Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Citirao bih komentar izvesnog Peče sa N1:

 

"Pre 34 godine smo krenuli ka dnu. A sada što bi rekli Bugari kopamo i dalje. Ima istine u tome da narod voli da ga neko jaše. Jer da nije tako svi ovi jahači bi odavno sjahali. Nego, tih devedesetih smo gledali smo kako se Vuk i kum mu Voja svađaju po TV al smo ih gledali i kako posle TV svađe ručkaju sa Jadrankom i Danom u hotelu "Jugoslavija". I sad opet gledamo neke Vukove i Voje koji se svađaju pa ručkaju. Politika je u Srbiji biznis. I dok je tako razni će se i svađati pred kamerama i ručkati posle snimanja a mi ćemo da plaćamo i ručkanja i snimanja. I da opet glasove damo istim likovima. Jer narod kao što neko reče voli sedlo."

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Hajde ako neko moze da mi objasni. 

 

U Novom Sadu opozicija izlazi u veeeeeoma sirokoj koaliciji, ne najsiroj mogucoj (to bi bilo kad bi obuhvatili jos i Radulovica, Tadica, Jeremiceve, i da Zajedno, odnosno Zelenovic ne bojkotuje i ne raspusta lokalne odbore koji bi da ucestvuju), ali toliko sirokoj da ja tu vecina SPN clanica, NDSS i POKS (NADA), pa cak i LSV i lokalni pokret BRAVO. 

 

U Beogradu to nije moguce?

 

Po cemu su izbori u Beogradu drugaciji od izbora u Novom Sadu?! Da li su u Novom Sadu pravedniji? Da li tamo Vucic ne krade? Jedina bitnija razlika koju vidim je ta sto nema Nestorovica na njima... 

 

SSP, SrCe, Zajedno, NDSS i POKS (NADA) da nam svima objasne kako je to u Novom Sadu (i ko zna gde jos) ok da se izlazi na izbore a nije u Beogradu... 

 

Edited by Kooineeperk
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2024 at 9:26 AM, McLeod said:

Ne znam na koji nacin ce biti izmesani sa Vucicevim malim listama, niko nece preci cenzus. Jedino ako Vucic to po nalogu ne odradi ali ce time svoj procenat svesti ispod 40% a ne znam koliko mu je to u interesu. Po nervoznim i agresivnim nastupima Ponosa i Djilasovih poslednjih dana vidi se da su se zajebali. Jedino ko tu radi svesno ili nesvesno za Vucica su oni.

 

Mislim da ne rade za Vucica, nego ne znaju sta zele.

 

Djilasov SSP je prvo bio za okupljanje svih opozicionih stranaka (pa otud i saradnja sa Dverima, DS i NS).

 

Kada to nije uspelo, od 2020. do 2023. pricaju kako su oni proevropski pokret, kako je njihov cilj da ne bude ni SNS ni desnice na vlasti (na sta mu je Boban Stojanovic u "Utisku nedelje" lepo odgovorio da to nije moguce ni realno), onda su opet prihvatili da idu svi zajedno protiv rezima, pa onda su strajkovali gladju i evo sad ide bojkot jer znaju da od pobede nema nista.

 

Ljudi koji odlucuju u ZLF i NPS (ostali su nebitni) nisu glupi, oni znaju da SPN kao lista sama ne moze do 50%+ odbornika u Beogradu. Mozemo mi da kukamo koliko god zelimo, da pricamo kako bi bilo normalno da u BG pobedi "gradjanska opcija" bez desnice, ali jasno je da se bez NDSS/POKS ne moze nista, a i sa njima je pitanje, morali bi tu da budu i jos neki, neka treca lista (tipa pokojna NS, pokojne Dveri, SDS).

 

Sustina je da ZLF i NPS svojim izlaskom na beogradske izbore nece dobiti nista - na strani "bojkot koalicije" je prosto umor opozicionih biraca koji ne zele samo da stalno glasaju samo da bi opozicioni odbornici nesto blebetali za govornicom. 

 

On 5/1/2024 at 11:19 AM, RatzenStadt said:

Jbg, Rusija npr ima bespotrebne izbore.
Kina ni nema izbore.
USA od 2016-e ima kvalitetnu komicnu notu za izbore.

 

To su ogromne drzave i u njima demokratija i nije prakticna. Mi ne treba da se ugledamo na njih, nego na zemlje EU (kod kojih postoje i slobodni izbori i sve stranke, od krajnje levice, preko centra, do krajnje desnice).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Kooineeperk said:

Hajde ako neko moze da mi objasni. 

 

U Novom Sadu opozicija izlazi u veeeeeoma sirokoj kolaciji, ne najsiroj mogucoj (to bi bilo kad bi obuhvatili jos i Radulovica, Tadica, Jeremiceve, i da Zajedno, odnosno Zelenovic ne bojkotuje i ne raspusta lokalne odbore koji bi da ucestvuju), ali toliko sirokoj da ja tu vecina SPN clanica, NDSS i POKS (NADA), pa cak i LSV i lokalni pokret BRAVO. 

 

U Beogradu to nije moguce?

 

Po cemu su izbori u Beogradu drugaciji od izbora u Novom Sadu?! Da li su u Novom Sadu pravedniji? Da li tamo Vucic ne krade? Jedina bitnija razlika koju vidim je ta sto nema Nestorovica na njima... 

 

SSP, SrCe, Zajedno, NDSS i POKS (NADA) da nam svima objasne kako je to u Novom Sadu (i ko zna gde jos) ok da se izlazi na izbore a nije u Beogradu... 

 

Beograd se razlikuje po tome što Đilasa nije briga ni za šta van Beograda, a u Beogradu ne želi da dozvoli da bilo koja druga opoziciona grupacija ima glas, ili ne daj bobe nešto uradi. Ništa od toga nema veze ni sa Vučićem ni sa krađom.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kooineeperk said:

Hajde ako neko moze da mi objasni. 

 

U Novom Sadu opozicija izlazi u veeeeeoma sirokoj kolaciji, ne najsiroj mogucoj (to bi bilo kad bi obuhvatili jos i Radulovica, Tadica, Jeremiceve, i da Zajedno, odnosno Zelenovic ne bojkotuje i ne raspusta lokalne odbore koji bi da ucestvuju), ali toliko sirokoj da ja tu vecina SPN clanica, NDSS i POKS (NADA), pa cak i LSV i lokalni pokret BRAVO. 

 

U Beogradu to nije moguce?

 

Po cemu su izbori u Beogradu drugaciji od izbora u Novom Sadu?! Da li su u Novom Sadu pravedniji? Da li tamo Vucic ne krade? Jedina bitnija razlika koju vidim je ta sto nema Nestorovica na njima... 

 

SSP, SrCe, Zajedno, NDSS i POKS (NADA) da nam svima objasne kako je to u Novom Sadu (i ko zna gde jos) ok da se izlazi na izbore a nije u Beogradu... 

 

 

Zaboravio si i Dveri.

 

Njihovi argumenti su otprilike ovakvi - svi su videli da se u BG krade i zato ne izlazimo bas na te izbore. Ostali izbori i nisu bas toliko bitni - treba se setiti da je SRS konstantno pobedjivao na svim izborima i nikada nije ucestvovao u vlasti ni na jednom nivou... osim u NS, tamo su imali gradonacelnicu (Maja Gojkovic).

 

E sad, ako bi im pripretio da moraju da govore istinu, razlozi bi bili malo drugaciji:

 

SSP - Oni su beogradska stranka, u unutrasnjosti i Vojvodini imaju mali broj biraca, Djilas se i bavi politikom ne bi li se nekako dokopao vlasti u BG i onda nekako pokrenuo promene i u ostatku Srbije. Njima lokalni izbori uopste nisu ni bitni, kao sto im nisu bitni izbori u ostatku Srbije.

 

SrCe/Zajedno - Oni su prosto lojalni partneri SSP, Ponos je bio Djilasov kandidat, dele slicno biracko telo.

 

NDSS - Njihova strategija je da rade sto je SRS trebalo da radi (i ono sto su radili) dok Seselj nije uzeo milione evra od Vucica i ugasio stranku - hajde da pokusamo da budemo originalna desnicarska i nacionalisticka opcija kojoj je prirodan neprijatelj samo SNS, jer je SNS stranka lopova i lazova koji su odustali od svake ideologije i cilj im je samo da decenijama budu na vlasti. Ocigledno da svaki desnicarski glasac koji je mladji od 50 godina i ne zavisi od ove vlasti ne moze da smisli ni SNS ni Vucica i za njih ne zeli da glasa, otud potreba za alternativom. Oni ovim bojkotom pokazuju da su agresivno protiv vlasti i zbog takvog nastupa i mogu da racunaju na nekih 10% ili nesto preko glasaca koji mrze SNS i Vucica jer je izdao sve ono za sta se zalagao 15 godina zarad neogranicene vlasti.

 

POKS - videti pod SrCe i Zajedno, lojalni su partneri NDSS.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Maharaja said:

Beograd se razlikuje po tome što Đilasa nije briga ni za šta van Beograda, a u Beogradu ne želi da dozvoli da bilo koja druga opoziciona grupacija ima glas, ili ne daj bobe nešto uradi. Ništa od toga nema veze ni sa Vučićem ni sa krađom.

OK to objasnjava mozda SSP, a sta je sa ostalima? 

 

 

2 minutes ago, goldberg said:

SSP - Oni su beogradska stranka, u unutrasnjosti i Vojvodini imaju mali broj biraca, Djilas se i bavi politikom ne bi li se nekako dokopao vlasti u BG i onda nekako pokrenuo promene i u ostatku Srbije. Njima lokalni izbori uopste nisu ni bitni, kao sto im nisu bitni izbori u ostatku Srbije.

Zasto onda izlaze na nebitne lokalne izbore van BG? 

 

2 minutes ago, goldberg said:

SrCe/Zajedno - Oni su prosto lojalni partneri SSP, Ponos je bio Djilasov kandidat, dele slicno biracko telo.

 

Ovo je diskutabilno. Ja ne vidim da je to tako. I da jeste, opet, ne objasnjava zasto izlaze na lokalne van BG (videti prethodni odgovor)? Uz ogradu da Zajedno ne izlazi recimo u Novom Sadu vec to hoce njihov ogranak kojeg su zbog toga raspustili. 

 

4 minutes ago, goldberg said:

NDSS - Njihova strategija je da rade sto je SRS trebalo da radi (i ono sto su radili) dok Seselj nije uzeo milione evra od Vucica i ugasio stranku - hajde da pokusamo da budemo originalna desnicarska i nacionalisticka opcija kojoj je prirodan neprijatelj samo SNS, jer je SNS stranka lopova i lazova koji su odustali od svake ideologije i cilj im je samo da decenijama budu na vlasti. Ocigledno da svaki desnicarski glasac koji je mladji od 50 godina i ne zavisi od ove vlasti ne moze da smisli ni SNS ni Vucica i za njih ne zeli da glasa, otud potreba za alternativom. Oni ovim bojkotom pokazuju da su agresivno protiv vlasti i zbog takvog nastupa i mogu da racunaju na nekih 10% ili nesto preko glasaca koji mrze SNS i Vucica jer je izdao sve ono za sta se zalagao 15 godina zarad neogranicene vlasti.

 

Seselj uzeo milione evra da ugasi stranku - prvi put cujem a uz to treba i da verujemo u to? Neki dokaz? Kako god, NDSS je daleko od SRS, nidje veze. Da si rekao da su se vratili onoj staroj DSS strategiji, pa bih to jos i mogao da progutam kao pricu. 

I opet, sve sto si napisao nije odgovor na moje pitanje - zasto izlaze u NS a ne u BG? 

 

8 minutes ago, goldberg said:

POKS - videti pod SrCe i Zajedno, lojalni su partneri NDSS.

Kao i kod SrCe/Zajedno, nek su lojalni partneri, ali to nije odgovor na pitanje zasto moze NS a ne moze BG.

 

9 minutes ago, goldberg said:

Zaboravio si i Dveri.

Namerno. Jer oni prakticno vise i ne postoje. 

 

 

Ukratko - nisam bas dobio odgovor, sve ovo mi ne "pije vodu". 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kooineeperk said:

OK to objasnjava mozda SSP, a sta je sa ostalima? 

 

Objasnjeno je u delu ispod SSP.

 

3 minutes ago, Kooineeperk said:

Zasto onda izlaze na nebitne lokalne izbore van BG? 

 

Upravo zato sto ih smatraju nebitnim, pa je moto "neka tu kradu, ionako je nebitno ko ce tu biti vlast, BG je crvena linija".

 

3 minutes ago, Kooineeperk said:

Ovo je diskutabilno. Ja ne vidim da je to tako. I da jeste, opet, ne objasnjava zasto izlaze na lokalne van BG (videti prethodni odgovor)? Uz ogradu da Zajedno ne izlazi recimo u Novom Sadu vec to hoce njihov ogranak kojeg su zbog toga raspustili. 

 

Videti pod SSP - SrCe i Zajedno su nesto slicno kao NLS i DS, samo privesci koji pitanje je da li samostalno mogu i do 1% na bilo kojim izborima.

 

3 minutes ago, Kooineeperk said:

Seselj uzeo milione evra da ugasi stranku - prvi put cujem a uz to treba i da verujemo u to? Neki dokaz? Kako god, NDSS je daleko od SRS, nidje veze. Da si rekao da su se vratili onoj staroj DSS strategiji, pa bih to jos i mogao da progutam kao pricu.

I opet, sve sto si napisao nije odgovor na moje pitanje - zasto izlaze u NS a ne u BG? 

 

Pa ni za kradju izbora ili kupovinu glasova nema bas mnogo dokaza, ali verujemo ljudima koji kazu da takve stvari postoje jer je i logicno da se krade i kupuju glasovi.

 

SRS je do povratka Seselja bio protiv SNS.

 

Link to comment
Share on other sites

@goldberg drug, ti kad zapnes oko necega, nikako ne uspevas da se iskobeljas. 😄 

 

8 minutes ago, goldberg said:

Pa ni za kradju izbora ili kupovinu glasova nema bas mnogo dokaza, ali verujemo ljudima koji kazu da takve stvari postoje jer je i logicno da se krade i kupuju glasovi.

Kako bre mozes ovo da kazes? 😄 I sta onda dalje da diskutujemo? Ako ti smatras da nema dokaza a da eto treba tome da verujemo, i da je ista analogija sa Seseljevim navodnim uzetim parama, onda te ne bih vise zadrzavao 😄 A nemoj ni ti mene... 

 

I jos jedna nelogicnost u tvom pisaniju:

10 minutes ago, goldberg said:

Upravo zato sto ih smatraju nebitnim, pa je moto "neka tu kradu, ionako je nebitno ko ce tu biti vlast, BG je crvena linija".

Bukvalno, ovo nema veze s mozgom (ne tvojim, nego mozgovima tih politicara koji malo bojkotuju a malo ne), mozda ima debila medju njima ali ne tolikih. Prosto, to ne moze biti slucaj. 

 

Ako su im nebitni izbori van BG, a bojkotuju u BG, onda je sigurno najlogicnije da bojkotuju i izbore van BG iz razloga sto time doprinose svom stavu koji se najvise i komunicira (a to je stav oko Beograda), a i ne cimaju se za "nebitne" izbore. Jedini razlog koji mi pada na pamet da se izadje na izbore van BG je sto ce se uzeti neke pare na kampanju a trosak van BG je sigurno manji nego u BG. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Moje mišljenje oko bojkota je malo drugačije. Ja mislim da je Đilas svestan da i da je izašao bez dodatnih ustupaka vlasti nemaju šanse da pobede. Ono što je njemu alibi za bojkot je to što je u Beogradu Vučić uhvaćen u krađi, u ostalim mestima nije. Pored toga NS je bojkotovao izbore 2020. godine tako da bi sa bojkotom rizkiovao da mu se desi ovo što se desilo Zajedno. Da se mi ne lažemo u opoziciji ima baš mnogo ljudi bez karijere koji žive od odborničkih plata i to je njima važnije od bilo čega. Zato se Zajedno pocepao i zato neke od stranaka izlaze.

 

Suština bojkota je da obzirom da su izbori sigurno izgubljeni, ovih 5 lista ako nisam nekog zaboravio računaju da će za neke buduće izbore više profitirati bojkotom nego da izađu i budu poraženi po ko zna koji put. Takođe izlaskom na izbore se gubi legitimitet da ubuduće pričate o krađi jer ste i pored dokaza da ovaj krade vi izašli. Na ovaj način oni izbegavaju da im se to prišije a budite sigurni da će ostatku SPN to novinari uvek prebacivati ubuduće i dovoditi ih u situacije da nemaju odgovore na prosta pitanja. Moje mišljenje je da će i oni pretrpeti štetu ali mislim da će na ovaj način pretrpeti manju štetu koju će vremenom moći da isprave, ovi što izlaze teško će oprati ovu mrlju.

 

SSP nije beogradska stranka on je slične popularnosti i u drugim gradovima. Ovi što izlaze, osim NSP su beogradske stranke i zato im se ne isplati da bojkotuju jer izvan BG skoro i da ne postoje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Klotzen said:

Suština bojkota je da obzirom da su izbori sigurno izgubljeni, ovih 5 lista ako nisam nekog zaboravio računaju da će za neke buduće izbore više profitirati bojkotom nego da izađu i budu poraženi po ko zna koji put. Takođe izlaskom na izbore se gubi legitimitet da ubuduće pričate o krađi jer ste i pored dokaza da ovaj krade vi izašli. Na ovaj način oni izbegavaju da im se to prišije a budite sigurni da će ostatku SPN to novinari uvek prebacivati ubuduće i dovoditi ih u situacije da nemaju odgovore na prosta pitanja. Moje mišljenje je da će i oni pretrpeti štetu ali mislim da će na ovaj način pretrpeti manju štetu koju će vremenom moći da isprave, ovi što izlaze teško će oprati ovu mrlju.

 

 

Ne znam da li će baš profitirati i koliko jer ovde zapravo ima više problema. Prvi problem: sa bojkotom ili bez njega, broj glasova je već smanjen usled pokazanog nejedinstva. Sve i da se sutra pomire, šteta je načinjena i teško se može ispraviti. Imajući u vidu kakav je izborni sistem, 7,3% glasova + 2,7% glasova nije jednako 10% jer se ovih 2,7% preliva malo drugačije. Drugi problem je u tome što su sujete liderčića i onih koji bi da budu liderčići nepremostiva prepreka, pa se ionako minijaturne stranke još više dele. Čak je i broj stranaka problematičan, jer upravo zbog liderčića ne postoji jedna ozbiljna stranka, već više minijaturnih sa praktično istim programom. Na primer, ne vidim neku suštinsku razliku između PIKS-POKS-a, Francuza i Zveri, osim što se ovi prvi zalažu za kraljevinu od koje se i wannabe kralj odavno oprostio. Doduše, za njih nije šteta da propadnu, pa je i dobro što nisu zajedno. Ne vidim razliku ni među Zajedno (doduše, kako su krenuli, bolje da se nazovu Odvojeno), ex patkara i tuta-muta-Ćute, koji zajedno kvaču i gaču 'Ua Rio Tinto, ua Rio Tinto', uz razliku da ovaj poslednji malo više kosovari. Ne znam ni po čemu se suštinski razlikuju podgrejani leš DS-a, SSP i PSG sa (srećom skrajnutim) Sergejem Trifunovićem. Još manje stranke, kao npr. ona koju vodi mutavi đeneral Ponoš, nisu ni vredne pomena. Lepo je biti liderčić i imati svoju strančicu, ali krajnji domet je samo neko mestašce u fotelji i državna apanaža u toku mandata.

 

1 hour ago, Klotzen said:

Ja mislim da je Đilas svestan da i da je izašao bez dodatnih ustupaka vlasti nemaju šanse da pobede. Ono što je njemu alibi za bojkot je to što je u Beogradu Vučić uhvaćen u krađi, u ostalim mestima nije.

 

Malo mi je nejasna logika da čeka da sa neba padnu povoljni izborni uslovi. Ako neko misli da će se bilo koja strana zemlja baviti lokalnim kokošarima koji će da upravljaju vodovodom, kanalizacijom ili asfaltiranjem sokaka, to neće dočekati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kooineeperk said:

@goldberg drug, ti kad zapnes oko necega, nikako ne uspevas da se iskobeljas. 😄 

 

Kako bre mozes ovo da kazes? 😄 I sta onda dalje da diskutujemo? Ako ti smatras da nema dokaza a da eto treba tome da verujemo, i da je ista analogija sa Seseljevim navodnim uzetim parama, onda te ne bih vise zadrzavao 😄 A nemoj ni ti mene... 

 

Osim ove price oko dovodjenja biraca iz BIH u Beograd, ostali pokazatelji kradje izbora vezani su za izjave nekih ljudi i rezultate samih izbora. 

 

Isto tako, Dusko Vujosevic je rekao da je Seselj uzeo milione evra da bi glumio fikusa u SNS i ja mu verujem jer je debeli borac za srpske interese pricao neku drugu pricu dok se nije vratio iz Haga, onu koju sad prica Sarovic. 

 

5 hours ago, Kooineeperk said:

I jos jedna nelogicnost u tvom pisaniju:

Bukvalno, ovo nema veze s mozgom (ne tvojim, nego mozgovima tih politicara koji malo bojkotuju a malo ne), mozda ima debila medju njima ali ne tolikih. Prosto, to ne moze biti slucaj. 

 

Ako su im nebitni izbori van BG, a bojkotuju u BG, onda je sigurno najlogicnije da bojkotuju i izbore van BG iz razloga sto time doprinose svom stavu koji se najvise i komunicira (a to je stav oko Beograda), a i ne cimaju se za "nebitne" izbore. Jedini razlog koji mi pada na pamet da se izadje na izbore van BG je sto ce se uzeti neke pare na kampanju a trosak van BG je sigurno manji nego u BG. 

 

Ja ni ne tvrdim da je bilo sta logicno u njihovoj argumentaciji, samo se trudim da dobro odradim ulogu "devil's advocate". 

 

Na ove druge izbore izlaze zbog clanstva koje zeli da izadje, ali je jasno da im je BG crvena linija i da ne zele da tu gube zbog kradje. Djilas je to i rekao "zar vi zaista mislite da se mi borimo za vlast na Vracaru?" 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, goldberg said:

Osim ove price oko dovodjenja biraca iz BIH u Beograd, ostali pokazatelji kradje izbora vezani su za izjave nekih ljudi i rezultate samih izbora. 

 

Druze, gde ti zivis? A svi oni fantomski prijavljeni glasaci iz drugih mesta po 100 njih prijavljenih na nepostojecu adresu? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kooineeperk said:

Druze, gde ti zivis? A svi oni fantomski prijavljeni glasaci iz drugih mesta po 100 njih prijavljenih na nepostojecu adresu? 

 

To se sve otkrilo na proslum izborima, zato partije koje bojkotuju i pricaju da bojkotuju samo u BG. 

 

Mi ovde pricamo o 10+ godina SNS vlasti i ko zna koliko nelegalnih radnji za koje nismo imali dokaze crno na belo nego smo verovali na rec svedocima i ljudima koji su to tvrdili. E isto tako vazi i za Seselja, on nikada i nije bio normalna politicka opcija nego klovn koji je svoja uverenja prodavao kada god je stigao, prvo Milosevicu, pa sad Vucicu.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DJ_Vasa said:

Drugi problem je u tome što su sujete liderčića i onih koji bi da budu liderčići nepremostiva prepreka, pa se ionako minijaturne stranke još više dele. Čak je i broj stranaka problematičan, jer upravo zbog liderčića ne postoji jedna ozbiljna stranka, već više minijaturnih sa praktično istim programom.

 

U jednom Izraelu imas koaliciju Yahadut HaTora koju cine Agudat Yisrael i Degel HaTorah. Radi se o koaliciji dve partije ultraortodoksnih Jevreja koje vec decenijama na izbore izlaze zajedno.

 

Takav model je moguce primeniti i na NDSS/POKS. I jedni i drugi imaju nesto preko 3%, slicno biracko telo, jedni su malo vise konzervativni, a drugi su nacionalisticka opcija za obrazovanije birace. 

 

Dveri se tu bas i ne uklapaju, njima je plafon tih 3-4-5% ultrakonzervativnih biraca kojima je konzervativnije tumacenje pravoslavlja na prvom mestu. 

 

Nije tu problem broj stranaka, cak je i bolje da imamo minimum 5 razlicitih opcija, umesto 2,5 kao u UK (zato je predlog NDSS o vecinskom sistemu uzasan), problem je u malom izbornom pragu i u odsustvu demokratije. 

 

U nekom normalnom drustvu bilo bi mesta i za ZLF i za PSG (za birace koji su ekonomski desno, socijalno levo) i za DS (pripojiti im razne otpatke tipa Zajedno i SDS) i za SSP i za NADA koaliciju i za Dveri i za nekog novog Manojlovica. SNS, SPS, SRS i ostale prilepke ugasiti, tu bukvalno ne postoje nikakvi principi ili ideologija. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goldberg said:

 

To se sve otkrilo na proslum izborima, zato partije koje bojkotuju i pricaju da bojkotuju samo u BG. 

Ta pojava nije karakteristicna samo za Beograd. Informisi se. Najevidentnija je u BGu jer SNSu tu najvise treba. 

 

2 hours ago, goldberg said:

Mi ovde pricamo o 10+ godina SNS vlasti i ko zna koliko nelegalnih radnji za koje nismo imali dokaze crno na belo nego smo verovali na rec svedocima i ljudima koji su to tvrdili.

Covece, dokazi postoje. 

 

2 hours ago, goldberg said:

E isto tako vazi i za Seselja, on nikada i nije bio normalna politicka opcija nego klovn koji je svoja uverenja prodavao kada god je stigao, prvo Milosevicu, pa sad Vucicu.

SRS je nekoliko puta osvajao izmedju 25 i 30% glasova, nazalost, a bili su i u vladama. Ne znam sta racunas pod "normalna politicka opcija". 

 

 

Ne vredi, necu da skrecem sa teme, zabole me da drvim o SRSu i bedniku Seselju, mene interesuje odgovor na moje pitanje... 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Kooineeperk said:

Ta pojava nije karakteristicna samo za Beograd. Informisi se. Najevidentnija je u BGu jer SNSu tu najvise treba. 

 

Covece, dokazi postoje. 

 

Dokazi toliko postoje da su svi iz SPN drvili vec 4 meseca da je "SNS uhvacen u kradjii". 

 

Zato sad i bojkotuju, a ranije su izlazili. 

 

28 minutes ago, Kooineeperk said:

SRS je nekoliko puta osvajao izmedju 25 i 30% glasova, nazalost, a bili su i u vladama. Ne znam sta racunas pod "normalna politicka opcija". 

 

To su imali sve dok su glumili postenu opoziciju. Nakon 1998. su skoro propali, a nakon 2016. za njih glasa samo neko ko je prespavao poslednjih 4, 6, 8 godina i clanovi stranke. 

 

28 minutes ago, Kooineeperk said:

Ne vredi, necu da skrecem sa teme, zabole me da drvim o SRSu i bedniku Seselju, mene interesuje odgovor na moje pitanje... 

 

Pa dobio si objasnjenje, SSP ne interesuje nista osim BG, a NDSS zna da nemaju sansi pa na ovome grade tvrdu opozicionu pricu. 

 

Mislim, ionako bi trebalo da se desi pravo cudo pa da se vlast u BG promeni pod ovim uslovima. MI ce ovog puta sa SNS monstrumom od koalicije i to je to. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, tjurkan said:

 

Naslov jeste tačan, uz dodatak da će rascep koalicije malo više doprineti porazu. Ovo ostalo je čista demagogija.

 

Quote

Dozvolite mi da, kao ljude koji nemaju nekog radnog iskustva, podučim navedene da nije pristojno ni pametno pljuvati po onima sa kojima ste do juče radili zajedno, da stranke Zelenovića i Ponoša nije pristojno nazivati SSP manjinom, jer su ova dva čoveka do sada u životu radila i uradila više nego što će oni to ikada učiniti.

 

Da ovo nije malo kontradiktorno? Nije lepo da oni pljuju njega, ali je lepo da on pljuje njih. Logično, nema šta.

 

Uzgred, Zelenko je izašao na izbore koje je većina opozicije bojkotovala, istupio iz nekadašnje stranke, pa je izgubio. Slabo ga služi pamćenje.

 

Vidim da u tekstu nije stigao da objasni i kako su se i on i pajtosi koje je upravo spomenuo odvojili od matične stranke i kako to da su sada u tri stranke, a nastupaju zajedno. Pa koji ste se đavo odvajali da biste ponovo bili zajedno? Da ste jedna jača stranka, imali biste svakako više glasova, ali dobro, treba staviti svačiju trticu u fotelju.

 

Quote

Niko od njih ne izlazi da bi pobedio, niti to radi zbog građana. Izlaze na izbore zbog sebe i svojih stranačkih interesa.

Ima li nekih dokaza za ovu tvrdnju? A ko ono beše rekao da se neće odreći dobijenih mesta u republičkom parlamentu, iako su izbori pokradeni? Po toj logici svako može da kaže da su i oni na republičkom nivou ta mesta uzeli zbog sebe i stranačkih interesa.

 

Mogao je komotno da ceo tekst sažme u jednu rečenicu – neću da se igram ako se ne igramo po mojim pravilima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2024 at 3:55 PM, Kooineeperk said:

Hajde ako neko moze da mi objasni. 

 

U Novom Sadu opozicija izlazi u veeeeeoma sirokoj koaliciji, ne najsiroj mogucoj (to bi bilo kad bi obuhvatili jos i Radulovica, Tadica, Jeremiceve, i da Zajedno, odnosno Zelenovic ne bojkotuje i ne raspusta lokalne odbore koji bi da ucestvuju), ali toliko sirokoj da ja tu vecina SPN clanica, NDSS i POKS (NADA), pa cak i LSV i lokalni pokret BRAVO. 

 

U Beogradu to nije moguce?

 

Po cemu su izbori u Beogradu drugaciji od izbora u Novom Sadu?! Da li su u Novom Sadu pravedniji? Da li tamo Vucic ne krade? Jedina bitnija razlika koju vidim je ta sto nema Nestorovica na njima... 

 

SSP, SrCe, Zajedno, NDSS i POKS (NADA) da nam svima objasne kako je to u Novom Sadu (i ko zna gde jos) ok da se izlazi na izbore a nije u Beogradu... 

 

 

 

Da se nadovezem na ovo moje neodgovoreno pitanje... nakon ove ispod Djilasove izjave:

9 hours ago, tjurkan said:

 

 

Pitanje je: Kako to da su izbori u decembru bili OK da se izadje na njih, a sada nisu? 

 

Da li ocekujemo da ce Vucic jos vise da krade? Ako ocekujemo, a naravno da ocekujemo, hajde da sprecimo na bilo kakav nacin, a ne da mu prepustimo. 

 

Da li sada znamo kako krade? Znamo, barem nesto. Hajde da se postaramo da se to ne ponovi tako sto cemo ucestvovati na izborima i primorati ga da opet krade i da onda razotkrijemo to (opet). Ako se bojkotuje, onda on nece izvuci sve keceve iz rukava i nece biti ocigledna kradja kao u decembru. 

 

Nista mi nema smisla u ovom sto radi opozicija. Pucaju sebi u noge. A nas ko jebe... 

Link to comment
Share on other sites

Pa u decembru je tek uhvaćen u brutalnoj krađi, i to baš u Bg, do tad je i imalo smisla. I slažem se da ovakav, delimičan bojkot, takođe nema smisla, ali obesmislili su ga oni koji izlaze. A da ovima spolja nije bilo bitno da se stvori privid legitimiteta, Hil i ovaj drugi evropski Hil kako mu je već ime se ne bi kezili po tim pregovorima od pre mesec dana i verovatno pritiskali na ko zna koje druge načine.

Link to comment
Share on other sites

Ako nakon svih događanja na ovim prostorima nismo skapirali da Hila i njegove vazale zanima samo sprovođenje plana koji oni zacrtaju a kako će se i kojim metodama to sprovoditi je manje bitno. Priznaju oni izbore na kojima izađe i 1-3% glasača, prizanju i kršenja ustava i nelegitimne odluke u Makedoniji samo ako su njima u interesu. Priznaju i priznavaće i sve krađe AV na izborima dok sprovodi njihov plan. Izašli mi na izbore ili ne, njih nije briga.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Stoji, ali o bojkotu bi se makar pisalo i u evropskim i američkim medijima, javili bi se neki političari koji su opozicija tamo, možda bi bilo nekog efekta, ovako će sve biti čisto kao suza.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Što se medija u Evropi tiče (o Americi da ne pričamo), tu postoji ozbiljno precenjivanje važnosti Srbije. O bojkotu lokalnih izbora bi možda bilo posvećeno 50-100 reči na dvadeset petoj strani ponekog austrijskog ili nemačkog dnevnog lista. Tvitnuli bi Biber i još koji, i to je to. Možda bi i neki aparatčik EU "bio zabrinut".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, tjurkan said:

Stoji, ali o bojkotu bi se makar pisalo i u evropskim i američkim medijima, javili bi se neki političari koji su opozicija tamo, možda bi bilo nekog efekta, ovako će sve biti čisto kao suza.

 

Ne bi se pisalo. One u Londonu zaista zabole uvo za to ko će se baviti kanalizacijom u Lebanu, u Vašingtonu se neće potresati zbog odnošenja smeća u Vrbasu, a ne verujem ni da će u Parizu roniti suze krokodilske zbog odlaganja otpada u Paraćinu. Ako izuzmemo činjenicu da je EU postala talac bezmudnih i pregojenih briselskih birokrata koji ne mogu da srede mangupe u sopstvenim redovima kao što je Orban, ostaje ona narodna poslovica da se treba uzdati u se i u svoje kljuse.

 

40 minutes ago, Maharaja said:

Što se medija u Evropi tiče (o Americi da ne pričamo), tu postoji ozbiljno precenjivanje važnosti Srbije. O bojkotu lokalnih izbora bi možda bilo posvećeno 50-100 reči na dvadeset petoj strani ponekog austrijskog ili nemačkog dnevnog lista. Tvitnuli bi Biber i još koji, i to je to. Možda bi i neki aparatčik EU "bio zabrinut".

 

Ako neko neće samom sebi da pomogne, u smislu da se opere i uljudi, zašto bi se bilo koji njihov novinar bavio takvim glupostima? Ima mnogo pametnijih stvari, kao što su cene smeštaja na Ibici ili količina mesa u bavarskim kobasicama. Ovo što navodim je njima bitnije, a vukojebinska podela vlasti im je sigurno deveta rupa na svirali.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...