Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Prag dostojanstva i elementarne pristojnosti je urušen u ovoj državi. Normalizovane su nenormalne i anticivilizacijske stvari. To je ušlo u svaku poru ovog društva.
Dodatna gradacija svakog sranja i otrova je učinila onaj prethodni manje upadljivim i manje drastičnim za nas. To se prelilo na svakodnevnicu.

Takvi smo, pogani i loši. Tupi i glupi, jadni i truli.

Zaokupiraš nas samo jeftinim pričama. 
Prodajemo se.


Ne mogu da ne napišem, bez velike želje da uvredim ali zaista niti se promene mogu desiti, niti ih zaslužuju oni koji traže promene a prodaju se za jeftinu zabavu i zatvaraju oči pred ovime.
Više i ne pratim godinama, niti pišem dole po košarškim temama, ali želim da pripuitam sve ljude koji se lože i bave time, pre svega one koji idu na košarkaške utakmice.
Kako možete da pomislite da zaslužujete išta bolje kad ste spremni da progutate realnost da navijatu za SNS kučku, da odete u halu, i da se 2,3h sata pravite ludim zarad jeftine zabave? (oba kluba su u pitanju)
I onda vam neko drugi kriv?

Napravite misaoni eksperiment. Šta bi rekli za naciju gde veći deo nacije se loži na ova 2 generatora toksičnosti, ne zna da iskontroliše svoju potrebu da se poveže i gravitira ka ta 2 subjekta. I na sve to ljudi su kolektivno spremni da progutaju i pogaze svoje stavove? Kako možete da očekujete bolju državu ako vam je ok da se spuca 40 miliona u to, dok se po bolnicama žene poradjaju kao u štalama?
Kako mislite da neće SNS da pobedi, kad i vama odgovara na nekih par sati nedeljno...

  • Like 12
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, JohnnyDragon said:

Kako si ti prosao danas? 

No stress? 😁

 

Ne bih da zatrpavam temu licnim problemima, ali kad si vec pitao...
 

Spoiler

...da kazem da sam pre par dana obavestio druga da necu ispostovati dogovor i da necu glasati za SNS. Nije bio srecan ni najmanje. Zapravo mi nije ni drug, vise poznanik, sapatnik iz kladionice, tkd i nije puno izgubljeno s moje strane. Univerzalno pravilo koje bi svako trebalo da zna je da se ovisniku nikada ne veruje na rec. Skoro dva meseca sam cist u svojoj 1001-oj zapocetoj terapiji lecenja zavisnosti od kocke, pa sam pocetkom i ovog meseca ponovo napravio plan money management-a, koji jos uvek postujem, i u kojem cu posle regulisanja mizernog dela dugovanja na pocetku meseca, preziveti do naredne plate sa svotom novca koja mi je ostala ako se sveram u busu, pusim samo jednu paklu dnevno i rucam kiflu i jogurt na poslu, a da ne moram da dalje prodajem svoju cast (ako je ista ostalo od nje) za tepsiju ribe. Glasao sam za SPN.

 

Inace, cudna odluka RIK-a (ako li su oni zaduzeni za organizaciju izbora) da prvi put broj lokacija smanji sa "tri" (sto je uvek bio slucaj najmanje od mog punoletstva, dakle 18g,) na "jednu", pogotovo kad se uzme u obzir da smo selo sa tendencijom rasta i sirenja. Sada su svi bili smesteni u osnovnu skolu, koja je prilicno daleko od centra sela, gotovo na rubu. Jos cudnije je bilo to sto je spisak ulica na mom birackom mestu (bila su tri u skoli) nadilazio ukupan broj na dva preostala izborna mesta. Logicno, vreme cekanja je bilo 20-30m, u zavisnosti od doba dana, a na preostala dva mesta je samo falio leteci zbun na vetru pustinje u Nevadi, kao u filmovima. Price o formiranju vestackih redova u cilju obeshrabrenja glasaca koji su tu bez prinude def pije vodu.

 

A tamo klasika...
Od otprilike osmoro ljudi na glasackom mestu, za njih 6 znam da su u SNS-u, ili vrlo bliski stranci (mada, pre ce biti ovo prvo). Preostale dve osobe ne poznajem. Ispred skole sam primetio poznate salonske SNSovce koji vitlaju nekim spiskovima i telefonima. Ista stvar i u jednoj maloj obskurnoj kladionici. Bilo mi je zao sto se nisam prijavio da budem kontrolor. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U Kragujevcu bez 3 mesta gde bi opozicija trebalo da bude dobra, SNS na 38%, SPS na 6%. Zavisice od satelitske liste 300 Kragujevcana (mada su i oni nominalno opozicija), sve tri fantomske manjinske liste izgleda izduvale (mada tu 100 glasova pravi razliku, nije sigurno). Presli cenzus i Verko i Nesic i Dziga i Sladjan Rakic, ukupno 40% imaju. Ako 300 bude sa njima, imaju vecinu verovatno.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Maharaja said:

DOS je jedva pobedio, i to nakon hiperinflacije, izgubljenih ratova, pokradenog svega, i nakon što je NATO nalupao pi*ku...

 Prema svim istrazivanjima vecina srba smatra da Srbiji treba vodja pre demokratije.

Ne vlada sns zbog penzosa zaludjenika nego zbog onih 700k koji cekaju da se ucare negde. Eto njih kod djilasa sutra da ovaj uzme vlast.

  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Fat Zadd said:

Ja I dalje ne verujem da je Nestorovic dobio skoro pa 100K glasova (87K po poslednjoj projekciji)

Meni su u glavi Zavetnica i Bosko na prvom spratu Hotela Moskva kako tese jedan drugo 😄 I smejem se non stop. Milici preko noci bankrotirala firma a ovaj drugi od sramote ne moze u Cacak.  Jos ih je onaj Petrovic tzv,. ekspert za Ukrajinu podrzao i o nostao bez poslanickog mandata.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Što da ne. Nestorović je proizvod globalnog antinaučnog trenda, udaren u turbo brzinu zahvaljujući devastaciji društva i srozavanju pameti. Nije on jedini takav na svetu a ni u Evropi. Samo je u Srbiji dobio ogromnu platformu da deli svoje imbecilne ideje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da mi je ludi Nestor zaokružio ceo jedan životni krug u poslednjih par godina od one njegove konferencije koja je označila početak pandemije do ovih izbora i do toga da bi uz malo trange frange vrlo lako mogao postati i gradonačelnik Beograda. Kažem to jer su mi ovi izbori kao ovakvi kako su prošli i završeni verovatno i prelomni trenutak da rasčistim sam sa sobom da treba da palim odavde kako znam i umem. Jednostavno ne mogu da se pomirim da je ovo situacija normalna i prihvatljiva za život a bojim se da bi taj prezir prema svemu tome koji bih pokušavao da obuzdam u sebi jako loše uticao i na mene i na okolinu.

 

Elem, makar se slatko nasmejah večeras u ovom crnilu kad mi je izletela faca Želja Pantića aka Ludi Žeks na RTS ispred Ruske stranke sa nekih 0.2-0.3%. Morao sam da protrjam oči i vratim kanal da vidim da nisam prolupao. Fino mi je bilo i kad sam video suzne oči i suva grla iz  pojedinih štabova. Da se toliko oko naroda sekiraju kao oko % možda bi i bilo nešto od ove zemlje.

 

Što se tiče ozbiljnije neke analize, sve je već rečeno. Ispušili ga Dačić, Jerema, BotaRadule i DveriZavetnici. Dačić će zbog Beograda da preživi i dobije šansu za ,,oporavak", za ove ostale nisam siguran. Jeremić je dobio par udaraca nenadano u poslednjih godinu dve dana i možda bi i mogao da pokuša ponovi sa nekom normalnijom politikom jer ima par kvalitetnih ljudi uz sebe. Bota i Radulović, stvarno je dosta bilo i već prelazi sve granice dobrog ukusa. Boško je konačno dolijao jer se godinama kroz neke čudne koalicije provlači preko cenzusa a već je dosadio i Bogu i narodu. O Zavetnici se nema mnogo reći, DB priča reklo bi se, odrao joj je glasove ovog puta Nestor.

 

Francuz je sačuvao nekih svojih pristojnih 5% i možda bi mogao da krene da gradi neku priču desnog centra i tkz građanske liberalne desnice i malo prošili priču van ne damo Kosovo. Dobro je što je napravio jasan otklon od Vučića i eventualne saradnje sa njima. Vidim ga kao potencijalno dobrog kandidata za predsedničke 2027. za birače tih preferencija.

 

O opoziciji, ovoj glavnoj,mejnstrim. Uzeli su solidne rezultate i na republici i u Beogradu ali nisu uzeli ono glavno po što su došli - Beograd i Vučića na republici ispod 40%. Te dve stvari bi označile da je počeo pad njegov a dobili bi Beograd kao prvu veliku pobedu,izvor moći i podlogu za dalji razvoj i delovanje. Morali su imati proaktivniju ulogu u toku izbornog dana i ako su hteli da idu na obaranje izbora nakon niza jasnih nepravilnosti moralo se delovati u tom pravcu ili u toku dana ili odmah nakon zatvaranja birališta. Ova obraćanja i saopštenja u pola 12 i 2 ujutru, piši propalo i vrlo nevešto. Pritom upitna je energija ljudi za novi Toir de Belgrade oko Gazele i predsedništva na temperaturama u minusu. 

 

Psiho je namakao koji %  više van svakog razuma i objašnjenja ali to već potpada pod dijagnozu ovog naroda što je opširnija i ozbiljnija tema. Ona vidna nervoza na konferencije govori takođe ponešto i da je to sve daleko od bajnog.

 

Na kraju, ako ludi Nestor zaista kojim slučajem odigra pat poziciju čekaju nas novi izbori. Tu je jedina nada za pobedu opozicije da svi ovi što su ostali ispod cenzusa sa po 1 do 2% stanu u jednu kolonu i da se tako uzme Beograd. Ali to sada izgleda poprilično daleko i dosta je realniji scenario da neko od ,,opozicionih' odbornika dobije ponudu koja se ne odbija.

Edited by lansky
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

OK, nije ovo toliko loše.  Beograd im se ljulja, opozicija jeste ojačala, Nestor je konj za jednu trku, jednom će naprosto nestati kao mnogi slični pre njega.

Slom Dačića na republici - priceless.

Bota-ludi Radule i ono malo iskomplekirano, kako se zvaše, nebitno, uzeše možda 2% ljudi koji bi verovatno bili tu i tamo uglavnom za Francuza, možda nešto malo i SPN..

 

SPN kao neki, uslovno, levi centar i Francuz kao desno krilo su se iskristalisali kao buduća jedina bitna opozicija.  Nešto kao DS/dSS svojevremeno u DOSu.

 

Istorijski gledano: Pre ovih izbora bili smo duboko u 1992, sad smo tu negde dogurali do 1995...  a znamo šta je bilo 1996... :default_coffee:

 

 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Meni je jedan od jacih utisaka ovih izbora (posle opsteg razocarenja rezultatima, naravno) to koliko je malo stranaka/koalicija preslo cenzus. Kao da je Srbija neka razvijena demokratija, s iskristalisanom politickom scenom, a nije. Tu vidim i najveci problem s biracima iz Republike Srpske. Manje je bitno cak i u kojoj meri se upisuju na adrese po Srbiji, posebno u Beogradu, i koliko njih glasa. Veci je problem, rekla bih, sto uopste postoje na birackom spisku, a izgleda da ih je oko miliona. I naravno, to sto njima za upis na taj spisak ne treba boraviste. Rezultat je taj da cenzus tako ide previsoko, bez obzira da li je na 3, 4 ili 5 posto.

Bizarno je to sto je na ovim izborima ta cinjenica najvise ukopala bas one desnicare koji se za taj deo biraca kao najvise zalazu. 
Bilo bi zanimljivo videti kako bi ovi rezultati izgledali da se primene na nekih 5,5 miliona, koliko je realno biracko telo u Srbiji

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da se ostvarila ona najcrnja prognoza a to je da Srbija nema potencijal ne da smeni SNS vec da uradi bilo sta smisleno na izborima. Prvo Nestor... ja ne vidim da je on neki proizvod DBa vec vise onaj deo Srbije koji je kao Miki Manojlovic u Ranama - pokazuje srednji prst svemu. Potpuno isto kao i preletacevic, zavetnica i evo sad Nestor. Sledeci put ce opet da izroni neki kontras svemu i da bude "iznenadjenje". 

Drugo SPN - sada je vec dokazano da su ljudi potpuni amateri: potpuno nesnalazenje kao da ih je rezultat iznenadio. Samo me zanima gde ode ona logistika koju je DS nekad imao (mislim znam, al ajde...). I dalje oni predstavljaju samo kontru Vucicu a ne neko resenje. 

Trece desnica - ideja otklona od SPN uopste nije bila losa, samo sto je zavetnica - debil, previse poletela. Izgleda da ih njihovo glasacko telo svaki put kaznjava kada se previse priblize demokratskoj opciji. Sto je meni apsolutni nonsens Srbije: mi i 25 godina od skidanja zla sa vlasti i dalje imamo politicku scenu koja se sastoji od jedne interesne grupe, njihove kontre koja se zove demokratska opcija (za koju bog sveti ne zna da li je levo, desno, centar) i potpunih ludaka. E tu DSS moze da se fino smesti ako imaju mozga, izgleda da se taj deo "domacinske" Srbije lozi na tu Kostunica foru. 

SNS - nema ko njima da prismrdi jos dugo vremena. Ako nismo bili u stanju da uzmemo Beograd, pa cemu onda da se nadamo... napisa gore fancy ovo jos nije '96. Jednostavno toliko su dobro organizovani i u ispiranju mozgova i u kradji da je bitka jednostavno nefer. 

I za kraj SPS... mozda nam se posreci da opet nestanu sa scene u narednih par godina jer trenutno su u nebranom grozdju. Ovo je cena veze sa SNS gde su se oni potpuno izgubili, vise nikakav koalicioni potencijal nemaju na drugoj strani. Cak i ne vidim koje koristi AV ima od njih. 

I tako... jebiga... 2027 nije toliko daleko 🙂. Bar se nadam da smo videli ledja nekim spodobama u vidu Cede, Seselja (hoce li taj puci vise), Jeremica i tuznog Tadica koji kao da i dalje ne mzoe da poveruje da je izgubio one izbore. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...