Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

9 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ja socijalizam nisam sahranio. Sumnjam i da je bilo ko ovde od ucesnika imao ikakvog ucesca u njegovoj sahrani. Da obrazlozim …..

 

Rekla bih da se sahranio dok sam se ja igrala lutkama, ali bi to bila laz, posto sam imala jednu lutku koja je bila poklon od nekih prijatelja, falila joj jedna noga :classic_biggrin: i sa njom sam mogla da se igram u specijalnim prilikama. Drugu je kupila moja majka dugo nakon sto su mene prestale da interesuju lutke, vise kao njeno izvinjenje da pre toga nije mogla da mi priusti.

 

Obicna radnicka porodica, jeste u predgradju, selo, ali oboje su radili za tada velike drzavne firme.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Ono sto je najtuznije - da je taj svet koji je ziveo u tom 'samopuravljanju' bio pristojnije placen, da nije morao da bude rob koji izdrzava nakaradni, neefikasni politickog-gangsterski sistem - zaradjivao bi vise i trosio vise, koliko je bio zeljan svih potrosackih dobara. Uzimao bi kredite za stanove, belu tehniku, namestaj, putovao, skolovao decu, oblacio se - ali ne sirotinjski, nego pristojno. Samim time bi se i ponuda poboljsavala. Ne bi bio namerno gurnut da gradi voikendice (sam finansira razvoj seljackih vukojebina) koje sada zvrje prazne, jer to se ne samo obescenilo, vec ne moze vise da izdrzava / koristi; ulagao bi novac u trajna dobra, a ne u neke 'жбљ' skalamerije, naucio bi se da stedi, da malo ekonomise. A ovako - uvalili mu 'socijalisticku kosku' zavukli mu ga do balcaka i jos to pravdali borbom sa 'potrosackim drustvom / kapital odnosom'.

Banda jedna degenerisana.

 

I na kraju uvale mu 'zastavu 759 SC' poznatu po ekonomicnosti & povecanoj potrosnji 'prirubnica' i 'gumenih zglobova'.

Zaista - odgovarajuci jaram za samoupravno goveche.

 

PS.

Ovde je neko, normalno, neuko, ironisao oko 'subarua'. Pa bi bilo dobro da pogleda nekoliko uradaka sa Yutubeta i vidi kako lik sklapa motor 2.500 cc. Da vidi kako izgleda, kakva mu je radionica i kakav alat,  sto je u poredjenju sa kokosinjcima / dascanim blatnjavim shupama i zardjalim 'zastavama SC' zaista komsicka tehnika. 

 

A vreme vikaca samoupravno-socijalistickih parola je odavno proslo.

Njima samo preostali kafanski cumezi tipa 'Korcagin'. 

:wink2:

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Pokusacu da sumiram kratki "historijat" ovog topica: prvo se krenulo sa vojnom industrijom, pa kada je pobijeno argumentima - onda na industrijsku proizvodnju; pa kad ni to nije islo onda se preslo na - vina! Pa smo onda po principu " daj sta das" zapoceli pricu sa magazinima i casopisima; zatim se zatvorio krug pa smo stigli cak i do robotike!!! I na kraju su ostale - samo parole, na sta je i pocivao sistem bivse Juge! 

Ako bih nesto izdvojio- to bi bilo obrazovanje! Solidne skole i univerziteti, dali su i dosta dobrih strucnjaka: inzenjera, advokata i lekara! Ali opet, mnogo najboljih je moralo da napusti "rodnu grudu" i dokazuje se sitom sveta! I danas se kuka na "odliv mozgova".

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ZnajJova said:

 

Sve dok imam izbor, raditi 8h, kupati se po morima i banjama i voziti se Yugom, ili raditi 18h da bi nekog seljačeta iz bilo koje vukojebine napravio multimilionerom ... biram Yugo i kupanje, pa makar Yugo išao na konjsku zapregu, a ja se kupao u lokalnim rekama, neprijatnog mirisa (o Bože) kako to već neko reče, i ostade živ.

 

Hteo bih, posthumno, da se zahvalim svim Osmanlijama,Habsburgovcima,Obrenovićima,Karadjordjevićima, i drugu Titi ... što su me, na barem neko vreme, spasili tostera, kadilaka, John Deere i ostalih proizvoda  koje su pravili ljudi koji su radili 18h dnevno.

 

Jbt, kakvo ispiranje mozga...

 

 

 

Ti ocigledno imas izbor i to je dobro, ali Koreanci nisu imali izbor …… osim jednog, da rade krvavo kako bi jeli i preziveli. Ima o tome da se procita. Njihovi severni sunarodnici i danas gladuju, nikada nisu prestali. nizi su od juznih za nekih 10 centimetara, neuhranjeni.

 

Danas je juzno-koreancima prosecna plata 2500 dolara. Jos uvek jako puno rade. Naravno, nema nikakve potrebe za 18 sati i to je bilo samo za potrebe posta, slikovito. 

 

Idu i po morima/ banjama, pa nedavno su nesrecno izgubili zivote na onom brodicu u Budimpesti, mogao si to videti na TV. Imaju i odlican rostilj, vole da se opuste u prirodi, vidis, ne razlikuju se puno od tebe.

 

Velika je ipak razlika u radnoj kulturi i nacinu sticanja bogatstva. Oni se bukvalno dive vlasnicima svojih velikih kompanija, porodica koja poseduje recimo Samsung je prakticno zasticena od svih kritika, oni su heroji nacije. Nikome ne smeta sto su multibilioneri, mada imaju i oni neku sacicu levicara, drustveno stigmatiziranih kao neradnici, olos, luzeri.

 

Zlonamerni bi istakli i njihov strahovito visok IQ, prosecan 107, samo je Hong-Kong i Singapur ispred njih u svetu sa 108, Japanci na 4. mestu, 106.

 

Nisu to Miskovici, Mrkonjici i ekipe bivsih jagnjecih brigada.  Pobrlj'o si nesto.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Južna Koreja, general Park Chung-hee, u raciji 1963, je pohapsio 61 od 65 tajkuna. Četvorica su se zatekla van zemlje. Svima, i pohapšenima i odsutnima je zamrzao imovinu.

Skupio ih je u menzu zatvora i održao im govor u kome je između ostalog rekao "Gospodo tajkuni, vi, svi zajedno koliko vas ovde ima držite celo nacionalno bogatstvo a svi zajedno ne znate da napravite ni peglu". Podelio im je brošure u kojima su bile industrije i grane koje naciji trebaju pa da sami izaberu koji će u koju da se upusti, koristeći svoje lično bogatstvo. U interesu nacije. Grane su bile elektronika, automobili, kućni aparati, brodogradnja, prehrambena industrija, građevinarstvo, mostogradnja i ne sećam se više koje. U skoro svima su danas svetski ili lideri ili među liderima. To te porodice čini nacionalnim herojima, oni su naciju polugladnih motalaca kablova doveli maltene u svemir bez ikakvog zaduživanja.

 

Mogao je on to i drugačije, kao Tito: da im imovinu nacionalizuje, da jihove fabrike da na direktorovanje nestručnom partizanskom bašibozuku da ih upropaste a oni, ako uopšte ostanu živi, da budu srećni.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Yoyogi said:

Južna Koreja, general Park Chung-hee, u raciji 1963, je pohapsio 61 od 65 tajkuna. Četvorica su se zatekla van zemlje. Svima, i pohapšenima i odsutnima je zamrzao imovinu.

Skupio ih je u menzu zatvora i održao im govor u kome je između ostalog rekao "Gospodo tajkuni, vi, svi zajedno koliko vas ovde ima držite celo nacionalno bogatstvo a svi zajedno ne znate da napravite ni peglu". Podelio im je brošure u kojima su bile industrije i grane koje naciji trebaju pa da sami izaberu koji će u koju da se upusti, koristeći svoje lično bogatstvo. U interesu nacije. Grane su bile elektronika, automobili, kućni aparati, brodogradnja, prehrambena industrija, građevinarstvo, mostogradnja i ne sećam se više koje. U skoro svima su danas svetski ili lideri ili među liderima. To te porodice čini nacionalnim herojima, oni su naciju polugladnih motalaca kablova doveli maltene u svemir bez ikakvog zaduživanja.

 

Mogao je on to i drugačije, kao Tito: da im imovinu nacionalizuje, da jihove fabrike da na direktorovanje nestručnom partizanskom bašibozuku da ih upropaste a oni, ako uopšte ostanu živi, da budu srećni.

 

Bas tako. Kratko, ali yebi-tacno !

Link to comment
Share on other sites

Vrlo cesto se desavalo da se i osvoji neka tehnologija i proizvodila se neka roba solidnog kvaliteta, ali je menadzment bio los i kasnije su sve upropastili. Primer: Kristal Zajecar! Bio je gigant, imali su i trziste i dobar  proizvod - pa onda "ljosnuli"?! A mogli su biti kao Swarovski danas! 

Po nekim analizama zapadnih strucnjala, u privredi bivse SFRJ najvise je manjkao menadzerski kadar! Malo je bilo dobrih menadzera. To je bila rak- rana privrede. Ali je menadzment bio posledica trulog sistema. Jer menadzment je postavljala partija a nije se postajalo po sposobnosti. 

I uopste, tezilo se nekom mediokritetstvu. Sto rece yoyogi - u Koreji najbolji ljudi su cenjeni u drustvu! Kod nas je uvek bilo da ako neko odskace- obicno su ga ismejavali! To i dan- danas traje. Sve ce ti brat Srbin oprostiti - samo uspeh nikako!!

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Darth Bane said:

... proizvodila se neka roba solidnog kvaliteta, ali je menadzment bio los i kasnije su sve upropastili ... primer: Kristal Zajecar! ... bio je gigant, imali su i trziste i dobar  proizvod - pa onda "ljosnuli"?! ... a mogli su biti kao Swarovski danas! ...

 

Nisu mogli.

Nit sirovina, ni kvaliteta. Mahom su radili masovni liveni / 'stampani' kristal, a to je bila III kategorija.

Nisu imali odgovarajuci kadar gravera, a to je poduza obuka. Nisu radili cak ni 'doradu'.

U Ex_Yu su mozda 1-2 manje fabrike nesto petljale sa kristalom - 'Kristal Samobor' i jedna u Slo. (zaboravio).

 

Staklo / kristal iako izgledaju pomalo smesno, vrlo je sofisticirana proizvodnja. Carl Zeiss Jena (DDR) nikada nije mogao dati kvalitet Carl Zeiss Oberkochen (BRD). A sto se tice nekih kurioziteta - pogoni Zeiss-a u Oberkochenu su bili medju najskupljima u Nemackoj - imali su u posudju za livenje stakla 25 tona platine! Platina - zato sto je neutralna i ne stvara oksidirajuci sloj da kvari kvalitet optickog stakla.

 

Uopste, staklo je kod nas slabijeg kvaliteta - u to moze da se uveris kad vidis tegle koje su sve nekako 'zelenkaste', a flase sve imaju 'talasice'. Stavi iza list sa nekim tekstom - videces kako tekst 'pliva'. U takve flase se ne puni vrhunsko vino. Samo u flase besprekornog kvaliteta. Pa su neki proizvodjaci uvozili, no to je skupo. 

 

Swarovski je kao 'porsche' u odnosu na 'ficu'.

 

...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kinik said:

 

Nisu mogli.

Nit sirovina, ni kvaliteta. Mahom su radili masovni liveni / 'stampani' kristal, a to je bila III kategorija.

Nisu imali odgovarajuci kadar gravera, a to je poduza obuka. Nisu radili cak ni 'doradu'.

U Ex_Yu su mozda 1-2 manje fabrike nesto petljale sa kristalom - 'Kristal Samobor' i jedna u Slo. (zaboravio).

 

Staklo / kristal iako izgledaju pomalo smesno, vrlo je sofisticirana proizvodnja. Carl Zeiss Jena (DDR) nikada nije mogao dati kvalitet Carl Zeiss Oberkochen (BRD). A sto se tice nekih kurioziteta - pogoni Zeiss-a u Oberkochenu su bili medju najskupljima u Nemackoj - imali su u posudju za livenje stakla 25 tona platine! Platina - zato sto je neutralna i ne stvara oksidirajuci sloj da kvari kvalitet optickog stakla.

 

Uopste, staklo je kod nas slabijeg kvaliteta - u to moze da se uveris kad vidis tegle koje su sve nekako 'zelenkaste', a flase sve imaju 'talasice'. Stavi iza list sa nekim tekstom - videces kako tekst 'pliva'. U takve flase se ne puni vrhunsko vino. Samo u flase besprekornog kvaliteta. Pa su neki proizvodjaci uvozili, no to je skupo. 

 

Swarovski je kao 'porsche' u odnosu na 'ficu'.

 

...

Verovatno nemaju dobru tehnologiju. Inace postoje kvalitetne sirovine za proizvodnju kristala.

Mislim da je mozda mogla da se izvrsi izvesna nadgradnja i poboljsa tehnologija - ili na kraju krajeva da se proizvodi taj kristal losijeg kvaliteta za siromasnija trzista. 

Mogli su da proizvode i nakit! Da usvoje proizvodnju tzv " cubic zirconia" - sinteticki materijal koji sluzi kao imitacija dijamanata - vrlo jeftin a vrlo lep! Mislim da je cubic zirconia bolji izbor od Swarovski kristala ( iskljucivo kao nakit) a mislim da je kod nas gotovo uopste nema! Ili vrlo malo i retko!! 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Kinik said:

 

Aha.

Posebno u_nis i okolina.

:classic_biggrin:

Doduse i ja sam iz grada koji je, nazalost, od te, jedne od boljih firmi, bio udaljen ... hiljadu kilometara ...

Nisam ni znao koliko sam bio nesretan zbog toga.

 

PS.

Neke godine sa nekom delegacijom u_nis, a u sobi ne moze da se spava koliko simu cesma na umovaoniku i tusu u kupatilu. Cimer otisao da se zali na recepciju - oni skroz ljubazni, evo majstor samo sto nije! Pogledam ja proizvodjaca, pa preko puta hotela u 'RK Beograd', kupim dva kompleta 'dihtunga'. Vidim neke majstorice kod lifta i izmolim za 'papagajke', pa zamenim 'dihtunge'. Dodje cimer - vrisne od srece: zamenili, svaka im cast! Krene po telefon i da zove recepciju, da ih pohvali, i vidi na stolu otvorene komplete 'dihtunga'. Proradi mu kliker - pa to si ti! Cerekali smo se narednih par dana. Normalno da su 'dihtunzi' sutradan nestali. 

Znao je 'radni narod' sta je samoupravna muka! Bio je upoznat i sa 'Pravilnikom o sticanju dohotka', debljine jedno 1,5 cm i 'Pravilnikom o raspodeli dohotka', debljine jedno 4,5 cm.

Znanje je, ipak, znanje!  

 

...

Bejaše Hotel Beograd ?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Od ljudi koji su radili u Kristal Zajecar. 

To je tacno da su radili samo liveni kristal.

Graveri su vrlo specificna struka i vrlo ih je malo i vani, a kamoli ovde. Uglavnom su to ljudi sa zavrsenim fakultetima primenjene umetnosti i njihove polje delovanja nije masovna proizvodnja vec dizajn i unikatni radovi.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kinik said:

...

 

I 'Kristal Zajecar' i 'Fabrika stakla Paracin' - su u raspadu, stecajevima i strajkovima.

Ima na Net-u.

Kakva crna 'proizvodnja'!

:ajme:

 

...

Mislim da Kristal Zajecar vise i ne postoji! 

Ima jos mnogo takvih primera: sta sada radi Prvi Maj Pirot? Simpo Vranje. 

U Boru je bila fabrika konfekcije - Borcanka Bor, mnogi nisu nikad ni culi! Sada je tamo autobuska stanica (privatna) gde je nekada bila fabrika konfekcije. Pa fabrika zastitne obuce - takodje u Boru. Tamo je sada Dundee Precious Metals! 

Sve je to propalo! A ima razloga zasto je propalo! 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Mislim da Kristal Zajecar vise i ne postoji! 

Ima jos mnogo takvih primera: sta sada radi Prvi Maj Pirot? Simpo Vranje. 

U Boru je bila fabrika konfekcije - Borcanka Bor, mnogi nisu nikad ni culi! Sada je tamo autobuska stanica (privatna) gde je nekada bila fabrika konfekcije. Pa fabrika zastitne obuce - takodje u Boru. Tamo je sada Dundee Precious Metals! 

Sve je to propalo! A ima razloga zasto je propalo! 

Fabrikom stakla u Paraćinu, koliko se sećam, upravljaju strani investitori...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

Paracin - Da, ali Kristal Zajecar mislim da ne postoji vise!? Ugasena fabrika? Ispravi me ako gresim ...

Kristal Zaječar   ali zato ......posao za 2000 ljudi

 

 

Quote

 

Vučić zakasnio zbog lošeg puta, najavio hitnu obnovu

Pozvao je građane Timočke okruga da ne odlaze u inostranstvo, one koji su otišli da se vrate, a ljude iz drugih delova Srbije da ulažu novac u taj kraj.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Constantin said:

Kristal Zaječar   ali zato ......posao za 2000 ljudi

 

 

 

Pa ako se stvarno to ostvari - zar nece to biti dobra vest?

Ova oko Kristala: pa isti slucaj sa mojim dedom! Oduzeta zemlja na kojoj su sagradjeni soliteri, posta ... stambeno naselje! 

Jeli Vucic i za to kriv???

P. S. Ali dolazimo do jedne istine: ljudima su u tom "lala landu" oduzimali privatnu imovinu! Obicne bez naknade! 

Danas te "multinacionalke" im debelo placaju zemljiste!!! U tome je razlika! 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

...

 

Ja bih jos i mogao da razumem neke likove koji su se zblanuli na raspad Ex_Yu, pa i par godina nakon svega toga. Coveku treba malo vremena da dodje sebi. Ali 30 i vise godina valjati staru pricu? To samo znaci - ili imaju problema sa mozgom, ili ne zele da prihvate cinjenice, ne shvataju da tu postoji uzrocno-posledicna veza.

Kako neko moze da hvali nesto sto je dugo godina propadalo i konacno propalo pre 30 godina? Otkud taj 'autobuski' syndrom - to slinjenje - 'ajde, sredina jos malo napred, vidim da ima mesta! ajde samo jos malo da se poguramo, bice za sve!'

 

Pa nece.

Nece, jer u startu nije za sve bilo predvidjeno.

Smisljena je sarena laza a ko se navukao - tim gore po njega!

 

Da to ilustujem jednim primerom koji svi dobro poznaju.

Godinama su se valjali hvalospevi kafama / mesavinama koje je ovdasnji svet trosio kao lud, a istina je bila da su za velike pare (Drzava je to kontrolisala nametima) pili najobicniji 'kiseljak' i neke hovnjive 'robuste'.

 

I ne samo to - cak i kad bi se dokopali drugih mesta sa povecim izborom 'balkanske kafopije' su cmizdrile za 'nasom domacom kafom' koja je kod mene samo mogla da pokrene zeludac. Pa im kupis najpoznatije marke, neke 'Moke' - zalud, to slini za dzezvicom i kiseljakom. Znam moje roditelje - i u inostranstvu bi pronasli omiljeni 'kiseljak', koji nisam hteo ni da pogledam. Odmalena sam odbijao da kuvam kafu koliko mi je bila odvratna. A opet, 1-2 puta godisnje kada bih probao neku ekskluzivnu vrstu, nije mi smetala.

 

To sa kafom se slobodno moze primeniti i na mnoge druge stvari.

:twak:

 

...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...