Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

1 minute ago, Kronostime said:

 

 

Niko ne spori postojanje Jevreja kroz istoriju. Problem je sto se istorija tumaci i falsifikuje onako kako se kome prohte a ne kako je bilo.

Sto se tice spomenika - imas u Rimu trijumfalnu kapiju Tita Flavija Vespazijana nakon ugusenja bune u Judeji 62-70 g.n.e (Prvi rimsko-jevrejski rat) na kojoj je ovekoveceno gusenje te bune. Tom prilikom je zauzeta Masada koja je smatrana neosvojivom ali je ipak osvojise.

Stoji na Forumu i danas.

250px-Arch_of_Titus_(Roma).jpg

i kako je to sad relevantno za pitanje prava Izraela kao drzave da postoji danas?

Nek se istoricari svadjaju na kongresima u salama koliko hoce da li je bas tog i tog dana, taj i taj naredio to i to, ili se to desilo 7 dana kasnije. Bas me zabole! To je njihov posao. Ovo mlacenje prazne slame oko toga da li to kao ima nekakvih dokaza da su na toj teritoriji ikada ziveli neki Jevreji te  da imaju pravo i da pomisle da sad oni tu "otmu" sirotim Palestincima zemlju je stvarno 🤮

A ovakvu moju reakciju dobijas upravo ti (bese pravnik?) jer sam, malo je reci, razocarana tobom.

 

Spoiler

mislim, sad cemo da se upustamo u raspravu da li je bezgresno zacece pre 2000+ godina bilo moguce, pa da li je bas Isus bio bozji sin, da li je uskrsnuo... mislim... Cinjenica je da je neko nekada napisao neku "SF" knjigu s junacima koji se nazivaju Jevreji, izmedju ostalog, i o tamo nekoj zemlji Judeji, na koju su se tolike milijarde ljudi primile i tretirale je ne kao SF stivo Star Trek tipa vec kao istorijski roman zasnovan na nekim stvarnim dogadjajima (da li je skakavce poslao Bog ili je doslo do njihovog prevelikog razmnozavanja usleg raznoraznih bioloskih uslova - potpuno je nebitna prica u ovom kontekstu).

I ne samo da je jedna "sveta knjiga" /SF knjiga napisana s pominjanjem dotichih junaka, vec ih ima jos poneka, ukupno koliko milijardi ljudi smata da je to stivo nastlo na osnovu nekih stvarnih dogadjaja?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sreta-steta said:

 

 

 

. Dakle ja ovde vidim 1-1 vezu sa Srebrenicom i otuda gore napisano o tvorevini nastaloj na genocidu (sto vazi za gomilu zemalja). 

I za kraj posto se ovde prica sa podsmehom o "teorijama zavere"

Ne na nego zbog, zezaju te veznici.

Meni je zaista neshavtljivo da bilo koji normalan covek, cak i ako  je ( ili bas)  Srbin, dovodi u pitanje postojanje drzave Izrael.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wwww said:

i kako je to sad relevantno za pitanje prava Izraela kao drzave da postoji danas?

Nek se istoricari svadjaju na kongresima u salama koliko hoce da li je bas tog i tog dana, taj i taj naredio to i to, ili se to desilo 7 dana kasnije. Bas me zabole! To je njihov posao. Ovo mlacenje prazne slame oko toga da li to kao ima nekakvih dokaza da su na toj teritoriji ikada ziveli neki Jevreji te  da imaju pravo i da pomisle da sad oni tu "otmu" sirotim Palestincima zemlju je stvarno 🤮

A ovakvu moju reakciju dobijas upravo ti (bese pravnik?) jer sam, malo je reci, razocarana tobom.

 

  Hide contents

mislim, sad cemo da se upustamo u raspravu da li je bezgresno zacece pre 2000+ godina bilo moguce, pa da li je bas Isus bio bozji sin, da li je uskrsnuo... mislim... Cinjenica je da je neko nekada napisao neku "SF" knjigu s junacima koji se nazivaju Jevreji, izmedju ostalog, i o tamo nekoj zemlji Judeji, na koju su se tolike milijarde ljudi primile i tretirale je ne kao SF stivo Star Trek tipa vec kao istorijski roman zasnovan na nekim stvarnim dogadjajima (da li je skakavce poslao Bog ili je doslo do njihovog prevelikog razmnozavanja usleg raznoraznih bioloskih uslova - potpuno je nebitna prica u ovom kontekstu).

I ne samo da je jedna "sveta knjiga" /SF knjiga napisana s pominjanjem dotichih junaka, vec ih ima jos poneka, ukupno koliko milijardi ljudi smata da je to stivo nastlo na osnovu nekih stvarnih dogadjaja?

 

Niko ne spori pravo Izraelu da postoji danas - u skladu sa dovorom iz Osla koji su postigli Jicak Rabin i Jaser Arafat jos 1993. godine da bi se prekinula vecita spirala nasilja na tom prostoru.

Zbog tog dogovora Izraelci ubise Jicaka Rabina, zar ne?

Dve nezavisne drzave, medjunarodno priznate i u tim tada dogovorenim granicama su jedini nacin da se kakav-takav mir ostvari.

PS. nisam pravnik.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Evo kako Palestince iz Gaze Egipatski predsednik manje-vise naziva teroristima (te ih stoga nece kod sebe na teritoriji, nije blesav), vec predlaze da ih Izrael posalje u neku pustinju (procitah da su tamo uslovi za zivot uzasni. mislim, naravno, to je pustinja)

 

 

https://www.france24.com/en/live-news/20231018-egypt-s-sisi-rejects-gaza-refugee-influx-blames-israel-for-aid-block

 

Egypt's Sisi rejects Gaza refugee influx, blames Israel for aid block

 

"The displacement of Palestinians from Gaza to Egypt means the same displacement will take place for Palestinians from the West Bank into Jordan," Sisi warned.

"Subsequently, the Palestinian state that we are talking about and that the world is talking about will become impossible to implement -- because the land is there, but the people are not. Therefore, I warn of the danger of this matter."

 

 

Sisi said Egypt "did not close" the crossing, but that "developments on the ground and the repeated bombings by Israel of the Palestinian side of the crossing have prevented its operation".

 

 

In 1979, Egypt became the first Arab state to make peace with Israel following the Camp David accords of the previous year.

That peace is at risk of disintegrating, Sisi said, if there is a mass exodus of Gazans to Egypt's neighbouring Sinai Peninsula that would risk turning it into "a new base for terrorist operations against Israel".

"Israel would have the right to defend itself and its national security, and therefore direct strikes on Egyptian lands," he said.

 

 

Dismissing comments by pundits about Sinai being a sparsely populated desert area, Sisi suggested Israel's Negev Desert as an alternative refuge for Gazans.

"Palestinians could be moved there until Israel is finished with what it has declared is an operation to eliminate armed groups" from Gaza, the president said.

"And then it could return them if it wished," he added.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, wwww said:

evo ga, jos jedan borac za ljudska prava.

za sve je kriv "Bibi i ekipa". Hajde mi da se lepo skoncentrisemo na prva Hamasa da iz naseljenih podrucja onako slobodarski, iz frustracije zbog 75 godisnjeg aparhejda, gadja tamo neku ekipu oko Bibija, a sve krijuci se iza 200 kidnapovanih talaca (dece, zena, staraca i mozda jos po nekog zivog uskarca, ako je koji ostao posle odsecanja galva na ulicama Gaze). To sto se sad malo Hamas i njihova PR masina zaigrao i jedna od njihovih lazi je vrlo brzo razotkrivena - 'ajde to da gurnemo pod tepih. I da i u buduce verujemo sta god nam Ministarstvo za Istinu Hamasa saopsti o zbivanjima tamo. 500, 700, 800 (ko da vise) mrtvih na onom parkingu i bar jos toliko povredjenih? Nema problema! Sve se to moze lepo upakovati i prezentovati za konzumaciju tv auditorijumu sirom sveta koji onako udobno sedi u fotelji, gricka kokice i navija da Hamas razvali "Bibija i ekipu".

 

Mislite ovako?

https://www.theguardian.com/world/2014/jul/20/israelis-cheer-gaza-bombing

 

8 minutes ago, ras kass said:

 

Ta vest je prouzrokovala demonstracije sirom sveta, spaljivanje sinagoga a da u Tunisu npr ima Jevreja i njih bi spaljivali.

 

Muslimani sirom sveta su zabrinuti za situaciju u Gazi, humanitarnu katastrofu....Ni jedna od tih zemalja se nije ponudila da prihvati Palestince. Ni jedan apel od tih istih da se oslobode taoci.

 

 

Ovo nije argument. Dobro je poznat položaj Palestinaca u arapskom spektru. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Selina said:

Ne na nego zbog, zezaju te veznici.

Meni je zaista neshavtljivo da bilo koji normalan covek, cak i ako  je ( ili bas)  Srbin, dovodi u pitanje postojanje drzave Izrael.

Ali ko dovodi postojanje drzave Izrael uopste? Ili si krajnje zlonamerna ili ucitavas sa agendom. Imas u postu napisano: 

>>>>>>>

 Ne zbog toga sto je dato pravo Jevrejima na Izrael (ja licno mislim da su ga zasluzili svim onim progonima od kojih je Holokaust najveci) vec zato sto nije uzimano u obzir da neko vec zivi tu sa nekim svojim interesima.

>>>>>>>

 

I tebi je tu nesto neshvatljivo...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sreta-steta said:

Ali ko dovodi postojanje drzave Izrael uopste? Ili si krajnje zlonamerna ili ucitavas sa agendom. Imas u postu napisano: 

>>>>>>>

 Ne zbog toga sto je dato pravo Jevrejima na Izrael (ja licno mislim da su ga zasluzili svim onim progonima od kojih je Holokaust najveci) vec zato sto nije uzimano u obzir da neko vec zivi tu sa nekim svojim interesima.

>>>>>>>

 

I tebi je tu nesto neshvatljivo...

Da, neshvatljivo mi je da ti ili bilo ko drugi kaze da su ga "zasluzili". Pa nije bre to orden na dan milicije pa koga sete, sete se.

Niko njima nista nije poklonio ili dao, sami su se izborili za svoju drzavu.

Postojanje drzave Izrael ( moje misljenje) ne bi uopste trebalo da bude tema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Kronostime said:

Niko ne spori pravo Izraelu da postoji danas - u skladu sa dovorom iz Osla koji su postigli Jicak Rabin i Jaser Arafat jos 1993. godine da bi se prekinula vecita spirala nasilja na tom prostoru.

Zbog tog dogovora Izraelci ubise Jicaka Rabina, zar ne?

Dve nezavisne drzave, medjunarodno priznate i u tim tada dogovorenim granicama su jedini nacin da se kakav-takav mir ostvari.

 

mir se nece stvoriti dok Palestinci i njihova militantna krila ne prestanu da negiraju pravo Izraela na postojanje i zahevaju slobonu Palestinu od reke Jordan do Sredozemnog mora.

 

Imali su od 2005 teritoriju Gaze da rade sta hoce, nigde Izraelaca na vidiku da ih ometa. I sta su uradili? Bili izbori 2006 bese, izabrali Hamas i od tad nema vise izbora! Bas silna demokratija! I za to im kriv Izrael?

 

Dobijali su silne pare s raznoraznih strana da im pomogne da se organizuju i stvore neko normalno drustvo, vec kako im odgovara. I sta su uradili? Glavesine strpale dosta para u svoj dzep (sto ovo zvuci poznato), i iz luksuza Katara govore idiotima da "izdrze", "sve ce to Bog, pardon Alah pozlatiti" kad se kao mucenici zrtvuju i dodju u raj (bese dzenet u islamu - mrzi me da trazim) pa im Alah da koliko bese devica na poklon. Ostatak investirali u kopanje sistema tunela ispod civilnih oblasti, dakle beton sve s armaturom su koristili da grade tunele za teroristicku organizaciju umesto da zidaju skole, bolnice, firme koje ce nesto svrsishodno proizvoditi, postrojenja za vodu da ne zavise od tako zlog Izraela, farme za poljoprivredne proizvode (ima tu nekih praznih prostora) - za divno cudo ti zli Izraelci uspevaju da nekako naprave te neke poljoprivredne ili kakve zajednice u istim prirodnim uslovima i da one tu uspesno posluju. Elem, sta su uspeli da urade s parama? Da naprave teroristicku organizaciju, obrazuju mlade narastaje da od 4-5 godina mrzi Jevreja i hoce da ga ubije, a ovi koji dobiju dozvolu da udju u Izrael da rade su koristili tu priliku da sakupe informacije za ovaj monstruozni napad. Ujedaju ruku koja ih hrani, pa posle kukaju kad im Izraelci nece da daju hranu, vodu i struju. Sta ste ocekivali, braco Palestinci?

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Opet... za vas sa jeftinijim ulaznicama: to niko ne spori. Gomila naroda se sluzila sredstvima koja bi se u danasnje vreme mogla nazvati etnickim ciscenjem i genocidom. Proterivanje muslimana u Tursku sa balkana, Madjara iz Rumunije ili Albanaca sa Kosova (pre WWI) je sve nesto sto mozes nazvati etnickim ciscenjem. Izrael nije izuzetak koliko god se ti i drugarica upinjali da objasnite da su oni delili kolace Arapima i pravili im oaze - ipak je istina malo drugacija. Napravili su drzavi, ocuvali je, ali cvrc ne damo to pravo Palestincima. Ma bogati

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sreta-steta said:

Opet... za vas sa jeftinijim ulaznicama: to niko ne spori. Gomila naroda se sluzila sredstvima koja bi se u danasnje vreme mogla nazvati etnickim ciscenjem i genocidom. Proterivanje muslimana u Tursku sa balkana, Madjara iz Rumunije ili Albanaca sa Kosova (pre WWI) je sve nesto sto mozes nazvati etnickim ciscenjem. Izrael nije izuzetak koliko god se ti i drugarica upinjali da objasnite da su oni delili kolace Arapima i pravili im oaze - ipak je istina malo drugacija. Napravili su drzavi, ocuvali je, ali cvrc ne damo to pravo Palestincima. Ma bogati

Ja sam samo htela da kazem da nekako nije u redu da mi, Srbi, ovde drvimo o razlozima za osnivanjem drzave Izrael.

Nekako nam ne prilici.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.

 

 

Israel is vowing to wipe out Hamas in a relentless onslaught on the Gaza Strip but has no obvious endgame in sight, with no clear plan for how to govern the ravaged Palestinian enclave even if it triumphs on the battlefield.

Codenamed "Operation Swords of Iron", the military campaign will be unmatched in its ferocity and unlike anything Israel has carried out in Gaza in the past, according to eight regional and Western officials with knowledge of the conflict who declined to be named due to the sensitivity of the matter.

 

The immediate Israeli strategy, said three regional officials familiar with discussions between the U.S. and Middle Eastern leaders, is to destroy Gaza's infrastructure, even at the cost of high civilian casualties, push the enclave's people towards the Egyptian border and go after Hamas by blowing up the labyrinth of underground tunnels the group has built to conduct its operations.

 

https://www.reuters.com/world/middle-east/israels-endgame-no-sign-post-war-plan-gaza-2023-10-18/

.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Selina said:

Ja sam samo htela da kazem da nekako nije u redu da mi, Srbi, ovde drvimo o razlozima za osnivanjem drzave Izrael.

Nekako nam ne prilici.

 

Vidis, ja mislim da bas iskustvo iz 90ih nam daje za pravo. Srbija (to jest JNA) je imala ubedljivo najvece zalihe oruzja - sve ostale republike su imale samo TO. Ono sto je Srbija uradila je koriscenje te sile da bi se ostvarili neki suludi (u nasem slucaju i kriminalni ciljevi). Rezultat si imala u Vukovaru i opsadi Sarajeva na primer. Dakle imajuci u vidu istoriju i retoriku u Hrvatskoj u to vreme, Srbi su imali razlog da budu uplaseni. To nije smeo da bude izgovor za Vukovar. Drugim recima: ako imas najvecu silu imas i najvecu odgovornost, neodgovornim koriscenjem sile srljas u kriminal. 

I po meni to je upravo sta Izrael radi sada: hoce da ne ostane u Gazi kamen na kamenu, proterace i ubice XYZ ljudi i skratiti Gazu na pola u ime neke tampon zone. Hamasov napad ne sme da bude razlog za sve to.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sreta-steta said:

 

Vidis, ja mislim da bas iskustvo iz 90ih nam daje za pravo. Srbija (to jest JNA) je imala ubedljivo najvece zalihe oruzja - sve ostale republike su imale samo TO. Ono sto je Srbija uradila je koriscenje te sile da bi se ostvarili neki suludi (u nasem slucaju i kriminalni ciljevi). Rezultat si imala u Vukovaru i opsadi Sarajeva na primer. Dakle imajuci u vidu istoriju i retoriku u Hrvatskoj u to vreme, Srbi su imali razlog da budu uplaseni. To nije smeo da bude izgovor za Vukovar. Drugim recima: ako imas najvecu silu imas i najvecu odgovornost, neodgovornim koriscenjem sile srljas u kriminal. 

I po meni to je upravo sta Izrael radi sada: hoce da ne ostane u Gazi kamen na kamenu, proterace i ubice XYZ ljudi i skratiti Gazu na pola u ime neke tampon zone. Hamasov napad ne sme da bude razlog za sve to.

 

 

.

 

 

 

“Out of pity, out of love for humanity, be inhuman!”   ...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

https://www.index.hr/mobile/vijesti/clanak/svedjani-su-postali-meta-islamista-postalo-je-opasno-nositi-svedski-dres-zasto/2505103.aspx

Vidimo kako se po Evropi lepo zahvaljuju zemljama koje su ih primile, placaju im socijalu, hrane ih....  Po svemu sudeci morace da dodje do proterivanja onih koji ne zele da postuju zakon i drzave koje su ih primile... Molim lepo, pravac maticne drzave, a moze i u divni Iran ili S.Arabiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2023 at 2:24 PM, McLeod said:

Mislim da je proteklo zaista dovoljno vremena da se ne vracamo na resenje posle WWII i sad da trazimo razloge kako je to nepravedno prema Arapima i onda da kazemo da eto jbg, zbog nepravde se radja teror.

 

  

23 hours ago, McLeod said:

Jer ako se pozivamo na pravo i pravdu, samo Izrael imajuci u vidu sve istorijske cinjenice moze da dobije vise - znaci zaokruzenu celu teritoriju koju sada drze, priznatu medjunarodno pravno sa glavnim gradom Jerusalimom. To bi bilo pravedno, imajuci u vidu sta prezivljavaju ti ljudi decenijama.

 

 

 

Da li je samo meni ovo kontradiktorno? 

 

 

Nikako ne mogu da te shvatim, jer nikada to ne napises konkretno, sta je po tvom misljenju, ono sto je pravedno stanje stvari (u smislu ne samo teritorije nego i doba kada je takvo stanje vec postojalo) i ko tu ima koje pravo? Ali bas konkretno. 

 

Nekada ne bi da se vracas na istoriju i sporazume koji su postojali, a nekada bi da se ne vracas tako daleko... 

 

Jer teritorije koje sada Izrael drzi, sasvim sigurno nisu teritorije koje su nekada istorijski drzali. Pa ni pre Hrista kada su imali svoje kraljevine, pa ni prema sporazumu nakon WWII. Sadasnje teritorije koje Izrael smatra svojim su nikada vece. A da se samo oni pitaju, to bi bilo sve ukljucujuci i Gazu i Zapadnu obalu a mozda i Golansku visoravan. 

 

Mozda te samo ne razumem, ne znam da li sam jedini, pa eto, ako mozes pojasni zarad kvalitetnije diskusije. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, boxcube said:

 

Sta drugo ocekivati od occasional cortex osobe i njenih smatranja. 

IQ40 ne zna o čemu govori, ona reprodukuje šta su joj napisali ljudi koji su celog života išli po mišljenje (a neki i na medeni mesec) u Moskvu, kao što to radi Abaz, Korbin, Čomski i svaki drugi zlikovac. Naravno da će da to biti budni teroristički narativ, naravno da će njeni ćelijski saborci da slave ubijanje Jevreja, kao što su pre 40 godina slavili ubijanje ljudi koji pokušavaju da preskoče Berlinski zid ili lomnjenje kostiju, u službaškim podrumima, disidentima u istočnoj Evropi ("neka trunu u zatvoru, kad podrivaju svoju državu", što je rekla Anđela Dejvis, heroina američkih crnokošuljaša).

 

 

Ja sam zaista veliki protivnik da se bilo ko priitiska da se izjasni o bilo čemu, te bih poštovao ako neko prosto ne izjavi ništa o Izraelu, kao što ne mora da kaže ništa o Jermeniji. Međutim Izrael, kao svetsko čudo i sjajna zvezda čovečanstva, toliko žulja i raspamećuje najgore ljude na svetu da hoće na lakat da progovore - pa vredi ne samo zbog svoje nauke, tehnologije ili kulture, već i samo zbog toga. Francuska puno greši kada zabranjuje slavljenje zločina na svojim ulicama, jer je to pravi poraz moralnog relativizma, to ne treba sprečavati, to je dobra stvar, svet treba da vidi i da razume.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

  

On 10/18/2023 at 7:48 AM, 033zero330 said:

 

Meni se čini da tražiš konzistentnost, kod nekih drugih stvari. Da li je ovo konzistentno?

 

F8rTya0W0AATs-x?format=jpg&name=medium

Haha, lažne vesti širom sveta - inače veliki borci protiv "misinformacija i disonformacija" - se ponašaju kao portparoli Hamasa (pokrenuvši time čitav diplomatski karambol na BI). Jeste da ovi kasape decu u kolevkama i otimaju devojke sa koncerta da ih siluju u Gazi, ali su za lažnjake pouzdan izvor informacija.

 

Izrael gađao bolnicu? Pa to je strašno, to je geno...Hamas je pogodio? E onda ništa, idemo dalje...(btw. Hamać je pre neki dan pogodio bolnicu u Aškelonu, za šta niko nije ni čuo)...

 

Inače, mislim da je taktička greška Izraela toliko insistiranje da oni nisu gađali bolnicu. Naravno da to treba da kažu, ali uvek treba da izbalansiraju poentom da je SVAKO mesto odakle se ispaljuju rakete na Izrael i gde se kriju teroristi legitimna meta, uključujući i bolnicu!

 

 

btw, o.d.l.i.č.a.n urednički tekst u WSJ-u:

 

https://www.wsj.com/articles/israel-hamas-gaza-civilians-united-nations-1222797b

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6 hours ago, sreta-steta said:

Kljucni momenat je 1948 i rat Arapa protiv Izraela koji je dobio drzavu posle povelje UN. Izrael biva napadnut sa svih strana, medjutim prvenstveno zbog Arapskog nejedinstva - jer svaka od okolnih zemalja je imala svoje interese i zbog prekaljenosti IDF, oni gube rat. Izraelci tada odlucuju da seize the moment i imamo prvu Nakbah gde IDF ide po kucama, ubija civile i proteruje sta moze, nasilno se naseljuje u Arapskim naseljima a ono Arapa sto ostaje biva duboko obespravljeno. Dakle ja ovde vidim 1-1 vezu sa Srebrenicom i otuda gore napisano o tvorevini nastaloj na genocidu (sto vazi za gomilu zemalja). 

Ovo su, naravno, besmislice. U celom ratu jevrejska strana* je u masakrima ubila "tek" oko 800 civila i zarobljenih voinika - izvor je verovatno najbolje dokumentovana knjiga o ovom konkretnom ratu (koga interesuje može da je dobije na p.m. u formatu za Kindl, kao i monumentalnu knjigu od istog autora o istoriji celog sukoba od 1881. godine) - što je u Srebrenici pobijeno do dorucka, i što daleko premašuje broj masakriranih muslimanskij civila u svakom većem mestu u RS-u 1992. godine - Foči, Višegradu, Zvorniku, Bratuncu, Prijedoru, Vlasenici...

 

To, dakle, da je IDF masovno ubijao i proterivao po kućama je laž. Najveći broj arapskih izbeglica su ljudi koji su pobegli zato što su im arapske vojske to tražile, "izađite da možemo da se borimo, pa ćete se vratiti", i, naravno, bežeći od rata i ratnih dejstava. U istom mahu je iz arapskih zemalja u Izrael pobeglo oko 800 hiljada Jevreja (oko 600 k Palestinaca je pobeglo iz Izraela) - samo što su se oni integrisali i nastavili sa svojim životom, ne žive 80 godina u izbegličkim kampovima i ne služe kao udarna igla zločinačke svetske revolucije.

 

 

* ovde treba istaći da ni arapska strana takođe nije načinila puno tipičnih zločina i zverstava u tom sukobu (otprilike više civilia su masakrirali prošle subote nego u celom tom ratu); njihova bestijalnost dolazi od kad ih je svetska revolucija uzela pod svoje, tu mora da se bude "čovek britva" i da se kidiše na drugog čoveka ne pitajuću za cenu, jer su u pitanju tako "velike stvari"...

Edited by bohumilo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dal ste realni da pripisujete pravo na teritoriju Izraela Isusu i Mojsiju 🤣

 

Nista onda, tvrdjava Zvečan i tvrđava u Prizrenu su dokaz da je to sveta srpska zemlja Nemanjića.

 

Vrhunsko trolovanje...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@McLeod dodatak: Da ne ostane na tome da samo pitam a nisam i sam odgovorio - smatram da Jevreji itekako imaju pravo, istorijski gledano a i pravno gledano, na to da imaju svoju zemlju. Imaju i Palestinci to pravo. Mislim da ono sto je Izrael dobio nakon povlacenja Britanije je trebalo biti trajno resenje i da je bilo povoljno i za Izrael, a sa ove vremenske distance povoljno i za Palestinu. Sve ono sto se desilo posle, s obe strane u nekoj meri, je doprinelo ovom sranju koje je sada gotovo neresivo. 


Pa cak i kasniji sporazumi, iz Osla, koji su dali jos vise teritorije Izraelu su trebali biti postovani, pre svega zato sto su ih potpisale obe strane koje su imale legitimitet svojih sunarodnika. A zavrsilo se tako sto su obe strane zapravo izminirale dogovor, Netanjahu cinjenjem suprotnog od onog sto je dogovoreno uz pricu da se to radi zbog Izraelske bezbednosti i izrazito slobodnim tumacenjem odredjenih stavki iz tog sporazuma (koji je bio daleko od savrsenog, mnogo manjkavosti u definisanim stavkama koje su ostavljene na ovako slobodno tumacenje), a Palestinci tako sto su se vratili (nastavili) svom destruktivnim i teroristickim aktivnostima. 

 

 

Sta je resenje za dalje? Ne znam, sigurno se nece dve strane dogovoriti ni oko cega u ovom trenutku. Tako da ne vidim da bi to mogao biti neki nastavak ovih sporazuma. Jedino resenje koje ja vidim jeste da se umesa neka treca strana, UN misija, da se zadrzi neki status quo samo bez nasilja, i da onda posle nekog vremena dodje do nekog sporazuma. Pre toga Hamas mora biti unisten ili marginalizovan (i to donekle treba dozvoliti Izraelu da uradi, sa sto manje civilnih zrtava), i da se onda pojavi neka Palestinska opcija koja nije militantna sa kojom se moze razgovarati. 

 

Sve druge opcije su zapravo teznje ka unistenju ili jednih ili drugih, sto bi vodilo ka mnogo vecim sukobima i zajedno sa ostalim zaristima u svetu (Ukrajina i Rusija pre svega) uvelo bi svet u WW3. 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@bohumilo a to sto ti pises je zrtvometrija nalik onoj vezanoj za Jasenovac i Srebrenicu. Ovo sto ti pises je ono sto se i uci u skolama Izraela o tzv purity of arms. Ali na zalost trupe Haganah a posebno njihove ciste teroristicke frakcije su itekako ubijale civile i silovale zene. Posebno je cinicno pravdanje etnickog ciscenja time da im je "vojska rekla da se povuku"... pa sto se onda nisu vratili kad ih vec cekaju cvece i kolaci? Niko ne bezi iz kuce osim ako se ne boji za svoj zivot. 

Sve u svemu ovo sto pises je istorijski revizionizam kome smo svedocili i ovde kod nas ne bi li se dokazala pravednost nase borbe. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

Ne na nego zbog, zezaju te veznici.

Meni je zaista neshavtljivo da bilo koji normalan covek, cak i ako  je ( ili bas)  Srbin, dovodi u pitanje postojanje drzave Izrael.

 

Koliko ja shvatam, nije u pitanju osporavanje postojanja drzave Izrael, niko je ne spori, nego komplikovani odnosi na teritoriji koji kroz vekove nisu uspeli da obezbede Palestincima drzavu i doveli do ovih konflikata u realnom vremenu. 

 

Vracanje dve hiljade godina u nazad nije bas produktivna stvar, jer taj argument posle moze da se koristi nad svakom drugom danasnjom teritorijom. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

Izrael gađao bolnicu

 

FYI gađao je Izrael tu bolnicu (i mnoge druge, 4 su čak zatvorene zbog razaranja) neki dan ranije i bilo je ranjenih, o čemu ogromna većina zapadnih medija nije ni zucnula, kao ni o ovoj najavi Netanjahuovog ministra spoljnih poslova da će Izrael smanjiti teritoriju Gaze.

 

F8t7a5mWwAA8kJN?format=png&name=large

 

https://www.lemonde.fr/en/international/article/2023/10/18/israel-hamas-war-hundreds-of-civilians-killed-in-a-hospital-in-gaza_6184604_4.html#:~:text=The Al Ahli Arab Hospital had already been damaged by,Church of Jerusalem is attached. (taj deo je iza paywalla, ali Google uredno pronalazi rečenice sa slike na toj stranici)

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

@bohumilo a to sto ti pises je zrtvometrija nalik onoj vezanoj za Jasenovac i Srebrenicu. Ovo sto ti pises je ono sto se i uci u skolama Izraela o tzv purity of arms. Ali na zalost trupe Haganah a posebno njihove ciste teroristicke frakcije su itekako ubijale civile i silovale zene. Posebno je cinicno pravdanje etnickog ciscenja time da im je "vojska rekla da se povuku"... pa sto se onda nisu vratili kad ih vec cekaju cvece i kolaci? Niko ne bezi iz kuce osim ako se ne boji za svoj zivot. 

Sve u svemu ovo sto pises je istorijski revizionizam kome smo svedocili i ovde kod nas ne bi li se dokazala pravednost nase borbe. 

 

Alal lupas za 28 zlatnih medalja. Nije on navodio broj zrtava da moralno optereti ili rastereti jednu ili drugu stranu nego ti ukaze na to da tvoja tvrdnja o masovnom ubijanju nije istinita! Dakle radilo se o faktografiji a ne o moralizmu i moralnom relativizmu kako si ti pokusao da prikazes. Nije bilo nikakvog masovnog ubijanja od strane IDFa u tom ratu, za tu tvrdju bohumilo je ostavio rad sa cinjenicama i objasenjenjima. Ako zelis da tvoja tvrdnja o istorijskom "revizionizmu" (sto je lose samo ako je u sukobu sa cinjenicama) ima bilo kakvog osnova treba prvo da razumom i cinjenicama osporis validnost tog rada. A ne samo  da kazes "ma to je njihova prica" osim ako ne zelis da razumni ljudi tvoje argumente tretiraju kao "samo tvoju pricu" za sta nam ti svima sada dajes jako puno povoda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...