Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

29 minutes ago, A sad said:

Nista bez Majki.  

 

Tako je, Majke ….. a kada govorimo o hrvatskoj rok muzici, koju sam nekako i ja vise uvazavao od ostatka SFRJ, ja uvek ime Drago Mlinarec izgovaram sa postovanjem. 

 

Slozio bih se sa HB, ali pre 30 godina, kada sam bio mlad i nisam znao znacenje reci tolerancija. :classic_biggrin: Danas nikako ne bih nazvao pop-rock grupu Parni Valjak - sranjem. To su veliki profesionalci, dobri tamburasi, u uzoj konkurenciji za najbolji pop-rock band iz SFRJ. Otprilike YU- Aerosmith. Nije da sam ljubitelj pop zvuka, ali je to cinjenica. Kazaliste vec dugo vremena nije cak ni pop, to je neki folk-pop …. ostaje da su negde krajem sedamdesetih medju prvima poceli sa novim zvukom, da ne kazem valom.

 

Hrvatski pop je medjutim dominirao. Generalno bih mogao reci da je stoga HR scena bila najjaca kao i TV program. Za razliku od filma recimo.

 

Generalno, nasi ljudi ne razmisljajuci previse vole da kazu kako smo imali najbolju rok muziku posle Amera i Engleza, pri cemu uglavnom nisu u stanju nabrojati 5 evropskih bandova ….. a bilo ih je million :classic_biggrin:. nasa muzika jeste bila solidan original falsifikata …….. ali to naravno nema veze, slusali smo je, neko manje, neko vise … bila je takva kakva je bila. Ipak je to samo R'n'R ….. pa makar i seljacki, pastirski, opancarski, balkanski, vukoyebinski ….. bio je R'n'R. Niti mu treba praviti spomenike, niti ga vuci kroz blato.

 

Cinjenica je da se nije bas primio medj' socijalistickim narodom, mnogi su se samo pomodno folirali I konacno jedva sacekali da crkne R'n'R kako bi se vratili svojoj izvornoj cobanskoj muzici …. i navikama. 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites


 Svi se mozemo sloziti da je na zapadu bilo bolje....

 

 Ali dali balkanska plemena mogu uopste bolje od tog sta smo imali u SFRJ ???   Dali su uopste sposobni za neki bolji sistem od onog sto smo imali ?

 

Mislim da je ovo vreme nakon raspada SFRJ pokazalo da nisu...  Sem Slovenaca niko ne zivi bolje nego sto je ziveo u SFRJ... i to su cinjenice

 

CInjenica je da je 80ih npr kompjuter Comodore 64 ili ZX Spectrum bio trostruko cak i cetvorostruko skuplji nego npr u Minhenu, ne bi li se zastitili domaci pokusaji proizvodnje takvih kompjutera , ali se ipak moglo i po toj ceni priustiti..  Malo sposobniji gradjani su mogli i otici u Minhen i kupiti ga , pa sa placenom carinom od skoro 100%  opet je bilo jeftinije nego kod nas...

 Znam , reci cete... pa i danas se od plate moze zaraditi za kompjuter u EX YU... ali bih napomenuo da su u ono vreme kompjuteri isli po 1000 maraka sto je ekvivalent 1000 i kusur evra danas...   e pa danas ne mogu bas mnogi priustiti kompjuter od 1000 evra....

 

Drugo.... 2 clana porodica  je od plate mogla da priusti auto-  istina Z101 ali bi to bio ekvivalent danasnjem Puntu ili slicnom autu,  mogla je priustiti da zida kucu  i mogla je ici na letovanje na more ili Ohrid ili slicno..  istina ne u hotel sa zvezdicama nego u radnicka odmaralista ali se islo....

 Danas da to sve moze da priusti jedna porodica istovremeno , bi najverovatnije morala da se bavi nekim kriminalom  ili svercom u najmanju ruku...

 

 U principu je u svemu tome bilo dobro...  Izvozilo se oruzje , hrana i gotovi prehrambeni proizvodi, devize su stizale od turizma, stizale su od nasih koji su radili po Iracima , Libijama i Kuvajtima.... Ostala industrija i privreda je izvozila u manjoj meri i uglavnom bila orjentisana na unutrasnje domace trziste koje je ipak imalo 22 + miliona stanovnika i nije bilo ni tako malo...

  Jedini i mozda i glavni problem u svim tim fabrikama, i svemu ostalom privrednom je bila prezaposljenost kadrova i to onih birokratskih neproizvodnih...  gde je cesto upravna zgrada bila veca od hala gde se proizvodi....  to je ono sto nije valjalo

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Doc Holiday said:


 Svi se mozemo sloziti da je na zapadu bilo bolje....

 

 Ali dali balkanska plemena mogu uopste bolje od tog sta smo imali u SFRJ ???   Dali su uopste sposobni za neki bolji sistem od onog sto smo imali ?

 

Ja koliko vidim Poljaci, Cesi, Madjari se ne bune, nemaju razloga, a kaskali su 20-30 godina ……. ne znam odakle uopste takvo pitanje?


Ko moze/ume/zna - bice. Ko ne moze ……. bice to dobra velika obradiva povrsina :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Doc Holiday said:

 Ali dali balkanska plemena mogu uopste bolje od tog sta smo imali u SFRJ ???   Dali su uopste sposobni za neki bolji sistem od onog sto smo imali ?

Mislim da je ovo vreme nakon raspada SFRJ pokazalo da nisu...  Sem Slovenaca niko ne zivi bolje nego sto je ziveo u SFRJ... i to su cinjenice

 

Znaci cinjenica je da mogu bolje, posto si sam priznao da je Slovenija daleko od SFRJ , a ja bih tu dodao i Hrvatsku. I CG ide prema tom drustvu. Ko je bio u CG 80tih i ode danas moze da vidi razliku.

24 minutes ago, Doc Holiday said:

CInjenica je da je 80ih npr kompjuter Comodore 64 ili ZX Spectrum bio trostruko cak i cetvorostruko skuplji nego npr u Minhenu, ne bi li se zastitili domaci pokusaji proizvodnje takvih kompjutera , ali se ipak moglo i po toj ceni priustiti..  Malo sposobniji gradjani su mogli i otici u Minhen i kupiti ga , pa sa placenom carinom od skoro 100%  opet je bilo jeftinije nego kod nas...

 Znam , reci cete... pa i danas se od plate moze zaraditi za kompjuter u EX YU... ali bih napomenuo da su u ono vreme kompjuteri isli po 1000 maraka sto je ekvivalent 1000 i kusur evra danas...   e pa danas ne mogu bas mnogi priustiti kompjuter od 1000 evra....

Ovo je totalno konfuzno.Prvo mi nismo imali nikakvu industriju kucnih racunara da bi se ona stitila carinama. Carine su se i onda koristile za punjenje budzeta, kao sto se koriste i danas.Cena PC-ja opada svake godine, tako da to neko poredjenje sa platama , kursom, kupovnom moci nema nikakvog smisla.

 

24 minutes ago, Doc Holiday said:

Drugo.... 2 clana porodica  je od plate mogla da priusti auto-  istina Z101 ali bi to bio ekvivalent danasnjem Puntu ili slicnom autu,  mogla je priustiti da zida kucu  i mogla je ici na letovanje na more ili Ohrid ili slicno..  istina ne u hotel sa zvezdicama nego u radnicka odmaralista ali se islo....

 Danas da to sve moze da priusti jedna porodica istovremeno , bi najverovatnije morala da se bavi nekim kriminalom  ili svercom u najmanju ruku...

Znaci mogli su sve to da priuste ali ne i decu.😄

Da vidimo da li je bas tako. Prosecna radnicka plata je 88me pala na nekih $170, sto znaci da su sa $340 mesecno mogli sve to da priuste.😃 Mislim, odrasli smo ljudi....

24 minutes ago, Doc Holiday said:

 Izvozilo se oruzje , hrana i gotovi prehrambeni proizvodi, devize su stizale od turizma, stizale su od nasih koji su radili po Iracima , Libijama i Kuvajtima.... Ostala industrija i privreda je izvozila u manjoj meri i uglavnom bila orjentisana na unutrasnje domace trziste koje je ipak imalo 22 + miliona stanovnika i nije bilo ni tako malo...

  Jedini i mozda i glavni problem u svim tim fabrikama, i svemu ostalom privrednom je bila prezaposljenost kadrova i to onih birokratskih neproizvodnih...  gde je cesto upravna zgrada bila veca od hala gde se proizvodi....  to je ono sto nije valjalo

Pa i sada se izvozi. Evo imas Knjaz Milos u Kanadi i Americi, zastavine puske pucaju po Siriji i Jemanu samo tako.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Que?  

 

Ja nisam stekao utisak da je u Hr uopste bilo RNR-a i cini mi se da je srbijanska beogradska scena bila daleko kvalitetnija, od Mileta Lojpura do EKV.

 

Iz Cro smo dobili Azru, Haustor i KUD Idijote od rijetkih sto je valjalo, ostalo su nekakva Prljava Kazalista i kojekakvi Parni Valjci i slicna sranja. 

 



Que pasa, no te gusta algo? Sta ne razumes?

To sto si ti selektirao sto se tebi dopadalo je tvoja stvar. CRO je bila svetlosnim miljama ispred Srbije po pitanju rok muzike.
 
Zaboravio si, kada si govorio o srbijanskoj muzici, na Brenu, Kebe, Sabane Saulice i slicnu turbo folk ekipu.
Rock muzika je bila u cosku srpske muzicke scene.
 
 
Edited by McCarthy
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, e4_guy said:

Majke su relativno mlad bend, ali svakako zaslužuju da se nađu na nekoj listi, jedan od bendova iz Cro čija muzika ima dušu.

 

Pa zavisi kako se gleda. Prvi album su izdali tek 1988, ali su svirali dosta dugo pre toga.

 

Cak i Hladno Pivo je nastalo i sviralo u exYU iako su prvi album izdali dosta kasnije. Oni jesu mlad bend sto se exYU tice. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DJORDJE said:

Znaci cinjenica je da mogu bolje, posto si sam priznao da je Slovenija daleko od SFRJ , a ja bih tu dodao i Hrvatsku. I CG ide prema tom drustvu. Ko je bio u CG 80tih i ode danas moze da vidi razliku.

Ovo je totalno konfuzno.Prvo mi nismo imali nikakvu industriju kucnih racunara da bi se ona stitila carinama. Carine su se i onda koristile za punjenje budzeta, kao sto se koriste i danas.Cena PC-ja opada svake godine, tako da to neko poredjenje sa platama , kursom, kupovnom moci nema nikakvog smisla.

 

Znaci mogli su sve to da priuste ali ne i decu.😄

Da vidimo da li je bas tako. Prosecna radnicka plata je 88me pala na nekih $170, sto znaci da su sa $340 mesecno mogli sve to da priuste.😃 Mislim, odrasli smo ljudi....

Pa i sada se izvozi. Evo imas Knjaz Milos u Kanadi i Americi, zastavine puske pucaju po Siriji i Jemanu samo tako.

 

Sloveniju sam namerno izuzeo... Hrvatska i Cg imaju vece plate ali je pitanje koliko je kvalitet zivota bolji nego tad... mislim na troskove zivota...

 

moja greska... trebao sam napisati 4 oro clana porodica... znaci sa decom

sto se tice 88'   to je bilo vec sumrak celog sistema... i porast nacionalizma i raspad..

 

izvozi se ali ne u toj meri...   Negde je bio tekst ( pri tom ne mislim na Informerolike sajtove ) da je cak i sama Slovenija tek sad  nedavno dostigla  BDP  koji je imala pre raspada...   o ostalima da ne pricamo

 

@Denis Jasharevic  mislim na balkaneze a ne na daleko civilizovanije narode kakvi su Poljaci i Cesi

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, McCarthy said:



Que pasa, no te gusta algo? Sta ne razumes?

To sto si ti selektirao sto se tebi dopadalo je tvoja stvar. CRO je bila svetlosnim miljama ispred Srbije po pitanju rok muzike.
 
Zaboravio si, kada si govorio o srbijanskoj muzici, na Brenu, Kebe, Sabane Saulice i slicnu turbo folk ekipu.
Rock muzika je bila u cosku srpske muzicke scene.
 
 

 

 

Tja. Kada se tice prepoznavanja kvaliteta, mislim da si u pravu, a kad su bendovi u pitanju ima dobrih sa obe strane. Mada je to sve stvar ukusa.  Beograd i Sarajevo su vise drzali do narodnjaka.

 

Alternativa je uvek najvise razumevanja nalazila u Sloveniji. EKV je svoje prve albume izdala u Ljubljani. Paket Arnzman je izdao Jugoton. Meni su od Hrvata ostali uz Azra, Haustor i Film, a videli su i KUD idioti, Skloniste. Ali i u Beogradu je bilo odlicnih bendova tipa EKV, Orgazma, Brejkersa i DLM i Jarbola tokom devedesetih. DLM je imao fantasticne svirke po klubovima tada. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Doc Holiday said:

 

Sloveniju sam namerno izuzeo... Hrvatska i Cg imaju vece plate ali je pitanje koliko je kvalitet zivota bolji nego tad... mislim na troskove zivota...

 

moja greska... trebao sam napisati 4 oro clana porodica... znaci sa decom

sto se tice 88'   to je bilo vec sumrak celog sistema... i porast nacionalizma i raspad..

 

izvozi se ali ne u toj meri...   Negde je bio tekst ( pri tom ne mislim na Informerolike sajtove ) da je cak i sama Slovenija tek sad  nedavno dostigla  BDP  koji je imala pre raspada...   o ostalima da ne pricamo

 

Cele 80te su bile sumrak, a to je dobrom delu ljudi "dobar period" zivota. Iskreno, ako je nekome to kako smo ziveli 80tih sjajno, ja samo mogu da ga zalim, bez ikakve zajebancije.

Slovenija je odavno prestigla nivo iz YU. Njihov dohodak po stanovniku je sada $26,000 , u Hrvatskoj $15000, a SFRJ je imala $5000. Mislim da to sve govori.:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJORDJE said:

Cele 80te su bile sumrak, a to je dobrom delu ljudi "dobar period" zivota. Iskreno, ako je nekome to kako smo ziveli 80tih sjajno, ja samo mogu da ga zalim, bez ikakve zajebancije.

Slovenija je odavno prestigla nivo iz YU. Njihov dohodak po stanovniku je sada $26,000 , u Hrvatskoj $15000, a SFRJ je imala $5000. Mislim da to sve govori.:default_coffee:

 

tadasnjih 5000$ i sadasnjih nije isto...  Rekao sam za Sloveniju... ona je i onda imala najveci BDP od svih republika...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Doc Holiday said:

Ali dali balkanska plemena mogu uopste bolje od tog sta smo imali u SFRJ ???   Dali su uopste sposobni za neki bolji sistem od onog sto smo imali ?

 

To jeste važno pitanje. Da nismo mogli i da ne možemo bolje od recimo Nemaca je truizam ali da li možemo bolje od (nekadašnjih) sebe samih? Da li je Jugoslavija uz sve svoje ogromne mane ipak civilizacijski maksimum za divlja balkanska plemena? Vreme će svakako pokazati. A bojim se i da već pokazuje.

 

Kako god, mjuzika kao geografska odrednica. Slovenci - koji nikada i nisu bili divlje balkansko pleme - su meni za koplje ispred svih. Generalno gledano, za njih su svi drugi zvučali kao narodnjaci. Na prvu loptu: Pankrti, Laibach, Pomaranča, Buldožer, Lačni Franz, Otroci Socializma, Lublanski psi, Grupa 92...

 

Edited by lekoviti
Link to comment
Share on other sites

Bez brige, evo ovaj ima predlog i najbolju ideju u vezi srbske ekonomije koju sam čuo u poslednjih 30 godina. Rikša kao srbsko privredno čudo.

 

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2019&mm=06&dd=08&nav_id=1552474

 

On doduše valjda priča o nekakvim električnim rikšama, ali nema potrebe za time, jer i tako ima gomile besposličara koje žive kod roditelja i od babinih penzija i po ceo dan sede na ulicama i na fejsbucima i buncaju o glupostima.  Znači, može da se problem nezapošljenosti u srbalja reši tako što će umesto da u pelenama motaju kablove, takvi biti zapošljeni na radnim mestima koje više odgovara njihovim sposobnostima - biće  upregnuti u rikše. Tako bi se smanjila i zagađenost vazduha, što je isto važan faktor, a i saobraćajne gužve bi se smanjile. Plus, takvi vole vraćanje korenima, a gde ćeš veći koren od rikše. Mislim, prvo je nastala srbadija pa onda amebe, to se zna, i onda mora da je srbadija sama vukla neko prevozno sredstvo tipa rikša, dok još nisu postojali konji i volovi. Je li tako, tako je.

 

OK, pošto je sad 21 vek, može malo da im pomaže elektični motor, ali samo uzbrdo, i to ako je nagib veći od 30 stepeni, a što je takođe važno, mogu i da se izvoze te rikše, i to sa sve besposličarima koji ih vuku. To je dobro.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sve u svemu, muzicka industrija je takodje dozivjela procvat bas tih "groznih" osamdesetih, tirazu su postali ogromni, koncerti prepuni, a po nekim podacima je najprodavaniji album u SFRJ imala Lepa Brena koji si prodao u preko milion primjeraka, medjutim ne samo narodnjaci, nego su i pop-rock grupe prodavale i po pola miliona primjeraka albuma.

Ne bih se slozio sa misljenjima kao ova scena je bila najbolja itd, meni je svaka scena bila dobra, od Slovenije, Buldozera, Lacnog Franca pa do Makedonije, Leb i sol, Den za den.

Pula, Rijeka, Split, Zagreb, Sarajevo, Beograd, Nis, Kragujevac, Novi Sad svi ti gradovi su imali po nekoga ko je bio zvijezda na prostoru cijele Jugoslavije, a i sire po Istocnoj Evropi.

Eto iz mog Sarajeva, koji mnogi ovde vidim ne podnose, iz ne znam kog razloga, dolazi jedan od najavangardnijih bendova SCH, pored svih onih super tiraznih, dakle jedna malo blaza stvar...

 

 

Edited by Bilo je to vrijeme ruza
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

 

tadasnjih 5000$ i sadasnjih nije isto...  Rekao sam za Sloveniju... ona je i onda imala najveci BDP od svih republika...

 

Takav je jaran, kada je dug, onda preracunava kurs, kada je dohodak, onda poredi sadasnje i ondasnje dolare, kao da su isti 🤪

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, slavisa said:

 Aki Rahimovsaki dolazi u Tavakut kod prijatelja. Stane ispred prodavnice, i svima napolju plati pivo, a i on popije 🙂

 

Ma Aki je poznat kao laf.

 

Ja sam hteo reci da je malo nategnuto porediti Parni Valjak i ….. recimo Leibach i Pankrte, Partibrejkerse ili Azru, Leb i Sol …….. a sve pod nekom zajednickom etiketom ROCK.

 

Jednostavno Valjak je nesto sasvim drugo, jedan masovno popularni pop-rock band koji je u tom sto su oni radili - bio i ostao u vrhu. Kogod misli da je to lako, pa nek pokusa da napravi 1 hit, a ne 100. Pare i slava, kao i sve sto ide uz to - stizu!  :classic_biggrin: Nije valjda da nece?

 

Reci za njih da su sranje je samo znak da je slusalac pogresio zanr/ odnosno ocekivao nesto od njih sto njima ni na kraj pameti nije bilo da mu isporuce.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Eto iz mog Sarajeva, koji mnogi ovde vidim ne podnose, iz ne znam kog razloga...

 

 

Ja ne podnosim iz razloga sto svaki trenutak ocekujes da uleti harmonika i pocne neki sevdah, a to nije R'n'R. Za sevdah mi je Himzo Polovina najbolji. :classic_biggrin:

 

Ko voli nek izvoli, nemam nista protiv. Kad samo cujem te merline, jabuke, jagode, mata harije ……… :puke: Eto, to je trebalo da bude neki pop-rock ……. njih bi mogli porediti sa Parnim Valjkom …….. ali meni to nije za nikakvo poredjenje. To je neki …… ko zna sta je.

 

I ta koju si okacio mi je skroz bljutava ….. prava pionirska. Veze to nema sa beogradskim i zagrebackim novim talasom, a trebalo je da bude bas to. Zato nije niko ni cuo za njih, osim rodbine i komsija.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...