Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

33 minutes ago, Problem sa licnim greskama said:

Ako je plan da se skine Bibi s vlasti na ovaj nacin je to plan diletanta epskih razmera. Evo opozicija nudi da udje u krizni kabinet i podrzava otvoreno ratno stanje. Rezervisti koji su pretili da nece da ucestvuju u jednogodisnjim obaveznim vojnim vezbama svojih jedinica su se svi javili u roku od 12h. Ovo se tumaci tamo kao rat i napad na drzavu. 

I naravno ce uci u Gazu i sravnati sve sa zemljom, ta nepismena bedna mlada rulja koja je nahranjena mrznjom za 3 zivota ne zna kakav pakao ih ceka. Bice ovo zestoka reakcija Izraela. I potpuno opravdana. 
 

Otvorice se pitanje politicke odgovornosti nakon rata, pala je i Golda Meir nakon dobijenog rata iz prilicno slicnih razloga ali je situacija u drzavi takva da vecina stanovnistva stoji iz Bibija jer jednostavno Mizrachim i Sephardim glasaju desno a od Askenaza i citava populacija ex-CCCP Jevreja glasa za Likud. 

Bio sam u Izraelu i Palestini 2 puta, daleko sam od nekog eksperta ali na golo oko se vidi kakva je to vojna masinerija. Zao mi je civila, Hamasa nikako.

Ne zaboravite da je ovo na 50 godina pocetka rata Jom Kipur koji je isto poceo iznenada i zavrsio se katastrofom po Arape. Ovo je game changer. Za Izrael vise nema nazad.

 

Ovo se desilo pod Bibijem i ogroman je blam naravno da ce rezervisti da se javljaju ali Bibi je ovim sto se desilo u prilicnom problemu. Ako se zavrsi sa malo krvi za Izraelce mozda politicki i prezivi ako pak ovo bude bas krvavo tesko da ce preziveti politicki.

 

A to sto je vojna masinerija ne znaci puno ako se ne ocekuje da rokas tepih bombama, a ne ocekuje se. Ako udju u Gazu morace peske jer izgleda hamas ima dosta dronova. Pa par Merkava su ostetili ko nista a to je najzilaviji tenk ali dzabe dron baci bombicu ili se zakuca u motor uz to izbije pozar i tenk postaje teret a ne prednost.

 

I da ovo je daleko od 1973 jer tad je sudbina Izraela bila u pitanju sad je samo sudbina naselja tik uz samu Gazu. Valjda je jasno da nema tih naselja ovaj blam se ne bi desio. Npr baza koju su hamasovci zarobili je bukvalno na granici, ako padne baza pada i odbrana naselja i to se desilo. 

 

Inace hamas je izveo slican napad ko npr isis, dakle takva taktika je bila poznata odavno (izgleda preobuceni specijalci i automobil bomba ili automobili bombe) ali moguce da IDF je mislio da njima to se ne moze desiti vec samo nesposobnim Sirijcima.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Nije da su i do sada nesto bili u ljubavi ali ovo maloumno ponizavanje i maltretiranje zena i zarobljenih dok alahukberisu oko njih ce samo proizvesti dodatne  osvetnicke reakcije.

 

1 hour ago, erwin said:

 

Ti li si, @Clash?:smiley24:

Inače, koliko god da pokušavam da saosećam sa patnjama Arapa u Palestini, kada vidim ovo ubijanje staraca, kidnapovanje civila, nepoštovanje prema mrtvima, besomučno "Alahu Akbar" lelekanje itd., vratim se na neku neutralnu poziciju... 

Kada barem ne bi dozivali Alaha stalno. Zašto nemaju neki građanski pokret za oslobođenje, već samo islamske militante? Možda jer "Palestinci" ne osećaju da su posebna nacija, već su jednostavno Arapi, i negde stavljaju znak jednakosti između arapskog etnosa i islama, mada ima dosta Arapa hrišćana... Ne znam. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, displejnejm said:

 

Ti li si, @Clash?:smiley24:

Inače, koliko god da pokušavam da saosećam sa patnjama Arapa u Palestini, kada vidim ovo ubijanje staraca, kidnapovanje civila, nepoštovanje prema mrtvima, besomučno "Alahu Akbar" lelekanje itd., vratim se na neku neutralnu poziciju... 

Kada barem ne bi dozivali Alaha stalno. Zašto nemaju neki građanski pokret za oslobođenje, već samo islamske militante? Možda jer "Palestinci" ne osećaju da su posebna nacija, već su jednostavno Arapi, i negde stavljaju znak jednakosti između arapskog etnosa i islama, mada ima dosta Arapa hrišćana... Ne znam. 

 

To je ta interpretacija islama kao političkog sistema, a ne kao religije.

 

EDIT: uostalom, nema šta to da nas čudi, i mi smo narod koji je došao do toga da nisi pravi Srbin ako nisi aktivni konzument pravoslavlja.

Edited by Beonegro
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Beonegro said:

EDIT: uostalom, nema šta to da nas čudi, i mi smo narod koji je došao do toga da nisi pravi Srbin ako nisi aktivni konzument pravoslavlja.

Sad vidim edit. Koliko god ne volim što sam Srbin jer smo izrazito glup i proklet narod, ovo u Palestini nije ni približno slično našoj situaciji. Najpre, ne mora se biti vernik, dovoljno je da si rođen kao pravoslavac, i onda si pravi Binsr (barem prema SPC). Drugo, realan uticaj religije/vere je prilično nebitan kod nas, uglavnom se praktikovanje pravoslavnog hrišćanstva svodi na krsnu slavu, paljenje sveća za pokojnike i sl. Najzad, ni u jednom ratu se nije išlo u boj sa pokličima "Za Hrista" ili "Za Svetog Slavu" jer jednostavno nismo preterano religiozni. Grci su npr. mnogo religiozniji od nas u proseku, mislim i Irci, Poljaci definitivno... Nikada nismo imali vodeću političku organizaciju (vladajuću) kojoj bi ime bilo nešto što bi bilo pandan Hamasu (skraćeno od "Islamski pokret otpora" otprilike), i čija bi politika bila uspostavljanje islamske teokratije (pravoslavne/hrišćanske u našem slučaju).

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, displejnejm said:

Najzad, ni u jednom ratu se nije išlo u boj sa pokličima "Za Hrista" ili "Za Svetog Slavu" jer jednostavno nismo preterano religiozni.

Nije bitno za ovu temu, ali išlo se, sjeti se zastava с вером у бога.

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

Nije bitno za ovu temu, ali išlo se, sjeti se zastava с вером у бога.

Malo cepidlačiš, znaš i sam da Hamas nije ni približno nekom našem SPS ili SRS koji su nas uvalili u ratove. To što je negde bila neka zastava, ne može da se meri sa fanatizmom islamskih militanata i čitavom filozofijom/ideologijom Hamasa. Ali dobro, da se vratimo temi. 

Koje su šanse da ovo preraste u širi konflikt? Da li je Iran umešao prste? Šta će Hezbolah odlučiti? Trenutno mi deluje da niko ne želi otvoreno protiv Izraela jer su prejaki vojno zahvaljujući glavnom sponzoru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

 

Izraelci su objavili da su kasno danas oslobodili i vojnu bazu kod Reima no nema video materijala. U gradu se i dalje vode borbe.

 

Za to vreme rusi slave :

 

 

 

Videćemo da li će Netanijahu razmisliti o promeni kursa zbog ovoga. Doduše zvanična Moskva ćuti ko zalivena.

 

Nece, ne zato sto gaji simpatije prema Putinu i Rusij, vec zato sto bi to ugrozilo  brojnu jevrejsku zajednicu u Rusiji, koja je tradicionalno antisemitska zemlja.

Link to comment
Share on other sites

Dosta jevreje je poreklom iz ex SSSR tako da i dalje imaju jake veze sa svim tim državama. Jevreja nije mnogo ostalo, unazad 30 godina se ogromna većina otselila u Izrael i na zapad, pogotovo iz Rusije. No zbog tog porekla građana je svakoj Izraelskoj vladi teško da ide protiv Rusije jer bi je to koštalo dosta glasova.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Klotzen said:

Dosta jevreje je poreklom iz ex SSSR tako da i dalje imaju jake veze sa svim tim državama. Jevreja nije mnogo ostalo, unazad 30 godina se ogromna većina otselila u Izrael i na zapad, pogotovo iz Rusije. No zbog tog porekla građana je svakoj Izraelskoj vladi teško da ide protiv Rusije jer bi je to koštalo dosta glasova.

 

Taj njihov koncept mi nikad nije bio jasan. I za vreme careva i za vreme komunista pogromi nad Jevrejima u Rusiji su bili kao dobar dan, bili su građani ne drugog već dvesta drugog reda, posle Drugog svetskog rata su se stotine hiljada Jevreja odselili iz Rusije što u Izrael što na Zapad između ostalog i zbog toga, a opet svi oni gaje neku vrstu ljubavi prema Rusiji.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Stiletto said:

 

Taj njihov koncept mi nikad nije bio jasan. I za vreme careva i za vreme komunista pogromi nad Jevrejima u Rusiji su bili kao dobar dan, bili su građani ne drugog već dvesta drugog reda, posle Drugog svetskog rata su se stotine hiljada Jevreja odselili iz Rusije što u Izrael što na Zapad između ostalog i zbog toga, a opet svi oni gaje neku vrstu ljubavi prema Rusiji.

 

Ne drži me za reč,ali negde sam pročitao da je posle 1990 dozvola za naseljavanje u Izrael iz exSSSR na osnovu porekla bila prilično labava ...

Bilo je dovoljno da ti je npr. baba ili prababa bila Jevrejka pa da dobiješ dozvolu za naseljavanje, tipa 1/4 ili 1/8 si Jevrejin ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, displejnejm said:

Koje su šanse da ovo preraste u širi konflikt? Da li je Iran umešao prste?

 

Iran ili neko drugi, jasno je da je neko mešao prste. Siguran sam i da Izrael zna ko je taj koji je mešao prste. Da li če zbog toga ovo prerasti u veči sukob? Verovatno neče, pošto veliki ne udaraju otvoreno jedni na druge, ako baš ne mora

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mare80 said:

 

Ne drži me za reč,ali negde sam pročitao da je posle 1990 dozvola za naseljavanje u Izrael iz exSSSR na osnovu porekla bila prilično labava ...

Bilo je dovoljno da ti je npr. baba ili prababa bila Jevrejka pa da dobiješ dozvolu za naseljavanje, tipa 1/4 ili 1/8 si Jevrejin ...

 

Da je tako bilo bi super. Bilo je jos labavije. Veliki broj njih koji je dobio dozvolu uopste nema jevrejsko poreklo. 

 

Zato su sad znacajno poostrili kriterijume i kontrole. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Komandant južnog sektora IDF rekao da će rešiti problem Hamasa za narednih 50 godina. Optužio političare da su krivi što to nije odrađeno pre 15 godina. Izgleda da Izraelci idu na gazu i da će da trebe hamasovce. Naravno vrh će verovatno da pobegne u Egipat pa u Iran ali niža buranija će sva da završi ispod zemlje ili po zatvorima.

 

Neko je već spomenuo ali evo i videa :

 

 

Bivši premijer Benet se javio u svoju jedinicu. Inače su Izraelci poznati po ekstrmno brzim mobiliazacijama. Njihova rezerva je oko 450k ljudi (opšta mobilizacija oko 1,5 miliona) ali ne verujem da će zvati svu rezervu. Verovatno će zvati nešto rezervista da drže granicu prema Libanu i Siriji dok redovna vojska i neke kvalitetnije jedinice sa rezervistima rešavaju Gazu.

 

IDF jutros javlja da su povratili 29 od 37 tačaka koliko su hamasovci zauzeli. Verovatno već danas će izaći na granicu prema Gazi u punoj dužini. Dosta videa tokom noći kako Izraelci transportuju tehniku na jug.

 

Prve procene su 350 poginulih i blizu 2000 ranjenih Izraelaca. Ne zna se broj otetih civila. Jedan broj otetih civila je oslobođen tokom čišćenja Ofakima. Izrael je upozorio Palestince u Gazi da napuste odrđene delove Gaze jer će uskoro početi operacije na tom prostoru.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

IDF jutros javlja da su povratili 29 od 37 tačaka koliko su hamasovci zauzeli. Verovatno već danas će izaći na granicu prema Gazi u punoj dužini. Dosta videa tokom noći kako Izraelci transportuju tehniku na jug.

 

Juče sam pisao, izgleda da je Hamas one elitnije borce povukao nazad posle proboja,zauzimanja baza,zarobljavanja vojnika i kidnapovanja civila,ubacio je tj. pustio je da udje onaj nižerangirani ešalon i bašibozluci radi pljačke i ostalih pizdarija ...

Mislim i da nije naročita misterija ko stoji iza ovoga, akciju ovakve kompleksnosti, obaveštajni zid, koordinaciju ovolikog broja boraca Hamas nije mogao da izvede sam ni u ludilu, ovo je operacija vodjena od Irana 1/1 ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Slušam teoriju po kojoj se Hamas nada ulasku Izraelske armije u Gazu što je manje verovatno jer nemoguće je braniti osvojene lokacije na teritoriji Izraela.
U najvećem problemu su palestinci civili koji nemaju gde da se sklone ili evakuišu iz Gaze. To je najgušće naseljena oblast u tom delu sveta a van urbanih sredina je pustara. Za razliku od Izraelaca nemaju sistem skloništa i panic room kompleksa. Putevi će ubrzo biti uništeni kao vojna meta.
Proći će neko vreme dok ne padne dogovor oko otetih lica jer Hamas ih može koristiti kao ljudski štit u slučaju sistematskog bombardovanja.
Iran i Jordan...kao i Hamas, nemaju problem da od palestinaca naprave žrtve...uništena infrastruktura...struja, voda, hrana...zbegovi koji tumaraju i da tako pokrenu radikalne organizacije u okolnim državama da reaguju ili izvrše pritisak na svoje vlade.



Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Komandant južnog sektora IDF rekao da će rešiti problem Hamasa za narednih 50 godina. Optužio političare da su krivi što to nije odrađeno pre 15 godina. Izgleda da Izraelci idu na gazu i da će da trebe hamasovce. Naravno vrh će verovatno da pobegne u Egipat pa u Iran ali niža buranija će sva da završi ispod zemlje ili po zatvorima.

Jake reči ali ne vidim kako je to izvodljivo. Em je Palestina puna mladih islamskih ekstremista zahvaljujući ispiranju mozga od detinjstva, em će strašan napad sa mnoštvom cilivnih žrtava čak i one umerenije da usmeri na ekstrem, i tako jovo nanovo. Jedino ako nameravaju da urade etničko čišćenje i izbace sve Palestince iz Gaze a to je .... em ratni zločin em bi postojao ogroman rizik da se Izrael uvuče u rat sa okolinom. Mada mislim da bi Egipat, Saudijska Arabija, Sirija, Jordan i ostali to progutali sa dirljivim porukama palenstinskom narodu za koje se brinu najviše usmeno. Kao što se Vučić brine za Srbe na Kosovu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...