Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

28 minutes ago, Klotzen said:

Savo je verovatno prelomio u dogovoru sa opozicijom da pokuša da izvuče na biralište razočarane u SPN i NDSS glasače. Verovatno će jedan broj njih da privuče ali nema šanse da će kompenzovati gubitak koji će opozicija imati.

 

Sa druge strane obzirom da će ići na njihove glasače povećaće se pritisak na bojkot ekipu pa možda i oni izađu.

Jedino ako bojkot ekipa za gradonacelnika gurne neko jako ime iz Proglasa.  Meka moc ambasada odradila svoje. Nekad sluzba danas ambasada - evolucija moci. Dobrica  je los kandidat ZLF-a. 

Edited by suptil
Link to comment
Share on other sites

Ako opozicija izlazi razjedinjena i polovicno, imam tri opcije:

  1. Ostacu kod kuce
  2. Idem da ponistim svoj glasacki listic
  3. Idem da glasam za Vucica - bez zezanja, neka nas jebe jos 4 godine samostalno, neka ima neki privid toga da je Beograd za njega (naravno nece jedan moj glas to promeniti ali mozda bi mogla neka silent kampanja da se napravi). I opozicija da se na taj nacin kazni, jer bolje ne zasluzuju ocigledno.

Trebalo je ili svi na izbore ili svi u bojkot. Nema trece. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Realno, ne znam ni ko je Savo M. ni šta je ZLF (samo se nadam da nije neka Zla Frakcija :lol_2:) tako da... ako im odgovaraju ovakvi izborii nek se igraju istih.

Bez mene.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, suptil said:

Dobrica  je los kandidat ZLF-a.

 

5 minutes ago, fancy said:

ne znam ni ko je Savo M. ni šta je ZLF (samo se nadam da nije neka Zla Frakcija)

 

Dobrica - loš kandidat Zle frakcije! Eto i slogana.

 

U ovim okolnostima i sa ovom konstalacijom, smatram da ima mnogo više smisla da (makar) izađem da glasam nego da sedim kući, ali bi mi bilo mnogo draže da se u opoziciji imamo samo dobre, loše i zle likove, a ne ovoliko ludih i zbunjenih.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fancy said:

Realno, ne znam ni ko je Savo M. ni šta je ZLF (samo se nadam da nije neka Zla Frakcija :lol_2:) tako da... ako im odgovaraju ovakvi izborii nek se igraju istih.

Bez mene.

 

Uf Fancy, pa onda ne pratis dovoljno 🙂  ZLF = Zeleno-Levi Front, bivsi Ne Davimo Beograd; Savo Manojlovic = Kreni-Promeni.

Link to comment
Share on other sites

rđavom glasaču opozicije sve nešto smeta

smeta što su u opoziciji tipovi koji nikad nisu nikog pobedili na izborima ali su i dalje tu

smeta što je neko iz opozicije za Kosovo a neko protiv Kosova kao nezavisne države

smeta što neki iz opozicije vole Rusiju a neki i sarađuju sa njom

smeta što je neko previše udesno a neko previše ulevo

smeta što se pojavljuju neki novi likovi pošto niko ne zna za njih pa su odmah sumnjivi da su vučićevi

smetaju pokreti i grupe koje se bune protiv određenih problema u državi

smetaju oni koji su za bojkot ali i oni koji nisu za bojkot

ispada da samo ne smeta da AV i dalje ude na vlasti 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni se lično j... da li će izaći zajedno ili ne. Bitno je samo da se glasa, da to bude neko iz opozicije i da se obuzda ovo SNS ludilo. Imati neka velika očekivanja, gledati u sitna crevca ko je ko je promašaj.

I kada opozicija pobedi biće to klasična sprska politička priča, koja se neće mnogo razlikovati od prethodnih. Nema nama promene što se tiče unutrašnjeg stanja bez pomoći EU. Jedino što nam treba je smenjivost vlasti i pošteni izbori, da ne bi doživljavi da nas opet vode krimosi kao SNS.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Zvezdarac said:

Ovu zafrkanciju bukvalno niko zivi ne moze da raspetlja.

Savo se pre par meseci nesto kacio sa Marinikom ako se dobro secam,pa onda u utisku kada je pomenut Savo Djilas skida bubicu,pa ovi sto bojkotuju BG ne bojkotuju Srbiju,Ponos pominje neka druzenja,ZLF jos davno odlucio da izlazi na kakve god izbore...kakav Sojic i Bela ladja oni su smesni.


Opusti se Baki, tvoji izlaze na izbore jer ih i organizuju…a i broje glasove. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Perkos2 said:

rđavom glasaču opozicije sve nešto smeta

smeta što su u opoziciji tipovi koji nikad nisu nikog pobedili na izborima ali su i dalje tu

smeta što je neko iz opozicije za Kosovo a neko protiv Kosova kao nezavisne države

smeta što neki iz opozicije vole Rusiju a neki i sarađuju sa njom

smeta što je neko previše udesno a neko previše ulevo

smeta što se pojavljuju neki novi likovi pošto niko ne zna za njih pa su odmah sumnjivi da su vučićevi

smetaju pokreti i grupe koje se bune protiv određenih problema u državi

smetaju oni koji su za bojkot ali i oni koji nisu za bojkot

ispada da samo ne smeta da AV i dalje ude na vlasti 

 

Bukvalno nista od ovoga (boldovano) mi ne smeta, u ovom trenutku, jer je cilj samo jedan - da se spreci ovo poslednje.

 

I zato mi smeta:

- kad je opozicija razjedinjena, kada jedni javno pricaju jedno, a drugi drugo, pogotovo oko strategije oko (ne)izlaska na izbore - ok je imati razlicito misljenje, ali daj zadrzi ga za sebe dok ne bude nekog dogovora.

- kada ne mogu da se demokratski dogovore i ispostuju stav vecine, i budu zajedno u tome, sta god da je. 

 

Bukvalno, samo te dve stvari. 

 

Za posle, mozemo da ulazimo u detalje, samo neka prvo sklone Vucica. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, suptil said:

Koja je verovatnoca da stranke koje su jos uvek u bojkotu u zadnjem trenutku recimo kandiduju za gradonacelnika neko jako ime iz Proglasa i izadju na izbore?

Проглас 0%, Нови ДСС 0%, Понош 0% (не знам колико му је организација лојална), ССП/Заједно бих могао да замислим да окрену причу (градски одбор заједно већ и јесте), али чисто на нивоу не искључивања те могућности у потпуности.

 

Победе 2. јуна нема, то знају сви, Добрица јавно каже да излази јер неће да остави снс без опозиције још 4 године (!?). Бесмислено је давати легитимитет тој фарси, поготово уколико знате са сигурношћу да нећете победити. 

 

Каже данас Саво Манојловић једно више пута - политичка реалност је да већи део опозиције излази на изборе, у том случају је бојкот бесмислен и морате да изађете. 

Па баш супротно - политичка реалност је да већи део опозиције бојкотује, и да не постоје шансе за победу, тако да је излазак на изборе бесмислен и једино је смислено спроводити тактику делегитимизације овог процеса и прављења притиска, а та тактика је већ била разрађена. Сада је већ питање да ли се ишта од тога може спроводити, али опет је сврсисходнија борба за мању излазност, него гласање на томе што ће бити одржано 2. јуна.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kooineeperk said:

 

Uf Fancy, pa onda ne pratis dovoljno 🙂  ZLF = Zeleno-Levi Front, bivsi Ne Davimo Beograd; Savo Manojlovic = Kreni-Promeni.

 

Priznajem, ne pratim, hvala na objašnjenju, no sva ta imena mi ne govore ništa. Nema veze, neću da kvarim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Koca Popovic said:

Koji li je kreten/ka napisao/la ovo? I ko je ova zemska na slici?

Clanica Glavnog Odbora SPS - Ana Grozdanovic - ovo joj je izborni program 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Шеф стручног штаба said:

Проглас 0%, Нови ДСС 0%, Понош 0% (не знам колико му је организација лојална), ССП/Заједно бих могао да замислим да окрену причу (градски одбор заједно већ и јесте), али чисто на нивоу не искључивања те могућности у потпуности.

 

Победе 2. јуна нема, то знају сви, Добрица јавно каже да излази јер неће да остави снс без опозиције још 4 године (!?). Бесмислено је давати легитимитет тој фарси, поготово уколико знате са сигурношћу да нећете победити. 

 

Каже данас Саво Манојловић једно више пута - политичка реалност је да већи део опозиције излази на изборе, у том случају је бојкот бесмислен и морате да изађете. 

Па баш супротно - политичка реалност је да већи део опозиције бојкотује, и да не постоје шансе за победу, тако да је излазак на изборе бесмислен и једино је смислено спроводити тактику делегитимизације овог процеса и прављења притиска, а та тактика је већ била разрађена. Сада је већ питање да ли се ишта од тога може спроводити, али опет је сврсисходнија борба за мању излазност, него гласање на томе што ће бити одржано 2. јуна.

Ja, nekakomislim, da ovi što izlaze na izbore imaju nekakve šanse, možda male, minimalne, ada ovi što bojkotuju nemaju nikakve. Razlika između ničeg i malog nije mala, ogromna je. 

A, i ne bojkotuju baš, može se reći bojkotuju tu i tamo, sedeće u Skupštini Srbije, tu su valjda bili pošteni izbori, ići će na izbore u Novom sadu, Nišu, Valjevu, kako ko i kako gde i kako kad. Mogu i da traže novi uslov, izlazimo na izbore ako nam se garantuje pobeda.

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ters said:

Clanica Glavnog Odbora SPS - Ana Grozdanovic - ovo joj je izborni program 

To je ona, moja Nišlijka, koja je izjavila da su "samo hrišćani pravili katodne i radio cevi"....U novembru 2022. na Instagramu je pokrenula inicijativu da se svaki negativan komentar o liku i delu predsednika Srbije Aleksandra Vučića kažnjava zatvorom.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pricao sam ovih nekoliko dana sa ljudima koje znam u vezi izbora u Beogradu i odokativno 90% ljudi koji su opoziciono nastrojeni ce izaci opet. Mislim da do juna ce biti vise onih koji nece izaci zbog odmora nego onih koji nece izaci jer bojkotuju.

Link to comment
Share on other sites

U NS izlaze svi. Danas i sutra će biti pregovori SPN+NADA sa ovim manjim pokretima da i oni budu sa njima na listi. Problem je što se i ovde prelio taj defetistički stav da obzirom na svađu u opoziciji pobeda više nije moguća tako da je moguće da rezultat biti gori nego prošle godine. Sve zavisi od kampanje i koliko će njihova reč dopreti do glasača u NS.

 

Vidim da je RTS odbio danas sasatanak, još jedan znak da se tu neće dobiti ništa, o onoj komisiji više niko i ne priča iako je bio sastanak pre dva dana. Ne znam šta je tu na kraju dogovoreno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Pricao sam ovih nekoliko dana sa ljudima koje znam u vezi izbora u Beogradu i odokativno 90% ljudi koji su opoziciono nastrojeni ce izaci opet. Mislim da do juna ce biti vise onih koji nece izaci zbog odmora nego onih koji nece izaci jer bojkotuju.

Evo neka moderacija stavi anketu za bg izbore da li izlazite na bg izbore da vidimo sta kazu Beogradjani.

Link to comment
Share on other sites

Sto se mene tice moze, sad ovo ti shvati kako hoces, ovaj forum je tezak mehur, tako da mislim da je moj relativno mali (par desetina ljudi) uzorak relevantniji jer nije toliko uzak.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, McLeod said:

Sto se mene tice moze, sad ovo ti shvati kako hoces, ovaj forum je tezak mehur, tako da mislim da je moj relativno mali (par desetina ljudi) uzorak relevantniji jer nije toliko uzak.

Ma opusteno. Meni je  kljucno pitanje ovih izbora ko je kome obecao i kad da SPN nece docekati beogradske izbore? 

Moja procena je da je Dobrica Veselinovic tanak kandidat Za gradonacelnika i da ce vuci kolaciju na dole. 

Domete Manojlovica cemo videti.

Mislim da je svima jasno da SNS ostaje na vlasti u Beogradu.

Bice zanimljivi rezultati ankete. 

Najvise me zanima koja su ocekivanja procentualno izrazena opozicionih lista.

Edited by suptil
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

U NS izlaze svi. Danas i sutra će biti pregovori SPN+NADA sa ovim manjim pokretima da i oni budu sa njima na listi. Problem je što se i ovde prelio taj defetistički stav da obzirom na svađu u opoziciji pobeda više nije moguća tako da je moguće da rezultat biti gori nego prošle godine. Sve zavisi od kampanje i koliko će njihova reč dopreti do glasača u NS.

 

U NSu su na republickim izborima u decembru, odnosi snaga bili:

SNS koalicija 39.1 %

SPS 4.01 %

NDSS/POKS 6.26 %

SPN 33.95 %

Mi-GlasIzNaroda 5.45

 

ostali su bili ispod cenzusa od 3%

 

Drugim recima, da se tada glasalo i za lokalne izbore i da kazemo da 1:1 idu glasovi (ko glasa na republici za nekoga, za istog glasa i na lokalu), pa sve da se skupe SNS koalicija + SPS + Mi-GlasIzNaroda, ne bi imali 50% glasaca (mozda sa manjinama), ali bi po broju mandata verovatno imali tesnu vecinu. 

 

I sve sto je onda sada trebalo uraditi jeste da se odradi dobra opoziciona kampanja, Seselj i Zavetnica nek se priklone SNSu, to im je jos mozda 2-2.5%, s druge strane opozicija u jednoj koloni (ukljucujuci Boska, pa ako treba i Jeremiceve, Borisove, Raduloviceve, itd), i to bi bilo to. I naravno uz obiljnu kontrolu na sam dan izbora i sve da se dokumentuje i za svaku i malu namestaljku da se vice "drzite lopova". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...