Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Quote

Presek izlaznosti do 16 sati

Niš - Do 16 sati u Nišu je glasalo 42,76% birača, najviše u Opštini Medijana - 44,28%, dok je najmanja izlaznost bila u Opštini Crveni Krst 39,49%.

Pirot - 52,8% je izlaznost u Pirotu do 16 sati.

Prokuplje - U Prokuplju je do 16 sati glasalo 42,9% građana.

Leskovac - Izlaznost u Leskovcu bila je 42%.

Vranje - 43,7% birača je glasalo u Vranju do 16 sati.

Gadžin Han - Izlaznost u Gadžinom Hanu i dalje je među najvećima na jugu - do 16 sati glasalo je 60% građana.

Blace - I u Blacu je izlaznost slična, do 16 sati glasalo je 60,5%.

Kuršumlija - Izlaznost u Kuršumliji bila je 45,4%.

Preševo - svega 11,7% birača glasalo je u Preševu.

Surdulica - U Surdulici je izlaznost 50,9%

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Otvorena-biralista-na-jugu-za-sada-nema-prijavljenih-nepravilnosti-live-blog.sr.html

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dzakala said:

Da me ne shvatite pogresno kao SNS bota, ali ovo sto se danas desava je sve u okviru zakona, i institucionalno se ne moze nista uraditi.Bahati tvit Ane Brnabic je nazalost istinit.

 

Izbori se ne kradu na dan izbora vec mnogo ranije.S obzirom da ovi danas ovako javno razvoze Balkance po Beogradu celi dan, ne verujem da opozicija nije znala mesecima unazad da su ljudi i regiona orebacani sa boravistem u BG

 

A šta kaže taj zakon po pitanju prijavljivanja ljudi na fiktivne adrese? Pisalo se o slučajevima da ti se u sandučetu pojavi listić sa tvojom adresom, ali sa potpuno nepoznatim imenom. Ovo ostalo je tačno.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, goldberg said:

 

Bolje i to nego da guslam o "pobedi iskljucivo gradjanske opcije, a dotle neka vlada SNS".

 

Nemam ja nista od glasa za SPN - nije mi cilj da oni ostvare sto bolji rezultat, samo da pocne rusenje Vucica. To ne moze bez barem jos dve liste, a na republici bi bilo dobro da svi oni udju da bi Vucic i Dacic + manjine ostali bez 126+ poslanika. Dakle, cista matematika i ovo je jedini nacin.

Cudna je ta matematika u kojoj dajes glas stranci koja ima minimalne sanse da prodje cenzus, a u ime toga da pocne rusenje Vucica.  Kada neka stranka ima male sanse da prodje cenzus, resenje nije da se bacaju glasovi na istu, u nerealnom ocekivanju da ce je to izdici do cenzusa, vec da se ne glasa za istu i tako spreci bacanje glasova. Tj, ako je procena da ce NS imati max 2% resenje nije da se bacaju glasovi (i digne maksimalno na 2,5% sto je direktno barem 1.25% za SNS) vec da se ne glasa za njih i da se obori na barem 0,5% tako da od toga SNS profitira maksimalno 0,25%.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Izbori su pretvaraju u dan mrmota. Budi nas ista izborna priča, suočavamo se sa istim pljačkama, na kraju doživimo isti ishod i odemo na spavanje sa osećajem da su nas ponovo pokrali.

 

Očekivati drugačiji ishod prilikom istovetnih okolnosti potpuno je bespredmetno, ali opozicija mora da prihvata ovakve izborne uslove i glumi dekor jer im iz Brisela i Vašingtona prete da će, ako bojkotuju proces i ako tako ostave vlast bez legitimiteta, biti precrtani u nekim od sledećih podela karata, te da nikada neće moći da im budu partneri.

 

Tako su nam svima ruke i noge vezane. Smešno mi je kad vidim ove strane šatro posmatrače, koji kao nešto posmatraju dok njihovi šefovi iz EU i SAD na najdirektniji način održavaju na vlasti aktuelni režim i tolerišu svaki mogući kriminal na ovim prostorima, od izbornih krađa pa sve do trigovine drogom tipa Jovanjica...

 

Vrte nas u krug.  

Edited by Nek grmi jako
  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nek grmi jako said:

Izbori su pretvaraju u dan mrmota. Budi nas ista izborna priča, suočavamo se sa istim pljačkama, na kraju doživimo isti ishod i odemo na spavanje sa osećajem da su nas ponovo pokrali.

 

Očekivati drugačiji ishod prilikom istovetnih okolnosti potpuno je bespredmetno, ali opozicija mora da prihvata ovakve izborne uslove i glumi dekor jer im iz Brisela i Vašingtona prete da će, ako bojkotuju proces i ako tako ostave vlast bez legitimiteta, biti precrtani u nekim od sledećih podela karata, te da nikada neće moći da im budu partneri.

 

Tako su nam svima ruke i noge vezane. Smešno mi je kad vidim ove strane šatro posmatrače, dok njihovi šefovi iz EU i SAD na najdirektniji način održavaju na vlasti aktuelni režim...

 

Vrte nas u krug.  

Pa probali su sa bojkotom izbora i to nije dalo nikakve rezultate, naprotiv. Ostaje da se ucestvuje na izborima u nadi da ce jednog dana populus da se osvesti ili da se organizuje revolucija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, goldberg said:

 

Bolje i to nego da guslam o "pobedi iskljucivo gradjanske opcije, a dotle neka vlada SNS".

 

Nemam ja nista od glasa za SPN - nije mi cilj da oni ostvare sto bolji rezultat, samo da pocne rusenje Vucica. To ne moze bez barem jos dve liste, a na republici bi bilo dobro da svi oni udju da bi Vucic i Dacic + manjine ostali bez 126+ poslanika. Dakle, cista matematika i ovo je jedini nacin.

 

Druže, tvoje je pravo da glasaš za koga hoćeš, ali ako ti je cilj rušenje SNS-a, znaš li kome ćeš de facto dati glas ukoliko ta opcija ne pređe cenzus? Ako glasaš strateški protiv, isto je kao da si zaokružio jogi letače.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

Cudna je ta matematika u kojoj dajes glas stranci koja ima minimalne sanse da prodje cenzus, a u ime toga da pocne rusenje Vucica.  Kada neka stranka ima male sanse da prodje cenzus, resenje nije da se bacaju glasovi na istu, u nerealnom ocekivanju da ce je to izdici do cenzusa, vec da se ne glasa za istu i tako spreci bacanje glasova. Tj, ako je procena da ce NS imati max 2% resenje nije da se bacaju glasovi (i digne maksimalno na 2,5% sto je direktno barem 1.25% za SNS) vec da se ne glasa za njih i da se obori na barem 0,5% tako da od toga SNS profitira maksimalno 0,25%.

 

Nista tu nije cudno - NS vec ima svoje (malobrojno) biracko telo, pa ima i oni ce imati tih svojih 2% pa ce imati. U slucaju da nas ima jos 1,01% koji zelimo da takticki glasamo imamo izbor izmedju glasanja za SPN (koji ima nekih, recimo, 33%) i zajedno dobijamo 34,1%, dok u slucaju glasanja za NS dobijamo 33%+3,1% = 36,1%. Cista matematika.

 

A ako oni i ne prodju cenzus, pa to je do inteligencije opozicionih biraca koji masovno glasaju za SPN, umesto da se koordinisu i poklone glasove drugim opcijama (u ovom slucaju dve). Pa u Svedskoj biraci M (desni centar) takticki glasaju za L ili C da bi ih odrzali iznad cenzusa od 4%, samo smo mi izgleda glupi pa ne mozemo da shvatimo neke osnovne stvari.

 

Ovde iskljucujem dezurne "SNS je los jer vodi pogresnu politiku" birace, oni ionako nisu ciljna grupa ovih poruka.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nek grmi jako said:

Očekivati drugačiji ishod prilikom istovetnih okolnosti potpuno je bespredmetno, ali opozicija mora da prihvata ovakve izborne uslove i glumi dekor jer im iz Brisela i Vašingtona prete da će, ako bojkotuju proces i ako tako ostave vlast bez legitimiteta, biti precrtani u nekim od sledećih podela karata, te da nikada neće moći da im budu partneri.

 

Moram priznati da u ovo ne verujem i da mi deluje kao kmečanje o dlakama i rđavom ***. Ne kažem da to radiš ti, ali smo se naslušali i takvih gluposti.

 

Šta bi radili ti u Briselu i Vašingtonu? Dovozili Holanđane i Teksašane da glasaju za 20evra / dolara i dva sendviča? Vidim da su bili baš uspešni kod Orbana.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Druže, tvoje je pravo da glasaš za koga hoćeš, ali ako ti je cilj rušenje SNS-a, znaš li kome ćeš de facto dati glas ukoliko ta opcija ne pređe cenzus? Ako glasaš strateški protiv, isto je kao da si zaokružio jogi letače.

 

Znam da je jedina sansa za obaranje SNS i Sapica u BG da NS predje cenzus, kao sto je i prosli put bila da svi (ukljucujuci Dveri, NADA, SDS) predju cenzus. Prosle godine sam na republickim izborima glasao za NDBG jer je njima republika bila kriticna (i presli su cenzus), a na BG za Dveri - POKS i oni su presli cenzus. Da je bilo vise taktickih glasova i SDS bi presli cenzus i mozda ne bi ni imali ovu situaciju nego bi gradonacelnik bio neko iz SSP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, goldberg said:

 

Nista tu nije cudno - NS vec ima svoje (malobrojno) biracko telo, pa ima i oni ce imati tih svojih 2% pa ce imati. U slucaju da nas ima jos 1,01% koji zelimo da takticki glasamo imamo izbor izmedju glasanja za SPN (koji ima nekih, recimo, 33%) i zajedno dobijamo 34,1%, dok u slucaju glasanja za NS dobijamo 33%+3,1% = 36,1%. Cista matematika.

 

A ako oni i ne prodju cenzus, pa to je do inteligencije opozicionih biraca koji masovno glasaju za SPN, umesto da se koordinisu i poklone glasove drugim opcijama (u ovom slucaju dve). Pa u Svedskoj biraci M (desni centar) takticki glasaju za L ili C da bi ih odrzali iznad cenzusa od 4%, samo smo mi izgleda glupi pa ne mozemo da shvatimo neke osnovne stvari.

 

Ovde iskljucujem dezurne "SNS je los jer vodi pogresnu politiku" birace, oni ionako nisu ciljna grupa ovih poruka.

Tu ima mnogo nepouzdanih elemenata:

1. Da postoji i 2% pouzdanih NS glasaca nije sigurno, posebno uzimajuci u obzir raspad stranke

2. Da ce biti tih 1.01% dodatnih glasova

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, goldberg said:

 

Znam da je jedina sansa za obaranje SNS i Sapica u BG da NS predje cenzus, kao sto je i prosli put bila da svi (ukljucujuci Dveri, NADA, SDS) predju cenzus. Prosle godine sam na republickim izborima glasao za NDBG jer je njima republika bila kriticna (i presli su cenzus), a na BG za Dveri - POKS i oni su presli cenzus. Da je bilo vise taktickih glasova i SDS bi presli cenzus i mozda ne bi ni imali ovu situaciju nego bi gradonacelnik bio neko iz SSP.

 

Eh, da je baba muško, zvala bi se Duško.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Moram priznati da u ovo ne verujem i da mi deluje kao kmečanje o dlakama i rđavom ***. Ne kažem da to radiš ti, ali smo se naslušali i takvih gluposti.

 

Šta bi radili ti u Briselu i Vašingtonu? Dovozili Holanđane i Teksašane da glasaju za 20evra / dolara i dva sendviča? Vidim da su bili baš uspešni kod Orbana.

 

Ne znam za Orbana, ali znam da su Tomislavu Nikoliću čestitali pobedu nad Tadićem nekoliko časova pre isteka izbornog procesa. Slučajno, jel da? Važi, Doroti...

 

Pa da li neko pri zdravoj pameti i čistoj svesti misli da Vučićevi partneri iz Brisela, Pekinga, Vašingtona, Moskve i Dubaija ne znaju da dovodi u Beograd na glasanje stanovnike drugih zemalja? Da li neko normalan smatra da ambasador Hil ne zna da je kod Mileta, u srebrnom mercedesu, lova za bugarski voz na izbornom mestu?

 

Šta, ne znaju ni za Jovanjicu? A znaju li da njihov partner još uvek nije uveo sankcje Rusiji? Pa nek im kaže neko, ako su toliko neobavešteni... I jel su čuli za srpske medije sa nacionalnom frekvencijom i kako ti mediji opisuju stanje u Ukrajini dok iz Brisela prodaju floskule o zajedničkoj bezbednosti? Nisu? E, baš šteta.

 

E, kad čuju za sve to za šta nisu čuli i kad A. Vučića počnu da tretiraju kao S. Miloševića, drugačije ćemo razgovarati. I mi ovde među sobom, a bogami i sa predstavnicima režima. 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Cudna je ta matematika u kojoj dajes glas stranci koja ima minimalne sanse da prodje cenzus, a u ime toga da pocne rusenje Vucica.  Kada neka stranka ima male sanse da prodje cenzus, resenje nije da se bacaju glasovi na istu, u nerealnom ocekivanju da ce je to izdici do cenzusa, vec da se ne glasa za istu i tako spreci bacanje glasova. Tj, ako je procena da ce NS imati max 2% resenje nije da se bacaju glasovi (i digne maksimalno na 2,5% sto je direktno barem 1.25% za SNS) vec da se ne glasa za njih i da se obori na barem 0,5% tako da od toga SNS profitira maksimalno 0,25%.

I je se zbog toga razmisljam da glaasam za Spn umesto za albance

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Horium said:

Ma o cemu mi pricamo uopste. Ako izadje nepunih 60% (kao sto izgleda da ce) onda to znaci da ostalim 40% status quo nije narocito problematican i da nema razloga da se petljaju oko izbora. 

Kojih 40%?

Ako racunamo da ima Srbija ima 5,1 miliona punoletnih gradjana, a da biracki spisak ima 6,5 miliona, to znaci da glasa 3,9 miliona.  To je otprilike 76,5% broja zaista postojecih punoletnih stanovnika Srbije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tomas.hokenberi said:

Kojih 40%?

Ako racunamo da ima Srbija ima 5,1 miliona punoletnih gradjana, a da biracki spisak ima 6,5 miliona, to znaci da glasa 3,9 miliona.  To je otprilike 76,5% broja zaista postojecih punoletnih stanovnika Srbije.

 

Pa  ako je stvarno bas tako onda je valjda jedna od prvih stvari koja opozicija treba da uradi (daleko pre izbora) da trazi da se apdejtuje biracki spisak... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nek grmi jako said:

 

Ne znam za Orbana, ali znam da su Tomislavu Nikoliću čestitali pobedu nad Tadićem nekoliko časova pre isteka izbornog procesa. Slučajno, jel da? Važi, Doroti...

 

Pa da li neko pri zdravoj pameti i čistoj svesti misli da Vučićevi partneri iz Brisela, Pekinga, Vašingtona, Moskve i Dubaija ne znaju da dovodi u Beograd na glasanje stanovnike drugih zemalja? Da li neko normalan smatra da ambasador Hil ne zna da je kod Mileta, u srebrnom merecedesu, lova za bugarski boz na izbornom mestu?

 

Šta, ne znaju ni za Jovanjicu? A jel su čuli za medije sa nacionalnom frekvencijom? Nisu? E, baš šteta.

 

E, kad čuju za sve to za šta nisu čuli i kad A. Vučića počnu da tretiraju kao S. Miloševića, drugačije ćemo razgovarati. I mi ovde među sobom, a bogami i sa predstavnicima režima. 

 

Mislim da se za Nikolića znalo da će pobediti jer je takva bila atmosfera. Ja nisam toliko možda moćan niti vidovit, ali mi se čini da već znam ko će imati najviše na republičkom nivou. A znao sam i ko će pobediti na predsedničkim izborima uprkos navedenim manama.

 

Što se tiče ovog ostalog, za to su svakako čuli, ali mi se čini da po tom pitanju imaju bolove u delu tela na kome se sedi. A čujem da su i kod Orbana mediji slični, pa opet dupebolja, s tim da im ovaj ozbiljno gura prst u oko po pitanju nekih opštih stvari, kao što je Ukrajina.

 

8 minutes ago, srlepajce said:

a za gospodu sa zapada, za sve te sranjce koji prate izbore i sve im je regulare jedna organizovana ulica nakon izbora bi bila prst u oko

 

Oni su na izborima samo posmatrači i nemaju mogućnosti da utiču na odluke. Mogu samo da kažu kakvi su izbori bili generalno, i to je cela priča. Em što mogu da konstatuju da su izbori generalno odrađeni po pravilu, pri čemu je naglasak na generalno i odnosi se isključivo na ono što se desi u periodu 7-20h, niti imaju neke ingerencije, niti mogu da daju išta više od opšte ocene. Davno sam prevodio za takve, pa pretpostavljam da se ništa nije menjalo. U praksi to znači da ako je SNS dobio npr. 75% glasova, od čega je 5% dokazano nelegalno, a 5% pod sumnjom, činjenica da imaju većinu se ne dovodi u pitanje. Sve i da su maksimalno blagonakloni, posmatrači nemaju velike ingerencije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...