Jump to content

EuroCup 2023/24


goldberg

Recommended Posts

Vreme je za novu, 22. po redu sezonu najmasovnijeg klupskog takmicenja pod pokroviteljstvom firme Euroleague basketball, ali ne i najmasovnijeg klupskog takmicenja u Evropi! Koliko je ovo takmicenje neizvesno, najbolje govori podatak da smo u proslosti svedocili (ko je pratio) podizanju pehara od strane cak 15 razlicitih ekipa. Od tih 15 ekipa, Valencia je osvajala EuroCup cak 4 puta (2003., 2010., 2014. i 2019.), ali ovaj klub je sada deo novokomponovane evroligaske elite od 18 ekipa. Po dva puta su pobedjivali Rytas (vise ne igraju ovo takmicenje) i Khimki (finansijski su propali). Od 12 preostalih pobednika, Real Madrid, Monaco i Virtus takodje igraju u evroligi, dok su jos samo dva kluba koji su ucesnici ove sezone osvajali pehar i ranijih godina - to su Joventut i proslogodisnji pobednik, Gran Canaria.

 

Da bi ovo takmicenje i dalje imalo smisla, njegov pobednik bi morao da ima mesto u evroligi sledece sezone (a mozda i finalista, ako Virtus i Monaco ne budu uspeli da se plasiraju u 8 najboljih ekipa EL). Prosto, vec postoje dva FIBA takmicenja za klubove koji nemaju ambicije da igraju EL i ako niko iz EC nema mesta tamo, onda je i to takmicenje sasvim nepotrebno.

 

Sto se tice regiona, njega ce (opet) predstavljati ekipe Buducnost VOLI i Cedevita Olimpija sa, nadamo se, sto boljim ucinkom, a mozda (sto da ne) i budemo videli prvof finalistu EC bas sa ovih prostora (jos od Krke u premijernoj sezoni).

 

Nove ekipe su litvanski Wolwes, grcki Aris i turski Besiktas i oni su zamenili ekipe Brescie (Italija), Burse (Turska) i Promitheasa (Grcka).

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, goldberg said:

Da bi ovo takmicenje i dalje imalo smisla, njegov pobednik bi morao da ima mesto u evroligi sledece sezone (a mozda i finalista, ako Virtus i Monaco ne budu uspeli da se plasiraju u 8 najboljih ekipa EL). Prosto, vec postoje dva FIBA takmicenja za klubove koji nemaju ambicije da igraju EL i ako niko iz EC nema mesta tamo, onda je i to takmicenje sasvim nepotrebno.

 

 

Bilo je nekih prica da ako se EL skroz zatvori, da ce EC "prepustiti" FIBA-i odnosno da vise nece imati neki interes da to vode pa ce jednostavno u jednom trenutku to prestati da postoji pa bi klubovi presli na FIBA takmicenje.  

 

 

 

Inace, za ovu EC sezonu vredi pomenuti jos i da je promenjen sistem takmicenja. Sada dalje idu samo po 6 timova iz obe grupe (umesto ranijih 8 ) i to tako sto po dve ekipe na vrhu obe tabele (dakle 4 ukupno) idu direktno u 1/4 finale, dok preostalih po 4 ekipe iz obe grupe, idu prvo u 1/8 finala pa onda na ove 4 ekipe koje su vec u 1/4 finalu. 

 

Na taj nacin grupna faza ce biti malo borbenija jer nece 8 od 10 timova ici dalje sa tipa 6 pobeda iz 18 utakmica (ili kao sto je jednom bilo, kad su izbacili Lokomotivu 21/22. da je Slask prosao grupu sa 3/13 a ispao pored Lokomotive samo Trento sa 1/15). 

 

 

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

Gledao sam sinoc malo Paris - Wolves i malo Ulm - Trento...sto znam..ne mogu se složiti da ta kosarka ne valja nista...meni je Paris bas bio dobar za gledanje. Ima i u EL meceva koji boba ne valjaju...naravno kvalitet je prilično veci...sve je to jasno.

 

Sto se EK tice i nekog budućeg vremena, mislim da je najbolje spajanje sa fiba LS i pravljenje euroleague 2, gdje bi dva kluba iz EL ispadala u EL2 i to je to...nema puno filozofije...

Link to comment
Share on other sites

Odgledah pre spavanja Paris-Wolves (ELTV prednosti). 

 

Evo par utisaka:

 

Prvi utisak da je ova faza EC jedno 3 klase ispod EL, od vodjenja ekipa trenera (nisam bacio pogled ko trenira obe ekipe), ljudi menjaju kao u rukometu, ne drzite me za rec ali mislim da je Zagars u 1/4 3 puta napustao igru i ulazi. Trener Parisa posle 3min vadi celu petorku, pa vraca krajem 1/4. Gagic se vraca laganim trkom ledjima okrenut u odbrany svaki put, ne zanima ga sto ovi vec dali kos, a u napadu sa niskog posta glumi Jokica i baca bejzbol dodavanja, i posle 3min dise na skrge i zove izmenu. Sve govori o kvalitetu kosarke. 

Drugo Zagars dosta skroman. 

Trece Paris je ekipa ludih frizura. 

Cetvrto TJ dobar, i ovaj drugi plej/bek deluje opasno, isto leva ruka brz.

 

Evo da postavim ovde onda ovaj post. 

A neka admini obrisu onaj na staroj temi. 

Edited by Igor_
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Igor_ said:

Drugo Zagars dosta skroman. 

Da, da, sišao je sa oblaka.

 

Uzgred, treneri ove dvije ekipe imaju solidnu reputaciju, trener Wolvesa je Kemzura (nekadašnji selektor Litvanije), a trener Pariza onaj Finac koji je ove godine osvojio FIBA ligu šampona sa Bonnom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Beonegro said:

Da, da, sišao je sa oblaka.

 

Uzgred, treneri ove dvije ekipe imaju solidnu reputaciju, trener Wolvesa je Kemzura (nekadašnji selektor Litvanije), a trener Pariza onaj Finac koji je ove godine osvojio FIBA ligu šampona sa Bonnom.

Bio sam lenj da proverim, ali mi je zapalo za oko mnogo rotiranja, ovaj je izbacio Zagarsa tipa na 6:10 do kraja 1/4 , vratio ga na 5:20, pa ga izveo posle par minuta opet na kratko, i na kraju cetvrtine ga izveo, da bi 2/4 opet startovao.. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Romantik said:

Kakvo pomračenje Turk Telekoma. Na poluvremenu gubili 23 razlike, početkom poslednje smanjili na 2 i imali napad za izjednačenje i nakon toga nisu mogli da kupe koš. Baš neozbiljno.

 

Moj bivši trener je pomoćni u Klužu, pa sam navijao za njih. Baš su dobru ekipu sastavili, za njihove uslove.

7 minutes ago, Don Dusko said:

Au koliko je Brendon Pol propao...

 

Al deluje mi baš zainteresovano, zaleće se na skok, odigrao par dobrih odbrana. Mada se vidi da je totalno van forme, ali mogao bi da bude fino pojačanje.

 

18-1 serija Budućnosti.

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Džakori Vilijams je neki John Brown za sirotinju. Izvuče baja ovde pobedu na hustle.

 

Osim bacanja, baš zanimljiv igrač. Jako dobar poluhorog, čak i totalno van balansa. 

 

 

Ispratih sada Badalona - Bešiktaš, uz dosta sreće, ali dobi Alimpije. Poprilično gadna tekma.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, realno *w said:

 

Osim bacanja, baš zanimljiv igrač. Jako dobar poluhorog, čak i totalno van balansa. 

 

 

Ispratih sada Badalona - Bešiktaš, uz dosta sreće, ali dobi Alimpije. Poprilično gadna tekma.

Mislim da nikom on nije jasan obzirom na neke reakcije njegove i gestikulacije al je svima gotivan iz tog razloga pa da promasi bezbroj zicera i bacanja.

Boli koliko su neuigrani, bukvalno se sudaraju po terenu, nemaju nikakve hemije ovi plejevi sa visokim igracima, jedna lopta ne ode unutra iz tog razloga, lob pasovi neki divlji, losa selekcija suta usled toga sto niko nece sad da preuzme odgovornost pa se uzimaju neki sutevi upitni na kraju napada, odbrana izgleda koliko toliko korektno na pocetku ali isto fali te hemije i u tranziciji da se brze i konkretnije nalaze rjesenja u istoj kad se odbrane i tako dodju do nekih lakih poena. Problem je sto se nema vremena bez da se kroz utakmice tako uigravaju kroz sezonu, izgledace to nekad prelose, nekad dobro ali barem se neka energija vidi kod ekipe.

Alimpije je imao neke komentare za domace igrace da postaju ono prelagani jer su im mjesta u ekipama garantovana zbog ogranicenja stranaca, pa niko se ne trudi da radi dodatno na sebi i napreduje van sezone. Neki htjeli da ga lincuju zbog toga neki vele da je u pravu a eo nakon nocas vele da bi im i za selektora valjao 😄 Nidam se povrijedio pa su ovi neki turski igraci zavrsili utakmicu, cak njih trojica po 30 min upisali i na kraju Hammonds cini mi se game winner pogodio sa poludistance i to na gostovanju u Badaloni, nije mala stvar.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, MrTwister said:

Mislim da nikom on nije jasan obzirom na neke reakcije njegove i gestikulacije al je svima gotivan iz tog razloga pa da promasi bezbroj zicera i bacanja.

Boli koliko su neuigrani, bukvalno se sudaraju po terenu, nemaju nikakve hemije ovi plejevi sa visokim igracima, jedna lopta ne ode unutra iz tog razloga, lob pasovi neki divlji, losa selekcija suta usled toga sto niko nece sad da preuzme odgovornost pa se uzimaju neki sutevi upitni na kraju napada, odbrana izgleda koliko toliko korektno na pocetku ali isto fali te hemije i u tranziciji da se brze i konkretnije nalaze rjesenja u istoj kad se odbrane i tako dodju do nekih lakih poena. Problem je sto se nema vremena bez da se kroz utakmice tako uigravaju kroz sezonu, izgledace to nekad prelose, nekad dobro ali barem se neka energija vidi kod ekipe.

 

Ja razumem neuigranost naravno, doći će to, ali je juče bilo jako puno potpuno nebuloznih grešaka, tipa ti lob pasobi koje spominješ, kao deca da bacaju, jedan protivniku u ruke, drugi 4 metra od igrača, naročito u periodu kad su spustili sa -14 na -5, ali ovi ništa nisu uradili u napadu. Tu bi se neka iole krštena ekipa vratila na +10 i ćao tekma.

 

Ali ok, ima tu potencijala.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...