Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

Hamasu i njegovim sledbenicima iz Gaze da sutra neki vanplanetarni sudija ovog konflikta ponudi da se odluče za samo jednu od dve opcije:

Opcija jedan:
Uništenje države Izrael i svih jevreja na planeti ali Gaza strip se vraća Egiptu a West bank Jordanu, ostatak Izraela preuzimaju Sirija i Libanon i ništa od Slobodne Palestine.

Opcija dva:
Palestinci dobijaju nezavisnu i globalno priznatu državu i to u granicama pre WW2
...ali svi jevreji se prebacuju na Novu Gvineju i tamo osnivaju Novi Izrael pod zaštitom USA.


Ne bi ni pročitali opciju dva...

Zato se već 70 godina i ne nazire neko trajno rešenje ovog problema.
Palestinski i arapski fundamentalisti iz okruženja će u svakom narednom periodu, kako god se tada zvali, nažalost po njih i naciju koju "brane", uvek imati istu ideju na čelu svoje liste prioriteta.







  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

I ovog u koleteralnu stetu (da ne vizualizujem dalje).

 

Sad ozbiljnije, on sigurno nije jedini, i 10ak takvih mogu da ucine mnogo da se stvari promene. Naravno, ako se zastite od Hamasa i slucajne greske IDFa, ili koga god. 

 

BTW evo ga original ako se iko zapita da li je fejk posto sajt FBDa bas i ne izgleda mnogo respektabilno. 

https://www.tabletmag.com/sections/israel-middle-east/articles/savage-nihilism-free-palestine

 

 

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Ja sam jutros gledao, na K1 kod Jovane J, ambasadore Izraela, Palestine i Irana. Naravno, nisu hteli zajedno...nego onako, jedan za drugim. Dva sina ambasadora Izreala su u vojski, misllim da jedan redovno služi, a da je drugi mobilisan. Ambasador Palestine nije hteo da odgovori, odnosno vrdao je i procedio da je Hamas deo Palestinskog naroda, a bombardovanje Izraela nije video, kaže propaganda.....Iranac...njega nisam baš dobro slušao, mnogo su mi tmurni ti ljudi i kao što mi stariji kažemo "ko pokvarena ploča" (za mladju populaciju - nosač zvuka na ploči od vinila).....

 

 

 

Ezra Yachin, 95, is the oldest IDF reservist.

 

He was called into the reserves to boost morale by talking to soldiers.

 

V_99BRhq-eBJfCHbSykJ_MZGoDwMK0cC5JBbTuZv

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
A takvih je vise od polovine od tih 2mil u Gazi. Mozda cak i milion i po. Jer prema nekim rezultatima izbora i ispitivanjem, Hamas u Gazi uziva podrsku od 20-35% ispitanika (ili onih koji su izasli na izbore, a izadje ih 60ak %). Pri tom, Hamas je preuzeo vlast u Gazi bez izbora i brani izbore. Jer inace ne bi na demokratksi nacin imali vlast. 
 
Zao mi je tih ljudi. Tih koji nisu za Hamas, koji nisu za nasilje, koji nisu za terorizam, a o njihova ledja se obija i od Hamasa i od IDFa. 
 
Ili ma ko ih jebe, kolateralna steta, sve to treba nabiti na suv kolac, redom, bez pitanja za koga su? 
 
Ipak ne. 
 
Zasto ne postoji neka UN mirovna misija u Gazi i Zapadnoj obali? 
 
 
Pa imaš UN humanitarce.
Što se tiče procenata podrške, na kraju to je besmisleno licitirati koliko si dobili glasova. Imaju podršku i u narodu, nisu sigurno njih 10000 zaseli a njih dva miliona ne mogu im ništa.
Mnogo je gadna situacija za "običan narod". Normalan covek ( Palestinac u Gazi) ne moze da pobegne i izokuje se od ludaka, ne može da se lako preseli u Izrael (ako uopšte), ne može ni u neku drugu arapsku državu (jer ih ni oni neće), svaki dan može da mu se desi da mu na zgradu padne bomba jer mu je u stanu ispod ćelija hamasa ili jer je izraelska bomba prosto promašila cilj za 2m. Oni su stvarno kao u zatvoru. Nemoćni da promene bilo šta.
Takvih koji bi najradije da odu bilo gde samo da imaju mir je najmanje. Ostali verovatno smatraju da im je to sudbina, da se bore za slobodu, da će izginuti za taj cilj, da je žrtva skoro isto kao pobeda i da jevreje treba zbrisati sa lica zemlje. Nije nužno da takvi učestvuju aktivno u akcijama hamasa ali nije daleko od toga da mogu u bilo kom trenutku da prelome. Verovatno takvih ima najviše. Siguran sam [generalizacija] da najviše ima onih koji smatraju da je napad trebalo biti izveden i da je svako ponašanje prema protivniku opravdano [/generalizacija].
Jesam li u krivu?
Ne bih rekao. Društvo, mase se u kriznim vremenima zbližavaju, neke moralne kočnice popuštaju, ciljevi postaju isti, kao i neprijatelj.
Meni je žao što ću reći neke stvari ali veći deo života sam mislio da su svi ljudi jednaki i jednako dobri ili loši. Možda je to tako po rođenju ali društva u kojima rastu i žive utiču na njih da postanu monstrumi ili pogodni za suživot sa različitim ljudima.
A islamske zemlje ne gaje baš društva u kojima su tolerancija i lične slobode izražene.
Gledam danas jednu sliku iz neke uništene ulice u Gazi, neki ljudi e okupili. Razmišljam, zamisli da neki od tih kaže "e ljudi, možda nije trebalo oni likovi da pobiju izraelce, masakriraju cele familije". Samo tako u nekom razgovoru na otvorenom, koliko ostalih sagovornika ovde smatra da bi taj preživeo dan?
Jbg, sve sve ali neka društva su indoktrinisana, izvitoperenih shvatanja i to što tu postoje ljudi, normalni, koji razmišljaju o miru, suživotu, pravu onog drugog na različitost itd ne znači da ogromna većina ne misli i ne podržava akcije poput ove od subote.


Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Udjes u Gazu, vojnicki je osvojis uz velike zrtve, kako arapa terorista i civila tako  i jevreja vojnika. Unistis komplet one nakaradne zgrade, izgradis nove po zapadnom modelu, likvidiras radikalnu islamsku ideologiju i sve njene kanale snabdevanja. Kada je vec vise od pola populacije mladje od 19godina, radis na dodatnom obrazovanju istih, das im jednake mogucnosti kao i sebi. 
 
 
Koje bre nakaradne zgrade, neka naselja ista kao bilo gde drugde na svetu, soliteri, zgrade od 3, 4, 5, 6 spratova.
Drugo, sad su ti klinci indoktrinirani, šta misli kako će mišljenje da imaju kad ostanu bez očeva, braće, stričeva?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Na telegramu pišu, da je sin premijera izraela, mobilizovan i poslat na front.
Ma lazu, to ne postoji, nemoguće je...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

I dalje kruzi to pitanje zasto je hamas ovo uradio. Cilj je ocigledno bio da se izazove reakcija Izraela. Samo, šta sad. Da li su se preracunali ili katastrofa sledi.

Medjunarodno pravo... Umrlo poodavno. Medjunarodni sudovi....Ne vaze za velike, zabole ih uvo. Izrael bukvalno moze da baci atomsku bombu na Gazu, kada bi postojala neka sa toliko ogranicenim dometom, i nista se ne bi desilo. Nikakve sveobuhvatne i stroge sankcije, bojkoti i slično.

 

Edited by berti
  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

U nekim kibucima je ubijeno par stotina ljudi. Čini se da je dobar deo stradao od hladnog oružja (moje mišljenje), jer ima krvi na sve strane, neki su i obezglavljeni. Pominje se, da su ovo zadnje, doživeli i maloletnici...

 

Zvanične novine Irana:

 

 

S druge strane, neki tračak nade u iranu:

 

 

  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, shonke said:

Pa imaš UN humanitarce.

Humanitarci nisu isto sto i mirovna misija. Humanitarcu su na terenu da pomazu ljudima, zdravstveno, da dele humanitarnu pomoc. 

Mislio sam na naoruzanu mirovnu misiju, sa dugim cevima, vojska brate, da se Gaza demilitarizuje do te mere da imaju samo kratke cevi za neku policiju, a i da se spreci da Izrael to iskoristi (mada ne verujem da bi, ali eto, da bude obostrana mirovna misija). 

 

Inace slazem se i sa ostatkom tvog posta, upitno je koliko Palestinaca podrzava ovo sto je Hamas uradio, moze da bude i pola miliona koji nisu za sukobe a moze i milion i po. Tesko je odrediti bez bojeg znanja sta se desava, sve je onda neko licitiranje, a ja sam pokusao da provalim koji bi to odnos bio na osnovu podataka koje sam nasao. Sto ne mora nista da znaci, i ovde u Srbiji vlada kreten sa 30-35% realne podrske (kad se pogleda koliko dobije i koliko ih je izaslo). Nesto mislim da ipak u Gazi, Palestinci mnogo vise misle o tome nego mi u Srbiji, ali imaju taj problem da su okupirani i spolja (Izrael i Egipat) i iznutra (Hamas). Nema tu demokratije kad ti je suprotstavljena partija naoruzana i brani izbore. 

 

 

 

8 hours ago, shonke said:

 Jbg, sef nije stigao da kaze da pauziraju s tim, a oni rade bez mozga, ranije receno da dignu ruke "za" i to i rade. Glupo da gluplje ne moze biti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kooineeperk said:

Humanitarci nisu isto sto i mirovna misija. Humanitarcu su na terenu da pomazu ljudima, zdravstveno, da dele humanitarnu pomoc. 

Mislio sam na naoruzanu mirovnu misiju, sa dugim cevima, vojska brate, da se Gaza demilitarizuje do te mere da imaju samo kratke cevi za neku policiju, a i da se spreci da Izrael to iskoristi (mada ne verujem da bi, ali eto, da bude obostrana mirovna misija). 

 

Inace slazem se i sa ostatkom tvog posta, upitno je koliko Palestinaca podrzava ovo sto je Hamas uradio, moze da bude i pola miliona koji nisu za sukobe a moze i milion i po. Tesko je odrediti bez bojeg znanja sta se desava, sve je onda neko licitiranje, a ja sam pokusao da provalim koji bi to odnos bio na osnovu podataka koje sam nasao. Sto ne mora nista da znaci, i ovde u Srbiji vlada kreten sa 30-35% realne podrske (kad se pogleda koliko dobije i koliko ih je izaslo). Nesto mislim da ipak u Gazi, Palestinci mnogo vise misle o tome nego mi u Srbiji, ali imaju taj problem da su okupirani i spolja (Izrael i Egipat) i iznutra (Hamas). Nema tu demokratije kad ti je suprotstavljena partija naoruzana i brani izbore. 

 

 

 

 Jbg, sef nije stigao da kaze da pauziraju s tim, a oni rade bez mozga, ranije receno da dignu ruke "za" i to i rade. Glupo da gluplje ne moze biti. 

Mislis nesto stila Kipar, Kosovo?

Svi , svi, svi Palestinci ( ili svi Arapi, pa cak i Turci, muslimani an zeneral) ushiceni su ovom akcijom Hamasa.

Izrael je u velikom problemu, jos uvek ne znaju kako da sprovedu ciscenje Gaze ( struju i vodu ce morati ubrzo da vrate)

jer su totalno zanemarili Gazu baveci se "justicijom" i naseljavanjem Zapadnog Jordana, Cela ova ujdurna nastala je tako sto

je Netanjao u nadi da ce spasiti svoju guzicu ( sitna korupcija) napravio vladu sa ovim nenormalnim ultrapravoslavcima koji

em ne idu u vojsku, ne rade ( studiraju toru), razmnozavajau se kao i ovi u Gazi, paznja vlade usmerena je samo u pravcu njihovih

zelja i volje i sada je tu sta je. Ici ce se na borbu prsa u prsa pri cemu Izrael ne zna sta vojsku u Gazi ocekuje.

Inace u Gazi ima 13000 ( i slovima tranesthiljada) nekakvih UN pomagaca, Dele socijalu jer tamo niko nista ne radi,

nekada je 200.000 iz Gaze svakog jutra odlazilo na rad u Izrael, kasnije je ta brojka svedena na 16.000, sada je nula.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Selina said:

Mislis nesto stila Kipar, Kosovo?

Mislim na ovo https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_United_Nations_peacekeeping_missions

 

Trenutno ih ima 12 aktivnih. Bilo ih je i ranije na Bliskom Istoku, bas kad su Izrael i Egipat ratovali. 

Zasto ih vise nema? 

 

11 minutes ago, Selina said:

Svi , svi, svi Palestinci ( ili svi Arapi, pa cak i Turci, muslimani an zeneral) ushiceni su ovom akcijom Hamasa.

Uf, kakva je ovo generalizacija... apsolutno netacna.

 

14 minutes ago, Selina said:

Inace u Gazi ima 13000 ( i slovima tranesthiljada) nekakvih UN pomagaca, Dele socijalu jer tamo niko nista ne radi,

nekada je 200.000 iz Gaze svakog jutra odlazilo na rad u Izrael, kasnije je ta brojka svedena na 16.000, sada je nula.

Napisano kao da ti ljudi ne zele da rade i samo cekaju da im neko nesto da... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Interesantna  situacija u BiH.

Komšić i Benjamina Karić u varijanti zabrinutost i pozivamo sve strane (za šta bi ovde dobili ban) a medjed Dodik na strani Izraela.

I jos se Komšić nešto napušava sa ambasodorkom Izraela.

Edited by Clash
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

I ja sa svoje strane da osudim zlocin. Ako je do sada i postojalo neko razumevanje (ne sa moje strane, vec univerzalno) za polozaj Palestine , pa i delovanje Hamasa, ovim cinom su kompromitovali i sebe, pa i sve Palestince i njihov inace dosta tezak polozaj. Jer, ovog puta Hamas ubijali su  kog su stigli. Recimo ubili ( i drze kao taoce) izmedju ostalih  i neke Tajlandjane, koji sa njihovim sukobom nemaju veze - dosli ljudi samo da zarade neku paru tamo. Dakle ovog puta - apsolutno bez opravdanja! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

For years, Netanyahu propped up Hamas. Now it’s blown up in our faces
The premier’s policy of treating the terror group as a partner, at the expense of Abbas and Palestinian statehood, has resulted in wounds that will take Israel years to heal from
For years, the various governments led by Benjamin Netanyahu took an approach that divided power between the Gaza Strip and the West Bank — bringing Palestinian Authority President Mahmoud Abbas to his knees while making moves that propped up the Hamas terror group.
The idea was to prevent Abbas — or anyone else in the Palestinian Authority’s West Bank government — from advancing toward the establishment of a Palestinian state.
Thus, amid this bid to impair Abbas, Hamas was upgraded from a mere terror group to an organization with which Israel held indirect negotiations via Egypt, and one that was allowed to receive infusions of cash from abroad.
Hamas was also included in discussions about increasing the number of work permits Israel granted to Gazan laborers, which kept money flowing into Gaza, meaning food for families and the ability to purchase basic products.
Israeli officials said these permits, which allow Gazan laborers to earn higher salaries than they would in the enclave, were a powerful tool to help preserve calm.
Toward the end of Netanyahu’s fifth government in 2021, approximately 2,000-3,000 work permits were issued to Gazans. This number climbed to 5,000 and, during the Bennett-Lapid government, rose sharply to 10,000.
Since Netanyahu returned to power in January 2023, the number of work permits has soared to nearly 20,000.
Additionally, since 2014, Netanyahu-led governments have practically turned a blind eye to the incendiary balloons and rocket fire from Gaza.
Meanwhile, Israel has allowed suitcases holding millions in Qatari cash to enter Gaza through its crossings since 2018, in order to maintain its fragile ceasefire with the Hamas rulers of the Strip.
Most of the time, Israeli policy was to treat the Palestinian Authority as a burden and Hamas as an asset. Far-right MK Bezalel Smotrich, now the finance minister in the hardline government and leader of the Religious Zionism party, said so himself in 2015.
According to various reports, Netanyahu made a similar point at a Likud faction meeting in early 2018, when he was quoted as saying that those who oppose a Palestinian state should support the transfer of funds to Gaza, because maintaining the separation between the Palestinian Authority in the West Bank and Hamas in Gaza would prevent the establishment of a Palestinian state.
While Netanyahu does not make these kind of statements publicly or officially, his words are in line with the policy that he implemented.
The same messaging was repeated by right-wing commentators, who may have received briefings on the matter or talked to Likud higher-ups and understood the message.
Bolstered by this policy, Hamas grew stronger and stronger until Saturday, Israel’s “Pearl Harbor,” the bloodiest day in its history — when terrorists crossed the border, slaughtered hundreds of Israelis and kidnapped an unknown number under the cover of thousands of rockets fired at towns throughout the country’s south and center.
The country has known attacks and wars, but never on such a scale in a single morning.
One thing is clear: The concept of indirectly strengthening Hamas — while tolerating sporadic attacks and minor military operations every few years — went up in smoke Saturday.
Just a few days ago, Assaf Pozilov, a reporter for the Kan public broadcaster, tweeted the following: “The Islamic Jihad organization has started a noisy exercise very close to the border, in which they practiced launching missiles, breaking into Israel and kidnapping soldiers.”
The difference between Islamic Jihad and Hamas doesn’t matter much at this point. As far as the State of Israel is concerned, the territory is under the control of Hamas, and it is responsible for all the training and activities there.
Hamas became stronger and used the auspices of peace that Israelis so longed for as cover for its training, and hundreds of Israelis have paid with their lives for this massive omission.
The terror inflicted on the civilian population in Israel is so enormous that the wounds from it will not heal for years, a challenge compounded by the dozens abducted into Gaza.
Judging by the way Netanyahu has managed Gaza in the last 13 years, it is not certain that there will be a clear policy going forward.

https://www.timesofisrael.com/for-years-netanyahu-propped-up-hamas-now-its-blown-up-in-our-faces/
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Popusti sa generalizacijom. Postoji dosta muslimana na svijetu, vjerovatno i u tvojoj blizini, koji ni na koji nacin nisu ushiceni Hamasovim terorizmom niti ga na bilo koji nacin opravdavaju. 

Za mrznju prema Izraelu nisu bas mnogo vazni Indonezani, Pakistanci, Bosnjaci, u krajnjoj liniji ni Avganistanci nego narodi i drzave

koji postoje tu oko njih, a nije ih malo.

12 minutes ago, Darth Bane said:

I ja sa svoje strane da osudim zlocin. Ako je do sada i postojalo neko razumevanje (ne sa moje strane, vec univerzalno) za polozaj Palestine , pa i delovanje Hamasa, ovim cinom su kompromitovali i sebe, pa i sve Palestince i njihov inace dosta tezak polozaj. Jer, ovog puta Hamas ubijali su  kog su stigli. Recimo ubili ( i drze kao taoce) izmedju ostalih  i neke Tajlandjane, koji sa njihovim sukobom nemaju veze - dosli ljudi samo da zarade neku paru tamo. Dakle ovog puta - apsolutno bez opravdanja! 

Svi smo mi imali ( a i imamo) simpatije za Palestince jer i vidimo ( a jos vise ne vidimo) sta ovi ludaci koji su u koaliciji sa koruptnim

premijerom rade, ali je ovaj napad na totalno neduzne ljude bio neka prekretnica.

Ubijen je ( ili ga nema) i neki cuveni DJ iz Brazila koji je bio glavni lik na tom koncertu.

Totalno besmislena akcija. A mogli su da bi pokazali i dokazali svoju moc da idu samo na policiju i vojsku

kako to vec rade "pristojni" teroristi.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Clash said:

Interesantna  situacija u BiH.

Komšić i Benjamina Karić u varijanti zabrinutost i pozivamo sve strane (za šta bi ovde dobili ban) a medjed Dodik na strani Izraela.

I jos se Komšić nešto napušava sa ambasodorkom Izraela.

šta kaže Bakir aga?

 

 

1 hour ago, Selina said:

 

Inace u Gazi ima 13000 ( i slovima tranesthiljada) nekakvih UN pomagaca, Dele socijalu jer tamo niko nista ne radi,

nekada je 200.000 iz Gaze svakog jutra odlazilo na rad u Izrael, kasnije je ta brojka svedena na 16.000, sada je nula.

jesu li ti zaposleni sami odustali od odlaska na rad u Izreal ili su na razne načine sprečeni da idu na posao?

Link to comment
Share on other sites



 Mislio sam na naoruzanu mirovnu misiju, sa dugim cevima, vojska brate, da se Gaza demilitarizuje do te mere da imaju samo kratke cevi za neku policiju, a i da se spreci da Izrael to iskoristi (mada ne verujem da bi, ali eto, da bude obostrana mirovna misija). 


Prvo Izrael ne bi pristao na tu misiju, oni generalno rade kako hoće i kako misle da treba.
Jos važnije, hamas i svi ostali ne bi prezali od toga da napadnu ni te mirovnjake a demilitarizacija i razoružanje tamo ne može da sprovede ni bog otac.
Aršini i načini razmišljanja prosto nisu isti kao u nekim drugim konfliktima koji su takođe bili užasno brutalni, npr u sfrj, africi itd. Tamo moze da dodje neka takva sila koju si opisao i razdvoji strane, ima snage da im se naj... majke ako pokušaju da se "pošibaju" ponovo i da odbrani i sebe ako su napadnuti. U tim islamskim zemljama to nema šanse da se uradi na taj način. I "plavi šlemovi" bi bio na udaru.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, shonke said:



Koje bre nakaradne zgrade, neka naselja ista kao bilo gde drugde na svetu, soliteri, zgrade od 3, 4, 5, 6 spratova.
Drugo, sad su ti klinci indoktrinirani, šta misli kako će mišljenje da imaju kad ostanu bez očeva, braće, stričeva?


 

Ziveo bi u onim zgradama i onakvim uslovima? 

 

Link to comment
Share on other sites

Interesantna  situacija u BiH.
Komšić i Benjamina Karić u varijanti zabrinutost i pozivamo sve strane (za šta bi ovde dobili ban) a medjed Dodik na strani Izraela.
I jos se Komšić nešto napušava sa ambasodorkom Izraela.
Pa to ti je neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj. Muslimani napali Izrael, mi ne volimo Muslimane, znači mi volimo Izrael.
E sad, u Srbiji ide druga logika: ameri vole Izrael, mi ne volimo amere, znači mi ne volimo izrael.
F20

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...