Jump to content

Recommended Posts

Danas sam, đirajući se između kišnih kapi 

 

95499892_1126382944372429_48335200312937

 

našao pravo blago, divlje(šumske) jagode

 

95379513_229707415013888_911555011699906

 

ima ih na stotine u 20-30 m2

 

95217025_2553455978204756_37867027989266

 

Ne pamtim kad sam ih zadnji put jeo, možda prije 10-ak godina.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bushman said:

....

Ne pamtim kad sam ih zadnji put jeo, možda prije 10-ak godina

Baš ti zavidnim, ja šumske jagode nisam video 30 godina. To BiH voleo da imam u bašti.

Link to comment
Share on other sites

Mjesečarke imam u bašti, 20-ak kuća, sa njih jedem skoro pola godine. Samo ih treba zaštiti u ljetnim mjesecima od sunca, da ih ne sprži.

Možda presadim i ovih šumskih, kako mi je ostalo u sjećanju da su slađe od domaćih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Div said:

Baš ti zavidnim, ja šumske jagode nisam video 30 godina. To BiH voleo da imam u bašti.

Ja jela sumske par godina za redom, zadnji put pre 2-3 godine, moja mama pricala kako volim sumske jagode, i svake godine kad navratim u SR u pravo vreme, tetka me doceka sa kanticom pravih sumskih jagoda (skupljenih iz shume).

 

Dok sam bila u UK nasla neke slicne, bile su krupnije i lepse na oko, ali nisu imale isti ukus, ili miris.

 

U zadnje 2-3 godine omasila to pravo vreme, i u zamenu dobila kanticu kajmaka :classic_smile: mislim od tetke...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Div said:

Baš ti zavidnim, ja šumske jagode nisam video 30 godina. To BiH voleo da imam u bašti.


U Skandinaviji ih se mozes i nagledati i najesti, ali tek u julu i augustu, ne pre toga. Ne treba cak ni potezati daleko u sumu. Ima ih u parkovima po gradu, svuda, u kolicinama koje ljudi i ne stignu da oberu, tako da uz svakodnevnu setnju uvek mogu da racunam na saku sumskih jagoda. Ovde se zovu smultron i preslatke su.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:


U Skandinaviji ih se mozes i nagledati i najesti, ali tek u julu i augustu, ne pre toga. Ne treba cak ni potezati daleko u sumu. Ima ih u parkovima po gradu, svuda, u kolicinama koje ljudi i ne stignu da oberu, tako da uz svakodnevnu setnju uvek mogu da racunam na saku sumskih jagoda. Ovde se zovu smultron i preslatke su.

 

I ovde, u Srbiji, ne stižu pre jula, a, to što ih kod Bushmana-a ima već sada, to je čista nepravda. :classic_biggrin:

Sećam se, dok sam bio mali, moji su imali zasad jagoda, brale su se tokom juna, onda su počele da se gaje nove sorte koje su stizale sve ranije, evo sada ih ima krajem aprila na otvorenom, da ne pričamo o plastenicima. Komercijalno, to je bolje, ali kvalitet je na strani onih starih sorti, onih koje su sazrevale kad je dan najduži, kad ima najviše sunca.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Citam ovo i prijede mi se slatko od sumskih jagoda, jedino valjda koje volim.

 

I ja se secam domacih jagoda u junu, odmah posle tresanja u maju. Ali negde se i kod nas promenila klima u odnosu na onu u vreme detinstva. U nekom trenutku od cetiri jasna godisnja doba dobili smo dva, tj prolece i jesen su postali prekratki.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Poranila ja jutros u sumu, jer su za popodne najavili pljusak, pa da mi ne propadne dan. Jagode naravno nisam nasla, rano je, ali naleteh na ove lale i narcise, izmesane i razbacane na nicijoj zemlji. Pretpostavljam da je neko imao viska lukovica, mozda komunalci, pa ih zakopao ovde, da se ne bace:

 

zi3oqkv4ayekbspolqee6wao
 

g9hwebicfr78r4e81z5e9paa

 

1y3ht0uh5544vvcw0f766c7p

 

Nesto kasnije naletim na stazu pored koje sam milion puta prosla, ali nisam je istrazila (ovde ima toliko takvih mesta da mi nece biti dovoljan ovaj zivot da ih sve obidjem). Evo gde me je dovela:

 

3wvbpu2mg653b80k0aniyvap

 

Radi se o masovnoj grobnici iz bronzanog doba, kada je uobicajen nacin sahranjivanja bio kremacija i sahranjivanje dela kostiju u zajednicku grobnicu. Kaze da je nepoznato sta su radili s ostalim posmrtnim ostacima. 
 

Stigoh i do vode, ali se nisam spustala do nje, jer je jos blato. Ostaje za sledeci put, kasnije u maju.

 

9sw0vivzao8o17tiquacjzh6

 

Ali dok je jos ovako rano prolece, da zabelezimo ono sto me svake godine iznova fascinira ovde u Skandinaviji. To je ova drecavo zelena boja tek probudjene vegetacije, i jos neverovatnija plava boja neba. Slikano obicnim ajfonom, vrlo verno onako kako je i u prirodi. Nigde drugde nisam videla tako jake boje. Plus sto na istoj slici imamo nesto vec olistalo, nesto tek procvetalo i jednog ”mudrog starca” koji jos okleva, nece da se zatrcava. Ali olistace i on, koliko za par dana:

 

hjkqrcj73pnbg6whwvw4e3u7

 

U medjuvremenu poceo i obecani pljusak. Ko bi rekao posle onakvog vremena pre samo par sati.

Edited by vilhelmina
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, vilhelmina said:

Poranila ja jutros u sumu...

 

 

Crvenkapa? :classic_smile:

 

33 minutes ago, vilhelmina said:

Nesto kasnije naletim na stazu pored koje sam milion puta prosla, ali nisam je istrazila...

 

To jeste pravo čudo, ali, istovremeno i prava sreća, da i tamo gde najmanje očekujemo, nađemo lepo, zanimljivo, nepoznato. OK, šuma koju sam obilazio više puta, deo grada kojim sam prošao, preko više, puta, ali ja nalazim nepoznate biljke u mom dvorištu, mojoj bašti, tu gde sam rođen, odrastao, kasnije dolazio povremeno, ali često, sada, opet, provodim po nekoliko meseci u kontinuiteu, krenem desetak koraka od praga, naiđem na biljku koju nisam konstatovao, a znam da je tu decenijama, list koji ima neku tamno crvenu boju, a ja znam samo da je list, da li se on promenio ili moja percepcija, svejedno, uvek nešto novo tamo gde je sve kao i pre pola veka.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e pa da, moja bastica je velika ko i moja vusrana zupanija, a ako teta corona dozvoli, bit ce uskoro i veca. dogodine u Kninu! :wink2:

 

...

 

ali zanimljiva je ta prica u vezi makova. standardna jugoslavenska verzija glasi da su nas u vrticima tete napijale cajevima od makova da bi one mogle bezbrizno kafenisati dok mi pajkimo. medjutim, pazi sad dark side verziju, i to s BBC-a. u 18.-19. stoljecu, za vrijeme industrijske revolucije, i prije pojave bilo kakvih radnickih prava u Engleskoj, mak (opijum) je bio osnovno sredstvo zena koje su po cijele dane rintale u fabrikama, i morale ostavljati bebe kod kuce.

 

da se smrznes.

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

Podsetio si me na pitanje mog mlađeg sina, kad je imao 2-3 godine, ide neka emisija o životinjama na TV, ja mu kažem,

-Vidi sine, kako su lepi konji

A on, gleda par sekundi, pa kaže:

-Jel se to jede.

Ima svoju meru vrednosti.

 

Svakako, ovih dana ću probati pohovana cvetove zove (bagze).

Drugo ne nameravam da probam, mada, ne zna se, ako zavlada neka glad...

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...