Jump to content

Zdravstveni sistem u Srbiji - lečiti se ili ne, pitanje je sad...


DJ_Vasa

Recommended Posts

3 hours ago, DJORDJE said:

Koliko sam ja razumeo rodjaka doci do holtera nije bio veliki problem, doci do onoga ko treba da procita rezultate jeste, ima da ceka dva meseca. Inace nije mi bila namera da kritikujem zdravstvene radnike, rade ljudi sa onim sto imaju, secam se kada se koristio i gradjevinski gips u ortopediji.

Srecnice.😀

Ja gulio dva puta po cetiri nedelje i nista nisu nasli.

I ti si srecnik. Nisu ti nasli nista, to je pozitivno. Jedna mala digresija. Prije 7 godina jedno jutro mi nesto tesko u grudima nikako da se nadisem. Odem do hitne pomoci, oni me posalju u bolnicu. Poslije mnogo nekih ispitivanja sljedeci dan jedan ljekar ( kod njega sam bio na zadnjem ispitivanju) mi kaze da ce dame posalju u univerzitetsku bolnicu. Rece covjek da je najbolje da mi nista ne nadju, ali ako mi nadju nesto (znao je odlicno sta bi to moglo biti) da je i to mnogo dobro jer cu biti na pravom mjestu u pravom trenutku. I bi tako. Cetiri (4) stenta. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Naravno da je moguce kada u Srbiji imas ogroman procenat ljudi koji vise veruju doktoru Novaku Djokovicu nego desetinama godina empirijske medicine. 
Ne empirijske, evidence based medicine.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Primitivna Srbija..ona je zaslužila da umre,a ne jadna dečica..ovo je direktna posledica avaks kampanja i okretanja leđa civilizaciji..

:furious::furious::furious:

Kad sam već ovde,da pitam @vilhelminakoja živi negde u Skandinaviji..da li je istina da je i u Danskoj zabeležena epidemija velikog kašlja? Mislim da ti živiš u SWE,ali možda znaš nešto?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Drug Crni said:

Primitivna Srbija..ona je zaslužila da umre,a ne jadna dečica..ovo je direktna posledica avaks kampanja i okretanja leđa civilizaciji..

:furious::furious::furious:

Kad sam već ovde,da pitam @vilhelminakoja živi negde u Skandinaviji..da li je istina da je i u Danskoj zabeležena epidemija velikog kašlja? Mislim da ti živiš u SWE,ali možda znaš nešto?

U novembru je proglasena epidemija ( Danska).

 

Mediji kazu da se taj Veliki kasalj javlja svakih 5-6 godina, zadnji put je bilo mnogo slucajeva ( po Evropi)

2019, opasan je za bebe, za odrasle ne.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:

 

 

 

Stvarno?? 

Stvarno, u programu koji koristimo čak postoje opcije kad treba da se štampa nalog za injekcije naziv leka, dozirenje, način aplikovanja i

ime leka-KP , doziranje, način aplikovanja.

KP znači kupio.

Ako ikad počnem da radim, probaću da ti skinem pravilnik o lekovima u pomagalima, mada mislim da se može naći možda čak i na sajtu RFPIO.

To je debelo ko osrednja knjiga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

Nadam se da dr Đovak, dr Nestor i dr Govana neće početi da govore protiv pranja ruku, inače smo nadrljali.

 

Pa mislim...dr Govana...odgovor ti se sam namece.

1 hour ago, Selina said:

U novembru je proglasena epidemija ( Danska).

 

Mediji kazu da se taj Veliki kasalj javlja svakih 5-6 godina, zadnji put je bilo mnogo slucajeva ( po Evropi)

2019, opasan je za bebe, za odrasle ne.

 

Trecina beba do 1 godine zahteva hospitalizaciju, a 0.5% od toga budu smrtni ishodi.

 

Dakle 0.33×0.05 od zarazenih beba umre.

 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, John Terry said:

 

 

Trecina beba do 1 godine zahteva hospitalizaciju, a 0.5% od toga budu smrtni ishodi.

 

Dakle 0.33×0.05 od zarazenih beba umre.

 

 

Bebe dobijaju vakcinu od drugog meseca, ali naravno da nisu odmah zasticene.

U Danskoj gde je kasalj proglasen za epidemiju umrlo je jedno nedonoshce.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Drug Crni said:

 

Kad sam već ovde,da pitam @vilhelminakoja živi negde u Skandinaviji..da li je istina da je i u Danskoj zabeležena epidemija velikog kašlja? Mislim da ti živiš u SWE,ali možda znaš nešto?


Cula sam za epidemiju u Danskoj, naravno. I ovde u Svedskoj se dosta prica o tome, belezi se i znacajan porast broja obolelih, posebno u odnosu na vreme kovida, kad su se brojali na prste. 
Nisam doduse cula za neki ozbiljniji slucaj, jos manje da je neko umro. Ali lekari ne propustaju da kazu da gaje veliki respekt prema ovoj bolesti, bar kad su u pitanju mala deca. 
Zanimljivo je da se jos od augusta 22, znaci pre epidemije u Danskoj, ovde preporucuje vakcina trudnicama posle 16 nedelje trudnoce, kako bi bebe bile koliko-toliko zasticene do ona tri meseca kad mogu sama da prime vakcinu. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJ_Vasa said:

Nadam se da dr Đovak, dr Nestor i dr Govana neće početi da govore protiv pranja ruku, inače smo nadrljali.

 

Tu je situacija takva da se ništa ne bi promenilo u navikama...

Link to comment
Share on other sites

Ovde vakcinacija počinje sa navršena dva meseca.

I jedna stvar-ne znam kako će zvučati napisano-ali ljudi koji su manje obrazovani, iz mog iskustva, manje i pitaju.Takođe, bolji je odziv ljudi sa sela

Obično, kada roditelji postave pitanje protiv čega su vakcine (sa pentaximom ide i prevenar) i pored toga što patronaža pobroji bolesti, naravni da pitaju lekara.

Kad se opet nabroje sve bolesti, retko kad izostane reakcija "pa jel to nije mnogo za tako malu bebu" i slično.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dragan said:

Ma jesi video kako je to divno, kakva bre Švajcarska, samo što kući ne dođu :classic_rolleyes:

Gospođa iz Fonda bi možda nešto i rekla, ali voditeljka se dobro spremila da ne postavi pitanja koja će izneti istinu.

Možebiti da se čeka mesec dana, evo, ja sam ubačena na listu 23.01. pa ćemo videti.

Ali nije rečeno da prvo moraš da za kažeš kod izabranog lekara koji treba da ti da uput za očnog i tu krećemo u cirkus-sekundarni nivo se čeka minimum par meseci, pa onda tercijarni toliko ili duže, pa tek onda

stižemo do tog čuvenog "ne više od mesec dana" čekanja na operaciju.

 

Pri tom, (da he gledam ponovo prilog) broj oboljelih ili operisanih i onih koji će biti operisani verovatno nije ni tačan, pošto smem da se kladim da postoji značajan udeo operisanih koji ni ne prolaze kroz statistiku, jer će platiti sami.I sama ću verovatno platiti za drugo oko, ja ovo više da prolazim neću.

 

Hvala za link.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Helena said:

Ma jesi video kako je to divno, kakva bre Švajcarska, samo što kući ne dođu :classic_rolleyes:

Gospođa iz Fonda bi možda nešto i rekla, ali voditeljka se dobro spremila da ne postavi pitanja koja će izneti istinu.

Možebiti da se čeka mesec dana, evo, ja sam ubačena na listu 23.01. pa ćemo videti.

Ali nije rečeno da prvo moraš da za kažeš kod izabranog lekara koji treba da ti da uput za očnog i tu krećemo u cirkus-sekundarni nivo se čeka minimum par meseci, pa onda tercijarni toliko ili duže, pa tek onda

stižemo do tog čuvenog "ne više od mesec dana" čekanja na operaciju.

 

Pri tom, (da he gledam ponovo prilog) broj oboljelih ili operisanih i onih koji će biti operisani verovatno nije ni tačan, pošto smem da se kladim da postoji značajan udeo operisanih koji ni ne prolaze kroz statistiku, jer će platiti sami.I sama ću verovatno platiti za drugo oko, ja ovo više da prolazim neću.

 

Hvala za link.

 


Ako tebe ili nekog drugog interesuje kako to sa zakazivanjem operacija i cekanjem na iste funkcionise u Svedskoj, evo…

Ovde postoji ”vårdgaranti” tj garancija da ces sresti lekara za max pet dana u okviru primarne zdravstvene zastite i max tri meseca kod specijaliste.
Ako imas problem s vidom ides prvo u ambulantu u koju si upisan, znaci zakazujes telefonom ili onlajn, kratko opises problem i oni ocene koliko je hitno. Posto ovo nije, dobijes termin za pet dana. Tamo ti lekar izdaje uput za pregled kod specijaliste, sto on radi onlajn, znaci ne nosis ga ti nigde, nego odes kuci i cekas poziv. On dodje obicno za dve-tri nedelje, a pregled je obicno u okviru tri meseca. Ali to samo u slucaju da nisi trazio bas odredjenu bolnicu nego si lekaru prepustio da sam izabere onu s najkracim vremenom cekanja. Ona mora da bude u okviru tvog regiona, ali to moze da bude dosta daleko jer u velikoj Svedskoj ima 21 region. Neki su teritirijalno mali jer imaju mnogo stanovnika, npr Stockholm, a oni na severu su bas veliki. I naravno da su u sistemu svi ”izvodjaci radova”, i privatni i javni.

Ako ne zelis u tu ustanovu u koju te lekar upucuje, nego zelis sam da je izaberes, onda si se odrekao gorepomenute garancije od tri meseca, i na prvi pregled kod specijaliste mozes da cekas i znatno duze.

Kad sretnes specijalistu i donese se odluka o operaciji, onda pocinju da teku nova tri meseca. U tom roku treba da se izvede operacija, ali opet ne mozes ti da biras gde ce to biti. Ako u okviru tvog regiona ne postoji mogucnost da te operisu u tom roku, mogu da ti ponude neki drugi region. U tom slucaju ti zdravstveni sistem placa neophodne troskove za put i smestaj. Ipak, vrlo malo ljudi bira ovu opciju i uglavnom zele da se operisu u nekoj blizoj i po mogucnosti renomiranoj bolnici, a ne bilo gde u zemlji. Tada i sve one garancije prestaju da vaze, pa je cekanje na operacije koje nisu hitne, npr katarakta ili vestacki kuk, po vise godina. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa to je u biti to, čekaš pa čekaš.

Na stranu što je meni dosadno, ne mogu da čitam, gledam TV, telefon je povećan na max, meni je problem to bolovanje, zapravo plata.

Da je to mesec, pa ok, ali na više meseci je čupavo.

I sad sve jasnije sagledavam situaciju iz ugla penzionera o životu u Srbiji.

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Helena said:

meni je problem to bolovanje, zapravo plata.

 

Piaao sam več, na ovom ili B92 forumu, pre nekih petnaestak godina, doktorka opšte prakse me uputi na kliniku za plućne bolesti, specijalista, neki načelnik odeljenja, me uputi na skener ali njihov ne radi, gde da idem, pitam ga, kaže, otkud ja znam, čekaj da proradi. Čekam, prođe još 4 meseca, platu mi već refundira RFZO, onda čujem da ima privatna klinika koja ima skener, zakažem danas za sutra, odem, snimim, platim. Trošak je otprilike četvrtina jedne plate koju mi je RFZO plaćao, akle potrošili su 16x više nego da su meodmah uputili na privatnu kliniku.
Ti je ono  čemu piše @Sunshine State, neracionalno trošenje para i korišćenje opreme i ljudstva. 

 

Da dodam još nešto, pomenula je @Helena to, taj informativni sistem u zdravstvu, postoji, radi nekako, ali i dalje je papir zakon, mogu elektronski da zakažem pegled preko aplikacije Moj doktor, iako se ne ažurira uredno, promenim doktora, aplikacija ne registruje promenu, mogu recept da dobijem na telefonski poziv, što ne preko aplikacije, ali upt moram da dobijem u papirnom obliku, da ga nosim specijalisti, da izveštaj opt nosim svom eekaru da on prekuca sa papira šta je specijalista napisao. 

 

Edited by Div
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

ali i dalje je papir zakon, mogu elektronski da zakažem pegled preko aplikacije Moj doktor, iako se ne ažurira uredno, promenim doktora, aplikacija ne registruje promenu, mogu recept da dobijem na telefonski poziv, što ne preko aplikacije, ali upt moram da dobijem u papirnom obliku, da ga nosim specijalisti, da izveštaj opt nosim svom eekaru da on prekuca sa papira šta je specijalista napisao. 

 

To za tri zivota necu razumeti - zasto/cemu taj komplikovan proces, u kome se samo oduzima vreme primaru, u situaciji kad (bar u mom gradu) nema dovoljno lekara opste prakse?

 

Dobar informacioni sistem bi ustedeo mnogo vremena (para) - sat lekara kosta, nemamo viska para da trosimo na lekare/daktilografe, koji potrose vremena i vremena da ukucaju izvestaj specijaliste u sistem.

 

Nemogucnost lekara specijalista da pisu recepte je poseban nonsens!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Što se digitalizacije zdravstvenog sistema tiče, nije ni u Nemačkoj mnogo bolje. I ovde se uputi i nalazi nose u papiru. Tek odnedavno (bi trebalo) da funkcioniše e-recept, ali ne znam koliko pouzdano, bolovanja se takođe izdaju odnedavno elektronski, ali avaj, ipak se za svaki slučaj i odštampaju, jer ne funkcioniše baš kako treba [emoji1].

Mislim, niti je Nemačka primer kako treba da funkcioniše digitalizacija, niti je za utehu vama u Srbiji, ali eto...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Eddard kod mene u Norveskoj to ide pun gas. Kod mene skoro sve ide preko interneta. Mozes misliti kako se ja snalazim kao totalni anafalebet  na internetu. Sve ovo sto ja pisem ovdje i sto ja znam je pod prinudom.Sta da se radi ja obican konj (to je moje misljenj) u vrijeme digitalizacije. Imam jedan savjet za tebe kao ljekara. Dodji u Norvesku i imaces sve.Ovdje ljekari zaradjuju "solidno".

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2024 at 9:45 AM, Helena said:

..........................

I sad sve jasnije sagledavam situaciju iz ugla penzionera o životu u Srbiji.

 

 

Piskarao sam nesto na vec ugasenoj temi Pensionado, na pdfu-u Emigracija. Ozbiljno sam razmisljao o penzionisanju u Srbiji, sa americkom penzijom bi tamo ziveo kao grof. Odustao sam i ostao u USA bas zbog zdravstva koje mi kao matorom jarcu (i bolesnom) treba.

 

Postoje mnoge kritike na racun zdravstvenog sistema u USA (bolje se kaze, nedostatka sistema i posledicne anarhije) i po svim statistikama zdravstvo ovde kosta vise nego u normalnom svetu. Ali (uvek se nadje "ali") to je (delom) i zato sto je sve na raspolaganju odmah. Nikada ovde nisam cuo za "liste cekanja" i slicno. Trebas MRI ili CT? Moze odmah, a ako nije hitno onda sutra ujutru.

Problemi sa kataraktom? Ma, izaberi oftalmoloskog hirurga, dodji za dan-dva i sredjeno.

 

Napisah da je zdravstveni sistem u USA nesredjen - ali funkcionise. U Srbiji je sredjen (?) a ne funkcionise, sa aspekta pacijenta.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...