Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

5 hours ago, DJORDJE said:

Sankcije Kataru imaju smisla

 

Prije će Njemačka uvesti sankcije Francuskoj i obrnuto, nego što će neko uvesti sankcije Kataru. Katar je nenadoknadiv izvor prirodnog gasa, trenutno bi im bez posledica prošlo da uzmu da opale raketLu na Tel Aviv. Toliko su moćni da sad uspijevaju da natjeraju evropske kompanije (konkretno početkom oktobra Total i ENI) da sa njima potpisuju ugovore pay or take do 2053. (datum je bitan jer je tonekoliko godina iza roka EU da se bude zero-neutral u emisijama COx).

 

4 hours ago, erwin said:

 

Izraelski tink-tenk blizak Netanjahuu u svojoj analizi od 17.X predlaže upravo to, da se Egiptu isplati 5-8 milijardi dolara da ih primi

Egiptu fali oko 6 miliardi dolara samo da zatvori budžet za tekuću fiskalnu godinu (njima je fiskalna godina od 01/07/n do 30/06/n+1) i al-Sisi je pomjerio izbore sa januara 2024. na decembar 2023., kažu da bi ugrabio reizbor prije nego što mu država i tehnički bankrotira, jer se izgleda miri sa time da je bez nekog čuda to sada pitanje mjeseci, možda i nedelja. Kad počne da se pominje 50 do 80 milijardi za tu njegovu protivuslugu, to će već biti ozbiljna priča. Naravno, tu će morati svi da se učipe, Izrael, Saudijska Arabija, Emirati, Katar, Kuvajt, pa i Amerikanci i Evropljani bar nekim gistro razvojnim programima.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, McLeod said:

 

 

Velika vecina stanovnistva na ovom prostoru, iako civilno i u plasticnom smislu nevino u vezi sukoba u Bosni, Hrvatskoj i na Kosovu, jeste bilo odgovorno na koncu, zato sto je tu politiku vecinski podrzavalo.


 

 

.

 

Tvoja subjektivna percepcija realnosti, proslosti,  na koju naravno imas pravo... Kao i lik iz erwinog posta koji je za vreme sluzbe radio nad genocidom muslimana u Bosni, koji nema problem srpske svakodnevnice , misli nesto drugacije od tebe.

 

 

 

 

Craig Mokhiber, the director of the United Nations's human rights office in New York, has resigned from his position in protest of Israel’s counterattacks in the Gaza Strip, calling it “a text-book case of genocide.”

 

"The European, ethno-nationalist, settler colonial project in Palestine has entered its final phase, toward the expedited destruction of the last remnants of indigenous Palestinian life in Palestine. “What’s more, the governments of the United States, United Kingdom, and much of Europe, are wholly complicit in the horrific assault."

 

 U.N. have "surrendered" to the "power of the U.S." and therefore abandoned their principles. He said the organization should recognize that the U.S. and other Western nations are not "credible mediators" but rather "active parties" in the conflict and "we must engage them as such."

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

Tacno, tu se ne slazemo. Ako kazes Izrael ima pravo da se brani, ali .....da ne bude civilnih zrtava, to je potpuno besmisleno. Jer nije moguce. Zato sto se bore protiv terorista, a njihov MO nije postovanje pravila rata, nego se uvek kriju iza civila. Da je u pitanju odmazda, imali bismo prve nedelje 100k zrtava. 

 

Ne, naravno da će biti civilnih žrtava, kako i sama kažeš u ratu ginu i civili. Ali nije isto 1000, 10000 i 100k žrtava.

 

Meni i dalje nije jasno, recimo, koji je smisao toga da Izrael onemogućava rad postrojenja za desalinizaciju vode i sprečava da uđu konvoji koji nose humanitarnu pomoć. Kako im to pomaže u borbi protiv terorista? Čak i ako nekako marginalno pomaže, cena u stradanju civila je drastično veća nego bilo kakva vojna korist.

Edited by Smrtokapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

F9x769TXMAAbiVy?format=jpg&name=large

 

Neki misle da će Izraelci okružiti Gaza city i da će onda nastaviti da ga tuku. Ako se to desi to će biti uništenja ravna ruskim uništavanjima gradova u Ukrajini. Ukoliko ipak posle okruženja nastave čišćenje grada onda postoji šansa da dobar deo grada pretekne posle uništenja hamasa. Ovo okruženje mislim da će biti završeno vrlo brzo jer imaju prilično čist prostor. Jedino zbog čega ća potrajati nedelju-dve je obala ali sumnjam da će hamas tu pružiti jači otpor jer su tu isuviše izloženi, tu može i mornarica da ih detektuje i uništi direktnom paljbom sa brodova.

 

No okruženje glavnine hamasa na severu znači da će jug relativno bolje proći. Na jugu ima manje podzemnih kanala i tu nekog većeg otpora teško da će biti. Tamo ima tunela uz granicu sa Izraelom i to je sve dok je Gaza City cela prošarana tunelima.

 

_131408753_hamas_tunnels_metro_2021_640-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Tvoja subjektivna percepcija realnosti, proslosti,  na koju naravno imas pravo... Kao i lik iz erwinog posta koji je za vreme sluzbe radio nad genocidom muslimana u Bosni, koji nema problem srpske svakodnevnice , misli nesto drugacije od tebe.

 

 

 

 

Craig Mokhiber, the director of the United Nations's human rights office in New York, has resigned from his position in protest of Israel’s counterattacks in the Gaza Strip, calling it “a text-book case of genocide.”

 

"The European, ethno-nationalist, settler colonial project in Palestine has entered its final phase, toward the expedited destruction of the last remnants of indigenous Palestinian life in Palestine. “What’s more, the governments of the United States, United Kingdom, and much of Europe, are wholly complicit in the horrific assault."

 

 U.N. have "surrendered" to the "power of the U.S." and therefore abandoned their principles. He said the organization should recognize that the U.S. and other Western nations are not "credible mediators" but rather "active parties" in the conflict and "we must engage them as such."

 

 

.

 

Samo ko je to "we"?

 

Pa ta UN je sprdnja kad nisu osudili Hamas.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, djole said:

imam jedno pitanje, da li je od početka ovog sad sukoba iko promenio/korigovao svoje mišljenje o palestinskom pitanju, u bilo kom smeru?

Naravno, nakon svih video zapisa o lesevima civila koje su zlostavljali u Gazi, nakon pujdanja dece da tuku kidnapovanu jevrejsku decu, kojima su prvo pobili roditelje, golog polomljenog tela one devojke sa festivala koju nose kao trofej I slikaju  etc... daleko sam od prethodnog misljenja da tu ima nade za resenje.  

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Naravno, nakon svih video zapisa o lesevima civila koje su zlostavljali u Gazi, nakon pujdanja dece da tuku kidnapovanu jevrejsku decu, kojima su prvo pobili roditelje, golog polomljenog tela one devojke sa festivala koju nose kao trofej I slikaju  etc... daleko sam od prethodnog misljenja da tu ima nade za resenje.  

 

I jos manje ce ga biti ovim tempom.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Foster said:

Da li je Srbiju trebalo poravnati zbog

teroristickog delovanja u CRO i BiH.

Ne

Po logici stvari, sto proizilazi iscitavanjem ovog topica, izgleda da je trebalo

Nemam pojma koja je to logika po kojoj stalno uporedjujete situaciju u ex-yu 90tih, sa svim drugim sukobima u svetu. Veze s vezom nema. 

Ne moze se uporediti sa ratom u Ukrajini, niti sa situacijom na bliskom istoku. Ni kulturno, ni istorijski, ni politicki, ni po rezultatima. 

 

37 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

I jos manje ce ga biti ovim tempom.

Ne, nikad ga nije bilo, samo sam ja naivno verovala da ima sanse 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:Hail: bravo Meče...  klasican primer generalizacije od prvog do poslednjeg slova.
 
A tu humanost IDF gledamo na delu svakog dana. Koliko ono ima civilnih zrtava do sada u ova 23-24 dana rata? Ili su oni samo, po tvom, koleteralna šteta?
Pa stvarno, koliko ima? Ajde razvrstaj hamasovce i civile. Ispada da je idf eliminisao svega 5 hamasovaca.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



 
.
 
Tvoja subjektivna percepcija realnosti, proslosti,  na koju naravno imas pravo... Kao i lik iz erwinog posta koji je za vreme sluzbe radio nad genocidom muslimana u Bosni, koji nema problem srpske svakodnevnice , misli nesto drugacije od tebe.
 
 
 
 
Craig Mokhiber, the director of the United Nations's human rights office in New York, has resigned from his position in protest of Israel’s counterattacks in the Gaza Strip, calling it “a text-book case of genocide.”
 
"The European, ethno-nationalist, settler colonial project in Palestine has entered its final phase, toward the expedited destruction of the last remnants of indigenous Palestinian life in Palestine. “What’s more, the governments of the United States, United Kingdom, and much of Europe, are wholly complicit in the horrific assault."
 
 U.N. have "surrendered" to the "power of the U.S." and therefore abandoned their principles. He said the organization should recognize that the U.S. and other Western nations are not "credible mediators" but rather "active parties" in the conflict and "we must engage them as such."
 
 
.


Evropski etno nacionalisticki projekat? Kolonijalno naseljenicki? Ušao u poslednju fazu?
Jel se ti zajebavas da ovog treba shvatati ozbiljno u ovom trenutku kad priča ovakve idiotizme?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Angelia said:

 

Ne, nikad ga nije bilo, samo sam ja naivno verovala da ima sanse 

 

Ipak su uspevali da zive, rade i napreduju i da su im problemi jedino od dela stanovnistva sa kojima dele teritoriju (Palestinci tj njihovih teroristickih grupa). 

Teroristicki napad je za svaku osudu, odbrana je nesto sto je normalno. 

Napravili su korak dalje i suocavaju se sa mnogo vecim problemima od dve teroristicke grupe. 

 

Iskreno, meni je zao Izraelaca, onih nevinih, koji nicim ovo i najverovatniju goru buducnost nisu zasluzili. I zao mi je te dece koja su poslata da seju smrt u nadi da ce doneti nesto dobro.

Terorista mi nije zao, nevinih Palestinaca jeste. 

 

Apsolutno sam protiv politike jedne i druge strane u njihovim medjusobnim odnosima, a na strani onih koji u tome nevoljno ucestvuju jer moraju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Klotzen said:

Neki misle da će Izraelci okružiti Gaza city i da će onda nastaviti da ga tuku. Ako se to desi to će biti uništenja ravna ruskim uništavanjima gradova u Ukrajini. Ukoliko ipak posle okruženja nastave čišćenje grada onda postoji šansa da dobar deo grada pretekne posle uništenja hamasa. Ovo okruženje mislim da će biti završeno vrlo brzo jer imaju prilično čist prostor. Jedino zbog čega ća potrajati nedelju-dve je obala ali sumnjam da će hamas tu pružiti jači otpor jer su tu isuviše izloženi, tu može i mornarica da ih detektuje i uništi direktnom paljbom sa brodova.

 

 

 

Koliko ja vidim Izrael vrlo racionalno peske ima nameru da cisti sever od Hamasa i njihovih pacovskih kanala, nista odmazda i te trice. Obavestili su civile da beze na jug i to je to. Ko ostane jbg. stradace ako se nadje na putu. 

 

Jer upad Hamasovaca na izraelsku teritoriju je i dosao sa severa Gaze, tu je oko severnog dela na Izraelskoj strani dosta naselja, kibuca izraelskih koji su permanentno ugrozeni stalnim raketiranjima iz Gaze koji se zavrsio krvavim pirom sedmog oktobra. 

 

Znaci to je neki primarni cilj Izraela da sa tim zavrsi za narednih decenija i duze.

 

Sto se tice pitanja ko je i da li je promenio misljenje do sada - ja sam uvek bila na strani Izraela u  svim dosadasnjim konfliktima sa susedstvom jer ako je iko imao tu racionalni pristup za suzivot to su bili oni. Od samog osnivanja svoje drzave 1947-48 bili su pristali na ideju o dve drzave (postavila sam i mapu jedno 50 strana unazad) i bili su za podelu/protektorat strani Jerusalima kako bi bio dostupan i Muslimanima i j

Jevrejima. Posto je druga strana odbila taj predlog UN, posto su bili napadnuti 6 puta (7 puta) od tada do danas  i sami se odbranili, bili kako tako cak i fleksibini - povukli se iz Gaze, Zapadna obala nekako funkcionise - pa bili bi zapravo teske budale da posle svega ukljucujuci i ovaj najnoviji krvavi napad na Izrael - da oni nesto nude svojim krvnicima, vracaju im ratom izgubljene teritorije - jos i Jerusalim da im ustupe - drugim recima, da posle svega cemu su u kratkoj istoriji postojanja ove svoje moderne drzave Izrael bili izlozeni - budu spremni da vracaju, izvinjavaju se i sta sve ne (hoce kako da ne..) ponude na tacni ono sto je odbijeno 1947 od strane Palestinaca pa da ovi budu zadovoljni, sta li.. (ne ne bi bili zadovoljni Palestinci osim da im Izraelci kazu - pa dobro evo pakujemo kofere nemoj' se ljutite ni vi ni Gutjeres, Ortez i ostale belosvetske misice. 

 

No Izraelci su valjda sve samo ne blesavi. 

 

Sta hocu da kazem - ne nisam promeni stav oko BI, ovim poslednjim bestijalnim napadom na Izrael mi je definitivno i nazalost izbijena iz ruku i poslednja argumentacija koju sam imala a koja je bila za soluciju 2 drzave Izrael i Palestina, sad tek im vise ne bih popustila ni za milimetar. 

 

I ne, ne mislim da se Izrael vodi emocijama tipa ajmo u odmazdu. Vrlo racionalno ciste i treba da ciste severni deo Gaze jer preko puta na svojoj teritoriji imaju dosta naselja koja su izlozena permanentnim napadima, juzni deo Gaze je koliko vidim na karti mnogo manje problematican jer sa druge strane granice u Izraelu nema jevrejskih naselja (ne mnogo) pa sa tog dela mnogo manje vreba opasnost.

 

Sad imaju priliku da taj problem rese, idealnog resenja realno nema ali ima mogucnosti da se rizik od svih sledecih potencijalnih napada svede na minimum.

 

Sto se tice civilnih zrtava palestinskih koje su neizbezne u konfliktu (i Izrael ima zrtve u ovom ratu pored onih masakriranih od Hamasa), podsetimo se jos jednom - Izrael nije u svojoj kratkoj modernoj istoriji nikoga prvi napao, bili su spremni od pocetka na kompromise cak i na svoju stetu - za sve civilne zrtve palestinske i ine arapske za prethodnih 75 godina mogu prvenstveno sami sebi da zahvale zbog gluposti i fanatizma.  A kako izgleda da im u tome (gluposti i fanatizmu) nema leka, tako je kako je, ako oni za to ne mare zasto bih ja marila?  O tome da bi da namecu svoj nacin zivota i dalje od BI, ovaj, ne bih ni da pocinjem, druga tema ali ne previse daleko od ove ali sto se mene tice  - nece da moze!

Edited by Jezebel
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ipak su uspevali da zive, rade i napreduju i da su im problemi jedino od dela stanovnistva sa kojima dele teritoriju (Palestinci tj njihovih teroristickih grupa). 

Teroristicki napad je za svaku osudu, odbrana je nesto sto je normalno. 

Napravili su korak dalje i suocavaju se sa mnogo vecim problemima od dve teroristicke grupe. 

 

Iskreno, meni je zao Izraelaca, onih nevinih, koji nicim ovo i najverovatniju goru buducnost nisu zasluzili. I zao mi je te dece koja su poslata da seju smrt u nadi da ce doneti nesto dobro.

Terorista mi nije zao, nevinih Palestinaca jeste. 

 

Apsolutno sam protiv politike jedne i druge strane u njihovim medjusobnim odnosima, a na strani onih koji u tome nevoljno ucestvuju jer moraju. 

Potpuno se ne razumemo. Nemam pojma koji ti Izraelci u ovoj prici nisu nevini. Cak I kad pricamo o IDF, vecina regularne vojske su klinci, 18-21. Imas Hamasov video gde ubijaju devojke u idf bazi,  koje su ranjene. 

Cista egzekucija. Ako nadjes jednog Izraelca u tih 1400, koji su bebe, tinejdzeri, hipsters, I stari ljudi da je ucinio bilo kakav kriminal protiv Palestinaca, svaka ti cast.

Sa Palestinske strane ces tesko naci ko se nije radovao ubijanju Jevreja. To je cult.

Pokusaj da se nekako nadje izjednacavanje je prosto pogresno.

I razumem da se plasis da ces biti sledeca, to je normalan instikt, ali je istovremo kukavicluk.

Mi kao civilizacija treba da stanemo iza "never again", nikad vise ljudi ne treba da budu muceni I ubijeni samo zato sto su jevreji.

Neko u Gazi je trebao da hrani, organizuje ovaj napad. Znaci nisu svi civili koji nemaju pojma. Neko je podrzao taj napad. To sto se presvukao ga ne cini civilom

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, erwin said:

Izraelski vojnici se zabavljaju pevajući: "Ko nema vodu, hranu i struju? Gaza! Ko će da živi u šatorima? Gaza!"


 

  Reveal hidden contents

 

 

 

 

 

dzaba se trudis kad se ovde vergla unapred napamet nabubana mantra, a preskace ono sto moze da zaboli

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Jezebel said:

Koliko ja vidim Izrael vrlo racionalno peske ima nameru da cisti sever od Hamasa i njihovih pacovskih kanala, nista odmazda i te trice. Obavestili su civile da beze na jug i to je to.

 

Što se tiče severa i/ili juga, pre oko dve nedelje dana, bila je priča na netu, previše plastično ću napisati, prvo evakuacija u južni deo, čišćenje severnog dela, evakuacija u severni deo, čišćenje južnog dela i to bi trebalo da bude to, u biti.

 

Interaktivna mapa:

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nije ovo prvo stradanje palestinskih civila, na zalost. Decenijama taj narod zivi u kampovima, u uslovima u kojima se zbog trajanja takvog zivota skoro pa menja ako ne DNK onda perspektiva vlastitog opstanka svakako. 

S druge strane, uzas Holokausta je toliko urezan u moje obrasce razmisljanja da nema toga sto ne bih mogla da oprostim Jevrejima. Opravdali su nade celog sveta da su u stanju da organizuju modernu, prosperitetnu drzavu.

I sta sad?

Na ciju cu stranu?

Ni na jednu. 

I Jevreji i Palestinci su podjednake zrtve kako velikih sila, tako i cele medjunarodne zajednice. 

Da taj region sveta nema naftu i gas, da ta nafta i taj gas ne odrzavaju zapadnjacki nacin zivota, malo ko bi mogao da potrefi BI na mapi sveta, bili bi ostavljeni na miru da se klanjaju Alahu Jehovi, Hristu, plemenske i klanovske carke traju vekovima i ne izazivaju ovakve kataklizme. 

I zato ja necu da biram stranu, ubijeno dete nema ni religiju ni poliitiku. 

Ja cu da drzim  jezik za zubima jer sam  pripadnik jedne pohlepne, kolonizatorske i svirepe rase koja vekovima genocidom nad drugim rasama i kulturama namece svoj nacin zivota ne pitajuci koliku i kakvu cenu placaju svi drugi osim njih. 

Mi, civilizovani, uljudjeni, siti pa besni krivi smo sto su UN obesmishljene, mi smo ti koji su odgovorni za sudbinu sveta jer levom rukom shaljemo humanitarne konvoje a desnom oruzje uzasne razorne snage. 

Imali smo ozbiljne shanse da stvorimo pravedniji svet, prokockali smo je i sad smo tu gde jesmo, pred vratima novog pakla.

A znamo i za cije babe zdravlja se sve to radi.

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Pletilja said:

Ja cu da drzim  jezik za zubima jer sam  pripadnik jedne pohlepne, kolonizatorske i svirepe rase koja vekovima genocidom nad drugim rasama i kulturama namece svoj nacin zivota ne pitajuci koliku i kakvu cenu placaju svi drugi osim njih. 

 

Bela rasa je debelo najkrace na tronu u istoriji civilizacije a o tome koliko je svirepa za razliku od ostalih koje su duze bile vladajuce a koje je smenila s trona, ovaj, ne bih da ti rusim sneska.  Dalje, ako mislis da bi danas neka druga rasa bila bolja, miroljubivija i slicno, mislim da si u veeelikoj zabludi. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Jezebel said:

 

Bela rasa je debelo najkrace na tronu u istoriji civilizacije a o tome koliko je svirepa za razliku od ostalih koje su duze bile vladajuce a koje je smenila s trona, ovaj, ne bih da ti rusim sneska.  Dalje, ako mislis da bi danas neka druga rasa bila bolja, miroljubivija i slicno, mislim da si u veeelikoj zabludi. 

Verovatno da sam u zbludi jer ne razmisljam u okviru rasne podeljenosti tako da nemam ideju kojoj bi dala pravo  da vlada, vise sam za ono shahovsko geslo da smo svi jedan rod. Vise sam nekako za slobodu, bratstvo i jednakost, o univerzalnoj pravdi da ne govorim. Imali smo sve to u nacelu, sad nemamo nista osim straha za buducnost.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pletilja said:

Verovatno da sam u zbludi jer ne razmisljam u okviru rasne podeljenosti tako da nemam ideju kojoj bi dala pravo  da vlada, vise sam za ono shahovsko geslo da smo svi jedan rod. Vise sam nekako za slobodu, bratstvo i jednakost, o univerzalnoj pravdi da ne govorim. Imali smo sve to u nacelu, sad nemamo nista osim straha za buducnost.

 

Pa sama si nacela rasnu podeljenost navodeci da si pripadnik rase koja je svirepa sto implicira da neka druga nije ili je manje svirepa itd. 

 

I nije stvar u rasnoj harmoniji ili podeli nego u cinjenicnoj neistini koju si navela. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jezebel said:

 

Pa sama si nacela rasnu podeljenost navodeci da si pripadnik rase koja je svirepa sto implicira da neka druga nije ili je manje svirepa itd. 

 

I nije stvar u rasnoj harmoniji ili podeli nego u cinjenicnoj neistini koju si navela. 

Draga, nije isto ratovati lukom i strelom, topovskim djuletom, razbucati neko utvrdjenje i pobiti stotinjak ljudi. Da ne spominjem da se najcesce ratovalo na poljancetu gde se pobiju 2 vojske pa ko pretekne pokupi i cast i mast.

Sve dok mi, sa severne hemisfere,nismo pretrcali put od baruta do cepanja atoma nismo imali svetske ratove, tesko da moze da se porekne da smo u poslednjih 100 godina mi ti koji zloupotrebljavamo nauku i tehnologiju za masovna unistenja.

Najbolje da ne nastavljamo pricu u ovom pravcu jer je trol, samo sam htela da zucnem sta mislim o situaciji na BI a i shire, zanemarite sve sto sam rekla, verovatno da je u pitanju generacijska razlika, ja sam iz nekog drugog doba. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...