Jump to content

ABA liga 2023/2024. - Nikad jaca regionalna kosarka!


Kooineeperk

Hajde da vidimo kakvi smo prediktori...  

162 members have voted

  1. 1. Ko osvaja titulu?

  2. 2. Koji timovi ce se plasirati u playoff? (izaberite 8)



Recommended Posts

On 10/17/2023 at 12:30 PM, СтелаРоса said:

Ok, u pravu si za boldovano, ali i dalje postoji problem na nivou iznad Aba lige, odnosno u Evroligi. Evo neka se Zvezdi i Partizanu skresu budzeti i tako se napravi ravnopravnija borba za mesto u EL sa Cedevitom, Buducnosti ili nekom trecom ekipom iz regiona. Taj pobednicki klub bi u EL usao sigurno sa jednim od najmanjih budzeta (uzmi kao primer Zvezdu pre ove sezone, ili Buducnost u sezoni 2018/19 ako se ne varam). Nekako bi skrpili budzet od 7 miliona evra koliko je valjda minimum i zavrsili bi sigurno ispod osme pozicije jer je format takav da favorizuje bolje/skuplje ekipe jer im ostavlja prostor za kikseve i kalkulisanje. Finansijski prihodi od igranja EL su gotovo nikakvi, jedino se moze zaraditi kroz prodaju karata gde, slozices se, dva BG kluba imaju mnogo veci potencijal od svih ostalih iz Aba lige. Da li bi jedna sezona u EL ista znacila npr Cedeviti? Mozda za neko iskustvo i to je to. Cak mislim da bi igranje EL za manje klubove bio samo teret, sto vidimo na primeru klubova iz nekih drugih zemalja koji odustaju od EL jer im ona moze napraviti samo trosak, a nikako prihod. 

 

Ma kakva prodaja karata, to imas samo ako ulozis nenormalan novac pa dodju navijaci da gledaju megazvezde i loze se da mogu nesto da urade u EL. Bez toga i sa losom sezonom nemas ni neke zarade od prodaje karata.

 

Ne vidim nista lose da se 3,4 ili 5 ekipa smenjuju u EL iz ABA lige. To se desilo Buducnosti, usli su u EL sezonu sa disfunkcionalnim sastavom, ubio ih je ogroman broj meceva i morali su da prepuste tron Crvenoj zvezdi. I KKCZ je u sezoni 2019/20 izgledala isto, ali onda korona, pa isti timovi u novoj sezoni i u poslednje dve sezone nenormalni budzeti koji se pravdaju sjajem i velicinom dva kluba u odnosu na ostala sela.

 

Taj sistem prohodnosti ABA lige je funkcionisao kao u NBA, tako sto sampion ne moze da racuna na neke pogodnosti koje racunaju losiji timovi (tamo imas losu poziciju na draftu, ovde iscrpljivanje u EL). Bez projekata "Obradoviceva 10. EL titula" i "Da Crvena zvezda jos jednom zasija u TOP 8 (malo se salim, nemojte zameriti)" videli bismo mozda i Cedevitu u EL u nekoj od prethodnih sezona.

 

On 10/17/2023 at 12:30 PM, СтелаРоса said:

Poenta je da je citava evropska kosarka otisla u pogresnom pravcu. Novi format EL sa gomilom novih bogatih klubova ne ostavlja prostor manjim/jeftinijim klubovima da se bilo cemu nadaju, a ne daje im ni potrebu da se takmice u toj ligi. 

 

Rado bi oni to zatvorili, ali nemaju ni 16 klubova koji zele da se razbacuju milionima. Bez Armanija njegov tim svakako nece toliko ulagati, bez Vucica na vlasti ni KKP ni KKCZ nece imati tolike budzete. Zato ce liga morati ostati otvorena, jos samo da se stvari u ABA stabiliziju.

 

On 10/17/2023 at 11:52 PM, Markoss said:

FMP je apsolutno najbesmisleniji tim u ABA ligi. Nekad si bar imao tu sta da vidis, uprkos saradnji sa KKCZ koja je nervirala grobare s razlogom, stasali su tu i Guduric i Davidovac i Dobric, posle opet bilo zanimljivih prospekata poput Simanica, Stojanovica, Radanova, Lazareivca, sta znam, mladih domacih kosarkasa.

 

Ne samo njih, mene je nerviralo sto taj FMP malo - malo pa pobedi Buducnost ili Cedevitu u Zelezniku, a protiv Crvene zvezde nikako ni da dodju do neizvesne zavrsnice. Partizan je drugo, ili nisu bili glavni konkurent ili su (posle dolaska Obradovica) bili toliko jaki da je prisustvo FMP bilo nebitno sto se tice njih.

Link to comment
Share on other sites

sto se tice fmp cini mi se da se udaljavate od sustine

njihovo prisustvo u aba ligi je prosto neregularno i to je to

ne moze jedan vlasnik (ili u nasim uslovima "gazda") imati dva kluba u istom rangu takmicenja

i tu je potpuno nebitno ko navija za koga i koji klubovi su u pitanju

potpuno isto vazi i za sc derby koliko god oni trenutno mozda nekom bili simpaticni (ili pak ne)

 

 

a da je oviakvim "poslovanjem i kadrovskom politikom" fmp-a jos sve dodatno obesmisljeno svakako da jeste

valjda samo porodica covic zna cemu sluzi taj klub

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Kooineeperk said:

 

Za takvu ulogu su imali mnogo pametnije mrcine nego raspalog Jankovica. Od mladjih a iskusnih Djordjevic (posle Igokee je otisao u Spaniju, Djironu), Miletic (on je iz Djirone otisao u Poljsku, od veterana cak i Djordje Gagic... 

 

Ja bih bas voleo da vidim Stimca da zavrsi karijeru na nasim parketima. On bi mi bio idealan za tu ulogu. 

 

miletic je relativno mlad igrac koji je igrao acb ligu, a sad igra evrokup

nije mega klub za njega u ovoj fazi karijere

 

gagic igracki moze posluiti, ali je kancer za klub

prosle godine iako je na terenu pomogao borcu, napravio je opstu pometnju

da ne nabrajam sve, zadrzacu se samo da je u nekom momentu umalo samarao pomocnog trenera svoje ekipe za vreme meca

najmanje sto klincima mege treba je 1 takva glava u svlacionici i na terenu

 

 

jedan zanimljiv i po pisanju zadrovih navijaca na drustvenim mrezama nazalost bolno tacan tekst o zadru

https://crosarka.com/zadarski-proces-postoji-li-jasan-cilj/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@hk1 sve se slazem za FMP. 

 

FMP je krenuo u pogresnom smeru onog trenutka kad je Covic preuzeo Zvezdu i onda odlucio i FMP da vrati u ABA. Misko je podigao Megu a Covici zapostavili ideju o razvoju mladih igraca u FMPu i onoj svojoj sportskoj akademiji ili kako se vec to zove (ili zvalo, radili to jos uvek?). 

Do tada je bio jos i simpatican klub u kome su stasavali mnogi bitni mladi igraci, pre svega bitni za nasu kosarku. Ali jbg, Miskov rast i Coviceva sujeta i inat i sklonost malverzacijama... kad Covic jednom ode iz Zvezde i raskine se bilo kakva veza FMPa i Zvezde, FMP ce postati jedan Mornar (sto vec i jeste samo ipak nesto bolje). Privatna prcija gde se igraju kosarkaskog menadzera ljudi koji nisu nesto sposobni za to. 

 

 

Sto se tice Jankovica i drugih opcija, bas Mileticu mislim da bi odlicno legla saradnja sa Topicem ali nije Miskov igrac. A talentovan decko, sto kazes nije ni tako mator, a i centri kasnije sazrevaju. Vidi ga ovde - mnogo lepa saradnja sa plejmejkerima, zamisljam to sa Topicem 🙂 Ali, da, ne bi bio u EC izlogu, mada nista ne fali ni Miskovom izlogu. 

A odlicno je zapoceo EC, preksinoc najbolji u porazu protiv Buducnosti, 17p 8sk indeks 26... 

 

 

Za Gagica sam znao da je luda glava ali ne bas toliko 😕 

 

Jos jedno ime, Dusan Ristic, ali je nerealno, posle igranja u repki lepo se udomio u ACB (opet). A Miskov je igrac. Ali je i Jankovic Miskov, i verovatno nema gde pa ga je udomio... 

Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2023 at 9:26 AM, hk1 said:

jedan zanimljiv i po pisanju zadrovih navijaca na drustvenim mrezama nazalost bolno tacan tekst o zadru

https://crosarka.com/zadarski-proces-postoji-li-jasan-cilj/

 

Tog Hrovata ne bi trebalo bas uzimati za ozbiljno. Muvao se oko uprave, podrzavao jednu pa drugu struju, pisao je i na jednom hrvatskom forumu.

 

Sustina kod njih je sto jedna grupa navijaca zarko zeli da vidi zadarske igrace u timu, a vecina njih nije toliko talentovana da bi mogla da igra ABA ligu. Na primer, Brala sada ima ispodprosecne brojke u Sirokom u ABA2, Buljan je zavrsio u Ciboni, ostali se smucaju po nizerazrednim hrvatskim klubovima.

 

Zadar inace nema isti tim kao prosle sezone jer fali Jordano koji je bio vazan sraf i neko ko je mogao da pogadja suteve u nizu. Vujacic je vise spot-up suter i do sada se nije preterano dobro pokazao.

Link to comment
Share on other sites

pa ne znam, ali ove podatke koje iznosi o poslovanju kluba, a koji su javni i poznati su od ranije, to nikako nije dobar nacin poslovanja

sto se igre tice, mislim da od nedostatka jordana, mnogo vecu ulogu ima odredjeno zasicenje koje sam najavio i pre starta

prosto, taj skup igraca, njihov nacin igre je dosao do plafona u proslogodisnjoj jesenjoj polusezoni, zbog svih okolnosti u klubu, ligi, nije za ocekivati da igraju na tom ili visem nivou i ove godine

imaju oni kvalitet koji im nece dopustiti da potpuno potonu, ali su sa druge strane i jasno limitirani i siguran sam da ne mogu pratiti igokeu, sc derby, a nadam se i borac

i prilicno sam siguran da ce npr mega, za nekih mesec dva, kad se njeni klinci uigraju, ojacaju i priviknu na aba nivo biti solidno iznad nivoa zadra

od svih ekipa u ligi zadar mi deluje kao ekipa koja ima najmanje postora za napredak tokom sezone

 

nego, jos jedna dobra partija cibone

nisu one pripremne utakmice bile slucajnost

zaboravih ko je pisao pozitivno o njima i da imaju kvalitet iznad mornara, krke i za sad deluje da je bio potpuno u pravu

steta zbog svega sto se desava kod njih sto pored ovih 3,5 sasvim dobrih utakmica nisu uzeli bar jednu pobedu, narocito onu protiv fmp 😄 

Link to comment
Share on other sites

On 10/20/2023 at 10:51 PM, hk1 said:

pa ne znam, ali ove podatke koje iznosi o poslovanju kluba, a koji su javni i poznati su od ranije, to nikako nije dobar nacin poslovanja

sto se igre tice, mislim da od nedostatka jordana, mnogo vecu ulogu ima odredjeno zasicenje koje sam najavio i pre starta

prosto, taj skup igraca, njihov nacin igre je dosao do plafona u proslogodisnjoj jesenjoj polusezoni, zbog svih okolnosti u klubu, ligi, nije za ocekivati da igraju na tom ili visem nivou i ove godine

imaju oni kvalitet koji im nece dopustiti da potpuno potonu, ali su sa druge strane i jasno limitirani i siguran sam da ne mogu pratiti igokeu, sc derby, a nadam se i borac

i prilicno sam siguran da ce npr mega, za nekih mesec dva, kad se njeni klinci uigraju, ojacaju i priviknu na aba nivo biti solidno iznad nivoa zadra

od svih ekipa u ligi zadar mi deluje kao ekipa koja ima najmanje postora za napredak tokom sezone

 

Evo, razbise Krku u gostima sto znaci da su ipak bolji od dosta ekipa sa dna tabele.

 

U sustini se zaboravlja da je ovo sto Jusup radi jedini nacin da se klub odvoji od dna tabele i proba da ugrozi Igokeu, SC Derby, FMP, Megu i bude ispred njih na kraju sezone. Svaki drugi trener i svaki drugi nacin igranja osudjuje ovako siromasan Zadar na uzaludnu borbu za opstanak u ABA ligi koju ce na kraju izgubiti. Zadar igra kosarku bez plejmejkera, beka sutera i centra. Lakic, Bozic i Ramljak su krila, Dreznjak je krilni centar, kao i Zganec, Mazalin i Jambrovic su nesto izmedju krila i cetvorke. Cak i Vujacic nije bek, ne ume da vodi loptu, bolje se snalazi kao krilo. Da bi uspeli da naprave ovakav sastav, oni su na klupu posadili neke igrace iz svog pogona koji su igraci manje za ovaj nivo i tu su samo zato sto igraju za kikiriki.

 

Iza ideje kritike njihovog modela nalazi se zelja nekih ljudi da guraju klince koji nisu tako dobri samo zato sto su iz Zadra. Ima tu i menadzera i roditelja i rodbine i ovih i onih, a realnost je da je Zadar bio les od kluba pre dolaska Jusupa i da ce najverovatnije da se vrati u to stanje nakon odlaska Jusupa. Na kraju krajeva, to je dozivljavao i Partizan dok nije stigla direktiva sa vrha da pocnu da se pumpaju pare u taj klub. Samo sto u Hrvatskoj to niko nece da radi.

Link to comment
Share on other sites

pa ko je uopste rekao da su losiji od krke?

oni su protiv krke igrali sa  6 igraca, gde je 5 igralo 30 i vise minuta plus mazalin

ovo je bukvalno potvrda onog sto sam pisao, imaju kvalitet da ne budu na dnu i jasne limite da ne mogu medju one ekipe drugog aba nivoa, dakle iza prve cetvorke

 

ti si izabrao da kritikujes neki meni nepoznat narativ

to sto ti pobijas nit je ono sto sam ja pisao, niti se pak nalazi u tekstu koji sam linkovao

naravno da ne treba forsirati igrace iz zadra samo zato sto su iz zadra

 

ja ne vidim kako ce oni sa ovako sklopljenom ekipom uci u PO, a to sto preplacuju bozica, dreznjaka i ostale ih upravo i limitira i uslovljava da ekipa bude ovako "kratka" i sastavljena maltene od igraca koji su prvenstveno trojke ili cetvorke

Link to comment
Share on other sites

Nemaju kvalitet samo da izbegnu dno, nego da se od istog odlepe 20 i vise razlike. Zgazili su i Krku i Mornar, protiv Cibone ce biti teze, ali verovatno dobijaju i njih.

 

Sustina je da oni samo ovako mogu nesto da naprave i nikako drugacije i to je ono sto zelim da istaknem. Pratim ABA ligu i secam se kada su imali siri fond igraca, pravog pleja (Mavru), pravog centra i kako su se grcevito borili za opstanak. Nemaju oni novca kao SC Derby ili FMP koji uzimaju od starije brace koliko im treba niti imaju menadzera kao Mega niti imaju Dodika koji daje Igokei dosta vise novca. Oni po budzetu i jesu nivo Krke, Mornara, Splita, Borca (Cibona je poseban slucaj).

 

Mozda ni sa ovim modelom ne mogu da se bore za 5. ili 7. mesto u ligi, ali sa nekim drugim bi sigurno bili glavni kandidat za ispadanje.

Link to comment
Share on other sites

 

10 minutes ago, ZiS said:

Čemer i jad da Topič nije dobio prostor u Zvezdi...I to ne mislim na ulogu Jaga...Od srca mu želim da što pre napusti ovaj brlog i razvije svoj potencijal  do maksimuma...

Slažem se ali mora poraditi na svom šutu. Jer ako ne popravi taj segment ne znam baš da li će mu karijera biti tako blistava. 

Edited by bodo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...