Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

1 hour ago, erwin said:

Kojekakvim bolesnicima na vlasti širom sveta koji imaju nerešena pitanja sa slabijim komšijama već ide voda na usta, samo će ponavljati ono što je Izrael radio i pozivati se na njihov primer.

 

Nece to bas tako ici. Zavisi koliko su "civilizovani". Ovim "civilizovanijima" moze to jos i da prodje, pogotovo ako su im te problematicne komsije manje "civilizovane". 

 

1 hour ago, boxcube said:

 

Samo jedna strana, Izraelska, prihvata ovo kao mogucnost i nudila je tokom istorije bezbroj kompromisnih resenja za realizaciju ovog principa ali druga

strana nije htela i dalje nece da cuje za to. Zeli istrebljenje Izraela, ne samo brisanje Izraela sa geopoliticke karte nego i progon i fizicki nestanak Jevreja. To

citav niz njihovih zvanicnika danas potvrdjuje to vidimo po ovim protestima u Americi i po mnogim evropskim gradovima gde jedan zabrinjavajuce veliki deo arapskog stanovnsistva slavi ovaj zlocin i poziva na istrebljenje Jevreja. Bas zato ovde postoji samo jedna ispravna strana, Izraelska i ne postoji nista izmedju. Bez obzira sto Izrael nije savrsen, bez obzira sta su cinili IDF i Mosad sto je za osudu ali ni jedna dobra stvar u fizickim svetu nije apsolutno dobra nego na skali kontinuuma. A na toj skali Izrael je daleko vise nagnut kad dobru nego palestinski pokret i njihovi finansijeri i pomagaci.

 

Hamas se ne moze opravdati ni u jednom univerzumu. Pa ni zlocinima, represijom i ostalim sto je dolazilo sa druge strane, sve to sto je bilo i sto ce biti. Necu da se pravim da ne vidim kakav genocid se sprema i da to opravdavam ociglednim zlom koje su nedavno doziveli. 

 

Prosto, necu da gledam na ovo binarno, kao sto i u Bosni/Hrvatskoj a i na Kosovu ne postoji samo jedna strana koja je iskljucivo kriva, to ne postoji ni u ovom slucaju. Moze da postoji neko ko je prvi poceo, ali to ne znaci da je ta strana apsolutno kriva za sve. A koliko je ko kriv, pitanje je dublje analize. Ne bih licitirao iako je moj subjektivni osecaj da je arapska strana trenutno znacajno vise kriva za haos koji postoji i koji ce ocigledno i dalje postojati. Izrael, ako pocini genocid (jer ne znam kako da nazovem to sto ce 2mil+ ljudi ostati bez vode i struje, uz svo bombardovanje i "kolateralnu" stetu), ozbiljno ce povecati svoj deo krivice u haosu. A mozda je to resenje, totalno unistenje jednih od strane drugih - ako je to civilizacijski prihvatljivo... 

 

Ja mogu da razumem trenutno osecanje u Izraelu, pa i zvanicnike i donosioce odluka koji bi trebali biti trezveni. Posle onakvog zlocina, raketiranja i masakra, tesko je biti trezven. Ali se i dalje nadam da ce biti izrazito precizni u svojoj akciji i da ce sto manje neduznih na bilo koji nacin biti osteceno. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sad gledam neke izveštaje, u nekom kibucu ubijeno 200ak osoba, dece itd od koje su neka ostala bez glave.
Jbt, da uzmeš sve okolnosti, uslove u kojima žive, pritisak sa jedne strane, strah i od "sopstvenih" hamasovaca koji bi te isto ubili u sekundi ako i pomisle da nisi ispravan, beznadje itd... Kako se u glavi rodi pomisao da je dobro, da treba ne samo pobiti sve te ljude po kućama nego ih mučiti, paliti silovati, seći glave, otimati ih i odvesti negde da glume taoce, roblje, da budu predmet iživljavanja, bilo da su mrtvi ili živi? Kako se rodi misao da kad takvi neki dovezu telo, iskasapljeno, paradiraju po ulicama, da se skupi narod koji pljuje, urinira, likuje, slavi okolo ta i takva ubistva?
Kako da mi bude žao, osim deklarativno onih koji zaista ne misle loše (poput ljudi iz poruke @DJORDJE ako takvih u gazi ima) i dece, kad krene napad idf-a na gazu?


Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, shonke said:

Sad gledam neke izveštaje, u nekom kibucu ubijeno 200ak osoba, dece itd od koje su neka ostala bez glave.
Jbt, da uzmeš sve okolnosti, uslove u kojima žive, pritisak sa jedne strane, strah i od "sopstvenih" hamasovaca koji bi te isto ubili u sekundi ako i pomisle da nisi ispravan, beznadje itd... Kako se u glavi rodi pomisao da je dobro, da treba ne samo pobiti sve te ljude po kućama nego ih mučiti, paliti silovati, seći glave, otimati ih i odvesti negde da glume taoce, roblje, da budu predmet iživljavanja, bilo da su mrtvi ili živi? Kako se rodi misao da kad takvi neki dovezu telo, iskasapljeno, paradiraju po ulicama, da se skupi narod koji pljuje, urinira, likuje, slavi okolo ta i takva ubistva?
Kako da mi bude žao, osim deklarativno onih koji zaista ne misle loše (poput ljudi iz poruke @DJORDJE ako takvih u gazi ima) i dece, kad krene napad idf-a na gazu?


Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Ti Hamasovci kao da su bili pod drogama, neki amok sistem. Obicno se ide na policijske stanice, neke vojne objekte i ljudstvo

u njima, nikada na neduzne ljude. Kako da covek ima bilo kakvu empatiju za njih? Izrael ima problem sa taocima, ali je taoce nemoguce

pronaci i osloboditi. Kad bi Hamas imao dva grama mozga u glavi trebalo bi da pusti te ljude u nadi da odmazda nece biti strasna.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Quote

The Egyptian authorities shut down the Rafah border crossing in North Sinai with Gaza until further notice on Monday, 10 October, after ongoing Israeli air strikes hit the Palestinian side of the crossing. With the crossing now closed, the coastal enclave is in a total blockade of the Palestinian strip.

https://www.newarab.com/news/egypt-indefinitely-closes-rafah-border-gaza

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bojim se da isuviše sa distance posmatrate ovo kada osuđujete Izrael. Naime posle ovog pokolja (zadnje cifre su prešle 1000 ubijenih izraelaca) ne postoji ni 1% šansi da će Izrael ikada pregovarati sa hamas-om i ne postoji ni 1% šansi da će bilo koja zemlja uopšte hteti da vrši pritisak na njih da urade tako nešto. To znači da je nemoguće svako buduće smirivanje tenzija. Jedino rešenje je uništenje hamasa ili makar njegovo proterivanje iz Gaze. Manje više ista situacija kao sa ISIS.

 

Ako to planiraju da urade moraju da udare svime i svačim i da preseku struju i sve ostalo po redu jer će na taj način hamas biti lakša meta. Ukoliko posle pripreme sledeće nedelje usledi napad i ovo sve se završi recimo za mesec dana onda je ovo najbolji mogući scenario. Biće žrtava i to dosta ali biće ih u svakom scenariju. Najgori će biti ako Izrael odluči da ne uđe u Gazu nego da ih iznurava opsadom i onda ulazimo u limbo gde Izrael sve i da hoće ne može da povuče ručnu jer sa ovakvim životinjama je svako pregovaranje kontraproduktivno.

 

Ja ću recimo Izrael osuđivati ako odluči da ih drži par meseci u opsadi jer to je onda opsada bez ikakvog cilja. Za sada izgleda da Izrael radi najbolji mogući scenario i za civile u Gazi ma koliko to glupo zvučalo kada se kaže u ovom trenutku jer dok je hamas u Gazi tu više nema mira.

 

Evo recite mi vi šta biste vi uradili da ste na Bibijevom mestu ? Koje biste vi poteze vukli jer ja moram priznati ne razumem šta želite da kažete sa kritikama upućenim Izraelu.

 

Edited by Klotzen
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ova izraelska vlada neće pregovarati u vezi taoca ispunjavajući zahteve Hamasa. Jezive pro-fašističke izjave o "konačnom rešenju" ukazuju da su spremni da urade i nezamislivo samo da ne ostanu zapamćeni kao garnitura koja je dozvolila da se za samo par dana baci pod noge pola veka gradjen i arimiran mit o izraelskoj sigurnosti granica i vojnoj nadmoći u okruženju.
Verovatno će Gazi vratiti snabdevanje vodom jer je već krenuo priličan pritisak svetske javnosti kao i UN.

Najveća tragedija je što te taoce ne drže Crvene brigade ili IRA pa da gaje nadu da je njihova jedina uloga da budu moneta u razmeni za političke zatvorenike.
Ti civili su već prošli kroz pakao kao svedoci pokolja sve i da ih niko nije taknuo u zarobljeništvu.

Ovako brutalna akcija Hamasa (Irana) ne pokreće se bez neke ludačke ideje da će se arapski svet najzad ujediniti u svetom ratu protiv "djavola". Ludačka ipak više u glavama Hamasa jer za razliku od Irana ili Hezbolaha trebalo bi da im je jasno da pored avansno žrtvovanih civila Gaze, sami imaju mizernu ili nikakvu šansu da ovo prežive i fizički i politički, posebno što je US nosač aviona već poslao komšiluku veoma jasne mejlove koji počinju sa:
" if..."















  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Klotzen said:

Za sada izgleda da Izrael radi najbolji mogući scenario i za civile u Gazi ma koliko to glupo zvučalo kada se kaže u ovom trenutku jer dok je hamas u Gazi tu više nema mira.

 

Predpostavimo da će se ovi napadi iz vazduha nastaviti još neko vreme ...

Onda u Gazu ulazi pešadija ... Ne vidim kako će uništiti Hamas (a uništiće ga sigurno ako udju ) a da ne bude ogroman broj civilnih žrtava ...

Biće sigurno i ozbiljnih gubitaka i na strani IDF ...

I ? Šta onda ?

Zadržati vojno prisustvo u Gazi? Znači konstantni rat niskog inteziteta,a i košta boga oca što u gubitcima što u novcu ...

Instaliranje podobnijeg rukovodstva? Nešto mislim da nema Palestinca koji bi posle ovog sukoba bio spreman da stavi glavu na panj i sprovodi njihovu politiku u Gazi ...

Povlačenje posle likvidacije Hamasa ? Hamas 2 nakon 2-3 godine sa novim tunelima i raketama ...

Palestinci mogu podržavati ili ne Hamas,PLO,PFLP ali njima je krivac broj jedan za sve nedaće isključivo Izrael i dokle je tako postojaće ogroman regrutni potencijal za borbu protiv njih ...

Zato sam i napisao ranije, problem suštinski nerešiv ...

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Selina

 

Da je ministar infrastrukture i visoki zvaničnik Netanjahuove stranke dehumanizovao sve Palestnice nazvavši ih nacijom ubica i koljača dece?

 

Zaista?

 

Ti si to pročitala u zapadnim medijima i pre nego što je on to izjavio.

 

Pa bravo.

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Klotzen said:

Evo recite mi vi šta biste vi uradili da ste na Bibijevom mestu ? Koje biste vi poteze vukli jer ja moram priznati ne razumem šta želite da kažete sa kritikama upućenim Izraelu.

Ja nisam ni vojni stručnjak niti stručnjak za Bliski istok da bih ti odgovorio na ovo pitanje. Samo u ovom slučaju kažem da obustavljanje isporuke vode i struje celokupnom stanovništvu jeste zločin i treba da se nazove tako. Možda je to najmanje zlo od svih mogućih poteza, možda je sa utilitarističke tačke gledišta najispravniji potez, ali je i dalje zločin.

 

I to jeste jedna od najstrašnijih stvari u ovom sukobu, što se došlo u situaciju gde se svaki povučeni potez završava krvlju i zločinima.

 

Oduvek je političarima bilo lakše da se zalažu za uništenje neprijatelja i razna konačna rešenja. Sadat je sklopio mir sa Izraelom, ubili su ga njegovi Arapi. Jicak Rabin je potpisao sporazum sa Palestincima, ubili su ga njegovi Jevreji. Bibi nije išao tim putem, već putem kojim se lakše ide, pa sad imamo, kao što kaže mare80, problem koji se ne može rešiti.

 

Ukratko, ne znam.

Edited by Smrtokapa
slovo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izraelu je glavno za opstanak u neprijateljskoj sredini mit o vojnoj i obavestajnoj nedodirljivosti koji je dobro uzdrman, ako ne i srusen.

Svakako ce zbog brutalnosti dobiti podrsku zapada za vojnu akciju u pocetku, ali ce biti problem dugorocno zbog masovnog arapskog zivlja u Francuskoj, Nemackoj, Engleskoj, pogotovo kad krenu da stizu izvestaji o ubijenim civilima u Palestini, nestasici vode, struje itd.

Vrzino kolo koje se nece lako resiti.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mare80 said:

 

Predpostavimo da će se ovi napadi iz vazduha nastaviti još neko vreme ...

Onda u Gazu ulazi pešadija ... Ne vidim kako će uništiti Hamas (a uništiće ga sigurno ako udju ) a da ne bude ogroman broj civilnih žrtava ...

Biće sigurno i ozbiljnih gubitaka i na strani IDF ...

I ? Šta onda ?

Zadržati vojno prisustvo u Gazi? Znači konstantni rat niskog inteziteta,a i košta boga oca što u gubitcima što u novcu ...

Instaliranje podobnijeg rukovodstva? Nešto mislim da nema Palestinca koji bi posle ovog sukoba bio spreman da stavi glavu na panj i sprovodi njihovu politiku u Gazi ...

Povlačenje posle likvidacije Hamasa ? Hamas 2 nakon 2-3 godine sa novim tunelima i raketama ...

Palestinci mogu podržavati ili ne Hamas,PLO,PFLP ali njima je krivac broj jedan za sve nedaće isključivo Izrael i dokle je tako postojaće ogroman regrutni potencijal za borbu protiv njih ...

Zato sam i napisao ranije, problem suštinski nerešiv ...

 

 

 

 

 

 

 

Uz veliku kolicinu novca i zdravu zelju i volju obe strane, svaki problem je sustinski resiv. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, mare80 said:

 

Predpostavimo da će se ovi napadi iz vazduha nastaviti još neko vreme ...

Onda u Gazu ulazi pešadija ... Ne vidim kako će uništiti Hamas (a uništiće ga sigurno ako udju ) a da ne bude ogroman broj civilnih žrtava ...

Biće sigurno i ozbiljnih gubitaka i na strani IDF ...

I ? Šta onda ?

Zadržati vojno prisustvo u Gazi? Znači konstantni rat niskog inteziteta,a i košta boga oca što u gubitcima što u novcu ...

Instaliranje podobnijeg rukovodstva? Nešto mislim da nema Palestinca koji bi posle ovog sukoba bio spreman da stavi glavu na panj i sprovodi njihovu politiku u Gazi ...

Povlačenje posle likvidacije Hamasa ? Hamas 2 nakon 2-3 godine sa novim tunelima i raketama ...

Palestinci mogu podržavati ili ne Hamas,PLO,PFLP ali njima je krivac broj jedan za sve nedaće isključivo Izrael i dokle je tako postojaće ogroman regrutni potencijal za borbu protiv njih ...

Zato sam i napisao ranije, problem suštinski nerešiv ...

 

 

 

 

 

 

 

 

To je pitanje za Izrael. Iskreno ne znam šta planira Izrael. Ovako iz glave postoje dva rešenja. Prvo je najgore po Izrael a to je okupacija kao u Jerusalimu ali mislim da je najrealnija. Ono što treba da urade je da što pre organizuju kakve takve izbore i da izvršnu vlast predaju u ruke Palestinaca ali da njihove bezbednosne službe garantuju da se hamas neće vratiti. Druga varijanta je da u dogovoru sa zapadnom obalom ili možda nekom drugom zemljom prepuste tu oblast na upravljanje toj zemlji dok se situacija ne stabilizujue i ne organizuje kakva takva nezavisna vlast.

 

Biće dosta nedužnih koji će stradati i posle vojnih operacija ako Izrael zauzme Gazu kada krenu hapšenja hamasovaca ali mislim da će se ovog puta ići "bolje i par nedužnih u zatvoru nego da nam promakne neki glavoseča". Ovaj konflikt je ovim zločinom izašao iz one "normale" koju gledamo decenijama tamo i defintivno više ne može da ide po starom nego mora nešto novo da se proba. Ako pokušavaš jedno te isto decenijama i to ne daje rezultate ....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Kako da mi bude žao, osim deklarativno onih koji zaista ne misle loše (poput ljudi iz poruke @DJORDJE ako takvih u gazi ima) i dece, kad krene napad idf-a na gazu?

 

A takvih je vise od polovine od tih 2mil u Gazi. Mozda cak i milion i po. Jer prema nekim rezultatima izbora i ispitivanjem, Hamas u Gazi uziva podrsku od 20-35% ispitanika (ili onih koji su izasli na izbore, a izadje ih 60ak %). Pri tom, Hamas je preuzeo vlast u Gazi bez izbora i brani izbore. Jer inace ne bi na demokratksi nacin imali vlast. 

 

Zao mi je tih ljudi. Tih koji nisu za Hamas, koji nisu za nasilje, koji nisu za terorizam, a o njihova ledja se obija i od Hamasa i od IDFa. 

 

Ili ma ko ih jebe, kolateralna steta, sve to treba nabiti na suv kolac, redom, bez pitanja za koga su? 

 

Ipak ne. 

 

Zasto ne postoji neka UN mirovna misija u Gazi i Zapadnoj obali? 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, mare80 said:

 

Predpostavimo da će se ovi napadi iz vazduha nastaviti još neko vreme ...

Onda u Gazu ulazi pešadija ... Ne vidim kako će uništiti Hamas (a uništiće ga sigurno ako udju ) a da ne bude ogroman broj civilnih žrtava ...

Biće sigurno i ozbiljnih gubitaka i na strani IDF ...

Neca ga unistiti ni ako udju u Gazu. Pripadnici Hamasa ce postati sportisti i mirni prodavci leblebija dokle god je IDF u Gazi. Ako si pratio snimke otmica civila u Izraelu,  medju teroristima ima dosta i onih iz africkih zemalja, sto itekeko pokazuje da imaju organizaciju i izvan Gaze. Jedini nacin da se unisti Hamas je presecanje finansija, a to moze samo Iran. Kako su nestale zapadnoevropske teroristicke organizacije, raspadom SSSR-a izgubili su finansijera.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Klotzen said:

 

To je pitanje za Izrael. Iskreno ne znam šta planira Izrael. Ovako iz glave postoje dva rešenja. Prvo je najgore po Izrael a to je okupacija kao u Jerusalimu ali mislim da je najrealnija. Ono što treba da urade je da što pre organizuju kakve takve izbore i da izvršnu vlast predaju u ruke Palestinaca ali da njihove bezbednosne službe garantuju da se hamas neće vratiti. Druga varijanta je da u dogovoru sa zapadnom obalom ili možda nekom drugom zemljom prepuste tu oblast na upravljanje toj zemlji dok se situacija ne stabilizujue i ne organizuje kakva takva nezavisna vlast.

 

Biće dosta nedužnih koji će stradati i posle vojnih operacija ako Izrael zauzme Gazu kada krenu hapšenja hamasovaca ali mislim da će se ovog puta ići "bolje i par nedužnih u zatvoru nego da nam promakne neki glavoseča". Ovaj konflikt je ovim zločinom izašao iz one "normale" koju gledamo decenijama tamo i defintivno više ne može da ide po starom nego mora nešto novo da se proba. Ako pokušavaš jedno te isto decenijama i to ne daje rezultate ....

Udjes u Gazu, vojnicki je osvojis uz velike zrtve, kako arapa terorista i civila tako  i jevreja vojnika. Unistis komplet one nakaradne zgrade, izgradis nove po zapadnom modelu, likvidiras radikalnu islamsku ideologiju i sve njene kanale snabdevanja. Kada je vec vise od pola populacije mladje od 19godina, radis na dodatnom obrazovanju istih, das im jednake mogucnosti kao i sebi. 

 

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Kratko slavlje bijaše po svetu, već prikupljeni odbori za proslavu masakriranja Jevreja a počela druga ili treća faza - opšti lelek na svetsku nepravdu, odjeci i reagovanja. Revolucionari malo kasapili žene i decu pa se sakrili iza sopstvenih žena i deca, u bolnicama, džamijama i skolama u Gazi, itd i kmeče otuda da ih novine uslikaju.
 

 

Još su na starim glinenim tablicama na Levantu pronađeni zapisi:

 

Ako želiš stuje i vode imati, a ti pokušaj, ako ikako možeš, da ne ubiješ 1000 ljudi u zemji koja ti besplatno proizvode i daje vodu i struju. Ili barem pokušaj da njihovim bebama glave ne odsečeš. (Palestinci su i onako prekršili sve ugovore i više niko nema obavezu ništa da im daje)

 

Ako želiš da ne budeš zatvoren iza zida prema komšiji, a ti pokušaj da ne ubiješ baš svaki put nekoga kada pređeš, i kada te pitaju "hoćete li sve da nas pobijete", kažite, makar po nekad, "nećemo". A ne uvek "ako spustimo zid, hoceće li nas sve pobiditi? - Hoćemo, spremni smo, spustite zid samo."

 

Ako kaniš kanalizacije imati, a ti nemoj od svake donirane kanalizacione cevi raketu praviti i baciti na zemlju koja ti ih je poklonila...

 

 

btw, koga zanima odlična rekapitulacija istorije preporučujem ovaj podkast:

 

 

od relevatnih knjiga, najbolje štivo koje sam ja imao u rukama je klasični masterpis o ključnim godinama moderne istorije Bliskog istoka Dejvida Fromkina:

 

A Peace to End All Peace: The Fall of the Ottoman Empire and the Creation of the Modern Middle East

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, 033zero330 said:

Na telegramu pišu, da je sin premijera izraela, mobilizovan i poslat na front.

Ja sam jutros gledao, na K1 kod Jovane J, ambasadore Izraela, Palestine i Irana. Naravno, nisu hteli zajedno...nego onako, jedan za drugim. Dva sina ambasadora Izreala su u vojski, misllim da jedan redovno služi, a da je drugi mobilisan. Ambasador Palestine nije hteo da odgovori, odnosno vrdao je i procedio da je Hamas deo Palestinskog naroda, a bombardovanje Izraela nije video, kaže propaganda.....Iranac...njega nisam baš dobro slušao, mnogo su mi tmurni ti ljudi i kao što mi stariji kažemo "ko pokvarena ploča" (za mladju populaciju - nosač zvuka na ploči od vinila).....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...