Jump to content

ABA liga 2023/2024. - Nikad jaca regionalna kosarka!


Kooineeperk

Hajde da vidimo kakvi smo prediktori...  

178 members have voted

  1. 1. Ko osvaja titulu?

  2. 2. Koji timovi ce se plasirati u playoff? (izaberite 8)



Recommended Posts

59 minutes ago, Charles De Ketelaere said:

 

Naravno, zato i podvlačim onu kornetovu i Montoyinu fakat. Fakat koja može biti istinita ali da obmani jer su stvari malo drugačije funkcionisale.

 

 

Kako toj tezi pomaže dovođenje Radiše Ilića, golobradog Raće i ostalih "kapitalaca"? Ili misliš da je navijačima bilo prihvatljivo sve samo da se bude ispred? Ako je to slučaj, baš si omašio. Đura i ekipa su jako brzo bili na tapetu i jako malo se guralo pod tepih, jer osim srećnih kvalifikacija te 2010. nismo imali mnogo razloga da se "zavaravamo". Najbolji igrači su uvek odlazili, zamene su bile baš, baš sumnjivog renomea i potencijala, a sve je kulminiralo kada je i trener došao u sukob sa upravom i dobio pedalu. Inače godina pre toga imali smo par sezona gde je Zvezda završavala bodovno osetno iza i jednom na 3. mestu (možda i dvaput, nebitno), ali isto toliko sezona se rešavalo u direktnim okršajima pred kraj sezone. Partizan je morao mnogo, mnogo bolje da iskoristi te sezone ali kao što si istakao to nije bio primarni motiv. Imaš i izjavu Stanojevića gde mu je Ružić hintovao da možda i nije u najboljem interesu Partizana da ponovo bude prvak. Kod vas postoje šeme koje ne štete klubu finansijski toliko jer se obrće lova i ulaže se baš lepa lova nazad u klub. Renoviran je stadion, omladinska škola, pokupljeni najtalentovaniji klinci, gurnuti ljudi u Grafičar, OFKu i IMT, kao i klinci, napravljen neki sistem razvijanja istih. I povrh svega toga uložene ogromne pare samo na obeštećenja, uz nekoliko baš jakih igrača preko Bosmana. Ništa od toga kod nas se nije desilo, sva lova je isparila bez da se Partizan išta okoristio.
 

Pa mislim da je generalno razmisljanje pre svega kod ljudi koji vode klubove da je dovoljno da se bude prvi u drzavi, a sve iznad toga moze, a i ne mora. Terzu verovatno niko nece pipnuti dok ne izgubi titulu iako je vise navijaca nezadovoljno nego zadovoljno njegovim radom. A sad, kako je neko procenio da sa Radisom udje u sezonu stvarno ne znam, ali znam da je taj Partizanov tim svakako bio po kvalitetu broj 1 u ligi. A i ipak je doveden Stojkovic u finisu prelaznog roka.

 

Sto se tice vanterenskih ulaganja Zvezde, rezultate toga tek treba da vidimo, a licno nisam optimista. Treba uzeti u obzir i da je Zvezda znatno vise novca profitirala od ucesca u UEFA takmicenja nego Partizan 2008-2013, pa je samim tim bilo vise prostora i za kradju i za ulaganje.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, СтелаРоса said:

Sto se tice vanterenskih ulaganja Zvezde, rezultate toga tek treba da vidimo, a licno nisam optimista. Treba uzeti u obzir i da je Zvezda znatno vise novca profitirala od ucesca u UEFA takmicenja nego Partizan 2008-2013, pa je samim tim bilo vise prostora i za kradju i za ulaganje.

Placam onu dvojicu to mi javljaju, onu dvojicu sto mi kopaju....

 

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Charles De Ketelaere said:

Imaš Vesićev intervju kada je ona DS ekipa došla u Zvezdu gde tvrdi da je uneto tipa 16-20 miliona za četiri sezone. Stari je to lažov ali neka je i duplo manji iznos, toliko o tih moćnih 650k. 

Možeš li da ostaviš link za taj Vesićev intervju (bez ikakve ironije), nisam uspeo da ga nađem, a rado bih pročitao šta kaže ta večita podguzna muva?

Sećam se iz tog vremena da je bio u Zvezdi od 2001. do 2004. (sa Paukom i ekipom), kao i da su pred poslednju sezonu najavili do tada neviđeni budžet od skoro 4mil eur.

Ubrzo je ta ekipa napustila klub i tzv. projekat "evropska Zvezda", ostavivši iza sebe milionske dugove (Lale Lučić je 2010. izjavio da je dug oko 12mil, a da većina datira iz perioda 2001.-2004.)

Ako slina kaže da je uneo 20mil (što je skoro sigurno slagao), a ostao toliki dug, onda lako preračunamo koliko su para maznuli.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, СтелаРоса said:

Sto se tice vanterenskih ulaganja Zvezde, rezultate toga tek treba da vidimo, a licno nisam optimista. Treba uzeti u obzir i da je Zvezda znatno vise novca profitirala od ucesca u UEFA takmicenja nego Partizan 2008-2013, pa je samim tim bilo vise prostora i za kradju i za ulaganje.

 

Razlika jeste lova od UEFA ali i to što uprava Zvezde profitira na nefudbalske/nezvezda načine. Ali ajde videćemo kad/ako odu šta će ostati iza.

 

7 minutes ago, MarioKempes said:

Možeš li da ostaviš link za taj Vesićev intervju (bez ikakve ironije), nisam uspeo da ga nađem, a rado bih pročitao šta kaže ta večita podguzna muva?

Sećam se iz tog vremena da je bio u Zvezdi od 2001. do 2004. (sa Paukom i ekipom), kao i da su pred poslednju sezonu najavili do tada neviđeni budžet od skoro 4mil eur.

Ubrzo je ta ekipa napustila klub i tzv. projekat "evropska Zvezda", ostavivši iza sebe milionske dugove (Lale Lučić je 2010. izjavio da je dug oko 12mil, a da većina datira iz perioda 2001.-2004.)

Ako slina kaže da je uneo 20mil (što je skoro sigurno slagao), a ostao toliki dug, onda lako preračunamo koliko su para maznuli.

 

To je famozni intervju sa RSB-om koji je volšebno nestao zajedno sa tim forumom. Video sam pre par meseci na Twitter-u skrinšot intervjua ali nažalost nigde ne mogu sada da nađem. Bilo je kačeno i ovde par puta ali u vrlo patkomerske svrhe pa je verovatno brisano. Poslaću ti privatno ili okačiti ovde ako uspem da nađem. Upravo se radi o tom periodu o kojem pričaš.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Charles De Ketelaere said:

Razlika jeste lova od UEFA ali i to što uprava Zvezde profitira na nefudbalske/nezvezda načine. Ali ajde videćemo kad/ako odu šta će ostati iza.

 

Treba biti pošten i kad ti se pruži prilika da kradeš, a ne samo kada nemaš priliku.

Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2024 at 9:05 AM, Juan Pablo Montoya said:

 

Dobro je, na momenat sam mislio da si zaboravio Zvedin budžet.

 

Ne razumem sta si hteo da napises sa ovim, cinjenica je da KKCZ na plate igraca trosi sigurno preko 10 miliona evra, po nekim izjavama cak i 12.

 

Mozda KKCZ trosi 75% i vise budzeta na plate, ali to i dalje ne menja cinjenicu da je budzet tog kluba ogroman.

 

Sto se tice nastavka polemike - dovoljno je napisati da B92 "prenosi ABA ligu" tako sto prenosi samo meceve KKCZ i KKP. Poredjenje sa srpskim fudbalom je tu zato sto se radi o istoj drzavi, koja je zainteresovana samo za dva kluba, dok su ostali tu samo da liga, eto, ne bi imala dva kluba. Pobornici "jake domace lige" se tu dele na dva tabora - jedni bi da "i drugi dobiju nesto novca" i budu ono sto su, recimo, Manresa ili Tenerife u ACB ligi, klubovi sa solidnim budzetima koji se nikada nece boriti za prvo mesto i nikada nece igrati EL. Problem sa takvim stavom je sto to nikoga u Srbiji ne interesuje - imamo vec FKP koji je skoro uvek 2. u ligi i sa ponekom dobrom sezonom u Evropi, reakcija je ili nedostatak interesovanja ili stav da je klub trenutno okupiran. Drugi tabor bi zeleo da gleda ravnopravnu borbu vise klubova za primat u domacoj kosarci, sto mozda ima smisla, ali nema uporista u realnosti.

 

Kosarkaski klubovi u Srbiji jednostavno nemaju ni tradiciju, ni ljude kojima bi ti klubovi bili na prvom mestu (ispred KKP/KKCZ). Da, postoje OKK Beograd i Radnicki iz Beograda koji su nesto nekada osvajali, ali toga se secaju samo penzioneri koji su istovremeno kosarkaski fanatici. Od ostalih klubova, tu su samo Hemofarm i FMP koji vise ne postoje u tom obliku, dakle, bukvalno ne postoji nista osim "dva predstavnika Srbije u EL".

 

I da zavrsim sa ovim postom, da bi uopste imali "jaku kosarkasku ligu" vrednu pomena, morali bi zaista da imamo ono sto smo imali ranije, da samo sampion ide u EL (dakle, bukvalno sampion, pa makar to bila Mega), a da cetiri kluba idu u EC. To niti odgovara sadasnjoj EL (ili si KKP/KKCZ koji glume Fenerbahce iz Beograda ili si nebitan) niti odgovara srpskim vlastima koje ne ulazu u kosarku da bi neki tamo ljudi koji dobro rade predstavljali zemlju u Evropi nego zbog populizma i gomile navijaca koji su u "IgokeJa/Panteri" fazonu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2024 at 6:39 PM, quentin said:

Da nema regionalne lige u Zvezdi i Partizanu bi bilo dosta manje para, a taj ostatak ne bi završio u drugim srpskim klubovima i nikakvog oživljavanja centara ne bi bilo.

Najvažniji razlog zašto Vučić sipa u blizance je regionalna dominacija. Jednostavno, lik je šovinista i mrzitelj koji doživljava serijske orgazme dok Zvezda i Partizan igraju ABA finale, a Cibona (koja mu je nabijala navijačke komplekse dok je bio klinac) se raspada. Nema tu nikakvog dugoročnog plana ni ideje.

Evroliga mu nije naročito bitna, osim učešća i nekakve prepoznatljivosti. Bitno je biti bolji od Hrvata, Slovenaca, Crnogoraca...

 

Mesas uzrok i posledicu - srpska javnost (i u kosarci, kao i u fudbalu) je uglavnom na nivou fanova filmova o superherojima, nema tu neke zelje za jakim i neizvesnim takmicenjem, vecinu zanima samo da postoji heroj sa kojim cemo da se poistovetimo i zlikovac koga cemo da mrzimo (ali taj zlikovac mora da postoji, inace ni film nema nikakvog smisla).

 

Vucic i SNS su samo zajahali na talasu te price, ali cak i ovde postoje komentari, da su "realno, KKP i KKCZ giganti na evropskom nivou, sa toliko i toliko miliona navijaca i da naravno ni Buducnost ni Zadar ni Cibona ni Cedevita ili Hemofarm, Radnicki, FMP, Vojvodina na domacem nivou, ne treba da sanjare da mogu da se ravnopravno takmice sa tim klubovima".

 

Vucic i SNS se mozda slazu sa tom pricom o A licencama, ali o tome prica jedan Zeljko Obradovic koji ne bi trebalo da bude deo SNS sistema u Srbiji, sto znaci da on samo govori u ime velikog dela navijaca KKP, licence za projekte (jer mora i jaka Zvezda da postoji da bi Partizan imao sa kim da se meri), a ostali mogu i da se ugase, Tedeschi da prestane da ulaze, Bokan da svede Buducnost na KK Podgorica, nije ni bitno, bitni su samo odnosi KKP i KKCZ.

 

On 7/27/2024 at 10:27 AM, DameTime said:

A šta je ABA liga? Borba dva tigra i 14 mačaka, ali onih koje doputuju iz Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, Dubaija... xD 

 

Pricamo o domacoj ligi koju ti i Pesic pokusavate da prodate srpskoj javnosti (dobro, on srpskoj javnosti, a ti branis taj stav na ovom forumu).

 

Da bi ta domaca liga bila bolje resenje, moras realisticno da objasnis koji ce to klubovi u Srbiji da imaju moc i uticaj da budu samostalni u odnosu na KKCZ i KKP, da imaju svoju publiku koja ih prati, nekog ko ce da ih finasira iz politickih ili populistickih razloga (ili prosto ima visak miliona u dzepu).

 

Cim ti izbegavas odgovor na pitanje koje je postavljeno vise puta, to znaci da se radi samo o populistickoj ideji u najboljem slucaju, a nacionalistickoj u najgorem.

 

On 7/27/2024 at 10:27 AM, DameTime said:

Pošto su trenutno odnosi između KKP i KKCZ super, prosto cveta cveće i vole se... 

 

Pricala si kako je u Grckoj bolje jer imaju domacu ligu, eto, mene zanima kada ce cela kosarka prestati da se svodi na prepucavanje i borbu za moc dva kluba i ti mi onda napomenes Grcku u kojoj je bas takva situacija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, goldberg said:

Pricamo o domacoj ligi koju ti i Pesic pokusavate da prodate srpskoj javnosti (dobro, on srpskoj javnosti, a ti branis taj stav na ovom forumu).

 

Ne druže, ti si taj koji izbegava da odgovori na dva vrlo jednostavna pitanja. Prvo je koja je f-ja fudbalske lige Srbije (osim da se pere novac i preprodaju igrači), a druga je koje su to prednosi ABA lige?

 

Na ovo drugo si dao indirektan odgovor kako će eto hrvatski i slovenački klubovi da navijaju protiv BG klubova. Dakle opet imamo samo neki privid navijanja protiv KKP i KKCZ. Realnost je da im u ABA ligi svi izigravaju sparing partnere.

 

5 hours ago, goldberg said:

Da bi ta domaca liga bila bolje resenje, moras realisticno da objasnis koji ce to klubovi u Srbiji da imaju moc i uticaj da budu samostalni u odnosu na KKCZ i KKP, da imaju svoju publiku koja ih prati, nekog ko ce da ih finasira iz politickih ili populistickih razloga (ili prosto ima visak miliona u dzepu).

 

Cim ti izbegavas odgovor na pitanje koje je postavljeno vise puta, to znaci da se radi samo o populistickoj ideji u najboljem slucaju, a nacionalistickoj u najgorem.

 

Mega, Spartak, Zlatibor, Vojvodina, Mladost, Borac, pa i ovaj Jokićev projekat... Svaki od ovih klubova ima određeni potencijal u koji bi mogli da se ulože trud i vreme.

 

Što se tiče nacionalizma, makar ne pišem da je dobro što postoji ABA bar iz nacionalističkih razloga, da eto klubovi iz regiona navijaju protiv večitih :classic_rolleyes:

Edited by DameTime
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, goldberg said:

 

Mesas uzrok i posledicu - srpska javnost (i u kosarci, kao i u fudbalu) je uglavnom na nivou fanova filmova o superherojima, nema tu neke zelje za jakim i neizvesnim takmicenjem, vecinu zanima samo da postoji heroj sa kojim cemo da se poistovetimo i zlikovac koga cemo da mrzimo (ali taj zlikovac mora da postoji, inace ni film nema nikakvog smisla).

 

Vucic i SNS su samo zajahali na talasu te price, ali cak i ovde postoje komentari, da su "realno, KKP i KKCZ giganti na evropskom nivou, sa toliko i toliko miliona navijaca i da naravno ni Buducnost ni Zadar ni Cibona ni Cedevita ili Hemofarm, Radnicki, FMP, Vojvodina na domacem nivou, ne treba da sanjare da mogu da se ravnopravno takmice sa tim klubovima".

 

Vucic i SNS se mozda slazu sa tom pricom o A licencama, ali o tome prica jedan Zeljko Obradovic koji ne bi trebalo da bude deo SNS sistema u Srbiji, sto znaci da on samo govori u ime velikog dela navijaca KKP, licence za projekte (jer mora i jaka Zvezda da postoji da bi Partizan imao sa kim da se meri), a ostali mogu i da se ugase, Tedeschi da prestane da ulaze, Bokan da svede Buducnost na KK Podgorica, nije ni bitno, bitni su samo odnosi KKP i KKCZ.

 

 

Pricamo o domacoj ligi koju ti i Pesic pokusavate da prodate srpskoj javnosti (dobro, on srpskoj javnosti, a ti branis taj stav na ovom forumu).

 

Da bi ta domaca liga bila bolje resenje, moras realisticno da objasnis koji ce to klubovi u Srbiji da imaju moc i uticaj da budu samostalni u odnosu na KKCZ i KKP, da imaju svoju publiku koja ih prati, nekog ko ce da ih finasira iz politickih ili populistickih razloga (ili prosto ima visak miliona u dzepu).

 

Cim ti izbegavas odgovor na pitanje koje je postavljeno vise puta, to znaci da se radi samo o populistickoj ideji u najboljem slucaju, a nacionalistickoj u najgorem.

 

 

Pricala si kako je u Grckoj bolje jer imaju domacu ligu, eto, mene zanima kada ce cela kosarka prestati da se svodi na prepucavanje i borbu za moc dva kluba i ti mi onda napomenes Grcku u kojoj je bas takva situacija.

Kad kažeš srpska javnost ti misliš na prosečnog sns sendvičara, a to nije prosečan ljubitelj (pratilac) košarke u Srbiji. Prosečni ljubitelji košarke su na višem nivou i ne žele isključivo borbu superpozitivca i supernegativca u vidu Par i Zve. To znam jer sam dosta vremena proveo u salama i u Beogradu, a i u ostatku Srbije.

Ako uzmemo u obzir istoriju, trofeje, reprezentativce, velike igrače, broj navijača generalno, interesovanje publike, odjek na evropskom nivou - Par i Zve jesu giganti za Cedevitu, Zadar, Cibonu, Budućnost.

Navedeni klubovi (osim Budućnosti) i svi drugi iz zemalja okruženja me zanimaju jednako koliko i Prokom, Kluž, Debrecin i sl. Da li se igra neka prijateljska liga sa jednima ili drugima - meni svejedno.

Baš me briga koliko Tedeski ulaže u Olimpiju kad već godinama ima rezultate otprilike na nivou Mege. 

Zadar uz svu neprijateljsku atmosferu i solidnu borbu - opet uvek bude plasiran lošije od Mege, otprilike u rangu Borca i FMP-a.

O Splitu, Ciboni i ostalima da i ne govorimo, oni služe za popravljanje koš razlike godinama.

Ove god će u ABA1 biti 6 srpskih klubova. Ako na to dodamo npr. Novi Sad, Kragujevac, Sombor, Valjevo, Užice, Niš - možemo da igramo srpsku ligu koja je nezatno nižeg kvaliteta od ABA1, sa potencijalom da je za koju god i dostigne. 

Ako si gledao utakmice širom Srbije onda znaš da se u Kragujevcu uvek navija za Radnički, a kraj Morave za Borac (i kad su s druge strane Zve/Par), da u Užicu niko nikad neće biti domaćin protiv Slobode, da je slično i u Kraljevu. Dovoljno za početak.

Meni bi bilo dovoljno da se neki od srpskih klubova podignu do nivoa da mogu da igraju FIBA evro takmičenja, a kasnije i EC, pa tako postanu regrutni centri u kojima će stasavati mladi srpski igrači posle juniora, pripremati se za viši nivo, za Zve, Par i reprezentaciju. 

Ne treba zaboraviti da su se, dok je Kragujevac bio živ, odatle vinuli Milosavljević, Jović, Birčević, donekle i Kalinić. Dok je Hemofarm bio živ - slično.

Ako gledamo i kroz populizam - mislim da je i za partiju na vlasti bolje da srpska liga bude među 5-6 evropskih liga, da je to jači brend i utisak, nego da svake god Zve i Par deru hrvatske i slovenačke klubove po 20 razlike u nekoj zajedničkoj ligi, to će brzo da dosadi.

Naravno, ovo je samo moje mišljenje, dozvoljavam da nisam u pravu i da neko argumentima (koliko-toliko smislenim) obrazloži dobrobit koju ABA trenutno donosi srpskoj košarci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2024 at 8:02 AM, DameTime said:

Ne druže, ti si taj koji izbegava da odgovori na dva vrlo jednostavna pitanja. Prvo je koja je f-ja fudbalske lige Srbije (osim da se pere novac i preprodaju igrači), a druga je koje su to prednosi ABA lige?

 

Na ovo drugo si dao indirektan odgovor kako će eto hrvatski i slovenački klubovi da navijaju protiv BG klubova. Dakle opet imamo samo neki privid navijanja protiv KKP i KKCZ. Realnost je da im u ABA ligi svi izigravaju sparing partnere.

 

A koja je funkcija KLS, osim navijanja za dva kluba i ostale gomile amaterskih klubova i filijala koje im sluze za razigravanje do zeljenog finala?

 

Kako to mislis da ce klubovi da navijaju protiv KKP i KKCZ? Navijace njihovi navijaci i zato je i oformljena ABA liga, zato sto sanse nema da u Srbiji uopste postoji nesto slicno. Cak i pre ABA lige imali smo jedno 6 jakih klubova, od kojih su dva bila iz CG (Buducnost, Lovcen), dva privatna (Hemofarm i FMP), od drzavnih klubova tu su bili samo kratko fejk Vojvodina i fejk Radnicki.

 

On 7/31/2024 at 8:02 AM, DameTime said:

Mega, Spartak, Zlatibor, Vojvodina, Mladost, Borac, pa i ovaj Jokićev projekat... Svaki od ovih klubova ima određeni potencijal u koji bi mogli da se ulože trud i vreme.

 

Ti se salis?

 

Pitao sam te koji od tih klubova moze da napuni svoju halu u nekom EC, da ima pristojnu ispracenost u skoro svim mecevima, da cela hala navija za taj klub protiv KKCZ i KKP, da taj klub u naredne tri do cetiri godine moze da igra EC (a sto da ne i EL, ako "ima para za mocnu domacu ligu") i ti mi pominjes Megu, Joker ili klubove kao sto je Zlatibor ili Mladost (koja Mladost, nije valjda iz Zemuna? Mada, svejedno je, da li mislis na njih ili na Mladost SP ili na Mladost Cacak)?

 

On 7/31/2024 at 8:02 AM, DameTime said:

Što se tiče nacionalizma, makar ne pišem da je dobro što postoji ABA bar iz nacionalističkih razloga, da eto klubovi iz regiona navijaju protiv večitih :classic_rolleyes:

 

Sta sam lose napisao?

 

Da, zelim da gledam gostovanje Zadru, Buducnosti, ranije Ciboni, Cedeviti Olimpiji, ranije Bosni i tako dalje jer su to prave kosarkaske utakmice u kojima je moguce da KKCZ i KKP izgube i u kojima 90% hale navija za domacina, a ne za "slavni klub svima znan".

 

Ti mi onda napises, Cibona se raspala, Zadar se raspao, jos Buducnost i Cedevita da se potpuno raspadnu, pa da svi uzivamo u mecevima Joker - Partizan u kojem ce svi da navijaju za Partizan (osim mozda Jokiceve brace) i Mega - Crvena zvezda u kojem ce svi da navijaju za KKCZ. Naravno, da se podrazumeva ko ce zauvek da bude 1. i 2., zamisli da igraju Joker i Mega ili Zlatibor - Vojvodina i da nikog zivog to ne zanima, nikom zivom se ne popravi dan sto je Zlatibor osvojio KRK ili Mega usla u finale.

 

I onda, kad sve to znamo, dodjes ti i dodje Pesic i pricate mi pricu o jakoj domacoj ligi, sto je zapravo samo sifra za finale KKCZ-KKP finale u narednih 50 godina, ali hej, barem cemo imati nove mlade talente za reprezentaciju!

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2024 at 2:34 PM, MarioKempes said:

Meni bi bilo dovoljno da se neki od srpskih klubova podignu do nivoa da mogu da igraju FIBA evro takmičenja, a kasnije i EC, pa tako postanu regrutni centri u kojima će stasavati mladi srpski igrači posle juniora, pripremati se za viši nivo, za Zve, Par i reprezentaciju. 

Ne treba zaboraviti da su se, dok je Kragujevac bio živ, odatle vinuli Milosavljević, Jović, Birčević, donekle i Kalinić. Dok je Hemofarm bio živ - slično.

Ako gledamo i kroz populizam - mislim da je i za partiju na vlasti bolje da srpska liga bude među 5-6 evropskih liga, da je to jači brend i utisak, nego da svake god Zve i Par deru hrvatske i slovenačke klubove po 20 razlike u nekoj zajedničkoj ligi, to će brzo da dosadi.

Naravno, ovo je samo moje mišljenje, dozvoljavam da nisam u pravu i da neko argumentima (koliko-toliko smislenim) obrazloži dobrobit koju ABA trenutno donosi srpskoj košarci.

 

Dakle, da KKP i KKCZ vecno igraju finale, ali da, eto, ima i klubova koji ce dobijati novac da im prave igrace?

Sto lepo samo KKP ne osvaja titule, a KKCZ da se pretvori u ono sto je ranije bio FMP, pa da KKP probere sta ima dobrog za borbu u EL? E pa, zato sto niko ne bi zeleo da navija za takvu KKCZ, rec "ikebana" bi postala jedna od najcesce upotrebljenih u komentarima koji se ticu vesti iz kosarke, a to sto bi imali mozda jednog stalnog ucesnika EL i 3-4 ucesnika EC ne bi nikoga zanimalo, jer svi zele da gledaju KKP i KKCZ na vrhu, a ovo ostalo da sluzi da liga nema samo dva kluba.

 

Moze li Radnicki (ili bilo koji klub koji je realno treci u drzavi) da jedne godine igra EL, a KKP i KKCZ EC, kao sto se to desilo u sezoni 2017/18 u ABA ligi? To pitanje mene interesuje, a ne da pravimo savrseniju verziju sadasnjeg FMPa u Kragujevcu, samo zato sto su Srbi navikli da sve sto vredi ide u dva kluba u BG.

 

Dakle, interesuje me da li su moguce promene, da li je moguca rezultatska neizvesnost, da li je moguce da se na drzavnom nivou jedne godine promeni odnos u moci izmedju klubova? Cak i pobornici ove ideje znaju da je odgovor na sva ova pitanja ne, pa ako je tako, sacuvaj Boze da gledamo takvu domacu ligu.

 

BTW, u delu posta koji sam izbrisao napisao si da se u Cacku i Uzicu (?!) navija za domace klubove. Ja sam gledao mec Borac - Partizan i samo sam mogao da cujem pesme navijaca Partizana. Protiv KKCZ nije bilo toliko strasno samo zato sto najverniji bojkotuju ABA ligu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goldberg said:

A koja je funkcija KLS, osim navijanja za dva kluba i ostale gomile amaterskih klubova i filijala koje im sluze za razigravanje do zeljenog finala?

 

Kako to mislis da ce klubovi da navijaju protiv KKP i KKCZ? Navijace njihovi navijaci i zato je i oformljena ABA liga, zato sto sanse nema da u Srbiji uopste postoji nesto slicno. Cak i pre ABA lige imali smo jedno 6 jakih klubova, od kojih su dva bila iz CG (Buducnost, Lovcen), dva privatna (Hemofarm i FMP), od drzavnih klubova tu su bili samo kratko fejk Vojvodina i fejk Radnicki.

 

Ova diskusija se bukvalno svodi na odgovaranje na pitanje pitanjem, a pošto nisi u stanju da priznaš kako je i ABA liga samo razigravanje do željenog finala - ja ću biti pametnija i povući se iz nje.

 

Ponoviću još jednom: niko ne želi da ta domaća liga bude ovaj KLS koji trenutno postoji. 

 

2 hours ago, goldberg said:

Sta sam lose napisao?

 

Da, zelim da gledam gostovanje Zadru, Buducnosti, ranije Ciboni, Cedeviti Olimpiji, ranije Bosni i tako dalje jer su to prave kosarkaske utakmice u kojima je moguce da KKCZ i KKP izgube i u kojima 90% hale navija za domacina, a ne za "slavni klub svima znan".

 

Ti mi onda napises, Cibona se raspala, Zadar se raspao, jos Buducnost i Cedevita da se potpuno raspadnu, pa da svi uzivamo u mecevima Joker - Partizan u kojem ce svi da navijaju za Partizan (osim mozda Jokiceve brace) i Mega - Crvena zvezda u kojem ce svi da navijaju za KKCZ. Naravno, da se podrazumeva ko ce zauvek da bude 1. i 2., zamisli da igraju Joker i Mega ili Zlatibor - Vojvodina i da nikog zivog to ne zanima, nikom zivom se ne popravi dan sto je Zlatibor osvojio KRK ili Mega usla u finale.

 

Da, videli smo te čuvene atmosfere u ABA ligi - poluprazne hale i klubove iz regiona koji se raspadaju finansijski, a videli smo i mogućnost da večiti izgube. Sem ako ne misliš na Zadar gde eto "bar dobijamo neke nacionalističke parole".

 

Opet polaziš iz pretpostavke da niko ne navija za određene klubove pa odatle vučeš zaključak kako domaća liga nema smisla. Verovatno jer ti ne poznaješ nikog ko ide na utakmice Mege, Spartaka ili Zlatibora, pa onda to kao da se nije ni desilo.

 

Što se tiče evropskih takmičenja, naravno da ne bi mogli da ih igraju iz mesta. Jbg moralo bi da se uloži malo vremena, para pa i truda u klubove koji su sistematski degradirani da bi se vozdigli KKCZ i KKP. Međutim to bi bila manja sramota nego ostali ABA klubovi koji nemaju nikakve rezultate u Evropi, kao npr. Budućnost koja godinama ništa ne može da uradi u EC plejofu. Ostali su toliko nebitni da se ni ne sećam da su igrali neko takmičenje.

 

Ništa ne uspeva kao uspeh. Kada bi se više ulagalo u košarku u Srbiji, bilo bi i više ljudi na tribinama nego što ih ima sada. Pozz. 

 

Edited by DameTime
dopuna
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DameTime said:

ja ću biti pametnija i povući se iz nje.

Vidiš, ovo na kraju uradi svako ko je ikad pokušao sa njim da uđe u neku polemiku jer na kraju shvati da je diskutovao sa nekim ko je postavio jednosmerni "firewall" i nema ni delić šanse da promeni svoj stav bez obzira na bilo kakav argument. Been there seen that, pre par godina i koliko sam ispratio ima nas ihahaj :default_coffee:

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

 

Dakle, da KKP i KKCZ vecno igraju finale, ali da, eto, ima i klubova koji ce dobijati novac da im prave igrace?

Sto lepo samo KKP ne osvaja titule, a KKCZ da se pretvori u ono sto je ranije bio FMP, pa da KKP probere sta ima dobrog za borbu u EL? E pa, zato sto niko ne bi zeleo da navija za takvu KKCZ, rec "ikebana" bi postala jedna od najcesce upotrebljenih u komentarima koji se ticu vesti iz kosarke, a to sto bi imali mozda jednog stalnog ucesnika EL i 3-4 ucesnika EC ne bi nikoga zanimalo, jer svi zele da gledaju KKP i KKCZ na vrhu, a ovo ostalo da sluzi da liga nema samo dva kluba.

 

Moze li Radnicki (ili bilo koji klub koji je realno treci u drzavi) da jedne godine igra EL, a KKP i KKCZ EC, kao sto se to desilo u sezoni 2017/18 u ABA ligi? To pitanje mene interesuje, a ne da pravimo savrseniju verziju sadasnjeg FMPa u Kragujevcu, samo zato sto su Srbi navikli da sve sto vredi ide u dva kluba u BG.

 

Dakle, interesuje me da li su moguce promene, da li je moguca rezultatska neizvesnost, da li je moguce da se na drzavnom nivou jedne godine promeni odnos u moci izmedju klubova? Cak i pobornici ove ideje znaju da je odgovor na sva ova pitanja ne, pa ako je tako, sacuvaj Boze da gledamo takvu domacu ligu.

 

BTW, u delu posta koji sam izbrisao napisao si da se u Cacku i Uzicu (?!) navija za domace klubove. Ja sam gledao mec Borac - Partizan i samo sam mogao da cujem pesme navijaca Partizana. Protiv KKCZ nije bilo toliko strasno samo zato sto najverniji bojkotuju ABA ligu.

Prvo da napomenem, poenta mog pisanja na ovoj temi je poređenje ABA i (potencijalne) srpske lige, tj. da argumentovano navedemo prednosti i mane jednog i drugog takmičenja i pozitivan/negativan uticaj na srpsku košarku. Moj stav je da bismo prelaskom u domaću ligu na kratke staze izgubili malo (nešto niži kvalitet lige u početku), a na duže dobili više, uz adekvatno finansijsko ulaganje.

Logično je da ti i ja imamo suprotstavljena mišljenja jer imamo i različite ciljeve: moj cilj je dobrobit srpske košarke (klupske i reprezentativne), a tvoj (ako ne grešim) suštinski pravedno sportsko takmičenje gde svi učesnici (ko god to bio i odakle god bio) imaju slične početne uslove i jednaku šansu da pobede.

U ovom postu nisi naveo nijednu prednost ABA u odnosu na srpsku, pa o tome trenutno i ne moramo da polemišemo.

Suštinski, nemam ništa protiv tvog stava o kosmičkoj pravdi u sportu, podržao bih ga, jedino mislim da je trenutno daleko od realnosti i realizacije, kako u Srbiji, tako i u većem delu Evrope.

Što se tiče Zve i Par, za njih navija (ili ih simpatiše) bar 90% stanovnika Srbije koji iole prate sport. To stanje je nasleđeno, traje decenijama i ne možemo sada da ga promenimo. Očekivano je da Zve i Par osvajaju titule skoro uvek, a najčešće i igraju finala, imaju  najjače timove i najveću podršku.

Što ne znači da neka Mega ili pomenuti Radnički ne mogu nekad da iznenade i odigraju finale ili osvoje pehar. Kao što je npr. Bajern večiti šampion Nemačke u fudbalu, a ove god je titulu uzeo Leverkuzen, koji je po svemu od Bajerna daleko otprilike koliko i Mega (Radnički) od Zve i Par. Ili u Španiji, večiti šampioni su Barsa i Real, a jednom u 20god titulu uzme Atletiko. Ta "centralizacija" ne smeta Špancima i Nemcima da budu najveće fudbalske sile u Evropi.

Pitao si može li Radnički da igra EL - ne može, čak i ako uzme titulu. Na to ne možemo da utičemo, takav je trenutni sistem u EL. Kao što ne može ni Ulm kao šampion Nemačke ili Ritas kao šampion Litvanije. Ni Budućnost kao eventualni šampion ABA. 2017. je moglo, sada ne može. Mi (Srbija) na to ne možemo da utičemo, sve i kad bismo hteli.

Što se tiče Borac-Partizan, verujem da si čuo pesmu Partizanovih navijača (ako si bio u hali sigurno si video i da bar 70% ljudi podržava Borac). Kao što si je čuo i u Ljubljani. Da je ABA čisto sportsko takmičenje (za šta se zalažeš) bez primesa politike, pa da gostujući navijači mogu slobodno da dolaze - čuo bi ih i u famoznom Zadru, a da ne pričamo o ostalim terenima. Zato što Par i Zve imaju najbrojnije i najglasnije navijačke grupe. Što ne menja činjenicu da i u Ljubljani i u Čačku i u Podgorici i u Kragujevcu 70% hale navija za domaći klub protiv Zve i Par. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Filip Barna iz Spartaka prešao u FMP. S obzirom da je momak iz Subotice moram priznati da mi nije previše jasan njegov potez osim ako ovo zapravo nije potpis za Zvezdu s FMP-om kao usputnom stanicom. 

Link to comment
Share on other sites

Aba liga je NBA za bilo kakav pokusaj Kls-a tokom cele sezone. Ovde u Srbiji je kosarka na amaterskom nivou, niko i nema normalne hale za igranje u 21-om veku zato sto se ne radi sistemski vec populisticki, kad ode ova vlast, ostace pepeo i prah. Uzas je to sto se radi. 


Najgore je sto ste i jedni i drugi u pravu, Aba liga jeste samo razigravanje za sparing sampiona ali samo zato sto Hrvatska ne moze da daje pare ispod zita zbog toga sto su u EU a Bosna i Crna Gora realno nisu toliko  nenormalni da upumpavaju pare u macevanje sa Beogradom. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, realno *w said:

ABA, i u ovom stanju, je 3 svetlosne godine u odnosu na bilo kakav pokušaj KLSa ili kako bi se to već zvalo.

 

I to se neće još dugo promeniti. 

Misliš organizaciono ili po kvalitetu timova? 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sharp said:

Filip Barna iz Spartaka prešao u FMP. S obzirom da je momak iz Subotice moram priznati da mi nije previše jasan njegov potez osim ako ovo zapravo nije potpis za Zvezdu s FMP-om kao usputnom stanicom. 

ne vidim da taj ima ni blizu kvalitet za kkcz

podseticu, u zvezdi je trenutno dobric neka 6. opcija spolja

Link to comment
Share on other sites

Veciti su propustili i Jokica zato sto je iz Sombora. Cemu diskrimnacija prema igracima koji dolaze iz Vojvodine, najbolji nasi kosarkasi uglavnom dolaze iz tog kraja🙂

Edited by Miki8
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MarioKempes said:

Misliš organizaciono ili po kvalitetu timova? 

 

Po kvalitetu timova i košarke. 

 

Zar stvarno treba da poredimo recimo Budućnost i Olimpiju sa Spartakom i Vojvodinom?

Ili neki od timova koji su se u ABA izdvajali, recimo Igokea prethodnih sezona, Zadar prošle, Derbi, sa timova iz sredine KLSa tipa Dinamik, Metalac etc?

 

Imamo 6 ekipa u ABA, ni nemamo više materijala za krštene klubove. 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Normalno da nemamo vise sad kad klub koji nije  ABA je nevidljiv. Iako sam bio veliki zagovornik ABA lige od njenog starta, ona je izgubila smisao sa izostankom ulaganja u Hrvatske klubove i zatvaranjem Evrolige.

 

I u nasim timovima je sve vise stranaca tako da ako bi se igrala domaca liga, istupanjem iz ABA lige, mnogo lakse bi se ojacali taj Metalac ili DInamik a ABA tesko da bi prezivela gubitak srpskih klubova i ugasila bi se ako ne odmah onda u roku od ne vise od 3 godine.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, realno *w said:

 

Po kvalitetu timova i košarke. 

 

Zar stvarno treba da poredimo recimo Budućnost i Olimpiju sa Spartakom i Vojvodinom?

Ili neki od timova koji su se u ABA izdvajali, recimo Igokea prethodnih sezona, Zadar prošle, Derbi, sa timova iz sredine KLSa tipa Dinamik, Metalac etc?

 

Imamo 6 ekipa u ABA, ni nemamo više materijala za krštene klubove. 

 

 

 

 

 

Naravno da ne treba, niko razuman ne misli da će Voša (npr) biti jača od Budućnosti ili Olimpije, ali bi mogla nekad da bude konkurentna svim ostalim ABA timovima. No, to nije ni bitno.

Bitno je da prvo odredimo svoj cilj, po pitanju košarke. Cilj može da nam bude zajednički, a može i svako od nas da ima različit. Npr, onaj momak što trenutno navija za Žalgiris i nerviraju ga bogati Zve i Par - njegov cilj je, ako sam ga dobro razumeo, ravnopravno takmičenje u kom svi klubovi imaju slične početne uslove (uključujući i finansije) i sličnu šansu da osvoje trofej, nevezano za nacionalni momenat. Moj cilj je prosperitet srpske košarke (objasniću jednom prilikom šta pod tim podrazumevam). Normalno je da nas dvojica potpuno različito gledamo na stvari jer su nam i ciljevi potpuno različiti. 

Ako je tvoj cilj (samo navodim primer, ne kažem da je tako) da Partizan ima što više jakih utakmica u sezoni - onda je trenutna ABA definitivno bolji izbor i tako će biti u dogledno vreme, nema potrebe da diskutujemo dalje. Ako ti je cilj neki drugi - onda možemo da razmenimo mišljenja i argumente šta je bolje za naše ciljeve.

Napominjem da jedinstvena nacionalna liga ne isključuje neko drugo dogovorno takmičenje (što može biti i regionalna liga tipa sadašnje ABA), ako postoji interes za to. Jedino što, po mom mišljenju, nacionalna liga (korektno organizovana i stabilna) ima prioritet. Posebno u ovom trenutku, kada ABA ne donosi prohodnost u evropska takmičenja koja zanimaju naše klubove.

Edited by MarioKempes
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...