Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Da, ali nisu bili samo bonovi bili dovoljni da bi se vozilo. Trebalo je imati para i "ubosti" pumpu na kojoj ima goriva....a redovi gde se "namiriše" da treba da pristigne cisterna. Stane neki vozač cisterne na Ininoj pumpi kod KPD-oma, vraćao se negde sa juga, prazam, da ode čovek do toaleta. Cisterna prazna, ali u roku od 10 minuta, formirao se red od 200 vozila. Kakav internet, kakvi bakrači i sms-ovi....informacije su putovale brže od 1000 mb/s
O tome ja i pričam, nenormalna država. Treba da kupiš bonove, nađeš pumpu na kojoj ima gariva, znaš pumpadžiju koji će da ti sačuva gorivo, idr. Valjda nisam propustio nešto. Mi smo svi bili istraživači, zbog svake gluposti.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nestašice benzina pamtim u ratno doba...ne u SFRJ, tad znam da je bilo par nepar...a što se nestašica tiče, kad je krenuo šverc goriva, stizao je onaj žuti smudjavi benzin iz Rumunije, kupovao si ga na ulici gde vidiš da visi neki balon... a redovi na pumpama su bili kilometarski i tu si mogao da natočiš kad na gurku doteraš auto.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

... ta kriza 80-e je bila start narodne korupcije, posto su svi dobijali 40 l mesecno, a mnogi nisu vozili, tako da je preprodaja bonova cvetala. To su te sitne stvari koje hrane kriminal ...

 

Normalno.

Jos onda se moglo cuti - kako to svima isti broj litara kad komsija ima 'ficu' a ja 'asconu'?

(to je, valjda, vec bilo -90-ih')

 

A '80-ih su se mogli kupiti i 'devizni bonovi' (u inostranstvu) koje su svi jurili. Otac bi mi poslao za more / pecanje na Dunavu, pa nije bilo frke. Btw, davalo se po 5l i za 'vanbrodski motor'. Morao si doneti racun / dozvolu za camac. A i usluge su se naplacivale u 'bonovima'.

Bio sam na nekom pecanju na Dunavu, pa se spremam da odem do Milanovca, da razgovaram telefonom, da me malo prodje 'kamp' samoupravljanje, budalastine, agresija u navrat-nanos prikupljenoj grupi, neke sitne pecaroske surevnjivosti i da na miru popijem hladno pivo. Kad svi navale - ides u Milanovac? Kupi mi ovo-ono, evo ti pare ... izvini ali nemam benzin. Samo ti daj spisak i pare, a za gorivo ne brini. 

Nekako se bilo namestilo da kuvanje bude po dezurstvu, kako se dogovorimo, kad ne lezi vraze, moje spagete na italijanski nacin se ne dopadaju nekim likinjama - zasto u njih trpam travke i zacine? Ono svi utihnu, bili su staro drustvo, gde ja serbez cool kazem - a sto ti ne bi shopala gotova jela '29 novembar' u sopstvenom chadoru, ako ti se ne dopada moje kuvanje, a ne volis da kuvas?

(neka umisljena likinja koja je kinjila svog frajera, pa mislila - moze i druge. Ovi joj oprastali - zalili druga)

 

I tu je bilo neminovnih razgovora oko 'narodne korupcije' kako ovom dali, a onom nisu dali, kako je nepravedno i sl.

:ajme:

 

Ciscenje ribe 3.jpg

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

...e4-guy,Marković je došao prekasno.Njegova ideja sa radničkim dioničarstvom je

lijepa za pročitati ali izuzetno loša u praksi.Što je to biti dioničar treba znati.To nije samo nekakovo

pravo nego i obaveza.Preporučam ti da pročitaš memoare Milke Planinc ili Raifa Dizdarevića,možda

onda dobiješ nekakov zor o našim zajedničkim osamdesetim.Zamisli,jedan partijski aparatčik

Milka Planinc nekon godinu dana na dužnosti predsjednice SIV dolazi do zaključka da je jedini 

izlaz iz onih teškoća tržišna privreda.Jasno,to su gurui iz CK stopirali,ona nudi otavku koju gurui 

ne prihvačaju jer bi to bilo prvi puta da predsjednik SIV daje ostavku.Kao disciplinirani vojnik partije

ona povlači ostavku ali ostatak mandata SIV vegetira.Nasljeđuje ju najžešči kritičar iz redova gurua i sve njezine

preložene mjere izokreće u potpuno suprotnom smjeru.Nakon dvije godine,jasno,sve je u državi još gore,

guru Branko Mikulić se vraća na ono što je predlagala Milka ali sve je otišlo k vragu.Daje Ostavku i nasljeđuje ga

Marković.To su ti ukratko osamdesete.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mladenvzz said:

...e4-guy,Marković je došao prekasno.Njegova ideja sa radničkim dioničarstvom je

lijepa za pročitati ali izuzetno loša u praksi.Što je to biti dioničar treba znati.To nije samo nekakovo

pravo nego i obaveza.Preporučam ti da pročitaš memoare Milke Planinc ili Raifa Dizdarevića,možda

onda dobiješ nekakov zor o našim zajedničkim osamdesetim.Zamisli,jedan partijski aparatčik

Milka Planinc nekon godinu dana na dužnosti predsjednice SIV dolazi do zaključka da je jedini 

izlaz iz onih teškoća tržišna privreda.Jasno,to su gurui iz CK stopirali,ona nudi otavku koju gurui 

ne prihvačaju jer bi to bilo prvi puta da predsjednik SIV daje ostavku.Kao disciplinirani vojnik partije

ona povlači ostavku ali ostatak mandata SIV vegetira.Nasljeđuje ju najžešči kritičar iz redova gurua i sve njezine

preložene mjere izokreće u potpuno suprotnom smjeru.Nakon dvije godine,jasno,sve je u državi još gore,

guru Branko Mikulić se vraća na ono što je predlagala Milka ali sve je otišlo k vragu.Daje Ostavku i nasljeđuje ga

Marković.To su ti ukratko osamdesete.

...i oni su kao i svi potonji, kad stignu do zida, davali ostavke, o odgovornosti se uglavnom samo raspravljalo, poslovično, vrteška bez prestanka, partokratija.

Link to comment
Share on other sites

...Jane pričam isključivo o periodu trajanja zajedničke nam države,kojoj je

zadnji naziv bio SFRJ.Ne interesiraju me nekakove teoretske rasprave nego 

praksa.

Znaš,kad baš spominješ teoriju,to me podsjetilo na jedan,navodno,ruski vic

koji je osamdesetih bio aktuelan.

Pitanje je bilo da li je moguća kontrola rađanja u socijalizmu.Odgovor je bio,

u teoriji je moguća ali će u praksi naići na teškoće jer su sredstva za proizvodnju u 

privatnim rukama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Polako, polako ima da se sete i oni sto su bas negde u to vreme morali tetki po lek, pa su propustili sve lose stvari u tom sistemu, a samo se secaju kako nam je bilo lepo i kako smo gledali Evroviziju :classic_smile: isli na odmore u radnicka odmaralista....

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mladenvzz said:

...Jane pričam isključivo o periodu trajanja zajedničke nam države,kojoj je

zadnji naziv bio SFRJ.Ne interesiraju me nekakove teoretske rasprave nego 

praksa.

Znaš,kad baš spominješ teoriju,to me podsjetilo na jedan,navodno,ruski vic

koji je osamdesetih bio aktuelan.

Pitanje je bilo da li je moguća kontrola rađanja u socijalizmu.Odgovor je bio,

u teoriji je moguća ali će u praksi naići na teškoće jer su sredstva za proizvodnju u 

privatnim rukama.

😄 i teorija i praksa jedno bez drugog ne može, pa i kad je kontrola radjanja u pitanju. 😄

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mladenvzz said:

...još samo da dodam i onda završavam sa svojim javljanjima.

Par nepar sistem je uvela vlada kojoj je na čelu bio Veselin Đuranović.

Milka Planinc je umjesto  par nepar sistema uvela bonove.

aj dok se ne odjaviš, bez zezanja jel možeš redom da se setiš svih predsednika od 80 do devedesete...Milka Planinc, Branko Mikulić, Josip Vrhovec, Raif Dizdarević...kako beše ide...Veselin Djuranović..

Link to comment
Share on other sites

...jane,zlato moje,miješaš predsjednike SIV i Predsjednike Predsjedništva SFRJ.

Predsjednici SIV su bili Đuranović,Planinc,Mikulić,Marković.

Prvi predsjenik Predsjedništva nakon smrti JBT je bio Lazar Koliševski a zadnji

Stjepan Mesić.Između ih je teško nabrojati jer su imali jednogodišnje mandate.

Bili su tu i Borisav Jović i Stipe Šuvar i kao prvi koji nije bio član SKJ Janez Drnovšek,itd.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mladenvzz said:

...jane,zlato moje,miješaš predsjednike SIV i Predsjednike Predsjedništva SFRJ.

Predsjednici SIV su bili Đuranović,Planinc,Mikulić,Marković.

Prvi predsjenik Predsjedništva nakon smrti JBT je bio Lazar Koliševski a zadnji

Stjepan Mesić.Između ih je teško nabrojati jer su imali jednogodišnje mandate.

Bili su tu i Borisav Jović i Stipe Šuvar i kao prvi koji nije bio član SKJ Janez Drnovšek,itd.

 

MIslim da to nije tacno.

 

In 1989, Stane Dolanc, the Slovenian representative to the collective presidency of Yugoslavia, retired. The Slovenian Communist Party, aware of upcoming democratisation, decided to organize elections between two candidates for the position. Drnovšek, until then rather unknown to the public, defeated Marko Bulc, the Party's preferred candidate.

The Communist leaderships of other Yugoslav republics did not agree with this new way of selecting the representative to the Collective Presidency, so the Slovenian Republic Parliament had to confirm the result of the elections. Drnovšek served as chairman of the Collective Presidency from 1989-90. While he was chairman of the presidency, he was also chairman of the Non-Aligned Movement and the commander of the Yugoslav People's Army.

Until the end of communist rule he was an active member of the Communist Party.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ja sam siguran da ovo nije u koliziji sa moderatorskim upozorenjem. Jeste licno obracanje, ali je obostrano, a i dalje je u okviru teme - SFRJ.

Ti se bavis prosvetom, ako sam dobro razumeo - predavanjem sociologije, u Sloveniji, kao gost-profesor.

 

To je jako lepo. Van sumnje je da si ti za to vrlo kvalifikovan i moguce vrlo cenjen, ugledan predavac. To je jedno.

 

Ali sasvim drugo je ……. vidis, mi, ako se neko ne slaze neka se izuzme, uopste nismo impresionirani. Ne vidim nijedan razlog da ti se zahvaljujem, cak mi je taj zahtev smesan i nerazuman.

 

Dacu ti primer …… forumski odnos gospodina Yoyogija i mene je vrlo opterecen neslaganjima vec deceniju, cak sa elemetima netrpeljivosti, da ne kazem mrznje kod njega, jer je on to shvatio previse licno. Medjutim, njegova profesionalna karijera je vrlo respektabilna, za mene recimo neuporedivo jaca, cenjenija od tvoje. A vidis, nista ja to ne zarezujem, mi smo ovde potpuno ravnopravni, diplome, titule, karijere, zaradjeni novac - ovde ne pomazu puno. Samo ono sto napises se racuna.

 

Naprotiv, ti cak imas jednu vrlo otezavajucu okolnost …… dolazis sa fakulteta koji se, kao i svi drustveni fakulteti u SFRJ, intenzivno bavio indoktrinacijom ….. umesto edukacijom.

 

Pa da te podsetim da je tvoj kolega, profesor sociologije, bila i mirjana markovic ……. grobar SFRJ.

 

Oprosti, ali, nazalost, primecujem i dosta slicnosti u razmisljanju.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

YU rock nije nikada bio svetski rok, jer niko u svetu ne zna za njega, osim nas. Neki sasvim drugi muzicki pravci jesu postigli odredjeni uspeh koji bi se mogao nazvati svetskim.

Ajd da odgovorim....mada i ne moram, nije mi stalo mnogo...

 

Ma naravno nisam ja isticao kompetencije da bi neko bio manje ili vise impresioniran ili sabijen u diskusiji, a jos manje da bi se neko pozivao na moderaciju ako je iritiran i želi da ima podršku iste, već da mi je tema bliska ali ne kao jedina tema već jedna od mnogih...

 

Zastupam svoj stav i mišljenje i nikog na to ne obavezujem, ako je ono suprotno od onog što neko smatra ispravnim ili želi da bude jedino ispravno i pobedi u nekoj diskusiji, može  o tome da obaveštava moderatore, kad već ne ume da iznese i obrazloži svoje, ne zameram. 😄

 

Ko se slaže ok, ko se ne slaže isto ok.

 

To kakvu ko karijeru ima nema veze s tim šta misli (a može da ima) i sigurno to nisam izneo radi poredjenja niti mi je stalo da budem nekome parametar, koji služi za poredjenje.

 

Za Filozofski to nije tačno, često je bio trn u oku vlasti i mnogi profesori su odatle isterivani.

 

Kako me ne podsetiš na neke ozbiljnije i meni poznate sociologe od kojih sam učio...moje profesore Sretena Petrovića, Sretena Vujovića, Aljošu Mimicu, Silvana Bolčića, Petra Opalića, Dragana Radulovića, Danila Mrkšića, D. Mićunovića...

 

MM kao ni Danilo Ž. Marković, nije bila sa FIlozofskog fakulteta i nema nikakvih sličnosti u razmišljanju osim što se na pomen socijalizma kao anateme javljaju takve asocijacije kod onih koji o tome diskutuju sa stereotipnim stavovima i poistovećuju ih sa dogmatama.

 

Inače ne znam zaista da je ona bila grobar SFRJ, to je novost za mene, znam da je pokojna.😉

 

 

 

Edited by Janne240
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, mladenvzz said:

...jane,zlato moje,miješaš predsjednike SIV i Predsjednike Predsjedništva SFRJ.

Predsjednici SIV su bili Đuranović,Planinc,Mikulić,Marković.

Prvi predsjenik Predsjedništva nakon smrti JBT je bio Lazar Koliševski a zadnji

Stjepan Mesić.Između ih je teško nabrojati jer su imali jednogodišnje mandate.

Bili su tu i Borisav Jović i Stipe Šuvar i kao prvi koji nije bio član SKJ Janez Drnovšek,itd.

hahah, hvala, aj potrudi se kad nadješ vremena, daj  nam taj redosled zaista me zanima, mislim i na predsednike vlade-SIV saveznog izvršnog veća i na Predsednike predsedništva...ovi potonji su mi poznatiji. Koliševski pa redom...Brkam ih a mrzi me da ih čeprkam po netu. 😄

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Dosli smo do toga da je jasno koliko je imbecilan koncept SFRJ bio, a sada hocemo prozivke, kojim redosledom je zemlja sistemski unazadjivana. Dobro bre, jasno je da je svima mladost jedan od lepsih secanja, ali se ona ne moze vezati za bilo koji sistemski sklop. Jednostavno najsladje su nam bile tresnje koje smo kao klinci krali od komsija. Ja ne mogu da zaboravim dudove, koji su bili posadjeni ispred Jugosloveskog Dramskog Pozorista, koje smo onako prasnjave od gradske prljavstine tamanili, ali ti dudovi nemaju veze sa debilitetom usiljene bede prema svima. Ideja da svi budu podjednako bedni je u najmanju ruku zla, a protiv zla se treba boriti.

Bedan, pripisujem nekome ko mora da stedi bar 6 meseci da bi kupio masinu za ves.

Toliko.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mladenvzz said:

...još samo da dodam i onda završavam sa svojim javljanjima.

Par nepar sistem je uvela vlada kojoj je na čelu bio Veselin Đuranović.

Milka Planinc je umjesto  par nepar sistema uvela bonove.

Izvini, ali bas zbog tvoje price da si bio tamo kad mi neki nismo, jedno pitanje.

Tokom zivota u prici sa nekim ljudima koje su imali to iskustvo, i citanjem, stekla sam utisak da je postojao neki period krajem 60tih kada je postojala mogucnost da se buduca katastrofa spreci. Tj da se SFRJ preorijentise na demokratiju i trzisnu ekonomiju, da je postojalo polticke volje, da je tu bilo nekih ideja koje ipak nisu dobile podrsku.

Pa smo zavrsili sa nakaradnim socijalizmom.

Interesuje me da li je moj utisak tacan.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Janne240 said:

Sledi, šta drugo reći i danas smo bedni...za tih 6 meseci.

Ja mislim da je Mrd optimista sa 6 meseci, ali tacni brojevi nisu ni bitni.

Poenta nase rasprave nije ni bila da li je ovo danas lose, svi su svesni da jeste.To i dalje ne znaci da je SFRJ bila dobra.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Constantin said:

 Malo skrećete temu sa neko, sasvim uobičajene, nostalgije za prošlim vremenima i imam utisak da, pojedinci, koji su uzeli sudbinu u svoje ruke, u želji za kvalitetnijim životom, malo preteruju s tim, ubeđujući ostale da su se grdno zajebali što su ostali ovde. Svakom svoja sreća i ko kako zna i ume. Rekoh ranije....meni je možda za sreću dovoljan "tristać" neko opet računa da je Ševi crta ispod koje neće da ide. Neko opet nije hteo d auživa u domaćoj hovnjivoj kafi, ništa osim Moke. Ja volim kaficu, ali ne volim da pijem sam, meni je bitnije društvance uz kafu. Ne znam da li sam te udavio ili ti približio i pojasnio svoj stav.

Vidis meni je sasvim svejedno da li je neko otisao ili je odlucio da ostane. I to ostajanje je nekada imalo prednosti. Eto nekoliko mojih vrsnjaka vec 20 godina u pemZiji, pa se jos zale da im je mala  peMzija sa tih 10tak godina radnog staza.Svako je izabrao onakav zivot kakav zeli, sto vazi i na nivou drzave. Se secas onog grafita iz 90thi 'glasaliste sada gladujte"? E tako je i u zivotu. Meni samo smeta kada neko krene da mi se zali kako je meni lako , a eto mogli si u oni kao ja , ali jbg, zena, svastika, majka, uza i sira rodbina.

Ovo sa tristacem ne samo da objasnjava da je sreca relativan pojam, vec i to zasto su neke drzave zadnjih cetrdeset godina napredovale, a mi tavorimo isto toliko. Denis je spomenuo Hyundai Pony , koji se ovde pojavio kada i Yugo, a po mnogima je bio i gori auto od Yuga. Ja sam se negde polovinom 90tih zajebao i kupio koreansku verziju Opel Kadeta pod imenom Passport Optima. Lepo mi je govorio stariji i pametniji brat da to nema veze sa Opelom, ali ja siguran, gde bre Opel moze da bude los. I tako sam narednih par godina uopznao manje vise sve mehanicare u kraju u kojem sam ziveo. To je takav sit od auta bio da su diskovi znali da se pojedu za manje od godinu dana.

Siguran sam da si video kako izgledaju koreanski automobili danas, kao i vecina drugih stvari koje oni proizvode. Pored toga da za srecu nije potrebno puno, kod nas postoji jos jedan problem , a to je nevidjen nivo arogancije prema drugim  zemljama i narodima. Koreanci su uvek ozbiljno uzimali sve primedbe koje su im stizale od kupaca, dok je Zastava to uredno arhivirala, uz komentar koji ce im quratz AC kada mogu da otvore prozor.Jbg glupi Ameri ne mogu bez ACa , a kada im se polomi rucica za prozor ima da radi stalno.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Mozda da je SFRJ bila pod SSSR cizmom, onda bi i jedva docekala da se oslobodi tog sistema. Mislim da ces tu naci razliku, od toga kako su oni usli u taj sistem i kako su izasli. Za razliku od Balkana. 

Cisto sumnjam da Cesi govore eh kako se lepo zivelo u socijalizmu, ili Rumuni

Neces verovati , ali ima ih!!???!

Moji prijatelji ali starije generacije , oko 70 godina, malo - malo pa zal za "socijalizmus"!!! Pre bih i to nazvao "zal za mlados'" - ali ajde, necu da ih uvredim jer su ipak stariji ljudi. Kod mladjih - pa cak i onih srednje generacije toga nema! Jer secam se dobro koja su oni beda bili kad su dolazili na letovanje na Jadran! Pa i to im bilo dozvoljeno samo svake pete godine!! 

Apropo Jugoslavije .... ostavimo na momenat "drugu" Jugoslaviju - a sta je bilo sa prvom??? Takodje se raspala u krvi u Ii sv ratu! To nije funkcionisalo ni 10 godina! Pa je kralj Aleksandar morao da uvede " kraljevu diktaturu". I to je platio zivotom! Te je knez Pavle nakon toga morao da odobri formiranje "Banovine Hrvatske"! I na kraju se raspala nakon samo 12 dana ratovanja protiv Svaba!! Nakon toga je usledio krvavi raspad - svi znamo sta se desavalo tolom II sv rata.

Druga Jugoslavija : neko rece " opstaje ono sto ima ko da finansira"! Bila je finansirana od strane Zapada zbog onog Titinog "Ne" Staljinu!!! I onda je Zapad tu imao interes da " gruva" kredite! Inace u suprotnom ne bi " dobacila" ni do 1970 godine! Toliko je bilo antagonizama. 

To nije imalo sansi da dugorocno opstane. 

Pa videli smo i onaj nesrecni pokusaj "Trece Jugoslavije"? Savez - gotovo konfederacija izmedju Srbije i C. Gore nije prezivela??? I to do razdvajanja je doslo 6 godina nakon Milosevica - da neko ne pomisli da je do razlaza doslo zbog njega. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

! Bila je finansirana od strane Zapada zbog onog Titinog "Ne" Staljinu!!! I onda je Zapad tu imao interes da " gruva" kredite! Inace u suprotnom ne bi " dobacila" ni do 1970 godine! Toliko je bilo antagonizama. 

To nije imalo sansi da dugorocno opstane. 

Tita  nije rekao ne Staljinu, vec je bilo obrnuto.:classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJORDJE said:

Tita  nije rekao ne Staljinu, vec je bilo obrnuto.:classic_smile:

Kojekude, ali je poanta da je na tome avanzovala! Inace ne bi opstala ni toliko dugo! Tita bi mozda zavrsio kao Causesku jos negde '68???

Eto smem ruku u vatru da stavim, da se kladim u 10 000 juana, da Jugoslavija ne bi opstala i da nije bilo Milosevica!!! Da je u Srbiji pobedio nesrecni Stambolic onomad. Bila bi prvo nekakva labava konfederacija - pa raspad! 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJORDJE said:

Meni samo smeta kada neko krene da mi se zali kako je meni lako , a eto mogli si u oni kao ja , ali jbg, zena, svastika, majka, uza i sira rodbina.

 

Upravo si mi dao slagvort da pojasnim moj komentar Constantinu za "nemoj da mi kazes lako je tebi" a radi se upravo o tom slucaju (koji mi je delovalo kao pogresno shvacen).

Naidjes tako na poznanike, prijatelje, pa krene kako si ti...pa kad kazes ja tu i tu, oni ti pojasne zasto su izabrali da ostanu (zena, svastika itd), cesto je to ponuda,, a ti probas da ponudis eto neke svoje probleme, po fazonu ma ok svi mi imamo problema, i odgovor bude "ma lako je tebi".

 

Jos uvek mi nije jasno kako je meni lako, zasto su mi upravo objasnili da je njihov izbor tezi, i sta u stvari treba da odgovorim na to. Da li treba da saosecam kako je meni lako, ili da se bunim?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...