Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Just now, urosg3 said:

Istina sve, i eto tri debele decenija srpska pamet postiže uspehe i tehnološki a bogami i u sferi društvenog uređenja. Nego ti kvaziuspesi SFRJ da padnu ničice pred, ma jes` video onaj tunel u Grdelici, ma toga nema na svijet`

 

Kakva batke Grdelica :roflmao:…… kakve ja veze imam sa nekom Grdelicom, ne znam ni sta ti je to? O cemu pricas? Da me nisi pomesao s nekim? Ja veze sa Srbijom nemam 21 godinu, kamoli sa ……. kako bese, cekaj da vidim ….. e da ….Grdelicom. Ne uvlaci me u dnevnu dozu srbskog ludila, ne interesuje me to.

 

Pricam o zemlji u kojoj sam rodjen SFRJ i koju sam napustio kao SRJ sa raspalim crvenim pasosem koji I danas posedujem istekao negde u prasnjavoj kutiji sa nostalgicnim djubretom.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Janne240 said:

Tri debele decenije srpska tehnologija i razvoj su u čabru , kao da je devedesetih svet prestao da postoji, a u stvari mi smo stali.

 

Svaka čast sportistima, nekim odličnim privrednicima i nekim divnim ljudima koji s ponosom ističu ime Srbije u bilo kojoj sferi društva.

 

I to većem čabru nego SFRJ za pola veka postojanja i propasti u poslednjoj dekadi. Bili smo bliži svetu na svaki način tada, nego danas. Danas smo samo u turističkom smislu frekventniji prema svetu naročito Grčkoj, Turskoj i letovalištima shodno domaćem budžetu.

 

No naravno, Srbija treba da se bori da bude deo sveta i uredjenog sistema, i ne treba da kuka na zaostavštinu SFRJ i na druge, treba da gleda u sebe i u realne načine da uspostavi ravnotežu i normalne odnose sa svima u okruženju i svetu.

 

Ne mora da pati od toga što je sada kako je nego da ide ka onome što želi da postane s tim što ima, bilo da je proizvodnja bilo da je neka druga društvena sfera.

tri decenije ma nije malo, da je išta valjala ta Srbija mogla je, bilo je vremena.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Kakva batke Grdelica :roflmao:…… kakve ja veze imam sa nekom Grdelicom, ne znam ni sta ti je to? O cemu pricas? Da me nisi pomesao s nekim? Ja veze sa Srbijom nemam 21 godinu, kamoli sa ……. kako bese, cekaj da vidim ….. e da ….Grdelicom. Ne uvlaci me u dnevnu dozu srbskog ludila, ne interesuje me to.

 

Pricam o zemlji u kojoj sam rodjen SFRJ i koju sam napustio kao SRJ sa raspalim crvenim pasosem koji I danas posedujem istekao negde u prasnjavoj kutiji sa nostalgicnim djubretom.

dobro de šalim se aman 🙂
 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mrd said:

Ima vas mnogo, vidi na sta Srbija sada lici. Neki su cak hteli studente da biju tamo posetkom 90-ih. Lepo sa usca u centar grada na Terazije da biju svoju decu. :puke:

Ti mrd opet brkas lonce i poklopce...devedesetih sam ja bio student, ali ne onaj koji bi danas sedeo u kabinetu neke vlasti nego onaj koji je studirao i dobio posao u srednjoj skoli. A da sam mogao da dobijem pendrek na mitinzima mogao sam, pa ne kacim odlikovanja ni na forumu...

 

Da sada  pamtimo koja je cena slobode i ne placati je dvaput bili bismo bliži nekom normalnom društvu, naročito bi pomogli Srbiji danas.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Nisu se korejski radnici brckali po sindikalnim odmaralistima po Jadranu, a na poslu krali toilet papir i skidali sijalice po hodnicima. To bre crkavalo radeci po 18 sati dnevno da bi kupilo dovoljno hrane za porodicu. Kakav qrac odmor, kakvi sindikati.

 

I opet kada procitas ko stoji iza tog Hyundai ……. koji ima godisnji prihod kao 2 Srbije i zaposljava 200 hiljada radnika ……. procitas biografiju jednog seljaceta iz korejske vukoyebine koji je hteo da postane seoski ucitelj ali nije imao novca da se skoluje ……….

 

Sve dok imam izbor, raditi 8h, kupati se po morima i banjama i voziti se Yugom, ili raditi 18h da bi nekog seljačeta iz bilo koje vukojebine napravio multimilionerom ... biram Yugo i kupanje, pa makar Yugo išao na konjsku zapregu, a ja se kupao u lokalnim rekama, neprijatnog mirisa (o Bože) kako to već neko reče, i ostade živ.

 

Hteo bih, posthumno, da se zahvalim svim Osmanlijama,Habsburgovcima,Obrenovićima,Karadjordjevićima, i drugu Titi ... što su me, na barem neko vreme, spasili tostera, kadilaka, John Deere i ostalih proizvoda  koje su pravili ljudi koji su radili 18h dnevno.

 

Jbt, kakvo ispiranje mozga...

 

 

Edited by ZnajJova
slovo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

tri decenije ma nije malo, da je išta valjala ta Srbija mogla je, bilo je vremena.

Ima ga jos uvek, samo mnogima do pokretanja nije ni stalo, ko ni do železničke stanice u Babušnici, i pruga Srbije....pojam vremena i uloženog truda utapa se univerzalno kosmičko vreme, entropiju zaostatka koji gubi bilo kakav smisao računanja.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Janne240 said:

Ti mrd opet brkas lonce i poklopce...devedesetih sam ja bio student, ali ne onaj koji bi danas sedeo u kabinetu neke vlasti nego onaj koji je studirao i dobio posao u srednjoj skoli. A da sam mogao da dobijem pendrek na mitinzima mogao sam, pa ne kacim odlikovanja ni na forumu...

 

Da sada  pamtimo koja je cena slobode i ne placati je dvaput bili bismo bliži nekom normalnom društvu, naročito bi pomogli Srbiji danas.

Eto vidis da si isti ko onaj starac na mitingu na uscu:"U Tita mi ne diraj!"

:lol_2:

Sta ste uhvatili da palite ove mlade koji mozda imaju malo vizije sta bi mogli da urade, a mi starci im ne damo, posto je bilo bolje. Prst na celo starci!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ZnajJova said:

 

Sve dok imam izbor, raditi 8h, kupati se po morima i banjama i voziti se Yugom, ili raditi 18h da bi nekog seljačeta iz bilo koje vukojebine napravio multimilionerom ... biram Yugo i kupanje, pa makar Yugo išao na konjsku zapregu, a ja se kupao u lokalnim rekama, neprijatnog mirisa (o Bože) kako to već neko reče, i ostade živ.

 

Hteo bih, posthumno, da se zahvalim svim Osmanlijama,Habsburgovcima,Obrenovićima,Karadjordjevićima, i drugu Titi ... što su me, na barem neko vreme, spasili tostera, kadilaka, John Deere i ostalih proizvoda  koji su pravili ljudi koji su radili 18h dnevno.

 

Jbt, kakvo ispiranje mozga...

 

 

 

Ma mrd voli da pokaze kako je njemu super i kako vozi Subaru :s_d:

Imaj razumevanja kolega 🤪

Ima i ovaj drugi sto se hvali da moze da duva kad god hoce :cigar: 

Trolovi zesci...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Eto vidis da si isti ko onaj starac na mitingu na uscu:"U Tita mi ne diraj!"

:lol_2:

Sta ste uhvatili da palite ove mlade koji mozda imaju malo vizije sta bi mogli da urade, a mi starci im ne damo, posto je bilo bolje. Prst na celo starci!

i tako im ne damo tim mladima evo tri decenije, pa su ti mladi  prestali da budu mladi i dalje čabar...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Janne240 said:

Vauuuu

Koju polovinu sveta ste obilazili...7. kontinent? Kada...danas je normalno da i ne znaju naročito nove generacije kad ne postoji.

Pa dobar deo forumasa ovde - necu da ih nabrajam. 

Ja sam jedan od njih. Pola sveta sam prosao! I znam sta govorim! Nas ubedljivo najjaci brend su ratovi 90- tih, Milosevic i sav taj picvajz! I u zadnje vreme pomalo teniseri! Mnogi znaju za sljivovic! I to najvise zahvaljujuci sto ima mnogo nasih ljudi , rasutih po svetu, pa su mnogi nesto pokupili iz druzenja sa nasima! 

 

Link to comment
Share on other sites

Hahaha...nisam naravno idolopoklonik Tita, ali jesam zaista veliki poštovalac revolucije i borbe protiv fašizma.

 

A iskreno cenim i volim Tita, bio je cool, sve vreme, nikakva demonizacija, demitologizacija, debrozovizacija i antilevičarenje nije promenilo sliku o njemu koju sam kao osnovac stekao i ne stidim se toga, ič.

 

Iskreno verujem u mlade i kao profesor ne kudim nove generacije, kudim neka ponašanja normalno, zahtevam veću svest i odgovornost ali prostor za akciju moraju sami da stvaraju jer kako kaže stara poslovica na mladima svet ostaje, koliko im stari ostave. Zato jesam zaista uz mlade generacije ali pre svega da se uključe u meri razuma i izbora za koji mogu da ostvare da ne posustanu i da ne odustanu kada je teško, ali i da ne lete previsoko, jer su zidanja Skadra na Bojani političkog sistema i života u Srbiji itekako skupo plaćena.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Janne240 said:

Hahaha...nisam naravno idolopoklonik Tita, ali jesam zaista veliki poštovalac revolucije i borbe protiv fašizma.

 

A iskreno cenim i volim Tita, bio je cool, sve vreme, nikakva demonizacija, demitologizacija, debrozovizacija i antilevičarenje nije promenilo sliku o njemu koju sam kao osnovac stekao i ne stidim se toga, ič.

 

Iskreno verujem u mlade i kao profesor ne kudim nove generacije, kudim neka ponašanja normalno, zahtevam veću svest i odgovornost ali prostor za akciju moraju sami da stvaraju jer kako kaže stara poslovica na mladima svet ostaje, koliko im stari ostave. Zato jesam zaista uz mlade generacije ali pre svega da se uključe u meri razuma i izbora za koji mogu da ostvare da ne posustanu i da ne odustanu kada je teško, ali i da ne lete previsoko, jer su zidanja Skadra na Bojani političkog sistema i života u Srbiji itekako skupo plaćena.

 

ideopoklonici Tita su ionako za Vučića... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

i tako im ne damo tim mladima evo tri decenije, pa su ti mladi  prestali da budu mladi i dalje čabar...

To sto smo mi zakakili motku, ne znaci da ce i oni. Samo da prestane ovo palamudjenje, "Al'se nekad dobro jelo!" :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darth Bane said:

Pa dobar deo forumasa ovde - necu da ih nabrajam. 

Ja sam jedan od njih. Pola sveta sam prosao! I znam sta govorim! Nas ubedljivo najjaci brend su ratovi 90- tih, Milosevic i sav taj picvajz! I u zadnje vreme pomalo teniseri! Mnogi znaju za sljivovic! I to najvise zahvaljujuci sto ima mnogo nasih ljudi , rasutih po svetu, pa su mnogi nesto pokupili iz druzenja sa nasima! 

 

Naš brend iz devedesetih je antimodel svim generacijama, i nije "naš" brend, nije brend SFRJ. Mislim da ako nečemu sliži ovaj topik onda je to da pokaže po kojim sve stvarima je SFRJ mogla da se pronadje u svetu. Danasnja Srbija treba realno da napravi otklon od tog vremena zaradi sebe, pokaže da može i ume dalje a ne da se neprestano poradja pričom o Kosovu. (zaista ni reč neću dalje o tome).

 

Itekako se znalo za Jugoslaviju minimalno samo oni koji su elementarno poznavali geografiju, itekako znaju oni koji su tada bili neka generacija koja pamti to vreme a naročito svi oni koji su dolazili na letovanje na Jadran, pratili filmove ili čitali naše književnike, o sportu da i ne govorimo, naročito košarkašima, fudbalerima, bokserima,, pa i slikarima i kulturnim poslenicima a par exellance JBT.

 

Ja sam u svet počeo da odlazim tek u ovo novije milenijumsko vreme i mogu ti reći da za Srbiju ne znaju puno...i ako znaju nisu lepe asocijacije, osim DJokovica a ako Srbiju vežu za Balkan i Jugoslaviju, srpski jezik onda ima toga što znaju.

 

Inače sam zadržao svoja jugoslovenska, pre bih rekao nadnacionalno i antinacionalno A/nacionalno usverenja, predstavim se da sam iz Srbije, kako god to nekom izgledalo, ljudima iz naših krajeva je to poznato ljudima, koji su stranci svakome na svoj način manje više, ali daleko od toga da znaju mnogo šta...pojma nemaju, uglavnom.

 

Zahvaljujući svom novinarskom i drugom angažovanju stigao sam do Finske, Norveške,Austrije, Švajcarske, Češke, ...i Slovenije gde sam trenutno na začasnom bivanju, i kroz svet skijumpinga upoznao i normalne i obične ljude...

 

NIsam živeo duže u inostranstvu ni napuštao Srbiju praktično do ove godine, a i ne smatram ovo nekim inostranstvom mada je svako razdvajanje od porodice na duže, ovako kako sada živim, problem druge vrste s kojim se suočavam.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

 

Ma mrd voli da pokaze kako je njemu super i kako vozi Subaru :s_d:

Imaj razumevanja kolega 🤪

Ima i ovaj drugi sto se hvali da moze da duva kad god hoce :cigar: 

Trolovi zesci...

 

 

Subaru? :23:

Kad spomenuh kupanje, river Sava bistra kao najbistriji planinski potok (malo se zamutila od ovih kiša, ali proći će). Blagodeti uništenja industrije  bivše SFRJ, i neizgradnje nove :18:. Da nema ove plastike koja nam dolazi iz zemalja EU uzvodno, dje bi nam bio kraj...

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

To sto smo mi zakakili motku, ne znaci da ce i oni. Samo da prestane ovo palamudjenje, "Al'se nekad dobro jelo!" 🙂

može biti. Dakle smetnja razvoju Srbije koja je , naravno besprekorna, pravoslavna i svakom smislu za uzor je sećanje na bivšu državu gde su Srbi bili ugnjetavani, i to nam sećanje iz nekih razloga ne da da se razvijamo iako smo istorisjki gledano, kao Srbi, uvek bili u pravu, na pravoj strani, pobednici u ratu gubitnici u miru, ali nam je strepnja danas jača od nade, jer nam sećanje i ta mantra da je Tito bio super ne da se ujedinimo, a nedajbože da se Srbi slože - oko Vučića i SNS.

Jebote to tako ide?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Janne240 said:

Naš brend iz devedesetih je antimodel svim generacijama, i nije "naš" brend, nije brend SFRJ. Mislim da ako nečemu sliži ovaj topik onda je to da pokaže po kojim sve stvarima je SFRJ mogla da se pronadje u svetu.

 

Itekako se znalo za Jugoslaviju oni koji su elementarno poznavali geografiju, itekako znaju oni koji su tada bili neka generacija koja pamti to vreme.

 

Ja sam u svet počeo da odlazim tek u ovo novije milenijumsko vreme i mogu ti reći da za Srbiju ne znaju puno...i ako znaju nisu lepe asocijacije, osim DJokovica a ako Srbiju vežu za Balkan i Jugoslaviju, srpski jezik onda ima toga što znaju.

 

Inače sam zadržao svoja jugoslovenska, pre bih rekao nadnacionalno i antinacionalno A/nacionalno usmerenje, predstavim se da sam iz Srbije, ljudima iz naših krajeva je to poznato ljudima koji su stranci svakome na svoj način manje više, ali daleko od toga da znaju mnogo šta...pojma nemaju, uglavnom.

 

Jel se seća neko nemih karti na časovima geografije? U SFRJ naravno.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

Nisu to svi imali. Zavisilo je od profesora/ke.

 

E to nisam znao ...kod mene u školi imali su ih svi. Ne znam da li još uvek postoje. Bili su dobar alat, na temu da iole obrazovani ljudi danas, nemaju pojma gde se šta nalazi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

... ne znam jel` glupo da prenesem moj tekst sa bloga ...

... i tu se krije razlika između moje rodne zemlje i Srbije ...

... partijski aparatčik i sledbenik vođe i jedan i drugi i Mufty i Pavle Savić ...

... a tolika razlika ...

 

Glupo je.

Ne znam koja je tvoja 'rodna zemlja', no pogledaj sta ti pise u dokumentima. Podseti se.

Sto se tice muftije koji je isti partijski aparatckij i sledbenik vodje kao sto je bio i P. Savic - cini mi se da ce i mufty posle nekog vremena biti odbacen kao o Savic.

Nema tu tazlike.

 

No, nimalo mi nije zao - umesto da su se bavili svojim poslom - lomatali se po 'partijskoj dzungli' a to ne sluti na dobro.

Biti, kako su mnogi tvdrili, naucnik svetskog glasa, perpektive i otici u sumetinu da budes sifrant - pa nije ni zasluzio bolje od humoreske 'Vojko i Savle'.

Kao i obicno - 'sistem' mu je naplatio punu cenu. Ne toliko 'sistem', koliko jadne i bedne prisipetlje / paraziti koji se uvek slepuju uz 'sistem'. Nisu 'sistem' svecane govorancije i 'svetle ideje',  vec upravo ta zgadija, lrvopije koje koja sve zaseru i zbog koje mi je taj 'sistem' uvek bio odvratan. On nikako, ni pod kojim uslovima nije mogao biti bolji!

 

A vrele fantazije i jastuk mokar od suza - ostavljam drugima.

:64:

 

...

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...