Jump to content

Zivot u Srbiji


Amigo

Recommended Posts

48 minutes ago, RatzenStadt said:

I ja cesto cujem ruski u NS. Mislim da je brojka doseljenih u NS 20k-60k, po mojoj proceni.
Istog sam utiska kao i vi. Neverovatno koliko su izolovani i posle godinu do dve boravka ovde. Sto kaze clan 'kejos', kod nas je uglavnom zavrsila srednja ili visa srednja klasa ljudi iz RU/UA, mahom iz oblasti IT-a, tako da mi ne stoji paralela Vasoa u kojem su uporedjeni sa nasim buzdovanima koji su na bausteli npr u Nemackoj. Ocekivao bih malo otvoreniji i prilagodljiviji stav od njih (Rusa). Nasi ljudi koji s visim obrazovanjem u Nemacku se ugl dobro adaptiraju, iako su slicnosti u jezicima izmedju srpskog i nemackog ogromne, pogotovo u usporedbi sa relacijom srpski - ruski. S tim u vezi, neko bi ocekivao brzu i laksu adaptaciju s obzirom na kulturoloske slicnosti izmedju Srba i Rusa, ali kanda kulturoloske karakteristike broje mnogo vise elemenata od jezika i religije, iako su to prve asocijacije. Iskustvo mi kaze da su nam npr Rumuni mnogo blizi po mentalitetu i kulturi nego Rusi, iako su "dako-latini" kulturoloski, blizi cak nego li Hrvati, pogotovo Istrani i Zagorci.

 

 

 

 

Paralela je sasvim dobra bez obzira na nivo obrazovanja – ako radiš za zemljaka i sa zemljacima, družiš se sa njima, kupuješ u njihovim radnjama, ideš u njihove kafiće i ne družiš se sa lokalnim stanovništvom, nećeš naučiti njihov jezik. Jezik im i nije nešto potreban kad odu u Maxi, kad hoće da kupe jaknu ili kilo paradajza jer se za toliko mogu sporazumeti i rukama i nogama ako treba. Mogu da razumeju ono što je slično ili da nauče natpise tipa ulaz, izlaz, guraj, vuci, parking, radno vreme, što im je sasvim dosta. Naprosto, ovo gledaju kao produženi i privremeni boravak u inostranstvu i nešto ih mnogo ne zanima da se uklapaju.

Link to comment
Share on other sites

Znači svi imamo manje više ista iskustva. Mene samo smara kad im se neko obrati nešto trivijalno kao sa marsa da su pali, nešto ili promumlaju nerazgovetno ili ništa ni ne kažu. Ja samo, za razliku od Vase, nisam ubeđen da veliki broj njih ovde neće ostati. Realno im je banja ovde za bilo gde u Rusiji osim Moskve i Pitera, a dovoljno su distancirani da ih ič ne tangira ko je na vlasti i koliko je naša država trula.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Chaos Is Me said:

Realno im je banja ovde za bilo gde u Rusiji osim Moskve i Pitera, a dovoljno su distancirani da ih ič ne tangira ko je na vlasti i koliko je naša država trula.

 

Pritom ne treba zaboraviti da i sami dolaze iz trulog sistema, pa relativno gledano ništa ne gube u tom pogledu.

 

Pratio sam svojevremeno neke jućubere koji su obrađivali tematiku ruskog jezika, oni su pobegli iz Pitera u Beograd kad je izbio rat i izbacili su jedan video sa utiscima o novom mestu, upravo je tada bio protest protiv uvođenja fiskalnih kasa za pijačne prodavce, ljudi su bili oduševljeni što ovde možeš da izađeš na ulicu i buniš se protiv vlasti/bilo čega a da te ne uhapse.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Drug Crni said:

E,deco,deco..niste se vi susretali sa Rujama do nedavno očito. Svuda se tako ponašaju i oduvektm
To je moje iskustvo sa njima

Upravo krenuh da ovo isto ili slicno pisem. Oni su stvarno uvek i svuda takvi. U mojoj zgradi stanuje jedna porodica

iz Kazakhsana, oni su native Nemci pa su kao takvi i dosli ovde, ali pusto rusko ne izlazi iz njih. Njihove cerke mi pricaju

( druzimo se po kuckarskoj liniji) da se u kuci govori samo ruski, da gledaju iskljucivo rusku tv, s mukom promrljaju dobar dan,

a cerke su ovde rodjene, ovde socijalizovane i potpunoi su druga prica.

 

Sada je identicna situacija sa Ukrajincima koje srecem na svakom koraku. Ne znaju nijedan jezik, kad pokusam da imitiram

ruski oni me ne razumeju, a i ne trude se. Neki servis za ciscenje salje mi na svakih deset dana neku kao cistacicu i dolaze

Ukrajinke koje su ovde vec duze od godinu dana, ne znaju ni dobar dan da kazu, kad pitam u koje su skole isle, sve su

zavrsile fakultete.

 

Sa Poljacima koje srecem savrseno je druga prica iako su nam jezici dibiduz razliciti.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Drug Crni said:

E,deco,deco..niste se vi susretali sa Rujama do nedavno očito. Svuda se tako ponašaju i oduvektm

 

Kolega iz kanca je opisivao zanimljivo iskustvo sa letovanja u Turskoj, glavni akteri su bili Ukrajinci ali isti đavo, priča kaže sledeće:

 

Ol inkluziv aranžman, obeduje se u velikoj sali punoj gostiju iz raznoraznih krajeva Evrope, naravno najveća buka redovno dolazi od stola za kojim sedi povelika ukrajinska porodica. U jednom momentu, pater familijas ustaje od stola, zaintrigiran sadržajem tanjira za susednim stolom, za kojim sedi bračni par iz Nemačke. Dolazi do Švabe i gura mu prst u tanjir da ispita strukturu šnicle.

 

Švabo nije ni reagovao, jednostavno je ostao skamenjen od šoka. 😶

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

3 hours ago, Smrtokapa said:

Rusi imaju taj luksuz da mogu da izbegavaju bilo kakvu integraciju jer ih je jako mnogo ovde, i taj luksuz obilato koriste. Deca će im naučiti srpski, a oni njet, ne zanima ih.

Oni se tako ponasaju i u drugim zemljama, barem u SAD i Kanadi. Cak i druga generacija ima tendenciju da se krece u tim krugovima gde se koristi ruski jezik, ne nuzno da su svi iskljucivo Rusi, vec govore ruski kao maternji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Za mene je i dalje misterija zašto navaljuju na švedski sto kao skakavci, što sam nekoliko puta video. 'Ajde da su oni što su gladovali pod SSSR-om i došli iz neke selendre u Sibiru, ali tako se ponašaju i mlađi koji imaju podosta $$$.

Link to comment
Share on other sites

Da bačim koju pošto sam deo izvesno vreme proveo na "njihovom terenu" (exSSSR)  ....

Generalno ovde u Srbiji je primetno čudjenje zbog njhovog načina života,neke  vrste zatvorenosti itd, a to je pre svega posledica višedecenijskog trtljanja o nekakvoj "slovenskij duši" , "bratskim narodima" itd ,itd ...

Pre svega prosečni Rus niti ima neku percepciju o nekakvom bratstvu sa nama niti oseća bliskost prema Srbima ništa više nego sa na primer Bugarima ...

Da kažem ima izuzetaka, ali generalno njih zanimaju Srbi taman koliko nas zanimaju neki tamo Tunižani ....

Što je u neku ruku i normalno i nije njihova krivica zato što se prosečna percepcija Srbe o njima ne poklapa sa realnošću ...

Mi imamo neki "južnjački" mentalitet i nekako nam je normalno da brzo stupamo u komunikaciju,upoznajemo se itd, kod njih to baš i nije slučaj ... nije to neka odbojnost ili nepoštovanje, jednostavno to sklapanje poznanstava ili površnih prijateljstava nije nešto što im je svojstveno ....

Sada, ima tu razlike od toga odakle dolaze, neki moj utisak je da je to naročito izraženo kod Rusa koji dolaze iz Moske,Pitera ili tih većih gradova iz evropskog dela, ja sam više imao kontakta sa ovima iz Sibira, bivših SSSR republika pa mi se čini da su malo komunikativniji ....

 

Edited by mare80
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, mare80 said:

Da bačim koju pošto sam deo izvesno vreme proveo na "njihovom terenu" (exSSSR)  ....

Generalno ovde u Srbiji je primetno čudjenje zbog njhovog načina života,neke  vrste zatvorenosti itd, a to je pre svega posledica višedecenijskog trtljanja o nekakvoj "slovenskij duši" , "bratskim narodima" itd ,itd ...

Pre svega prosečni Rus niti ima neku percepciju o nekakvom bratstvu sa nama niti oseća bliskost prema Srbima ništa više nego sa na primer Bugarima ...

Da kažem ima izuzetaka, ali generalno njih zanimaju Srbi taman koliko nas zanimaju neki tamo Tunižani ....

Što je u neku ruku i normalno i nije njihova krivica zato što se prosečna percepcija Srbe o njima ne poklapa sa realnošću ...

Mi imamo neki "južnjački" mentalitet i nekako nam je normalno da brzo stupamo u komunikaciju,upoznajemo se itd, kod njih to baš i nije slučaj ... nije to neka odbojnost ili nepoštovanje, jednostavno to sklapanje poznanstava ili površnih prijateljstava nije nešto što im je svojstveno ....

Sada, ima tu razlike od toga odakle dolaze, neki moj utisak je da je to naročito izraženo kod Rusa koji dolaze iz Moske,Pitera ili tih većih gradova iz evropskog dela, ja sam više imao kontakta sa ovima iz Sibira, bivših SSSR republika pa mi se čini da su malo komunikativniji ....

 

 

Napisao sam nešto slično na jednoj drugoj temi, pa da ponovim zarad diskusije:

 

  

On 9/25/2022 at 12:59 PM, DJ_Vasa said:

Problem je i u tome što presečan Putinofil zamišlja prosečnog Rusa kao nekog starijeg baticu koji svakog jutra doručkuje 2-3 čaše votke, zatim po sibirskoj zimi izlazi u majici kratkih rukava na partiju rvanja sa medvedom (i pobedi medveda), zatim malo cepa drva perorezom i odmah ih preradi u čačkalice, a onda razmišlja o malom bati tamo negde preko sedam gora i sedam mora i o tome kako su mu oteli srce i dušu dok glanca uniformu i sprema zaržali kalašnjikov sa kojima će uleteti u Prištinu, SAO-JAO-PAO Krajinu, skoknuti do Dodika da mu malo pomogne, posle čega ga čeka porcija ćevapa i litar rakije. To što do sada nisu shvatili da od Putlerove podrške mogu samo da dobiju tapšanje po ramenu dok se kmeči o svetskim nepravdama i uplate ludacima koji nacionaNišu je samo pitanje niskog IQ.

 

Ne znam ni zašto ljudi ne shvataju da neće svaki stranac da se spajtaši s njima. Razumem ja da je takav mentalitet čest u nekoj zajednici, ali nije baš da je ovo izolovano ostrvo i da niko nikada nije promolio nos iz zemlje. Čuo sam da su se neki čudili i što Grci koji žive malo južnije od Soluna ne padaju u trans kada im se kaže da je neko iz Srbije. Naravno da će oni što žive na severu i izdaju apartmane udeliti neku lepu reč onima koji im donose novac, ali one iz Atine zaista zabole uvo da li je neki turista iz ove ili one zemlje jer im ionako dolaze iz celog sveta. Studirao sam sa nekim likom iz Atine koji se čudio što su Grci omiljeni, a sam je rekao da su za njih Srbi isto što i Holanđani, Finci, Mađari ili Španci - poštuju sve, ali se nikome ne bacaju oko vrata.

 

Mislim da od mentaliteta veću ulogu igra mitomanija iz posta koji sam citirao. Ovde ima slučajeva koliko hoćeš da se i komšije koje žive u istom ulazu poznaju samo iz viđenja i da samo jedni drugima požele dobar dan kada se sretnu, a svi su iz istog podneblja. Jeste da je u manjim mestima drugačije, ali kada imaš hiljade ljudi na kvadratnom kilometru, ne može se očekivati da se svi spajtaše za pet minuta.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako drugi, ja tonem u beznadje. Danas sam uhvatila sebe kako sa prezirom reagujem na snimak iz Bora na kojem se vide gradjani kako polazu cvece, balone, pale svece za svirepo ubijenim detetom. Svaka cast, sto mi umemo da volimo ljude, decu -kad su mrtvi! Kao da, na jedan morbidan nacin, oplakujemo sami sebe, onako, bas zdusno, od sveg srca. Zasto prezir? Ako je to sto danas zali vecinska Srbija, onda je to ista ona Srbija, vecinska, koja podrzava ovu vlast. A koja tako jako nece da vidi da su te stvari povezana, ova vlast i monstruozni nacini ubijanja, sto masovno, sto pojedinacno. Toliko smo postali morbidni, bolesni na kolektivnom nivou da to moze da se oseti na svakom koraku. 

Gasic kaze: imamo 2 svedoka, majku i sina koji su videli devojcicu kako se krece kroz siprag. Videli su dete sa pelenom, nesigurno na nozicama kao svaki dvogodisnjak i nisu prisli da vide ima li odrasle osobe u pratnji tog deteta, sta radi tu, samo. Videli, prosli i otisli. I tipujem da ce bas oni da poloze cvetic, upale svecu, nesvesni svoje vlastite odgovornosti u datoj situaciji a, bogami, i na izbornom mestu, kad budu birali svoje pretstavnik u najvise institucije vlasti jedne drzave, jednog naroda. 

Zivimo u lazima, pristajemo na njih i nije cudo, i sami smo postali lazljivci. I zato, ja tim suzama - ne verujem. 

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...