Jump to content

Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...


Eddard

Bojkot izbora-da ili ne?  

146 members have voted

  1. 1. Da li ste za bojkot izbora koji će se održati sledeće godine?

    • Da
      73
    • Ne
      42
    • Ne znam
      14
    • Ne zanima me
      15
    • Ne želim da odgovorim
      2


Recommended Posts

18 hours ago, goldberg said:

 

Prvo, bilo bi dobro kada bi pisali "tvoje misljenje", "tvoje bojkotovanje", a ne "vase misljenje" i "vase bojkotovanje".

 

Jednostavno, to mi lici na Sarumanovu propagandu da su protiv njega samo tajkuni i oni koje tajkuni placaju, plus grupica fasista. Svako od nas ima svoje misljenje i to sto se nekad ono poklapa negde ne znaci da treba sve nas iko da trpa u isti skup.

 

Napisao si da nisu bitni izborni uslovi - pa oni su najbitniji! To je razlog zasto se ne izlazi. Uopste me ne interesuje kako bi SZS ili bilo koja druga lista prosla - samo da taj rezultat bude posledica normalnih izbornih uslova. Ne znam kako se iko (osim SNS, SPS i ostalih armija glasaca) ne oseca kao budala kada gleda iz izbora u izbore kako je SNS taman na tih 50% i taman na 65% podrske za njih i njihove prilepke da to, eto, budu normalni izbori, a da su oni eto voljeni od naroda i ta podrska ne opada citavih 6 godina.

 

Uzmi izbore 2016. - opozicija je razjedinjena, nemas nikoga ko ima vise od 6%, uzmi beogradske izbore - razjedinjenost, Sutanovac koji ide sam i tako dalje. E ovi izbori su jos gori jer je i stanje sve gore i gore - mi imamo situaciju da, sto je duze SNS na vlasti, to sve manji procenat glasa za njih. Teatar apsurda.

 

Sto se mene tice SZS ne bi ni na normalnim izborima imao neke sanse - niti su se svi ujedinili, niti su postovali ideoloske razlicitosti. Na nekim normalnim izborima dobili bi nekih 25% i ne bi se promenila vlast. Ali, to bi znacilo da je promena vlasti moguca, samo je opozicija nesposobna. Sasvim je druga situacija Vucicevo manijakalno insistiranje i trud da bilo kakvu opoziciju ogranici na bednih 13-15%, uz skoro 80% koje cine SNS, SPS, sateliti i manjine koje su uz njega. To je jedno izivljavanje, da gledam manijaka koji je protivnicima vezao ruke i onda ih pozvao na boks mec.

 

Izvini za prvi red, ali ovde SZS simpatizeri nastupaju vrlo monolitno, pa da ne bih zatrpavao forum kao sto sam to uradio sada i obratio se bukvalno svakome ko se meni obratio na slican nacin, kazem vi. Nije to trpanje u isti kalup, to je jednostavno cinjenicno stanje.

 

Izborni uslovi su deklarativno najbitniji, ali je to akcijama ljudi iz SZSa demantovano i potpuno je jasno da je to samo dobar izgovor i ubijanje dve muve jednim udarcem - pozicioniranje na mestu jedine prave opozicije je njihov cilj, dakle legitiman politicki, ali za proklamovane vrednosti i trenutni politicki trenutak, prilicno sebican, da ne kazem i gnusan potez, i sakrivanje nesposobnosti da za vise od godinu dana unaprede svoju organizaciju i infrastrukturu, izadju na izbore i bore se na terenu protiv SNS masinerije. Posto ce to biti potrebno ako zelimo da ga srusimo.

 

Iz cega sledi da je vec sada SZS dokazao da je nesposoban ili potplacen da ovako deluje (rezultat je isti) i da ovakvo delovanje predstavlja veci adut u Vucicevoj ruci od bilo koje lazne opozicije koja ce uci u parlament. Garant da ce dobiti i predsednicke i one tamo izbore.

 

18 hours ago, Crni Bombarder said:

Netacno,Mece..

Ja na ove izbore necu izaci ne zato sto "moja" opcija bojkotuje,vec zato sto smatram da je besmisleno izlaziti na izbore pod ovakvim uslovima. Dakle,moja se odluka ne bi promenila ni da odredjena grupacija ili organizacija ipak ucestvuje..a to na kraju krajeva mozda i nije SzS..

Postoji jedna anegdota i ona datira sa samog kraja osamdesetih godina. Naime,u tadasnjoj drzavi se vec uveliko diskutovalo o demokratizaciji drustva i uvodjenju visestranacja. Tad je jedan funkcioner Saveza komunista ili neke slicne socijalisticke organizacije izneo "genijalnu" ideju - da se unutar same partije naprave,stvore neke separatne politicke organizacije koje bi dale utisak i sliku pluralizma. Ne znam kako se taj funkcioner zvao,tacnije zaboravio sam (a nije ni bitno),ali znam da smo danas.2020-te godine,dakle pune tri decenije nakon toga, doziveli takvu regresiju da je to postalo moguce. Ne moguce,nego ostvarivo. Ideal je ostvaren i danas imamo privid izbora..a to nije izbor. To je samo glasanje.

Misljenja sam da su sve liste (osim mozda DoJeBila) trojanci vladajuce partije. Bukvalno sve do jedne! Svi mejnstrim mediji su pod strogom kontrolom Vladaoca. Izborni proces nije transparentan. Izborna korupcija je endemska pojava koja je u punom procvatu. Vode se paralelni izborni spiskovi. Sloboda birackog prava je potpuno kompromitovana,a ni pristup samom izbornom procesu nije slobodan.
Za mene je izbor ovde vrlo lak i logican,a inace 2012 nisam bio "beli listic". Glasao sam za Tadica dobro znajuci sta i ko dolazi na vlast ako on izgubi.

I molim bez zamene teza.
Ja sam svestan da sam jedna od zaba koje se lagano kuvaju u njegovom loncu. Ovde je pitanje da li su toga svesni ostali?

 

Ti, kao i SZS, na papiru kazete da je besmisleno izlaziti na ovakve izbore. I to je ok. Ono sto nije ok je sto u toj monolitnoj SZS ekipi i na forumu i van njega, mnogi ili nisu bas iskreni dok to pricaju, a i oni koji jesu rade isto sto i beli listici 2012. iz verovatno najbolje namere - rade bolji posao za Vucica od bilo kog Cede, Canka, Seselja ili nekog petog debila. Ispravnom odlukom iz pogresnih motiva i nemogucnoscu da tu odluku pretoce u politicku snagu koja ce na drugi nacin dobiti ono sto trazi, Vuciceva vlast se dodatno cementira.

 

To je jedini efekat ovakvog bojkota.

 

To sto mislis da su bas svi trojanci izuzev Radulovica je posve nebitno, jer gledajuci politicku scenu i to nagadjanje koje DBovac, ko je AVovac, a ko samo debil nas vodi u potpuno ludilo i to nije ni bitno, jer da je bitno, onda nikad ne bi slusao recimo Vuka Jeremica ili Boska Obradovica cije ponasanje direktno donosi mnogo vise od preletanja Cede kojeg vise niko ne zarezuje 2%.

Link to comment
Share on other sites

Ti i ja se gotovo nikad necemo sloziti,ne zato sto su nam pocetne pozicije drugacije ili zato sto su nam zacrtani krajnji ciljevi razliciti (cak sam uveren da su isti:promena institucioanlnog okvira,a ne samo elite na vlasti),vec zato sto ti nastupas sa pozicije kompletnog defetiste,dok ja imam drugaciji rezon.

Efekti bojkota se vec itekako vide/osete:
1) Promena tako bitnog izbornog pravila kakvo je visina izbornog praga,tj.njegovo smanjivanje sa 5% na 3%. To je nesto sto se nikako ne radi u izbornoj godini i direktna je posledica najavljenog bojkota. Vladaocu je vise bilo u interesu da u Skupstini ima SzS na nekih 10-11%,nego sve Sapice,Sergeje,Cede,Milice Zavetnice i Goce Comicke sa 3%
2) Nacin na koji su pomenute "liste" skupljale potpise i vrsile overu govori koliko je bila opravdana odluka da se u ovoj farsi ne ucestvuje (plus sve ono sto sam juce napisao;da se ne ponavljam). Bojkot nece "delegitimisati" ni vladajucu sektu,ni izlaznost (jer ce biti namestena po potrebi),ali hoce samu izbornu predstavu
3) Sama simulacija izborne kampanje ukazuje na opravdanost,pa i efekat bojkota. Ucesnici glasanja se uopste ne bave jedni drugima,vec bojkot-opozicijom. Vlast ne napada "izborase" vec "bojkotase". Od toga je jedino smesnije sto tzv.opozicija ne napada vlast,ne kritikuje bivsu vladu i njenu politiku,vec takodje vodi rat protiv onih koji ne izlaze na glasanje. Dakle,imamo opoziciju koja izlazi i koja ne napada politiku vlasti i imamo vlast koja svesno radi na tome da sebi oduzme odredjeni % glasova,a opoziciji pomaze da tamo gde treba,dobije koji % vise. Da ponovim:vlast aktivno radi na tome da dobije manje glasova,a da tzv.opozicija dobije vise. To je nezabelezeno u istoriji visestranackih izbora..pretpostavljam da toga nije bilo ni u nekim Venecuelama..
4) Mada su ovi izbori namesteni do u 1-2% preciznosti rezultata,mada se pobednik unapred i sigurno zna,Vladalac se ukljucio vise u kampanju i u njoj ucestvuje aktivnije i zustrije nego 2018. Cak je prevazisao i sopstvene standardetm. Iz jedne televizije ide u drugu,bukvalno uskace iz studija u studio,razleteo se po zemlji,posecuje pogone..ako je bojkot neuspeo i glup - zbog cega se onda celokupna naprdnjacka infrastruktura toliko angazovala da ga obesmisli?

Bojkot je ostvario svrhu,ali je od toga bitnije shvatiti da predstavlja samo prvi korak u rusenju kriminalne elite SnS i pocetak nastojanja za drugaciju Srbiju:za slobodnu i demokratsku.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 ...

To sto mislis da su bas svi trojanci izuzev Radulovica je posve nebitno, jer gledajuci politicku scenu i to nagadjanje koje DBovac, ko je AVovac, a

...

Vuka Jeremica ili Boska Obradovica

...

 

 

Ceo post ima skroz respektabilan rezon, uostalom, kao da sebe slušam pre nekih davnih izbora... [emoji16]

 

Mislim samo da je ovaj citirani deo malo više šablonski jer...

a) ne misle svi koji "ne izlaze" da su na izborima sve trojanci ... ima i poneki ransomware [emoji12]

b ) na isti način, nisu svi iz tačke a automatski Boškićevci i Vukovci, tj. SZS- ovci (jel su, beše obojica u SZS?)

 

Evo, možda sam jedini ali stvarno nisam u fazonu da je AV platio baš svima da izađu i izigravaju opoziciju. Ima tu i skroz nepatvorenih oportunista i wannabe mesija, politika je univerzalni mamac [emoji846]

 

Takođe, politički su mi dvojica cvećki iz tačke b na skali gadnosti 1-10 solidnih 11.

 

Sent from 127.0.0.1

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fancy said:

 

 

Evo, možda sam jedini ali stvarno nisam u fazonu da je AV platio baš svima da izađu i izigravaju opoziciju. Ima tu i skroz nepatvorenih oportunista i wannabe mesija, politika je univerzalni mamac emoji846.png

 

 

naravno da nije i ne mora da im plati na kraju krajeva

 

ono što sva izlazeća opozicija ne sme da kaže (a ja ne vidim zašto ne sme) je da pored promocije ti ulaskom u skupštinu možeš da održavaš partiju u životu. neulazak u skupštinu za većinu njih znači raspuštanje do sledeće prilike AKA izbora

 

to je jedan od razloga zašto ne vidimo neka delovanja opozicije u većem procentu. možda ih mrzi ali treba i uposliti neke ljude da rade nešto, makar i banalno. a za to banalno ti treba novac.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, fancy said:

 

Evo, možda sam jedini ali stvarno nisam u fazonu da je AV platio baš svima da izađu i izigravaju opoziciju. Ima tu i skroz nepatvorenih oportunista i wannabe mesija, politika je univerzalni mamac

Ni ja nisam rekao da su placeni.

No,pogledas kako su skupili potpise za svoje liste i vidici se otvaraju sami,ne?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Ti i ja se gotovo nikad necemo sloziti,ne zato sto su nam pocetne pozicije drugacije ili zato sto su nam zacrtani krajnji ciljevi razliciti (cak sam uveren da su isti:promena institucioanlnog okvira,a ne samo elite na vlasti),vec zato sto ti nastupas sa pozicije kompletnog defetiste,dok ja imam drugaciji rezon.

Efekti bojkota se vec itekako vide/osete:
1) Promena tako bitnog izbornog pravila kakvo je visina izbornog praga,tj.njegovo smanjivanje sa 5% na 3%. To je nesto sto se nikako ne radi u izbornoj godini i direktna je posledica najavljenog bojkota. Vladaocu je vise bilo u interesu da u Skupstini ima SzS na nekih 10-11%,nego sve Sapice,Sergeje,Cede,Milice Zavetnice i Goce Comicke sa 3%
2) Nacin na koji su pomenute "liste" skupljale potpise i vrsile overu govori koliko je bila opravdana odluka da se u ovoj farsi ne ucestvuje (plus sve ono sto sam juce napisao;da se ne ponavljam). Bojkot nece "delegitimisati" ni vladajucu sektu,ni izlaznost (jer ce biti namestena po potrebi),ali hoce samu izbornu predstavu
3) Sama simulacija izborne kampanje ukazuje na opravdanost,pa i efekat bojkota. Ucesnici glasanja se uopste ne bave jedni drugima,vec bojkot-opozicijom. Vlast ne napada "izborase" vec "bojkotase". Od toga je jedino smesnije sto tzv.opozicija ne napada vlast,ne kritikuje bivsu vladu i njenu politiku,vec takodje vodi rat protiv onih koji ne izlaze na glasanje. Dakle,imamo opoziciju koja izlazi i koja ne napada politiku vlasti i imamo vlast koja svesno radi na tome da sebi oduzme odredjeni % glasova,a opoziciji pomaze da tamo gde treba,dobije koji % vise. Da ponovim:vlast aktivno radi na tome da dobije manje glasova,a da tzv.opozicija dobije vise. To je nezabelezeno u istoriji visestranackih izbora..pretpostavljam da toga nije bilo ni u nekim Venecuelama..
4) Mada su ovi izbori namesteni do u 1-2% preciznosti rezultata,mada se pobednik unapred i sigurno zna,Vladalac se ukljucio vise u kampanju i u njoj ucestvuje aktivnije i zustrije nego 2018. Cak je prevazisao i sopstvene standardetm. Iz jedne televizije ide u drugu,bukvalno uskace iz studija u studio,razleteo se po zemlji,posecuje pogone..ako je bojkot neuspeo i glup - zbog cega se onda celokupna naprdnjacka infrastruktura toliko angazovala da ga obesmisli?

Bojkot je ostvario svrhu,ali je od toga bitnije shvatiti da predstavlja samo prvi korak u rusenju kriminalne elite SnS i pocetak nastojanja za drugaciju Srbiju:za slobodnu i demokratsku.

 

1) Odluka o smanjenju cenzusa, ako se ne promeni nazad, imace vrlo verovatno dalekosezne pozitivne efekte i onemogucice da na nekim tamo zeljenim idealnim slobodnim izborima imas partiju koju podrzava 20-ak posto punoletnih gradjana Srbije sa apsolutnom vlascu. Ta odluka naravno u ovom trenutku ima tu ulogu koju navodis, ali kad vec gledamo dalekosezno, mogu da kazem da je dobro sto ga je njegov kompleks naterao da povuce los politicki potez.

 

2) Ne vidim da je to preterano bitno, niti nesto novo - tako je odavno, ako ne i oduvek. Ko to ne vidi tesko da ce i crtanje da mu pomaze, sto nas vraca na onu staru diskusiju i moju tezu da dokle god ljude ovde budu zanimala plemenska pitanja mozes da imas i najslobodnije medije i najcistije izbore, na njima ce pobedjivati vucici bez ikakvih problema.

 

3) Donekle si u pravu, mada meni je licno mnogo upecatljivije i dominantnije bavljenje bojkot opozicije opozicijom koja izlazi na izbore, uz pokusaj da se dokaze kako su to svi Vucicevi trojanci, dok se vlascu vrlo malo bave, i sve manje kako se priblizavaju izbori. Odatle i teza da je SZSu glavni politicki zadatak ne delegitimizacija buduce vlasti i parlamenta putem bojkota, vec pozicioniranje kao jedine opozicione snage u Srbiji. Sto je, ponovicu opet, potpuno legitimno, samo imajuci u vidu politicki trenutak i na koji nacin to rade, ne bih voleo da im to uspe, iz prostog razloga sto ce gnev i razocarenje njihovih potencijalnih biraca kada svi budu videli ono sto ja vidim danas biti toliko da ce za efekat imati potpunu orbanizaciju Srbije i predavanje Vucicu kljuceve vecne vlasti. To nece uraditi ni dupelisci ni trojanci, nego iskljucivo SZS. I mnogo bih voleo da nisam u pravu, ali kako stoje stvari, ovo je potpuno realan scenario.

 

4) Zato sto, kao i na proslim izborima, Vucicu kompleksi ne dozvoljavaju da samo pobedi, on zeli da pobedi sa istorijskom razlikom. 2018. mu nije bilo potrebno da osvoji 50% u prvom krugu, ono sto bi se desilo u drugom krugu bi mozda bilo jos vise devastirajuce po opoziciju, ali njegov ego mu nije dao da odigra pametno, kao sto mu ni sada ne daje.

 

Bojkot, kao sto nikada do sada nije ni bio, nece biti nikakav prvi korak, ako posle njega ne dodju drugi, treci i cetvrti. I ako se to desi, kada protekne vreme, vrlo verovatno bice bitniji i ovi prethodni propali protesti, jer su ipak dokazali da ljudi mogu da se skupe i izadju na ulice zbog neke brljotine, od tog bojkota, kao sto su i ostali bojkoti koji nisu bili tako davno istorijski potpuno beznacajni.

 

17 minutes ago, fancy said:

 

Ceo post ima skroz respektabilan rezon, uostalom, kao da sebe slušam pre nekih davnih izbora... emoji16.png

 

Mislim samo da je ovaj citirani deo malo više šablonski jer...

a) ne misle svi koji "ne izlaze" da su na izborima sve trojanci ... ima i poneki ransomware emoji12.png

b ) na isti način, nisu svi iz tačke a automatski Boškićevci i Vukovci, tj. SZS- ovci (jel su, beše obojica u SZS?)

 

Evo, možda sam jedini ali stvarno nisam u fazonu da je AV platio baš svima da izađu i izigravaju opoziciju. Ima tu i skroz nepatvorenih oportunista i wannabe mesija, politika je univerzalni mamac emoji846.png

 

Takođe, politički su mi dvojica cvećki iz tačke b na skali gadnosti 1-10 solidnih 11.

 

Sent from 127.0.0.1

 

 

 

 

 

 

 

Vrlo je mali broj onih koje je on platio. Tu su klasicni klovnovi i koji samo parazitiraju na drzavnoj sisi (cemu ovaj Parovic izlazi na svake izbore, da dobije 1% kao Risticevic nekad?) i drugi koji shvataju ono sto ti kazes, ako nema skupstine, mogu da zatvore radnju.

Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno zasto se ovde non stop pominje SZS, postujem njihov stav da se na izborima pod ovakvim uslovima ne treba ucestvovati...

Medjutim,nisu oni ti koji su me ubedili da ne izlazim na izbore...jednostavno, uporedjujem ove izbore sa fudbalskom utakmicom...ja na namesten mec nikada ne bi otisao,bilo da igra CZ,Barselona ili PSG...ne interesuje me nastup bilo kakvog igraca ili tima u mecu ciji se rezultat unapred zna...

Druga stvar koja se potencira je ta da SZS ni na postenim izborima ne bi slavno prosao i to je tacno,vecina njih su osobe sa upitnim kredibilitetom...

Opet medjutim, cak i kada bi se pojavila neka politicka organizacija ljudi relativno pristojnih,sa ozbiljnim programom da li neko zaiista misli da bi ista mogli da urade pod ovakvim uslovima...pa isti taj Vucic i SNS bi na njih krenuli brutalnije nego na SZS, kod nji i noz i pogaca i institucije sistema koji su degenerisali i podzemlje...

Ja sam iskreno ubedjen da je uzi krug SNS mnogo spremniji da SVIM metodama brani APSOLUTNU vlast nego sto je Milosevic i SPS ikada bio...

Dakle,nema nista ni od kozmeticke promene,ni od sustinske promene dok Vucic drzi svu vlast...a da bi se to promenilo koliko toliko mora se stvarati sirok front protiv rezima i sa onima koje vi ili ja ocima ne mozemo da gledamo...

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mare80 said:

Meni nije jasno zasto se ovde non stop pominje SZS, postujem njihov stav da se na izborima pod ovakvim uslovima ne treba ucestvovati...

Medjutim,nisu oni ti koji su me ubedili da ne izlazim na izbore...jednostavno, uporedjujem ove izbore sa fudbalskom utakmicom...ja na namesten mec nikada ne bi otisao,bilo da igra CZ,Barselona ili PSG...ne interesuje me nastup bilo kakvog igraca ili tima u mecu ciji se rezultat unapred zna...

Druga stvar koja se potencira je ta da SZS ni na postenim izborima ne bi slavno prosao i to je tacno,vecina njih su osobe sa upitnim kredibilitetom...

Opet medjutim, cak i kada bi se pojavila neka politicka organizacija ljudi relativno pristojnih,sa ozbiljnim programom da li neko zaiista misli da bi ista mogli da urade pod ovakvim uslovima...pa isti taj Vucic i SNS bi na njih krenuli brutalnije nego na SZS, kod nji i noz i pogaca i institucije sistema koji su degenerisali i podzemlje...

Ja sam iskreno ubedjen da je uzi krug SNS mnogo spremniji da SVIM metodama brani APSOLUTNU vlast nego sto je Milosevic i SPS ikada bio...

Dakle,nema nista ni od kozmeticke promene,ni od sustinske promene dok Vucic drzi svu vlast...a da bi se to promenilo koliko toliko mora se stvarati sirok front protiv rezima i sa onima koje vi ili ja ocima ne mozemo da gledamo...

 

 

 

Pominje se SZS zato sto se gradi taj narativ, ili SZS ili niko. Ni ja necu da idem na izbore i zao mi je sto oni ne ucestvuju, da ih posaljemo u politicku istoriju, to bi bila najveca korist tih izbora.

 

Sto se poslednjeg dela tice, vec smo pricali o tome, i upravo je to netacno. Jer ne obara diktatora sa vlasti sirok front i koalicija koja gubi od njega i sve manju podrsku ima, nego oni koji glasaju za njega.

 

A do toga se dolazi tako sto ces osloboditi ljude straha i objasniti im da nije Vucic uzrok svih njihovih problema, nego posledica.

 

E onda mozemo dalje da pricamo o SZSovima i drugim koalicijama i modelima obaranja Vucica sa vlasti.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

Pominje se SZS zato sto se gradi taj narativ, ili SZS ili niko.

Bukvalno niko ne gradi takav narativ...

To je stav samog SZS, a ne biraca ili apstinenata...

Naravno da ljudima nisu simpaticni,ali odrzali su rec da nece na izbore i ispali su principijelniji od ostalih sta god ja o njima mislio,a nemam nista lepse misljenje o Jeremicu,Obradovicu ili Djilasu od tebe,veruj mi....

 

12 minutes ago, McLeod said:

Jer ne obara diktatora sa vlasti sirok front i koalicija koja gubi od njega i sve manju podrsku ima, nego oni koji glasaju za njega.

O ovome se moze raspravljati,ja naprotiv smatram da bi borba za bolje izborne uslove i onemogucavanje SNS da ima apsolutnu vecinu bio dobar pravac u odblokiranju politickog zivota u Srbiji...To se postize po meni profilisanjem opozicije u dva ideoloska bloka i animiranjem neodlucnih glasaca da ucestvuju na izborima...

Neko resetovanje politicke scene u Srbiji je utopija,mnogo realniji cilj je postepeno guranje SNS sa apsolutne vecine u parlamentu na neki normalan procenat...

 

 

17 minutes ago, McLeod said:

A do toga se dolazi tako sto ces osloboditi ljude straha i objasniti im da nije Vucic uzrok svih njihovih problema, nego posledica.

 

A pretpostavljam da ce vojnici partije u institucijama,  "dobri ljudi iz sluzbe"" i "momci sa tribina" sedeti skrstenih ruku i cekati da neko ljude oslobadja od straha....tesko....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vidi ovako, ja necu o tim cuvenim izbornim uslovima kao Sapic - pa znate, izborni uslovi jesu losi, ali losi su bili uvek i sta sad? ali cu reci nesto drugo.

 

Vraticu se malo kroz vreme, u tu kobnu 2012. godinu. Svi znamo sta se tada desilo, ali mozda ne znamo kakvi su izborni uslovi tada bili. Licno sam se bavio u tom trenutku necim sto me je stavilo u poziciju da znam situaciju na birackim mestima u sirem centru grada, nekih desetak mesta je u pitanju. Na svakom od tih mesta poznavao sam licno osobu koja je kontrolisala izbore ispred DSa, a ponegde i osobu koja je kontrolisala izbore ispred SNSa, ili sam bar znao o kome se radi posredno.

 

DS je tada pribegla taktici da bukvalno ljude sa ulice pokupi da kontrolisu izbore za njih, za jednu crvenu. "Obucavali" su ih jedno popodne i pustili. Ne moram da pricam kakav je odnos vecine tih ljudi bio prema tome, pogotovo ako naidju na tvrdo od strane SNSa, a nailazili su. U cetvrtom gradu po velicini u Srbiji, u gradu gde radikali nikada nisu imali podrsku, u centru, ne u nekoj pripizdini.

 

Kontrolori SNSa su vec tada, kada su oni bili opoziciona stranka, bili izdrilovani, potpuno obuceni bukaci i siledzije kakve su danas.

 

Izborna volja se brani na izbornom mestu. Bez obzira na bugarske vozove, pritiske, kupovinu glasova. Prisustvo na birackom mestu, pritisak na birackom mestu, ako treba i fizicki obracun sa mafijasima i batinasima je ono sto brani izbore, ma koliko da su oni losi.

 

Sredjeni biracki spiskovi, otvoreni mediji i druge trice i kucine o kojima prica SZS su bukvalno beznacajni, ako ti nemas organizaciju koja ce da udje u svako selo, regrutuje ljude za borbu i obuci ih za taj Dan D, odnosno izbore. I ne das da se na birackom mestu falsifikuju izborni rezultati i bude neregularnosti.

 

Kace ljudi fantomske glasace i pozive na glasanje na odredjenim izbornim mestima stalno. Pa sta? Meni je stiglo dva poziva za glasanje sad, sa mojim imenom. Kakve to veze ima, kada na to izborno mesto mora neko da dodje fizicki i donese poziv za glasanje i upise se u knjigu da je glasao. Ako ima kontrole, to ne moze da se izvede. Ako nema kontrole, onda je potpuno nebitno, ionako se dzakovi otvaraju samo ako bude prituzbi, zapisnici su jedino merodavni, a zapisnik bez kontrole mozes da popunis kako hoces. A onda mozes i dzakove da stelujes bez problema.

 

Dakle, jos jedna greska u koracima opozicije, koja se cak i ovde polize, iako to ne bi trebalo ni pas s maslom da uradi.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

DS je tada pribegla taktici da bukvalno ljude sa ulice pokupi da kontrolisu izbore za njih, za jednu crvenu. "Obucavali" su ih jedno popodne i pustili. Ne moram da pricam kakav je odnos vecine tih ljudi bio prema tome, pogotovo ako naidju na tvrdo od strane SNSa, a nailazili su. U cetvrtom gradu po velicini u Srbiji, u gradu gde radikali nikada nisu imali podrsku, u centru, ne u nekoj pripizdini.

Pricamo o dve stvari...

Govoris o nesposobnosti tadasnjeg DS i aludiras na nesposobnost SZS sada...

U to ne ulazim,ali hajde da kazemo da si u pravu...

Ja pricam o necem drugom...

Ja sam na par izbora bio posmatrac ispred GSS pre nego sto su se utopili u LDP...

U to vreme posmatraci ispred SRS i SPS su bili ljudi koji su bili zaposljeni u javnim preduzecima ili drzavnoj upravi,ne svi naravno,ali odredjen broj jeste...

Nikome uopste nije bilo sporno da neko ko radi "za drzavu" moze biti pristalica ili clan opozicione partije...

Hajde sada da pogledamo kakvo je stanje danas...

Mozes li zamisliti da neko ko je aktivan clan opozicione politicke partije radi u nekom javnom preduzecu ili nekim cudom da bude posmatrac ispred opozicione partije na izborima...

Verujem da takve slucajeve mozes da prebrois na prstima jedne ruke...

Cinjenica je da je bilo pritisaka na javni sektor u vreme DS i to nije sporno,ali ovolikog obima i ovoliko brutalno nije...

Da je DS i Tadic primenjivao metode SNS i dan danas bi vladali Srbijom...

Ne moze se porediti situacija SNS 2012 i SZS i ostale opozicije danas jer je SNS imao neuporedivo bolje uslove za politicko delovanje nego sto opozicija ima trenutno...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mare80 said:

Pricamo o dve stvari...

Govoris o nesposobnosti tadasnjeg DS i aludiras na nesposobnost SZS sada...

U to ne ulazim,ali hajde da kazemo da si u pravu...

Ja pricam o necem drugom...

Ja sam na par izbora bio posmatrac ispred GSS pre nego sto su se utopili u LDP...

U to vreme posmatraci ispred SRS i SPS su bili ljudi koji su bili zaposljeni u javnim preduzecima ili drzavnoj upravi,ne svi naravno,ali odredjen broj jeste...

Nikome uopste nije bilo sporno da neko ko radi "za drzavu" moze biti pristalica ili clan opozicione partije...

Hajde sada da pogledamo kakvo je stanje danas...

Mozes li zamisliti da neko ko je aktivan clan opozicione politicke partije radi u nekom javnom preduzecu ili nekim cudom da bude posmatrac ispred opozicione partije na izborima...

Verujem da takve slucajeve mozes da prebrois na prstima jedne ruke...

Cinjenica je da je bilo pritisaka na javni sektor u vreme DS i to nije sporno,ali ovolikog obima i ovoliko brutalno nije...

Da je DS i Tadic primenjivao metode SNS i dan danas bi vladali Srbijom...

Ne moze se porediti situacija SNS 2012 i SZS i ostale opozicije danas jer je SNS imao neuporedivo bolje uslove za politicko delovanje nego sto opozicija ima trenutno...

 

Ja ti upravo o tome i pricam. Kada je SPS pao, imao si ljude koji su bili spremni da idu do kraja, clanovi tih organizacija. Da se pobiju, da poginu i ubiju ako treba. Da je Sloba petog oktobra izveo tenkove na ulice, revolucija bi se zavrsila isto. Jer su tada ljudi bili spremni zubima da kolju.

 

Ovi fensi mafijasi i navijaci nisu ni blizu tako opasni kakvi su bili devedesetih. Oni bi ustuknuli, da postoji ta sila.

 

A ne postoji, znas zasto? Ne zato sto Vucic ispira mozak, ne zato sto nema slobodnih medija i biracki spiskovi nisu sredjeni. Nego zato sto ne postoji opoziciona organizacija koja je sposobna da ubedi ljude u to da ce ici do kraja.

 

Jer ne mozes ocekivati da se ljudi van branjenja svoje kuce, parka ili necega sto je tu pred nosem, njihovo, organizuju i bore protiv sekte, jer vide da to niko drugi ne radi.

 

Ako Djilas sedi u udobnosti svog doma u krugu dvojke i samo sere po tviteru, neki seljak iz Kukulovce i da vidi kakva je situacija, pa za inat ce da glasa za Vucica zbog toga, jer ne treba u krajnjoj liniji ni od stavlja svoju glavu u torbu, kad onaj koji pretenduje na vlast i sve privilegije koje to nosi, samo nesto sere iz svog toplog doma, dok ti grcas u dugovima.

 

Ne moze tako da se vodi opoziciona borba. I tu padaju u vodu sve price o tome kakvi su izbori i mediji u Srbiji. Ako ne pokazes svojim primerom da hoces da zaista bude drugacije i srusis sistem, dzabe krecis.

 

A potpuno je deseta prica da li Srbi zaista i zele rusenje ovog sistema gde mozes da se provlacis i "resavas" stvari uslugom za uslugu ili mitom, ako ne zele, Vucic nam je realnost i model vladanja koji vecinski ovom narodu godi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da te ne kvotujem,pokusacu u kratkim crtama da ti odgovorim @McLeod

- smanjivanje izbornog praga na 3%,po meni,nije dobro. Ni danas ni sutra. Srbiji treba ukrupnjavanje politicke scene,a ne postojanje 15-20 raznih opcija u Skupstini. Danas imamo situaciju da maltene 20% poslanika ne zna na cijoj je listi izabrano..apsolutnu dominaciju jedne partije nece spreciti nikakav nizak prag,vec svest da u demokratskom drustvu to jednostavno nije ostvarivo i moguce.
- ne znam kad se to "ranije dogadjalo",ali ja ne pamtim nista slicno. Ilustracija:PSG,Zivkoviceva NS...prikupili odredjeni broj potpisa u pojedinim BG opstinama ili u pojedinim gradovima za parlamentarne izbore,ali u istim opstinama/gradovima ne izlaze na lokalne izbore?!
-prisustvovao sam nekolicini tribina o mojoj sredini i mogu iz prve ruke da kazem da se,sem usputnih spominjanja,niko nije ni doticao ni bavio opozicijom koja izlazi..prica je bila fokusirana na izborne uslove,medije i na potrebu demokratizacije drustva i jacanja organizacija
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Da te ne kvotujem,pokusacu u kratkim crtama da ti odgovorim @McLeod

- smanjivanje izbornog praga na 3%,po meni,nije dobro. Ni danas ni sutra. Srbiji treba ukrupnjavanje politicke scene,a ne postojanje 15-20 raznih opcija u Skupstini. Danas imamo situaciju da maltene 20% poslanika ne zna na cijoj je listi izabrano..apsolutnu dominaciju jedne partije nece spreciti nikakav nizak prag,vec svest da u demokratskom drustvu to jednostavno nije ostvarivo i moguce.
- ne znam kad se to "ranije dogadjalo",ali ja ne pamtim nista slicno. Ilustracija:PSG,Zivkoviceva NS...prikupili odredjeni broj potpisa u pojedinim BG opstinama ili u pojedinim gradovima za parlamentarne izbore,ali u istim opstinama/gradovima ne izlaze na lokalne izbore?!
-prisustvovao sam nekolicini tribina o mojoj sredini i mogu iz prve ruke da kazem da se,sem usputnih spominjanja,niko nije ni doticao ni bavio opozicijom koja izlazi..prica je bila fokusirana na izborne uslove,medije i na potrebu demokratizacije drustva i jacanja organizacija
 

 

Srbija ima ukrupnjavanje politicke scene koje bi bilo mozda i ok da se desilo ono sto je zamislio Tadic, odnosno DS na vlasti koji ce usisati sve ostale DOS stranke i SNS koji je takodje za EU, ali konzervativan. Bukvalno americki sistem gde imas demse i repse, ali se to kao sto vidimo nije dogodilo. A nije da on to nije lepo na papiru zamislio.

 

Benefiti tog sistema su jasni - stabilnost, koja nam je preko potrebna jelte, verovatna smenjivost vlasti po ciklusima, pa cak i laksa kohabitacija, jer ce vecina tih krupnih pitanja biti stavljena ad acta (EU/Kosovo itd).

 

Ali vidimo da to tako ne funkcionise u praksi i zato smatram da je bolje imati autenticne predstavnike ma koliko malih grupa u srpskom drustvu u parlamentu, nego stabilokratiju (koju imamo i sad).

 

Ako mislis za potpise, desavalo se na svakim izborima, samo mozda ne u ovom obimu. Ali uvek je tu neki Joska Broz koji redovno dobije bar duplo manje od broja potpisa i jos poneka lista.

 

Sto se tice lokala, iskren da budem, ne znam da li se to desavalo, ali lokal nije ni toliko bitan i vec godinama se desava da se neki bivsi clanovi vecih stranaka koji su prepoznatljivi u zajednici odmetnu i prave grupe gradjana pred lokalne izbore, ove novije stranke nemaju takvu organizaciju (pogotovo PSG), pa je moguce i da se nisu preterano ni bavili time. Ali ne vidim da je to neko pitanje svih pitanja i da si potpuno u pravu.

 

Nemam razloga da ti ne verujem, ali takodje verujem da ces se sloziti da neke opozicione tribine pred 100 ljudi nemaju efekat kao izjave lidera tog pokreta pred milionskim auditorijumom.

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, McLeod said:

Izborna volja se brani na izbornom mestu. Bez obzira na bugarske vozove, pritiske, kupovinu glasova. Prisustvo na birackom mestu, pritisak na birackom mestu, ako treba i fizicki obracun sa mafijasima i batinasima je ono sto brani izbore, ma koliko da su oni losi.

 

U gomili stvari na koje bih ti odgovorio, ali nemam ni volje ni vremena (jer kao što sam ti već rekao - vrtiš Karnoov ciklus), da se osvrnem samo na quote... a kako se to izborna volja brani na izbornom mestu? Možda kad su izbori bar na papiru demokratski (a bili su od 2000-2012 bez obzira šta Šapić priča, a ti se slažeš sa njim). Zar nismo videli na prethodnim izborima u džakovima, koji su se kontrolisali, listiće koji nisu bili savijeni? Ne znam po kojoj magiji su bili ubačeni u kutiju bez da su bili savijeni. SNS glasači poneli peglu na biračko mesto ili znaju magiju? A izveštaji ispravljani korektorom ili precrtavani brojevi pa dopisivani kako im je odgovaralo. Sve je to urađeno nemušto i ofrlje, moglo je to suptilnije da se ukrade, ali boli ih uvo jer mogu da rade šta hoće. Sad je čak još gore. Ovo oko tuče sa mafijašima ne bih ni komentarisao... naročito je to dobra ideja sad kad ne postoji policija koja bi reagovala, kao što smo videli kad su palili baklje po krovovima zgrada...

 

Kontrola na biračkom mestu je bitna da sprečiš neke male nepravilnosti (bio sam više puta kontrolor), ali se tako najmanje krade. Krade se pre izbora na ove načine koje si ti svrstao u "bez obzira", a i posle na X načina. Znači jedna totalna papazjanija i farsa, kojoj smo već bili svedoci. I pored toga učestvovali smo u njoj (bar većina) i davali legitimitet. Treba biti stvarno glup pa sad kupiti priču da ponovo treba da se izađe na izbore, da se glasa i bori za 1000% lažnu opoziciju (da bi sjebali SZS), još u ovim uslovima velikog zdravstvenog rizika. I da se da Vučiću ono što mu jedino i treba - legitimitet da nastavi da nas gazi.

 

I ovo nema nikakve veze sa SZSom. Ja sam 100 puta već rekao da ne bih glasao ni da oni izlaze. Ovog puta ne. Kad budem hteo da prisustvujem predstavi, ići ću u pozorište. Izbori su ozbiljna stvar koju je Vučić uspeo da obesmisli, pored ostalog. Kao npr. pojam države i skupštine.

Edited by Issey
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

To što si napisao nije tačno, prosto i jednostavno, da ne dužim. Ukoliko nemaš nikoga u biračkim odborima i izbornoj komisiji, te malverzacije o kojima pričaš nisu bitne, jer kao što kažeš, možeš da napises šta hoćeš. A ako imaš, onda nisu bitne, jer ćeš ih tamo sprečiti.

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

To što si napisao nije tačno, prosto i jednostavno, da ne dužim. Ukoliko nemaš nikoga u biračkim odborima i izbornoj komisiji, te malverzacije o kojima pričaš nisu bitne, jer kao što kažeš, možeš da napises šta hoćeš. A ako imaš, onda nisu bitne, jer ćeš ih tamo sprečiti.

 

A onda oni posle isprave to što si ti "sprečio" korektorom ili bez njega, zamene listiće, dodaju po potrebi... baš si ih sprečio... 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, McLeod said:

A potpuno je deseta prica da li Srbi zaista i zele rusenje ovog sistema gde mozes da se provlacis i "resavas" stvari uslugom za uslugu ili mitom, ako ne zele, Vucic nam je realnost i model vladanja koji vecinski ovom narodu godi

Ovo je vec dosta komplikovano pitanje...

Kao i uvek postoje snage u drustvu koje to zele i one kojima odgovara ovakav sistem...

Nema to mnogo veze sa nacionalnom pripadnoscu...

Ono sto je kod nas svojevrstan paradoks je to sto na primer plate u javnom sektoru u proseku prilicno sisaju one u privatnom...

Iz ugla zaposlenih u javnim preduzecima svakako da nije pozeljno menjati ovakav sistem,nema veze to sa trenutnom vlascu,ako bi bili sigurni da nova politicka opcija nece menjati sistem tj nece izvrsiti reformu javnih preduzeca ili ih privatizovati mozda bi i glasali za nju...

Tu grupu cine naravno i biznismeni kojima odgovara da se zakon ne postuje striktno tj da postoje manjkavi zakoni koji se mogu obilaziti..

Dakle jasno je da je to npr. sloj drustva koji nisu striktno vezani za SNS vec za sistem kao takav...

Sa druge ja kao osoba zaposlena u privatnom sektoru nermam nikakvog razloga da branim ovakav sistem (ne SNS nego bas sistem) iz vise nego ociglednih razloga...

To isto vazi za mog rodjaka ili druga koji su sitni preduzetnici i koji ne mogu da posluju pod trzisnim uslovima jer jednostavno zbog svoje politicke orijentacije ili nespremnosti da daju mito ne mogu ravnopravno da ucestvuju u  trzistnoj utakmici....

Zato sam vise puta pisao da bez nekih krupnih reformi u javnim preduzecima i drzavnoj upravi tesko da kod nas moze biti normalne politicke utakmice...

Ono sto znam da SNS te stvari ne da nema nameru da resava,nego upravo radi suprotno i tu zloupotrebu dovodi do ekstrema...

Sada,da li postoji politicka opcija koja bi te stvari resila tesko je reci,po meni jos ne,ali opet kazem preduslov da se takva pojavi je da se politicki zivot u Srbiji za pocetak odblokira,a to je nemoguce dokle god SNS nedemokratskim metodama obezbedjuje sebi apsolutnu vlast...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Netacno. ^^

To vazi,kao sto je Issey napisao,u nekim "idealnim" uslovima. Izborna prevara se dogadja pre samog birackog mesta..nije Psiho tolike godine proveo u politici,da bi se zajebao kao Milosevic. Vrlo je dobro proucio sve njegove greske i nece ih ponavljati. On izbore "zatvara" ranije..dolazak na biracka mesta je samo forma..

Na izborima 2018,u Beogradu su kontrolori na svakom trecem birackom mestu konstatovali nepravilnosti. Pazi,u Beogradu! Ulagali su prigovore,koristili sve raspolozive pravne lekove,terali stvar do Ustavnog suda. Rezultat toga? Cista nula.

Ovim ne zelim da kazem da ne treba imati kontrolore,ali pun efekat se postize kad su organizacije koje ih spremaju motivisane. Za ove izbore to je nebitna stavka..
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tacno.

 

Ko ce da prepravlja korektorom, ako imas svoje ljude tamo?

 

Kakvo zatvaranje izbora pre izbora? Pa da, sad, kad su svi tvoji, naravno da su izbori nebitni, ne znam ko je pricao o tome i ko se sa tim ne slaze stvarno.

 

Dzakovi su nebitni. Tomislav Nikolic je mahao istima, pa sta bi s njima kad je pobedio? Pojeo vuk magarca.

 

Ako ste bili u birackim odborima znate da su dzakovi bitni samo ako neko ulozi prigovor na zapisnik. A da bi ulozio prigovor na zapisnik moras da imas svog nepotkupljivog i beskompromisnog coveka tamo.

 

A imaces svog nepotkupljivog i beskompromisnog coveka tamo ako izgradis svoju organizaciju.

 

A izgradices svoju organizaciju tako sto ces da tabanas po Srbiji i regrutujes ljude, ne sedenjem u Beogradu i tvitovanjem.

 

Pa da se vratimo na pocetak, dok se ne izgradi organizacija onako kako je SNS izgradio, gde ce uci ljudi spremni za borbu, ako treba i fizicki, mozes ti da dobijes i prajm tajm na RTSu i Pinku i da OEBS ima kontrolora u svakom selu na izborima - DZABE.

18 minutes ago, mare80 said:

Ovo je vec dosta komplikovano pitanje...

Kao i uvek postoje snage u drustvu koje to zele i one kojima odgovara ovakav sistem...

Nema to mnogo veze sa nacionalnom pripadnoscu...

Ono sto je kod nas svojevrstan paradoks je to sto na primer plate u javnom sektoru u proseku prilicno sisaju one u privatnom...

Iz ugla zaposlenih u javnim preduzecima svakako da nije pozeljno menjati ovakav sistem,nema veze to sa trenutnom vlascu,ako bi bili sigurni da nova politicka opcija nece menjati sistem tj nece izvrsiti reformu javnih preduzeca ili ih privatizovati mozda bi i glasali za nju...

Tu grupu cine naravno i biznismeni kojima odgovara da se zakon ne postuje striktno tj da postoje manjkavi zakoni koji se mogu obilaziti..

Dakle jasno je da je to npr. sloj drustva koji nisu striktno vezani za SNS vec za sistem kao takav...

Sa druge ja kao osoba zaposlena u privatnom sektoru nermam nikakvog razloga da branim ovakav sistem (ne SNS nego bas sistem) iz vise nego ociglednih razloga...

To isto vazi za mog rodjaka ili druga koji su sitni preduzetnici i koji ne mogu da posluju pod trzisnim uslovima jer jednostavno zbog svoje politicke orijentacije ili nespremnosti da daju mito ne mogu ravnopravno da ucestvuju u  trzistnoj utakmici....

Zato sam vise puta pisao da bez nekih krupnih reformi u javnim preduzecima i drzavnoj upravi tesko da kod nas moze biti normalne politicke utakmice...

Ono sto znam da SNS te stvari ne da nema nameru da resava,nego upravo radi suprotno i tu zloupotrebu dovodi do ekstrema...

Sada,da li postoji politicka opcija koja bi te stvari resila tesko je reci,po meni jos ne,ali opet kazem preduslov da se takva pojavi je da se politicki zivot u Srbiji za pocetak odblokira,a to je nemoguce dokle god SNS nedemokratskim metodama obezbedjuje sebi apsolutnu vlast...

 

 

 

 

Sve si sam rekao. A predlog koji si izneo (i koji svi iznose ovde) je ekvivalent kockara koji ponovo ulazi u kockarnicu i stavlja sve na crveno, ocekujuci drugaciji ishod i nadajuci se u bolje sutra, da ce sve dugove vratiti, da ce ziveti normalnije, ako ne bogato, samo da mu svane, a onda mu pada crni mrak na oci i sad nema ni tu crkavicu koju je ulozio.

 

Sto ce se desiti i posle ovakvog delovanja SZSa onima koji podrzavaju ovakav vid politicke borbe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, McLeod said:

 

Kakvo zatvaranje izbora pre izbora?

Ovo kojemu svedocimo.
 

 

15 minutes ago, McLeod said:

A imaces svog nepotkupljivog i beskompromisnog coveka tamo ako izgradis svoju organizaciju.

Sto sam,cini mi se,napisao jos juce. Bojkot je prvi korak,jacanje organizacija i vracanje poverenja u njih je drugi itd.
 

 

15 minutes ago, McLeod said:

A izgradices svoju organizaciju tako sto ces da tabanas po Srbiji i regrutujes ljude, ne sedenjem u Beogradu i tvitovanjem.

I to sam napisao. To se vec radi,ali moraju i web-opozicionari da se mrdnu i izadju iz svojih dnevnih&nocnih boravaka..

 

15 minutes ago, McLeod said:

Pa da se vratimo na pocetak, dok se ne izgradi organizacija onako kako je SNS izgradio, gde ce uci ljudi spremni za borbu, ako treba i fizicki, mozes ti da dobijes i prajm tajm na RTSu i Pinku i da OEBS ima kontrolora u svakom selu na izborima - DZABE.

Ovo je,nazalost,maraton.
Mnogo smo godina vec potrosili,ali sta da se radi? Da se vrate,nece da moze. Treba biti svestan da brzog resenja nema i da je put do cilja dugacak,ali ja drugi ne vidim.

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, McLeod said:

Sto ce se desiti i posle ovakvog delovanja SZSa onima koji podrzavaju ovakav vid politicke borbe.

Opet SZS... 😀

Nije Vucicev rezim prepreka samo jebenom SZS da pokusa da pobedi na izborima,prepreka je bilo kakvoj opciji koja nije SNS i sateliti da to ucini...

To znaci i opciji koju bi ti voleo da vidis kao onu koja ce menjati sistem...

Katanac,taraba,armirani beton....nema dalje...samo SNS pise na zidu....

Nema te opcije koliko ona da je dobra i progresivna i spremna da promeni sistem koju Vucic nece poklopiti pendrekom ili bejzbol palicom....

Da bi se artikulisalo politicko delovanje dela drustva kroz politicku partiju koja bi se borila za promenu sistema prvo se mora obuzdati SNS,a tu nema mesta "svi su oni isti" logici...

Kada ti je klip zabijen u tocak bicikla nema voznje koliko god da je bicik dobar....

Edited by mare80
Link to comment
Share on other sites

Novi ljudi se definitivno neće pojaviti. Osim nekih mlađih ljudi tipa NDBG. Ali ti mladi ljudi nikada neće izrasti u ozbiljnu organizaciju jer im niko neće dati prostor da rastu. Oni su pod još gorom blokadom u režimskim medijima nego SZS. O njima na režimskim medijima nema aposloutno ništa a i na to malo normalnih medija retko gostuju. Ozbiljni ljudi s druge strane ne žele da se upuštaju u politiku jer je vlast jasno rekla da svakog od njih čeka odmazda.

 

Znači jedini koji mogu da smene ovu vlast su istrošeni kadrovi iz prethodnih vlada. Jer ma koliko imali loš imidž oni ga makar imaju i prepoznatljivi su u javnosti. Ovde se često ističe Obradović ali ubedljivo najgori imidž u opoziciji ima Đilas i on koliko daje određeni rejting (zbog meni neobjašnjivog rejtinga u BG) toliko i šteti opoziciji jer sa njim SZS će teško da dobije i jedan glas od onih koji danas glasaju ili potajno podržavaju Faraona. Zato će jako dugo da potraje da ljudi zaborave grehe Đilasa da bi on ponovo postao prihvatljiv javnosti a tome ne pomaže ni danonoćna kampanja vlasti preko medija koja ga i dalje zakopava. Jedini način da se izbori sa tim lošim imidžom je da i on dobije prostor na medijima a za to moraju da se izbore.

 

Ja sam sad skoknuo da pogledam sastav SZS i pogledao sam spisak svih članova i moga da kažem da ja nikad ne bih glasao ni za jednu od tih stranaka kada bi išle pojedinačno na izbore. Ali zajedno u SZS su mi trenutno broj 1. Pokazalo se da je za Srbiju najbolje da ima na vlasti koaliciju bez jakog igrača jer što je najjača stranka u vlasti bila dominantnija to je vlast bila gora. To je neko moje razmišljanje zašto u ovom trenutku skoro i ne razmišljam o glasanju za nekog drugog. Kažem skoro jer možda ima logike podržati ove klince iz NDBG sad kad je cenzus spušten čisto da vidimo i njih na delu. Mislim da 3% mogu da prođu.

 

Ovo što kaže @Crni Bombarder je isto važno. Opozicija što zbog svojih gluposti i tumaranja a što zbog medijske hajke izgubila poverenje dobrog dela građana. Ovo će definitivno biti prvi korak u ponovnom sticanju poverenja. Odrekli su se lagodnog života u skupštini i za njih lično i za stranke i time su poslali jasnu poruku da su spremni da se bore za obaranje Faraona. Nažalost neke druge koje sam smatrao još boljim od SZS su se pokazale lakome, i nisu izdržale pod pritiskom smanjenog cenzusa. Prodali su se za 10 poslanika i time kod mene završili za sva vremena. Tu pre svega mislim na PSG koji je zadao najveći udarac jedinstvu opozicije i bojkotu, ovi ostali su ili nebitni ili saradnici režima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...
  • 40Wins pinned and unpinned this topic
  • 40Wins locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...