakao - imas li primjer (ne mora na veliko - jedan-dva su dosta) poslovnih ljudi, da ne kazemo bogatih, koji su otisli u Svajcarsku jos poslije EU izbora (izbori bili 9. Juna - dakle ti koji odlaze vec citave 4 sedmice)

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ciao said:

O cemu ti pricas

O onome kako sam ja video izborne rezultate i kako ih ja tumačim..ništa više od toga.
Izbori su bili raspisani,održani..to šta bi bilo u naredne tri godine..to jednostavno više ne važi. Dobili smo novu realnost. U ovom svetlu sam pokušao da napišem nekoliko pasusa.

Više i ne bih mogao,niti želeo jer ne živim tamo. Za razliku od tebe :classic_smile:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne samo da je Makron bio clan socijalista nego je bio i u vladi Fransoa Oland-a. Ali od kad je predsednik mnogo vise vuce na desno nego na levo a najvise voli da vlada sam sa sobom sto mu francuski ustav dozvoljava a sto raniji predsednici nisu koristili

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2024 at 9:44 PM, ters said:

 

Ovaj dio mi je nekako promakao - imas li primjer (ne mora na veliko - jedan-dva su dosta) poslovnih ljudi, da ne kazemo bogatih, koji su otisli u Svajcarsku jos poslije EU izbora (izbori bili 9. Juna - dakle ti koji odlaze vec citave 4 sedmice)

 

Svajcarski je finansijski sektor jako diskretan, bilo je nekoliko clanaka sa intervjuima svajcarskih bankara koji su prilicno

diskretno ovo najavljivali.jer su imali sijaset upita iz Francuske. Za Dragana: pogledati cuveni cirishki tisak, jako konzervativan,

ali ubada uvek u sridu.

13 hours ago, mladenvzz said:

...Makron je bio član socijalista,izašao je iz socijalista nešto prije prvog mandata

Makron nije nikada bio socijalista, bio je tri godine formalan clan partije , ali je u to vreme Socijalisticka partija

Francuske bila relativno normalna, a isto vazi i za nemacke socijaliste. Sad su izgubljeni u svemiru i nema izgleda

da ce to ikada biti korigovano. Makron je genijalan finansijer, ali je narcist, nije umeo da taj svoj jako fin pokret

stvarno i ozivi.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je realno najbolji scenario za RN - ne postoji sansa da se napravi stabilna vecina, ne postoji sansa da ta vecina poboljsa nesto, njihovo je da pljuju sa svojih 145 mesta koji su dobili i cekaju ono sto je bitno, a to je 2027.

 

Da su dobili vecinu u parlamentu, ne bi uradili nista i 2027. bi MLP dobila 20% u prvom krugu, ako i toliko. 

 

Da su dobilo nekih 220-250 poslanika, em bi morali da objasne kako su toliko nesposobni da dodju na vlast, em ne bi bilo saradnje krajnje levice i centra protiv njih. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2024 at 2:32 PM, McLeod said:

Ja ne verujem sta citam ovde.

 

ovo sto je Makron uradio ne bi uradio niko, on je imao muda i bukvalno je uspeo da spreci Le Penovu ne samo da postane vlast sada, nego je i resetovao na nivo pre 3-4 godine.

 

Drzavnicki potez vredan hvale i divljenja ali bukvalno. 

 

Macron je, zapravo, zeleo da RN pobedi na ovim izborima, da ne mogu nista da urade i da kroz 3 godine izgube auru antiestablisment opcije za birace. Postoje mnogo izvora koji tvrde da je urgirao da se ne odustaje u korist LFI ili PS. 

 

Sa druge strane, u RN su se nadali svemu, samo ne pirovoj pobedi koja bi im donela vecinu u parlamentu i priliku da malo oni vide kako je to kad Francuzi mrze stranke na vlasti. To je na svojoj kozi osetio i Hollande i Macron i PS i LR. Sta mislis, zasto je LFI toliko popularan - pa zato sto nikad nisu bili na vlasti. 

 

RN na vlasti je neminovnost, ali to ne znaci da ce oni tu ostati 10 godina. Prvo, zato sto RN sada nije isto sto i FN (realno, nijedna partija koja ima 33% nije isto sto i ekstrem koji skuplja 14% maks - u pitanju je mnogo sira koalicija biraca). 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, goldberg said:

Macron je, zapravo, zeleo da RN pobedi na ovim izborima, da ne mogu nista da urade i da kroz 3 godine izgube auru antiestablisment opcije za birace. Postoje mnogo izvora koji tvrde da je urgirao da se ne odustaje u korist LFI ili PS. 

 

Ne znam šta je Makron želeo, ali ovakve strategije su izuzetno rizične. Skorašnji primeri su "dobro bi bilo da pobedi Tramp da svi vide koliko je užasan, pa će posle sve biti bolje" ili "šta fali da naprednjaci dođu na vlast, ljudi će onda videti koliko su nesposobni i na sledećim izborima će svi glasati za demokrate".

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2024 at 8:43 AM, Smrtokapa said:

 

Ne znam šta je Makron želeo, ali ovakve strategije su izuzetno rizične. Skorašnji primeri su "dobro bi bilo da pobedi Tramp da svi vide koliko je užasan, pa će posle sve biti bolje" ili "šta fali da naprednjaci dođu na vlast, ljudi će onda videti koliko su nesposobni i na sledećim izborima će svi glasati za demokrate".

 

Kakve veze imaju USA, Francuska i Srbija? Ili je sve sto je desno isto i trpa se u isti kos? 

 

Trump ce uvek imati sanse za pobedu ma kakav da bude jer blizu 50% biraca glasa za republikance. On sam verovatno nije prva opcija mnogima, ali svi socijalno konzervativni biraci i dobar deo ekonomsko konzervativnih biraca ce glasati za njega jer bolje i on nego druga strana. 

 

Francuska ima istoriju pada popularnosti vlada i predsednika, preko noci nestale su i PS i LR, Hollande ne moze da dobije ni 3%, Macron je isto tako omrazen. RN moze da vlada jedan mandat i to ce se i desiti, imace svoju priliku od 2027. do 2032., nakon toga dolazi malo levlja levica i tako u krug. 

 

Srbija je zemlja u kojoj vlada kult licnosti, demokratija i izbori su tu samo zato sto mora tako. Vucic ne vlada kao ultrakonzervativac ili nacionalista ili na antiimigrantskoj platformi, on vlada jer je Vucic, sta god kaze ili odluci to se obasipa hvalospevima + izbori su samo formalnost.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, goldberg said:

Kakve veze imaju USA, Francuska i Srbija? Ili je sve sto je desno isto i trpa se u isti kos? 

 

Nema post na koji odgovaraš mnogo veze sa podelom levo-desno, niti je cilj poređenje SAD-FRA-SRB, nego je o tome da strategija "pusti ove druge da dobiju moć kako bi pokazali da ne znaju" može da ima oblik bumeranga ako ti drugi imaju autoritarne tendencije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smrtokapa said:

 

Nema post na koji odgovaraš mnogo veze sa podelom levo-desno, niti je cilj poređenje SAD-FRA-SRB, nego je o tome da strategija "pusti ove druge da dobiju moć kako bi pokazali da ne znaju" može da ima oblik bumeranga ako ti drugi imaju autoritarne tendencije.

Moze u Srbiji, Rusiji, ili Uzbekistanu, ali nikako u Francuskoj i USA.

Francuzi ne vole bas mnogo autoritarne tendencije, dokazali su to poodavno.

U USA je Ustav Bog i Car i to nikakav predsednik ne moze da menja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Selina said:

Moze u Srbiji, Rusiji, ili Uzbekistanu, ali nikako u Francuskoj i USA.

Francuzi ne vole bas mnogo autoritarne tendencije, dokazali su to poodavno.

U USA je Ustav Bog i Car i to nikakav predsednik ne moze da menja.

I ja se u principu slažem ali mislim da vidim na šta @Smrtokapa cilja. Jebi ga, ako se jednoj Nemačkoj mogao desiti Hitler, ipak postoji mala mogućnost da se slično desi i u zapadnim demokratijama. Na primer postepeno smanjivanje slobode medija, nezavisnosti sudstva i drugih institucija - i već si u problemu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nemačka pre 100 godina doduše nije imala baš ne znam kakvu tradiciju demokratije / antiautoritarizma. Ali da, sve te tradicije je moguće razgraditi, samo negde gde su pustile korene treba više vremena. Uostalom, sada su mogućnosti i sredstva za zaluđivanje i indoktriniranje ljudi daleko napredovala u odnosu na prošli vek.

 

No čak i da to izuzmemo, dolazak antisistemske* političke opcije na vlast svakako nije stvar za potcenjivanje, što jedan ludak rasturi posle sto pametnih treba da sastavljaju. :classic_smile:

 

* mislim da se iz perspektive EU Nacionalno okupljanje može mirne duše smatrati antisistemskom opcijom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Smrtokapa said:

 

Nema post na koji odgovaraš mnogo veze sa podelom levo-desno, niti je cilj poređenje SAD-FRA-SRB, nego je o tome da strategija "pusti ove druge da dobiju moć kako bi pokazali da ne znaju" može da ima oblik bumeranga ako ti drugi imaju autoritarne tendencije.

 

Jasno je da Vucic ima autoritativne tendencije i da zeli da do smrti bude na vlasti, ali to nije toliki problem u Srbiji, problem je sto on to MOZE da uradi jer je danasnja Srbija plodno tlo za takve likove. 

 

Poredjenje sa Hitlerom ne stojinjer je i Nemacka 1930. i ranije takodje bila razoreno drustvo bez neke zelje za demokratijom, drustvo koje je trazilo the Lidera koji bi ih poveo ka blagostanju. 

 

Da je u Francuskoj u pitanju kult licnosti, FN bi se raspao nakon sto im je lider isteran iz stranke. Ne dobija MLP glasove zato sto je MLP nego zato sto RN nikada nisu bili na vlasti, a uz to je RN sira koalicija glasaca od ekstremnog FN koji je dobijao samo glasove ekstremnih desnicara. 

 

Sto se tice USA, ne znam ni ko bi tu zeleo da uzurpira vlast? Trump? Pa on je vec star, imace jos jedan mandat i to je to. Republikanci? Nemaju oni tu moc niti koheziju, kao ni demokrate. 

Link to comment
Share on other sites

U 2023. godini, skoro 20 miliona dece u EU bilo je u opasnosti od siromaštva ili socijalne isključenosti.

 

Svako četvrto dete u EU bilo je u opasnoti od bede ili socijalne isključenosti, odnosno 25 odsto od broja sve dece u EU mlađe od 18 godina. Ta brojka ostala je relativno stabilna u poređenju sa 2022. godinom, uz samo blagi porast od 0,1 procentni poen.

 

Na nivou zemlje, 2023. godine najveće vrednosti su zabeležene u Rumuniji (39,0%), Španiji (34,5%) i Bugarskoj (33,9%). Nasuprot tome, najniže učešće su zabeležile Slovenija (10,7%), Finska (13,8%) i Holandija (14,3%).

 

Veliko bravo za Slovence što zaista paze na svoju decu i imaju najbolje rezultate kada je reč o uslovima u kojima deca odrastaju.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...