Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

5 hours ago, Sen said:

 

Verujem da im još nekoliko godina treba da zaista postanu toliko bogati i moćni da promena vlasti neće ništa značiti. To je ta nova bogata "elita" koja je počela da se formira dolaskom SNS-a na vlast. Postaće toliko bogati i moćni da će držati sve u privatnom vlasništvu, počev od (dela) EPS-a, Telekoma, medija, nekretnina, najvećih privatnih biznisa... Nažalost, kako stoje stvari, izgleda da će Vučić otići kada on to odluči, a ne na nekakvim demokratskim izborima. A on će otići kada sve bude već zapečaćeno, i kada svaka nova vlast ne bude smela da suviše talasa jer svo bogatstvo i moć pripada toj novoj "eliti".

 

Još malo vremena im je potrebno da "zapečate", verovatno nekoliko godina...

Utešno može da bude što će sve to od njihovih iskota na kraju kupiti zli "stranci" , jer tako obično biva, naročito kad nasleđeno nije ni zarađeno, nego opljačkano. Što je trebalo da se desi još devedesetih, ali dobro, taj deo Evrope je poznat po tome što kasni decenijama iza sadasnjeg vremena. Važno je da će se na kraju desiti.

Link to comment
Share on other sites

 

Eto, prošao dan glasanja, da ne kažem izbora, i dan posle, imamo beskonačno vreme da analiziramo poraz, da nađemo opravdanje za sebe i da uperimo prst u krivca. Poraz se nije dogodio na dan glasanja, nije posledica kombinatorike, stvaranja i rastakanja koalicija , prirodnih ili neprirodnih, poraz se dogodio mnogo ranije, mnogi od nas imaju neko svoje viđenje trenutka u kom smo uplovili u poraz.

Izbornih krađa je bilo na svim izborima, nepotpuni spiskovi, medijske manipulacije, prepravljanje zapisnika, ovi "izbori" se razlikuju utoliko što su pokradeni unapred, a šlag na torti je demonstracija sile na dan glasanja, ne da se nisu trudili da sakriju lažne glasače, "kontrolore" isped biračkih mesta, cirkularno glasanje, trudili su se da svi vide i da kažu, pa šta, šta nam možete. Drže u ruci oba kraja batine, ko može da prepozna ko su batinaši, tzv "navijači, a ko pripadnici , službenici države, nisu više jasno tazddvojeni, imaju slične značke, slično se oblače, slično ponašaju.

Brojke i procenti nisu veliko iznenađenje, za mene je iznenađenje procenat koji je osvojio Nestorović, on u beogradskim opštinama ima između malo manje od 5 i malo više od 7 procenata, nisam očekivao, nisam verovatno dovoljno pratio Hepi i Pink, ako uzmemo da je pokupio glasove Dvezi i Zav, onda je to to, nisam očekivao da SNS na republičkim osvoji apsolutnu većinu mandata, ali je opozicija dobila više mandata nego što je imala. Sad je pitanje šta je ko naučio, kako će se ponašati, dobro, protest je organizovan, odnosno održan, ne baš organizovan, šta dalje. Ne verujem da trenutno postoji energija koja bi na ulici rušila režim, nije dobro ni da se zaćuti, bilo šta je bilo, idemo dalje. Tenzij se mora držati, preko medija, pritiskom na institucije, kakve god da su, pritiskom na svet, Evropu. U štrajk glađu ne verujem ako nije unapred dogovoren pritisak sa strane da se zahtevi štrajkača prihvate. Čak i da se prihvate, šta ako bi se poništili izbori i organizovali novi pod istim ili sličnim uslovima, opet, ne može se promeniti odnos snaga bez izbora, teoretski može, silom, ali, rekoh, sila je u njihovim rukama, ona sirova sila. 

Neću da govorim šta bi opozicija trebalo da radi, opozicija nije jedan jasno definisani subjekt, ima bar nekoliko centara opozicionog delovanja, nadam se da će brzo izaći sa svojim planovima za dalje, i da se planovi neće zasnivati na rušenju drugih opozicionih grupa.

 

 

7 minutes ago, Mr Tuvok said:

zli "stranci"

Zašto stranci pod navodnicima, a zli bez.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da ne prejudiciram ali dosta znace ovi tekstovi koji redom izlaze po stranim medijima. Politico, Guardian, holandska nacionalna TV, onda tvitovi EU politicara kao i nemackog min.spolj. poslova.

 

Ranije to nismo imali. A svi su slozni, epska kradja.

 

Hajde da vidimo ima li efekta ili se samo malo peru pa jos 4 godine cutanja i zatvaranja ociju.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

SPN su gomila klovnova koja

 

je osvojila ubedljivo najveći anti-Vučić procenat glasova na izborima, što tebi, čiji je glas uglavnom otišao vladajućoj strani, verovatno pravi nervozu i potrebu za ovakvim nipodaštavanjem s neke lažne visine čoveka koji "zna šta radi", ali moraš naučiti pod:

  1. Da svoju ispalu na izborima prihvatiš dostojanstveno... i pod
  2. Da budeš manje ogorčen u svojim postovima. Jer...
  3. SPN se (kako-tako i koliko može u uslovima ovog SNS terora) bori za nekakve promene u Srbiji, možeš biti konstruktivan i da predložiš nešto pametno, a ako se ne osećaš delom te borbe bar budi iskren i ne trudi se da sabotiraš to svojim neumesnim upadicama predstavljajući se da si nešto što nisi i pljujući po onima koji nešto bar pokušavaju...

Tvoja opcija je kapitalno propala sa svoja bitna 2 procenta  - i to sad više nije važno, prošlo je, hajde da se okrenemo budućnosti - ali sve što od tada radiš ovde je samo manifestacija poznata pod imenom kiselo grožđe. :classic_smile:

 

  • Like 14
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, NMX said:

Da ne prejudiciram ali dosta znace ovi tekstovi koji redom izlaze po stranim medijima. Politico, Guardian, holandska nacionalna TV, onda tvitovi EU politicara kao i nemackog min.spolj. poslova.

 

Ranije to nismo imali. A svi su slozni, epska kradja.

 

E, dobro si primetio - baš to htedoh da napišem.

Biće ipak da su oni za koje mnogi misle da su nesposobni ipak nekako uspeli da animiraju powers that be, tamo gde treba. :classic_smile:

 

Aj videćemo...

Link to comment
Share on other sites

 
Glasao si sada. Za koga si glasao 2022.? Ili 2016.? Ili 2014.?
 
Koliko se secam, ti si sam pisao kako ne zelis da glasas i ja se nesto ne secam da ti je iko spocitavao da je to podrska SNS i Vucicu.
 
Bez NS iznad cenzusa nema vecine, pa ako je narod tako odlucio, zasto su onda glasovi za NS krivi? Sto se mene tice, sasvim je svejedno da li ce SPN imati 10 ili 35 procenata u BG ako ce SNS nastaviti da jase.
Logika ti je vrlo pogrešna. NS je trebalo da dobije tačno 0 glasova. Vi koji ste glasali za njih ste bacili parizeru sve te glasove. To je jedina činjenica. Nikakve strateške odluke dela glasača spn nije trebalo da se dese nego svako ko je hteo da promeni vlast na bilo kom nivou je trebalo da glasa za spn. Sve ostalo, čak i francuz, su opcije vrlo sumnjivog background-a ili potpunog nedostatka perspektive (ns, tadić +ludi radule i slično). To se jasno videlo mnogo pre 17.12.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Zna li neko zašto se protestvuje i u Novom Pazaru
Pokrali ih u stilu SPS 1996. Bukvalno, falsifikovanje zapisnika, nestali materijal itd.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@goldberg

 

Strateško glasanje na ovaj način jednostavno ne funkcioniše, premalo ljudi razmišlja tako. Ono može imati smisla na ponovljenim izborima na pojedinim BM, pa da druge partije pozovu pristalice da glasaju tako, kao što je bilo onda kad je DJB na taj način poguran preko cenzusa u parlament.

 

Prošli put je Tadiću i Vujoševiću falilo 1800 glasova, pa ajd i da kažeš, ovoga puta je NS mnogo dalje.

 

Kada ljudi i reše da glasaju strateški, oni razmišljaju u smeru da prebace svoj glas većoj opciji da ne bi glasali za nekoga ko će ostati ispod cenzusa. Dakle tvoj predlog je bio plivanje uzvodno. Plivanje nizvodno bi bilo da se pozovu glasači NS, SDS i DJB da glasaju za SPN, i eto da su to uradili, bilo bi još nekoliko mandata više za opoziciju.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Smrtokapa said:

da se pozovu glasači NS, SDS i DJB da glasaju za SPN

...

 

...ma i za Miloša Francuza, verujem da u glasačima NS pa i ludog Radula ima solidnog potencijala za tu opciju.

A verujem i da bi takav apel dobro odjeknuo na opoziciono biračko telo uopšte.

 

Eto vam (nem) 2 solidne kolone opozicije - kad ja mogu tako da razmišljam, mislim da može svako.

 

A sutra, u sistemu koji bude funkcionisao, neka se nadmeću u parlamentu svojim političkim opcijama a ne pretnjama, ucenama i nasiljem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

“Ako neće gospodin Nestorović da glasa za bilo koga, a potrebno je 56 glasova, idete na ponovljene izbore, samo se plašim da neki pogrešno procenjuju kakvi bi rezultati tih izbora bili", poručio je Vučić.

Ukazuje da su predstavnici liste "Srbija protiv nasilja" vodili lošu kampanju, kao i da su pre pet meseci imali prednost od 5,5 odsto, ali da se to promenilo.

"Ponosan sam što je lista 'Srbija ne sme da stane' ubedljivo pobedila u Beogradu. Ko će da formira vlast, stvarno ne znam", dodao je Vučić.

Naveo je da lista "Srbija ne sme da stane" zajedno sa listom SPS-a ima 54 mandata u Beogradu.

Poručio je i da veruje da će na kraju Aleksandar Šapić biti gradonačelnik Beograda.

https://www.rts.rs/lat/vesti/izbori-2023/5330636/vucic-za-rts-ako-nestorovic-ne-podrzi-nikoga-imacemo-ponovljene-izbore-u-beogradu.html

 

SNS+SPS na 55 mandata (50%) u Beogradu po privremenim GIK-ovim rezultatima.

 

SNS ima za 15% više glasova od SPN.

 

Quote

Gradska izborna komisija je na 23. sednici, održanoj 17. decembra, usvojila Odluku o preliminarnim rezultatima izbora za odbornike Skupštine grada Beograda, održanih 17. decembra 2023. godine.

Od utvrđenih 1.180 biračkih mesta obrađeni su rezultai sa 1.091 biračkog mesta, odnosno 92,46 odsto, istakao je  predsednik Gradske izborne komisije Zoran Lukić.

Prema preliminarnim rezulatima su obuhvaćena biračka mesta koja nemaju lake i teške greške u izbornom procesu i koja su mogla da prođu statističku obradu podataka, istakao je Lukić i dodao da se u toku sutrašnjeg dana, a u skladu sa zakonom očekuje otklanjanje grešaka nastale u radu biračkih odbora.

Prema preliminarnim rezulatima lista broj 1 ALEKSANDAR VUČIĆ – Beograd ne sme da stane osvojila je 341.992 glasa, odnosno 39,35 odsto glasova i 49 mandata; lista broj 3 „SRBIJA PROTIV NASILJA – DOBRICA VESELINOVIĆ – PROF.DR VLADIMIR OBRADOVIĆ je osvojila 297.751 glas ili 34,26 odsto i 42 mandata; lista broj 5 DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA BEOGRAD je osvojila 52.239 glasova, odnosno 6,01 odsto birača i 7 mandata; lista broj 13 „MI-GLAS IZ NARODA, Aleksandar Jekrković osvojila je 46.679 glasova ili 5,37 odsto i 6 mandata, kao i lista broj 2 IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE, TOMA FILA-GRADONAČELNIK BEOGRAD osvojila je 41.764 glasa ili 4,81 odsto od broja birača koji su glasali i 6 mandata, precizirao je Zoran Lukić.

https://www.beograd.rs/lat/gradska-izborna-komisija/1805004-saopstenja---sednice-gik/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod toga (edit: ovo iznad Ervinovog posta), @Dragan je pitao za levicu/desnicu u Srbiji. Ako bi se nekako zanemarilo pitanje Kosova i pro/anti EU, rekao bih da imamo sledeće:

 

NDSS (Miloš Francuz) je standardna konzervativna opcija, više desni centar nego neka ekstremna desnica,

ZLF solidno profilisan na levom krilu.

 

Dveri je teško uklopiti u standardnu podelu, što se tiče društvenih pitanja jako su konzervativni, a ekonomski se zalažu za kolektivističke metode.

 

Ostali, ako izuzmemo neke minorne pojave, spadaju u 1. catch all 2. oportuniste ili 3. van klasifikacije kao potpuni ludaci.

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

Kritika opozicije, tzv. građanske opcije (vrlo loša definicija btw) je preterana, kao i očekivanja od nje.

 

Imam utisak da je preovlađujući stav ljudi koji su naklonjeni ovoj opciji, nešto u stilu: ja sam nezadovoljan/besan/ljut, izaćiću ponekad na protestnu šetnju, napisaću nešto na tw/fb/forumu, glasaću ponekad na izborima, a ti opozicijo reši to i svrgni ovu vlast, ja sam se dovoljno iscimao. Ako ne možeš, nesposobna si i ja sam se razočarao u tebe.

 

Zato, sada malo o "nama", grupaciji željnoj normalnog života i uređenog društva. Pišem o ličnim iskustvima iz razgovora sa ljudima i onome što mogu da pogledam, poslušam ili pročitam, tako da ostavljam mogućnost da mi je utisak pogrešan i da generalno nije tako. Prvo, kao da nismo svesni protiv kakve sile se borimo. S jedne strane tu je AV, čovek koji do savršenstva dovodi upravljanje političkim procesima u Srbiji. Nekako i dalje na njega gledamo sa visine, podrugljivo, potcenjivački. A on je prejak i preozbiljan igrač, uvek za korak ili dva ispred svih ostalih, sposoban da svaku situaciju okrene u svoju korist, a sam izborni proces i upravljanje njime je doveo do nivoa da jednostavno postao nedodirljiv i nepobediv. To što je on usput psihopata, iskompleksiran, što ima neprestane izlive banalnosti i patetike, što je težak kriminalac, sve je to sporedno i manje bitno u kontekstu borbe za vlast protiv njega. Bitno je da je u pitanju igrač koji ne može lako da se pobedi i da bi se to uradilo potrebno je malo veće cimanje od ovog koje smo mi trenutno spremni da uložimo.

 

Druga stvar je stanje svesti i društveno - politička zrelost stanovnika ove teritorije. Rekao bih da imamo tri osnovne grupacije: jednu koja može da bude deo civilizacije, savremenog sveta i demokratskog poretka, jednu kojoj je uvek potreban vođa i koja može da egzistira jedino u uslovima diktature i svega što ona sa sobom nosi - nasilje, korupciju itd. i treću, koja predstavlja amorfnu masu, koja se može oblikovati tako da bude bliža prvoj ili drugoj opciji. U nekom super - optimističnom scenariju, neka bude da u svakoj grupi imamo po trećinu stanovnika. Za političke i društvene promene potrebno je dakle uticati na ljude koji nemaju čvrsto izgrađene stavove, na neki način ih pridobiti i ubediti da je tako nešto dobro za njih. Što je opet težak i mukotrpan posao, za koji je opet potrebno, jel'te, cimanje.

 

I u takvoj situaciji mi se svi ostvrimo na SPN ekipu. Ok, mnogo stvari su uradili pogrešno, ALI: da krenem prvo od ovoga, svi oni, i njihove porodice, trpe žestoku represiju ovog režima, pretnje smrću, najgrublje razvlačenje i uvrede po medijima, u skupštini, na svakom koraku. S druge strane, kada nam serviraju, kao na tacni, neku aferu zbog koje ne bismo smeli da uđemo nazad u kuću dok se ne izborimo za ostavke i za sudske procese, mi na to odreagujemo kao na temu za jutarnju kaficu, uostalom već sutra će doći nova afera. To ne važi samo za političare opizicije, i ovo malo istraživačkih novinara što je ostalo i poneki uzbunjivač, rizikuju bukvalno sve da nam serviraju strašne stvari koje ova vlast radi, na koje mi kažemo pu mamu vam jebem i idemo dalje.

 

Pa i kad je neki protest ovi mučenici iz opozicije ne znaju kako da se ponašaju, ako stanu na čelo protesta odmah ide galama marš odatle, ovo nije politički prostest, ako ih nema - pa gde je ovde opozicija da povede narod. Ili ovi sinoć ispred RIK-a, skaču na ove iz opozicije u fazonu evo mi smo došli, ako ne rešimo ovo sa Bg izborima večeras nećete nas više nikada videti na ulici. 

 

Tako da, nema promena bez ozbiljnog i masovnog aktivizma, koji će verovatno biti dugotrajan i iscrpljujući, nema ni najmanje prilike za drugačiji rezultat na izborima dok ne bude ozbiljna borba za svaku kutiju i svaki glas. A to je ogroman posao za sve nas i ozbiljno cimanje. Ali moramo da izaberemo. Moji poznanici, oboje inženjeri, posao u struci, pristojne plate. Dokurčilo im, pre par meseci zapališe preko sa troje dece. Ona vozi viljuškar, on radi dva posla. I guraju, grizu, bore se. Svaka im čast. Ja se onda samo pitam, čekaj, pa šta je veće cimanje, to ili ovo o čemu sam pisao gore?

  • Like 26
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Da ne prejudiciram ali dosta znace ovi tekstovi koji redom izlaze po stranim medijima. Politico, Guardian, holandska nacionalna TV, onda tvitovi EU politicara kao i nemackog min.spolj. poslova.

 

Ranije to nismo imali. A svi su slozni, epska kradja.

 

Hajde da vidimo ima li efekta ili se samo malo peru pa jos 4 godine cutanja i zatvaranja ociju.

 

However...

 

 

 

:krstipd4:

 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

Ako se secas, napisao sam da NS ima svojih 2% glasaca i da je potrebno da se takticki glasa za njih da bi mogli da racunamo na njihove glasove. Ovo sto smo svi mi uradili na izborima je porazno, da toliki broj ljudi glasa za SPN samo zbog ideologije i procena da ce vecina da glasa za tu listu, da samo mali broj nas razmisli zasto smo izgubili izbore 2022. i da opet ponavljaju iste greske. U eri drustvenih mreza, kad mozemo da se organizujemo i odredimo da svaki treci glas poklonimo NS mi smo vecinski glasali kao da smo u UK ili u USA i kao da imamo dvopartijski sistem.

 

Nista, sad cemo da uzivamo uz Sapica, Nikodijevica i Nestoroviceve trolove pa mozda neke 2038. dodjemo do smene vlasti u BG.

 

I matematika i logika su ti od starta klimavi, mislim da to i sam znaš, ali tvrdoglavo jeremićevski braniš neodbranjivo.
Prvo ćemo oko logike, da glasači većinski proevropske opcije među kojma su i pristalice Mikija Aleksića, Đilasa, a i ostalih, koje Vuk Jeremić nesebično ljubi i voli, treba sad "taktički" da glasaju baš za njega, nepatvorenog salonskog desničara, sa otvorenom anti EU agendom, e da bi baš on dobio 3% i mi pobedili u Beogradu, što se ne bi dogodilo ni tada.
Odlaskom Aleksića, Jeremić je turbo mlaznim pogonom zauzeo praktično identične pozicije, ekipe Dveri/Zavetnici/DSS/POKS i zato je sa njima i mislio da pravi sasvim prirodan savez.
Na njegovu žalost, oni su ga ispalili i pustili niz vodu, tako da se obrati njima i ostalima što kleče na Gazimestanu, kako bi došli do nekog glasa, na najprizemniji mogući način.
Oni su mu braća po "oružju", njima se žali i traži da ti daju taktičke glasove.
Ja za likove  izašle iz Koštuničinog šinjela ne bih glasao nikad, podjednako kao ni za Vučića, a sadašnji NS im je prirodno stanište, više nego Miloš i njegova ekipa.
Da ne pominjem onu ljigu Sinišu Kovačevića i njegovu ženu, koja je tužila i kažnjavala nezavisne medije, po Vučićevom zakonu o informisanju 99-e, što je dno posebne vrste.
A sada malo računice.
Da se desilo čudo i NS taktičkim glasanjem dobio 3%, u najboljem slučaju bi bile pata karte i opet bi odlučivao Nestor, a to da li će Vučić kupiti 2, 4 ili sve njegove odbornike, je za njih trivijalna stvar, ali je suština da ni tada ne bi bilo pobede u BG za opoziciju.
Ipak, ključni razlog, zašto ljudima koi su glasali za SPN, nije padalo na pamet da podrže Jeremića (niti će ikad), je njegova više nego jasna namera, da posle izbora ucenjuje (pre svega Đilasa zbog lične netrpeljivosti), do nivoa da se i ne formira gradska vlast, čak i da su u zbiru imali više, kao što nisu.
Poruka "Moraće da sede prekoputa mene i Gajića kada se bude formirala vlast u Beogradu", značile su samo jedno, da je lik u teškom retribution modu i da bi SPN od njega imao podjednake koristi, kao i od Nestorovića.
Ovo ti je već napomenuo čini mi se Constantin pre par dana, ali si to mudro prećutao i nastavio po starom.
Za Tadića i ja mislim da je greška što nije nađen neki modus da bude na zajedničkoj listi, ali bez ludog Radula naravno.
Što se tebe lično tiče, imaš svako pravo da glasaš za opciju koja ti najviše odgovara, ali to pravo imamo i mi ostali.
Nije nikakva sramota što si glasao za NS, jer su ti zbog nečeg bliski, ali nemoj baš sve nas da praviš ludim i da nam prodaješ tu priču o taktičkom glasanju, jer to ni pas s maslom ne bi progutao.
Daleko smo mi od tog nivoa da kao u Nemačkoj CDU glasači, podrže Zelene i ubace ih u Bundestag, iako su oni njima bili iskreni partneri, dok ovde toga ne bi bilo ni u tragovima.
Ja se ne stidim što sam glasao za SPN, naprotiv, jer su tamo ljudi iz ZLF, koje znam i cenim, tako ne moraš ni ti, bez obzira što si svojim glasom nadpolovično podržao režimske stranke.
Kome treba nešto da prebacuješ, drugima ili sebi, vidi sa sobom kad staneš pred ogledalo.
A možda je i vreme da se setiš stare izreke - Nije majka grdila Muju što se kockao, nego što se vadio..

  • Like 14
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

je osvojila ubedljivo najveći anti-Vučić procenat glasova na izborima, što tebi, čiji je glas uglavnom otišao vladajućoj strani, verovatno pravi nervozu i potrebu za ovakvim nipodaštavanjem s neke lažne visine čoveka koji "zna šta radi", ali moraš naučiti pod:

  1. Da svoju ispalu na izborima prihvatiš dostojanstveno... i pod
  2. Da budeš manje ogorčen u svojim postovima. Jer...
  3. SPN se (kako-tako i koliko može u uslovima ovog SNS terora) bori za nekakve promene u Srbiji, možeš biti konstruktivan i da predložiš nešto pametno, a ako se ne osećaš delom te borbe bar budi iskren i ne trudi se da sabotiraš to svojim neumesnim upadicama predstavljajući se da si nešto što nisi i pljujući po onima koji nešto bar pokušavaju...

Tvoja opcija je kapitalno propala sa svoja bitna 2 procenta  - i to sad više nije važno, prošlo je, hajde da se okrenemo budućnosti - ali sve što od tada radiš ovde je samo manifestacija poznata pod imenom kiselo grožđe. :classic_smile:

 

 

SPN je prva opoziciona lista koja je u SNS Srbiji osvojila preko 20% na izborima. Nijedan opozicioni predsednički kandidat nije imao preko 20%.

 

Vrlo je diskutabilna teorija da je ovo neki maksimum za takvu vrstu političke opcije, verovatno jeste sve dok postoji ovakva (re)presija pred/u toku/posle izbora.

 

U normalnim demokratijama, ima smisla glasati za neku stranku samo da bi prošla cenzus, iako se ne slažemo s njenim političkim programom; kod nas - jok.

 

"Desnica" je zjbla što se nisu ujedinli i uzeli više mandata, mada je Miloš Francuz, iz svog ugla, odigrao pametno i nije hteo (koliko sam skapirao) u koalicije i time uspeo da "rasčisti prostor", nema više nikog osim njega.

 

Dr Nestor je posebna priča.

Edited by Brian Setzer
Link to comment
Share on other sites

Gledam sinoc Utisak. Prosto je neverovatno da se samo potencira Beograd i da se samo tu trazi ponistavanje izbora. Ako su krali, ako su protivzakonito izdaval toliki broj licnih karata... Pa to je znak da izbori nisu bili po zakonu. Ne mogu da budu malo protivzakoniti. Ili su po zakonima ili su protivni zakonu. Kazu sinoc, pa tih 40000 nista ne bi promenilo na republickom nivou. Pa da li to znaci da ako bi na republickom nivou nesto promenilo tek nekih 300000, onda ni na 280000 uvezenih biraca se ne treba buniti i traziti ponavljanje izbora u celoj Srbiji.

Skandalozno. Stvori se osecaj bespomocnosti, ponizenosti...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, berti said:

Gledam sinoc Utisak. Prosto je neverovatno da se samo potencira Beograd i da se samo tu trazi ponistavanje izbora. Ako su krali, ako su protivzakonito izdaval toliki broj licnih karata... Pa to je znak da izbori nisu bili po zakonu. Ne mogu da budu malo protivzakoniti. Ili su po zakonima ili su protivni zakonu. Kazu sinoc, pa tih 40000 nista ne bi promenilo na republickom nivou. Pa da li to znaci da ako bi na republickom nivou nesto promenilo tek nekih 300000, onda ni na 280000 uvezenih biraca se ne treba buniti i traziti ponavljanje izbora u celoj Srbiji.

Skandalozno. Stvori se osecaj bespomocnosti, ponizenosti...

 

Na republickom nivou to nista nije nelegalno sto su uradili, "samo" je nemoralno. Dakle, ako neko ima drzavljanstvo Srbije, bilo gde ziveo, njega da dovedes autobusima da glasa nije nelegalno.

 

Nelegalno je, krivicno delo, da na lokalu glasa neko ko ne zivi u lokalu. Dakle, ne mogu ja iz Nisa nekome u Beogradu da odredjujem vlast.

 

Zato se trazi samo ponistavanje lokalnih izbora u Beogradu. Sto se republickih tice, dolazak Bosanaca sa nasim licnim kartama ili pasosem na glasanje tehnicki nije nelegalno. Doduse, oni nisu ni dovedeni zbog republickih izbora, vec zbog lokalnih.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, berti said:

Gledam sinoc Utisak. Prosto je neverovatno da se samo potencira Beograd i da se samo tu trazi ponistavanje izbora. Ako su krali, ako su protivzakonito izdaval toliki broj licnih karata... Pa to je znak da izbori nisu bili po zakonu. Ne mogu da budu malo protivzakoniti. Ili su po zakonima ili su protivni zakonu. Kazu sinoc, pa tih 40000 nista ne bi promenilo na republickom nivou. Pa da li to znaci da ako bi na republickom nivou nesto promenilo tek nekih 300000, onda ni na 280000 uvezenih biraca se ne treba buniti i traziti ponavljanje izbora u celoj Srbiji.

Skandalozno. Stvori se osecaj bespomocnosti, ponizenosti...

 

Samo da otkucam da postoji opština u kojoj SNS (ili nacionalne manjine) nije pobedio (već SPN) a da nije beogradska: Medijana u Nišu.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kada su sela u pitanju ja moram da napišem da se ti ljudi ponekad previše napadaju a tu svrstavam i ove koje dovlače autobusima po mitinzima. Nije mi baš pravo kada ih ljudi nazivaju svakakvim imena i ismevaju po emisijama kao što je Kesićeva. Mislim to je sve zasluženo ali malo razumevanja ili spoznaje postoji za njihovu situaciju. 

Ja sam veći deo svog života proveo u Nišu. Za to vreme nekih 6-7 godina sam se bavio humanitarnim radom i obilazio sela u Jablaničkom, Pčinjskom, Topličkom i Pirotskom okrugu.
 
Ti ljudi koji žive tamo nemaju osnovne uslove za život. Imaju jednog lekara na 30-40 sela koji ih obilazi jednom u dva meseca. Škole su sve zatvorene a putevi dalje zemljani ili u teškom raspadu. Teška beda.
 
Najgore stvari sam video u onim brdima od Vranja prema Kosovu. U nemalom broju kuća nisu imali VC već nuždu vrše napolje na kamenu. U jednoj situaciji majka je bila umno bolesna i imala je govornu manu pa su sva deca, njih 6, naučila srpski sa tim njenim iskrivljenim govorom jer učitelja/icu selo nema. 
 
To je teška sirotinja o kojoj se niko nije starao. Za njih šta god da dobiju je kao nova godina i nije čudo da se tako lako prodaju. Bukvalno su  poniženi i ostavljeni na cedilu raspadom sistema poslednjih 30 godina. A jebem ti državu koja se ne brine o svojim najranjivijm gradjanima.
 
Ali do tih ljudi je nemoguće dopreti, mene boli sto Vojvodjanska sela od 3, 4000 ljudi a i vise su u ovom broju za Vucica, barem je ovde moguće videti neke stvari i uspostaviti neki animozitet prema sekti.


Sto je najgore svi bivši Ds ljudi danas su u sns I upravo oni kroje na lokalu 20 plus godina, neretko neki su bili i za vreme Slobe pozicija.


Vucic je ovde postao Božanstvo i iskreno meni se ovaj narod sve više gadi...

Послато са SM-A135F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...