Jump to content

Grupa H (FRA, CAN, LAT, LEB)


Koje reprezentacije prolaze u osminu finala?  

23 members have voted

  1. 1. Koje reprezentacije prolaze u osminu finala?


This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 08/29/2023 at 11:49 PM

Recommended Posts

Raspored:

 

25. Avgust 2023: Kanada - Francuska, Letonija - Liban

27. Avgust 2023: Liban - Kanada, Francuska - Letonija

29. Avgust 2023: Kanada - Letonija, Liban - Francuska

 

FRANCUSKA

 

Flag_of_France.gif

 

Istorija:

 

Uz Španiju, Francuska je najuspešnija evropska reprezentacija u 21. veku. Osvojeno je mnogo medalja, uključujući i one najsjajnije:

 

EP: 2001. 6. mesto, 1/4 finala, 2003. 4. mesto, 1/2 finala, 2005. Bronza, 2007. 8. mesto, 2009. 5. mesto, 2011. Srebro, 2013. Zlato, 2015. Bronza, 2017. 12. mesto, 2022. Srebro

 

Imali su pet medalja do 1959., pa onda nakon skoro pola veka nova bronza i na poslednjih 9 evropskih prvenstava imaju 1 zlato, 2 srebra i 2 bronze

 

SP: 2006. 5. mesto, 2010. 13. mesto, 2014. Bronza, 2019. Bronza

 

Sve do 2014. nisu imali nijednu medalju, a sada su u seriji od dve bronze.

 

OI: 2000. Srebro, 2012. 6. mesto, 2016. 6. mesto, 2021. Srebro

 

Imaju ukupno 3 srebra na OI.

 

Sastav:

 

France.jpg?width=1920&height=1080

 

PG Elie Okobo, Sylvain Francisco

SG Nando De Colo, Yakuba Ouattara

SF Evan Fournier, Isaïa Cordinier, Terry Tarpey

PF Guershon Yabusele, Nicolas Batum

C Rudy Gobert, Mathias Lessort, Mustapha Fall

 

Uopšteno o ekipi i šansama:

 

Petorka Okobo - De Colo - Fournier - Yabusele - Gobert je među najjačim na prvenstvu, a tu je i veliki Batum koji može da uskoči na krilnim pozicijama. Na 5 su toliko jaki da Poirier nije imao mesta u prvih 12, imaće širinu sa Lessortom i Fallom na toj poziciji. Trojica igrača igraju u NBA, svih preostalih devet nastupaju u EL.

 

Cilj je borba za medalje.

 

KANADA

 

Flag_of_Canada.gif

 

Istorija:

 

Uvek ista priča sa Kanadom - imaju moćan tim, kad ako ne sad, a rezultata nigde. Samo neuspeh do neuspeha, što možemo videti i ako pogledamo rezultate sa SP i OI:

 

SP: 2002. 13. mesto, 2010. 22. mesto, 2019. 21. mesto

 

OI: 2000. 7. mesto

 

Dakle, u poslednjih 20 godina jedno 21. i jedno 22. mesto. Ovaj učinak je prilično bedan, među najgorima od ovogodišnjih učesnika SP. Nemaju Kanađani naviku da se odazivaju pozivu reprezentacije, a i kad se odazovu to ne liči ni na šta.

 

Sastav:

 

DSC09706-e1692813228612.jpg?quality=100

 

PG Shai Gilgeous-Alexander, Trae Bell-Haynes

SG RJ Barrett, Nickeil Alexander-Walker, Luguentz Dort

SF Dillon Brooks, Thomas Scrubb

PF Kelly Olynyk, Kyle Alexander, Melvin Ejim

C Dwight Powell, Zach Edey

 

Uopšteno o ekipi i šansama:

 

Mnogo igrača u spoljnoj liniji ima dva prezimena, ali ono što je bitnije - Kanada sad deluje da ima tim koji može mnogo, mnogo dalje od ranijih plasmana svojih prethodnika u nacionalnom dresu. Tu je Gilgeous - Alexander kao prvo ime, pa RJ Barrett kao podrška, a na centru je prvo ime Kelly Olynyk. Sve su ovo NBA igrači, uz ne tako sjajne zamene u vidu Bell - Haynesa (videli smo koliko (ne) zna u dresu Budućnosti), Ejima, Scrubba, Alexandera.

 

Prva petorka je moćna i ova ekipa mora da se bori makar za 1/4 finale. No, neće biti lako sa kvalitetnim Francuzima i Špancima.

 

LETONIJA

 

Flag_of_Latvia.gif

 

Istorija:

 

Letonija nije do sada učestvovala na SP, a na OI nemaju učešće već skoro 80 godina (prvo i jedino 1936. u nacističkoj Nemačkoj). Na evropskim prvenstvima su, slično kao i Izrael, uvek predstavljali neugodnog protivnika koji je znao da iznenadi favorite. Njihova učešća u novijoj istoriji:

 

2001. 8. mesto, 2003., 2005., 2007., 2009. 13. mesto, 2011. 21. mesto, 2013. 11. mesto, 2015. 8. mesto, 2017. 5. mesto

 

Primetan je napredak - na poslednja dva EP igrali su 1/4 finale, a 2022. nisu igrali zbog FIBA prozora.

 

Sastav:

 

Davis-Bertans-(2).jpg

 

PG Artūrs Žagars, Artūrs Kurucs, Kristers Zogirs

SG Dairis Bertans, Aigars Šķēle

SF Rodions Kurucs, Artūrs Strautiņš

PF Davis Bertans, Rolands Šmits, Andrejs Gražulis

C Anžejs Pasečņiks, Klāvs Čavars

 

Uopšteno o ekipi i šansama:

 

Letonija je reprezentacija koja je možda i najviše zakinuta sumanutom odlukom FIBA da organizuje kvaifikacione prozore usred sezone. Ako pogledamo njihov tim videćemo da više nema Strelnieksa, Timme, a zbog povrede je otpao i najbolji igrač Kristaps Porzingis koji će otputovati sa ekipom na prvenstvo da bi ih podržavao sa tribina.

 

Ovaj tim će živeti i umirati od šuta za tri poena. Liban neće biti teška prepreka, ali se čini da su Kanada i Francuska prejaki rivali. No, igra se jedna utakmica sa njima, u njoj je sve moguće, a Letonci svakako neće biti pod pritiskom.

 

LIBAN

 

Flag_of_Lebanon.gif

 

 

Istorija:

 

Liban je definitivno zemlja košarke, ako se gleda samo Azija. Imaju tri uzastopna učešća na SP, od 2002. do 2010., kada je reprezentaciju predvodio legendarni Fadi El Khatib, a uz njega su igrali i Rony Fahed, kao i naturalizovani igrači Joe Vogel, Jackson Wroman i Matt Freije (naravno, sve krilni centri i centri). Što se tiče njihovih rezulata u bližoj prošlosti (u daljoj su bili učesnici dva EP, 1949. i 1951. godine!), lista je veoma skromna:

 

Svetska prvenstva: 2002. prva faza, nijedna pobeda 2006. prva faza, 2 pobede,  2010., prva faza, 1 pobeda

 

2014. godine su bili suspendovani, dakle, u ovom veku su samo propustili jedno SP. Na OI nikada nisu igrali (a teško da će i igrati u dogledno vreme).

 

Sastav:

 

FQPI4WUZC4X5FETCUQU7BZVYFA.jpg

 

PG Ali Mezher, Ali Mansour, Jad Kahlil

SG Wael Arakji, Amir Saoud, Karim Zeinoun

SF Sergio El Darwich, Mark Khoury

PF Omari Spellman, Ali Haidar

C Hayk Gyokchyan, Karim Ezzedine

 

Uopšteno o ekipi i šansama:

 

Ekipu predvode nekadašnji 30. pik na draftu, naturalizovani igrač Omari Spellman i MVP prvenstva Azije Wael Arakji. Osim Spellmana svi ostali igrači igraju u domaćem prvenstvu. Ogroman problem Libancima predstavljaće hendikep u visini - samo četvorica igrača su viša od 1,96 metara.

 

Ekipa Libana će svoju šansu tražiti u drugoj fazi, u borbi za direktno mesto na OI. No, čak i tu će biti autsajderi.

Edited by goldberg
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Francuzima posle ove stoka razlike visi i prolazak dalje, a pogotovo plasman u četvrtfinale. Treba da dobiju Letoniju, Španiju i Brazil i da se nadaju da se Kanada neće negde okliznuti, jer ih svaki krug u ovoj ili sledećoj grupi verovatno izbacuje sa prvenstva.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ChrisJudd said:

 

Možda Letoniju, Španiju teško dvocifrenom razlikom 

Spanci su bukvalno isti k kao Franci. Idu na neki hasl i ime, kvaliteta nigde. Bas ako nekog jakog na papiru nagrde to su Spanci. Ovi pitbulovi ce im pojesti spoljnu liniju, unutra ce mozda malo bolje proci ali tesko da imaju veliku prednost.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, uini said:

@realno *w, klasican fournier, ne verujem da to ima ikakve veze sa odnosima, lik jednostavno ne zna drugacije, kaos ga je primereno opisao tokom tekme

 

da je decolo sveziji, mozda bi drugacije izgledali, ovako su svedeni na milost i nemilost evanu

 

ma nebitno, ta ekipa je uradila sta je mogla, nemaju za cim da zale

 

ali ne vidim neku narocitu radost za nas, srbiji najmanje odgovaraju ove trigger happy ekipe za tri.

 

Ajde ovde da odgovorim:

 

 

I par minuta pre toga je bila neka polusvađa na terenu, baš sa ozbiljnim facama i nečim što deluju kao teške reči. 

 

Ovo ostalo se slažemo, svakako.

Link to comment
Share on other sites

Jako sam žalosTan jer nista od B92 fantazija, posto sam imao Gobera i Okoboa u timu, jer sam racunao da ce FRA do finala, a u stvari mi je bas drago.

Jos samo kad bi Spanci nekako ispali rano, mnogo bih srecan bio, evo majke mi ne mogu vise Spance da trpim u kosarci, koliko god da su imali dobar tim u XXI veku... sto je mnogo mnogo je...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Ovo je veliko razočarenje, još se nismo "ohladili". Slomili smo se psihički, fizički. Protivnik je bio veoma jak, mi nismo bili zajedno. Sada ne možemo promeniti ništa. Ovaj meč je posledica onoga što se dešava već pet, šest nedelja. Veoma smo dobra ekipa, pokazali smo to u poslednjih nekoliko godina. Ipak, svi moraju da se zapitaju, posle onoga što se dogodilo ovog leta... Treneri, igrači, Savez... Da se lišavamo određenih igrača (prim.aut. Tomas Ertel), da gubimo igrače zbog nekih uslova. Svako treba da bude posvećen - počeo je Batum.

Batum neće po lepom pamtiti svoje poslednje Svetsko prvenstvo...

- Bilo je ovo moje poslednje Svetsko prvenstvo. Sve sam uradio za ovaj dres. Kad se lišimo pojedinih momaka... Mi smo zajedno, godinama nešto postavljamo... Mi kao igrači, zeznuli smo, ali treba ljudi mnogo da se zapitaju posle ovoga. Ostalo mi je još godinu dana u reprezentaciji. Svi su nam potrebni u Parizu na Olimpijskim igrama, najbolji uslovi, svi. Baš me briga za politiku, potreban nam je najbolji mogući tim u Francuskoj. Zeznuo sam svoje poslednje Svetsko prvenstvo, i to me stvarno ljuti 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...